Alleen Terneuzen op netwerk 'Geef ouderen maand extra aow9 ZAKEN Snel verpleeghulp voor duizend bejaarden in Brabant Sluis en Aardenburg stellen overleg over samenwerking uit Rest Zeeuws-Vlaamse gemeenten later dit jaar op landelijk computersysteem Zonder geldig rijbewijs achter stuur kost man driehonderd gulden ZEELAND C3 NIEUWS Open huis Slender You ^inisterie stelt 31 miljoen beschikbaar voor 'zwevende-beddenproject' I 0P7 lnstedingen en verzekeraars I a®onlijk de grote achterstan Sluisse wethouders ziek Expo 'Goed gehoed' in Den Hoekzak Oostburg Schoorsteenbrand snel geblust Dinteloord doet narrepak in de uitverkoop Kritiek 's Gravenmoers bestuurslid ouderenpartij op rijksbeleid: 0e STEM DONDERDAG 4 FEBRUAR11993 ken. Het is wetenschappelijk bewezen dat een uur oefenin gen doen op onze beweegbare tafels gelijk staat aan zeven uur grondoefeningen. Maar in tegenstelling tot wat veel mensen misschien denken word je er niet slanker van. Je krijgt meer conditie en een mooier figuur. En je komt strakker in je vel te zitten. Veel mensen zien het ook als een alternatief voor een avondje sporten", zegt eigena res Nel Verschelling. Slender You is in Terneuzen voorlopig twee dagen in de week ge opend. Elke woensdag en vrij dag van 13.00 tot 23.00 uur. Op die tijdstippen is Slender You in Hulst gesloten omdat Nel zelf haar klanten wil be geleiden. De openingstijden in Terneuzen gelden vanaf woensdag 17 februari. New Line Slender You aan de Grote Bagijnestraat in Hulst, opent woensdag 17 februari een nevenvestiging in zwem paradijs Scheldorado in Ter- neuzen. Slender You, dat haar klanten onder begeleiding en met eenvoudige oefeningen op bewegingstafels aan een bete re conditie laat werken, houdt zaterdag 12 en zondag 13 fe bruari open huis in Scheldora- Zaterdag is dat van 13.00 tot 22.00 uur, zondag van 13.00 tot 18.00 urm. Slender You draait al vier jaar in Hulst en wil nu de vleugels in Terneuzen uitslaan. „We groeien nog steeds. Begrijpe lijk ook, wat het is een pretti ge manier om conditie te kwe- te onze verslaggever Oen Bosch - Rond vijfhon derd verpleegkundigen kun- öt dit jaar nog op zeventig Plaatsen in de provincie •oord-Brabant aan de slag m duizend bejaarden de hebb te ^even ze nodiS fcj®*eurt via het 'zwevende I Cj. Proiect' waarmee provin- den in de Brabantse verpleeg- zorg versneld willen inlopen. „Een operatie van ongehoorde omvang," sprak de Noordbra bantse gedeputeerde L. van Nis- telrooij gisteren bij de presenta tie van het project waarvoor het ministerie van WVC ruim 31 miljoen gulden beschikbaar stelt. Dit bedrag had het ministerie klaarliggen voor nieuwbouw en uitbreiding van verpleeghuizen in Brabant, maar kon niet wor den besteed omdat deze projec ten ten prooi vielen aan de vol gens Van Nistelrooij 'schandalig lange procedures in de gezond heidszorg', waar het ritselt van de adviescolleges. En dat terwijl het sterk vergrij zende Brabant te kampen heeft met oplopende achterstanden in de verpleegzorg. Omdat er in de verpleeghuizen geen plaats is, worden steeds meer hulpbehoeftige ouderen noodgedwongen ondergebracht in een verzorgingshuis of thuis verpleegd. Om duizend van deze patiënten toch voldoende zorg te kunnen bieden, worden de 31 miljoen van WVC gebruikt voor het aan trekken van vijfhonderd ver pleegkundigen. Na twee jaar moet de nieuw bouw van het betrokken ver pleeghuis zijn voltooid, zodat het de bejaarden zelf kan huisves ten. Een voorbereidend, onderzoek van de Regionale Bureaus Ar beidsvoorziening en de instellin gen heeft uitgewezen dat net voldoende opgeleide jongeren voor dit werk beschikbaar zijn. Zij krijgen een vaste baan bij een van de zeventien verpleeg huizen die aan dit 'zwevende beddenproject' meedoen. In West-Brabant werden gese lecteerd de verpleeghuizen Cha- ritas in Roosendaal (85 bejaar den in Roosendaal en omgeving), Volckaert in Oosterhout (74 be jaarden in Oosterhout en omge ving), ABG in Steenbergen (149 bejaarden in onder meer Bergen op Zoom en Steenbergen) en het verpleeghuis Almkerk (10 be jaarden in Almkerk). De twee laatste projecten zijn al van start gegaan. Voor de overige wordt half maart groen licht van WVC ver wacht. In Midden-Brabant zijn uitver koren de verpleeghuizen Eiken donk in Waalwijk (30 bejaarden in Waalwijk en omgeving), Sint Elisabeth in Goirle en Sint Jo- sephzorg in Tilburg (115 bejaar den in Tilburg en omgeving). In Oost-Brabant doen mee ver pleeghuizen in Oss, Veghel, Val- kenswaard, Geldrop, Deurne, Eindhoven, Boxmeer en Bladel. Van onze verslaggever Aardenburg/Sluis - Het overleg tussen de colleges van burge meester en wethouders van Aardenburg en Sluis over de mogelijkheid van vergaande samenwerking is in verband met ziekte van de beide Sluisse wethouders, A. Oosterling en J. du Fossé, uitgesteld. De colleges van b en w waren van plan afgelopen dinsdag bijeen te komen over dit onderwerp te spreken. Zowel wethouder Oosterling als wethouder Du Fossé moest ech ter onder het mes. „Als het mo gelijk is, komen we in de loop van deze week nog bij elkaar", zei gemeentesecretaris C. Rein- houdt van Sluis gisterochtend. „Wethouder Oosterling is giste ren pas geopereerd. Het zal dus iets langer duren voor die weer op de been is." De dagelijkse gemeentebesturen van Aardenburg en Sluis willen over eventuele samenwerking of fusie tussen beide gemeenten praten aan de. hand van een notitie die de beide gemeentese cretarissen hebben opgesteld. Aardenburg en Sluis voelen er als bekend allebei niets voor een gemeentelijke herindeling waar bij de drie West-Zeeuws-Vlaam- se gemeenten samengaan. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben tot 1 maart de tijd om hun visie op een bestuurlijke herindeling duidelijk te maken aan Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland. Gezien de bereid heid van het Aardenburgse en Sluisse college om over samen werking te praten, ligt het in de verwachting dat ze een geza menlijk standpunt voor leggen aan GS. Het streven van de twee colleges is in elk geval de koppen bij elkaar te steken voor 9 februari. Dan is in Aardenburg een inge laste vergadering van het Kon- sultatief Overleg van Raadsleden over het onderwerp gepland. Ook Sluis wil zo snel mogelijk de gemeenteraad op de hoogte stel len van de uitkomsten van het overleg met Aardenburg. ■ZIE VERDER PAGINA C4 balisanten van de gemeentepoli tie in Terneuzen. Die hadden op 1 februari van het vorig jaar in Sluiskil duidelijk gezien dat R. achter het stuur zat. Mr. Groen achtte het feit over tuigend bewezen. Omdat het niet de eerste keer was dat R. zich schuldig had gemaakt aan het zelfde delict eiste hij twee weken onvoorwaardelijke gevangenis straf. Mr. Melens wilde zover niet gaan. Hij kwam in zjn uitspraak tot een voorwaardelijke hechte nis van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Hij legde R. verder een boete op van 300 gulden. Van onze correspondent Oostburg - De Stichting Hoekspositie houdt op dit moment een tentoonstelling in multifunctioneel centrum Den Hoekzak in Oostburg met als titel: 'Goed gehoed'. De expositie geeft een overzicht van de geschiedenis van de da meshoed van 1920 tot heden. Tevens is te zien waar- mee de hoeden gemaakt en versierd werden. Ook de huidige materia len voor de hoeden zijn te be zichtigen. De hoeden komen uit de collectie van Elly Smit- Schoenmaker uit Terneuzen. Zij volgde een opleiding aan de Academie du Couture in Rotter dam. Sinds drie jaar geeft ze les in hoeden ontwerpen en vervaar digen. Op donderdag 25 februari houdt Smit Schoenmaker een le zing waarbij zij een rondleiding langs de hoeden maakt. Daarbij laat zij zien hoe de basiscursus hoeden ontwerpen is opge bouwd. De lezing begint om 20.00 uur in lokaal 1 van Den Hoekzak. De tentoonstelling staat in de hal nog te zien tot 26 februari van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur. De zaterdag van 10 tot 12 uur. De zondag is Den Hoekzak gesloten. (Sn onze verslaggever kneuzen - Alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten investeren jaar fors in de aansluiting op een landelijk computer- jetwerk met daarin alle bevolkingsgegevens. Momenteel is alleen de gemeente Terneuzen zover. De verbinding net de overige zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten moet 0 1 januari volgend jaar op grond van de Wet Gemeentelijke Basis Administratie (GBA) gelegd zijn. Aansluiting op en gebruik van iet GBA-netwerk kost de ge- „eenten een bom duiten. Ter- nemen is daar sinds half decem- 'ier vorig jaar al op aangesloten. Volgens gemeentevoorlichter O. Vosveld loopt de nieuwe manier 0i gegevensverwerking uitste kend en is het personeel van de afdeling bevolking er vol lof ojer. De gemeente investeerde er ine ton in. Overigens zijn nog maar veertig van de 647 gemeenten in Neder land aangesloten op het compu- lersysteem. De afdelingen Bevol- Inngvan de Zeeuws-Vlaamse ge- ineenten die nog geen aanslui ting hebben, zijn door de bank genomen wel druk bezig met de viorbereidingen daarop. Lange baan „Het is allemaal op de lange I taan geschoven omdat ze lande- lijk inzien dat het niet zo vlotjes j verloopt", beweert J. Aarssen, Hoofd burgerzaken van de ge- I I mcente Hontenisse. Hij kon dan i ook niet vertellen wanneer Hon- I j tenisse wordt aangesloten. Zijn collega in Hulst beaamt dat er aanloopproblemen zijn. „We H zitten voorin het aanslui- i tingstraject, maar het systeem vertoont veel kinderziekten en daardoor zijn wij nog niet toege- Ireden. De bedoeling was 1 fe- truari aan te sluiten. Dat is nu I uitgesteld." Axelse ambtenaren zijn bezig |f met de laatste interne controle i op de juistheid van de bevol kingsgegevens. Die gemeente hoopt tussen 1 april en 1 septem- 1 lier de verbinding met het net- Van onze correspondent terneuzen - De vrijwillige brandweer van Terneuzen moest gisteravond omstreeks half ze ven uitrukken voor een schoor steenbrand in een pand aan de Lingestraat in Terneuzen. 1 De bewoners stookten de open baard en merkten dat er rook op i de bovenverdieping naar binnen Iffl'am. De brandweer, die met een hoge drukwagen snel ter 1 plaatse was, kon erger voorko- K men en had de beginnende schoorsteenbrand snel onder B controle. Vermoedelijk is een i deel van het afvoerkanaal losge- JJ raakt, waardoor rook naar bin- 1 nen kon komen. j j Van onze verslaggeefster Dinteloord - De Dinteloordse j carnavalsvereniging De Pee- loofridders houdt uitverkoop j'i omdat de zeven bestuursleden I het voor gezien houden. Er is 1 veel belangstelling voor het nar- I 'epak, het nauwelijks gedragen prinsepak, de carnavalsattribu- I 'en en de geluidsinstallatie. I Dit jaar moet Dinteloord het zonder carnaval stellen. 1 De laatste elf-elfviering in Din- j Moord heeft volgens het bestuur bet carnaval de das omgedaan. De zeven trouwste carnavals- I teders hadden 48 verenigingen, I waaronder de laatste twee Din- I teloordse carnavalsverenigingen, aangeschreven. Reclame via "anten, de lokale omroep en I j® piratenzender mocht niet I baten. „Er kwamen welgeteld acht mensen, buiten onszelf." I Bestuurslid Donkers wordt nog I 8% als hij eraan terugdenkt. I -Dn we hadden zo'n band, echt een topper", zegt hij triest. Van onze correspondent Terneuzen - R. R. uit Terneu zen had de rechter heel wat uit te leggen. Hij moest vorig jaar in Sluiskil zijn auto aan de kant zetten van de politie. Die wist dat hij niet over een geldig rijbewijs beschikte. R. probeerde onder de aanklacht uit te komen door te zeggen dat hij niet achter het stuur zat toen hij werd aangehouden. Maar dit relaas strookte niet met de onder ede afgelegde verklaringen van de als getuigen opgeroepen ver werk te maken. Ook op de ge meentesecretarie van Sas van Gent wordt hard gewerkt om toe te treden tot het systeem. De planning was dat per 1 april te doen, maar die datum is niet haalbaar gebleken. De streef datum is nu juni. Hoofd burgerzaken L. Polfliet van de gemeente Oostburg ver wacht dat de aansluiting hier pas eind dit jaar een feit is. „Volgens planning moest de aan sluiting in juli gebeuren. Maar we hebben te kampen met perso nele problemen waardoor dat is vertraagd en we in een volgende ploeg terechtgekomen zijn." Veel geld De aansluiting op het GBA-sys- teem kost de gemeenten veel geld. Er zijn aanpassingen van het computersysteem nodig, een jaarabonnement op het GBA en geld om ambtenaren op te leiden zodat ze het systeem kunnen gebruiken. Verder kost elk be richt dat met het systeem wordt verstuurd 45 cent. De voorbereidingen zijn in Aar denburg bijna achter de rug. Deze gemeente rekent erop 1 april om te kunnen schakelen op de GBA. Sluis is al enige tijd gereed. „We waren eerst gepland om al in december afgelopen jaar te worden aangesloten. Dat is toen uitgesteld tot juni. Wij zijn er klaar voor." Het WesterscheldecoUege in Terneuzen hield gisteren een open dag. Door de school werd duidelijk gemaakt dat 'Je maakt het met een beroepsopleiding' geen loze kreet is. Leerlingen uit Hulst, Oostburg en Terneuzen kregen voorlichting over de volletijd- en deeltijdopleidingen en een rondleiding door het hoofdgebouw. De sectoren dienstverlening en gezondheidszorg, techniek, economie en vorming presenteerden hun ruime onderwijsaanbod. In de praktijkruimtes werden demonstraties gegeven met de aanwezige apparatuur. In de diverse stands was informatie verkrijgbaar over de onderwijsmogelijkheden van het instituut. foto camile schelstraete (ADVERTENTIE) 'Uw Hotel ligt op steenworp afstand van Voorkom verrassingen. Boek vertrouwd. Boek bij de ANWB. ANViftf reisbureau Bergen op Zoom 01640 - 43850 Terneuzen 01150- 17960 Breda 076-223232 slag van de verkiezingen in 1994. „Als dat niet het geval was, waren we allang gestopt. We hebben inmiddels zes mensen die eventueel geschikt zijn om zitting te nemen in de Tweede Kamer. Die gaan een speciale parlementariërscursus volgen zodat ze er volgend jaar klaar voor zijn. Zelf zijn we nu in de uitspitfase. We verdiepen ons onder meer in het reglement van de Tweede Kamer. Dat is veel ingewikkelder dan we ge dacht hadden." Onverwacht De PU 55+ komt wel meer on verwachte dingen tegen. „We dachten dat het verkopen van certificaten een eenvoudig mid del was om aan geld te komen. Dat is dus niet zo. Als je dat niet op de goede manier doet, komt de fiscus om de hoek kijken." Geld is trouwens een probleem. „Nu betalen we alles nog zelf. Dat kan niet blijven duren. We zijn. dus driftig op zoek naar sponsors. We denken aan fabrikanten die zich rich ten op de doelgroep die wij vertegenwoordigen. Ook gaan we praten met de bank over een lening." Eerder al liet de PU 55+ weten de ouderenbonden niet in de wielen te willen rijden. Winkel man: „En dat is nog steeds zo. Hoewel we de indruk hebben dat de ouderenbonden ons niet graag zien komen, staat bij ons de deur voor overleg wagenwijd open." In Den Haag raakt de partij al aardig bekend. „We hebben de Kamerfracties nog geen mai lings gestuurd dus van die zijde hebben we nog geen reacties. Maar we hebben wel regelmatig contact met de afdeling voor lichting van de Tweede kamer en daar weten ze precies wie we zijn." 's Gravenmoer - „Het extra geld voor activiteiten in het kader van het jaar voor de ouderen zou veel meer rechtstreeks voor 55-plus- sers aangewend moeten worden. Het gaat naar in stellingen die congressen en projecten organiseren maar degenen voor wie ze bedoeld zijn, hebben vaak geen geld om erheen te gaan. Laat ze ouderen een maand extra aow geven of een gratis ov- jaarkaart. Dan kunnen ze tenminste naar die bijeen komsten reizen." W. Winkelman uit 's Graven moer is bestuurslid van de in september opgerichte oude renpartij Politieke Unie 55+. Namens de partij spuit hij zijn kritiek op wat er gebeurt met de 1,8 miljoen gulden die het rijk beschikbaar heeft gesteld aan het comité dat in Neder land het ouderenjaar gestalte moet geven. „Het ministerie raadde het co mité aan om elders fondsen te vinden om het bedrag te ver- veelvuldigen. Want ze voorza gen ook wel dat elke instelling die iets organiseert dat binnen dat kader is te plaatsen, zou aankloppen om geld. Ze willen er zelfs educatieve program ma's van maken om de beeld vorming over bejaarden te ver hef jaarvoor^e^uderen^Bela1 Winkelman, bestuurlid van ouderenpartij Politieke Unie 55+. foto de stem/johan van gurp chelijk." Inkomen Volgens PU 55+ zijn er bij de thema's van dit jaar enkele ver geten. Winkelman: „Centraal staan de leefsituatie van oude ren, arbeid, gezondheid en par ticipatie in de maatschappij. Maar hoe staat het met inko men en politieke bewustwor ding?" Deze twee items staan hoog op het prioriteitenlijstje van de Politieke Unie. Om ze te kunnen realiseren wil de partij graag meeëten uit de ruif van het landelijk comité. Winkelman: „We hebben om een subsidie gevraagd van 140.000 gulden voor het houden van bijeenkomsten om ouderen politiek bewust te maken. Ja, daar moeten ze ook naar toe kunnen, maar wij willen het dan zo plooien dat we ze het treinkaartje kunnen vergoeden. En het geld komt uiteindelijk rechtstreeks ten goede aan de ouderen want wij willen in de Kamer onder meer vechten voor een hogere aow." De ouderenpartij telt inmiddels driehonderd betalende leden. „Dat hadden er best al meer mogen zijn. Maar het zegt niets over de verkiezingen, want de grote partijen hebben in ver houding ook niet zoveel leden." Winkelman is nog steeds opti mistisch gestemd over de uit-

de Stem | 1993 | | pagina 17