Meer samenwerking gemeenten Gesp: De land Ouderen in de lift Heeft politiek de landbouw opgegeven POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws Geldboete voor onverzekerd rijden in auto Studiebureau brengt rapport uit over organisatie bestuur Zeeuws-Vlaanderen 'De boer is op den duur een bedreigde soort' 'Verkwansel West-Brabant niet aan stad Rotterdam' markten PvdA-leden gaan akkoord met intentieverklaring voor regionale afdeling College van b ZEELAND C3 Sponsorloop DE STEM WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 DE STEM Van onze correspondent Terneuzen - Vier keer betrapt op het onverzekerd rijden in een auto. Hiervoor moest M. de W. uit Vogelwaarde zich gisteren verantwoorden voor het Terneuzense kantonge recht. Bovendien zou er voor het voer tuig, waarin hij op dat moment reed, geen geldige APK zijn af gegeven. Dat leidde op een gege ven moment tot inbeslagname van de auto van De W. Al deze delicten gebeurden in de jaren 1990 en 1991. Dat het niet de eerste keer was, werd gisteren duidelijk toen of ficier van justitie mr. Groen De W. eraan herinnerde dat hij 16 januari 1991 door hetzelfde kan tongerecht was veroordeeld tot een voorwaardelijke rijontzeg ging van twee keer vier maanden met een proeftijd van twee jaar. De geconstateerde overtredingen zouden dus zijn gepleegd in de nog lopende proeftijd. Een zaak zo klaar als een klontje, zo op het eerste gezicht. Er bleken ad dertjes onder het gras te zitten. Toen De W. op 21, 24 en 29 september 1990 wegens onverze kerd rijden werd geverbaliseerd was de man de mening toege daan dat het voertuig wel dege lijk was verzekerd. Kantonrech ter mr. A. Melens kreeg gisteren een kopie van een kwitantie te zien waarop stond dat De W. een premie van 1489,- voor het jaar 1990, betaald had aan een tussenpersoon bij een verzeke- ringsmaatschapij. Die was giste ren als getuige Opgeroepen. Voor een leek werd het er allemaal niet duidelijker op. De man ver klaarde, toen hij de betreffende kwitantie onder ogen kreeg, dat wel het stempel dat hij gebruikte daarop stond afgebeeld,-maar dat het niet zijn handtekening was. Later gaf hij echter toe dat De W. betaald had, maar wist niet meer wanneer dat was ge weest. Mogelijk te laat. Mr. Groen achtte bewezen dat De W. die keren dat hij tegen de lamp liep in een auto reed die niet was verzekerd. Hij kwam tot een eis van twee keer zes maanden voorwaardelijke rijontzegging, twee keer twee weken voorwaardelijke hechte nis, verbeurdverklaring vgn de auto en drie geldboetes van in totaal 620,- voor geen APK. Bovendien de eis tot tenuitvoe- ring van de 16 januari 1991 aan De W. opgelegde straf. Kanton rechter mr. Melens kwam in zijn uitspraak (De W. het voordeel van de twijfel gunnend) wel tot de verbeurdverklaring, was het eens met de geëiste geldboetes, maar liet verder alles voorwaar delijk. Van onze verslaggever Oostburg/Terneuzen/Hulst - Verbetering van de be stuurlijke organisatie in Zeeuws-Vlaanderen kan op twee manieren: door intensivering van gemeentelijke samenwerking en door herindeling. Het eerste hebben de gemeenten zelf in de hand, het tweede niet. Omdat er op het vlak van herin deling tussen de acht Zeeuws- Vlaamse gemeenten absoluut geen overeenstemming bestaat, dient het bestuur versterkt te worden door samenwerking in de vorm van een basisregeling. Een regeling waarbinnen ge meentelijke samenwerking in al gemene zin wordt vormgegeven. Dit adviseert het studiebureau SGBO van de Vereniging van Nederlandse gemeenten in een rapport aan de acht Zeeuws- Vlaamse colleges van b en w. Zo'n basisregeling kan dienen als platform voor de gemeenten om beleid op elkaar af te stem men en als kapstok waaraan allerlei nieuwe - grootschalige - taken die op de gemeenten afko men, kunnen worden opgehan gen. Bevoegdheden Voor het echter zover is zal toch overeenstemming bereikt moe ten worden. Onder meer over de vraag of het samenwerkingsver band lichte dan wel zware (be slissende) bevoegdheden krijgt Van onze verslaggever Terneuzen - Basisschool De Wiekslag aan het Wagnerhof in Terneuzen hóudt zaterdag een sponsorloop. De opbrengst is be stemd voor onderhoudswerk aan het schoolplein, dat in slechte toestand verkeert. Deze tocht begint om 11.00 uur. De opbrengst is bedoeld voor aankleding van het schoolplein. De school noemt de toestand van het plein zeer slecht. De gemeen te wil waarschijnlijk dit jaar beginnen met herbestraten maar de ouderraad moet zelf zorgen voor de aankleding door bijvoor beeld het plaatsen van enkele speelwerktuigen. Die dag wordt tevens in het schoolgebouw een grote rommel markt gehouden. Er is verder een grabbelton en er worden wafels gebakken. De rommelmarkt begint om 9.30 uur en duurt tot 14.00 uur. en of het al dan niet een eigen ambtenarenapparaat moet krij gen. Voorafgaand hieraan moeten echter de gemeenteraden het licht op groen hebben gezet (via een intentieverklaring), waarna een bepaalde taak als voorbeeld aan het nieuwe orgaan kan wor den opgedragen. In die intentie verklaring moeten de gemeente besturen erkennen dat Zeeuws- Vlaanderen een maatschappelij ke eenheid is en zich bereid verklaren tot loyale samenwer king. Mochten de gemeenten ooit on derkennen dat herindeling het meest wenselijk is dan vindt het studiebureau het raadzaam ge meenten met dezelfde hoofd functie samen te voegen. Vrij vertaald: werken in de Kanaal zone, wonen in Oost- en recreë ren in West-Zeeuwsch-Vlaande- Arrogant De onderzoekers dichten Ter neuzen een belangrijke rol toe om de intergemeentelijke samen werking tot stand te brengen. De houding daarbij van Terneuzen, die door een aantal gemeenten als arrogant wordt ervaren, is van cruciaal belang. De onder zoekers: „Een centrumgemeente kan enerzijds fungeren als motor van de samenwerking, ander zijds kan een centrumgemeente door haar opstelling ook een belemmering voor de totstand koming van vruchtbare samen werking vormen. Wij vinden dat hoe verdedigbaar het standpunt van Terneuzen (eerst herinde ling, dan pas meer samenwer king) op zich ook moge zijn, Zeeuws-Vlaanderen niet zonder Terneuzen, en Terneuzen niet zonder Zeeuws-vlaanderen kan". Het rapport wordt 18 februari besproken tijdens het gezamen lijke B en W-overleg, dat om 15.00 uur begint in het stadhuis van Terneuzen. Of de vergade ring voor iedereen toegankelijk is, wordt besproken als eerste agendapunt. Bijeenkomst over natuurplan provincie: Van onze correspondent IJzendijke - De meer dan 120 aanwezigen, die gisteravond in het Hof van Koophandel in IJzendijke de eerste voorlichtings bijeenkomst bijwoonden over het Natuurbeleidsplan Zeeuw- sch-Vlaanderen, hadden weinig brandende vragen over het plan en reageerden erg lauw. „Dat komt omdat het vrijwillig is," verklaarde een 72-jarige ge pensioneerde boer gisteravond tijdens de pauze. „Er wordt wel steeds gepraat over bedreigde diersoorten, maar op den duur is de boer zelf een bedreigde soort. Maar daar hoor je hier weinig over." Het Natuurbeleidsplan Zeeuw- sch-Vlaanderen, dat gisteravond werd toegelicht door enkele sprekers, is een regionale uit werking van een landelijk plan waar het Rijk tientallen miljoe nen guldens voor heeft uitge trokken. In de komende twintig tot dertig jaar zullen er gronden worden gekocht door het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL) of worden er beheersovereen komsten met eigenaren gesloten om van het land een natuurre servaat, natuurontwikkelingsge bied of milieuvriendelijk be heerd grasland te maken. „Het gebeurt allemaal op basis van vrijwilligheid en dat kunnen we hier vanavond niet dikwijls genoeg benadrukken," zei G. de Vries-Hommes, lid van Gedepu teerde Staten en voorzitter van de provinciale commissie Beheer Landbouwgronden. J. Klaver, medewerker structuur- en be heersregelingen, gaf een uiteen zetting over de mogelijkheden. Ten aanzien van een beheers overeenkomst werd medege deeld, dat na het eerste proefjaar de overeenkomst kan worden beëindigd, maar dat in principe de overeenkomst vijf jaar duurt. Uniek voor Zeeuws-Vlaanderen is het Kreekrandenbeheer. Dit betekent voor de boeren dat ze geen gebruik maken van stikstof en bestrijdingsmiddelen, maar dat ze wel een financiële vergoe ding ontvangen van 2.200,- per hectare. In de periode dat er vogels broeden wordt het land niet bewerkt. „Meningsverschillen tussen de akkerbouwer en natuurbescher mer hopen we te voorkomen," aldus R. Mooij, beleidsmedewer ker van de provincie Zeeland tot de aanwezigen. „Er zijn ver schillende mogelijkheden. Er is bovendien inmiddels een werk groep nabuurschap gestart, die dit soort problemen wellicht kan voorkomen. Lukt dat niet, dan is er nog altijd een geschillencom missie." Op vragen over de lopende be heersovereenkomsten, die in 1988 reeds zijn afgesloten, werd geantwoord dat deze nogmaals voor een periode van zes jaar ongewijzigd kunnen worden ver lengd. Een van de aanwezigen was bang dat er op den duur geen beheerder meer overblijft als de vergoedingen verder zul len zakken. Volgens G. de Vries-Hommes kunnen alleen nog inhoudelijke argumenten, in te dienen voor 15 maart bij Gedeputeerde Staten, het plan nog wijzigen. Van onze correspondent Breskens - Gistermiddag werd bij de bejaardenwo ningen van de Algemene Woningbouwvereniging West-Zeeuws-Vlaanderen (AWWZV) aan de Ringlaan- Millianostraat in Breskens een achtpersoons lift offici eel in gebruik genomen. Penningmeester G. Dreve van de woningbouwvereniging en mevrouw De Veij namens de bewoners, maakten het eerste tochtje met de lift op en neer. Uiteraard werden zij daarbij nauwlettend door de andere bewoners in de gaten gehouden of alles wel goed functioneerde. Behalve de officiële ingebruik name in Breskens, heeft de wo ningbouwvereniging ook nog een lift laten installeren bij de bejaardenwoningen aan de Grote Beer in Oostburg. De twee liften zijn op verzoek van de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) aan de huizen gebouwd. In januari 1991 kon de stichting in het kader subsi diëring Stichting Experimente le Woonhuisvesting projecten aanmelden bij VROM. Op het liftenproject werd een maxima le subsidie verstrekt. De SWO kaartte het project aan bij de woningcorporaties in Zeeuws- Vlaanderen om zodoende het thuis wonen van ouderen, voor al van bovenverdiepingen in dit geval, te bevorderen. Voor waarde was wel dat het wo ningcomplex ouder dan vijftien jaar moest zijn. Voor de gemeente Oostburg kwamen daar Breskens en Oostburg voor in aanmerking van de woningcorporatie. Ver der zullen er in Axel nog drie liften geïnstalleerd worden. De liften zijn hydraulisch, volledig gesloten en met een roestvrij stalen binnenkook De totale aanneemsom in Breskens en Oostburg bedroeg 281.000,-, waarvan 180.000,- gesubsi dieerd werd. Het resterende be drag verrekent de Algemene in de huur, die daardoor voor de Een aantal ouderen pro- betreffende bewoners met beert de lift uit. 25,- omhoog gaat. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Den Bosch - GS van Noord- Brabant moeten West-Bra bant niet met huid en haar uitleveren aan Rotterdam. Dat is de strekking van een boodschap die binnenkort door het Stadsgewest Breda en het Streekgewest Weste lijk Noord-Brabant aan het provinciebestuur in Den Bosch wordt gezonden. Reden voor de ongerustheid is dat GS en Rotterdam verstrek kende afspraken hebben ge maakt over de rol die West-Bra bant kan spelen voor Rotterdam en omgekeerd. De regio is vooraf niet gekend in de afspraken. Dat steekt in Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom. Daarnaast strookt het convenant dat GS en het stadsbestuur van Rotterdam willen sluiten niet met de plannen die in West-Bra bant zelf ontwikkeld worden. „Het milieu komt er in onze plannen beter van af. Wij vinden dat GS zich te dienstbaar opstel len ten aanzien van Rotterdam en te weinig uitgaan van de eigen kracht van de regio zoals in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening staat verwoord. Dat uit zich met name rond de over loop van zware industrie vanuit Rotterdam naar hier", somt voorzitter Nijpels van het Be stuurlijk Overleg West-Brabant de hoofdlijnen van de kritiek op. Het ziet er naar uit dat de pro vincie de afspraken met Rotter dam inbrengt in het Rijn-Schel- de-Delta-overleg waarin de toe komst van Zuidwest-Nederland en Noordwest-België wordt uit gestippeld. „Als dat doorgaat, heeft de hele procedure die tot nu toe gevolgd is weinig zin. We hebben juist een stuurgroep die zich bezighoudt met het regio naal ontwikkelingsperspectief voor West-Brabant. Daarin pro beren overheid en maatschappe lijke organisaties met elkaar een visie te ontwikkelen. Daar moet de provincie niet eenzijdig door heen fietsen", meent Nijpels. Gedeputeerde De Geus van eco nomische zaken vindt dat het Bestuurlijk Overleg van stadsge west en streekgewest net iets te vroeg 'de jas en het pak van de provincie' aantrekt. „Kijk, een paar burgemeesters willen daar wel naar een provincievrij regio bestuur, maar zover is het nog niet en ik heb ook niet de indruk dat er intern in West-Brabant al overeenstemming over bestaat", kapittelt De Geus de regio. Hij zegt dat de provincie de aangewezen instantie is die za ken kan doen met Rotterdam, voortvloeiend uit de contacten met de wereldhavenstad over de functie (Seaport) van Moerdijk voor Rotterdam. Door onze redacteur Kees den Exter Dinteloord/Tilburg - Heeft de politiek de akkerbouw opgegeven? Je zou het zeg gen. In december was minis ter Piet Bukman in Breda. Hij stuurde protesterende akkerbouwers en de com plete jaarvergadering van de NCB met wat vage beloften het bos in. Maandagavond traden Jan van Zijl en Jan van Noord, land- bouwspecialisten binnen de Tweede-Kamerfracties van res pectievelijk PvdA en CDA, op in een zaal in Dinteloord. Hun gehoor bestond uit 150 veelal jonge akkerbouwers die er in harde .woorden blijk van gaven dat het water hen tot de lippen staat. Ten einde raad zijn ze, na een seizoen met dramatisch la ge prijzen. En geen spoor van verbetering te bekennen. En wat wisten de heren politici hen te bieden? Niets! Fraaie gemeenplaatsen: „Herstructu reren kost nu eenmaal pijn" en „Na regen komt zonneschijn". Voor Van Noord vloeit perspec tief voort uit de mogelijke toe treding van Oostenrijk, Noor wegen en Zweden tot de EG. En zo hadden ze er nog wel een paar. Een jonge boer van wieiïs stem de radeloosheid zo onge veer afdroop legde de kenners Van Zijl (hogere agrarische op leiding) en Van Noord (melk veehouder) de vraag voor welke produkten hij de komende maanden moet zaaien om ook dit jaar nog een boterham te kunnen eten. Alsof ze het met elkaar hadden afgesproken zei den de heren in koor: „Dat moet u ons niet vragen. U bent de boer. Wij zijn politicus". Die discussie had nog wel kun nen voortduren tot het krieken van de dag, al na een kwartier was duidelijk dat de jonge ak kerbouwers, die veelal voor de dure overname van het ouder lijk bedrijf staan, van de man nen achter de tafel niks te ver wachten hadden. Geconfronteerd met de samen vatting van de discussie schrikt voorzitter Ad Latijnhouwers van de Noordbrabantse Chris telijke Boerenbond maar am per. Hij kent zijn Haagse pap penheimers: „Die Van Noord is liberaler dan mij lief is. Van zo'n Kamerlid met een boeren- hart zou je meer gevoel mogen verwachten. De schaal waarop in West-Brabant in een aantal gevallen akkerbouw wordt be dreven, is te klein. Slachtoffers zullen er vallen. Maar wij willen uit alle macht proberen dat aantal te beper ken. Daarvoor zijn mogelijkhe den en die noemen we ook keer op keer. Contractteelt voor meer zekerheid. Meer waarde toevoegen aan het produkt. Agrificatie biedt mogelijkhe den, maar dan niet met de bulk-produkten. Ik denk meer aan grondstoffen voor de ge- neesmiddelen-industrie, aan afbreekbaar plastic. Voor der gelijke ontwikkelingen hebben wij miljoenen uitgetrokken. Maar dan moet de overheid meehelpen. Wat dat betreft loop ik niet over van vertrou wen. Als de politiek al afscheid heeft genomen van de akker bouw, dan is het de taak van de standsorganisatie om het con tact te herstellen. We moeten elkaar niet murw praten, niet doen of er niks meer te redden valt". Verontrust is Latijnhouwers ook door het feit dat zowel Van Zijl als Van Noord binnen hun fracties veel aanzien genieten, als het om de landbouw gaat. Hij zegt: „Binnen de Kamer fracties van PvdA en CDA zit ten steeds minder leden met een breed inzicht in de land bouw. Er wordt gevaren op het kompas van de specialisten. Dat is heel verontrustend". Veel vertrouwen in een goeie afloop, op daadwerkelijke steun vanuit Den Haag, heeft ook de optimist Latijnhouwers niet meer: „Tijdens onze jaar vergadering was de minister zó vaag, dat ik niet eens begreep waar hij af en toe op doelde. Ik miste daadkracht, enthousias- Inbraak in woning Axel - In een renovatiewoning aan de Gerbrandylaan in Axel is ingebroken. De inbrekers namen een ventilatoren, enke le tientallen meters kabel en randapparatuur voor elektri citeit. Dat alles tot een waarde van enkele duizenden guldens. Rijden onder invloed Hulst - De automobilist H. B. uit Hulst werd maandagnacht door de politie aangehouden. De politie vond het verdacht dat hij zo langzaam door de Zoutestraat reed. Hij werd meegenomen naar het politie bureau en daar bleek dat hij te diep -in het glaasje had geke ken. Een ademanalysetest gaf 785 UGL aan. Dat is ruim drie keer het toegestane. Na het opmaken van een proces-ver baal en een tijdelijk rijverbod werd hij weer op vrije voeten gesteld. Aanrijding Hulst - Gistermorgen rond kwart voor negen verleende op de kruising Tolweg-Absdaal- seweg de automobilist M. de J. uit Hulst geen voorrang aan M. van C. uit Philippine die met zijn personenauto over de Absdaalseweg de kruising na derde. Bij het uitwijken naar links om een aanrijding te voorkomen botste De J. met zijn voertuig tegen een ver keersbord. Daarbij werd zijn personenauto aan de rechter! achterzijde zwaar beschadigd. PSD-gebouw onder handen genomen Perkpolder - Het PSD-ge bouw in Perkpolder is door onbekenden onder handen ge nomen. Er werden verschillen de vernielingen aan het pand toegebracht, maar er wordt niets vermist. Biervliet RUILBEURS - In Ter Walle wordt zaterdag 13 februari een kledingruilbeurs gehou den van geuzenkleding. In Biervliet begint de geuzen- koorts weer toe te slaan. Het dorp is opgedeeld in zeven wijken. Elke wijk doet zoveel mogelijk haar best om als best versierde uit de bus te komen. Overal worden roosjes ge maakt en vlaggetjes genaaid. Biervliet komt al echt in de stemming. De kledingruil beurs begint om 13.30 uur. Men kan te klein geworden geuzenkleding ruilen, patro nen uitwisselen en kleding ko pen. WAFELACTIE - De openbare basisschool De Maatjes houdt zaterdag 6 februari een wafel actie. De lekkernijen worden huis-aan-huis aangeboden. De opbrengst is voor de aanschaf van nieuwe computers. Sas van Gent KOERSBAL - Door de Bond voor Ouderen werd in De Ro- selaer een koersbalwedstrijd gehouden waaraan zestien personen deelnamen. Uitslag: 1. N. Rammeloo/M. de Pan, 2. A. Vale/L. Coone, 3. mevrouw Coone/mevrouw Vale. Terneuzen BURGERLIJKE STAND - Geboren: Maaike, dv H. Go- ranczewska en W. Verplanke; Duanice, dv X. ten Kleij en R. Verberkmoes; Sandra, dv C. Gyasi en S. Adomako; Bas, zv M. Bogaart en G. Hamelink; Adriaan, zv J. Cornelisse en P. Aarnoudse. Getrouwd: Jan Bakker en Ingrid van de Ber ge. Overleden: Jacobus de Put ter, 70; Aafke Schaafsma, 73, ev K. de Jong; Jasper Antho- nisse, 76; Frans Stouthamer, 45; Michiel de Pooter, 73; Ja cobus Balkenende, 85; Jan Op peneer, 77. Philippine OLIEBOLLEN - Peuterspeel zaal Nijntje houdt zaterdag 13 februari een oliebpllenactie. De opbrengst van de actie is bedoeld voor nieuw spelmate riaal voor de peuters. Leid sters van Nijntje en ouders komen vanaf 10.00 uur langs de deuren met de lekkernijen. MUSICAL - In dorpshuis De Kaaie wordt zaterdag 6 fe bruari voor de tweede keer de musicial 'Het spoor bijster' opgevoerd door de leerlingen van groep 4 tot met 8 van de openbare basisschool De Stel le. De organisatie is in handen van de ouderraad. De voor stelling is in eerste instantie bedoeld voor de bejaarden van Philippine, maar iedereen mag komen kijken. De aanvang is 15.30 uur en de entree be draagt 1,-. Goes, 2-2-1993 - Aardappelen (excl. b.t.w.); Bintje veldsgewas 4V2 tot 5 cent per kg.; Bintje 0 mm opwaarts 5 tot 5 'A cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 21-12-92; 40-50 mm 5 tot 6 cent per kg.; 50 mm opwaarts 8V2 tot 9lA cent per kg. Uiten (excl. b.t.w.); Uien 5 yoy 6V2 cent per kg. Vlas (excl. b.t.w.); Ongerepeld, op auto geleverd tot 30 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten (excl. b.t.w.); Tarwe 37.25 per 100 kg.; Brouwgerst 45.50 per 100 kg.; Voergerst 33.25 per 100 kg.; Karwij, prima doorsnee kwaliteit 145.00 per 100 kg.; Erwten 61.50 tot 65.00 per 100 kg.; Bruine bonen 90.00 per 100 kg.; Capucijners 69.00 tot 72.50 per 100 kg.; Blauwmaan- zaad pr. doorsn. 200.00 per 100 kg.; Blauwmaanzaad boerensch. 180.00 per 100 kg. Hooi en Stro (excl. b.t.w.); Weidehooi 200.00 tot 260.00 per 1000 kg.; Rood- zwenk 100.00 tot 120.00 per 1000 kg.; Veldbeemd 110.00 tot 160.00 per 1000 kg.; Raaigras 110.00 tot 140.00 per 1000 kg.; Gerstestro 125.00 tot 160.00 per 1000 kg.; Tarwestro 125.00 tot 150.00 per 1000 kg- 40 - 60 50 mm opwaarts - fritesgeschikt Tarrering op rotte, hard groene in kapotte knollen. Prijsbericht veiling Kapelle 2 fe bruari 1993: Kavel Appelen; Jo nagold; 28 ton KL.I KL.II 90-op 38-42, 80-90 41-59, 70-80 36-55. Cox Orange Pippin; 40 ton KL.I KL.II 85-90 43-57, 80-85 62-72 41, 75-80 53-75 40, 70-75 56-65 37-40, 65-70 51-55, 60-65 48-50. Elstar; 40 ton KL.I KL.II 90-95 36-37, 85-90 39-44, 80-85 40-50, 70-80 45-66, 65-70 44-57, 60-65 28-32. Golden Delicious; 32 ton KL.I KL.II 90-op 42 37, 80-90 43-50 36-42, 70-80 44-49 36-44, 65- 70 36-43 26-34. Eed Elstar; 17 ton KL.I KL.II 85-90 43, 80-85 48-63, 70-80 51-65, 65-70 49-54, 60-65 39. Verpakt fruit KL.I El star; 7370 kg. 85-90 43-48, 80-85 47-61, Jonagold; 26750 kg. 90-95 36, 85-90 43-50, 80-85 48. Cox o.p.; 27590 kg. 85-90 49-53, 80-85 77-85, 75-80 67-87. Industrie ap pels 19.90. Voorverkoop Confe rence KL.I 65-75 141, 55-65 141. Kavel Peren: Conference; 34 ton KL.I KL.II 65-75 129-131 79-112, 55-65 127-141 65-106, 45-55 47-75. Doyenne du comice: 43 ton KL.I KL.II 85-95 96-128 98-88, 75-85 125-170 50-124, 65-75 66-172 42-127, 55-65 30 26. Saint Remy; 15 ton KL.I KL.II 80-90 19-23, 70-80 22-27, 60-70 19-28. Totaal appels 515 ton. Totaal pe ren 155 ton. Oostburg - Gisteren gingen de leden op de algemene jaarver gadering van de PvdA, afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen, vlot akkoord met een intentieverklaring om te komen tot een regionale afdeling. Om dit te verwezenlijken zal ook de afdeling Retranchement-Sluis op de jaarvergadering haar fiat moeten geven. Dat zal, zoals eerst gepland was, niet deze week meer plaatsvinden. Door ziekte van enkele kaderleden uit Sluis is de vergadering verscho ven naar 4 maart. Met deze samenwerking wil de PvdA een bestuurlijke positie versterking. Te zijner tijd zal deze regio-afdeling verder gaan onder een nieuwe naam. Aan de intentieverklaring zijn wel enke le voorwaarden verbonden: de drie gemeentelijke raadsfracties blijven onafhankelijk van elkaar functioneren; 2. er zullen drie gemeentelijke werkgroepen wor den samengesteld en werken on der de naam van de afzonderlij ke gemeenten; als laatste punt dient iedere gemeente in het re giobestuur evenwichtig verte genwoordigd te zijn via verkozen lidmaatschap. Behalve deze intentieverklaring werden op de matig bezochte jaarvergadering ook de plannen voor 1993 uit de doeken gedaan. Een ambitieus plan, zoals een van de leden opmerkte. Enkele punten hieruit zijn onder meer een permanente campagne voor de aankomende verkiezingen en verder willen de socialisten de kernen blijven bezoeken en weer minimaal één thema-avond or ganiseren. Gisteravond werd ook nog even de ouderenzorg in Zeeuws- Vlaanderen onder de loep geno men. Vooral het Oostburgse Pv- dA-raadslid L. Wille was nogal fel tegen de voorgenomen slui ting van onder meer bejaarden huis Ruschevliet in Schoondijke. Hij vond dat er te veel naar de financiële kant gekeken werd. Van onze verslaggever Oostburg - Het Oostburgse oilege van b en w praat binnenkort met de Stich ting Slachtofferhulp Zee land om beter inzicht te krijgen in het werk van deze stichting. De stichting Slachtofferhulp heeft kantoren in Terneuzen en cas van Gent. Eind vorig jaar kwam de stichting in financiële problemen vanwege het grote ,ucces. Reden om van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten een hogere bijdrage te vragen. Voor Oostburg komt dat neer op een kwartje per inwoner. De ge meente betaalde voorheen een dubbeltje per inwoner. De Wat het boerenbedrijf betref kan men stellen dat tot 189 hier in het land in grote lijne alles bij het oude gebleven i: Dat wil niet zeggen dat zich i de loop der jaren geen geleide lijke veranderingen hebbe voorgedaan in deze conservatie ve bedrijfstak, maar ingrijpend wijzigingen zijn er niet geweesl Laat ons bijvoorbeeld eens ee kijkje nemen op een normal hofstede in het land van Ca< zand van 150 gemeten rond h( jaar 1817. Van die 150 gemete werden 120 gemeten gebruik voor bouwland, 20 gemete voor weiland en 10 gemete bestonden uit sloten en kantel Van die 120 gemeten bouwlan liet men telkens 20 gemete braak liggen. Die werden va mei tot september vijf keer ke< geploegd, eerst met de kleir ploeg van ongeveer 10 centimi ter diep, daarna binnen zes d; gen tweemaal geslecht met ee van ijzeren tanden voorziene ej Wanneer het land droog genof was werd weer opnieuw ploegd, nu tot 25 centimeti diep met een Waalse ploeg weer tweemaal geslecht. Hierri werd geploegd tot de volle die te en weer geëgd. Met die wer zaamheden waren drie maai den gemoeid. Rond het midde van juli werden dan op de gemeten braak 500 voer me uitgestrooid, in de regel b< staande uit gemengde paarden koeien- en varkensmest. Daarr volgden nog de eindbewerki gen van de grond. Het we gebeurde met paardentraktie handenarbeid. De opvolging van gewassen v deze 20 gemeten was als vol eerste jaar: braak, tweede ja gerst of koolzaad, derde ja tarwe, vierde jaar: paarde nen, vijfde jaar: tarwe, zesc jaar: 6 gemeten klaver, 1 gem aardapppelen, 10 gemeten paa debonen en 3 gemeten paard peeën. Op de hofstede kon mt dan jaarlijks op de 120 gemetf bouwland aantreffen: 20 gem ten braak, 20 gemeten gerst koolzaad, 40 gemeten tarwe, gemeten paardebonen en 10 g meten klaver, paardepeeën aardappelen. Op een dergelijl hofstede werden 15 paarden g houden, waarvan 11 werkpaa den en 4 jongere en 16 stu hoornvee, waarvan 10 mei koeien. De gebouwen bestonden uit: Een woonhuis met een ove welfde kelder met daarboven voute. 2. Een karnkot. 3. E Met het paard naar de sr

de Stem | 1993 | | pagina 12