Lord Owen bekritiseert Clinton Bezorgdheid in VS over 'kankerverwekkende' draagbare telefoons Presidentiële kat aan de lijn De paus in het hol van de leeuw 'Verenigde Staten schuld aan mislukken vredesplan Bosnië' Nieuw: de Postbank Kapitaalrekening, 7,5%* over bedragen vanaf f 25.000,-. Belgische para's keren vrijdag terug uit Congo Politie-razzia tegen rechtse Duitse bands BUITENLAND KORT Algerijns staatshoofd vormt kabinet om Gevaar voor aids-explosie in Indonesië VN-personeel weg uit Afghaanse steden Tientallen doden op Filipijnen Duitse minister van defensie bezuinigt fors Khmer hlaast bruggen en spoorlijnen op Z-Afrika weigert waarnemers toegang POSTBANK zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Johannes Paulus II bezoekt islamitisch Sudan Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - De vraag of draagbare tele foons kanker in de hersenen kunnen veroor zaken, wordt in de Verenigde Staten steeds serieuzer gesteld. Wetenschappers en over heid beklemtonen dat er geen bewijs is dat de telefoons gevaarlijk zijn, maar achten nader onderzoek noodzakelijk. Intussen is het Amerikaanse publiek officieel ge adviseerd het gebruik van wat in de VS cellular phones heten, te beperken. pe omstreden toestellen zijn de kleine, meestal opvouwbare, draadloze draagtelefoons die tot op kilometers afstand van een openbare ontvangstto ren (b.v. een zogeheten 'green point') gebruikt kunnen worden, ook op straat. Het electromagnetisch signaal dat van de antenne van zo'n telefoontoestelletje naar de ontvangende toren wordt gezonden, is relatief zeer krachtig. Omdat de ingebouwde antenne vlak bij het hoofd van de gebruikmaker van de telefoon zit, gaat die straling voor een deel door de hersenen heen. Autotelefoons werken volgens hetzelfde principe, maar het potentiele gevaar daarvan is veel gerin ger omdat de zendantenne doorgaans op een tot twee meter van de opbeller achter op de auto is bevestigd. Ook draadloze telefoons voor in en om het huis worden in de VS veilig geacht, omdat het radiosignaal daarvan naar een zeer nabije 'basis' binnen het huis gaat en daarom zeer zwak mag zijn. In Amerika zijn de draagbare 'straattelefoons' in opspraak gekomen nadat een man in Florida een fabrikant een proces heeft aangedaan wegens schuld aan de dood - door een hersentumor - van zijn echtgenote. De vrouw had al jarenlang dage lijks langdurig met een cellular phone getelefo neerd. Intussen zijn er al vier andere Amerikanen die makers van zulke toestellen hebben aange klaagd wegens 'veroorzaking van kanker'. In totaal beschikken 3 miljoen Amerikanen over een telefoon van het omstreden soort. De verkoop ervan is nu plotseling vrijwel stilgevallen en de aandelen van de betrokken electronica-bedrijven zijn gekelderd. De industrie zelf, het Amerikaanse National Can cer Institute, het ministerie voor voedsel en medi cijnen en de Federale Communicatie Commissie hebben intussen allemaal studies aangekondigd naar de mogelijke relatie tussen tumoren en de specifieke radiofrekwensties waar de cellular phones gebruik van maken. Zulk onderzoek be staat nog niet. Wel zijn de gevaren voor de gezondheid onderzocht van andere electromagneti- sche straling, zoals van hoogspanningskabels en magnetrons. Die naspeuringen hebben nooit een duidige resultaten opgeleverd. New York (afp/dpa/anp) - Lord Owen, een van de co-voorzitters van de Joegoslavië-conferentie die mo menteel in VS zijn voor overleg met de VN-Veiligheids- raad, en president Izetbegovic van Bosnië, staan diame traal tegenover elkaar inzake het vredesplan voor Bosnië. Deze week praten alle partijen er verder over in New York. 5e EG zei intussen via zijn Deense raadsvoorzitter er alles aan te zullen doen om de VS in het overleg in de raad achter het te krijgen, omdat het ook na de verwerping in Genève de enige realistische en mogelijk weg voor een oplossing is. De diepgaande controverse tus sen Owen en Izetbegovic trad aan het licht in interviews met beiden die gisteren in de New York Times verschenen. Owen uitte in een interview in de New York Times scherpe kri tiek op de houding van de rege ring Clinton en zei dat deze er de oorzaak van is dat de Moslims iet vredesplan niet aanvaarden. ,Dit komt doordat de Moslims dit niet zullen doen zolang zij dat Washington elk ogenblik aan hun zijde kan gaan staan. Washingtons houding ver kleint de kansen om een einde oorlog te maken", aldus Owen. alle hoop in en zelfs mijn eigen verwachtingen in hebben wij min of meer een akkoord bereikt. Maar wij heb- een probleem: wij kunnen de Moslims er niet toe bewegen er mee in te stemmen en dit is grotendeels de schuld van de Amerikanen. Wat willen zij nu, een oorlog die niet eindigt? Het vredesplan is 'de beste regeling die men kan bereiken' en het stemt enigszins bitter om te zien dat de regering Clinton het blok keert". Zuivering Tegenover deze lezing door Owen riep Izetbegovic in zijn vraaggesprek Clinton op het vre desplan, dat is opgesteld door Owen (EG) en Cyrus Vance (VN), te verwerpen. Volgens hem wor den de Serviërs in het plan be- voor hun politiek van 'et nische zuivering'. „Eigenlijk komt het er op neer dat de mensen die dit plan hebben op- de agressors belonen voor hun etnische zuivering, om dat deze de controle houden over de door hen veroverde gebie den", aldus Izetbegovic. „Wat zij hadden moeten doen is precies het tegenovergestelde. Zij had den de agressors moeten straffen en de etnisch gezuiverde gebie den aan de Bosnische regering moeten teruggeven". Izetbegovic en Radovan Karad zic, de leider van de Bosnische Serviërs, hebben het plan beiden op belangrijke punten afgewe zen. Het plan voorziet onder meer in een bestand, een nieuwe grondwet en een opdeling van de republiek in tien autonome pro vincies. Oplossing Woordvoerder Richard Boucher van het ministerie van buiten landse zaken in Washington wil de geen commentaar geven op de kritische uitlatingen van Owen. Boucher zei alleen dat de Ameri kaanse regering een 'constructie ve rol' zal blijven spelen bij het zoeken naar een oplossing voor het conflict in Bosnië. Of, zoals Witte-Huiswoordvoer- der George Stephanopoulos zei: „wij willen een oplossing die alle partijen samenbrengt". Presi dent Clinton is voorstander van diplomatieke initiatieven en staat niet speciaal ondersteu nend of afwijzend tegenover het vredesplan Owen-Vance. 5NTIE) „Hoge rente, Brussel (anp) - De Belgische ^gering heeft gisteren beslo ten de para's terug te roepen die vorige week vrijdag naar Congo werden gestuurd voor de evacuatie van Belgische burgers uit het buurland Zaï re, Je eerste para's zullen vrijdag «swaarts keren, zo blijkt uit een mededeling van het bureau »an premier Jean-Luc Deha ene. De terugtrekking van de troepen ™rit in fasen plaats, afhankelijk "an het gevaar voor de veilig- ®id van de Belgen die zijn ach tergebleven in Zaïre, dat tot 0 een kolonie was van België, elkaar 620 man troepen zijn Is een week in de Congolese hoofdstad Brazzaville. "%ns minister van buiten- 'andse zaken Willy Claes hebben Jjim 800 Belgen de afgelopen ""an Zaïre verlaten. Er zijn er zo'n 2.800 achtergebleven, wie 600 in de hoofdstad iteshasa waar de onrust bijna ?n week geleden uitbrak, "e Zaïrese hoofdstad Kinshasa aeeft ook gisteren een onrustige "acht achter de rug. Het hoofd- Sebouw van de Zaïrese radio ™as het doelwit van zware be- ahietingen door opstandige mi- jtairen, zo heeft de radio woens dag omgeroepen. e schietpartijen rond het ge euw van 20 verdiepingen be gonnen dinsdagavond, net toen e mst in de miljoenenstad terug fon°n te keren na een dag vol len, waarbij zeker 80 doden Maar ook grote opnamevri Soeks, dë kat van de presi dent Clinton, wordt dagelijks uitgelaten door een medewer ker van het Witte Huis. Een politieman zit op zijn hurken om het aangelijnde beest beter te bekijken. foto ap Bonn - De Duitse politie en Justitie hebben gisteren op tien tallen plaatsen in de Bondsrepu bliek invallen gedaan in wonin gen en studio's van extreem rechtse rockmusici. Het zwaartepunt van de zorg vuldig voorbereide en geheim gehouden operatie, lag in de westelijke deelstaat Noordrijn- Westfalen. In Keulen, Bottrop, en Brühl werden talloze muziek banden, teksten en zelfs appara tuur in beslag genomen. Bij de actie is doelgericht ge zocht naar opruiende teksten. Algerije - Het Algerijnse staatshoofd Ali Kafi heeft gisteren zijn regering omgevormd. Belangrijkste verandering is dat de minis ter van buitenlandse zaken Lakhdar Brahimi wordt vervangen door de als gematigd bekend staande carrièrediplomaat Redha Malek. Een verklaring van de president, verspreid door het officiële persbureau APS, gaf aan dat ook drie andere ministers uit hun functie ontheven zijn. De veranderingen zijn door Ali Kafi aangebracht op advies van premier Belaid Abdesslam. Jakarta - Het aidsvirus verspreidt zich snel in Indonesië. Dit heeft het Indonesische persbureau Antara gisteren gemeld onder aanhaling van minister van gezondheid Adhyatma. Er zijn tot dusver enkele tientallen gevallen bekend van mensen die besmet zijn met het HIV-virus. 26 Personen hebben aids gekregen en 21 zijn eraan overleden, aldus de minister op een studiebijeenkomst over aids in Denpasar op het eiland Bali. In juni 1992 waren in Indonesië 24 gevallen van aids bekend en nog eens 39 van mensen die seropositief zijn. De minister noemde deze aantallen, op een bevolking van 185 miljoen Indonesiërs, gering, maar wees op de versnelling in de verspreiding van het virus die vorig jaar geconstateerd is. Islamabad - De Verenigde Naties hebben hun buitenlandse medewerkers uit twee Afghaanse steden teruggetrokken. De stap is het gevolg van de aanval waarbij vanuit een hinderlaag drie VN-functionarissen en een Nederlandse adviseur werden gedood, zo heeft de organisatie gisteren meegedeeld. De VN hebben om dezelfde reden ook transporten over de weg naar Jalalabad en Kandahar opgeschort. De actie kan betekenen dat de hulpverlening in het land wordt vertraagd. Volgens het VN-kantoor voor de coördinatie van de hulp aan Afghanistan (UNOCHA) zal het internationale personeel uit Jalalabad en Kandahar voor overleg worden teruggeroepen. Manila - De uitbarsting van de vulkaan Mayon op het Filipijnse eiland Luzon heeft waarschijnlijk meer dan 100 mensenlevens geëist. Hulpverleningsinstanties hebben intussen 45 doden gere gistreerd, terwijl 88 mensen worden vermist. Er zijn ook tientallen mensen met brandwonden. In de omgeving van de vulkaan is de noodtoestand uitgeroepen. Duizenden dorpsbewo ners worden geëvacueerd omdat de autoriteiten vrezen dat meer - en ergere - uitbarstingen kunnen volgen. De Mayon, die op 320 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Manila ligt, begon maandag zonder dat er tevoren tekenen van toegenomen activiteit waren geweest, as en gloeien de steenbrokken uit te braken. Bonn - Met het doel dit jaar ongeveer een miljard gulden extra op zijn begroting te bezuinigen heeft de Duitse minister van defensie Volker Rühe (CDU) een algehele stop afgekondigd op de aankoop van militair materieel en op maatregelen die de infrastructuur van de strijdkrachten betreffen. Uitzonderingen op deze beleidslijn zijn alleen met nadrukkelijke instemming van de minister mogelijk, zo zei Rühe gisteren in de defensiecommissie van de Bondsdag. Verder kondigde Rühe aan dat de plannen tot aankoop van het verkenningsvliegtuig 'Lapas' de ijskast ingaan. Dit project, waaraan tot nu toe 800 miljoen mark is uitgegeven, zou 3 miljard mark kosten. Er ontstaat dus, over meer jaren gerekend, een bezuiniging yan ruim 2 miljard mark. Phnom Penh - De Rode Khmer is gisteren in de tegenaanval gegaan tegen het Cambodjaanse regeringsleger en heeft bruggen en spoorwegverbindingen opgeblazen. Dat hebben VN-functio narissen in Phnom Penh meegedeeld. Ze spraken de vrees uit dat hierdoor de situatie in het land, waar m mei verkiezingen moeten worden gehouden, verder zal destabiliseren. De VN-functionarissen zijn bang dat het regeringsleger nu vergeldingsaanvallen zal uitvoeren op Rode Khmerkampen. De VN beschuldigden de regering van premier Hun Sen ervan in verscheidene provincies aanvallen te hebben uitgevoerd op de Rode Khmer. VN-functionarissen noemden de acties de grootste schending van het vredesbestand nadat vorig jaar maart 22.000 VN-troepen in Cambodja arriveerden. Amsterdam - De Zuidafrikaanse regering heeft geweigerd visa te verstrekken aan een delegatie van de Nederlandse politiebon den, die op het punt stond naar Zuid-Afrika te vertrekken. De bonden zouden met ondersteuning van de Anti-Apartheids Beweging Nederland onderzoek doen naar het geweld in een zwarte woongemeenschap bij Johannesburg. De politiebonden ACP, NPB en VHMP zeggen verontwaardigd te zijn over het plotselinge besluit van de regering in Pretoria. De bonden wilden onder meer nagaan hoe in de betrokken township klachten over geweld worden afgewikkeld. Hun erva ringen zouden worden neergelegd in een rapport, dat zou worden aangeboden aan de Goldstone Commission in Zuid- Afrika en aan parlement en pers in Nederland. Er is nu een nieuwe spaarrekening: de Postbank Kapitaalrekening. Een spaarrekening voor hogere bedragen en dus ook met een hogere rente. Om precies te zijn: de rente bedraagt momenteel 7,5%* en de minimum-inleg op de Kapitaalrekening is f 25.000,-. Inleggen doet u gewoon met uw eigen giroboekje. U vult het bedrag in, schrijft op de plaats van naam/adres 'van girorekening naar Kapitaalrekening' en u spaart. Een ander voordeel van de Postbank Kapitaalrekening is dat u maandelijks f25.000,- zonder enige kosten kunt opnemen. En zelfs meer als u ons dat een maand van tevoren laat weten. Kortom: wie hoge rente wil en toch steeds over z'n spaargeld wenst te beschikken, kan vandaag nog een Postbank Kapitaalrekening openen. En wie meer informatie wil, leest alles in de folder 'Postbank Kapitaalrekening'. Verkrijgbaar via een gratis telefoontje met 06-0400. Daar is men op werk dagen bereikbaar van 8.30 tot 21.00 uur en op 'Bij een tegoed onder f25.000,- geldt een lagere rentevergoeding. chies te gaan. Weigeren? Dat woord is te ruw. Ze zullen zeg gen: geen probleem, maar jullie papieren moeten nog langs zes bureaus en over zes stempelkus- sens. In elk kantoor kunnen jul lie papieren tijdelijk kwijt ra ken. Misschien is de man die moet stempelen even weg of is net de inkt op of is de sleutel van de bureaula waarin het stempel ligt even zoek. De cynische toon is slechts één uitlaatklep voor de bittere ge voelens van veel Sudanese chris tenen. Bitter omdat ze vinden dat de paus met open ogen in de val trapt die het regime voor hem heeft opgezet. Eén troost zeggen zij, in moslim kringen heerst minstens evenveel verwarring over het pausbezoek. Steile moslims, volgelingen van de fundamentalistische leider Hassan al Turabi, zien in het bezoek een onwelkome erken ning van de katholieke kerk. Als de paus Khartoum bezoekt, komen de christenen uit alle hoeken en gaten tevoorschijn zo vrezen ze, bij duizenden en dui zenden uit de krottenwijken die nog niet zijn platgewalst door de bulldozers van Al Bashir en uit de kampen in de woestijn. Hoe, zo vragen de orthodoxe Sudane se moslims zich af, kunnen we dan nog volhouden dat Sudan een moslim-natie is. Van onze verslaggever Paul de Schipper „EEN MIRAKEL, een won der, alsof de paus in Noord- Ierland persoonlijk Ian Pais ley omhelst." Zo omschrijft een katholieke priester in Khartoum het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de Islamitische Republiek Sudan, ook wel het Iran aan de Nijl genoemd. De paus, die op 10 februari Khartoum be zoekt, waagt zich in het hol van de leeuw. De paus doet Khartoum aan tij dens zijn tiende Afrika-reis, die hem ook in Benin en Uganda brengt, maar Sudan moet het hoogtepunt worden. Nog niet eerder immers deed de paus een islamitisch land aan, een land waar, zoals in Sudan, de islamitische wet shari'a is ingevoerd en waar sprake is van regelrechte christenvervolging. Sudan, bevriend met Irak, ge steund door Iran, is een land waar priesters in de gevangenis verdwijnen, waar de katholieke kerken letterlijk worden afge broken, waar bisschoppen wor den verbannen en waar christe lijke kinderen snoepjes krijgen als ze 'Allah is groot' zeggen. „Genocide en het vermoorden van onschuldigen is er aan de orde van de dag," aldus de Su danese bisschop Maccram Gas- sis, een bisschop in ballingschap. Het Islamitische fundamentalis tisch regime van generaal Omar Hassan el-Bashir haat de katho lieke kerk. Het maakt er ook geen enkel geheim van de hele katholieke infrastructuur in Su dan meedogenloos te willen ver nietigen. Waarom mag de paus dan toch Sudan binnen? Een duidelijk antwoord op die vraag is er niet. Wel een aantal mogelijke beweegredenen. Een ervan is het totale isolement van de regime binnen de internatio nale gemeenschap, nog onlangs bekroond met een veroordeling door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Sudan staat alleen. Uit dat oog punt is het voor Bashir en de zijnen wel van belang om met het pausbezoek positief de we reldpers te halen en te demon streren hoe goed het er voor staat met de godsdienstvrijheid in Sudan. Het pausbezoek? En daarna, vra gen de katholieken in Sudan zich af? Dan is het weer het oude liedje. De eerder geciteerde priester cynisch: „Dan beginnen de vijf afdelingen van de gehei me dienst weer te werken. Dan weigeren ze ons toestemming om te reizen en om naar onze paro-

de Stem | 1993 | | pagina 5