/ferren Milanees corruptieschandaal breidt zich nu ook uit naar Rome Amsterdamse Zeedijk ondergaat gedaanteverwisseling Criminaliteit steeds grotere plaag in Russische samenleving DESTE Werkgroep Nieuwe ka ACHTERGROND Blunder DAF Watersnood 0t%°™"Zïnnaer Bel ^StchX^ni'( Gijsen DESTEM- DE STEM DE STEM WOENSDAG 3 FEBRUAR11993 OP 27 januari jl. hield ik een lezing voor de Vereniging van Zorgverzekeraars over de toekomstige ontwikkeling van de zorgsector. Bij het vragenrondje na af loop werd mij gevraagd nog eens apart in te gaan op de relatie ouderen en zorg. In mijn antwoord probeerde ik uiteen te zetten dat ouderen veel gebruik maken van zorg voorzieningen ofwel daar re latief veel van profiteren. Ik gebruikte daarbij echter de uitdrukking 'profiteurs'. Dat was een grote blunder want profiteur is een zeer negatieve uitdrukking. Alsof ouderen de voorzieningen zouden misbruiken in plaats van dat zij op grond van niet benijdenswaardige omstan digheden daar een beroep op doen. In uw krant werd mijn flater correct geciteerd. Een lezer belde mij daarover op en zet te mij zeer hoffelijk maar ook zeer indringend uiteen dat hij zich gekwetst voelde door die uitspraak. Ik vrees dat dit voor meer lezers zal gelden. Reden om iedereen mijn ver ontschuldiging aan te bieden voor mijn blunder. Voor zo ver lezers toch nog de vrees zouden houden dat de af braak van voorzieningen voor ouderen aanstaande is nog het volgende. In alle senario's die het CPB heeft ontwikkeld voor de ko mende 25 jaar is de ontwik keling van de uitgaven in de zorgzector zodanig dat niet alleen de toenemende vergrij zing kan worden opgevangen, maar ook dat een toename van de kwaliteit van de zorg kan worden gerealiseerd. 's Gravenhage G. Zalm directeur CPB NAAR aanleiding van de be richten over het in problemen verkerende DAF, wil ik het volgende kwijt. In moeilijke 'tijden leer je je vrienden ken nen, maar juist in die periode -heeft men vaak meer vrien den nodig om uit de zorgen te komen. Daarom zouden ei gen- en beroepsvervoerders juist nu DAF moeten steunen door DAF-produkten te ko pen. Over de kwaliteit hoeft niemand zich zorgen te ma ken. DAF heeft zichzelf in tussen voldoende bewezen. Breda P. Stoof 'WAT vliegt de tijd' was mijn gedachte, toen ik vorige week in uw maandageditie een ar tikel las over de watersnood ramp in 1953. Maar, gelukkig, het valt nog al mee. Ik dacht namelijk ineens alweer tien jaar ouder te zijn. Indien in uw artikel was vermeld: 50 jaar geleden, dan had ik mij in kunnen denken, dat er bij vergissing het cijfer '5' was getikt; maar onder 'een halve eeuw gelden' kan volgens mij moeilijk ie- mand een periode van veertig jaar verstaan. Voor mij was het óók maan dag, maar ik heb het vermoe den, dat ik toch beter wakker was, dan de persoon die dit artikel heeft geschreven. Ik heb reeds jarenlang een abonnement op uw dagblad en mijn vertrouwen in uw informatie heeft door dit voorval echt geen deuk opge lopen. Het was leuk om dit even aan u mede te delen. Zundert A. Brosens ALLE lof voor bisschop Gij sen: een vaste getuigenis van roomse en kerkelijke trouw midden de kakafonie van zo- velen die verkondigen een christendom naar eigen maat te hebben gevonden. Des te meer verbaast en ver driet het ons hoe 'katholiek' Nederland verscheurd wordt door allerlei betweters die in naam van het evangelie tegen paus en bisschoppen ageren, hun 'kritisch geweten' als op perste norm hanteren en te gen Christus' bede om een heid, doelbewust de weg van de verdeeldheid gaan. De eeuwenoude plaag van de sekten, die allemaal de waar heid in pacht hadden, teistert ook Nederland. Was de onte- rende, onbeleefde en kille manier waarop de paus hier werd ontvangen, te wijten aan het klimaat van het noor den of aan verblinde, ver stokte en eigenzinnige harten die hun duit in het zakje doen voor verdere secularisering? Walter Goddijn gaf een inter view weg op 23-1-1993 in Nova over het terugtreden en vooral over de persoon bis schop Gijsen van Roermond. Volgens Goddijn was deze bisschop een ramp voor de Nederlandse Kerkparochie, daarbij ging hij gemakshalve voorbij aan 't feit dat vele katholieken juist hem, Walter Goddijn, tijdens het Pastoraal Concilie in Noordwijkerhout een ware ramp voor de kerk vonden!! De gevolgen van zijn verblin ding en eigenzinnigheid zijn dan ook niet uitgebleven. Wat bisschop Gijsen betreft, het zijn niet de slechtste vruchten waaraan de wespen knagen. Ondanks alle vergissingen petje af voor deze in de ruim ste zin geloofwaardige mon seigneur Gijsen! Oosterhout H. Hoegen Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: S 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur S 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. s Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. i Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. 2 Werd Milaan vorig jaar ontmaskerd als dé stad in Italië waar de meeste steekpenningen uitgedeeld werden, de laatste tijd verplaatsen zich de omkoopschandalen steeds meer richting Rome, de hoofdstad en het centrum van de politieke macht. Door Aart Heering Rome - Romeinse carabinieri hebben gisteren huiszoeking verricht in het hoofdkantoor van het socialistische dag blad 'Avanti!'. Zij hebben daar gezocht naar documen ten waaruit zou blijken dat verschillende bedrijven waaraan in de afgelopen ja ren overheidsopdrachten zijn gegund, daarvoor smeergeld betaalden in de vorm van donaties aan de socialistische krant. De zoekactie, waarvan het re sultaat nog niet bekend is ge maakt, vormt een nieuwe aan wijzing dat het onderzoek naar politieke corruptie in en rond Milaan zich steeds meer aan het verplaatsen is naar Rome, naar de centra van de politieke macht. In het voorjaar van 1992 werd Milaan in de volksmond her doopt tot Tangentopoli (Steek- penningenstad). Het zuiden van het land, waar grote en kleine schandalen aan de orde van de dag zijn, gniffelde toen om de neergang van de voormalige 'morele hoofdstad' van Italië die het toneel bleek van het groot ste smeergeldcomplex dat ooit in de Italiaanse republiek is ontdekt. Inmiddels is echter wel geble ken dat Tangentopoli zich uit strekt over heel Italië en dat de corruptie al jarenlang is verhe ven tot een systeem met vaste akkoorden en tarieven. Afgelo pen weekeinde maakte 'Mani Pulite' (Schone Handen), zoals het Milanese corruptieonder zoek in de pers is gedoopt, de grote sprong voorwaarts naar de Rome, met de huiszoeking in de secretarieën van de twee grootste regeringspartijen, de christendemoctatische DC en de socialistische PSI. Zes kamerle den van die partijen kregen te horen dat ook zij verdacht wor den van corruptie, heling en illegale partijfinanciering. Voor de socialistische leider Bettino Craxi was het de derde keer. En terwijl de media dagelijks mel ding maken van nieuwe schan dalen op plaatselijk en geweste lijk niveau heeft de magistra tuur nu ook de aanval geopend op de Romeinse ministeries en staatsbedrijven. Onregelmatigheden bij de aan leg van autosnelwegen in Lom- bardije leidden tot de arrestatie van vier topfunctionarissen van het staatsconstructiebedrijf ANAS en een onderzoek in het ministerie van Openbare Wer ken, waar in de afgelopen vijf jaar voor circa een miljard gul den aan smeergeld zou zijn rondgegaan. Om diezelfde reden zijn in de afgelopen dagen ar restaties verricht en gerechtelij ke onderzoeken gestart in de burelen van het staatsenergie- bedrijf ENEL, de staatstelevisie RAI en het ministerie van mi lieuzaken, waar volgens een ho ge functionaris Craxi er per soonlijk op toezag, dat bij alle verstrekte opdrachten ten min ste één procent in de kassen van PSI en DC terechtkwam. Ook het ministerie van buiten landse zaken is niet buiten schot gebleven. De rechtbank De politici Craxi (l) en Andreotti (r) worden door het merendeel van de Italianen als onbetrouwbaar bestempeld. foto's ap van Rome heett een onderzoek ingesteld naar de gang van za ken rond het Fondo Aiuti Italia- ni (Italiaans Hulpfonds) op ver denking van een systematische fraude en corruptie bij de uit voering van, vaak volstrekt zin loze, hulpprojecten in Somalië, Bangla Desh en Albanië. Ezio Mauro, de hoofdredacteur van La Stampa, leverde daarop in zijn anders toch gematigde krant een meedogenloze analyse van het politieke moment in Italië. 'De carabinieri die het socialistische partijkantoor zijn binnengegaan, hebben het oude politieke stelsel verzegeld. Sinds gisteren is dat stelsel dood'. Niet de rechters hebben het ver moord, zoals een enkel Kamer lid uitroept, maar zijn leiders zelf. Zij hebben Italië veranderd in een politieke woestenij waar in geen ruimte meer is voor idealen noch voor het algemeen belang noch voor behoorlijk be stuur, maar waarin de steek penning tot moderne totem is verheven: tot middel, doel en enige beweegreden van alle po litieke activiteit.' Het Italiaanse volk is het daar mee eens. In een maandag door het weekblad L'Espresso gepu bliceerde enquête beoordeelde 6 procent Craxi als 'betrouwbaar' en 84 procent als 'onbetrouw baar'. Voor Giulio Andreotti, de man die naast Craxi het politie ke klimaat van de afgelopen jaren heeft bepaald, was het respectievelijk 18 en 69 procent. Maar datzelfde onderzoek toont ook aan, dat de Italianen niet alle politici op de schroothoop gooien. Zowel premier Amato als oppositieleider Occhetto en president Scalfaro, die geen van drieën persoonlijk bij schanda len betrokken zijn gebleken, worden door de Italianen meer wel dan niet betrouwbaar ge acht. Het door Craxi verwoorde gevaar dat de politieke vertrou wenscrisis in Italië een gevaar voor de democratie inhoudt, be staat daarom alleen in zijn ei gen verbeelding. De Italianen hebben geen hekel aan de de mocratische instellingen, maar aan de partijen die daarvan misbruik hebben gemaakt om greep te krijgen op alle aspecten van het maatschappelijk leven. De partijen zelf reageren .heel verschillend op de crisis. Craxi blijft spreken van een 'complot' tegen zijn partij en doet alle beschuldigingen, hoe goed ge. documenteerd ook, af als 'infa me leugens'. Daardoor heeft hij binnen de PSI een onoverbrug. bare breuk geschapen, zodat eerder deze week Amato en de ministers van justitie en milieu, Martelli en Ripa di Meana, de monstratief weigerden om een vergadering van de partijtop bij te wonen. De DC daarentegen onthoudt zich van elk commentaar op het werk van de magistratuur en verschuilt zich achter haar nieuwe leider Mino Martinazzo- li. Deze onkreukbare man wordt in zijn pogingen om zijn zwaar gecompromitteerde partij te redden gesteund door de paus, die de afgelopen week vier keer de corruptie onder de Italiaanse politici heeft veroor deeld, maar er daarbij wel op wees dat niet alle politici over één kam geschoren kunnen worden. De oppositiepartijen tenslotte hoeven weinig meer te doen dan de acties van de rech ters toe te juichen om met de dag sterker te worden. En de regering? Die reegert doet of de smeergeldkwestie haar niet aangaat. Premier Amato houdt zich angstvallig buiten de partijtwisten en daarbij als eerste naoorlogse Italiaanse regeringsleider waar achtig 'super partes'. Toch zal hij vandaag en morgen de steun van de vier partijen waaruit zijn kabinet is samengesteld hard nodig hebben om een mo tie van wantrouwen van de linkse oppositie, vooral gericht tegen het economisch beleid van de regering, te overleven. Maar hoewel Amato's meerderheid flinterdun is, zal hij de benodig de steun naar verwachting wel krijgen. Al was het maar omdat vervroegde verkiezingen voor de regeringspartijen rampzalig zouden zijn. De Amsterdamse Zeedijk gaat lijken op een heus Chinatown. Nu al zijn daar zo'n vijftig Chinese vestigingen. En junkies en zwervers moeten straks het veld ruimen voorde bekroning op het werk: een boeddhistische tempel. Door onze redacteur Rinze Brandsma De Zeedijk, die beroemde en beruchte puur Amsterdamse straat, krijgt Oosterse trekken. De Chinese gemeenschap van de hoofdstad wil aan het eind van de Zeedijk een 'Chinatown' rea liseren. Compleet met drie grote Chinese poorten - net zoals in de historische Chinatowns in Los Angeles en Londen - en met een Boeddhistische tempel. De opwaardering tot 'China town' vormt de bekroning van een gestage ontwikkeling die nu al zichtbaar is aan de Zeedijk, aan de kant van de Nieuw- markt. Waar voorheen de nabije Bin nen Bantammerstraat de inter nationaal fameuze concentratie van Chinese restaurants en an dere negotie vormde, leunen nu in het blok tussen Zeedijk en Geldersekade de Chinese zaken tegen elkaar en dragen veel panden grote borden met Chi nese karakters. „We hebben hier nu al zo'n vijftig Chinese vestigingen in deze buurt, we streven naar in totaal tachtig", zegt Frank Man, Frank Man (25), voorzitter Vereniging van Chinese Ondernemers voorzitter van de Vereniging van Chinese Ondernemers (VCO) in Amsterdam. Op de Nieuwmarkt rondom de Waag en op de stoep voor zijn reisbureau annex importbedrijf aan de Geldersekade ligt het nog vol met de rode vuurwerks nippers van het feest van het Chinese nieuwjaar, dat afgelo pen weekeinde groots gevierd is. De tempel komt op een beruch te plek aan de Zeedijk, waar nu een slechts door junkies, zwer vers en honden misbruikt speel pleintje van ruim 500 vierkante meter is. Lege spuiten en drankflessen, een kartonnen doos op een bank waarin een Nieuw Anefo dakloze de nacht doorbracht en veel hondepoep bepalen de sfeer. Maar in een winkel aan de overkant van de Zeedijk grijnst het levensgrote beeld van een dikke Boeddha gul. De gemeente staat positief te genover het tempelplan. Het ge meentelijk grondbedrijf heeft een erfpachtaanbieding gedaan, de bouwvergunning kan worden aangevraagd. De werktekenin gen voor de tempel ontmoetten in de schoonheidscommissie geen bezwaren. Man laat de schetsen zien. Aan de zijde van de Zeedijk krijgt de Boeddhistische tempel een in de straat passend uiterlijk met stadse gevels. De zijkant, waar de ingang komt met één trap („Je moet omhoog kijken als je een- tempel binnengaat, dat hoort erbij") oogt oosters. Het ontwerp komt uit Taipeh, Tai wan. De Chinese gemeenschap, zegt Man, is enthousiast. Nu de tem pel er mag komen kan het inza melen beginnen van de 2,5 miljoen die nodig is. Man hoopt op hulp uit bijvoorbeeld Hong Kong, Taiwan en internationale Boeddhistische organisaties. Frank Man (25), afkomstig uit Hong Kong, woont hier sinds zijn zestiende en heeft de Ne derlandse nationaliteit. Na zijn studie dreef hij een tijd een Chinees restaurant en begon een reisbureau in Amsterdam. De tempel is belangrijk, omdat de Chinese gemeenschap in ons land (bij elkaar 70.000 mensen, meer dan de helft ervan is Boeddhist) en andere Boeddhis ten hier geen enkele plek heb ben om elkaar te ontmoeten, hun godsdienst uit te oefenen en bij elkaar te komen voor bij voorbeeld begrafenissen. Zelf is Man niet religieus, maar hij besloot zijn goede contacten met gemeentelijke instanties als VCO-voorzitter te benutten. „Wij vormen een rustige ge meenschap", benadrukt Man. „Altijd onszelf gered, niemand van ons heeft een beroep uitkeringen gedaan, we hielpen elkaar aan werk. Wij hebben nooit hulp gehad en ook nooit een lobby om voor onze belan gen op te komen. Het stak ons wel, dat wij overal moskeeën zagen verrijzen, met hulp van de overheid, terwijl wij en onze grootouders hier al zo lang wo nen." De Amsterdammers hoe ven niet bang te zijn voor luid beierende klokken of roepende minaretten aan de Zeedijk. „Een Boeddhistische tempel moet juist mensen tot rust bren gen. De mensen praten er zacht, een klokje klinkt heel zachtjes, niemand zal daar last van heb ben." Er zullen intern zo'n vijf monniken en nonnen wonen uit China en andere landen uit het Verre Oosten steeds voor een half jaar overkomen. Een Chinees ghetto zal zijn 'Chinatown' niet worden, weet Frank Man. „Wel en geïnte greerd Chinees zakencentrum in een stad die nu immers al mul- ti-cultureel is." De oude Zeedijk, tot in de jaren vijftig met reeksen café's het zinderende domein van passa-, gierende zeelui en andere feest vierders, wordt weer een mooi stuk Amsterdam. Aan de kop is de ingrijpende opknapbeurt ver gevorderd. Nu nog een levendige Chinese dra kenstaart aan het eind. De Russische misdaadstatistieken liegen er niet om. Met name buitenlanders zijn een geliefde prooi. Zo krijgt de Nederlandse ambassade steeds vaker beroofde landgenoten over de vloer. Nederland heeft het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken inmiddels gevraagd om de veiligheid rond de ambassade te verhogen. Door Rob Vunderink Een Nederlandse zakenman in hotel Intourist te Moskou wil zijn kamer verlaten, maar komt niet verder dan de drempel. Twee mannen duwen hem terug de kamer in. Ze komen zelf ook binnen en sluiten de deur. „Goed, goed, ik snap het al. Pak maar wat je hebben wilt." De Nederlander heeft onmiddellijk door dat het om een roofoverval gaat. Hij stelt zich soepel op om geweld te voorkomen. De onge node gasten doen een greep in zijn portemonnee en vertrekken. De mee gaandheid van de zakenman blijkt echter vergeefs. De overvallers steken hem een aantal malen met een mes in de benen. Voor de zekerheid, zodat hij hen tenminste niet achterna komt. In de algehele chaos van het post-com- munistische Rusland zit de misdaad in de lift. Voor de Russische crimineel vormt de buitenlander een aantrekke lijk doelwit. Behalve rijk, is hij gemak kelijk herkenbaar. Steeds vaker krijgt het Nederlandse consulaat in Moskou landgenoten over de vloer die het slachtoffer zijn geworden van een be roving. „Neem het beroemde voorbeeld van die journalist", vertelt Frans Timmer mans, diplomaat in Moskou. „Hij had op straat kennis gemaakt met een paar aardige Moskovieten en liet zich ver leiden om mee op visite te gaan. Op hun flat beroofden ze hem. Daarna probeerden ze hem met een touw te wurgen, want waarom zou je een ge tuige in leven laten? De moordpoging mislukte, want de man deed aan vechtsport en bleek veel sterker dan ze verwacht hadden. Bij het afweren van een mes liep de journalist nog enkele japen aan zijn handen op." Hoe ernstig de situatie inmiddels is geworden, blijkt uit het feit dat Neder land het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken onlangs heeft ver zocht iets te doen aan de veiligheid rond de ambassade in Moskou. Steeds vaker raken bezoekers vóór het ge bouw bezittingen kwijt aan straatdie ven. De ambassade zwijgt over de identiteit van de onverlaten, maar mensen die de buurt kennen, weten dat het met name om dakloze zigeunerkin deren gaat. In toenemende mate worden vrachtwa genchauffeurs dupe van criminaliteit onderweg. De Nederlandse ambassade heeft NOB Wegtransport per brief ge adviseerd chauffeurs niet meer alleen te laten rijden. Te gevaarlijk. Een jeugdig zakkenrollertje achter de tralies foto epa Vergeleken met het jaar ervoor gaven de misdaadstatistieken in 1992 een stijging van 27 procent te zien. In 1991 was het al erg genoeg. Dat jaar werd er in Rusland elke 15 seconden een mis daad gepleegd. Elke 25 seconden vond een inbraak plaats, elke vier minuten een beroving. Elke 22 minuten werd er een auto gestolen en elke 36 minuten een moord gepleegd. Maar in de Verenigde Staten is het veel erger, meldt de Russische pers bij wijze van troost. „Vorig jaar hebben we meer dan tweeëneenhalf miljoen misdaden gere gistreerd", zegt minister van Binnen landse Zaken Jerin. „Op één uitzonde ring na zien we over de hele linie stabiele groei." Die uitzondering blijkt verkrachting te zijn. Hoe komt dat? Jerins verklaring is curieus: „Door het morele verval." Misschien bedoelt de minister dat de lossere zeden vandaag de dag seks tot een gemakkelijk verkrijgbaar produkt hebben gemaakt. Hij weidt niet uit. Jerin wijst op vormen van misdaad die zelden aan de oppervlakte komen: ver duistering en omkoping. Volgens ex perts is bij economische misdaden de pakkans maar 10 procent. Over de verschillende vormen van cri minaliteit kan diplomaat Timmermans uit eigen ervaring meepraten. In één jaar tijd is er viermaal ingebroken in zijn auto, steeds op klaarlichte dag. Twee keer stond de auto nota bene voor de ambassade, waar dag en nacht politiebewaking is. Éénmaal werd zo maar een ruit ingeslagen, driemaal verloor de Nederlandse diplomaat zijn radio. Om die te bemachtigen slaan Russische dieven steevast de bestuur- dersruit in. Timmermans: „Het gaat hier allemaal zo grof. Junks in Amster dam pakken tenminste de kleinste ruit." Jarenlang heeft de Nederlandse diplo maat zich verzet tegen de Russische praktijk om te 'smeren'. Van ellende is hij onlangs toch overstag gegaan en betaalt hij de agenten maar om op zijn auto te passen. „De eerste keer dat ik het deed, was ik zo boos, dat ik de agent midden op straat open en bloot een fles drank gaf. Hij nam hem zon der blikken of blozen aan. In Rusland is dit de norm geworden. Onlangs vertelde een agent mij dat hij op die manier honderd dollar in de maand extra vangt." Natuurlijk doet de Nederlandse over heid aan zulke spelletjes niet mee. Timmermans: „Toen in naar Kiev ging om woonruimte te regelen voor onze nieuwe mensen, wilden ze smeergeld. Maar daar kunnen we natuurlijk niet aan beginnen." Lukt het dan zonder smeergeld? Timmermans, met een vies lachje: „Natuurlijk niet." Met de verdwijning van de totale ver zorgingsstaat en de opkomst van de misdaad voelt de Rus zich onbehaag lijk en onveilig. Ook bij buitenlanders neemt het gevoel van onveiligheid toe, vooral als de buren bezoek hebben gehad van 'geveltoeristen' die via het raam komen 'colleteren'. Dat is, on danks politiebewaking, gebeurd in de flat waar de Nederlandse ambassadeur woont. De onderbemande en onderbetaalde politie zucht onder de groeiende last. In 1992 grepen agenten 500.000 maal naar een vuurwapen. Tweemaal zoveel als het jaar ervoor. Tijdens de dienst verloren 318 man het leven en raakten er meer dan 400 zwaar gewond. Van onze Haagse redactie pen Haag - De Tweede K mer blijft moeite houden m een belangrijk onderdeel v je euthanasie-wetgevin gen arts die het leven beë' diet van een patiënt die zi' wil niet kan uiten, zou ni onder dezelfde proced moeten vallen als een arts euthanasie pleegt op verzo van de patiënt. Niettemin het wetsvoorstel gister aangenomen. In het wetsvoorstel euthanas ^t de Kamer gisteren behand de wordt gezegd dat artsen, of nU euthanasie hebben geplee Vuil Van onze Haagse redactie Den Haag - De burg schoonmaken van voor reinen. De kosten ervoor rekend in de energiekost Dat is een van de meest in oog springende voorstellen het interim-rapport van werkgroep Bodemsanering on voorzitterschap van de Eind vense burgemeester Welschen het gisteren aan de Tweede mer aangeboden rapport k de werkgroep met diverse a bevelingen om het schoonma van vervuilde gronden te ver teren en te versnellen. Nieuwe financiers Zo moet gezocht worden n nieuwe financiers, vindt werkgroep. Er wordt onder m gepleit voor het invoeren een heffing voor de sanering oude gasfabriekterreinen. N schatting- is daarvoor vier i jard gulden nodig. De bur dragen via die heffing bij het opruimen van een erf van de gasverbruiker uit het leden', aldus een woordvoe van het ministerie van Milie" heer. Daarnaast stelt de w groep een provinciale hef voor op de huidige storttarie Dat extra geld is onder an bedoeld om de isolatie van v malige stortplaatsen te betal Bank - a Een andere manier om e geld in te zetten voor de a~ van gifgronden is wellicht instelling van een bodems ringsbank. De provincie Gel land bekijkt in samenwer' met de Nederlandse Inve ringsbank de mogelijkh daarvoor. De nieuwe bank terreinen met vervuilde moeten gaan aankopen, sch maken en weer verkopen of huren. Bovendien zou de ba opdracht van derden kunne neren. Na de schoonmaako tie int de bank het voorges EEN ONGELUK komt no problemen, komt vervolg moet nu DAF surséance v wordt getroffen. Voor buitenstaanders ko* giganten wellicht als een digen wisten echter al lan botertje tot de boom was. DAF bijvoorbeeld heeft ee weer wat beter ging, in buitenlandse mammoets overgenomen. Vlak erna strategische partner werd buitenlandse markt, maar e Niet veel later ging het ook mis. Transportonderneming krediet. Om de verkoop te gens zijn eigen financier! stagnerende economische Toch stond DAF er blijkb bleven kredieten verstrekk wen. Maar banken zijn gi zekerheid. Op een gegever torenhoog waren, begonnr van DAF. Een reorganisati ciële haalbaarheid daarva zoek kwam er. Twee zelfs, Zij voelden er niets voor kwaad geld te gooien en onderzoek. De kredieten vc De Nederlandse en Vlaa overlevingsplannen en w geld te verstrekken om d eisten vervolgens van de van het geld dat voor voorzien. De banken, met consortium, zeiden nee. E er nog meer schulden ger delingen, of misschien b klassieke patstelling. Het r Deze situatie lijkt rampza klinkt als een voorbode ook, maar het hoeft nie gebouwd. Uitstel van bet: maar DAF hoeft zich nu e bekommeren. Dat geeft lu een nieuwe partij bijgekc curatoren. Deze buitenst verleden van de besprekit wurggreep van hun steed twee advocaten ligt het I werkgelegenheid.

de Stem | 1993 | | pagina 2