Actie voor vluchtelingen-gezin Nieuwe telefoonrekening PTT Telecom voor abonnees in Zeeland Video-club van De Dagboog op reportage Ondernemingsraad verwerpt kritiek op Broomchemie Inwoners van Biervliet proberen verblijfsvergunning voor Angolezen te krijgen Westerschelde-college in Terneuzen houdt open dag Platform NCB biedt boeren hulp bij beëindiging bedrijf It had In zou iende [otype rijdt, ïodel /ec tra lande |>logie, Twin Roeten in de tkkeld [zagen [Euro- [rotec- (Opels Want ueuw- liereen. (achter [en dat Irbeeld ïotor. I alleen toppe- tofver- |ur van tct ten voor- Ionisch scycle- Ënd zal d te dn de twee |uiten). ichter- |der de "Freda tel. 076-i4i4i6 6Weinig echte rassehaat in de provincie Zeeland9 Pastor hèeft al 20.000 handtekeningen voor Bosnië Politie neemt pistool in beslag Natasja Lippens (rechts) interviewt teamleider Rein van der Helm van de redactie van De Stem. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE juweliers Carti ter WEERIJSSINGEL 63-65 beëdigd taxateur de stem zeeland DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 DEEL C ponze verslaggever wneuzen/Breda - Eind maart ontvangen Idanten van PTT Telecom in de regio's Oost- j,ljrg, Hulst, Axel een nieuwe telefoonnota. Bj zijn daarmee, metenkele plaatsen in jlidden-Zeeland, de eerste klanten van PTT Telecom in Zeeland die de nieuwe nota krij gen. Me abonnees ontvangen deze of volgende week een brief van PTT Telecom met een brochure waarin over de telefoonnota het een en ander wordt uitgelegd. jlen kan kiezen uit drie vormen van telefoonno- jj's. Standaard ontvangt de klant voortaan de gratis gerubriceerde nota, een telefoonnota waarop de gesprekskosten per rubriek staan aangegeven. Desgevraagd kan de klant in de plaats daarvan kiezen uit een geheel of gedeeltelijk gespecificeer de telefoonrekening, waarvoor betaald moet wor den, of een gratis rekening waarop één totaalbe drag aan gesprekskosten staat vermeld. Door de nieuwe telefoonrekening krijgt de klant een beter inzicht in de telefoonrekening. Klanten kunnen via een antwoordkaart aangeven of zij de gespecificeerde nota of de oude, traditionele nota willen ontvangen. Als zij niets insturen, ontvangen ze de gratis gerubriceerde nota. De eerste nieuwe telefoonrekening valt hoger uit dan de klant gewend is. Dat komt doordat de nota een langere periode van gesprekskosten bevat, variërend van twee tot vier weken. De nieuwe verwerking maakt het mogelijk gesprekskosten tot een paar dagen voor het versturen van de telefoon rekening te verwerken. De huidige nota bevatte gesprekskosten tot circa drie weken voor de ver zending van de rekening. De invoering van de nieuwe telefoonnota is een omvangrijke operatie. Om de gespreksgegeven te kunnen registreren, moeten alle computergestuur de telefooncentrales in Nederland worden aange past. PTT Telecom is met de nieuwe nota in juli 1992 begonnen in delen van Rotterdam en 's-Gra- venhage. Driekwart van haar klanten zal in 1993 een telefoonnota nieuwe stijl ontvangen. In 1994 volgt de rest. Die moet moet wachten op aanslui ting op een nieuwe computergestuurde telefoon centrale. Vorig jaar heeft PTT Telecom haar klanten ge vraagd of zij hun telefoonnummer willen afscher men op de telefoonnota van anderen. Deze num mers worden weggelaten op de gespecificeerde telefoonnota en in plaats daarvan verschijnt het woord 'afgeschermd'. De reden hiervoor is be scherming van de persoonlijke levenssfeer. PTT Telecom is het enige bedrijf in de wereld dat deze mogelijkheid biedt. Het afschermen van telefoonnummers om reden van privacy vloeit voort uit afspraken die zijn gemaakt met de consumentenorganisaties, de SOS Telefonische Hulpdiensten en de Stichting Waak zaamheid Persoonsregistratie. Klanten die alsnog een afscherming willen, kunnen ook nu nog terecht bij PTT Telecom. Anti-discriminatiebureau in jaarverslag: Van onze verslaggever Vlissingen - Er is weinig echte rassehaat in Zeeland. Wel worden Nederlanders van buitenlandse afkomst gediscri mineerd, vooral door de Zeeuwse overheden als politie, maar dat gebeurt meestal uit ongeduld en onbegrip en heeft niets te maken met het zich superieur voelen. Van onze verslaggever Biervliet - Heel Biervliet is in actie gekomen om het Angolese vluchtelingen-gezin Nvambanu voor uitzetting te behoeden. De familie is in Nederland uitgeprocedeerd en kreeg vorige week te horen dat het ministerie van justitie een 'last tot uitzetting' had gegeven. half jaar is er in Angola heel veel veranderd. Momenteel heerst er een complete burgeroorlog. Het gezin terugsturen is absoluut on verantwoord," zo zei Robijn. Het uit man, vrouw en twee kinderen bestaande gezin is sinds zijn komst in oktober 1990 volledig opgenomen in de plaat selijke gemeenschap. Daarom dat parochie, huisarts, het Geu- zencomité, voetbal- en judover eniging in de pen zijn geklom men om staatssecretaris Kosto te bewegen het gezin alsnog een »erblijfsvergunnihg te geven. De acties in Biervliet worden gecoördineerd door de Vereni ging Vluchtelingenwerk Terneu- zen. Die zal woensdag Kosto de nodige paperassen bezorgen. Daarbij een rapport van Bier- vlietenaar (en ambtenaar sociale zaken) Tim Robijn. „Op persoon lijke titel," zei hij gisteren. Uitzetten van het gezin wordt momenteel gezien als onmense lijk. „Een half jaar geleden is de beslissing tot uitzetting in Den Haag genomen en nu wordt die ten uitvoer gelegd. Maar in dat Pastoor Ook plaatselijk pastoor De Nijs stelt zich onvoorwaardelijk ach ter het gedogen van de familie in Nederland. „Zeer aimabele men sen," zegt hij. Zaterdagavond lag een handtekeninglijst in de kerk en nagenoeg elke kerkgan ger tekende het verzoek om de familie langer in Nederland te laten verblijven. Het bevel tot uitzetting werd aan het gezin meegedeeld door een ambtenaar van de Vreemde lingenpolitie in Terneuzen, die opdracht had gekregen de uit voering van de 'last tot uitzet ting' in gang te zetten. ZIE OOK ZEELAND - C3: 'Ik krijg de kogel als ik terugga' 'Michel' Nvambanu en zijn kinderen lmaico (links) en Daniella (techts) het in judopak van de vereniging die voor hen in de bres springt. - FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever hrneuzen - Het Westerschelde- college in Terneuzen houdt mor- 8en een open dag. Leerlingen yan scholen uit Hulst en Oost- "Wg worden om 13.00 uur ont vangen in de kantine van het hoofdgebouw aan de Zeldenrust- 'aan. Om 15.00 uur zijn leerlin- 8ffl uit Terneuzen aan de beurt, "at programma bevat voorlich ting over de volle tijd- en deel- ujdopleidingen en een rondlei ding door het hoofdgebouw. Alle vier sectoren, dienstverlening en gezondheidszorg, techniek, eco nomie en vorming, presenteren hun onderwijsaanbod. Verder is er voor alle belangstel lenden een open huis van 13.00 tot 16.30 uur en van 18.30 tot 21.00 uur. In de praktijkruimtes worden demonstraties gegeven met geavanceerde apparatuur. In diverse stands is informatie te krijgen over de onderwijsmoge lijkheden van de school. Van onze correspondente Zundert - De handtekeningenactie voor Bosnië van de Zundert- se pastor K. van Geloof heeft tot nu toe zeker 20.000 handteke ningen opgeleverd. het plaatsen van htm handtekening sporen gelovigen van jj"6 gezindten hun kerkleiders aan invloed uit te oefenen op het beëindigen van de oorlogs- situatie in Bosnië. De actie heeft zich uitgebreid over heel Zeeland en een groot fleel van Brabant. Ook in Heerlen (Limburg) is de actie 0Pgepikt. De Brabantse pastor K. van Geloof is met zijn actie begonnen na berichten over de gruwelijke martelingen in Bosnië. „Er komt n°g dagelijks respons van vertegenwoordigers van scholen, Parochies en protestante gemeenten die zich ook bij de actie willen voegen," vertelt Van Geloof. Van onze verslaggever Terneuzen - De video-club van dag verblijf De Dagboog in Terneuzen ging gisteren voor de eerste keer op 'repor tage'. De zeven mensen van de video club bezoeken de komende tijd de bedrijven die letterlijk in het gezichts veld liggen van De Dagboog aan de Zuidlandstraat. Het kantoor van De Stem was gisteren het eerste bedrijf dat met een bezoek werd vereerd. Bepakt met apparatuur (video-camera, koptelefoons en microfoon) wilde de club aan de weet komen hoe het bedrijf functio neert. Natasja Lippens nam het interview af. Volgens groepsleider H. van Regenmortel is het project opgezet om de integratie van de pupillen van De Dagboog te bevorde ren. „De deelnemers aan de video-club gaan de straat op en komen in contact met mensen," legde hij gisteren uit. Iedere maandagmorgen wordt een bedrijf of instelling aan en nabij de Zuidland straat bezocht. Er zijn al contacten gelegd met die bedrijven en instellingen die hier voor in aanmerking komen. Voordat de video-club de straat op ging, werd op De Dagboog al druk geoefend met de apparatuur die een tijdje terug beschik baar was gesteld door de gemeentepolitie Terneuzen. De politie hield, om aan het benodigde geld te komen, hiervoor een marathonloop. Bedoeling is mettertijd de diverse inter views samen te bundelen tot één videofilm. Dat concludeert het Anti-dis criminatiebureau Zeeland in haar eerste jaarverslag. Het bureau, dat in november '91 een kantoor opende in Vlissin gen en daarna spreekuren hield in Goes en Terneuzen, kreeg het afgelopen jaar in totaal 105 klachten te behan delen. „Dat aantal is niet meer of niet minder dan in een stad als bijvoorbeeld Rotterdam en het is ongeveer ook het aantal dat ik verwachtte toen ik be gon," zegt coördinatrice Pisa- nu van het bureau. De meeste klachten betrof de behandeling door de overhe den, gemeenten en politie. Daar kwamen 21 klachten (11 over de politie) over binnen. Pisanu: „Veel gehoord is de klacht van de ambtenaar die te weinig geduld heeft om de slecht Nederlands sprekende buitenlander uit te laten pra ten en niet voldoende doet om duidelijke informatie te ge ven." Het onderwerp huisves ting zorgde voor 13 klachten, de arbeidsmarkt voor 12 en dienstverlenende instellingen deden in het verslagjaar 12 mensen naar de telefoon grij pen. Elf klachten kwamen voort uit de buurt of van de buren, maar ook hier geldt, aldus Pisanu, dat het zeer zelden echte staaltjes van rassehaat betrof. Pisanu: „Zeeland is wat dat betreft niet beter dan andere regio in Nederland, het is een algemeen beeld. Discri minatie onstaat vooral door onbegrip met de taal, met de cultuur." Nederlanders zelf hingen ook aan de telefoon met klachten over discriminatie. Dertien maal gebeurde dat in het ver slagjaar. Pisanu: „Een con creet voorbeeld hiervan is een Nederlandse vrouw die zich mateloos stoorde aan jongens in de bus die leuzen tegen joden brulden." Van onze redactie landbouw Tilburg - De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) gaat een professionele organisatie opzetten die ondersteuning geeft aan agrarische ondernemers die al dan niet gedwongen hun bedrijf beëindigen. Die organisatie, met een coördi nator op het NCB-hoofdkantoor in Tilburg en zogenoemde tra ject-begeleiders op de NCB-re- giokantoren, vindt zijn basis in een in het najaar van 1991 ver schenen brochure met als titel 'Gedwongen bedrijfsbeëindiging in de agrarische sector'. Die brochure houdt rekening met het feit dat in de periode tot 2005 tussen de 1500 en 4000 agrarische ondernemers in het NCB-gebied (Noord-Brabant, Zeeland en het Gelderse rivie rengebied) door financiële nood -gedwongen zullen worden hun bedrijf op te doeken. Door ande re oorzaken, zoals door beëindi ging bij gebrek aan een opvol ger, zal de boerenstand in ge noemd gebied sowieso sterk worden uitgedund: van 22.000 bedrijven nu naar 12.000 in 2005. Van onze verslaggever Frank van Cooten Temeuzen - De onderne mingsraad van Broomchemie in Terneuzen verwijst alle be schuldigingen van de raads fractie van Groen Links over de onveilige werksituatie op het bedrijf naar het land der fabelen. In een brief schrijft voorzitter G. Overgaauw het een kwalijke zaak te vinden dat een fractie zonder enige vorm van- overleg ongecon troleerd omgaat met geruch ten. Hierdoor worden volgens de on dernemingsraad het functione ren van het bedrijf en de werk nemers met hun gezinnen in dis krediet gebracht. „Hiermee ver laagt Groen Links zich van een partij die wel degelijk een maat schappelijke bijdrage kan leve ren tot een 'boulevard'-partij," schrijft Overgaauw in de brief aan onder andere de provincie Zeeland en de Arbeidsinspectie. Gemeenteraadslid A. van Himme en Statenlid F. van Kollem uit ten eerder in deze krant hevige kritiek op het functioneren van Broomchemie. Die kritiek spitste zich vooral toe op de grote werk druk van het personeel, het grote verloop en het slechte onderhoud aan de diverse installaties. Groen Links sprak over een on veilige fabriek voor het eigen personeel en de bewoners van Terneuzen. Volgens de ondernemingsraad hebben Van Himme en Van Kol lem een paar elementaire spelre gels overtreden door niet eerst contact op te nemen met de raad voordat de klachteninventarisa tie in de krant kwam. Er had minstens een weerwoord moeten zijn van de mensen die bij Volgens de ondernemingsraad werkt het personeel met plezier bij Broomchemie. - FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Broomchemie werken. De onder nemingsraad twijfelt eraan of drie werknemers Van Himme ge holpen zouden hebben met zijn onderzoek. „Het overgrote deel van het personeel werkt, on danks de kleine strubbelingetjes die zich op elk bedrijf voordoen, met veel plezier bij Broomche mie. Dat blijkt wel uit het ziek teverzuimpercentage wat bij Broomchemie 6,5 procent is ter wijl het landelijk percentage 8 procent is. Dit wordt onder an dere ingegeven door de goede onderlinge verhoudingen en de ongedwongen werksfeer. Velen hebben ook buiten de poort van het bedrijf goede en vriend schappelijke relaties met el kaar." Ook vindt de ondernemingsraad dat de bewijslast van Van Him me en Van Kollem wel heel erg mager is. Veel zaken zijn onjuist en die zaken waar een kern van waarheid in zit, zijn achterhaald en dus totaal niet relevant meer. Als eerste wordt de aantijging van Groen Links over het grote verloop genoemd. Volgens de raad heeft in '92 slechts een personeelslid ontslag genomen. In datzelfde jaar heeft niemand ontslag gekregen. „De gevolgen die de heer Van Himme uit dat grote verloop meent te kunnen trekken, kunnen door deze cij fers dus simpel terzijde worden geschoven." Van Himme heeft volgens de ondernemingsraad wel gelijk over de vier- tot vijfhonderd overuren die sommige werkne mers per jaar maken. „Die over uren werden voornamelijk ge maakt door niet-produktieperso- neel zoals het management en in de afdeling logistiek. Daar werd men door de overgang van een gedeeltelijke drie- en vijf-ploe- gensysteem naar een volledige vijf-ploegensysteem geconfron teerd met een grote toename van het werk. Een voorstel om een einde te maken aan deze situatie is inmiddels in de laatste fase van goedkeuring en zal zeer bin nenkort worden ingevoerd." Ook wordt de kritiek van Groen Links over het inzetten van uit zendkrachten op plaatsen waar dat personeel niet de benodigde kennis voor heeft en het slechte onderhoud van het materiaal aan de kant geschoven. Als voor beeld noemde Van Himme het inschakelen van uitzendkrachten voor de side-loader. „Dit is per tinent onjuist. Enkel gediplo meerd, vast personeel mag de side-loader bedienen. Daarnaast werd deze side-loader vorig jaar voor 150.000 gulden gerevi seerd." Het is volgens de ondernemings raad een algemeen geldende re gel dat het materiaal regelmatig preventief onderhoud moet krij gen. „Dit kan dus niet als argu ment tegen Broomchemie wor den gebruikt." Verder stelde Groen Links dat er geen enkel goed bijgehouden schematisch overzicht bestaat van welke leidingen voor wat moeten worden gebruikt. Groen Links noemde het een doolhof. Maar volgens de ondernemings raad is alles binnen Broomche mie wat gelabeld moet worden gelabeld en er zijn van alle lei dingen schematische overzich ten. „Verder mag een leiding netwerk op een chemische fa briek er voor een leek uitzien als een doolhof, de getrainde en ge diplomeerde operators van Broomchemie weten er hun weg feilloos in te vinden." De ondernemingsraad wijst nog op het feit dat Broomchemie in '91 is gecertificeerd volgens de Quality Assurance ISO-9002 norm. Dat houdt in dat alle processen worden uitgevoerd volgens op schrift gestelde pro cedures en instructies. Daarnaast is Van Himme in de ogen van de ondernemingsraad ook al niet al te zorgvuldig om gesprongen met de zaak. Hij had eerst contact op moeten nemen met de personeelsvertegenwoor diging. Die had hem dan bin nenskamers en zonder gezichts verlies kunnen vertellen hoe de vork werkelijk in de steel zit. De ondernemingsraad wijst nog voor alle volledigheid op een WGW-commissie waar iedere werknemer eventuele op- of aan merkingen over veiligheid, ge zondheid en welzijn kwijt kan. De raad realiseert zich dat de discussie over milieu-veiligheid saspecten een gesprek is dat con tinu aan verbetering toe is. „Dat is echter bij lange na niet het zelfde als de conclusie dat de huidige bedrijfsactiviteit een ge vaar is voor de eigen werkne mers en de omgeving." Sinds het verschijnen van de brochure is een platform opge richt. Daarin hebben onder meer zitting de provincie Noord-Bra bant, de Rabobank en de Dienst Lanbouw Voorlichting, maar ook de Riagg en het algemeen maatschappelijk werk. Dit plat form heeft een speerpuntenbe leid ontwikkeld. Een van de speerpunten is de spoedige aan stelling van een coördinator en een aantal trajectbegeleiders die een tweeledige taak krijgen: in dividuele begeleiding van be- drijfsbeëindigers, maar óók het stimuleren van een betere sa menwerking tussen de instanties waarmee zo'n bedrijfsbeëindiger te maken krijgt. Verder moeten procedures voor bijstandsaan vragen aanmerkelijk worden be kort. Belangrijk is ook dat ex-agra riërs die nog kunnen en willen werken snel opnieuw worden opgenomen in het arbeidsproces. Alle betrokken instanties moeten uiterst serieus omgaan met de signalen die worden opgevangen over zorgelijke situaties bij agra rische ondernemers. Tot slot wordt meer aandacht gevraagd voor de immateriële hulpverle ning. Binnen het werkgebied van de NCB functioneert al de Zelfor ganisatie Bedrijfsbeëindigers (ZOB), bedoeld om gezinnen te helpen en te ondersteunen, voor al op emotioneel en sociaal ter rein. De vrijwilligers fungeren als praatpaal, of als verwijzer naar professionele hulpverle ning. Vrijwel alle vrijwilligers komen voort uit de groepen be drijfsbeëindigers die de laatste jaren hebben deelgenomen aan specifieke ontmoetingsbijeen komsten op 'Ons Erf' in Berg en Dal. Vari onze correspondent Terneuzen - De gemeentepolitie van Terneuzen heeft in de nacht van zondag op maandag de 35-jarige M.S. uit die plaats aan gehouden en ingesloten. S. bleek bij zijn aanhouding in het bezit te zijn van een pistool. In het wapen dat hij in zijn binnenzak van zijn jas droeg, zaten zeven scherpe patronen waarvan een in de kamer. Aanleiding tot zijn arrestatie was het feit dat de man rond twee uur maandagmorgen in een café aan de Dijkstraat moeilijk heden veroorzaakte door het stuk gooien van bierglazen en een asbak. De gealarmeerde po litie nam de man mee naar bui ten waar hij werd gefouilleerd en het vuurwapen werd gevon den.

de Stem | 1993 | | pagina 11