okke Arabische landen wijzen Israëlisch voorstel unaniem van de hand Serviërs treden steeds driester op in bezette gebieden in Bosnië Rusland herdenkt massaal slag bij Stalingrad Franse-Duitse Eurokorps levert veiligheid a la carte }uropa speel Cambodja: VN-buffer in veroverde gebieden abrikant praa Britse regerii steun aan Ley BUITENLAND Regering Zaïre: Zeker 1.000 doden na rellen BUITENLAND KORT DE STEM WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 A4|de stem Jeruzalem (rtr/afp/dpa/upi) - De Arabische staten hebben gisteren het Israëlisch voorstel om 100 Palestijnse bannelingen naar Israël te' laten terugkeren unaniem afgewezen. Maar sommige Arabische landen reageerden tege lijkertijd terughoudend en meenden dat het Israë lische besluit toch het begin van een oplossing van het probleem van de bannelingen kan worden. De Libanese minister van buitenlandse zaken, Faris Bouez, sprak van een 'hoopvol begin', maar benadrukte dat alleen de onmiddellijke repatrië ring van de bannelingen het probleem zal oplossen. Met dit besluit geeft de Israëlische regering toe dat het probleem alleen de wereld uitgeholpen wordt als alle bannelingen terugkeren, reageerde Amr Mussa, de Egyptische minister van buitenlandse zaken. Egyptische media meldden gisteren dat de Israëlische premier Yitzhak Rabin en de Egypti sche president Hosni Mubarak binnen 48 uur twee keer met elkaar spraken. De Syrische ambassadeur in Egypte, Issa Darwis- halso, verklaarde dat het vraagstuk van de ballin gen ondeelbaar is. „Zolang resolutie 799 bestaat, moet het doel zijn dat alle ballingen terugkeren." Esmat Abdel Meguid, voorzitter van de Arabische Liga, verklaarde dat Israël zich geheel aan resolu tie 799 moet houden. In resolutie 799 sprak de Veiligheidsraad in december uit dat Israël met onmiddellijke ingang de verbanning van de Pales- tijnen ongedaan moest maken. Een woordvoerder van de bijna 400 Palestijnen wees dinsdag het Israëlische voorstel eveneens af. „Dit initiatief wordt categorisch verworpen. We zien het als een Israëlische manoeuvre en een Amerikaans-Israëlische samenzwering tegen de in ternationale rechtsgang en tegen resolutie 799", zo verklaarde Abdel Aziz Rantisi temidden van de tentjes in het Libanese niemandsland waar de Palestijnen nu al zes weken kamperen. De Pales tijnse woordvoerder voegde eraan toe dat niemand zal terugkeren naar Israël: „Als er 100 terugkeren, legaliseren we daarmee de verbanning van de rest." Diplomaten bij de Verenigde Naties menen dat het Israëlisch-Amerikaanse voorstel de PLO en haar bondgenoten in een netelige positie heeft geplaatst, omdat een confrontatie in de VN het vredesproces in het Midden-Oosten in gevaar zou kunnen bren gen ep de verantwoordelijkheid daarvoor bij de Arabische staten gelegd zou kunnen worden. Daarom steuhen volgens hen de Arabische landen in het openbaar resolutie 799, maar zouden Arabi sche afgevaardigden in privégesprekken een mil dere houding aannemen. „Wij verkeren in een duidelijk dilemma", zei een afgevaardigde van een gematigd Arabisch land bij de VN. De PLO deelde echter gisteren mee zich te blijven inspannen voor een bijzondere zitting van de Veiligheidsraad over de kwestie. De mensenrechtenorganisatie Amnesty Internatio nal bekritiseerde gisteren Israël scherp voor de voortdurende systematische martelingen van Pa lestijnen in de bezette gebieden. Ook is het aantal doden als gevolg van acties van veiligheidstroepen sterk gestegen, aldus de organisatie. Amnesty riep de Israëlische regering op de 400 Palestijnen naar Israël te laten terugkeren voor een eerlijk proces. Etnisch zuiveren gaat door Sarajevo (dpa/afp/rtr) - Het etnisch zuiveren in door Serviërs bezette gebieden in Bosnië wordt steeds dries ter uitgevoerd. Berichten in Bosnische en Servische media bevestigden dit gisteren. Verwijderd werd ditmaal de niet-Servische bevolking vooral uit het bezette oosten en zuid oosten van Bosnië. Alleen sprak het persbureau Tanjug in Bel grado daarbij van een 'humani taire actie ter bescherming van hulpeloze vrouwen en kinderen', maar de media in Kroatië en Sarajevo hielden het op een 'nieuwe, geraffineerde vorm van etnisch zuiveren'. Uit Trebinje alleen al werden zeker 2.000 Moslims op trans port gesteld, volgens de Kroati sche pers eerst naar de aangren zende Joegoslavische deelrepu bliek Montenegro, vanwaar ze later weer verder worden ge transporteerd. Gisteren verschenen twee rap porten van onderzoek naar het systematisch verkrachten van vrouwen door Servische soldaten in Bosnië-Hercegovina. Een EG- rapport meldde dat naar schat ting 20.000 vrouwen werden ver kracht. Het bestempelde deze verkrachtingen als 'oorlogsmis daad'. Volgens een rapport van de Bosnische regering bedraagt het aantal meisjes en vrouwen in leeftijden van zes tot 70 jaar dat is verkracht echter naar schat- Kinshasa (ap) - Het optreden van de elitetroepen van de Zaïrese president Mobutu Se- se Seko tegen muitende sol daten en plunderaars heeft zeker 1.000 personen, voor het grootste deel opstandige militairen, het leven gekost. Dit is gisteren bekendgemaakt door Jean Joseph Mukendi, woordvoerder van premier Etienne Tshisekedi. Inmiddels voegde de staf van de Russische ambassade in Kinsha sa zich bij de honderden buiten landers die sinds het uitbreken van de rellen, vorige week don derdag, met boten over de Cong- orivier veiliger oorden opzoch ten. In de hoofdstad werden berich ten ontvangen over muitende soldaten in het uiterste oosten van het land, hetgeen de indruk wekte alsof de onrust zich ver breidde. In een op televisie voorgelezen verklaring riep Mobutu op tot de vorming van een nieuwe rege ring. De oproep verleende ge loofwaardigheid aan beschuldi gingen van de oppositie dat de president probeert de onrust te gebruiken om de hem opgedron gen overgangsregering van Tshi sekedi ten val te brengen. Mobutu's elitetroepen zetten vo rige week na het uitbreken van de rebellie het centrum van Kinshasa af. Ook werden gebou wen van de oppositiepartij en kazernes omsingeld en aangeval len. De president beschuldigde vervolgens Tshisekedi van hoog verraad en zei dat de premier het geweld had uitgelokt. Aanhan gers van Tshisekedi zouden win keliers onder druk hebben gezet nieuwe bankbiljetten van vijf miljoen zaire te weigeren. Gere gelde troepen sloegen aan het muiten toen zij merkten dat hun soldij waardeloos was. De geweldsuitbarsting deed on geveer 1.500 buitenlanders, voor het merendeel Europeanen, op de vlucht slaan. Ongeveer 500 Belgen, Fransen en Italianen verlieten Kinshasa maandag op een rivierboot en staken de Con- gorivier over naar Brazzaville. Ook enkele tientallen Nederlan ders, voornamelijk vrouwen en kinderen, zijn de afgelopen da gen geëvacueerd uit Zaïre. Over exacte aantallen geëvacueerden beschikte het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag gisteren niet, aangezien niet ie dereen via de ambassade is Kinshasa vertrokken is. ting 30.000. Het werkelijke cijfer ligt volgens de Bosnische rege ring waarschijnlijk nog hoger, doch is niet vast te stellen door dat contact met door Serviërs bezet gebied onmogelijk is. Strijd In grote delen van Bosnië woed de de bloedige strijd tussen Ser viërs ener- en Kroaten en Mos lims anderzijds voort. De ern stigste aanval vond plaats in de door Serviërs belegerde Bosni sche hoofdstad Sarajevo. Daar vielen zeker verscheidene doden doordat een begrafenisstoet van enige honderden mensen onder vuur werd genomen, waarschijn lijk met luchtdoelgeschut. Bij Mostar, de hoofdstad van Hercegovina werd een VN-hulp- konvooi vanuit de bergen onder vuur genomen door Servische artillerie. Er vielen volgens een VN-woordvoerder een dode, een plaatselijke tolk, en een ernstig gewonde, de Deense comman dant van het konvooi. Ook in de Servische enclave Krajina in Kroatië duurden de schermutselingen tussen het Kroatische leger en de Servische milities voort. Franse blauwhel men hebben inmiddels van hun 26 waarnemingsposten in -het zuiden van Krajina meer dan de helft opgegeven, mede om zich te hergroeperen met het oog op mogelijke represailles mocht het vliegverbod boven Bosnië op een gegeven ogenblik militair wor den afgedwongen. Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) waarschuwde dins dag in een brief aan de VN-Vei- ligheidsraad dat Joegoslavië in een open conflict met Kroatië kan raken als Kroatië zijn aan val om Krajina te heroveren voortzet. Maar de bevelhebber van de VN-vredesmacht Unpro- for, generaal Satish Nambiar, zei 'niet te verwachten' dat het Joe goslavische leger zich op dit mo ment in het conflict zal mengen. Er zijn op het ogenblik ook geen plannen voor terugtrekking van de vredesmacht, voegde hij daaraan toe. In Russische kerken werden gisteren kaarsen opgestoken voor de talloze slachtoffers van de slag bij Stalingrad. fo' Volgograd (ap) - Russische politieke en militaire leiders stonden gisteren zij-aan-zij met orthodoxe communisten en veteranen om te herden ken dat het Sovjet-leger 50 jaar geleden het zesde Duitse leger bij Stalingrad versloeg. Bij de eeuwige vlam in het cen trum van de stad, waar tijdens de slag felle man-tegen-man ge vechten werden geleverd, wer den tientallen kransen gelegd. De slag wordt door velen als het keerpunt van de Tweede Wereld oorlog beschouwd. Duitse eenheden begonnen in 1942 met een aanval op het knooppunt aan de Wolga om van daaruit door te kunnen stoten naar de olievelden in het zuiden van de Sovjetunie. Maar het Rode Leger zette alles op alles en toen de winter aan brak waren de Duitsers niet ver der gekomen dan de voorsteden van de stad en werden zij lang zaam ingesloten. De laatste Duitse eenheden gaven zich op 2 februari 1943 over. Naast parlementsvoorzitter Roeslan Chasboelatov, vice-pre sident Alexander Roetskoi en minister van defensie Pavel Gratsjev eerden vertegenwoordi gers van de Russisch-orthodoxe kerk en honderden kozakken in kleurige uniformen de meer dan een miljoen militaire en civiele gevallenen van de slag om Sta lingrad, welke stad na het over lijden van Josef Stalin werd her- noemd in Volgograd. De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl en de Russische presi dent Boris Jeltsin hebben ter gelegenheid van de slag herhaald vastbesloten te zijn samen te werken. In een gisteren in Bonn openbaar gemaakte briefwisse ling tussen de staatslieden wor den de slachtoffers van 'deze moorddadigste slag' van de oor log herdacht en wordt opnieuw de bereidheid geuit om naar ver zoening te streven. „Men kan het verleden niet te rugdraaien", schreef Kohl. „Maar het mag ook niet vergeten worden, omdat alleen uit een herinnering verzoening kan ont staan en de grondslag voor een politiek van vriendschap, na buurschap en een omvangrijke samenwerking." „Wij willen vandaag als partner gemeenschappelijk met de ande re Europeanen de vrede en de toekomst van het continent in vrijheid gestalte geven. Met het oog op de slachtoffers van de oorlog is het onze historische plicht een nieuw Europa met alle kracht te dienen", aldus de kan selier. Jeltsin, die de herdenking dinsdag niet bijwoonde, noemde de oorlog 'een groot onheil voor allen'. Door onze correspondent Bert Schampers Brussel - Het Frans-Duitse Eurokorps krijgt vorm. In ok tober 1995 moet het nieuwe legerkorps met 40.000 solda ten operationeel zijn. De in tegratie van Franse en Duitse militairen verloopt volgens plan. Duitsers leren Frans en Fransen Ieren Duits, maar af gesproken is alvast om het koken in het hoofdkwartier in Straatsburg aan de Fran sen over te laten. Toen de Duitse bondskanselier Helmut Kohl en de Franse presi dent Francois Mitterand in mei 1992 de oprichting van het zoge heten Eurokorps aankondigden, deden de defensiespecialisten binnen het Noordatlantisch bondgenootschap alsof ze on aangenaam waren verrast door het initiatief. Een Europees le gerkorps, naast de Westeuropese Unie en de NAVO, wat moesten we daar nou mee? Van dat aanvankelijke voorbe houd - de scepsis overheerste vooral in de VS, Nederland en Groot-Brittanië - is nu weinig meer te merken. Het Eurokorps weerspiegelt de Europese inte gratie, zo is de overtuiging in de meeste EG-landen. De Belgen, Luxemburgers en Spanjaarden bijvoorbeeld, hebben al enkele verbindingsofficieren vooruitge schoven om in Straatsburg poolshoogte te gaan nemen. In Brussel waren vorige week enkele militaire vertegenwoordi gers van het Eurokorps komen opdagen om de plannen tegen over belangstellende Europarle- Kohl en Mitterand: De grondleggers van het Europkorps mentariërs uit de doeken te doen. De vrees voor een Frans- Duits onderonsje was op 21 ja nuari al weggenomen. Die dag ondertekenden de militaire staf van het Eurokorps en de bevel hebber van de NAVO-strijd- krachten een samenwerkingsak koord. Daarbij werd de institu tionele relatie vastgelegd en af gesproken dat het Frans-Duitse foto ap korps in bepaalde gevallen onder NAVO-commando zal opereren. Ook zullen de taken die het korps zichzelf heeft opgelegd, volledig inpasbaar zijn binnen de NAVO-structuur. Er bestond, in het kader van de naoorlogse Frans-Duitse relatie, al sinds 1966 een gemengde le- gerbrigade. Deze wordt nu inge past in het Eurokorps. Het nieu we daarbij is dat het korps een multinationaal karakter krijgt en daarmee de Europese indenti- teit in het atlantisch bondge nootschap versterkt. De bedoe ling is verder dat het Eurokorps ook namens de Westeuropese Unie (WEU) kan worden ingezet, terwijl omgekeerd WEU-landen zich bij het Frans-Duitse korps kunnen aansluiten. Een Duits officier noemde het vorige week verbazingwekkend dat, terwijl er nu volledige over eenstemming bestaat over de ta ken van het korps, sommige lan den nog altijd hun twijfels heb ben over de naam 'Eurokorps'. „Wij zien dit initiatief wel dege lijk in het raam van het Verdrag van Maastricht en een Europees veiligheidsbeleid", aldus kapi tein Feist. Het feit dat België, Luxemburg en Spanje officieren naar Straatsburg sturen, geeft volgens hem aan dat er wel de gelijk sprake is van een Euro pees georiënteerd legerkorps. Feist verwees ook naar het NA- VO-verdrag van Rome, waarin het bondgenootschap zich uit heeft uitgesproken voor verster king van de Europese defensie- poot. Er werd op de NAVO-Top in november 1991 in Rome na drukkelijk gepleit voor multina tionale strijdkrachten. Naast het Frans-Duitse korps, bestaan er plannen voor een Duits-Ameri kaans en een Duits-Nederlands legerkorps, terwijl Nederland samen met de Britten een amfi bische legereenheid gaat vor men. Het Eurokorps blijft voorlopig nog beperkt tot een landmacht, waarvan de eerste Franse tank divisie en de Duitse tiende divi sie deel zullen uitmaken. In een later stadium wordt gedacht aan een gezamenlijke luchtmacht, marine en transporteenheden. Het Frans-Duitse korps moet in staat zijn de verdediging van de lidstaten op zich te nemen, maar ook inzetbaar zijn voor vredes missies, zelfs het afdwingen van vrede en humanitaire acties. Maar het Eurokorps zal, zo zegt de militaire staf, nooit onafhan kelijk opereren. „We gaan niet in ons eentje aan een oorlog mee doen", liet de Franse kolonel Bezacier vorige week in Brussel weten. Zijn landgenoot generaal Clerc onderstreepte wel dat het Eurokorps in staat moet zijn om a la carte te reageren op situa ties, waarbij de veiligheid in het gedrang is. Europarlementariër Jean Pen- ders (CDA) vindt dat Nederland interesse moet tonen in het Eu rokorps en de waarnemersstatus moet aanvragen. „Het Euro korps leek aanvankelijk een in strument om de Duitsers los te weken uit het atlantisch verband van de NAVO", verwoordde Penders het voorbehoud van Den Haag. „Ik heb nu steeds meer de indruk dat korps voor de Fransen een middel is om toenadering te zoeken tot de NAVO", aldus Penders. In oktober van dit jaar benoemt het Eurokorps zijn eerste (Duit se) bevelhebber. Bij toerbeurt zullen Duitsers en Fransen het commando voeren. Maar nu al lopen in Straatsburg Duitse mi litairen in uniform op straat rond. „En het gekke is", zo zei een Duits officier, „dat niemand zich daar aan stoort." Havel beëdigd als president Tsjechië Praag - Vaclav Havel (foto) is gisteren beëdigd als president van de nieuwe Tsjechische Re publiek. Havel trad in juli af als president van het toen nog ongedeelde Tsjechoslowakije, nadat hij tevergeefs had ge probeerd de trend naar een deling tot staan te brengen. Vorige week werd hij met een ruime meerderheid door het Tsjechische parlement geko zen om de komende vijf jaar een functie te bekleden die er wat hem betreft helemaal niet had moeten zijn. De beëdiging werd bijgewoond door de presidenten van alle buurstaten, onder wie Richard von Weiszaecker van Duitsland en Lech Walesa van Polen. Alleen de premier van het nieuwe buurland Slowakije, Vladimir Meciar, had zich ziek gemeld en een vervanger gestuurd. Doden na eruptie vulkaan Filipijnen Legazpi - De vulkaan Mayon op het Filipijnse eiland Luzon is voor het eerst sinds acht jaar tot uitbarsting gekomen. De 2.462 meter hoge berg spuwde gisteren twee keer binnen drie uur as en stoom uit. Daarbij zijn volgens plaatselijke autoriteiten zeker tien doden en 31 gewonden gevallen. Zeker 35 mensen werden vermist. Op de hellingen van de vulkaan wonen ongeveer 80.000 mensen en duizenden van hen zijn hun huizen ontvlucht. President Armenië ontslaat regering Jerevan - De Aremeense president Levon Ter-Petrossian heeft gisteren voor het parlement in Jerevan bekend gemaakt dat hij besloten heeft premier Chosrov Aroetoenian en diens regering te ontslaan via een decreet dat hij in de loop van de dag zou ondertekenen. Ter-Petrossian zei dat de reden van het ontslag het verzet van de premier is tegen het economische programma voor 1993, dat aan het parlement is voorgelegd door de vice-premier en minister van economische zaken, Grant Bagratian. Premier Aroetoenian had maandagavond voor het parlement gezegd dat hij delen van dit programma niet kon aanvaarden. Duizenden banen in gevaar bij marine VS San Diego - De Amerikaanse marine zou voor 1999 nog eens 125.000 werknemers willen ontslaan, 140 schepen uit de vaart willen nemen en honderden vliegtuigen willen afdanken. Dat heeft de krant The San Diego Union-Tribune bericht. De bezuinigingen, die zijn voorgesteld in een begroting voor de komende zes jaar, zouden leiden tot een drastisch gereduceerde marine met ongeveer 375.000 mensen en om en nabij de 320 schepen, waaronder 12 vliegdekschepen.. Honecker niet bij hervatting proces Berlijn - De voormalige Oostduitse leider Erich Honecker zal niet uit Chili terugkeren om de hervatting van zijn proces, op 8 februari in Berlijn, bij te wonen. Honecker heeft vanuit Chili een fax gestuurd waarin hij zegt dat zijn artsen hem hebben afgeraden te reizen. De oud-DDR-leider zegt dat hij geen zin heeft in een 18 uur durende vlucht naar Duitsland, 'om de seponering van het proces bij te wonen'. Honecker is doodslag en machtsmisbruik verweten. Honecker (80) lijdt aan leverkanker. Wegens zijn slechte ge zondheidstoestand werden vorige maand twee arrestatiebevelen ingetrokken, waarop hij 'zich onmiddellijk bij zijn vrouw en dochter in Chili voegde. Forse stijging asielaanvragen in Duitsland Bonn - Het aantal geregistreerde asielaanvragen in Duitsland is de afgelopen maand fors toegenomen. Ruim 36.000 personen dienden in januari een verzoek in, een stijging ten opzichte van december met 14,7 procent. Het aantal ligt 17 procent hoger dan vorig jaar januari. Dat heeft het Duitse ministerie van binnen landse zaken gisteren bekendgemaakt. De meeste asielzoekers zijn afkomstig uit Roemenië, het voor malige Joegoslavië, Bulgarije en Turkije. Ten opzichte van januari 1992 probeerden duidelijk meer Roemenen, Bulgaren en inwoners uit de voormalige Sovjetunie in aanmerking te komen voor een permanente verblijfsvergunning. Duizenden ontvluchten nog steeds Lomé Lomé - Duizenden mensen zijn gisteren opnieuw de Togolese hoofdstad Lomé ontvlucht in weerwil van een oproep, maandag, van de minister van binnenlandse zaken dat niet te doen. De vluchtelingen volgden het voorbeeld van enkele tienduizenden die hen de afgelopen drie dagen zijn voorgegaan en voor het geweld zijn uitgeweken naar de buurlanden Ghana en Benin. Vanuit de volkswijken reden gisteren in alle vroegte taxi's en minibusjes volgepakt met vrouwen, kinderen en grote pakken bagage naar de grenspost van Aflao, de Ghanese tweelingstad van Lomé. Anderen namen de kustweg op weg naar Benin. Overleg Somalische facties uitgesteld Mogadishu - Het begin van verkennende vredesonderhandelin gen tussen de strijdende Somalische facties is uitgesteld naar aanleiding van nieuwe gevechten in de buurt van de zuidelijke havenstad Kismayu. Het geweld bij Kismayu kostte maandag naar verluidt aan negen mensen het leven. Twee slachtoffers waren inzittenden van een gepantserd Somalisch voertuig, dat door een Ameri kaanse gevechtshelikopter werd beschoten, omdat het Belgische soldaten te na kwam. De VN-soldaten zouden als buf fer moeten fungeren tussen het leger en de maoïstische verzets organisatie. Dat heeft een woordvoerder van de regering in Phnom Penh, Khieu Kanharith, gisteren gezegd. „Als er een mogelijkheid is, zul len we onze troepen terugtrek ken en UNTAC (de VN-vredes macht in Cambodja) voorstellen of zij haar troepen in deze buf ferzone wil stationeren", aldus Kanharith. Premier Hun Sen zou bereid zijn dit voorstel te be spreken met de bevelhebber van Untac, de Japanner Yasushi Akashi. Phnom Penh beklemtoonde dat bij de aanvallen geen sprake was van een offensief. „Dit was een van de mogelijkheden om te voorkomen dat de Rode Khmer het gebied weer zouden binnen dringen en onze stellingen met artillerie zouden bestoken. Dit /an onze correspondent Jo Wijnen drussel - De EG-ministers van Buite I Zaken en Handel hebben gisteren v ijkt gereageerd op de snelle escalatie landelsgeschillen tussen Europa en de Werden ze vorige week al geconfronteerd trafheffingen op naar de VS geëxportee maandag sloeg Washington opnieuw toe de dreiging bedrijven uit de Europese schap uit te sluiten bij gunningen van o opdrachten in de communicatie-sector. ne Nederlandse staatssecretaris voor buit handel Y. van Rooy, sprak van 'ongerech de en ongenuanceerde stappen'. Maar net collega's vond ze het toch maar beter ha boosheid voor zich te houden. „We moet Den Haag (anp) - De Nationale Ir praat met Fokker over een kaj miljoen tot een miljard gulder overname van Fokker door DAS A Ivolgens een woordvoerder van I Fokker gaat het hierbij evenwel slechts om een oriënterend ge sprek en is zeker geen sprake I van een alternatief voor overna- Ime door DASA. „De Raad van I Bestuur neemt haar eigen ver- I antwoordelijkheid", aldus de I woordvoerder. Hij verwijst daar- 1 bij naar het uitblijven van over- I eenstemming tussen het ministe- I rie van economische zaken en [DASA over de verkoop van de [staatsaandelen aan DASA. Door [dat uitstel komt Fokker steeds I meer in liquiditeitsproblemen. In dat verband heeft Fokker met de [NIB en haar andere bankiers I regelmatig contact, aldus de [woordvoerder. Gisteravond heeft Tweede-Ka- merlid H. Vos (PvdA), voorzitter Ivan de vaste Kamercommissie |voor economische zaken, gezegd I dat DASA de overname van I Fokker voor het einde van vol- gende week definitief moet beze- gelen. Als de Duitsers de overna- me langer uitstellen, kan die vol- [gens Vos beter worden afgebla zen. [Zegslieden in de luchtvaartwe- reld vermoeden een verband tus- jsen de door Vos geventileerde waarschuwende geluiden aan het adres van DASA en het be- kend worden van de gesprekken [tussen de NIB en Fokker. Het verzet tegen de Duitse overname I van de Nederlandse vliegtuig- bouwer zou zich momenteel vooral concentreren binnen de Kamercommissie. I De bekendmaking van gesprek ken tussen de NIB en Fokker over mil ja meso zou 1 DAS met gaan die i jaar weke de a nog Fokl om krik heid sers Als en i gulc het min del De verc luid de bon stap tie voo opt Een is l den ker stai vlie wei naa „W is ove stu Ine Phnom Penh (upi/rtr/afp) - De regering van Cambodja wil dat VN-militairen worden gestationeerd in het gebied dat rege ringstroepen de afgelopen dagen hebben veroverd op de Rode Khmer. was een puur defensieve operatie en er is geen algemeen offen sief". De lezing van Kanharith staat haaks op de verklaring Van de VN-vredesmacht in Cambodja die het offensief maandag als het hevigste van het afgelopen jaar kwalificeerde. VN-waarnemers maakten maan dag melding van een serie aan vallen van het regeringsleger in vijf centrale en noordelijke pro vincies. Het offensief zou ook gericht zijn op Pailin, dat tot op 20 kilometer zou zijn genaderd. De westelijke provinciehoofd stad wordt door de VN be schouwd als het hoofdkwartier van de Rode Khmer, maar UN- TAC-bevelhebber Akashi erken de dat de stad slechts als fapade dient voor de guerrillabeweging, die haar basis op een geheime plek diep in de jungle heeft. London - De Britse regering is dochter, Leyland DAF, financiee industrie-minister Michael Heselt ook niet gevraagd. In een spoed deelde Heseltine het Lagerhuis g mijnverliezen te zullen subsidiërei De minister zegde niettemin me- b< dewerking toe aan de Leyland ge DAF-directie, de bewindvoer- N ders, de banken en andere be- w trokkenen om gevolgen voor de B werkgelegenheid 'te verzachten', k Hij sprak daarbij alvast de hoop uit dat 'commercieel levensvat- o bare onderdelen van DAF Ley- v land aan andere ondernemers kunnen worden verkocht'. De 5.500 Britse werknemers van DAF vrezen voor hun toekomst. Geschrokken vakbondsleiders konden in eerste instantie weinig anders doen dan hun diepe onge rustheid ventileren. Sluiting van de fabriek in Birmingham of het juist gemoderniseerde Leyland zal dramatische gevolgen heb ben voor het noordwesten van Engeland, aldus een woordvoer der van de plaatwerkers en elek- triciënsbond (AEEU), die bijna de helft van het Britse DAF-pre- soneel vertegenwoordigt. AEEU-onderhandelaar John Allen liet weten dat het perso neel 'kwaad en geshockeerd' had gereageerd op de surséance. „We constateren dat DAF wél steun heeft gehad van de Nederlandse en Belgische overheid. Onze ei gen regering heeft helaas her haaldelijk gefaald ook maar eni ge steun te geven aan een door de recessie zwaar geteisterde in dustrie". Volgens Heseltine echter heeft de Britse regering gedaan wat ze kon en was de Bank of England ingeschakeld om de betrokken Britse banken (Lloyds, Barclays en National Westminster) te hei- Pen bij het overleg met DAF. Labour-woordvoerder Robin Cook zei te weten dat het red dingsplan was afgeketst juist vanwege bedenkingen van de Britse banken in het consortium die hun kredieten veilig wilden stellen. Een woordvoerdster van Lloyds Bank meende dat deze beschul diging onterecht was: „We heb-

de Stem | 1993 | | pagina 4