GS blijven bij sluiting tehuizen Nationaal park in wording s KORT provincie vindt driehonderd hectare grond voor glastuinbouw Geld Anjerfonds voor restauratie preekstoel Plan voor bouw van 250 vakantiebungalows in Breskens sse apart OCCASION Provinciaal bestuur wil wel aantal nieuwe alternatieven onder de loep nemen Poortvliet zonder stroom na ongeval met voertuig Studenten hoeven niet extra in geldbuidel te tasten voor veerboot Politie controleert boer op bezit van verboden bestrijdingsmiddelen Actie voor monument in Polen levert weinig op B! op in Oostburg lechts één ainer aar Axel Gewonde bij gasontploffing Kindervoorstelling Subsidie voor cursus popmuziek Expositie in streekmuseum IJzendijke gt record Triest heeft het record in rbeterd. De navigator uit cht Broomstick in vijftien ceaan over. Dat was twee terende record. nisschool cteur van de Nederlandse ar na de zomer in ajn isschool. Met zijn broer Harkstede, en de Chinese zijn omvangrijke woning roject rendabel is, moet de nnige tafeltennisprofessor e clubs om financiële en kwalitatieve en kwantita- 'g aan een goede scholing ehoefte", stelt de Gronin- eer dan drie dagen worden zes of zeven dagen onder zijn. Een soort internaat- nitiatief een succes wordt -S worden toegepast." Zeeland et district Zeeland van de ari bijeen in hotel Van "ergadering. Tijdens deze juryvergade- lender voor het komende ract olgend seizoen als trainer d. De in Zaamslag wonen- izoen bezig bij de enige vermacht de zwemloop in ijdens het openingsonder- bad van De Veerhoek, al jaak de Kok. De tijd van ten en 34 seconden. uwen: 1. Baukje Doedee (KIoos- zande) 32.27, 2. Nicole van de helde (Middelburg) 34.04, 3 rista Becu (St.-Kruis) 34.24. NGSTE AFSTAND nnen: 1. Niels Koole (Middel- rg) 30.44, 2 Marlon Roels (Vlis- gen) 32.09, 3. Bram van de Wege ilippine) 32.28, 4. Arjen Teyn ellevoetsluis) 32.57, 5. Jan-Bart perse (Vlissingen) 33.00, 6. Ronny Martelaere (IJzendijke) 34,22, 7. ak de Kok (Lewedorp) 34.23, 8. van de Linde (Oostburg) 34.30, Rob Magnee (Vlissingen) 34.35, Theo van Hal (Middelburg) ouwen: 1. Terése van Lare (Sluis) .02, 2. Marjan de Jonge (Goes) ppels: 1. Cindy Jansen/Johnny yts (Groede/België) 38.41, 2. ter Fokkema/Bert de Ruysscher ieuwvliet/St.-Kruis) 39.00. 00 nieter zwemmen/19 km lopee: Cees Bruyns (Kattendijke) 3.33, 2. Luc Devoogdt (België) 7.00, 3. Herman Sarneel (Sas van nt) 1.16.55. n onze sportmedewerker el - De discussiebijeen- mst, die de scheidsrech- svereniging Zeeuwsch- aanderen in de kantine van W in Axel hield, heeft et die toeloop gebracht arop men gehoopt had. echts 25 man meldden zich aarbij één trainer, Jan de bel uit Oostburg, uit de gio. et forum, bestaande uit de ar- ters William Roegiest, Cees loren, Richard van de Plasse en >s Segers en de WON-verte- mwoordigers Jan Meulmeester, ep Puype en Paul Telussa, 'eeg zodoende niet het vuur- erk voor de kiezen waarop het ■hoopt had. Gespreksleider illy van Gremberghe, arbiter i voorzitter van de voetbalclub sel, had het dan ook niet moei- k. at terwijl de agenda toch goed vuld was met onderwerpen die wel de arbiters als de trainers voetballers raakten. Agressie, grip en onbegrip, beïnvloeding n de arbiters en dergelijke aren thema's die aan de orde vamen. Tot spijkers met kop- n slaan kwam men dus niet. fel kwam men tot de conclusie at men, de COVS en de WON, leer met elkaar rond de tafel loest gaan zitten, erder werd er geconstateerd at jonge arbiters te snel in het iepe worden gegooid. Dit mede oor een te snelle doorgroei en oor een matige tot slechte op- ang bij clubs. Dit alles leidde te aak tot afhaken van jonge arbi- ;rs en dus tot een blijvend te- ort aan scheidsrechters.- Een Twittigend vingertje werd ;veneens uitgestoken naar de anstellingscommissie. De 'com- )uter' spuugt namelijk regelma- ige aanstellingen uit van arbi- ers, die een duel van een club uit eigen woonplaats moet lei den. Dit leidt tot wrevel. De iplosslng van dat probleem lig) aij de betrokken arbiter. „Hij moet dit melden en eventueel ruilen met een ander," zei men. VOOR een perfekte GA JE NAAR VAN DORST Stationsstr. 25 - Rijen - 01612-28200 Crogtdijk' - 54 - Breda 076-71200 de stem zeeland WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 DEEL C l/anonze verslaggever Cees Maas Middelburg - Het provinciaal bestuur kiest wor driehonderd hectare-grootschalige glas- luinbouw in Zuid-Beveland. Binnen enkele maanden wordt een promotiecampagne ge start om Westlandse tuinders naar Zeeland te lokken. Indien de driehonderd hectare - met kassen wordt bebouwd, komen er in Zeeland maximaal 2400 arbeidsplaatsen bij. Maar dat is een zaak van de lange adem, want het zal naar schatting vier jaar duren voor de eerste honderd hectare in de Bathsepolders in de gemeen te Reimerswaal is volgebouwcf Daarna komt er honderd hectare in Kapelle en daarna in de gemeente Borsele. Gedeputeerde Bruinooge (eco nomie) zei gisteren er vertrouwen in te hebben dat de vrijgemaakte grond ook inderdaad aan nieuwe tuinders kan worden verkocht. Zekerheid daarover bestaat nog niet. Wel hebben Westlandse tuinders die uit hun jasje groeien, opties genomen op percelen in Reimerswaal. Maar dezelfde tuinders hebben ook opties in andere provincies die de tuinders willen binnenhalen. De ondernemers kijken de kat uit de boom, maar Bruinooge denkt dat Zeeland hoge ogen gooit. Gemiddeld is het een graad warmer dan in andere streken en de verbindingen met het achterland zijn goed. Een veiling (Kapelle) is dicht in de buurt en de grondprijs die de gemeenten de tuinders zal berekenen zal concurrerend zijn. Bruinooge: „De Westlandse tuinders zijn een be langrijke doelgroep, maar ik denk bijvooorbeeld Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Na bestudering van bijna tweehonderd bezwaarschriften blijven Gedeputeerde Staten (GS) bij hun besluit zes kleine bejaardentehuizen in de provincie te sluiten. Als doekje voor het bloeden doen GS een oproep om nieuwe alter natieven in te dienen. Komen er haalbare voorstellen binnen, dan wil het college de definitieve behandeling in Provinciale Sta len (gepland in maart) nog een maand uitstellen. Dit is het resultaat van twee langdurige GS-vergaderingen, waarvan de laatste gisteren over lijd werd afgerond. In zo'n ver gadering maken GS voorstellen die later door Provinciale Staten definitief worden goedgekeurd of niet. Het besluit tot sluiting (van onder meer Ruschevliet in Schoondijke en Ter Walle in Biervliet) was al eerder bekend, maar gezien de grote weerstand in de Zeeuwse samenleving en de Terneuzen - De 20-jarige T. A. is maandagnacht bij een gasontploffing in zijn flat woning aan de Pijnboom straat in Temeuzen gewond geraakt. Met derdegraads brand wonden aan beide handen en gezicht moest hij per am bulance worden overge bracht naar het streekzie kenhuis DeHonte. Door onbekende oorzaak ontsnapte rond twee uur gistermorgen gas uit het gasfornuis in de woning. Door een brandende geiser is het gas op een gegeven moment tot ontploffing ge komen. De brand heeft een vitrage in de as gelegd. Ver der was een raamkozijn be schadigd. Sluiskil - De huiscommissie van welzijnscentrum 't Meulengat in Sluiskil houdt vandaag een kin- iervoorstelling. Na het succes van de twee vorige voorstellin gen is dit kindertheateravontuur speciaal bedoeld voor de kinde ren vanaf drie jaar. Deze keer komt theater Sjon uit Wissingen naar 't Meulengat met ■iet programma De Reis. Sjon, een jongen met veel fantasie, Jeleeft een avontuur met een keffer, dat voert langs wegen, ®or woest kolkende rivieren en ever hoge bergtoppen. De voor telling begint om 15.00 uur. Kaarten kosten vijf gulden. bedenkingen van sommige sta tenleden, hebben GS in de twee vergaderingen een nieuwe stra tegie bepaald om het voorstel te presenteren. Maar .de kern van de zaak blijft onveranderd: de tehuizen moeten wegens bezui nigingen dicht. De mogelijkheid tot het indienen van nieuwe alternatieven is een kleine toegift aan de 185 perso nen en instanties die schriftelijk protesteerden. Een andere toe gift is de formulering van nieu we perspectieven onder het nieu we ouderenbeleid voor elk dorp waar een tehuis dicht moet. Voor Schoondijke, melden GS, geldt dat bij het verdwijnen van Ruschevliet het service-complex Ruschehof achterblijft. Dit kan, met inzet van de vijf in de regio beschikbare zogeheten woon zorgplaatsen (zelfstandig wonen voor ouderen maar met de zorg pal om de hoek) de basis vormen voor een volwaardig steunpunt voor ouderen. Verder verdient het aanbeveling, aldus GS, de mogelijkheden te onderzoeken tot samenwerking met het ge zinsvervangend tehuis voor ge handicapten De Zwaan in het dorp. Voor dat tehuis is trou wens nieuwbouw voorzien, meldt het college. Voor Biervliet zijn er nog minder perspectieven. Nader moet wor den bezien of de bejaardencom plexen als zelfstandige service voorziening kunnen blijven be staan en de bij het bejaardente huis horende 'aanpalende voor zieningen' moeten zoveel moge lijk worden gehandhaafd, even tueel mede ondersteund door dagverzorging, zo schrijven GS. Alle mensen die protestbrieven hebben geschreven krijgen een uitvoerig antwoord toegstuurd, waarin GS nogmaals de nood zaak van de sluiting uiteenzet ten. Er dreigt een jaarlijks tekort van acht miljoen gulden als de tehuizen blijven bestaan, en dat kan anders alleen opgelost wor den als er wordt bezuinigd op alle bejaardenoorden in Zeeland. De kwaliteit van de zorg van alle in tehuizen wonende ouderen in Zeeland zal dan achteruit gaan, GS willen dat niet. Temeer daar veel bejaardenoorden de komen de tijd moeten worden rereno- veerd of verbouwd, en zonder de sluiting van de zes tehuisjes is daar geen geld voor. Een aantal hoogbejaarden moet de ellende van een verhuizing doorstaan om een beduidend veel groter aantal van Zeeuwse hoogbejaar den de zorg te kunnen blijven bieden die er nu is. Het nieuwe park draagt straks de naam De Zoom-Kalmthoutseheide. FOTO DE STEM BEN STEFFEN Er is een nieuw nationaal park in het grensgebied van West-Brabant in voorberei ding. Het 'park krijgt de naam De Zoom-Kalmthout seheide. Een commissie be gint binnenkort aan het ma ken van een beheers- en in richtingsplan. Over enkele jaren kan het ge bied de naam nationaal park gaan waarmaken. De marsrou te naar de schepping van het nationale park is uitgezet door het comité van ministers van de Benelux Economische Unie. De ministers waren het er in 1982 al over eens, dat grensover schrijdende natuurgebieden en waardevolle landschappen in de grensstreek beschermd moe ten worden. In 1987 volgde de aanwijzing van de Kalmthout- seheide en aanpalend terrein. Aan de Nederlandse kant is het onderzochte terrein 2300 hecta res groot. De helft is in bezit van drie particuliere eigenaren, verdeeld over de landgoederen Groote Meer, Putse Moer en Bieduinenhof. Staatsbosbeheer beheert zo'n 400 hectares over vijf locaties verdeeld. Het te ontwerpen beheers- en inrichtingsplan geeft richtlij nen over onder andere de hoe veelheid aan de bodem te ont trekken water, instandhouding van de vennen, .terugdringing van verzuring, het sparen van zeldzame planten en dieren, de toegestane druk van de recrea tie, middelen voor recreatie, toekomst van de militaire ter reinen. (De kazerne in Ossen- drecht staat op de nominatie te verdwijnen). De minister van landbouw heeft met zijn Belgische collega afgesproken, dat de plannen al leen kunnen worden goedge keurd als alle betrokkenen er achter staan. Beide landen le veren tien leden voor de com missie van overleg en advies, de direct betrokkenen. De com missie krijgt twee tot drie jaar om een plan te maken. De Be nelux Economische Unie (BEU) beslist vervolgens of zij haar werk goed heeft gedaan en het stempel nationaal park op het plan kan worden gezet. Van onze verslaggever Poortvliet - Een flink deel Poortvliet en St.-Anna- 'and, waaronder de bedrij- v®terreinen, zat gistermor- 8® van 6.05 tot 8.00 uur tonder elektriciteit. 7o n tweehonderd aansluitingen ™amen zonder stroom te zitten, waalf aansluitingen in het hui sgebied zijn na achten nog "'ge tijd met een noodaggre- °aa' van spanning voorzien. De storing ontstond als gevolg 'an een auto-ongeval. Een auto mobilist uit Sint-Annaland wam op de Paasdijkweg bij oortvliet naast de weg terecht o botste tegen een transforma- orhuisje. In dit station wordt de KV-hoogspanning terugge dacht tot 220 volt netspanning. yet station dient tevens als dis werker van Delta Nutsbedrijven lag het huisje 'aan barrels'. De automobilist is voor onder zoek overgebracht naar het zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Zijn auto is total loss. Van onze verslaggever Zuiddorpe - De restauratie van de uit 1637 daterende preekstoel van de parochie kerk in Zuiddorpe is een stap dichterbij gekomen. Het An jerfonds in Middelburg heeft 1890 gulden toegezegd aan het kèrkbestuur van Zuid dorpe. Voorwaarde is wel dat het geld binnen twee jaar wordt opgevraagd. Het kerkbestuur heeft daarom het gemeentebestuur van Axel verzocht om nu zo snel mogelijk ook over de brug te komen. Het kerkbestuur is niet in staat om de 19.000 gulden kostende repa ratie uit eigen middelen te beta len. De reparatie van de preek stoel duldt eigenlijk geen uitstel meer. Bij een laatste inspectie van Monumentenwacht kwam aan het licht dat de stoel door houtworm is aangetast. Ook de constructie van de stoel is niet meer wat ie is geweest. Er zijn jaren geleden links en rechts flinke spijkers in de stoel gejast om de boel bij elkaar te houden. De spijkers zijn gaan roesten en hebben op sommige plekken het hout doen splijten. Ook het lijst werk moet worden nagekeken. De kosten die met de opknap beurt zijn gemoeid stellen het kerkbestuur echter voor een pro bleem. De laatste vier jaar is er al flink wat parochiegeld in het normale onderhoud van de kerk gegaan. „Voor een kleine ge meenschap als Zuiddorpe is de restauratie niet op te brengen", zei G. van Nieulande van het kerkbestuur kortgeleden nog. In middels zijn verschillende bron nen aangeboord om geld bij el kaar te krijgen. Het Anjerfonds is als eerste over de brug gekomen. De restauratie op zich is een behoorlijke klus. Het kerkmeubel moet gedemon teerd worden en naar een atelier worden vervoerd. Naar welk ate lier is nog niet duidelijk. Dat gebeurt volgens Van Nieulande in samenspraak met de kerk- kunstcommissie van het bisdom Breda en Monumentenzorg. Het kerkbestuur wil, als het geld er komt, de stoel terug op zijn op oude plek in de kerk hebben. „Hij staat nu in een zijkapel maar de originele plek is bij een pilaar voor in de kerk". De her komst van de preekstoel is nooit vast komen te staan. De huidige neo-gotische kerk is in 1885 ge bouwd. Volgens Van Nieuland is het kerkmeubel van grote histo rische waarde. „De preekstoel is al meer dan 350 jaar oud. Het is niet de mooiste maar wel een van de mooiste preekstoelen in het bisdom Breda. En het is het mooiste stuk van onze kerk. Op de panelen zijn Christus en de vier Evangelisten Marcus, Mat- theus, Lucas en Johannes afge beeld. De kerk is ook opgenomen in een toeristische route. En ook het Festival van Zeeuws-Vlaan- deren maakt gebruik van de kerk. Wbuti Jepunt. Volgens een mede- Van onze verslaggever Breskens/Terneuzen - Projectontwik kelaar Proverko in Terneuzen heeft ruim dertien hectaren grond gekocht in de onmiddellijke omgeving van zwembad De Veste in Breskens. Proverko wil hierop rond 250 vakantie bungalows bouwen en gelijktijdig de pro blematiek rond het zwembad en de komst van een nieuwe sporthal in Breskens daarmee oplossen. Informeel heeft hij de gemeente Oost burg, die met de nadelige exploitatie van de gemeentelijke zwembaden zeer in de maag zit, van zijn plannen op de hoogte gesteld. Het Oostburgse college vergaderde giste ren over deze problematiek. Over de resultaten daarvan kan pas vandaag me dedeling worden gedaan, aldus een ge meentelijk woordvoerder, W. de Feijter van Proverko zei desge vraagd dat hij sinds mei vorig jaar met de zaak bezig is. „Toen haakte een andere projectontwikkelaar, die het zwembad wilde overnemen, af en hebben wij slag vaardig gereageerd. Wij kregen de be schikking over de grond nabij het zwem bad en hebben de gemeente aangeboden over een oplossing voor zwembad en nieuwe sporthal in Breskens te spreken in combinatie met het verkrijgen van toe stemming om de vakantiebungalows te mogen bouwen". Volgens De Feijter staan zijn plannen niet haaks op het provinciaal voornemen de bouw van vakantiebungalows in Zee land af te remmen. „Al bij al is dit een project dat als zogenaamd pijplijn-pro ject bekeken moet worden. De plannen om het gebied rond het zwembad te ontwikkelen zijn al van een veel eerdere datum dan het besluit van de provincie", zo zei hij. Desnoods wil De Feijter bekij ken of het mogelijk is medewerking te verlenen aan realisering van de sporthal op het complex Baersande. Maar in com binatie met het zwembad, en te denken vait aan een overdekt 25 meter bad, zou zo'n sporthal volgens hem het effectiefst uitgebaat kunnen worden. „Zo'n complex kan zowel voor de toerist als voor de plaatselijke verenigingen, en dan denk ik vooral aan zwemclub Schel- destroom, zeer interessant zijn. Ik zie dat wel zitten. Bovendien staat de Breskense middenstand zeer positief tegenover de bouw van de bungalows. Het kan meer omzet voor hen betekenen". De zwembadproblematiek zou gisteren besproken worden tijdens een vergade ring van de commissie Welzijn. Het on derwerp is van de agenda gehaald en verzet naar een extra-vergadering op maandagavond 8 februari. ook aan jonge Zeeuwse boeren die een alternatief zoeken voor noodlijdende sectoren in de landbouw. De opvolgers, die het er financieel zeer moeilijk mee hebben het bedrijf van hun vaders over te nemen." Geschat wordt dat moderne glastuinbouw acht arbeidsplaatsen per hectare oplevert. In principe komen er dus 2400 fulltime-banen bij als alle grond verkocht wordt. Wat de gemeenten doen is de grond bedrijfsklaar maken en de nutsvoorzie ningen aanleggen. Van onze verslaggever Breskens/Vlissingen - Buiten Zeeuws-Vlaanderen wonen de studenten (en ook andere belangstellenden) kunnen jaarlijks een onbeperkt abonnement kopen om als voet ganger/fietser gebruik te kunnen maken van het veer Breskens/Vlissingen. Een studenten OV-jaarkaart kan niet als vervoersbewijs gehanteerd worden. Dit schrijven GS van Zeeland aan een inwoner van Oostburg die zich erover had beklaagd dat door invoering van het zomerse een gulden-tarief (om de vloed gratis overvarende - Belgische - toeristen in te dammen) studenten die familie en vrienden in het weekeinde willen bezoeken, ook moeten betalen. Bovendien verwijst het college in de brief nog eens naar een voorstel van de PSD-directie aan de Zeeuwsvlaamse colleges van b en w het zogenaamde Zeeuws-Vlamingenpasje goedkoper te maken, zodat voor rond vijf gulden per jaar kan worden overgevaren. Immers wie zo'n pasje heeft hoeft de piek per overtocht, die in de periode 15 mei/16 september gevraagd wordt, niet neer te tellen. Van onze verslaggever Terneuzen - De politie Zeeuws-Vlaanderen controleert de komende maanden zo'n 250 bedrijven in de akkerbouw en fruitteelt en alle loonbedrijven in Zeeuws-Vlaanderen op de aanwezigheid van niet toegestane bestrijdingsmiddelen. De actie begint maandag 15 fe bruari. De politie werkt samen met de Regionale Inspectie Mi lieuhygiëne Zeeland, de Algeme ne Inspectiedienst, de Advies dienst voor de Waterschappen en met de afdelingen VROM van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Voorafgaande aan deze controles kunnen dergelijke bedrijven, die allemaal door de politie zijn aangeschreven, tot 15 februari hun niet toegestane bestrijdings middelen bij diverse depots in Zeeuws-Vlaanderen inleveren. Ook burgers kunnen hier de ver boden bestrijdingsmiddelen kwijt. Sommige middelen kun nen bij de diverse klein-che- misch-afval-depots worden in geleverd. De middelen die daar niet thuishoren kunnen worden ingeleverd bij de firma's Ver stoeten en Verbrugge in Ter neuzen en/of bij Boon Chemie in Middelburg. Met deze controle wil de politie Zeeuws-Vlaanderen een deel van het probleem van de bestrij dingsmiddelen projectmatig aanpakken. In Nederland wordt jaarlijks meer dan veertig mil joen kilo aan bestrijdingsmidde len gebruikt, waarvan ongeveer de helft in de landbouw. Door onder andere het onjuist omgaan met verpakkingen van bestrij dingsmiddelen of het door het lozen van de inhoud van omge spoelde tanks, waarin dergelijke middelen hebben gezeten, wor den volgens de politie grond- en oppervlaktewater verontreinigd. De controles worden vanaf 15 februari tot en met ongeveer medio april gehouden. Eventuele nacontroles vinden plaats in no vember. Van onze verslaggever Axel/Breda - Een actie om volgend jaar in Warschau een monument op te richten voor de eerste Poolse pantserbrigade die Zuid-Nederland heeft bevrijd, heeft nog niet veel respons opgeleverd. Van de benodigde 150.000 gulden is slechts tien procent binnen. Deze week worden bedrijven (vooral in Brabant) opnieuw be naderd voor een donatie ter fi nanciering van het monument. Volgend jaar is het vijftig jaar geleden dat de Polen, onder lei- ding van generaal Maczek, grote delen van Zeeuws-Vlaanderen en Brabant bevrijdden. Ter gelegenheid van die herden king wordt in 1994 in West-Bra bant een groot volleybal-toer nooi georganiseerd. Initiatiefne mer is de oud-Bredanaar Frank van der Poll uit Capelle aan den IJssel. Hij was na de oorlog in Breda geruime tijd lid van de Poolse volleybalclub Cracovia. Voor het jubileumtoernooi wor den alle volleybal-clubs uit West-Brabant uitgenodigd. De Van onze verslaggever Oostburg - De Stichting Jeugd Centrale (SJC) in West-Zeeuws- Vlaanderen krijgt van Gedepu teerde Staten een subsidie van maximaal ƒ2.700 voor het pro ject Beginnerscursussen Popmu ziek. Als voorschot wordt alvast ƒ2.160 gegeven. In de subsidie zitten reis- en overige kosten. Het project wordt opgezet in samenwerking met de Stichting Impuls Zeeland. De SJC mag met deze toezegging er volgens GS niet van uitgaan dat er nog meer subsidie in het vat zit. Het toegezegde bedrag is immers be doeld om het project te stimule ren. GS verlenen de subsidie onder de voorwaarde dat een evalua tieverslag van het project wordt opgesteld. De opgedane ervarin gen en de verworven deskundig heid kunnen dan worden ge bruikt voor andere instellingen in Zeeland. opbrengst van het toernooi en donaties van het bedrijfsleven wordt bestemd voor het monu ment uit dankbaarheid voor de Polen. De eerste Poolse pantserdivisie is de enige Poolse legereenheid die in Warchau nog geen herden kingsmonument heeft. Volgens Van der Poll is al een prachtige plek voor het monu ment toegewezen op de binnen plaats van de citadel in het cen trum van Warschau. Van onze verslaggever IJzendijke - Nellie Ruissen- Westveer uit Wemeldinge, onlangs nog te zien in het televisieprogramma 'Hobby- TV', heeft een tentoonstelling van 'Kralenbreiwerk' inge richt in het streekmuseum in IJzendijke. Voor bezoekers van de jaarlijkse Folkloristische Dag in IJzendijke is Ruissen-Westveer geen-onbe kende. Zij was er verscheidene keren aanwezig om tekst en uit leg te geven over het kralen- breien. Wat daarmee zoal moge lijk is, laat de tentoonstelling in het museum zien. Er zijn onder meer kralenbeursjes, die stam men uit de pruikentijd. Verder zijn er zogeheten kousenbeurzen, tabakszakken, Tabadisten' (brei werk dat de onderarm bedekt), reticuultjes (tasjes) en een fraai uitgevoerde graftak te zien. De tentoonstelling loopt tot 15 maart. Het museum is open van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur en in het weekeinde van 14.00 tot 17.00 uur. De sa menstelster zelf is elke donder7 dag op de expositie aanwezig.

de Stem | 1993 | | pagina 9