'Toverformule' RSV handicap voor bedrijven in nood OVERIGENS 'Wat moet die tankcommandant in de burgermaatschappij'?' Hoopjes van 37,3 miljoen beesten vormen een hele (mest)berg DE STEM E Vakbeweging Dekens, voedsel, whatever Wip Subsidie en Ph ACHTERGROND Al DE STEM- Bedreigde beroepsmilitair wacht op aantrekkelijke afvloeiingsregeling O Alders komt veehouderij met noodwetje fn\ DE STEM DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 *J DE STEM IEDEREEN van een zeke re leeftijd zal zich wel kunnen herinneren waar hij was of wat hij deed toen hij voor het eerst van de wa tersnood hoorde. Ik bevond mij aan boord van mijn schip, in de marinehaven van Willemstad, Curasao. Het zal tegen de middag zijn ge weest, we hadden ons net aan de bakstafel geschaard voor de wekelijkse rijsttafel, toen de telegrafist van de wacht de plaatselijke radiozender aan sloot op de scheepsomroep. Dat eerste bericht deed me niet zo veel. Wat wist ik van de dodelijke risico's van het water? Niets en ik wist mijn familie hoog en droog op het Brabantse klapzand. In de loop van de middag echter ontstond er een ge spannen sfeer aan boord. Veel bemanningsleden woon den op plaatsen die wèl door dijken moesten worden be schermd. Het was toen nog niet zo dat je, wanneer je ongerust was over familie, even vanaf de andere kant van de Atlantische Oceaan naar huis kon bellen, voorop gesteld dat ze daar al telefoon hadden. De hele nacht van zondag op maandag door zonden de te legrafisten om het uur de ra diobulletins door via de scheepsomroep. Elk uur werd je zo gewekt en elk uur bleek het dodental te zijn gestegen. En er vielen ook steeds meer namen van getroffen plaatsen. De volgende morgen voeren we uit naar de als een onaf zienbare groentesoep met drijvend zeewier gevulde Sar- gassozee voor een oefening met de Amerikaanse marine. Die oefening eindigde het weekend daarop in Norfolk, Virginia. Grasduinend in de herdenkin- sartikelen, gewijd aan de wa tersnood, in de diverse kran ten van zaterdag werd ik ge troffen door de woorden van een Raamsdonksverenaar: „Op zulke momenten zie je hoe mensen in elkaar zitten. Iedereen had ineens water binnengehad en stond voor aan." De geïnterviewde heeft het dan over de 'troep' bij het uitdelen van hulpgoederen. Die woorden deden me weer aan matroos G. denken. Voor de televisie was de waters nood in Nederland al weer oud nieuws toen wij in Nor folk, Virgina arriveerden, maar de bioscoopjournaals hadden er dat weekend uitge breide reportages over. Herkenbaar als we waren aan onze uniformen werden we regelmatig aangeklampt door vriendelijke Amerikanen, aan wie wij moesten uitleggen hoe dat zat met dijken en water peil. De watersnood leverde verreweg de meesten van ons, of onze families nu getroffen waren of niet, een uitnodiging op om een middag of avond door te brengen met een Amerikaanse familie. Wat veel Amerikanen ook deden was hulp aanbieden. We moesten maar zeggen wat onze families nodig hadden - dekens, voedsel, whatever - en ze zouden het opsturen. Matroos G. maakte er een soort business van. Matroos G. kwam uit een deel van het land dat beslist niet kon zijn ondergelopen. Niettemin had hij in een bar al de ergernis gewekt van zijn maten door met dramatische verhalen verschillende Amerikanen hulpaanbiedingen voor thuis te ontlokken. Toen hij die avond aan boord terugkeerde en pochte dat hij wel minstens zes Amerikanen hulp had afgetroggeld, heb ben twee ruwe - bolster - blanke - pit -types matroos G. eens even in het openbaar onder handen genomen. Ik heb me veel la ter nog wel eens afgevraagd of ex-matroos G. misschien nog altijd sliep onder een in 1953 uit Amerika opgestuur de deken. „Ik ben Amsterdammer en ik spaar voor een fiets", verklaart een volkse, joviale stem in de Ster waarom hij Shell-waardezegels spaart. De benzinegigant wil origineel zijn en zo zijn waren aanprijzen. Het is vergeefse moeite. Een paar seconden ervoor is immers al een ander aan het woord geweest. Een voorzitter van een speeltuinver eniging en die zegt te sparen voor een nieuwe wip. De vette knipoog die bij deze jongens-onder- mekaar-dubbelzinngheid past, is bijna te horen. Is er niemand bij Shell die het reclamebureau heeft durven zeggen dat automobilisten niet allemaal van die rondborstige types zijn die wel van een geintje houden? Of ziet de geërgerde luisteraar het verkeerd en heeft hij geen gevoel voor humor? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 /Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. o> Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. i Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Een stormloop op de arbeidsbureaus. Beroepsmilitairen die zich massaal gaan inschrijven voor een andere baan. Je zou het verwachten na de onheilstijding in de Prioriteitennota van defensieminister Ter Beek over de inkrimping van de krijgsmacht. Toch is het tegendeel waar. Door onze redactrice Marja Klein Obbink „OP DIT MOMENT merken we nog niks van een zekere toeloop van militair personeel", zegt W. Fase, waarnemend directeur van het arbeidsbureau in Roosendaal. „Het is hetzelfde beeld als al tijd", aldus zijn collega Schoen makers van het RB A in Breda, waar vijf arbeidsbureaus in die regio onder vallen. En bij het RBA in Tilburg, met als speer punt van de reorganisatie de Willem Il-kazerne hebben 'en kele rij-instructeurs en chauf feurs' zich aangemeld. „Maar daar blijft het bij", zegt RBA- medewerker M. Didden. „Nee, van eventuele nieuwe ontwik kelingen op de basis in Gilze- Rijen merken we helemaal niks". Zeker vijftienhonderd banen in de krijgsmacht staan op de tocht, maar de Nederlandse sol daat komt niet in actie. Hij wacht. Op een nieuwe, zeer aantrekkelijke afvloeiingsrege ling bijvoorbeeld. Of op een andere functie in het leger. „Want wat moet een tankcom mandant in de burgermaat schappij", illustreert ACOM- bestuurder Jaap Scheeres de onmacht van de Nederlandse beroepsmilitair. „Hij kan mis- B. Snoep: Goede afvloeiingsregeling voor oudere militairen nodig schien wel aardig leiding geven, maar inhoudelijk moet hem nog heel wat bijgebracht worden". Uitgerekend in de groep waar de grootste klappen vallen, zo als in de artillerie (tanks), bij de cavalaristen en de infanteristen, zitten de mannen die moeilijk plaatsbaar zijn in de burger maatschappij, aldus de bestuur der van de Algemene Christelij ke Organisatie van Militairen. „Infanteristen bijvoorbeeld zijn vechtsoldaten die in een ge pantserd voertuig over de hei stormen. Déér zijn ze goed in. Weet u een gelijksoortige func tie in de gewone maatschappij te noemen? Nee toch? Ik kan me voorstellen dat deze mensen denken 'ik blijf nog even zitten'. Het gaat dan met name om de mensen van tussen de dertig en de veertig jaar. Scheeres: „Zij wachten op een nieuwe uit stroomregeling, in de hoop dat de ouderen daar gebruik van maken. Er ontstaat daardoor meer doorstroom in de kleinere organisatie". En dan is er het geld. In de krijgsmacht wordt behoorlijk verdiend. Ook door het burger personeel. Zo kan het voorko men dat een 30-jarige kantine medewerkster met een salaris van 2500 gulden netto thuis komt. Die heeft geen haast om te solliciteren. Evenmin staat die commandant van de werkplaats, Scheeres draagt het voorbeeld zelf aan, te trappelen. „Die man is verant woordelijk voor het onderhoud van een heleboel miltaire tanks. Veel van die grote garages gaan nu dicht. Waar moet zo'n man nu aan de bak komen? In een civiele garage? Daar zien ze hem al komen.... in de 40 jaar en FOTO ANP een gigantisch salaris. Daar ne men ze gewoon een leerling monteur aan". Voor deze men sen zou een soort vervroegde VUT-regeling een uitkomst zijn, meent Scheeres. En dat is ook waar collega-vak- bond AMFP (Algemene Federa tie voor Militair Personeel) op mikt. Met name de toekomst van de middengroeperingen, de mensen tussen de 40 en 45 jaar, baart AMFP-voorzitter Snoep zorgen. „Die moeten doorschuiven. De minister heeft toegezegd met een goeie afvloeiingsregeling te komen voor de oudere mensen. Informeel wordt er gepraat over 80 tot 85 proceent van het 1 ste verdiende loon, met maximale termijn van vijf jaar. Daarna volgt het pensioen. Dat klinkt aantrekkelijk. Donder dag, horen we er meer over tijdens een gesprek meet de mi- nister". Een ander voorstel dat de AM- FP donderdag ter tafel zal bren- gen is de mogelijkheid voor be roepsmilitairen om met behulp van startsubdsidie een eigen be drijf te beginnen. Snoep: „Niet iedereen wacht af. Er is een categorie mensen die voor zich- zelf de bui ziet hangen. Hun loopbaanperspectief wordt klei- ner en ze zoeken naar andere middelen van bestaan". Zij beginnen bijvoorbeeld een autorijschool. „Of zij starten sa men met hun echtgenote een bedrijfje", weet Snoep. Andere voorbeelden? „Ik ken iemand die met veel succes in de week ends voor impresario speelt. Die wil daar mee verder gaan. 01 een jongen die in z'n vrije tijd graveert. Hij doet dat zo goed, dat hij eigenlijk niet meer bij de luchtmacht hoeft te werken". Maar waarom zou minister Ter Beek in zo'n startsubsidie toe stemmen? Dat schept toch pre cedenten? Snoep: „Ik denk dat dit voor defensie een hele aardi ge en ook sociale oplossing is om snel van iemand af te komen zonder dat je er een 1 wachtgeldregeling op los moëfcj laten. Defensie gaat uit van eei maximale herplaatsingstermijn van twee jaar. Lukt dat niet( dan volgt ontslag. Waarom zoi je zo iemand dan niet direct laten gaan? Of je hem nif| startsubsidie geeft of een tijdje z'n salaris blijft betalen...Dat is toch om het even. Wij denken dat de minister daar wel gevoe lig voor is". van onze Haagse redactie nrn Haag - Een op de drie P drijven in Nederland heeft de laatste twee jaar last ge had van corruptie door eigen i medewerkers. Dat blijkt uit 1 "en onderzoek van Hier en Nu-televisie in samenwer king met de VU in Amster dam Het Tweede Kamerlid Koffeman (CDA) verwacht op korte termijn maatregelen Alle Brabantse beesten op een rij gezet brengt een groot mestprobleem aan het licht. Nog maar afgezien van wat de mensen daaraan toevoegen. Zeeuws-Vlaanderen is gewaarschuwd. Door onze redacteur Kees den Exter NOORD-BRABANT TELDE in mei 1992 bijna 962.000 runde ren, ruim 6 miljoen varkens, dik 30 miljoen kippen, meer dan 150.000 schapen en bijna 200.000 kalkoenen. En ook nog eens 2,2 miljoen inwoners. Het laatste cijfer komt uit de Provinciale Almanak, de rest uit de laatste zogenoemde 'mei telling' van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De cijfers van de meitelling zijn enigzins abstract. Want wat kan een mens zich voorstellen bij een hoeveelheid van 6 miljoen varkens? Afgezet tegen het aantal inwo ners krijgt het cijfer al enig perspectief. Op iedere Braban der zijn er bijna drie varkens. Dus krijgt een gezinnetje van man, vrouw en twee kindjes twaalf varkens in de achtertuin. En dat jonge stelletje? Zes var kens op het balkon van de twee kamerflat. Qua kippen loopt Brabant een op vijftien. Dus in het achter tuintje komen ook nog eens zes tig kippen. En op het balkon dertig. Gelukkig werkt het niet zo. Van de Brabantse veestapel krijg je eigenlijk pas wat te zien in de vitrine bij slager, poelier of su permarkt. De beesten zitten keurig opgeborgen in hokken en die hokken staan op hun beurt weer in concentratiegebieden. Wie op basis van de cijfers van de meitelling eens rond gaat kijken in die gebieden loopt helemaal tegen ontzagwekken de cijfers aan. Voorheen natuurgebied De Peel spant 4e kroon. Dp de gfens van Brabant en Limburg huizen in een paar kleine dorpen samen 1,9 miljoen varkens en 13,3 miljoen kippen. Maar bijvoorbeeld ook in een dorp als Baarle-Nassau (5890 inwoners) kunnen ze er wat van. In het grensplaatsje wor den 120.000 varkens gehouden, ruim 410.000 kippen en ook nog eens bijna 40.000 runderen. Per inwoner van 'Baol' komt dat in ronde cijfers neer op 20 var kens, 70 kippen en 7 runderen per inwoner. En nog anders ge zegd: in Baarle-Nassau 'wonen' net zo veel varkens als in Breda mensen. De varkensproduktie van Baar le-Nassau is nog veel hoger. Want op een en hetzelfde plekje groeien in een jaar tijd drie biggetjes uit tot een slachtrijp varkentje. Met wat plussen en minnen voor moederdieren, op- fokzeugen en beren kom je op een jaarlijkse slachtvarkenspro- duktie van 320.000 stuks voor Baarle-Nassau. In heel Brabant worden jaar lijks tussen de 15 en de 16 miljoen slachtvarkens vetge mest, ofwel 7 per inwoner. Iede re gemiddelde Brabander eet zelf jaarlijks één varken op, de rest verdwijnt buiten de provin- Die aantallen dieren per inwo ner krijgen nog meer perspec tief als daarbij wordt gemeld de hoeveelheid mest die een dier op jaarbasis produceert. Een fokvarken 1900 kilo, een mestvarken 1300 kilo, een melkkoe 22.000 kilo, een mest- stier 9500 kilo, een vleeskalf 3500 kilo, een slachtkuiken 10 kilo en een legkip 20 kilo. Nemen we nu eens voor het gemak aan dat de hele Baarlese veestapel bestaat uit slachtkui- kens, mestkal veren en mest var kens, dan wordt in het toeris tische grensdorpje jaarlijks 300.000 ton mest geproduceerd. Die hoeveelheid is geflatteerd, want in Baarle lopen talloze melkkoeien en vleesstieren die de uitkomst van het rekensom metje nog aanzienlijk opstuwen. Hoeveel weilanden, maïsvelden en tarwe-akkers met die 300.000 ton bemest kunnen worden is moeilijk aan te geven. Droge kippemest bevat véél meer fosfaat dan kalvergier. De verhouding is ongeveer 16 op 1. En in het fosfaat-gehalte, of liever nog het mineralengehalte, steken de 'de groeikracht', maar tevens ook negatieve milieu-ef fecten van mest. Om een ander perspectief te geven aan de mest-produktie van Baarle-Nassau: de Baarlese varkens produceren ruim 150.000 ton drijfmest. De met veel moeite en overheidsgeld van de grond gekregen proeffa briek van het mestverwerkings- bedrijf Promest in Helmond heeft een capaciteit van 100.000 ton, precies tweederde dus van de Baarlese varkensmest-pro- duktie. Later dit jaar wordt de capaci teit in Helmond opgevoerd naar 500.000 ton, wat nog slechts ruim drie keer de inhoud is van de Baarlese gierton. Dan Zeeuws-Vlaanderen. In de uitgestrekte polders liepen vo rig jaar 34.000 varkens, 20.000 runderen en 236.300 kippen. In vergelijking met de Brabantse mest-produktie zijn die Zeeuw se beesten samen nog maar am per goed voor een vliege-poepje. Maar het tij kan snel keren. De eerste veehouders zijn al ver kast van het van mest en regels vergeven Brabantse land naar het beloofde land van Zeeuws- Vlaanderen. Waar men zich nog wel eens mag verdiepen in oor zaak en gevolg van de turbulen te groei van de bio-industrie in sommige hoeken van Brabant. Varkensmesters hebben al gauw de neiging om rekensommetjes als de bovenstaande te beschou wen als negatieve publiciteit. Om op voorhand die pijn maar wat te verzachten: de Baarlese varkensmesters produceren zo om en nabij de varkensvleesbe hoefte van de inwoners van Breda, Tilburg en Etten-Leur samen. En in heel Geertruidenberg is, volgens de meitelling van 1992, geen varken te vinden. Voor het evenwicht, zullen we maar zeg gen. Bij die enorme varkensgierplas van Baarle valt nóg wel een relativering te maken. De inwo ners van Tilburg, Breda en Et ten-Leur laten samen dagelijks, let wel dagelijks, 24.000 ton menselijke 'mest' in het' riool verdwijnen. Dat is weliswaar voor het overgrote deel spoel water, maar dét geldt evenzeer voor dierlijke mest: afgezien van pluimvee bevat geen enkele mestsoort meer dan 10 procent droge stof. En qua mineraleninhoud doeif een varkenspoepje en een men- senhoop ook al amper onder J voor elkaar. ER ZIJN van die mensen, van die brutaaltjes, die over alles een mening hebben. Die over alles meepraten. Zelden zijn ze te betrappen op de uitspraak:' sorry, daar weet ik niets van'. Ze nemen de positie van de Japanse keizerlijke familie even gemakkelijk onder de loep als het wangedrag van vandalen in en rond voetbalstadions. Of ze laten zich meeslepen in emotio nele beschouwingen over de verkrachtende troep(en) in voormalig Joegoslavië om even later in alle nuchterheid vast te stellen dat in Nederland de slechtste schrijvers nog steeds het best verkopen. Zo'n man of vrouw is zeer ge schikt als politicus. Of je nu lid bent van de Tweede Kamer of van de gemeenteraad van Jui nen: je moet kunnen meepraten. Het is toch vreselijk een volks vertegenwoordiger op een ver gadering te horen zeggen: „Dat is een buitengewoon interessan te vraag die u daar stelt. Helaas valt de materie buiten mijn por tefeuille. Maar ik zal uw vraag zeker meenemen om hem door te spelen aan mijn collega, die zich met deze problematiek be zighoudt." Zo'n opstelling is misschien wel eerlijk maar vormt wel een bar rière voor een goede communi catie tussen kiezer en gekozene. De eerste gaat ervan uit dat de laatste in elk geval op de hoogte is van alles wat zich op het politieke schouwtoneel en in de kleedkamers afspeelt. De werkelijkheid is echter an ders. Zeker in de Tweede Ka mer. Tussen de honderdvijftig parlementariërs schuift een on zeker, timide groepje mensen rond die niemand kent. Vol en thousiasme en goede moed kwa men ze na hun verkiezing naar Den Haag. Maar ze misten net die kennis, die eigenschappen die ze nodig hadden voor een prominente rol. Inmiddels lij den ze een kwijnend politiek bestaan. Van een gelijkwaardige taak verdeling is - zeker in de grote re fracties - geen sprake. Er is een clubje slimme uitverkore nen dat bij tal van onderwerpen opduikt. Soms meerdere keren per week spreken ze en doen ze van zich spreken. Zij behande len de grote zaken. Zij krijgen de publiciteit, waar hun in meerdere opzichten minder be deelde collega's zo naar snak ken. Een enkeling neemt dat maar voor lief en richt zich volledig op één bepaald onderwerp. Dan krijgen ze misschien de schijn werpers wat minder vaak op zich gericht maar je staat dan tenminste wel als 'specialist' te boek. Illustratie Mat Rijnders Zo'n pikorde in een fractie le vert problemen op als er gedis cussieerd moet worden over za ken waarvan slechts een enke ling de finesses kent én begrijpt. De wat meer bescheiden types gaan er meestal maar vanuit dat de 'pecialisten' weten waarover ze praten. Maar anderen voeren ondanks een gebrek aan werke lijke kennis soms toch doodleuk het hoogste woord. Nog lastiger wordt het als het om een onder werp gaat, waarvan iedereen verstand denkt te hebben. Neem nou DAF. Moet de Kamer bevorderen dat de overheid fi nancieel bijspringt of het juist tegenhouden? De fractiespecia list economische zaken legt ge duldig uit hoe de zaak ervoor staat en wat de mogelijkheden en onmogelijkheden zijn. Maar ja, wat die ook aanvoert en of het nu om Fokker, Hoogovens, Nedcar of DAF gaat, de rest begint altijd weer over de RSV- affaire. En daar ligt nou het probleem. Tweede Kamerleden genoeg. Honderdvijftig in totaal. Maar wie heeft er nou echt verstand van ondernemen, van bedrijven? Niet veel meer dan twee hand- jesvol. De Stichting Maatschappij en Onderneming doet al vele jaren lang nuttig werk door Kamerle den in vakantieperioden een weekje onder te brengen in een bedrijf. Om ze eens kennis te laten maken met de wereld van winst en verlies. De dames en heren politici vin den het prachtig. Maar in de weken erna bezoeken ze weer arbeidsbureaus, jongerencentra, scholen, boerenbedrijven, kin deropvangcentra en woonvoor zieningen voor gehandicapten. En dan zijn ze weer in Den Haag en dan liggen daar weer al die notities, wetsvoorstellen, brieven, bedreigingen, klachten en noodkreten. Dan is er weer fractievergadering en dan komt daar die collega met het voor stel om akkoord te gaan met financiële steun aan de een of andere BV Hopeloos. Weet dat Kamerlid veel! Wie van de honderdvijftig zou er eigenlijk een balans kunnen lezen? Ze herinneren zich de noden in de eigen sector. Van de onderwijzers, de boeren, de kin- deropvangers, de dokters en de sergeants. Ook in dit geval hebben ze geen argumenten om hun wel des kundige collega tegen te spre ken. Maar wel is er een soort toverformule die in de fracties nog steeds rillingen van schrik veroorzaken. Drie letters: RSV. De bedrijven die hopen op een gewillig oor van de Kamer voor hun verzoeken om steun zullen in stilte die sjoemelende scheepsbouwers nog wel eens grondig vervloeken. van h ciën. De res werde een u Crimi Bunt wacht dat te 'Ziek w< uitke verenigc Het Den Haag - De vakbeweging wao-reparatie te betalen door laten nemen met een lagere christelijke werkgevers, ve: daar gisteren voor gepleit duidelijk laten weten niet bereid ten voor lief te nemen om de wao De werkgevers vinden dat 'de De 1 balans verstoord is', nu zij zwaar een te lijden krijgen onder de malus dich in de wao, de boete die ze moe- verlt ten betalen als een werknemer mie, arbeidsongeschikt wordt. „Daar- werl over is veel gemor onder onze NCV leden," zei algemeen-directeur J. voor Weitenberg van het NCW. De door leden van het NCW vinden dat cent de werknemers buiten schot blij- spre ven bij de wao. „We kunnen de De zaak nu niet meer afdoen met: pror iedereen lijdt pijn." cao- wee met; bou dust dels zijn gehi Van onze Haagse redactie wer Helmond - Veehouders met een bestaand bedrijf hoeven va" niet meer per se aan de stren- ge eisen van de Hinderwet te lgi(J voldoen. Minister Alders (Pv- Sch dA, Milieu) gaat dat regelen mer in een noodwetje, dat binnen- Z0L kort zal worden uitgevaar- koo digd. Alders kondigde dit gis- daa teravond aan op een PvdA- partijbijeenkomst in Hel- CN mond. gat Het noodwetje moet ervoor zor- iinj gen dat de Raad van State geen iaa' kans meer kfij'gt'''óm door het inv beleid van Afdqr^heen te fietsen. ren Alders wil met zijn noodwetje jhk veehouders belonen die mét een kef bestaande vergunning milieu- val vriendelijke maatregelen nemen 45 om de uitstoot van ammoniak te teit verminderen. Voor boeren zon- kol der vergunning verandert er inv niets. „Voor hen geen generaal <je, pardon", aldus Alders. sio Pp dit moment worden veehou- v0] ders geconfronteerd met de eisen gej jva'n de hinderwet en met de de eisen van de zogeheten Ecologi sche Richtlijn. De eisen van de He hinderwet zijn strenger dan die da van de Ecologische Richtlijn, de Dat heeft tot gevolg dat veehou- ho ders milieumaatregelen op het da bedrijf achterwege laten omdat na ze dan het risico lopen hun be- he staande hinderwetvergunning te wi verliezen. oir Een veehouder met een bestaand mi bedrijf met vergunning wil bij- mi voorbeeld de uitstoot van het be voor de bossen verzurende am moniak verminderen door het De bouwen van een milieuvriende- Ee lijker stalsysteem. Daardoor tei krijgt hij een lagere ammoniak- ov Uitstoot, maar kan het toch nog of voorkomen dat hij nog steeds ce niet voldoet aan de strenge eisen vo van de hinderwet en dus geen rir vergunning krijgt. Met zijn pu noodwetje regelt Alders dat deze wi Veehouder toch een vergunning al; krijgt. pl PHILIPS PRUILT. De grote winstmal komt voorlopig niet in produktie. En kunnen, zal een ander de markt we dag werkgelegenheid. Het is de schuld van Europa. De EG verlenen voor programma's en r' Hggen dwars en de rest van E overtuigd. "Als het nou slecht met ons blijft [Daar aan de politiek", is het implic komt. Consumenten-elektronica i neemt zijn verantwoordelijkheid nie Het klinkt redelijk. Desondanks is goede redenen om tegen overheidt van televisie te zijn. Niet alleen wo maar ook door Philips, al gewerkt technologie. Een digitaal, en dus I ndty. Het argument van de Europet omigt te gaan, is zodoende ooi belangrijker is: de markt toont n hdtv. Zou die belangstelling er wel zijr oedrijfsleven uit concurrentiemotie oenodigde 1,1 miljard te investerer °P tafel moet leggen, bewijst dat commercie wil een nieuw speeltje wel. Dat daar werkgelegenheid 1 meegenomen, maar klinkt als een c tj.ubsidie is geen cadeautje. Nuttic me zonder overheidssteun geen erdienen subsidie. Een luxe-uitv le 1,1 miljard kunnen beter werkgelegenheidsprojecten bestee

de Stem | 1993 | | pagina 2