'Gft-afval illegaal verwerken' regime geweer missie WD en PvdA: Onderzoek naar uitgaven gemeente-administratie Afval Overleg Orgaan: Noodmaatregel om aanbod te kunnen verwerken De laatste loodjes DE STEM 'Politie fout bij arrestatie Köksal' Kerken wijzen anti-armoedebeleid kabinet af I jerelHd Belgisch staalbedrijf moet eigen lozing op Maas meten Signaal BINNENLAND Kabinetsbesluit HSL na de zomer Advocaat van nabestaanden na eigen onderzoek: COMMENTAAR BINNENLAND KORT nservatieve ayatollah Ahman ahnati, tijdens een recent vrij aggebed. J~ et Iran van Rafsanjani is een oor Westerlingen nauwelijks te oorgronden natie met minstens ee gezichten. ant waar Rafsanjani aan de ne kant de schijn van liberali- ering ophoudt, accepteert hij onder probleem massa-execu- 'es van 'drug-smokkelaars.' En et zo gemakkelijk gaat de raanse geheime dienst door -et het plegen van aanslagen p tegenstanders in balling, chap. p 22 januari sloegen twee me- ewerkers van de Iraanse am- assade in Oslo een Iraanse luchteling het ziekenhuis in wee dagen later raakte in de penbare bibliotheek van de weedse stad Kalmar een raanse balling gewond bij een elfde soort aanslag. ooruitlopend op de ondergang an de Iraanse reli-dictatuur ebben 109 oppositionele orga- isaties en politieke partijen op e drempel van 1993 de al lan- er bestaande verzetsraad om- evormd tot een wetgevende ergadering. De raad is daartoe 'tgebreid van 21 naar 150 ge- ozen leden. Het overgangspar ement in ballingschap zal, na en eventuele omwenteling, ran de weg naar de democratie oeten wijzen. pvallend is de vrouwelijke do- nantie in dit verzetsparle- ent: meer dan de helft van de eden zijn vrouwen. „De val van mullahs is nabij," ldus de leider van het Iraanse erzet Massoud Rajavi in een erklaring. „Het bewind in Te- eran bevindt zich in een pre- aire staat. De internationale op dit terroristische regi- e groeit, terwijl van binnenuit e bevolking steeds onrustiger ordt". et is de Moeder van Alle Wen en want het Iraans verzet heeft 1 bij herhaling het failliet van de Khomeiny-boedel aangekon digd. Tot nu toe heeft Allah anders beschikt. DE STEM DONDERDAG 4 FEBRUARI 1993 A3 en van 1200 gulden per maand betalen en iemand met 2030 ulden,. m samenwonenden gelden ande en tot 950 gulden eigen bijdrage an 2900 gulden. ans haalt bij het gegoochel met addertje onder .het .gras van- ststellen van het netto-inkomen ekende nu nog aftrekposten om "ukken. Een deel van de woon- e ziektekostenverzekering, ali- ■™iige bijzondere lasten, zoals apt alle aftrekposten, behalve ot het netto-inkomen te komen, "'even moeten al heel sterk bij omen willen ze voor rechtsbij- ing komen. Tot de beperkingen ok de zogenoemde gering-be- "ht tot 500 a 600 gulden is te n rechter mee lastig te vallen, ouwen rechtshelpers en sociale epen als hoogst onrechtvaardig, aar de tijd, waarin alleen rijken n halen", aldus mevrouw Tim- rechtigde heeft immers het geld cht te halen. Zelfs een eigen le tientjes is voor hem of haar te ~uwtjes toch al niet aan elkaar eknoopt. gen waarom huurders enige zeggenschap over de hoogte van de huren moeten hebben. Ieder een weet toch van te voren wat voor een huurcontract hij on dertekent, is daarbij de redene ring. De meeste corporaties wijzen echter collectieve huurovereen komsten af op basis van meer genuanceerde argumenten. Een te grote greep van huurders op het huurbeleid, en daarmee op de financiële ruimte van een corporatie, kan het voortbe staan van een woningbouwver eniging ongewild in gevaar brengen. En bovendien, zo wordt gezegd, bieden de be staande regels (zoals de huur- prijzenwet) voldoende garantie aan huurders dat hun belangen niet domweg overschaduwd worden. Zowel huurders als verhuurders hebben hun stellingen betrok ken. Staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) wacht rustig de bevindingen van de commis sie Huurders-Verhuurders af- Als beide partijen er gezamen lijk niet uitkomen, blijft waar schijnlijk eenvoudigweg alles bij het oude: het kabinet doet een voorstel en de Tweede Ka mer beslist uiteindelijk. Deze 'oplossing' lijkt ook met een de beste, al is het alleen maar omdat de veranderingen in de volkshuisvesting op dit moment zo ongekend snel gaan dat op dit punt enige rust voor beide partijen op zijn plaats is. Bovendien houdt politiek Den Haag dan wellicht ook nog eni ge voeling met de volkshuisves ting in Nederland. ]/sn onze Haagse redactie pen Haag - Er moet een onderzoek van de jelcenkamer komen naar de kostenoverschrij- dingen in de opzet van de gemeentelijke basisadministratie. WD en PvdA in de Twee de Kamer zijn hier voorstander van. pit bleek gisteren tijdens het debat over de Wet op de Gemeentelijke Basisadministratie (GBA). De onderzoeksorganisatie TNO heeft onlangs uitgere kend, dat er sprake zal zijn van forse kostenover- schrijdingen bij de opzet van het nieuwe systeem. Het rijk heeft er 110 miljoen gulden voor uitge trokken, maar volgens TNO lopen de kosten op tot 300 miljoen. De automatisering van de bevolkingsadministratie loopt in de praktijk al enkele jaren. De gegevens opslag per computer moet de administratie effi ciënter maken. CDA en PvdA noemden gisteren de nieuwe wet een goed evenwicht tussen gegevens opslag en privacybescherming. Het CDA voelt niet veel voor een extern onderzoek naar de uitgaven voor de GBA. Woordvoerder Krajenbrink erkende wel dat er problemen zijn, maar volgens hem is dat logisch met een groot project als het GBA. „Risico's zijn niet geheel uit te sluiten", zei hij. De PvdA gaat akkoord met het verlenen van inzage aan kerken in de gemeentelijke basisadmi nistratie. Eerder was deze fractie daar een fel tegenstander van. De kerken moeten die inzage krijgen vanwege 'oude rechten', betoogde PvdA- woordvoerster Achttienribbe gisteren. Ook in de 'ouderwetse' basisadministeratie worden gegevens omtrent het geloof opgenomen. De ministers Dales van Binnenlandse Zaken en Hirsch Ballin van Justitie antwoorden de Kamer volgende week. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet moet de illegale bouw van nieuwe composteringsinstallaties tijdelijk gedogen. Dat is nodig om het grote tekort aan verwerkingscapaciteit voor groente-, fruit-, en tuinafval (gft) op te kunnen vangen. Dat tekort bedraagt ruim driehonderd kiloton afval op een aanbod van duizend kiloton per jaar. Het Afval Overleg Orgaan (AOO) stelt deze noodmaatregel voor om te voorkomen dat gft-afval gestort of verbrand wordt, en dat er minder gescheiden ingeza meld wordt. De regering heeft vastgelegd dat in principe per 1 januari 1994 'bij alle huishou dens het gft-afval apart wordt ingezameld. Maar met de be staande verwerkingscapaciteit is dat bij lange na niet haalbaar. Daarom vindt het AOO dat in een hoog tempo nieuwe verwer kingsinstallaties in de afvalre- gio's gebouwd moeten worden, zonder rekening te houden met de gebruikelijke procedures. De WD-fractie in de Tweede Ka mer wil hierover op korte ter mijn minister Alders (Milieube heer) aan de tand voelen. De minister heeft zich overigens nog niet uitgelaten over het vergaan de voorstel van het AOO. WD-Kamerlid Te Veldhuis wil dat de datum van 1 januari 1994 alleen wordt gehanteerd als blijkt dat invoering in een regio ook haalbaar is. In het andere geval moet een latere invoe ringsdatum voor het verplichte gescheiden inzamelen vastge steld worden, vindt Te Veldhuis. Het WD-Kamerlid keert zich fel tegen het voorstel van de AOO om 'illegale bouw van installa ties te gedogen'. Dat zou beteke nen dat inspraak, beroepsproce dures en dergelijke achterwege blijven. De meeste provincies kampen met een tekort aan verwerkings capaciteit. In Gelderland wordt dat tekort geschat op 42 kiloton, in Noord-Brabant op 23 kiloton. In Zeeland en Limburg is voor alsnog geen sprake van tekorten omdat in beide provincies gft-af val nog nauwelijks of niet ge scheiden wordt ingezameld. Van onze verslaggever Maastricht - Het Waalse staalconcern Cockerill Sambre moet twee keer per maand meten hoeveel giftige PAK's het loost op de Maas via het afvalwater van haar cokesfabrieken in Luik en Charleroi. Deze cijfers moet Cockerill meteen bekendma ken aan de stichting Reinwater te Amsterdam, de stichting Natuur en Milieu te Utrecht en de drie milieufederaties van Limburg, Brabant en Zuid-Holland. van Cockerill zijn naar het oor deel van de president enkel on rechtmatig als de hoeveelheid PAK's in het afvalwater elke redelijke grens overschrijdt. En juist dat achtte de president on- - voldoende aangetoond. Den Haag (anp) - De kabinetsbeslissing over aanleg van de hogesnelheidslijn (HST) wordt niet voor de zomer verwacht. Dat is de uitspraak in het kort geding van de vice-president mevr. mr. A. Adelmeijer in een door de vijf Nederlandse milieu organisaties aangespannen zaak tegen de Cockerill cokesfabrie ken in Luik en Charleroi. De rechtbank-president legde Cockerill nog een dwangsom op van 10.000 gulden per dag dat het bedrijf zich niet aan de ver oordeling houdt. Met die uitspraak heeft de Maas trichtse rechtbankpresident de voornaamste eis van de mi lieuorganisaties zoals die op 19 januari werd gesteld, verworpen. 'Reinwater' en 'Natuur en Mi lieu' hadden gevraagd Cockerill te veroordelen tot het nemen van vergaande zuiveringsmaatregels, omdat het lozen van ruim 1500 kg giftige koolwaterstoffen per jaar in de Maas een onrechtmati ge daad zou zijn. Volgens de president houdt de EG-richtlijn waarop de eisers zich baseerden alleen een ver plichting in voor de Belgische staat om via wetten de lozingen te doen ophouden maar hoeft Cockerill als particulier bedrijf zich niets aan die richtlijn gele gen te laten liggen. De lozingen INSPRAAK IS een bewijs van beschaving. De bestuurder geeft ermee aan dat hij rekening wil houden met de mening van de bestuurden. Veel opleveren doet het echter doorgaans niet. Omwonenden klagen ieder voor zich over andere details en deskundigen bestrijden de wetenschappelijke doorwrochtheid van het plan. Met de inspraak rond de Betuwelijn is het niet veel anders Qegaan. Bewoners van het gebied zijn in meerderheid tegen een bovengronds tracé dat hun streek in tweeën zal delen. Het bedrijfsleven is voor, omdat de economische voordelen voor het bele land ruimschoots zouden opwegen tegen de last voor de lokale bevolking. Tot zover weinig schokkends. tr valt echter meer te concluderen uit het verslag dat de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening van de inspraakavonden Semaakt heeft. De stelling van de regering dat het economisch .belang en daarmee de noodzaak van een Betuwelijn onomstote- b|k vaststaat, wordt door een grote meerderheid van de inspre kers niet gedeeld. Daarenboven, en dit besef daagt ook in Den "eag, zijn de mogelijkheden van een ondergrondse lijn veel te summier bekeken. Minister Maij van Verkeer en Waterstaat heeft de Kamer beloofd n april met een standpunt te komen. Haar eigen CDA heeft daar °m gevraagd. Maar met zo'n standpunt is ze er niet. Tegenstan- °ers zullen, willen het geen dwarsliggers worden, overtuigd moeten worden van de noodzaak van de nieuwe lijn. De «uitaten van het economisch onderzoek dienen daarom onder- ™®[P te zijn van een openbare discussie. En als uit dat debat uu|kt dat de Betuwelijn echt onontkoombaar is, zal er een seaegen ondèrzoek naar de mogelijkheden van een ondergronds "ace moeten volgen. e inspraakprocedure heeft geleerd dat zelfs het idee voor een ®uwe lijn op groot verzet stuit. Een beschaafd bestuurder houdt aar rekening mee. Het verleden heeft geleerd dat negeren van 0 n signaal slechts tot acties en dus tot meer problemen leidt. Kinderen van de Spaarne- school uit Spaarndam werken aan de laatste opdracht voor hun leesdiploma. Dit diploma van de Stichting Krant in de Klas (KiK) is een initiatief om het lezen, en dan het liefst het lezen van kranten, bij jongeren te bevorderen. Staatssecretaris Wallage reikte gisteren de eer ste diploma's uit. foto anp Reden voor de vertraging is de opdracht van adviesorganen als de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO), de mer-commissie en de Raad van de Waterstaat om alle va rianten op tracékeuzes in kaart te brengen. Een werkgroep van de Neder landse Spoorwegen (NS) onder zoekt nog steeds de vele varian ten die mogelijk zijn voor aanleg van de Nederlandse versie van de Franse Train Grande Vitesse (TGV). Daarbij wordt ook beke ken of de tracédelen onder gronds, ondertunneld, via tun- nelbakken, via fly-overs of op maaiveldniveau moeten worden aangelegd. Ook wordt bekeken of de trein over bestaand spoor kan rijden. Volgens een woordvoerder van de NS worden vele tientallen tracévarianten bekeken. Daarbij gaat het alleen al ten zuiden van Rotterdam om tien mogelijkhe den. Ook de beslissing over de Betuwelijn zal nog enkel maan den duren. De reden daarvoor is dat er onder meer bekeken moet worden of de lijn niet tot verlies zal lijden. Van onze verslaggever Venlo - De Venlose politie heeft bij de aanhouding en inverzekeringstelling van Hüseyin Köksal alle hiervoor geldende regels geschonden. Dat concludeert advocaat Van Alst van Köksals nabe staanden na een eigen onder zoek naar de rol van de poli tie in deze zaak. Als voorbeelden van nalatigheid van de politie in deze zaak noemt Van Alst dat zij niet con troleerde of Köksal inderdaad had gedronken, zoals zij ver moedde, en dat de politie ver zuimde zijn identiteit te contro leren. Hoewel Köksals papieren in de auto lagen, ging de politie er van uit dat zij Hüseyins neef Ali had aangehouden. Köksal overleed op 8 januari na zijn arrestatie door de politie, waarbij volgens 'getuigen geweld werd gebruikt. Onderzoek in het gerechtelijk laboratorium heeft uitgewezen dat de doodsoorzaak een hersenbloeding was. Onder zoek door een neuroloog moet nog uitwijzen of Köksal, die al langer leed aan een hersenaan- doening, er baat bij zou hebben gehad indien de politie hem met een naar het ziekenhuis had ge bracht in plaats van hem op te sluiten. De rijksrecherche legde gisteren de laatste hand aan de rappor tage over het optreden van de politie in de affaire. Onderzoeks leider B. Cornelissen levert het rapport vandaag of morgen in bij hoofdofficier W. Zeyl. Een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Roermond zei gis teren dat justitie het rapport eerst grondig wil bestuderen voordat zij de conclusies be kendmaakt, maar dat justitie hierbij niettemin spoed betracht. Aan dat laatste begint Van Alst langzamerhand te twijfelen. Hij keurt het in ieder geval af dat justitie er nu al een paar weken het zwijgen toe doet. „Daarmee wekt justitie de indruk de zaak te willen doodwzijgen en dat is voor alle partijen een slechte zaak". De Turkse consul-generaal A. Üstün in Rotterdam deelt die zorg niet, liet hij gisteravond desgevraagd weten. Üstün wordt vandaag geïnformeerd over de stand van zaken van het onder zoek en rekent erop dat het resultaat een dezer dagen open baar wordt. Den Haag (anp) - De kerke lijke werkgroep 'De arme kant van Nederland' heeft gisteren bij de Tweede Kamer aangedrongen op verbetering van de inkomens voor uitke ringsgerechtigden. De werkgroep, waarin de Raad van Kerken en het industriepas toraat DISK samenwerken, ver wijt het kabinet een 'zeer be schamend' anti-armoedebeleid te voeren. Het kabinet praat de armoede in Nederland weg en verstevigt vooral de rijke en eco nomisch sterke kant van Neder land. Dit constateert de werk groep in een petitie, die gisteren werd aangeboden aan voorzitter A. Doelman-Pel van de vaste kamercommissie voor sociale za ken en werkgelegenheid. De commissie spreekt vandaag over het kabinetsstandpunt over het rapport 'Armoede opgelost? Vergeet het maar!' van de werk groep. Volgens dit rapport leven minstens 800.000 mensen in Ne derland onder de armoedegrens. Het kabinet bracht daartegen in dat het met de armoede wel meevalt en dat het sociaal mini mum in het algemeen voldoende is om in de noodzakelijke kosten van levensonderhoud te voor zien. De Arme kant stelt in de petitie, waar bijna 10.000 mensen hun handtekening onder hebben ge zet, dat de positie van de mensen 'Het kabinet praat de armoede in Nederland weg', aldus de werkgroep De arme kant van Nederland. foto anp op of onder het minimum steeds meer verslechtert. Door de maat regelen op het gebied van de huursubsidie, het openbaar ver voer en de gezondheidszorg en door de inflatie is de koopkracht van de minima in 1991 afgeno men. Naar alle waarschijnlijk heid zal dit ook in 1992 en 1993 het geval zijn. De werkgroep doet ook een aan val op het werkgelegenheidsbe leid van het kabinet. Het kabinet verheft betaald werk tot hoogste waarde en dwingt mensen een zijdig tot arbeidsplicht, hoewel de werkgelegenheid onvoldoende is. Verder ontkent het kabinet systematisch dat honderddui zenden van de arbeidsmarkt zijn en blijven uitgesloten. DISK-voorzitter H. Bode pleitte bij de aanbieding voor een Del taplan tegen de armoede. Zoals na de watersnoodramp van 1953 de Nederlanders in hechte soli dariteit en zonder in de eerste plaats op de kosten te letten Zeeland tegen het water be schermden, zo zou met dezelfde solidariteit een plan tegen de armoede moeten worden ontwik keld. Volgens Bode, oud-vice- voorzitter van de FNV, dreigt 'solidariteit' een begrip te wor den dat gemakkelijk in de mond wordt genomen als het econo misch goed gaat, maar dat niet meer wordt gebruikt als de eco nomie minder goed draait. O O O 15 Ik heb een tamelijk oud woordenboek, nou ja oud, het dateert uit het midden van de jaren zestig, dus uit een tijd dat het er in dit land nog tamelijk onschuldig aan toe ging. Ik zal u zo dadelijk uitleggen waarom, maar ik zocht er het woord paprika in op. Hongaarse rode peper, luidde de definitie. Helder en eigenlijk niet mis te verstaan. Zeker toen niet, want de paprika was destijds nog een tamelijk ongewone veldvrucht. Ik zocht het woord paprika op, omdat ik in de krant van gisteren las over primeurs op de Bredase veiling. Een van. die primeurs was: witte, geblokte paprika. Ik heb me de hele dag verwonderd over die benaming en me afgevraagd hoe dat gewas er uit zou zien. Natuurlijk, ik had naar de veiling kunnen bellen en om een beschrijving kunnen vragen, maar dan was de gedurende de dag in verbijstering veranderde verwon dering weg geweest. Witte, geblokte paprika. Let vooral op die komma, want die geeft volgens mij aan dat de paprika niet is voorzien van een in tinten wit variërend ruitjesmotief, maar vierkant van vorm is. Die oorspronkelijke Hongaarse rode peper is dus dankzij het Nederlandse 'tuinbouw-vernuft' in een paar decennia omgetoverd tot een ongetwijfeld naar niets smakend, mooi ogend en makkelijk stapelbaar ding. Ongetwijfeld komt die witte, geblokte paprika met wat EG-subsidie in de supermarkten van het inmiddels wat rijker wordende Hongarije te liggen. Het Hongaars woordenboek zal anno 2000 bij het woord paprika melden: kleurloos Hollands gewas, waar wel zaadjes maar geen pit in zit. MERIJN Politie rolt internationale drugsbende op Roermond - Met de aanhouding van zeven Nederlanders, onder meer afkomstig uit Venlo, Roermond, Grubbenvorst en Horn, en een Duitser denkt de politie een internationaal opererende bende hasjsmokkelaars te hebben opgerold. De groep wordt ervan verdacht tijdens zeker zeven transporten vanuit Nederland via België minstens 1500 kilo hasj per vrachtauto naar Engeland te hebben getransporteerd. Als kop stukken worden de 32-jarige Venlonaar W.H., de 54-jarige R.A. uit het Duitse Plankstadt en de in Den Bosch wonende Engelsman M.M. (44) beschouwd. Die laatste was ook het brein achter een andere bende, die vorig jaar werd ontmanteld en waarbij veel luxe sportauto's en boten in beslag werden genomen. Arbeidsbureaus vervullen meer vacatures Den Haag - De Nederlandse arbeidsbureaus hebben vorig jaar 14 procent meer vacatures vervuld dan in 1991. Dat blijkt uit woensdag gepubliceerde cijfers van de Arbeidsvoorziening. In totaal ging het om 148.000 banen waarvan er bijna 109.000 door werkloze werkzoekenden werden aanvaard. Vorig jaar vonden ruim 16.000 allochtonen via de arbeidsbu reaus een baan, een stijging van 5.000 personen. Via de Arbeidsvoorziening gingen vervolgens ruim 57.500 vrouwen en 65.000 jongeren aan het werk. Dat waren er in 1991 respectieve lijk 44.000 en 51.000. Het aantal langdurig werklozen dat is geplaatst, steeg van 31.500 tot ruim 33.500. 'Plannen voor filmkeuring te warrig' Den Haag - Minister D'Ancona (cultuur) heeft woensdag van de Tweede Kamer kritiek gekregen op haar voorstel voor een andere opzet van de filmkeuring. De minister wil de onafhanke lijke filmkeuring afschaffen. Bioscopen en videotheken moeten zelf gaan bepalen of een film geschikt is voor minderjarigen. De Tweede Kamer is in meerderheid voor deze 'zelfregulering' in de bedrijfstak. Maar PvdA, WD, D66 en Groen Links vinden dat het voorstel van D'Ancona te veel onduidelijkheid laat over de verdeling van verantwoordelijkheden bij de nieuwe keuring. De kritiek richt zich op het feit dat de overheid volgens D'Ancona op elk gewenst moment moet kunnen ingrijpen. De meerderheid van de Kamer vindt dat de bewindslieden de bedrijfstak zelf een goed systeem moeten laten opzetten om films en video's te beoordelen. Mediawet niet in strijd met EG-regels Hilversum - De Nederlandse Mediawet is niet in strijd met de EG-bepalingen over het vrije verkeer van diensten en kapitaal. Dat heeft het Europese Hof van Justitie in Luxemburg woens dag bepaald. Veronica mag zodoende niet betrokken zijn bij de oprichting van een buitenlandse omroep, zoals destijds bij Luxemburgse RTL-Veronique. Het is nu aan de Raad van State de strafmaat te bepalen. De Mediawet verbiedt Nederlandse omroepen betrokken te zijn bij de oprichting van een buitenlandse omroep en deelname in het kapitaal daarvan. Volgens het Commissariaat heeft Veronica geholpen bij de oprichting van het Luxemburgse station RTL 4, toen nog RTL-Veronique geheten. Door het beschikbaar stellen van geld, een bankgarantie, mensen en kennis zou Veronica indertijd het niet-commerciële karakter van de publieke omroep hebben geschonden. 'Discussie over keuzen in de zorg' Utrecht - Staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) wil het grote publiek betrekken bij de discussie over keuzen in de zorg. Hij werkt in dit verband onder meer aan co-produkties met de NCRV en KRO. Voor de publieksdiscussie is dit jaar nog 2,2 miljoen gulden beschikbaar en in 1994 - het laatste jaar - 4,7 miljoen. Het op gang brengen van een discussie over 'Moet alles wat kan?' was een van de opdrachten van de commissie-Dunning die eind 1991 het rapport 'Kiezen en delen' uitbracht. Ter Veld woedend op werkgevers Den Haag - Staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) is woedend op werkgevers en werknemers. In plaats van kritiek uit te oefenen op de wao-maatregelen van het kabinet zouden ze er beter aan doen ervoor te zorgen dat de uitvoering van de ziektewet en de wao behoorlijk gebeurt, vindt de bewindsvrouw. De uitvoeringsorganen worden gezamenlijk bestuurd door de organisaties van werknemers en werkgevers. Uit recente cijfers van de Sociale Verzekeringsraad blijkt dat er een grote achterstand is ontstaan in de keuringen van arbeids ongeschikten. Daardoor komen mensen tijdelijk volledig in de wao en de aaw terecht. Achteraf blijkt vaak dat ze slechts beperkt of helemaal niet arbeidsongeschikt zijn. De keuringen worden verricht door de Gemeenschappelijke Medische Dien sten (GMD's). Die leggen de schuld echter bij de bedrijfsvereni gingen. Zij melden langdurig zieken volgens de GMD's te laat

de Stem | 1993 | | pagina 3