PÜ?' )berg Kosto voorziet toename van asielzoekers )d Onderzoek: Corruptie bij één op drie bedrijven Vakbeweging ziet geen heil in plan van christelijke werkgevers DE STEM De schande bedekt I iezelUd Subsidie en Philips DAF kan maand vooruit met 150 miljoen oestem BINNENLAND Alders komt met noodwetje veehouderij COMMENTAAR Defensie blijft bij aantal van 2000 laagvliegvluchten BINNENLAND KORT de oudere mensen, ordt er gepraat over |oceent van het laat- de loon, met een fermijn van vijf jaar het pensioen. Dat trekkelijk. Donder- we er meer over esprek meet de mi- voorstel dat de AM- lag ter tafel zal bren- Jiogelijkheid voor be- ■iren om met behulp Ibdsidie een eigen be ginnen. Snoep: „Niet spacht af. Er is een flensen die voor zich- li ziet hangen. Hun Jerspectief wordt klei- zoeken naar andere Ran bestaan", len bijvoorbeeld een lol. „Of zij starten sa- hun echtgenote een ■weet Snoep. Andere jn? „Ik ken iemand fel succes in de week- fimpresario speelt. Die nee verder gaan. Of i die in z'n vrije tijd Hij doet dat zo goed, lenlijk niet meer bij dé It hoeft te werken", pom zou minister Ter o'n startsubsidie toe- Dat schept toch pre- Snoep: „Ik denk dat pfensie een hele aardi- sociale oplossing is in iemand af te komen Tat je er een lange .regeling op los moets ensie gaat uit van een- herplaatsingstermijn I jaar. Lukt dat nieti ontslag. Waarom zouri ïand dan niet direct an? Of je hem ni pie geeft of een tijdje 5 blijft betalen...Dat is het even. Wij denken bister daar wel gevoe- en 236.300 kippen. In ng met de Brabantse duktie zijn die Zeeuw- i samen nog maar am- Ivoor een vliege-poepje. tij kan snel keren. De ;ehouders zijn al ver- het van mest en regels Brabantse land naar ;>fde land van Zeeuws bn. Waar men zich nog gmag verdiepen in oor gevolg van de turbulen- »an de bio-industrie in (hoeken van Brabant, nesters hebben al gauw ■ig om rekensommetjes Venstaande te beschou- iegatieve publiciteit, oorhand die pijn maar erzachten: de Baarlese ïesters produceren zo ibij de varkensvleesbe fan de inwoners van 'ilburg en Etten-Leur feel Geertruidenberg is, de meitelling van 1992, ken te vinden. Voor het ht, zullen we maar zeg- anorme varkensgierplas arle valt nóg wel een ng te maken. De inwo- Tilburg, Breda en Et- laten samen dagelijks, dagelijks, 24.000 ton ke 'mest' in het' riool |en. Dat is weliswaar overgrote deel spoel- haar dat geldt evenzeer lerlijke mest: afgezien nvee bevat geen enkele meer dan 10 procent I mineraleninhoud doen penspoepje en een men-' ook al amper onder aar. n voor gehandicapten, zijn ze weer in Den dan liggen daar weer al tities, wetsvoorstellen, bedreigingen, klachten kreten. Dan is er weer rgadering en dan komt collega met het voor akkoord te gaan met !e steun aan de een of ïV Hopeloos. Weet dat d veel! de honderdvijftig zou lijk een balans kunnen Ze herinneren zich de n de eigen sector. Van de ijzers, de boeren, de kin- mgers, de dokters en de ,ts. dit geval hebben ze geen inten om hun wel des- e collega tegen te spre- aar wel is er een soort rmule die in de fracties ;eds rillingen van schrik :aken. Drie letters: RSV. kijven die hopen op een g oor van de Kamer voor rzoeken om steun zullen ilte die sjoemelende sbouwers nog wel eens l vervloeken. DINSDAG 2 FEBRUAR11993 A3 y,n onze Haagse redactie nen Haag - Een op de drie bedrijven in Nederland heeft je laatste twee jaar last ge had van corruptie door eigen "edewerkers. Dat blijkt uit Jn onderzoek van Hier en «n-televisie in samenwer king met de VU in Amster dam- Het Tweede Kamerlid jtoffeman (CDA) verwacht op korte termijn maatregelen van het ministerie van Finan ciën. De resultaten van het onderzoek werden gisteren gepresenteerd in een uitzending van Hier en Nu. Criminoloog prof. dr. Van de Bunt van de VU Amsterdam ver wacht dat het aantal bedrijven dat te maken heeft met corruptie feitelijk nog hoger ligt dan ruim 30 procent, omdat in veel bedrij ven gezwegen wordt over het onderwerp. Geen van de bedrij ven heeft aangifte gedaan bij justitie, onder meer vanwege angst voor negatieve publiciteit. Van de Bunt verwijt de overheid een dubbelrol, omdat steekpen ningen fiscaal aftrekbaar zijn. „Zo geeft de overheid onbedoeld een premie op corruptie", con cludeert de hoogleraar. CDA-Kamerlid Koffeman zei gisteren geschrokken te zijn van de cijfers uit het onderzoek. Hij heeft een paar dagen terug in een besloten overleg van de com missie Financiën gepleit voor snelle maatregelen tegen corrup tie. „We moeten het fiscaal voor deel wat er thans bestaat op z'n minst nuanceren", aldus Koffe man. Voorzitter Weitenberg van het Nederlands Christelijke Werkge versverbond wees op de gevaren van eenzijdige aanpak van de corruptie. Hij pleitte voor een wereldwijde aanpak, en wees louter nieuwe maatregelen in Nederland van de hand. „Want het gaat orders vanuit het bui tenland kosten als je corruptie alleen in Nederland zou aanpak ken", aldus Weitenberg. De Vereniging van Bedrijfsbe- veiligers, die meegewerkt heeft aan het onderzoek, vindt dat er een gedragscode voor bedrijven moet komen om zo de corruptie in te dammen. Ziekengeld niet voor wao pen Haag - De vakbeweging voelt er niets voor de wao-reparatie te betalen door werknemers genoegen te laten nemen met een lagere uitkering tijdens ziekte. De christelijke werkgevers, verenigd in het NCW, hebben jaar gisteren voor gepleit. Het NCW heeft nog eens duidelijk laten weten niet bereid te zijn hogere loonkos tenvoor lief te nemen om de wao te repareren. je werkgevers vinden dat 'de De FNV ziet wel mogelijkheden een deel van het wao-gat te dichten uit de opbrengst van de verlaging van de Ziektewetpre mie, die grotendeels door de werkgevers wordt betaald. Het NCW is daar niet tegen. Maar balans verstoord is', nu zij zwaar te lijden krijgen onder de malus inde wao, de boete die ze moe ten betalen als een werknemer arbeidsongeschikt wordt. „Daar over is veel gemor onder onze leden," zei algemeen-directeur J. Weitenberg van het NCW. De leden van het NCW vinden dat de werknemers buiten schot blij ven bij de wao. „We kunnen de zaak nu niet meer afdoen met: iedereen lijdt pijn." Van onze Haagse redactie Helmond - Veehouders met een bestaand bedrijf hoeven niet meer per se aan de stren ge eisen van de Hinderwet te voldoen. Minister Alders (Pv dA, Milieu) gaat dat regelen ineen noodwetje, dat binnen kort zal worden uitgevaar digd. Alders kondigde dit gis teravond aan op een PvdA- partijbijeenkomst in Hel mond. Het noodwetje moet ervoor zor- dat de Raad van State geen kans meer krijgt"'ohi' door het beleid van Alders heen te fietsen. Alders wil mét 'zijn noodwetje veehouders belonen die mét een I bestaande vergunning milieu vriendelijke maatregelen nemen om de uitstoot van ammoniak te verminderen. Voor boeren zon der vergunning verandert ex niets. „Voor hen geen generaal pardon", aldus Alders. Op dit moment worden veehou ders geconfronteerd met de etsen Van de hinderwet ert met de eisen van de zogeheten Ecologi sche Richtlijn. De eisen van de hinderwet zijn strenger dan die van de Ecologische Richtlijn. Bat heeft tot gevolg dat veehou ders milieumaatregelen op het bedrijf achterwege laten omdat re dan het risico lopen hun be staande hinderwetvergunning te verliezen. Een veehouder met een bestaand bedrijf met vergunning wil bij voorbeeld de uitstoot van het voor de bossen verzurende am moniak verminderen door het bouwen van een milieuvriende lijker stalsysteem. Daardoor hijgt hij een lagere ammoniak- bitstoot, maar kan het toch nog voorkomen dat hij nog steeds met voldoet aan de strenge eisen van de hinderwet en dus geen ('«gunning krijgt. Met zijn noodwetje regelt Alders dat deze veehouder toch een vergunning krijgt. PHILIPS PRUILT. De grote winstmaker van de toekomst, de hdtv, «omt voorlopig niet in produktie. En tegen de tijd dat het wel zou jonnen, zal een ander de markt wel ingepikt hebben. Dag winst, werkgelegenheid. "st is de schuld van Europa. De EG wil geen 1,1 miljard subsidie verlenen voor programma's en randapparatuur. De Engelsen '9gen dwars en de rest van Europa krijgt de Britten niet overtuigd. «Als het nou slecht met ons blijft gaan, ligt dat niet aan Philips, jnaar aan de politiek", is het impliciete verwijt dat uit Eindhoven '°mt. Consumenten-elektronica innoveert wel, maar Brussel Iforntzijn verantwoordelijkheid niet. jet klinkt redelijk. Desondanks is het onzin. De Britten hebben «de redenen om tegen overheidssteun aan deze nieuwe vorm an televisie te zijn. Niet alleen wordt er in de Verenigde Staten, ook door Philips, al gewerkt aan een nog geavanceerdere hdtv u Een d|9'taal' en dus kwalitatief beter, systeem van otv. Het argument van de Europese voorsprong die nu verloren oigt te gaan, is zodoende ook niet sterk. Maar wat veel hdtv" ker 's; de markt toont nauwelijks belangstelling voor bed '*f de'an9stelling er wel zijn, dan zouden omroepen en hpn !j en uit concurrentiemotieven geen moment aarzelen de od t Mde 1,1 mi'iard te investeren. Het feit dat Brussel het geld com ™oet- 'e99en' bewijst dat er nog geen interesse is. De wel "i-fr°'e w'' een nieuw speeltje in de markt pompen, lijkt het men ciaar werkgelegenheid uit voort kan komen is mooi 5 tJ^nomen, maar klinkt als een gelegenheidsargument, die '6JS 9een cadeautje. Nuttige en noodzakelijke projecten verdZOn overheidssteun geen kans van slagen hebben. Die i i0n subsidie. Een luxe-uitvinding behoort daar niet toe. Wpmiljard kunnen beter aan maatschappelijk zinvolle Kgelegenheidsprojecten besteed worden. voor de bonden is minder dan de doorbetaling van honderd pro cent loon tijdens ziekte niet be spreekbaar. De reparatie van de wao staat prominent op de agenda bij de cao-onderhandelingen die deze week van start gaan voor de metaalindustrie en voor de bouw. De voorzitters van de In dustriebond FNV (Van der Weg) en van de Bouw- en Houtbond FNV (Schuller) hebben Inmid dels laten weten niet van plan te zijn de reparatie van de wao geheel voor rekening van de werkgevers te laten komen. Van der Weg meent dat het ver halen van de kosten van herver zekering op de werkgevers zal leiden tot hogere werkloosheid. Schuller vindt dat een werkne mersbijdrage niet onredelijk is, zolang die er niet toe leidt dat de koopkracht van de werknemers daalt. De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft voorgesteld het wao- gat op te vullen met een aanvul ling van 15 procent op het laatstverdiende loon door een invaliditeitspensioen in te voe ren. Jongeren met een modaal ihkomen behouden dan een uit kering van rond de 70 procent van hun loon en ouderen, vanaf 45 tot 50, bouwen een invalidi teitspensioen op dat in de buurt komt van de vut-uitkering. Het invaliditeitspensioen moet wor den ingesteld via bedrijfspen sioenfondsen. Het pensioen kan volgens de CNV-bond worden gefinancierd uit de verlaging van de wao-premie. Het NCW is het er niet mee eens dat de bestaande wao'ers door de politiek buiten schot zijn ge houden. „Er blijven nu langer dan veertig jaar twee regimes naast elkaar bestaan. De politiek heeft de zittende wao'ers niet willen prikkelen. Hun kansen om nog ooit aan de slag te ko men, kunnen we dus niet hoog meer inschatten," aldus Weiten berg. De fractie van de PvdA in de Eerste Kamer heeft gisteren la ten weten niet te willen praten over de wao voordat duidelijk is of de verzekeraars iedereen ac cepteren die in aanmerking komt voor een aanvullende verzeke ring. Blijken verzekeraars op dit punt in gebreke te blijven, dan wil de fractie dat het kabinet alsnog besluit tot een acceptatie plicht voor verzekeraars. Honderden mensen hebben gisteren bloemen gelegd op het vernielde Auschwitz-monument in het Amsterdamse Wertheimpark. Het monument werd, afgelopen weekeinde ernstig beschadigd door tot dusver onbekend gebleven personen. Het leggen van de bloemen was bedoeld om 'de schande te bedekken', zoals initiatiefnemer J. Ruiter van het Mozeshuis het formuleerde. Het monument 'Gebroken spiegels' van kunstenaar Jan Wolkers zal snel worden hersteld. foto anp VERVOLG VAN VOORPAGINA Vorige week werd bekend dal verscheidene banken meer tijd nodig hadden om het reddings plan voor DAF en het bijgaande cijferwerk beter te bestuderen. Zowel DAF-topman C. Baan als minister Andriessen wekte toen de indruk dat voor de financiële problemen van het noodlijdende vrachtwagenbedrijf op de korte termijn een oplossing zou wor den gevonden. Daarbij werd gedacht aan een krediet van totaal 150 miljoen gulden, blijkt nu. Op dat bedrag zou DAF ruim een maand ge woon door kunnen draaien. Alle drie de partijen - het banken- consortium onder leiding van ABN/AMRO, Nederland en Bel gië - zouden daarin 50 miljoen gulden moeten bijdragen. Andriessen zei vorige week wel dat zijn 'overbruggingskrediet' ten koste zou gaan van het totale bedrag dat hij beschikbaar heeft voor DAF (ruim 200 miljoen gul den). Aangenomen wordt dat Andries sen in het weekend meer zeker heid heeft geëist dat de banken DAF uiteindelijk niet laten stik ken. Het bankenconsortium kan echter moeilijk vooruitlopen op de uitkomsten van de nadere studies. In een officiële verkla ring heette het daarom gisteren dat het consortium 'tot deze be langrijke bijdrage heeft kunnen besluiten ondanks het feit dat zij zich nog niet kan uitspreken over haar definitieve bijdrage in het financiële herstructurerings plan'. Als nadere studie leidt tot 'posi tieve uitkomsten', dan zijn de banken 'bereid te goeder trouw te onderhandelen in de richting van het voorgestelde financie ringsplan', aldus de verklaring. Vandaag moet blijken of dit sig naal voor Andriessen voldoende is. De Industriebond FNV heeft gis teren een uitnodiging voor spoe doverleg verstuurd naar de ban ken, het ministerie van Econo mische Zaken en DAF om te praten over de problemen rond de korte termijnfinanciering. Vakbonden en Ondernemings raad willen ook een limiet stel len aan de termijn waarbinnen het nieuwe onderzoek moet plaatsvinden. Zowel EZ als de banken willen in dit stadium nog niet met de bonden aan tafel. DAF had gisteravond geen enkel commentaar. De koers van het aandeel DAF is gisteren op de Amsterdamse ef fectenbeurs verder onderuit ge gaan als gevolg van de aanhou dende onzekerheid over de fi nanciering van het reddingsplan van de Eindhovënse bedrijfswa genfabrikant. Met een verlies van bijna 25 procent bereikte het aandeel gisteren een dieptere cord van f 4,55. Voor de beurs handelaren kwam de koersda ling gisteren niet onverwacht. Op de optiebeurs werd vrijdag al gespeculeerd op een daling van de DAF-koers tot onder de f 4. Het is vooral de onzekerheid over DAF die de beleggers dwarszit. Uit wat er tot nu toe bekend is geworden van het red dingsplan blijkt bovendien dat het aandelenkapitaal sterk zal verwateren. In ruil voor hun steun aan DAF krijgen de over heid (30 procent) en de banken (15 procent) forse belangen in de onderneming. Omdat geen aan delen mogen worden uitgegeven onder de nominale waarde van f 5 wordt rekening gehouden met een forse afstempeling tot f 2 f 2,50. Den Haag - Het aantal laag vliegvluchten in ons land van F16-straaljagers blijft ge handhaafd op tweeduizend per jaar. Dat heeft staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst (CDA, Defensie) giste ren aan de Tweede Kamer geschreven. Volgers hem is dit aantal nodig om de geoefendheid van de F16- piloten op peil te houden. Ook de overlast die bewoners in met name de laagvliegroutes onder vinden, vindt hij geen reden om aantal laagvliegvluchten te ver minderen. De staatssecretaris stelt verder dat het onredelijk is om nog meer laagvliegoefeningen buiten ons land te houden. Op dit mo ment wordt 85 procent van de laagvliegvluchten buiten Neder land gehouden. De Tweede Kamer heeft vorig jaar na de F16-crash boven een woonwijk in Hengelo gepleit voor een verbod op laagvliegen. In 1992 hadden de F16-squa- drons van de vliegbases Volkel, Eindhoven, Gilze-Rijen, Twen- the en Leeuwarden een behoefte aan 11.000 laagvliegvluchten. In werkelijkheid maakten de F16- piloten slechts 7.000 laagvlieg vluchten. MS Ze hebben het bij Philips zelf nog niet in de gaten, maar eigenlijk heeft de EG het Eindhovense concern behoed voor het zoveelste dreigende miljoenenverlies. Want hdtv was natuurlijk niets geworden. Bent u van plan om uw nog goed functionerende televisie te gaan vervangen door een veel duurder apparaat dat een wat breder beeld laat zien? Nee toch zeker en net zo min bent u bereid om uw nog in prima staat verkerende cassetterecorder in te ruilen voor een iets beter klinkend DCC-apparaat. Het gaat slecht met Philips en tegen beter weten in vestigt het bedrijf zijn hoop op nieuwe consumentene lektronica. Men heeft grote toekomstverwachtingen, waar de werkelijkheid je op hele andere gedachten brengt, Goed, er zullen een paar luxe-junkies zijn die het nieuwste van het nieuwste per se in huis willen hebben, maar verder kijkt iedereen zo lang de kat uit de boom dat je er als multinational eigenlijk geen beleid op kunt bouwen. Bovendien is het nog eens zo dat steeds minder mensen Philips-produkten willen, omdat een mens nu eenmaal niet graag iets koopt van een bedrijf dat keer op keer negatief in het nieuws is. Hopelijk gaat er binnenkort in Eindhoven na al die jaren eindelijk weer eens iemand een lichtje op. MERIJN Moeder liet kind in sekshuis werken Arnhem - Tegen een 35-jarige Nijmeegse vrouw is 2 jaar gevangenisstraf geëist waarvan een half jaar voorwaardelijk omdat zij haar 5-jarig dochtertje in een Amersfoorts sekshuis zou hebben laten werken. Het meisje werd volgens de officier van justitie naakt vastgebonden op een stoel en kreeg alleen te eten als zij mannen bevredigde. Ze moest meedoen aan groeps- seks met haar vader, moeder en vier mannen. Het misbruik kwam uit toen het meisje in 1991 bij een pleeggezin over haar ervaring begon te praten. Bij haar aanhouding bekende de vrouw dat ze haar dochter 10 keer naar het sekshuis had gebracht. Drie keer was moeder mee naar binnen gegaan. Voor de rechtbank trok zij gisteren haar verklaring weer in: zij zou door de politie onder druk zijn gezet. De vrouw is inmiddels uit de ouderlijke macht gezet. Over een vervolging van de ex-echtgenoot van de vrouw is nog geen beslissing genomen, NIC: Euthanasie is moord Amsterdam - Euthanasie is volgens de bijbel niet minder dan moord. Dat schrijft de rabbijn van het Nederlands-Israëlietisch Kerkgenootschap, mr. drs. Raph Evers, aan de leden van de Tweede Kamer naar aanleiding van het komende euthanasiede bat: De bijbel verbiedt volgens de rabbijn het doden uit genade. Eerder deze week verzochten de Nederlandse bisschoppen de kameer om euthanasie strafbaar te houden. Staat veroordeeld voor bodemvervuiling Den Bosch - De meervoudige economische kamer van de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de staat veroordeeld voor bodemvervuiling op de vliegbasis Volkel. Op 4 februari 1991 spoot daar uit een opslagtank ongeveer 40.000 liter kerosine die uiteindelijk in de bodem terecht kwam. Het ministerie van Defensie heeft volgens justitie niet voldoende maatregelen genomen om dergelijke incidenten te voorkomen. De rechtbank heeft geen straf opgelegd omdat de vervuilde grond direct voor sanering is afgevoerd. Het is voor het eerst dat de staat zich voor een strafbaar feit voor de rechter moest verantwoorden. DASA tekent Fokker-contract nog niet Den Haag - Het Duitse lucht- en ruimtevaartconcern DASA lijkt nog steeds niet bereid het akkoord over de overname van Fokker, van 29 oktober vorig jaar, om te zetten in een definitief contract. Een delegatie van DASA sprak maandag in Den Haag met de ambtelijke top van het ministerie van Economische Zaken. DASA oefent druk uit op minister Andriessen van Economische Zaken om nog eens 200 miljoen gulden aan vermogen in de vliegtuigfabriek te steken. Ondertussen laat het ondertekenen van het contract nog op zich wachten door het boekenonderzoek dat DASA nog bij Fokker mocht verrichten om te controleren of alle verstrekte financiële gegevens juist waren. Door Harry Coerver Den Haag - „Ik verwacht dat de aantallen asielzoekers weer gaan stijgen," zegt Kosto bezorgd. Vorig jaar nog leek het er een tijdje op dat steeds minder asielzoekers hun heil in Neder land gingen zoeken. Maar tegen het einde van het jaar stegen de cijfers weer. Die tendens heeft zich in januari voortgezet. Toch klopten in 1992 minder asielzoekers op de deur van Ne derland dan een jaar eerder. En daar is Kosto wel blij om. „Er is dus toch sprake van een zekere ontmoediging bij mensen die om economische motieven naar Nederland willen komen," con cludeert hij. Uiteindelijk vroe gen vorig jaar 17.464 mensen om asiel. Een jaar eerder waren dat er 21.615. Bij die getallen zijn overigens de vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië niet meege rekend. Het is vooral vanwege die groep dat Kosto verwacht dat dit jaar de aantallen weer gaan stijgen. „Vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië zor gen voor hogere cijfers. Daar naast komen er ook veel mensen bij ons terecht die een tijdje geleden nog naar Duitsland gin gen. Die tendens zal zich ver sterkt voortzetten." Kosto wijst op een steekproef van enkele maanden geleden. Toen bleek dat 37 procent van de asielzoekers bij twee op vangcentra in het oosten van het land, daar via Duitse centra terecht gekomen waren. Het klimaat rond asielzoekers in het buurland is echter inmiddels zo guur dat veel mensen liever naar Nederland uitwijken. Ook maken de Duitsers binnenkort hun asielwetgeving strenger, waardoor je er minder gemak kelijk als vluchteling erkend wordt. Niet alleen in Duitsland veran dert het asielbeleid. Ook in Ne derland is de behandeling van asielzoekers volop in beweging. Sinds vorig jaar werkt het zoge naamde 'Nieuwe toelatings- en opvangmodel'. Asielzoekers die in Nederland binnenkomen, worden sinds 1 januari 1992 anders behandeld dan in de ja ren daarvoor. De juridische procedure is aanzienlijk ver sneld. In de meeste gevallen is al na één maand bekend of een asielzoeker wel of niet kans maakt om te mogen blijven. De hele procedure die een tijdje geleden nog jaren duurde, is ingekort tot één jaar. Die versnelde procedure laat asielzoekers minder lang in on zekerheid over him lot. Dat is een goede zaak. Anderzijds kla gen de mensen die de asielzoe kers begeleiden steen en been over de snelheid waarmee de molens van Justitie opeens zijn gaan draaien. De nieuwe aanpak wordt glas helder weerspiegeld in cijfers over 1992 die Kosto deze week openbaar gaat maken. Het mi nisterie van Justitie gaf vorig jaar meer asielzoekers dan ooit tevoren een vluchtelingen sta tus, namelijk 4.553. Dat is onge veer een verzesvoudiging ten opzichte van een jaar eerder. Ook kreeg vorig jaar een record aantal mensen een verblijfsver gunning. Dat waren er 6.891 tegen 1.920 een jaar eerder. Kosto is tevreden over 'de pro- duktiecijfers' van zijn directie Vreemdelingenzaken. In het verleden klaagden Kamerleden over trage procedures. Die tijd lijkt voorgoed voorbij. Kosto: „Toen we met dit kabinet be gonnen, hoopten we nog de lengte van de asielprocedure te kunnen inkorten tot 18 maan den. Op dit moment duurt het gemiddeld 12 maanden." Met ingehouden trots geeft de staatssecretaris, die om zijn asielbeleid evenzeer geprezen als verguisd wordt, de cijfers. Die wijzen onmiskenbaar op Staatssecretaris Kosto foto robert stuyvenberg een voortvarende aanpak. Het aantal asielzoekers dat vorig jaar werd uitgewezen bedraagt 21.189 (in 1991: 14.333). Het aantal behandelde asielzaken steeg met 83 procent van 17.610 naar 32.167. Achterstanden zijn zo goed als ingelopen. De Tweede Kamer heeft haar zin gekregen. Zij vroeg om snel le procedures en kreeg snelle procedures. Maar nieuwe pro blemen steken de kop op. Al die gelukkigen die hoorden dat ze als vluchteling in Neder land mogen blijven, hebben een huis nodig. Een huis dat er in veel gevallen niet is. De op vangcentra en opvanghuizen, bedoeld voor asielzoekers, zit ten daardoor inmiddels vol met erkende vluchtelingen. Voor nieuwe asielzoekers is geen plaats. Die worden zo goed en zo kwaad als het kan opgevan gen in hotels, pensions en ande re gelegenheden. Dat is overigens niet de verant woordelijkheid van Kosto maar van staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting). En die roept almaar dat er in Nederland ge noeg huizen zijn voor vluchte lingen. Maar in de tussentijd wordt het probleem alleen maar groter. Een ander probleem heeft te maken met de rechtszekerheid van de asielzoekers. De juridi sche hulpverleners zitten met de handen in het haar. Na aan komst in Nederland moet een asielzoeker binnen de kortste keren aantonen dat hij of zij inderdaad vluchteling is. Dat jst tijd. Tijd die er vaak niet Op sommige plaatsen is het moeilijk om nog advocaten be reid te vinden rechtshulp te ver lenen. Ze vinden het onbegon nen werk. Het gerucht gaat dat asielzoekers onderduiken om in de illegaliteit de tijd te winnen die nodig is om de noodzakelij ke bewijsstukken voor hun vluchtelingschap naar Neder land te halen. De drie organisaties die de asielzoekers begeleiden in de juridische procedure hebben twee weken geleden in een brief aan Kosto gedreigd met acties als er niets gebeurt. Morgen loopt de termijn af die ze aan Kosto gegeven hebben om met oplossingen te komen. Bij die organisaties gaat het om Vluch telingenwerk, de Nederlandse Orde van Advocaten en de Lan delijke Organisaties Buro's voor Rechtshulp. Kosto is vooralsnog niet onder de indruk. „Advocaten willen altijd meer tijd. We hebben in de Tweede Kamer over die ter mijnen gesproken. De Kamer heeft die geaccepteerd. Ik heb geen aanwijzing dat het niet zou kunnen. Mij is tot nu toe niet aangetoond dat de rechts zekerheid van de procedure is aangetast. Begrijp me goed, we zijn er niet op uit om de rechts hulpverleners het leven moeilijk te maken. We zijn met kunst- en vliegwerk bezig deze zaak on der controle te houden. Mis schien moeten zij wel een stapje harder lopen. Ik ben ervan overtuigd dat een fatsoenlijke rechtshulp op staatskosten ge garandeerd is op dit moment."

de Stem | 1993 | | pagina 3