Vuile grond kost burger geld Rome seling nleving Politiek spelletje DE STEM Kamer houdt moeite met euthanasie-regels 'Euthanasie komt voort uit gebrek aan zorg' Werkgroep: Heffing op schoonmaken gasfabriekterreinen Nieuwe kansen 'Bovenwinden bij Nederland inlijven' Werkstraf voor chauffeur rampbus BINNENLAND A3 Bank - COMMENTAAR Senaatsfractie CDA botst met kabinet BINNENLAND KORT •n zijn partij en doet alle ;huldigingen, hoe goed ge. lumenteerd ook, af als 'infa- leugens'. Daardoor heeft hij nen de PSI een onoverbrug- !e breuk geschapen, zodat der deze week Amato en de listers van justitie en milieu, Irtelli en Ripa di Meana, de- 'nstratief weigerden om een gadering van de partijtop bij Ivonen. DC daarentegen onthoudt 11 van elk commentaar op het 'irk van de magistratuur en schuilt zich achter haar fiuwe leider Mino Martinazzo- Deze onkreukbare man irdt in zijn pogingen om zijn aar gecompromitteerde partij redden gesteund door de is, die de afgelopen week r keer de corruptie onder de liaanse politici heeft veroor- feld, maar er daarbij wel op es dat niet alle politici over kam geschoren kunnen rden. De oppositiepartijen islotte hoeven weinig meer te ;n dan de acties van de rech ts toe te juichen om met de g sterker te worden, de regering? Die reegert en et of de smeergeldkwestie sar niet aangaat. Premier hato houdt zich angstvallig 'iten de partijtwisten en is arbij als eerste naoorlogse liaanse regeringsleider waar- ihtig 'super partes'. Toch zal vandaag en morgen de steun de vier partijen waaruit n kabinet is samengesteld rd nodig hebben om een mo- van wantrouwen van de ikse oppositie, vooral gericht gen het economisch beleid van regering, te overleven. Maar ewel Amato's meerderheid nterdun is, zal hij de benodig- steun naar verwachting wel ijgen. Al was het maar omdat rvroegde verkiezingen voor regeringspartijen rampzalig iuden zijn. Wij vormen een rustige ge- ïeenschap", benadrukt Man. Altijd onszelf gered, niemand an ons heeft een beroep op itkeringen gedaan, we hielpen ikaar aan werk. Wij hebben ooit hulp gehad en ook nooit I en lobby om voor onze belan- <en op te komen. Het stak ons rel, dat wij overal moskeeën agen verrijzen, met hulp van j e overheid, terwijl wij en onze rootouders hier al zo lang wo ken." De Amsterdammers hoe- en niet bang te zijn voor luid eierende klokken of roepende linaretten aan de Zeedijk. Een Boeddhistische tempel noet juist mensen tot rust bren gen. De mensen praten er zacht, en klokje klinkt heel zachtjes, iemand zal daar last van heb- len." Er zullen intern zo'n vijf ïonniken en nonnen wonen die it China en andere landen uit Iet Verre Oosten steeds voor ;n half jaar overkomen. en Chinees ghetto zal zijn Ihinatown' niet worden, weet rank Man. „Wel en geïnte- reerd Chinees zakencentrum in :n stad die nu immers al mul- -cultureel is." >e oude Zeedijk, tot in de jaren ijftig met reeksen café's het mderende domein van passa- ierende zeelui en andere feest- ierders, wordt weer een mooi Ituk Amsterdam. ,an de kop is de ingrijpende pknapbeurt ver gevorderd. Nu ;og een levendige Chinese dra- enstaart aan het eind. ngs toch overstag gegaan en Jiij de agenten maar om op zijn passen. „De eerste keer dat ik ld, was ik zo boos, dat ik de Iidden op straat open en bloot drank gaf. Hij nam hem zon ken of blozen aan. In Rusland le norm geworden. Onlangs een agent mij dat hij op die honderd dollar in de maand ngt." ijk doet de Nederlandse over- in zulke spelletjes niet mee. Bmans: „Toen in naar Kiev ging nruimte te regelen voor onze mensen, wilden ze smeergeld, lar kunnen we natuurlijk niet nnen." dan zonder smeergeld? inans, met een vies lachje: lijk niet." verdwijning van de totale ver staat en de opkomst van de 1 voelt de Rus zich onbehaag- inveilig. Ook bij buitenlanders jet gevoel van onveiligheid toe, Ials de buren bezoek hebben an 'geveltoeristen' die via het omen 'colleteren'. Dat is, on- olitiebewaking, gebeurd in de ir de Nederlandse ambassadeur lerbemande en onderbetaalde jzucht onder de groeiende last. grepen agenten 500.000 maal i vuurwapen. Tweemaal zoveel jaar ervoor. Tijdens de dienst Ji 318 man het leven en raakten dan 400 zwaar gewond. de STEM WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 Van onze Haagse redactie Alleen regeringsfracties steunen voorstel van kabinet Den Haag - De Tweede Ka per blijft moeite houden met een belangrijk onderdeel van je euthanasie-wetgeving. Een arts die het leven beëin digt van een patiënt die zijn wil niet kan uiten, zou niet onder dezelfde procedure poeten vallen als een arts die euthanasie pleegt op verzoek van de patiënt. Niettemin is liet wetsvoorstel gisteren aangenomen. In het wetsvoorstel euthanasie dat de Kamer gisteren behandel de wordt gezegd dat artsen, of ze nu euthanasie hebben gepleegd op verzoek of zonder verzoek, zich moeten houden aan de mel dingsprocedure. Bij euthanasie zonder verzoek gaat het om mensen die hun wil niet kunnen uiten, zoals coma-patiënten en te vroeg geboren baby's met ern stige afwijkingen. Deze meldingsprocedure bestaat al enkele jaren voor euthanasie op verzoek, en houdt in dat artsen de euthanasie melden bij justitie. Als zij kunnen bewijzen dat ze voldaan hebben aan de zogeheten zorgvuldigheidseisen, hoeven ze in de regel geen justi tiële vervolging te vrezen. Het gaat er dan om dat zij bijvoor beeld een tweede arts moeten hebben geraadpleegd, en dat er sprake was van uitzichtloos lij den bij de patiënt. Doordat nu ook euthanasie zon der uitdrukkelijk verzoek in de ze regeling wordt opgenomen, wordt het idee gewekt dat deze vorm van levensbeëindiging ge oorloofd is, vreest de Kamer. D66-Kamerlid Kohnstamm, dat gisteren een eigen, al ouder ini tiatief-wetsvoorstel van zijn fractie verdedigde, noemde dit 'levensgevaarlijk'. „Artsen zeg gen nu al: dat mag toch tegen woordig", aldus Kohnstamm. Ook CDA en PvdA, de enige fracties die het wetsvoorstel gis teren steunden, lieten blijken angst te hebben voor deze uitleg. Daarom drongen zij erop aan, dat Hirsch Ballin ervoor zorgt dat iedere arts die het leven beëindigt van een patiënt die daar niet uitdrukkelijk om ge vraagd heeft, vervolgd wordt. Hirsch Ballin beloofde dat dit 'in de regel' zal gebeuren, maar hij zei dat daar uitzonderingen op mogelijk blijven. Met de aanvaarding van het wetsvoorstel door de Kamer kwam vannacht een einde aan twintig jaar politieke discussie over een wettelijke euthanasie regeling. De oppositiepartijen WD, D66 en Groen Links gaven onomwonden blijk van hun te leurstelling over de afloop van dit debat. Zij vinden dat het kabinet naar een bredere politie ke overeenstemming had moeten streven dan alleen de goedkeu ring van de regeringsfracties. De drie kleine christelijke partijen wijzen elke vorm van euthanasie af. WD en Groen Links steunden het initiatief-wetsvoorstel van D66, dat kiest voor een meer uitgebreide opname van de euthanasie-regels in de wet. De PvdA was in het verleden ook voorstander van het D66-voor- stel, maar heeft zich tijdens de kabinetsformatie vastgelegd op het voorstel dat gisteren is aan genomen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De burger moet meebetalen aan het schoonmaken van voormalige vervuilde gasfabriekter reinen. De kosten ervoor zouden moeten worden doorbe rekend in de energiekosten. Dat is een van de meest in het oog springende voorstellen uit het interim-rapport van de werkgroep Bodemsanering onder voorzitterschap van de Eindho- vense burgemeester Welschen. In het gisteren aan de Tweede Ka mer aangeboden rapport komt de werkgroep met diverse aan bevelingen om het schoonmaken van vervuilde gronden te verbe teren en te versnellen. Nieuwe financiers Zo moet gezocht worden naar nieuwe financiers, vindt de werkgroep. Er wordt onder meer gepleit voor het invoeren van een heffing voor de sanering van oude gasfabriekterreinen. Naar schatting is daarvoor vier mil jard gulden nodig. De burgers dragen via die heffing bij 'aan het opruimen van een erfenis van de gasverbruiker uit het ver leden', aldus een woordvoerder van het ministerie van Milieube heer. Daarnaast stelt de werk groep een provinciale heffing voor op de huidige storttarieven. Dat extra geld is onder andere bedoeld om de isolatie van voor malige stortplaatsen te betalen. Een andere manier om extra geld in te zetten voor de aanpak van gifgronden is wellicht de instelling van een bodemsane- ringsbank. De provincie Gelder land bekijkt in samenwerking met de Nederlandse Investe ringsbank de mogelijkheden daarvoor. De nieuwe bank zou terreinen met vervuilde grond moeten gaan aankopen, schoon maken en weer verkopen of ver huren. Bovendien zou de bank in opdracht van derden kunnen sa neren. Na de schoonmaakopera- tie int de bank het voorgescho ten geid weer via een afbeta lingsregeling. De werkgroep Welschen heeft niet alleen gekeken naar nieuwe financiële middelen, maar ook naar nieuwe technieken en de juridische mogelijkheden om de vervuiler voor de kosten te laten opdraaien. Nagegaan moet wor den of verontreinigde grond op nieuw te gebruiken is, vindt de werkgroep. Ook is het waar schijnlijk niet in alle gevallen nodig de verontreiniging hele maal op te ruimen. De ergste vervuiling zou onmiddellijk op geruimd moeten worden, de rest later. Daarmee kunnen de kosten over een langere periode uitge smeerd worden. Ongewenst De werkgroep noemt het een 'ongewenste situatie' dat niet al le juridische middelen ingezet worden.om de vervuiler te laten opdraaien voor de kosten. Daar om stelt de werkgroep voor een juridisch bijstandsteam bij het ministerie van VROM in te stel len. Dit team kan dan op ver zoek van provincies en gemeen ten onder andere ingezet worden bij de aanpak van vervuilers. Het interimrapport is gisteren uitgebracht omdat de Tweede Kamer over een paar weken praat over de wet Bodemsane ring, ter vervanging van de bijna tien jaar oude interimwet. In deze wet is vastgelegd dat ver vuilde grond zodanig moet wor den schoongemaakt dat op het. terrein ook weer woningen ge bouwd kunnen worden. Daar naast maakt deze wet het de overheid eenvoudiger de kosten op de vervuiler te betalen, ook als de vervuiling al vele jaren geleden heeft plaatsgevonden. Het eindrapport van de werk groep Welschen verschijnt naar verwachting in maart. EEN ONGELUK komt nooit alleen. Raakt eerst Philips in de problemen, komt vervolgens Nedcar met onheilsberichten en moet nu DAF surséance van betaling aanvragen. Oost-Brabant wordt getroffen. Voor buitenstaanders komt het ongeluk van deze industriële giganten wellicht als een donderslag bij heldere hemel, deskun digen wisten echter al lang dat het bij alle drie de firma's geen botertje tot de boom was. DAF bijvoorbeeld heeft een paar jaar geleden, toen het eindelijk weer wat beter ging, in een poging de concurrentie met buitenlandse mammoets aan te kunnen, een Engels bedrijf overgenomen. Vlak erna stortte de Britse economie in. De strategische partner werd daardoor geen bruggehoofd op een buitenlandse markt, maar een schip van inleg. Niet veel later ging het ook met de bedrijvigheid elders in Europa mis. Transportondernemingen kochten daardoor nog slechts op krediet. Om de verkoop te vergemakkelijken startte DAF vervol gens zijn eigen financieringsfirma. En ook die werd door de stagnerende economische ontwikkeling geen succes. Toch stond DAF er blijkbaar nog niet hopeloos voor. Banken bleven kredieten verstrekken en dat gaf de beleggers vertrou wen. Maar banken zijn geen liefdadige instellingen. Ze willen zekerheid. Op een gegeven moment, toen of omdat de schulden torenhoog waren, begonnen ze te twijfelen aan het voortbestaan van DAF. Een reorganisatie en een onderzoek naar de commer ciële haalbaarheid daarvan moest uitkomst bieden. Dat onder zoek kwam er. Twee zelfs, maar de banken waren niet overtuigd. Zij voelden er niets voor nog meer goed geld naar eventueel kwaad geld te gooien en wilden daarom een nog diepgaander onderzoek. De kredieten voor die tussenperiode werden gestaakt. De Nederlandse en Vlaamse overheid zagen wel wat in de overlevingsplannen en waren daarom bereid wat kortlopend 9eld te verstrekken om de moeilijke tijd door te komen, maar eisten vervolgens van de banken dat die dan in het merendeel van het geld dat voor de overleving vereist was, zouden voorzien. De banken, met name de drie Britse deelnemers in het consortium, zeiden nee. Eerst helderheid over de toekomst voor ac nog meer schulden gemaakt mochten worden. De onderhan delingen, of misschien beter het pokerspel, eindigden in een klassieke patstelling. Het resultaat is bekend: de surséance. Deze situatie lijkt rampzaliger dan zij hoeft te zijn. Surséance klinkt als een voorbode van een faillissement. Vaak is het dat °°k, maar het hoeft niet. En daar is de hoop van DAF op gebouwd. Uitstel van betaling is natuurlijk een slechte reclame, ["aar DAF hoeft zich nu even niet om de financiële perikelen te bekommeren. Dat geeft lucht. Maar wat nog belangrijker is: er is een nieuwe partij bijgekomen aan de onderhandelingstafel, de curatoren. Deze buitenstaanders die niet belast zijn met het verleden van de besprekingen kunnen de partijen wellicht uit de wurggreep van hun steeds herhaalde argumenten halen. Bij deze wee advocaten ligt het behoud van DAF en de Oostbrabantse werkgelegenheid. In het Tweede-Kamergebouw is gisteren het kampioenschap 'Eurocratie' begonnen. Deelne mers waren onder anderen de Kamerleden Biesheuvel en Brouwers en staatssecretaris Kosto van Justitie. Naast be windslieden en Kamerleden doen ook journalisten mee aan dit spel waarbij de kennis over Europa wordt getest, foto anp Den Haag - De CDA-fractie in de Eerste Kamer dreigt opnieuw in aanvaring te ko men met het kabinet. Het CDA diende gisteren een motie in, die vraagt om het ver lagen van het huurwaardeforfait van 2,9 naar 2,5 procent. WD en D66 steunen de motie. Staatsse cretaris Van Amelsvoort (Finan ciën, CDA) ontraadde het aanne men van de motie 'met klem'. De meerderheid in de Eerste Ka mer vindt dat het huurwaarde forfait - de belasting voor huis bezitters - op het niveau van 1992 (2,5 procent) moet blijven. CDA, VVD en D66 wezen de staatssecretaris erop dat de hu ren het vorig jaar als gevolg van de inflatie minder stegen dan aanvankelijk werd gedacht. De staatssecretaris erkende dat, maar benadrukte dat het huur waardeforfait de laatste jaren achterbleef bij de gemiddelde huurstijging. Het bevriezen van het huur waardeforfait op 2,5 procent kost de schatkist dit jaar naar schatting 260 miljoen gulden. „Ik zal het kabinet ook ontraden op het verzoek in te gaan," aldus Van Amelsvoort. Kok herinnerde het CDA gisteren aan het optre den van premier Lubbers op 2 juli 1991, toen een meerderheid het huurwaardeforfait weigerde te verhogen. Het machtswoord - de dreiging van een crisis - van Lubbers bracht het CDA toen tot inkeer. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Hirsch Ballin (Nederlands Antilli aanse en Arubaanse Zaken) speelt met de gedachte de drie Bovenwindse eilanden - Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius - bij Nederland in te lijven. De eilanden zouden tezamen een soort dertiende provincie van Nederland kunnen gaan vormen. De inlijvings-variant is een van de varianten die Hirsch Ballin aan het kabinet heeft voorgelegd ter voorbereiding van de confe rentie over de toekomstige staatsrechtelijke structuur van het koninkrijk. Die conferentie wordt op 8 en 9 maart onder leiding van premier Lubbers op Curasao gehouden. De conferentie is onder meer noodzakelijk geworden omdat Aruba, dat binnen het konink rijk een zelfstandiger positie (status aparte) inneemt dan de andere eilanden, afziet van vol ledige onafhankelijkheid in 1996. Curagao wil nu ook een afzonderlijk land binnen het ko ninkrijk worden en ook op Sint Maarten lijkt een meerderheid voor een status aparte. Minister Hirsch Ballin oordeelde in september 1990 dat een split sing van de Nederlandse Antil len in drie of meer landen met een min of meer zelfstandige positie binnen het Koninkrijk niet hanteerbaar is. In januari van dat jaar had hij het idee gelanceerd het Koninkrijk in vier delen op te splitsen: Neder land, Aruba, een Benedenwinds deel (Curafao en Bonaire) en een Bovenwinds deel (St. Maarten, St. Eustatius en Saba). Tijdens het Koninkrijksoverleg van mei 1991 deelde Curasao mee te stre ven naar een zelfstandige positie binnen het Koninkrijk, waarmee het idee van Hirsch Ballin op losse schroeven kwam te staan. In zijn brief aan het kabinet oppert Hirsch Ballin ook de mo gelijkheid dat de drie Boven windse eilanden, nauw samen werkend, een los-vaste band on derhouden met de drie Beneden windse eilanden, maar zelfstan diger worden ten opzichte van het op Curasao gevestigde lands bestuur. Als derde mogelijkheid noemt de minister een federatie tussen de drie Benedenwindse eilanden, die samenwerkt met een federatie van de drie Boven winden of een federatie tussen alle eilanden van de Nederlandse Antillen, Inclusief Aruba. Het probleem bij alle mogelijke oplossingen is, dat enerzijds alle eilanden zo los mogelijk willen komen van het centraal gezag van Curasao en anderzijds Cura sao af wil van de verantwoorde lijkheid over Bonaire en de Bo venwinden, terwijl toch elk ei land op een of andere manier in de structuur van het Koninkrijk opgenomen wil blijven. In de wandelgangen van de Tweede Kamer werd het idee van minister Hirsch Ballin niet kansrijk geacht. Doorbordurend op het idee deden enkele des kundigen in Antilliaanse zaken de suggestie om de Bovenwinden - met niet meer dan rond 40.000 inwoners en niet veel minder illegalen op St. Maarten - tot als een gemeente in het Koninkrijk in te lijven. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank vindt dat de 32-jarige F. F. als chauffeur van de bus die op 19 mei 1992 onder Ulvenhout verongelukte, daar aanmerkelijke schuld aan heeft. Bij de botsing kwamen zes vrouwen en een man uit het Belgische Destelbergen-Heusden om het leven. Vijf inzittenden raakten zwaar gewond en 37 licht. De rechtbank veroordeelde F. tot honderd uur werkstraf en een rijontzegging van anderhalf jaar. De werkstraf komt in de plaats van twee maanden celstraf. In haar vonnis wijst de rechtbank er op dat aan een beroepschauffeur hogere verkeersvei- ligheidseisen gesteld mogen worden dan aan ande re weggebruikers. Zij verwijt F. dat hij daarin als chauffeur een korte tijd ernstig is tekort geschoten. De in Gent wonende Nederlandse chauffeur reed op de vluchtstrook langs de A58 met een snelheid van 83 kilometer per uur tegen de linkerachter hoek van een oplegger, geladen met veevoer. De rechterzijkant van de bus scheurde over de volle lengte open. De rechtbank heeft in het voordeel van F. laten meewegen dat hij direct na de aanrijding een groot verantwoordelijkheidsbesef heeft getoond. Hij heeft toen de belangen van de slachtoffers laten prevaleren. Hij heeft zijn baan opgezegd, omdat hij zich niet langer geschikt achtte een bus te bestu ren. Soms vraag ik fne wel eens af wat er van bepaalde mensen geworden is. Wat zou er bijvoorbeeld gebeurd zijn met die man die de reclameterm 'pienter pookje' bedacht heeft? Is hij er nog en als dat zo is, moet hij dan niet rap naar Eindhoven gehaald worden om DAF er weer bovenop te helpen? ik Want het was natuurlijk een gouden vondst, die term pienter pookje en ook de uitvinding erachter was aantrekkelijk genoeg om hele volksstammen over te halen om toch maar liever in zo'n wagentje te gaan rijden in plaats van in een echte auto. ik Het pookje en de vinding zijn aan de Zweden verkwan seld en als er niets gebeurt dan zal de DAF-vrachtwa- gen ook snel verleden tijd zijn. Als ik het allemaal goed begrepen heb, dan heeft DAF te veel aanhangers te trekken en er is een grote truc nodig om de trucks te laten voortbestaan. ik Nou kun je een pookje ook gebruiken om vuur op te rakelen en misschien moet dat wel gebeuren. Mis schien moeten er wat mensen opgestookt worden om te verhinderen dat geldschieters hun bizarre spel van geven en vooral nemen voort kunnen zetten. ik Als ontslagen DAF-werknemer kun je altijd nog fokker van het een of ander honderas worden, maar hoe moet het als er straks ook bij Fokker ontslagen gaan vallen? MERIJN Talloze aanrijdingen door gladheid Assen - In Groningen, Drenthe, de Achterhoek en de Veluwe zijn gisteren door de gladheid veel ongelukken gebeurd. In Drenthe deden zich tientallen aanrijdingen voor. Van de 74 ongevallen die om negen uur bij de politie waren gemeld, was in meer dan tien gevallen sprake van min of meer ernstig letsel, aldus de politie. In Groningen, de Achterhoek en de Veluwe vonden tientallen aanrijdingen plaats maar daar bleef het bij blikschade. Lichte groei verkoop grijs kenteken Amsterdam - De verkoop van een zogenaamd grijs kenteken aan particulieren Is het afgelopen jaar toegenomen. Werden in 1991 nog 59.205 bestelauto's verkocht, in 1992 waren dat er 78.855. De Rai Vereniging schat dat hiervan 20.000 tot 25.000 auto's door particulieren zijn aangeschaft. In 1991 werden 15.000 tot 20.000 auto's met grijs kenteken aan particulieren verkocht. 'Nauwelijks wachtlijsten voor kruiswerk' Utrecht - Van de 72 kruisorganisaties hebben er maar zes een wachtlijst. In heel Nederland wachten slechts 17 mensen op wijkverpleging (gemiddeld vijf dagen) en 29 op hulpmiddelen (gemiddeld drie dagen). In de gezinsverzorging heeft ruim 80 procent van de instellingen een wachtlijst. De in totaal ruim 12.000 huishoudens die daar op staan moeten gemiddeld ander halve maand tot drie maanden op hulp wachten. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nivel (Nederlands instituut voor onderzoek van de eerstelijns gezondheidszorg) heeft uitge- .ynerd in opdracht van„staatssecretaris Simons (volksgezond heid). Aanleiding waren berichten waarin het aantal wachten- ^SDnOp^huiszorg op 30,000-A 40.000 werd geschat. De Landelij ke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) wijst erop dat te krappe budgetten hebben geleid tot allerlei maatregelen die een kloof veroorzaken tussen benodigde en werkelijk verleende zorg. Rechtse groep eist vernieling monument op Amsterdam - Een extreem-rechtse groepering heeft dinsdag in een brief aan het Auschwitz Comité de vernieling van het Auschwitzmonument in het Wertheimpark, in het weekeinde, opgeëist. Volgens een woordvoerder gaat het om een voor de politie 'absoluut onbekende' organisatie. De naam van de groepering wil burgemeester Van Thijn niet bekendmaken maar volgens hem gaat het om een naam 'die sterk doet denken aan het vooroorlogs fascisme'. De brief is in het Nederlands gesteld en ondertekend door een Nederlandse organisatie. Het monument staat nu onder bewaking van een particulier bedrijf. 'Pil neemt rimpels niet weg' Den Bosch - Het middel Imedeen neemt geen rimpels weg. Dit stelt huidarts A. de Groot van het Carolusziekenhuis in Den Bosch. Volgens zijn Rotterdamse collega heule van het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt zou Imedeen rimpels verminderen en soms helemaal laten verdwijnen. Drogisterij en apotheek krijgen het produkt niet aangesleept, zo groot is de belangstelling. De Groot stelt dat Imedeen de huid wel wat soepeler maakt maar daar is dan ook alles mee gezegd. Inmiddels heeft de top van Dijkzigt Heule op het matje geroepen omdat hij 'te voorbarig is geweest met het naar buiten brengen van de resultaten van een wetenschappelijk onderzoek naar de werking van Imedeen'. Hij had zijn bevindingen eerst moeten publiceren in een wetenschappelijk tijdschrift zodat vakbroe ders de gegevens hadden kunnen toetsen. Heule maakte zijn 'vinding' direct wereldkundig via de media. WD: Belasting op vermogen schrappen Den Haag - De WD wil de belasting op vermogen in vier jaar tijd geleidelijk afschaffen. In 1998 moet de vermogensbelasting, waarvan de opbrengst dit jaar op 1,5 miljard gulden wordt geschat, verdwenen zijn. Het verlies aan opbrengst wordt gecompenseerd door een strengere fraudebestrijding en allerlei overheidssubsidies te verminderen. De VVD-Kamerleden De Korte en Van Rey presenteerden gisteren het initiatiefwetsvoorstel dat tot het volledig afschaffen van de vermogensbelasting moet leiden. Volgens de WD-ers zorgt de vermogensbelasting voor een vlucht van rijke Neder landers naar het buitenland. Naar verwachting komt het kabinet in maart met een notitie over de toekomst van de honderdjarige vermogensbelasting. De Kamerleden Vermeend (PvdA) en Vreugdenhil (CDA) werken aan een plan om een deel van de vermogensbelasting af te schaffen. Dat richt zich op het ontzien van het verbogen van familiebedrijven. Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Breda - Hij moest haar twee keer spuiten. De patiënte lag, uitgemergeld en uitgeput door de slopende ziekte, diep weggezakt in grote, witte kussens. Hij had een overdosis morfine in haar arm gespoten, maar na een uur was ze nog niet dood. Haar man en kinderen stonden om het sterfbed en wachtten stil. Maar haar ademhaling werd niet tra ger en ze reageerde nog steeds op pijnprikkels. Het was een pijnlijk moment, herinnert hij zich. Hij verzocht de familie weer om weg te gaan en gaf haar nogmaals een injectie. Na een half uur stierf ze. Op het overlij- densformulier vulde hij in: na tuurlijke dood. Hij is huisarts in een klein, Westbrabants dorpje. Het was de tweede keer dat hij actieve euthanasie toepaste, vertelt hij. Inmiddels is het tien jaar gele den. Hij heeft het nooit gemeld bij justitie, bang voor vervol ging, en gelooft dat ook nu, met de nieuwe wetgeving, artsen zich niet zullen aangeven. Te veel rompslomp. Daarom blijft hij ook nu, tien jaar later, nog ano niem. Toen was euthanasie het zoveel ste taboe dat werd doorbroken. De verantwoordelijkheid lag bij de arts, vond hij, daar moest justitie zich niet mee bemoeien. Als je aan de medische criteria voldeed, had je genoeg basis voor euthanasie. Zijn woorden klinken peinzend. Zijn gedachten gaan terug naar de avond waarop zijn patiënte, in een vertrouwde, intieme sfeer, hem had gevraagd een einde te maken aan haar lijden. Hij hoef de er niet lang over na te den ken, hij zou haar helpen, beloof de hij. Nu, tien jaar later, vraagt hij zich af of hij nu net zo snel zou instemmen. Medisch-technisch gezien handelde hij toen juist, meent hij stellig, zeker als hij de doodzieke vrouw weer voor de geest haalt. Zo mager was ze, zo uitgeput door de pijn. Maar toch. „Je bent toch de brenger van een versnelde dood. Je weet wat je spuit, je kent het effect, je ziet het gebeuren. Zo iets blijft bij je." Kort na haar dood las hij een interview met een Spaanse dok ter over euthanasie. 'Dat komt bij ons niet voor', zei de man, 'Bij ons is voldoende zorg'. Dat zette hem aan het denken. „Nu denk ik dat de roep om euthana sie een kreet is van geestelijke armoede in onze maatschappij. Veel mensen sterven eenzaam en alleen op een kamertje in een ziekenhuis of in een verpleegte huis. De familie kan vaak de intensieve zorg van een sterven de niet opbrengen. Daardoor kweek je omstandigheden, waar in de roep om euthanasie wordt versterkt. Ik denk dat liefde, aandacht en zorg met een grote Z een alternatief kan zijn voor euthanasie. De afgelopen jaren heb ik veel menselijk lijden en lichamelijke ontreddering ge zien, maar de vraag om een einde te maken aan het leven is me nooit meer gesteld. Hoe kan dat, vraag ik mezelf af. Ik zoek het antwoord bij mezelf. Komt dat omdat ik meer houvast bied, meer zorg? Ik denk dat ik beter geleerd heb om te gaan met uitzichtloze situaties. Ik probeer nu de boodschap over te brengen dat de dood niet iets is waar mensen bang voor hoeven te zijn, ik probeer mijn patiënten beter te begeleiden naar een na tuurlijke dood. In combinatie met pijnstillers." Diep in zijn hart is hij tegen euthanasie, geeft hij toe. Daar om vindt hij ook dat het straf baar moet blijven. „Als waar borg dat het altijd zo zorgvuldig mogelijk gebeurt. Het mag nooit, nooit vanzelfsprekend worden. En daar vrees ik voor."

de Stem | 1993 | | pagina 3