DAF voorlopig weer aan de slag -5ë» Transportbedrijven in rode cijfers Duitse Bundesbank blijft waarschuwen Kleine Femis-spaarders roeren zich and KORT Economische Zaken en banken akkoord over verstrekken boedelkrediet economie KORT Begemann-Groep: Niets wettigt deze lage koers A< N EVEN NAAR 'EL DEALER. ECONOMIE 'Arbeidsbureau nieuwe stijl werkt' Half procent rentedaling is toegeven zonder gezichtsverlies 'Alleen eerlijke spaarder die zich identificeert mag geld krijgen' BEG MAN N iens valt tegen ig Oostduits legermateriaal fcht dan werd verwacht. Dat i een vertrouwelijk rapport igen en apparaten bracht in chts 24 miljoen mark (ruim wordt tot aan eind 1994 n voor het opruimen van de Volksarmee. en Zuid-Korea zal gevangenen op grote ieid van de inauguratie van ebruari. politieke gevangenen in 30 dngen waren begonnen. Ze :leend. Volgens de oppositie pgenen. De regering ontkent iden niettemin dat ook vele vrijgelaten, maar vertelden brand Keulen rdagmorgen in Keulen drie itaal 21 Turken en Duitsers m Turks gezin raakten licht zen schilderden de daders idse nazi's eruit'. :hade op. De brand in de r zelf worden geblust. De 1 guldens. |h May on gevreesd mderdag de reddingswerk ebarsten vulkaan Mayon op een nieuwe uitbarsting niet .e dienst was er 'donderdag vulkaankrater gekomen. De toom en as vrij, terwijl het vond werd opgeschrikt door dijk 41 doden gevallen toen ven kwam. De 2.500 meter ente, die neerkwamen op de j^e liberale FPÖ PÖ van de rechtse volkslei- jheuring voorgedaan tussen rarzitter Heide Schmidt en le afgevaardigden maakten erlaten. en is de al lang smeulende onale kampen in de FPÖ, deze week aanzienlijk geJ t een volkspetitionnement In buitenlanders werd geëist, kers is ondertekend. Haider gen gemikt. Ikwartier niet op |ft gisteren gezegd dat het de ken het Khmer-hoofdkwar- fing probeert gebieden terug 1 hebben ingenomen in strijd destijds gevoerde burgeroor- •enkwamen. pen niet te zullen terugtrek- j troepen plaatst tussen de j de Rode Khmer, of de Rode lan het staakt-het-vuren te >p Kabul len de Afghaanse hoofdstad jiw honderden raketten op pn werden overspoeld met gevallen. |ar heeft gezegd de hoofdstad uddin Rabbani de macht niet [waarin de tien fracties zijn rig jaar het communistisch ISTART-1 [it-Rusland heeft gisteren het Iratificeerd. Volgens het ak- 1 haar kernwapens voor ver- Kazachstan namen in mei jetunie als ondertekenaar van dat Rusland als enige ex- )>uden. Het Oekrainse parie niet geratificeerd, en Kiev verwijdering van zijn 176 lande START-2 akkoord dat ]ri sloten, niet doorgaan. laastricht' bh op 18 mei in een referen- In Maastricht. linkse regeringscoalitie (So- (rum- en Christen-democra- Tidat er genoeg tijd overblijft Europese Unie. De oppositio- bilden het referndum in april Vooruitgangspartij, die de fet Unieverdrag te stemmen, dat het u helemaal niet uitkomt, tt nu? Naar de Opel dealer waar ig en verrassend voordelig een )el-uitlaat onder uw auto mon- arantie op nieuwe onderdelen en >laatsgarantie. Rijden maar weer. DE STEM VRIJDAG 5 FEBRUARI 1993 A5 nen Haag (anp) - Een groot deel van de 8.800 Nederland- .e wegvervoerbedrijven draait met verlies. Circa de helft van de bedrijven in het binnenlands vervoer komt dit jaar in de rode cijfers. Van de bedrijven die op het buiten land rijden, wordt bijna drie- ktvart geconfronteerd met een negatief resultaat. pit verwachten de wegvervoers- organisaties op basis van cijfers van het wetenschappelijk insti jgt NEA Transportonderzoek- en opleiding. Stijgende kosten en een toenemende concurrentie zijn de grote boosdoeners, aldus woordvoerder K. Westerkamp van de Stichting Nationale en Internationale Wegvervoer Or ganisatie (NIWO). Sinds 1986 is de rentabiliteit van het beroepsgoederenvervoer, waarin circa 100.000 mensen werken, steeds verslechterd, al dus de NIWO. Desondanks boekt de sector in zijn geheel nog een bescheiden positief resultaat. In 1986 stond in het internationale vervoer tegenover elke honderd gulden kosten nog een opbrengst van 106,40 gulden. In 1992 werd op elke honderd gulden niet meer dan dertig cent verdiend. Voor dit jaar wordt een verdere daling van de opbrengsten ver wacht. Westerkamp wijt de malaise voor een belangrijk deel aan de kostenverhogingen waarmee de sector wordt geconfronteerd. Per 1 januari is de dieselaccijns ver hoogd met elf cent, terwijl deze maand de motorrijtuigenbelas ting flink wordt verhoogd. Mede door de stijgende loonkosten, ne men de totale kosten voor de ruim 4.700 Nederlandse interna tionale vervoerders dit jaar met ruim 6 procent toe, aldus Wes terkamp. „Het is maar de vraag of ze dat kunnen doorbereke nen." Volgens Westerkamp veroorza ken ook de vele problemen aan de Europese binnengrenzen, waardoor lange wachttijden ont staan, flinke kostenposten. Van grotere invloed is echter de moordende concurrentie tussen de vervoerders in Europa. „De toegang tot de markt wordt steeds vrijer. Alleen in Neder land is het aantal bedrijven dat op het buitenland rijdt in vier jaar tijd bijna verdubbeld." Door de concurrentie worden de vervoerders gedwongen hun ta rieven zo laag mogelijk te stel len, zodat ze vaak onder de kost prijs moeten werken, aldus Wes terkamp. „Op het ogenblik zie je dat het aanbod van goederen bovendien wat afneemt. Dat heeft ook zijn weerslag op de prijzen." Westerkamp zegt een koude sa nering in het beroepsgoederen vervoer niet uit te sluiten. Eindhoven (anp) - DAF krijgt een boedelkrediet. Het ministerie van economische zaken en het consortium van banken hebben daarover gisteren akkoord bereikt, zodat de Brabantse vrachtwagenfabrikant voorlopig weer aan de slag kan. Het boedelkrediet (een speciale kredietverlening met de inboedel als onderpand) heeft alleen be trekking op activiteiten van DAF in Nederland en België 'omdat de produkten die in (het Belgische) Westerlo worden ge maakt, nodig zijn voor de pro- duktie in Nederland' aldus een woordvoerder van DAF. Het be- dfag van het boedelkrediet is met genoemd. Gisteravond hadden de betrok ken banken en de bonden over leg, maar ook daaruit werd de hoogte van het bedrag niet dui delijk. Het doorgaans goed geïn formeerde Britse dagblad The Financial Times meldde gisteren dat negen bij DAF betrokken banken in totaal f60 miljoen beschikbaar hebben gesteld als krediet voor de korte termijn. De Industriebond FNV reageer de bij monde van bestuurder F. Kooien positief op het beschik baar stellen van het boedelkre diet. Volgens hem is hiermee het risico van een faillissement op korte termijn afgewend. Door het geven van boedelkrediet zal Van onze verslaggever Breda - De arbeidsvoorzie ning nieuwe stijl werkt na twee jaar boven verwachting. Tot die conclusie komt voor zitter R. de Boer van het Centraal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening (RBA). Hij was gisteren aanwezig bij de installatie van twee adviesra den, voor vrouwen en min derheden bij het RBA in Bre da, dat daarmee koploper is in Brabant. In 1992 werden ruim 147.500 vacatures vervuld. Tien procent meer dan was geraamd en veer tien procent meer dan in 1991. Van die 147.500 zijn er 108.500 vervuld met werklozen. Er werd in 1992 bemiddeld voor 57.5 0 0 vrouwen, bijna dertig procent meer dan de taakstel ling. Ook werden ruim 16.000 allochtonen aan werk geholpen, 23 procent meer dan het aantal waarop was gemikt. Alleen bij de bemiddeling van langdurig werklozen vlot het minder dan vooraf was gepland. Huim 33.500 langdurig werklo zen, zeven procent meer dan in 1991, kregen via de RBA's een baan, waar op 40.000 was gere kend. Voor De Boer die deze cijfers gisteren op een RBA-bijeen- komst in Breda bekend maakte aanleiding om verder te gaan op de ingeslagen weg. In de RBA's werken overheid, werkgevers en werknemers samen om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt in de regio op elkaar af te stemmen. De decentrale aanpak per regio maakt maatwerk, zowel naar werkzoekenden als naar werkge vers mogelijk. maandag de produktie weer vol ledig kunnen worden hervat, al dus DAF. Het boedelkrediet is gegaran deerd door ABN Amro die leider is van het bankenconsortium, de Rabobank en de ING-bank, al dus Kooien na afloop van een gesprek dat de bonden donder dagavond met de banken had den. De banken zullen het kre diet verstrekken voor de twee tot drie weken die de bewindvoer ders nodig denken te hebben om een plan op te stellen dat DAF een goede marktpositie moet ge ven. „Tot die tijd zal ABN Amro zijn klant waarmee al 65 jaar wordt samengewerkt, niet laten vallen", aldus Kooien. De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren ook uitstel van betaling verleend aan DAF Special Pro ducts. Kooien noemde deze stap onvermijdelijk. „Wanneer gepro beerd wordt te redden wat er te redden valt, dan moeten daarbij alle ondernemingen van DAF worden betrokken." Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie verklaarde dat er binnen zijn ministerie zou worden geïnventariseerd wat er bij DAF Special Products pre cies aan orders verschillende on derdelen bij DAF uitstaat. Daar over zou in de loop van de volgende week meer duidelijk heid komen. De bewindvoerders zullen bin nenkort overleggen met hun twee Britse collega's. De twee 'administrative receivers', 'John Talbot en Murdoch McKillop van het Britse accountantskan toor Arthur Andersen, zijn aan gesteld door het bankenconsor tium. Volgens de Britse vakbon den staan in Groot-Brittannië bij DAF en zijn toeleveringsbe drijven 18.000 banen op het spel. De Britse bonden hebben bij de minister Michael Heseltine van handel en industrie aangedron gen op steun. De Britse premier John Major heeft echter al laten weten niets voor een financiële reddingsoperatie te voelen. „Ik steek geen geld van belastings betalers in bedrijven, die met problemen kampen", aldus Ma jor. Volgens NOB-Wegtransport en Wegvervoer-CVO dreigt het Ne derlandse beroepsgoederenver voer in de problemen te komen als de bewindvoerders van DAF geen maatregelen treffen waar door verdere stagnatie kan wor den voorkomen. In een brief aan de bewindvoerders constateren zij momenteel stagnatie in de leveranties. De Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) heeft de raad van bestuur en de bewindvoeders van DAF schriftelijk gevraagd zo spoedig mogelijk een aandeel houdersvergadering uit te schrij ven. Volgens VEB-directeur mr R. de Haze Winkelman wordt het hoog tijd dat de aandeelhouders volledig worden geïnformeerd over de gang van zaken bij het noodlijdende bedrijf. Bundesbankpresident Helmut Schlesinger haast zich naar de persconferentie waar hij de renteverlaging bekend moet maken. FOTO AP Van onze correspondent Frans Wijnands Frankfurt - De verrassing leek gisteren belangrijker dan de 'hoogte' van de da ling. Uitgerekend op een tijdstip dat alle deskundi gen, insiders en valutaprofe ten er géén rekening mee hielden, kondigde de Duitse Bundesbank de lang ver wachte rente-daling aan. Een half procent. Maar de financiële wereld rea geert opgelucht. Zelfs een half procent haalt de druk van de EMS-ketel en kan - voor zo lang het duurt -, de rust terug brengen op de internationale geldmarkt en vooral bij de koersen van de EMS-partners. De ongenaakbare Bundesbank, bijna hautain trots op haar on afhankelijkheid, heeft dus toch willen luisteren naar de smeek beden uit binnen- en buiten land om de bewust hooggehou den rente ietsje te verlagen. Tegelijk liet bankpresident Helmut Schlesinger weten, dat er aan de basis-filosofie van de bank niets verandert. Die blijft onveranderd gericht op infla- tie-beteugeling. Goedkoper geld maakt het leven niet auto matisch goedkoper. Al hadden valuta-handelaren het eind vo rig jaar kennelijk goed gezien dat de toen aangekondigde ver ruiming van de geldgroei in Duitsland het gemakkelijker zou maken om de rente te ver lagen. Tussen Bonn en Frankfurt, waar de hoofdzetel van de Duitse Bank gevestigd is, bo tert het niet al te best. Schles inger, die dit najaar na een fraaie carrière terugtreedt, wordt omschreven als een vriendelijke individualist die zich moeilijk van zijn mening laat afbrengen. In Bonn, en vooral bij de christen-democra ten, wordt met smart gewacht op de, volgens Bonn, gedood verfde opvolger Hans Tiet- meyer (61). Niet dat hij de onafhankelijk heid van de Bundesbank op het spel zou willen zetten, maar hij zou iets gevoeliger zijn voor politieke signalen uit Bonn. En daar heeft Helmut Schlesinger geen boodschap aan. Sterker nog: naarmate de regering in Bonn méér schulden maakt be nadrukt Schlesinger zijn plei dooi voor de stabiliteit van de mark. Schlesinger zei gisteren te ho pen 'dat er nu een einde komt aan de domino-spelletjes op de wisselmarkten'. Alsof hij daarom alleen tot die halve procent-verlaging had besloten. Want ook al heeft de Bun desbank van begin af aan kri tiek gehad op de haast waar mee Kohl de Europese Mone taire Unie wil doorzetten, de bank wil anderzijds niet als de zondebok voor het mislukken van die unie de Europese ge schiedenis in gaan. Dus kan de conclusie zijn, dat de Bun desbank heeft geluisterd naar signalen uit binnen- en buiten land. Geluisterd, niet heeft toe gegeven aan druk. De Bun desbank laat zich niet onder druk zetten. Tot geruststelling overigens van veel financiële experts, omdat een op hol slaande inflatie in Duitsland heel Europa meesleurt in een echte recessie. President Duisenberg van De Nederlandsche Bank is niet de enige die voor rugdekking van ziin Duitse collega's zorgde. Renteverlaging op zich is geen hulpmiddel om de economie te stimuleren. En hij voegde er - te gast bij het Genootschap van Hoofdredacteuren - aan toe, dat de Duitse Bundesbank de rente pas zou verlagen als de geloofwaardigheid van haar beleid er niet door zou worden aangetast. Met slagroom verge leek Duisenberg zijn Frankfur ter collega's: „Hoe meer je er in klopt, hoe harder ze wordt". Maar ook Duitse bankiers waarschuwen dat het conjunc turele effect van die lichte ren te-daling niet overschat moet worden. Nog in december hadden alle zeven leden van het bestuurs college van de Bundesbank la ten weten dat de economische situatie in Duitsland slecht was en mogelijk nog beroerder zou worden. Pessimistische progno ses, op grond waarvan een snel le rente-daling werd uitgeslo ten. Waarom dan nu toch dat halve procentje? „Omdat er niks verandert", reageerde Schlesinger enigszins paradoxaal. De koers van de bank blijft onveranderd gericht op terugdringen van de inflatie die met iets meer dan 4 procent al te hoog is, en op het hard houden van de Duitse mark. De bank blijft waarschuwen dat prijzen en lonen te veel stijgen, en dat de overheid te veel uit geeft. Misschien dat ook die signalen doordringen, en dat nu iedereen naar elkaar luistert. Verdedigingsminister Rühe schrapte deze week 1 miljard op zijn begroting; de trendset tende cao-onderhandelingen tussen de openbare sector en de overheid lijken op een accepta bele 3 procent uit te komen. Tekenen van hoop, zegt bank president Schlesinger, en die heeft hij willen onderstrepen. Tegelijk doof voor kritiek uit de SPD-hoek dat de renteverla ging 'te laat komt en te laag is'. De regering heeft de rente-da ling opgelucht begroet. Lo gisch, nu de Bundesbank bereid is een vangnet te spannen on der de riskante financiële poli tiek van de overheid. Van onze verslaggevers Henk Boot en Willem Reijn Breda - De kleine spaarders van de Femis Bank vinden oat alleen de mensen die zich ordentelijk identificeren geld terug mogen krijgen. Alle spaarders die zich alleen door middel van hun rekening nummer en bankpassen wil- len bekendmaken, dienen nul °P request te krijgen. Be kleine Femis-spaarders roer- oen zich gisteren tijdens de veri ficatievergadering voor de Bre dase rechtbank. De crediteuren, vrijwel uitsluitend spaarders, Konden daar hun vorderingen op "e Femis bevestigen en die van anderen aanvechten. "et gezelschap spaarders was bont samengesteld. Daar was mr- B. van der Goen, die optrad namens een groep van crediteu ren Hij vroeg aandacht voor Paarder, in Femis-taal: ac count-partner, 52 14 15 071 die og 41.087 terug wil zien. «ar zijn cliënt is tamelijk on- indbaar en hij vroeg tijd om em °P te sporen. Tegen zulke vorderingen op nummer hadden andere spaar ders onoverkomelijke bezwaren. Dat waren vooral de kleine spaarders, die omwille van de belastingheffing op rente voor de Femis hadden gekozen. Die - wat Lubbers zou noemen - kleine krabbelaars zagen zich in de kranten gerangschikt naast zwart-geldhandelaren, frau deurs, drughandelaren en andere criminelen. En daar waren ze niet blij mee. Mevrouw M. Middelkoop uit Al- mere was de exponent van deze groep. „Ik teken bezwaar aan tegen elke uitbetaling aan toon der", sprak zij. „Ik heb er verder ook geen verstand van, maar volgens mij moet volgens de wet iedereen zich identificeren als 'ie een rekening opent bij een bank". Enthousiast ondersteund door mevrouw V. Horstman uit Ver werd en een instemmend knik kende officier van justitie mr. H. Smid op de tribune raakte Mid delkoop het centrale en delicate punt aan van de Femis-zaak: de anonimiteit. Immers, Femis kende geen na men, maar alleen nummers. Dat was ook de kracht van de bank tot de overheid op 18 januari 1989 het besluit ex artikel 2 van de Wet Identiteitsvaststelling bij Financiële Dienstverlening van kracht verklaarde. Vanaf dat moment moest iedereen zich be kendmaken. Volgens de curatoren, die zich baseren op een advies van de' Nijmeegse hoogleraar prof. Kortmann, zouden de spaarders van vóór 18 januari 1989 hun geld anoniem mogen terugont vangen. Immers, tot die datum hoefden ze niet op identificatie te rekenen. Die regel gold alleen voor mensen die nieuwe bankre keningen openden. Die juridische redenering was in de ogen van mevrouw Middel koop licht immoreel. „Dan raken de eerlijke spaarders hun geld op die manier kwijt". Zelf had ze de belastingheffing op de rente wil len vermijden. „Die belasting wil ik best betalen", zei ze na de rechtszitting. „Maar samen met mijn advocaat wil ik er alles aan doen om uitbetaling aan mensen die zich niet bekendmaken, te voorkomen". Officier van justitie Smid heeft zich eerder op eenzelfde stand punt bepaald. „De curatoren kunnen die mening er op nahou den, ze kunnen een professor hebben geraadpleegd, maar daarom hoeft het nog geen juist verhaal te zijn". Volgens de curatoren stelden gisteren dat zij niet verwachten dat er uiteindelijk meer dan 'tien tot dertig miljoen gulden' be schikbaar komt om uit te keren. Aan gewone vorderingen is 93 miljoen binnengekomen. Maar van die vorderingen wordt een groot gedeelte, namelijk de ano nieme, dus betwist. Door de curatoren wordt verder een vordering van de Zwitserse vennootschap Alsag AG betwist. Alsag meent 78 miljoen tegoed te hebben van Femis. De bank zou zich hebben verplicht om voor dat bedrag aandelen'te ko pen in het Rotterdamse bedrijf Convectron, dat dacht uit bol- bliksem energie te kunnen halen. Femis heeft de aandelen echter nooit afgenomen. Ook zijn de curatoren het niet eens met een aanslag van 4 miljoen die de fiscus vorige week in de bus liet ploffen. De verba zing was groot, omdat er over de jaren '85, '86 en '87 de fiscus de aanslag had ingetrokken. Rechter-eommissaris mr. F. vaji den Emster wees de spaarders erop dat het nog lange tijd kan duren voordat zij iets van him geld terugzien. „U moet eerder in jaren dan in maanden reke nen", zei hij. En optimistisch over de uitkomst van de hele affaire mogen de account-part ners ook niet zijn. „De uitkering zal tussen de twee en de vijfen twintig procent bedragen", zei curator mr. T. Kamphuisen. Een commissie van schuldeisers is samengesteld om met de cura toren de ontwikkelingen te vol gen. Daarin ex-Femis-agent Kaak, de eerlijke spaarder Mid delkoop en een andere kleine spaarder, H. Graafman uit Til burg. Maar het lange wachten zal voortduren. En hoe konden ze erin tuinen, vragen ze zich af. „Ik vond het wel een mooie bank", zei een man na de zitting. „Je zette gewoon je geld op een rekening en je kreeg tenminste niet elke week al die reclamefol ders en afschriften en bijschrij vingen en al dat papierwerk van die normale banken". Bayer ziet winst fiks zakken Frankfurt - Het Duitse chemieconcern Bayer heeft in 1992 nog slechter gedraaid dan verwacht. In november voorspelde be stuursvoorzitter Manfred Schneider nog een winstdaling van ongeveer 15 procent. Nadat de resultaten over het vierde kwartaal zichtbaar zijn geworden, komt Bayer voor heel 1992 op een winstdaling uit die hoger is dan de vijftien procent, heeft Schneider laten weten. Bayer heeft net als de andere chemiebedrijven in de wereld last van een recessie in sommige afzetgebieden, valuta-onrust en lagere verkoopprijzen. De omzet is in het afgelopen boekjaar met drie procent gedaald tot 41 miljard mark. In de eerste negen maanden noteerde Bayer een winst van 2,2 miljard mark, ofwel een vermindering van 15,8 procent. Hogere winst voor Siemens Nederland Zoetermeer - Het nettoresultaat over het op 30 september geëindigde boekjaar 1991/92 van Siemens Nederland, onderdeel van het gelijknamige Duitse concern, is gegroeid van f 20,4 miljoen naar f 35,2 miljoen. De omzet nam toe van bijna f 1,31 miljard naar ruim f 1,32 miljard, blijkt uit het donderdag verschenen jaarverslag. De winstgroei van ruim 73 procent betekent een duidelijke verbetering ten opzichte van vorig jaar. Toen verminderde het resultaat met 42,5 procent. De verbetering schrijft Siemens hoofdzakelijk toe aan het positieve resultaat van f 9,4 miljoen van de Nederlandse computerdochter Siemens Nixdorf Informa tiesystemen (SNI) dat vorig jaar nog rode cijfers schreef. Directeur Heinz-Gerhardt Drah van SNI verwacht dat ook het lopende boekjaar met winst wordt afgesloten. Omzet horeca valt flink tegen Den Haag - De groei van de omzet in de horecabranche blijft sterk achter bij de voorspellingen. Voor 1992 verwacht het Bedrijfschap Horeca een stijging van het bedrijfsresultaat van slechts 2,5 procent. Eerder ging het bedrijfschap uit van een toename van 5,5 procent. Voor dit jaar wordt een groei verwacht van 1,75 procent. In het vierde kwartaal van vorig jaar daalde de omzet in de horeca met 2,75 procent in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder. Vooral de duurdere hotels in de grote steden moesten flink inleveren. Mead Verpakking: Milieubewuster werken Roosendaal - Mead Verpakking in Roosendaal is lid geworden van de European Recovery and Recycling Association (ERRA). Dit is een organisatie van 35 grote bedrijven in Europa die bekijken hoe zij hun steentje bij kunnen dragen aan een schonere leefomgeving. Binnen de verpakkingsindustrie zeggen de producenten de afvalstroom in de eigen fabriek onder controle te hebben. „Het karton dat afvalt wordt opgevangen en teruggebracht naar de maker. De inktresten vangen we ook op en die worden op een verantwoordde manier afgevoerd," legt J. Suur van Mead uit. Hdtv-problemen raken Bredaas bedrijf Breda De weigering van de EG om steun te verlenen aan het hdtv-project van Philips zal op termijn ook leiden tot een aanpassing van het produktiebeleid bij het Bredase bedrijf BTS Broadcasting Systems bv. Zo zal al binnenkort een beslissing vallen over de produktie van een nieuwe generatie camera's. BTS, dat professionele tv-camera's produceert, is voor 75 procent in handen van Philips in Eindhoven. Van een afslanking of inkrimping van het personeelsbestand bij BTS is echter geen sprake, aldus BTS-directeur C. Klik. De tegenvaller in het hdtv-project leidt er volgens hem wel toe dat de belangstelling voor de BTS-camera's op de lange termijn zal teruglopen. De produktie ervan gaat echter gewoon door. Klik verwacht dat al volgende maand, na overleg met Philips en de andere eigenaar van BTS (BTS GmbH in Darmstadt, Duitsland), een besluit wordt genomen over de produktie van de zogenaamde panoramabeeld-camera, de volgende ontwikkeling op tv-gebied. Eind vorig jaar besloot BTS tot een reorganisatie bij het bedrijf waarbij 37 van de 327 banen werden geschrapt. Volgens Klik zal de hdtv-tegenvaller niet leiden tot een nieuwe reorganisatie bij BTS in Breda. 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 II I I I I I I I I I I - KOERSONTWIKKELING H 4 5 6 7 8 11 12 13 14 15 18 19 20 21 22 25 26 27 28 29 1 2 3 4 JANUARI 1993 FE8RUARI VERVOLG VAN VOORPAGINA „Het is dezelfde beweging als bij de monetaire crisis van septem ber," zegt een analist. „De stem ming is volledig omgeslagen. Al les is neerwaarts gericht en de beleggers die eerst goed geld hebben verdiend met hoge koer sen; proberen nu met dalende koersen geld te verdienen." Dat kan door aandelen nu op papier te verkopen, maar die zelf pas enkele dagen later te kopen en te leveren. Deze handeling kan overigens stevige verliezen opleveren als de koers in plaats van gedaald, in die dagen geste gen is. Een analist zegt geheel geen aanleiding te zien voor de koers val van Begemann. „Er is geen rationele verklaring, er is alleen sprake van negatieve sentimen ten". Maar niemand durft een bodem te noemen. „Dat is een niveau van nul, want de beurs noteert geen negatieve koers", zegt een ander. Woordvoerder B. van Dijk van Begemann zegt dat 'er geen en kel bedrijfsnieuws is dat deze absurd lage koers wettigt'. Hij wijst op de 'majeure transactie' rond Bredero Price, die Bege mann f 290 miljoen oplevert. Met dat geld worden de schulden gesaneerd. „Daardoor gaan de rentelasten omlaag. Omdat we ook de ver- liessituaties bij enkele dochters saneren, kan over 1993 het be drijfsresultaat hoger uitpakken", aldus Van Dijk. Hij gaat niet in op de financiële situatie van president J. van den Nieuwenhuyzen. De topman die ongeveer vijftig procent van de aandelen Begemann in bezit heeft, heeft zijn kapitaal zien ineenschrompelen van ongeveer f 300 miljoen naar ruim f 50 miljoen op het huidige niveau. Van den Nieuwenhuyzen' heeft echter de helft van zijn aandelen als onderpand aan de bank gege ven. Daarbij is als koers aange houden een niveau van f 120. Van den Nieuwenhuyzen heeft zelf eerder gesteld dat hij bij een lagere koers geen extra zekerhe den aan de bank hoeft af te staan. Dat zou hem van een acute schuldencrisis moeten vrij waren. Een bankwoordvoerder zegt in algemene termen dat die zeker heden normaal wel kunnen wor den gevraagd. Het verkopen van het onderpand zou overigensij niet in het belang van de bafikjl zijn. De waarde van het aandelf] zou bij een massale executiever-Ai koop in de huidige markt nihil blijken, zegt een deskundige.

de Stem | 1993 | | pagina 5