Rust lijkt teruggekeerd op Europese valutamarkten Vijftig banen weg bij Menken Champagne na bereikt akkoord De gasbel van Anjum is niet veel meer dan een zeepbel ITS LENING 1993| INUARI2023 'Reorganisatie noodzakelijk om uit de rode cijfers te blijven' Japanner werkt minder Amerika boycot Europese elektronica ECONOMIE ïlFTE TENDERSYSTEEM NAM overweegt sluiting 'Schoonebeek' Tot I mei bij elke 25 liter brandstof I gratis. KOP MUNT ECONOMIE KORT de STEM DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 A5 'IE) 3.00 uur via banken en Wng vastgesteld volgens het dt het uitstaande bedrag van de ör gesteld, gehele of gedeeltelijke 1 is niet toegestaan ustus en 7 oktober 1993 volgens ar bij banken en commissionairs IAmsterdam (krf/anp) - Met de devaluatie van IS Ierse pond lijkt het Europese Monetaire Esteem (EMS) weer enigszins tot rust te zijn Inkomen. Het pond sterling daarentegen, |cnds vorig jaar september buiten het EMS, liéed een behoorlijk koersverlies. I Voorspellingen dat valutaspeculanten zich zouden i richten op de Franse frank en de Deense kroon kwamen maandag niet uit. De twee zwakke EMS-valuta's wisten zich goed te handhaven. Het pond sterling moest echter maandag flink inleveren doordat de valutamarkten steeds meer de indruk krijgen dat de Britse regering zich nauwe lijks om de koers bekommert. Alles lijkt onderge schikt te worden gemaakt aan stimulering van de economie. Volgens een bericht in de Sunday Times wil premier Major de rente op korte termijn verder verlagen naar vier procent. Een regeringsfunctio naris sprak dat maandag echter tegen. De koers van het pond ging desondanks met bijna twee cent omlaag van f 2,6930 naar een nieuw historisch dieptepunt van f 2,6745. Vorige week was er ook al een flink koersverlies na de verlaging van de Britse rente van zeven naar zes procent. De verlaging van de EMS-spilkoers van het Ierse pond met tien procent veroorzaakte maandag een feitelijke koersdaling met slechts 6,2 procent. Bij het slot van de valutahandel in Amsterdam werd een koers genoteerd van f 2,7625, ruim achttien cent minder dan de slotkoers van f 2,9465. Daar mee lag de Ierse munteenheid ruim boven de nieuwe bodemkoers van f 2,6562 en slechts ander halve cent onder het hoogste interventiepunt (f 2,7784). Vóór de devaluatie was het onderste interventiepunt f 2,9510. gisteren het proces tegen foto ap Invoerder Jose Alexandre laanklager beschuldigd van lin Dili in november 1991 oor het Indonesische leger hem staatsondermijning en Gusmao kan daarvoor de vordt ook beschuldigd van pilitaire doelen, waarbij 46 lat hij na zijn arrestatie lorezen die samen met hem sbaar er van de Nationale Partij jerkiesbaar voor de NPS- In reden voor zijn besluit. Ie jaren '70 was hij onder leidde hij Suriname, samen lafhankelijkheid. ioi p tweede helft van de jarenea rol. Bij de verkiezingen itM werd de regering waarvaffo i afgezet. aO[f 86' op Westoever m I doorchet Israëlische leger Ito wegvluchtten van een Itoever. lestijnen een stopbevel. De Iwond, maar kon te voet Irleiding een instructievideo In in welke gevallen zij het pant weten veel Israëlische frechtigd zijn te schieten. ist in Togo hat van paraatheid gebracht Irland Togo. President Jerry K de Ghanese troepen die ter lenigde Naties of de Econo- pa terug te roepen, iolese hoofdstad Lomé zijn fomen aan het geweld dat left geëist, De slachtoffers Ie politie. politieke crisis. De oppositie oseph Koukou Koffigoh eist Ibe Eyadema en riep twaalf Staking die zeer succesvol is eg uit Somalië mariniers hebben gisteren: I nauwelijks een uur nadat gadishu beschoten hadden. pen van negen rivaliserende n de voor 15 maart geplande De afgevaardigden proberen Ikijken wie deel mag nemen lerentie. Trikaanse geniebataljon die Irmen de eerste groep van in Iveek Somalië verlaten. Hun let optreden van sluipschut- ^gerd op het vliegveld, onder en homoseksueel on je zult ervoor boeten, al lie Amerikaanse mariniers in Rlmington in North Carolina leslagen, zo is vernomen van I sinds zijn aantreden vorige |smacht ook open te stellen ven. en in staat van beschuldi- slachtoffer liep een sche- |op. ïtwerpse haven heeft in de Antwerpse haven Igenomen. De drugs zaten in llombia waren afgeleverd. Ze |oor de Italiaanse maffia. Bij nerikaanse drugbestrijding- bontainers naar toe gebracht Inen aangehouden. De straat peer 220 miljoen gulden. Het ^vangsten die ooit in België JVanonze verslaggever loud Gastel - Bij Menken Dairy Foods in Oud Gastel Iverdwijnen binnen twee jaar vijftig banen. Er vallen |Seen gedwongen ontslagen. Toch kwam de mededeling |van de directie gisteren bij het personeel hard aan. Er tvaren wel maatregelen verwacht, maar niet zulke ■ingrijpende. De afslanking gaat gepaard met reorganisatie waardoor de I jrielk van de boeren niet meer in I Oud Gastel binnenkomt. In deze I verandering investeert Menken I j,5 miljoen gulden. Dit alles is volgens algemeen directeur F. >1 nodig om uit de rode cij- I fers te blijven. Menken Dairy Foods, waar nu I nog ongeveer tweehonderd men- werken, is onderdeel van Hinken Landbouw Holding. De omzet van de vestiging te Oud l'Gastel groeide tussen 1987 en jaarlijks met ongeveer tien I procent. De resultaten van voor- 1991 lagen bijvoorbeeld ten I opzichte van voorjaar 1990 13.4 procent hoger. Vorig jaar was de groei voorbij i moest via ingrijpende bezui- igingen wordenr geknokt om I eenzelfde resultaat als in 1991 te bereiken. Voornaamste oorzaak daarvan is volgens Barel de re cessie in Europa. Tachtig pro- I cent van de produktie van Men- gaat naar het buitenland. I Vanwege de recessie en de duur der wordende Nederlandse gul den ten opzichte van veel andere valuta, daalde de vraag naar de I produkten uit Oud Gastel. I „Met name in landen als Enge land, Spanje en Italië is de vraag I naar onze luxe zuivelprodukten I niet zoals wij die' graag zien. We hebben daar een neerwaartse I prijscorrectie moeten toepassen. Daarnaast hebben we er klanten I zien verdwijnen, die menen in n land goedkoper uit te zijn," aldus Barel. Na het doorvoeren van diverse kostenbesparende maatregelen kon Menken 1992 nog met een positief resultaat afsluiten. „Maar reorganisatie is nodig willen we niet over twee of drie jaar met verlies gaan werken." In het kader van die reorganisa tie wordt binnen het concern de melkaanvoer drastisch veran derd. Tot nu toe gaat de melk, die Menken bij de boeren op haalt, naar het bedrijf te Oud Gastel. Daar wordt de room er uit gehaald. De grote melkplas, die daarna nog over is, verdwijnt naar de eigen melkfabriek te Wassenaar voor verdere verwer king tot volle melk, halfvolle melk, yoghurt en dergelijke. „We draaien de zaak nu om," legt Barel uit. „De melk wordt straks gelost in Wassenaar. De room, die daar bij de verwerking vrij komt, gaat naar Oud Gastel. En wij gebruiken die onder meer bij de vervaardiging van spuit bussen slagroom. Op dat gebied zijn we een van de grootste fa brikanten in Europa. Verder blijven we witmaker voor de koffie in de zogenaamde cupjes produceren en zuivelprodukten op plantaardige basis, zoals Menkomel." De oude apparatuur van Menken voor bewerken van de melk in Oud Gastel is volgens Barel ver ouderd en afgeschreven. Ver nieuwing van die apparatuur komt nu niet meer aan de orde. Wel zijn nieuwe machines nodig voor de ontvangst van de room vanuit Wassenaar. Hiermee is dan 5,5 miljoen gemoeid. Barel heeft gisterochtend de vakbonden en gistermiddag het personeel ingelicht over de ko mende veranderingen. Voor heel wat personeelsleden kwam de klap hard aan. „De mensen bij ons hadden wel een vermoeden dat er iets stond te gebeuren. Maar dat het deze omvang zou hebben, werd niet verwacht," zej J. Bastiaanse, secretaris van de ondernemingsraad. Zelfs voor de ondernemingsraad zaten er onverwachte maatrege len bij. „Op enkele afdelingen, met name waar de hardste klap pen gaan vallen, is de afslanking als een bom ingeslagen," aldus Bastiaanse. „En dat ondanks het feit dat erbij werd gezegd dat niemand wordt ontslagen en dat mensen eventueel naar andere plaatsen binnen Menken kunnen overstappen." De meest bedreig de afdelingen zijn de kwaliteits dienst, de technische dienst, de melkontvangst en de produktie. De vakbonden gaan vrijdag met hun leden bij Menken over de afslanking van het bedrijf pra ten. „We hebben nog te weinig informatie over de plannen van de directie. Voordat we een oor deel vellen willen we eerst pre cies weten er gaat gebeuren," zei gisteren een woordvoerder van de Voedingsbond FNV. De Deense EG-voorzitter Pe tersan en de Roemeense pre mier Vacarciu toosten na de ondertekening van een han delsakkoord tussen de EG en Roemenië. De overeenkomst zou Roemenië als handelspart ner enkele voordelen op moe ten leveren. foto ap Tokyo (dpa) - Voor veel over werkte Japanners betekent de zwakke gang van zaken in de economie van hun land een op luchting. Uit een onderzoek van het Japanse ministerie van Ar beid onder bedrijven met meer dan dertig werknemers is geble ken dat de gemiddelde werktijd vorig jaar voor het eerst in de Japanse geschiedenis onder de 2000 uur is uitgekomen. De gemiddelde werktijd bedroeg vorig jaar 1972 uur. In 1991 was dat 44 uur meer. Niettemin wordt er in Japan altijd nog langer gewerkt dan in Westerse landen. Washington (krf) - De Ameri kaanse regering zal met in gang van 22 maart de aan koop van in Europa vervaar digde telecommunicatie- en elektronica-apparatuur ge deeltelijk staken. De boycot moet worden gezien als een vergelding voor de wei gering van de Europese Gemeen schap haar grenzen open te stel len voor Amerikaanse telecom municatie- en elektronica-appa ratuur, maakte de Amerikaanse handelsgezant Mickey Kantor gisteren bekend. Volgens Kantor heeft de boycot betrekking op apparatuur die geen deel uitmaakt van defen sie- en/of andere veiligheidsver dragen met EG-landen. Ook be paalde afspraken die vallen on der de GATT (Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Handel) worden voorlopig niet geschaad. De Amerikaanse markt voor te lecommunicatie- en elektronica- apparatuur staat volgens de handelsgezant geheel open voor buitenlandse concurrenten. „De EG heeft geweigerd ons daarin tegemoet te treden", aldus Kan tor. EG-commissaris Leon Brittan reageerde gisteren fel op de Amerikaanse aankondiging maar schrok er voor terug om Washington meteen van repliek te dienen en te dreigen met te genmaatregelen. „We accepteren deze vorm van eenzijdig koeio neren niet". Volgens Brittans woordvoerder is de maatregel niet bevorderlijk voor de onderhandelingen over een GATT-wereldhandelsak- koord. Hij sprak van een 'ontij dige en ongerechtvaardigde' maatregel. De EG-ministers van Buiten landse Zaken zullen de Ameri kaanse maatregel vandaag be spreken, tegelijkertijd met de vorige week door Washington afgekondigde strafheffing op Europees staal van onder meer Hoogovens. (ADVERTENTIE) DEZE IS VOOR ONZE REKENING. WAARDE COUPON Maar u spaart sneller als u bijkoopt: I waardecoupon bij elke 5 liter. En dan bepaalt u zelf waar u voor spaart. Assen (anp)- De Nederlandse Aardoliemaatschap pij NAM overweegt het olieveld Schoonebeek definitief te sluiten. De toegenomen kosten voor het winnen van de olie en de lage olieprijs en dollarkoers op de wereldmarkt wegen niet meer op tegen de opbrengsten. In de loop van dit jaar zal de NAM een definitief besluit over een eventueel stopzetten van de oliewinning nemen. Het is dit jaar exact vijftig jaar geleden dat de eerste olie in Schoonebeek werd aangeboord. Van de 160 miljoen kubieke meter olie die in het veld ligt opgeslagen is nu 40 miljoen kubieke meter gewonnen. De NAM zou zeker nog 100 miljoen kubieke meter naar boven kunnen halen, maar moet daarvoor overgaan op winning door middel van lagedrukstoominjecties. Op dit moment ge beurt dat nog onder hoge druk met behulp van de vertrouwde ja-knikkers. De nieuwe methode vergt een investering van enkele honderden miljoenen guldens, die gezien het prijspeil van de olie en de dollar niet meer zouden kunnen opwegen tegen de opbrengsten. Terreur. Dat is het. Telkens als de recla mejongens iets leuks doen, gaat de cultuur er mee lopen. Nou ja, cultuur. Ik heb u wel eens toever trouwd dat ik zeer gechar meerd ben van de Yogo Yog- ho-filmpjes. Mijn dochtertje van drie zingt enthousiast, hard en vals door het huis dat er een eikel uit de boom valt, die sprekend op een van haar vijf ooms lijkt. Welke, dat weten we niet. Het broodje albatros staat ook dagelijks op ons menu. Een vrolijke boel is het bij ons thuis, zegt u dat wel. Zit ik in de auto met de radio aan, hoor ik plots een norma le versie. Wat??? Een stelletje klaplopers heeft mijn reclame gejat om er een plaatje van te maken! Het grote lied heet het, de uitvoerende nep- artiesten noemen zich C'est tout en de kroeg en het num mer staat op 23 januari op de dertiende plaats van de tippa- rade. De gein schijnt te moeten zijn dat er steeds afwisselende, grappig geachte rijmelarijen de ether in worden geslingerd, waarna alleen toe-toe toe-toe volgt. Niks gezongen, alleen instrumentaal. En wij alle maal brullen: YOGHO YOG- HO. Of iets veel ergers na tuurlijk. Maar het lied is in één woord erbarmelijk, afgrij selijk, gruwelijk, beledigend, vernederd. Commercieel, zo erg is het! Dus eens even het reclamebu reau Lowe Kuiper Schou ten ter verantwoording geroe pen, want dat zou er wel ach ter zitten. Han Bongers is ac count director voor Campina/ Melkunie, de makers van de drinkyoghurt. Neen, hij was er eigenlijk ook niet zo blij mee, vertelt ie. Het liedje zelf is al heel oud, zegt Bongers. De muziek is in 1978 geschreven door compo nist/producer Hans van He- mert, die ook de dames van Luv van voldoende stof heeft voorzien. Dat het liedje al vijftien jaar mee gaat, was mij nooit opge vallen. Dat doet Bongers dui delijk goed. „We hebben er pas afgelopen zomer deze in vulling aan gegeven". Een mededeling met een dubbele bodem, voelt u? Met invulling door Willem Reijn bedoelt de account director de wat hij noemt bizarre rijmpjes. De geestverruimen de teksten zijn zonder een druppel alcohol geschilderd, bezweert hij. De reclame is een succes, be weert Bongers. „De geholpen naamsbekendheid is sinds het begin van de campagne van dik zestig naar liefst 95 pro cent gegaan. Dat is vergelijk baar met de bekendheid van de merknaam Philips". (Dat had-ie nou niet moeten zeg gen). „De platenmaatschappij heeft gedacht: als al die kinderen het zingen, dan moet het nummer voor carnaval ook heel geschikt zijn". Dus stapte Dureco naar Hans van He- mert, haalde het café op de hoek leeg en met zijn allen gingen ze gezellig aan de slag. Eikels Met Lowe Kuiper Schou ten en Campina/Melkunie is nog wel gesproken. „Eerlijk gezegd had het plaatje van mij niet gehoeven. Ten eerste kan zo'n plaatje op de radio al te veel van het goede zijn en ten tweede moet je bij zo'n carna valsuitvoering maar afwach ten of het niet een dubbelzin nige lied wordt. Dat zou het imago bij de consument be schadigen". De tekst is voorgelegd. „We konden er onmogelijk iets te gen hebben", zegt Bongers. Maar dat lied is toch helemaal niet leuk, protesteer ik. „Of het even leuk is als in de film valt te betwijfelen", zegt Bon gers opgelucht. In maart zal jeugdig Neder land op nieuwe commercials worden vergast. Als ze er dan nog wat aan vinden. Want een stelletje uit de boom gedon derde eikels hebben deze prachtige reclame helemaal kapot gemaakt. Reorganisatie Unilever Rotterdam - Unilever gaat de bezetting van de hoofdkantoren in Londen en Rotterdam verminderen van in totaal 1800 tot 1075. Het concern verwacht dat 'het mogelijke aantal ontslagen tot een minimum kan worden beperkt.' Het bestuurscentrum blijft in twee plaatsen gevestigd: Rotterdam met 400 en Londen met 675 medewerkers. Het Brits/Nederlandse Unilever telt wereldwijd ongeveer 290.000 werknemers en behaalde in 1991 een omzet van bijna 76,5 miljard. De belangrijkste artikelgroepen zijn levensmid delen, wasmiddelen en toiletartikelen. Buitenlandse handel afgenomen Voorburg - De buitenlandse handel is in november vorig jaar afgenomen. Ten opzichte van de maand oktober daalde de uitvoer met 9 procent tot 19,9 miljard gulden en de invoer met eveneens 9 procent tot 18,3 miljard gulden. Gerekend over de eerste elf maanden van het jaar daalde de invoer met 2 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1991 met 2 procent tot 212,5 miljard gulden, en de uitvoer met I procent tot 226,4 miljard gulden. Wellicht toch fusie NOB en CVO Breda - Maandag wordt bekend of de Christelijke Vervoersorga nisatie CVO en NOB Wegtransport hun krachten bundelen. De huidige voorzitter van NOB, F. Feij, gaat in dat geval de nieuwe groep leiden. Eerder stemde het CVO tegen omdat leden vreesden dat de christelijke identiteit verloren zou gaan. CVO-leden die destijds niet aanwezig waren, hebben om een nieuwe stemming ge vraagd. Als de twee fuseren, dan zijn bij de nieuwe organisatie praktisch alle Nederlandse transporteurs aangesloten. De voorlichters van de Nederlandse aardolie maatschappij (NAM) de den het afgelopen week einde hun werk goed. Welke krant repte niet van de grote gasvondst in het noord-Friese Anjum? Twintig miljard kubieke meter gas, schat men, en de argeloze lezer is onder de indruk. Maar bij na der inzien valt het nogal tegen. Door onze redacteur Jan Jansen 'VEEL MEER gas in onze bo dem', riep De Telegraaf zelfs uit. De krant doelde op de twintig miljard van Anjum en op de veronderstelde honderd miljard kubieke meter die nog eens in de Waddenzee te vinden zou zijn. Niet dat het niks is, maar wie er de nuchtere cijfers van NAM en distributeur Gasunie zelf naast- legt, krijgt de indruk dat de ophef eigenlijk een zeepbel geldt. Het laatste jaarverslag van de Gasunie meldt een omzet van ruim tachtig miljard kubie ke meter, ruim de helft voor binnenlands gebruik, de rest voor export. Bekend is ook dat de roemruchte bel van het Groningse Slochte- ren 2700 miljard kubieke meter gas bevat. Daar kan Nederlands keukenvlam tientallen jaren op branden. En daarbij verbleekt een belletje van twintig miljard toch tot een zeepbel, amper goed voor een kwart van de totale jaaromzet... Welke diepere bedoelingen heeft de NAM dus als het bedrijf 'An jum' uitroept tot zo'n beetje de vondst van de jaren negentig? „Stemmingmakerij", zegt woordvoerster M. Bootsma van de stichting Natuur en Milieu beslist. „De NAM wil gewoon zo gauw mogelijk de Waddenzee op". De redenering is volgens haar: kijk eens wat we allemaal niet vinden in Friesland, vlakbij de Waddenzee; dat gebied zelf is zeker nog eens goed voor hon derd miljard, wie weet misschien wel tweehonderd miljard kuub gas. Een ruwe schatting, want de gasspeurders hadden natuurlijk weinig armslag in de Wadden zee, maar de vooruitzichten zijn goed. Door ernaar te lonken houdt de NAM, braaf hand in hand met de regering, zich aan het 'kleine- velden-beleid', wat erop neer komt dat eerst de kleine bellen worden leeggepompt. De bedoe ling is om Slochteren zo lang mogelijk te ontzien, in ieder ge val tot 2017, wanneer de export contracten aflopen. Nu wordt de grote Groningse voorraad alleen gebruikt om tij delijke pieken in het gebruik op te vangen en om tot 'standaard kwaliteit te mengen' met het gas uit de ruim honderd kleine veld jes. Eens houdt het op natuurlijk en vallen de bronnen droog. Maar de financieel-economische be langen zijn groot genoeg om de exploitatie van gas uit Neder landse bodem zo lang mogelijk te rekken. De NAM, zeg maar Shell en Esso, incasseert een leu ke winst en aan de Haagse strijkstok blijft nog meer han gen. Waar blijft minister van financiën Kok zonder zijn aard gasbaten? In het buitenland, weet Bootsma, zegt men tegen Nederland: 'Jul lie zijn gek om die kleine, rela tief dure velden te exploiteren'. „Maar ja, het motto is: Slochte ren zo lang mogelijk ontzien". En daar wordt veel voor opzij geschoven, wellicht ook de grote natuur- en milieubelangen die de Waddenzee vertegenwoor digt. Tot volgend jaar geldt de af spraak dat de NAM er niet aan komt. Maar de maatschappij maakt nu duidelijk aanstalten om daar onderuit te komen. Daartoe dient ook de bombarie over Anjum, denkt niet alleen Natuur en Milieu, maar ook de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee. Het gaat vertegenwoordigers van beide clubs hoorbaar moei lijk af om de op zich zo milieu vriendelijke energiebron gas in een kwaad daglicht te stellen. Kolen en kernenergie zijn geen alternatieven, die zij zullen aan bevelen. 'Besparing' is hun mot to, dat de winning in de Wadden overbodig kan maken. Bootsma: „Je kunt al veel langer toe met het gas als je veertig procent bespaart op het gebruik en dat moet makkelijk kunnen. En dan de export. Als je ziet dat uitvoer van tweehonderd miljard kubieke meter extra zomaar eventjes wordt geregeld, dat dat alleen achteraf wordt gemeld aan het kabinet. Nee, het is helemaal niet nodig gas te win nen op zulke gevoelige plaatsen als de Waddenzee". Dat de NAM in Anjum toch een doorbraak ziet naar de Wadden zee, lijkt echter buiten kijf. Vertegenwoordiger P. de Cock van de Waddenvereniging: „Laat toch lekker zitten, dat gas in de Wadden. We hebben Slochteren toch nog en een aantal andere bellen". Een beetje begrijpt hij wel dat de druk op de ketel toenjemt. „Laten we wel wezen, het levert natuurlijk veel op voor de samenleving. Maar is het al die risico's waard?" De NAM zegt dan wel flora en fauna in de Wadden zoveel mo gelijk te ontzien, maar bij ener giewinning zit een ongeluk in een klein hoekje. En de dreigen de verzakking van de zeebodem dan? De NAM verkleint het ge vaar zoveel mogelijk, lacht feite lijk milieu-groeperingen uit die enkele lichte aardbevingen van de laatste jaren toeschrijven aan de gasexploitatie tot nu toe. „Achterhaalde beelden van de Waddenvereniging. Die club moet eens met een open mind naar de feiten kijken, want hun argumentatie is gewoon onjuist", zegt woordvoerder Duut van de NAM. Het bedrijf heeft volgens hem de winning op zee volledig onder controle. „En we zijn heus niet van plan straks met een hele batterij boortorens uit te ruk ken". Maar hij ontkent niet dat de vondst van Anjum, afgezet tegen de jaarcijfers, maar weinig voor stelt. „Zeker, maar vergeet niet dat al die kleine velden samen goed zijn voor de helft van het binnenlands verbruik. Je kunt dus niet zomaar zeggen: afblij ven. Want voorlopig zijn we er afhankelijk van. Trouwens: on der de kleine velden is Anjum wel een uitschieter, want gemid deld zijn ze maar vijf miljard kuub. En inderdaad: deze vondst wijst nog eens op de potenties van de Waddenzee. Daar draaien we niet omheen".

de Stem | 1993 | | pagina 5