Container voor alle Zeeuwen Kritiel SEP Zendamateurs herdenken watersnood Presentatie carnavals-cd Sas van Gent Speel-o-theek Hulst groeit voortdurend Uitbreiding werkervaringsplaatsen Zeeuws-Vlaanderen verwacht CARNAVALS ARTIKELEN Commissie O Buitenschoolse opvang in de Nobelhorst Hulst Buurtvereniging Hulst zoekt financiële steun8 JANSEN RAAMSDONKrnaZDa Verwerking afval in centrale composteringsinstallatie Sloegebied Brand in kolencentrale Borsele is snel geblust I oenovatie is hard nodig. Wat er precie: I moet gebeuren is nog niet bekend en za polder Yastgoe Geluidenquiz Tel. 01621-12991 fax: 22238 Noodlanding van sportvliegtuigje Grote sortering FEESTARTIKELEN 40 jaar na de ramp Weer Fransman met drugs gepakt Les in verzorging van zieken thuis Lezing met dia's over klederdracht leasing voor iedere beurs bedrijf en particulier van nieuw en jong gebruikt de stem zeeland DE STEM MAANDAG 1 FEBRUARI 1993 A4 Van onze verslaggever Terneuzen - De Stichting Werkervaring Zeeuws-Vlaanderen heeft een nieuwe huis stijl. Hierdoor wordt volgens de stichting een betere herkenbaarheid bereikt die moet lei den tot een uitbreiding van het aantal wer kervaringsplaatsen. De stichting gaat in de dagelijkse praktijk de naam Werkdoel hanteren. Met de huisstijl wordt ook een actievere manier van werving geïntroduceerd. Werkdoel is een stichting waarin de acht Zeeuws- Vlaamse gemeenten samenwerken. Het doel is de kansen van langdurig werklozen op de arbeids markt te vergroten. De instrumenten zijn de Jeugdwerkgarantie-wet (JWG) en de Banenpool. Gezocht wordt naar zogenaamde werkervarings plaatsen bij diverse overheidsorganen en instellin gen. Door langdurig werklozen in het kader van de JWG werkervaring op te laten doen, maximaal 32 uur per week, in combinatie met het volgen van een opleiding, worden de kansen op werk vergroot. De Banenpool biedt een alternatief voor een uitke ring. Momenteel hebben diverse instanties in Zeeuws- Vlaanderen al werkervaringsplaatsen beschikbaar gesteld. Omdat meer instanties voor deelname in aanmerking komen besloot de stichting meer be kendheid te geven aan de mogelijkheden. Dit door middel van een folder die rechtstreeks naar de in aanmerking komende instanties wordt gestuurd. Door de samenwerking in Werkdoel kan de volle dige Zeeuws-Vlaamse markt op dezelfde manier worden benaderd. Dat beperkt volgens de stichting de kosten en het komt de kracht van de activitei ten ten goede. De nieuwe huisstijl, de folder met informatie over de activiteiten van Werkdoel en de rechtstreekse benadering van de organisaties moeten in de ogen van de stichting bijdragen tot een toename van het aantal werkervaringsplaatsen in Zeeuws-Vlaande- Van onze verslaggever Middelburg - Als alles volgens planning verloopt hebben alle Zeeuwen medio volgend jaar een container in huis voor het gescheiden aanbieden van groente-, fruit- en tuinafval (gft). Dit afval wordt dan verwerkt in de centrale composteringsinstallatie in het Sloegebied die dan operationeel moet zijn. Want het gescheiden inzamelen gebeurt pas op het moment dat de centrale installatie in bedrijf is. Deze blik in de nabije toe komst staat in het ontwerp-af- valstoffenplan 1993-1998 van de provincie Zeeland. Milieu-gedeputeerde A. Dek zei zaterdag in een reactie dat alle Zeeuwse gemeenten nu al in hun begroting voor het volgende jaar rekening moeten houden met de aanschaf van deze containers. De containers worden immers door de gemeenten betaald. „Aan de begrotingen wordt mo menteel gewerkt. Gemeenten moeten dus nu een post opnemen voor de investering in de contai ners. Daarnaast moeten ook de vuilnisauto's worden aangepast aan het gescheiden inzamelen". Van onze correspondent Kamperland - Zaterdagmorgen moest de piloot van een sport vliegtuigje een noodlanding ma ken op de Ruiterplaatweg onder Kamperland. Een hem bij de landing toegemoet komende au tomobilist kon het naderende toestel nog riet ontwijken. De piloot van het vliegtuigje, een Cezsna 210 was opgestegen van Zestienhoven met bestemming Vliegveld Midden-Zeeland. Door een inschattingsfout met de hoe veelheid brandstof door de pi loot kwam het toestel boven Noord-Beveland zonder benzine. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Na overleg met de bevoegde autoriteiten werd het vliegtuigje naar de provinciale weg gesleept, vanwaar het op nieuw kon opstijgen en de reis naar de plaats van bestemming kon vervolgen. (ADVERTENTIES) Molenstraat 38 - Roosendaal - Tel. 01650-37808 Sinds 7 uur vanochtend tot 18.00 uur vanmiddag op alle Zeeuwse radio's: herinneringen aan de watersnoodramp van 1953, de nationale herdenking in Ouwerkerk en Nieuwerkerk en de ontwikkeling van onze provincie na de ramp. Reportages, achtergronden, meningen en commentaren. Op alle radio's in Zeeland Dek gaat er, ondanks de moeiza me gesprekken met de gemeen ten, vanuit dat de compos teringsinstallatie midden '94 in gebruik is. „Ik heb er vertrou wen in dat de gemeenten inzien dat Zeeland niet achter mag blij ven bij de gescheiden inzameling en verwerking van gft-afval". Naast de centrale installatie in het Sloegebied wordt in het ont- weip-Afvalstoffenplan gedacht aan tien locaties in Zeeland waar groenafval kan worden op geslagen. In Zeeuws-Vlaanderen worden waarschijnlijk drie ter reinen aangewezen. Het gaat met name om de opslag van bermmaaisel en plantsoenafval. „Als we dit afval af moeten voeren naar een centrale plaats wordt het allemaal veel te duur", aldus Dek. „En dit groenafval hoeft niet gescheiden te worden verwerkt. Het kan allemaal op een hoop worden gegooid". Hergebruik De nadruk op het derde Zeeuwse afvalstoffenplan ligt bij preven tie: voorkomen dat afval ont staat. Afval dat toch ontstaat, moet zoveel mogelijk worden hergebruikt. Pas als hergebruik niet lukt, komen verbranden en als laatste storten in beeld. Voor het Zeeuws-Vlaamse afval is een nieuwe stortplaats aangewezen in de Koegorspolder bij Terneu zen. Want naar verwachting zal de huidige stortplaats in de Koe gorspolder rond 1997 vol zijn. Voor de nieuwe stortplaats was even een terrein op de Axelse Vlakte in beeld maar de locatie in de Koegorspolder is volgens het afvalstoffenplan iets milieu vriendelijker. Bovendien levert de locatie Axelse Vlakte moge lijk meer problemen op voor de in het Plan van aanpak Kanaal zone beschreven ontwikkelingen. Het ontwerp-plan ligt tot 29 maart ter inzage. Inspraak is mogelijk op twee openbare zit tingen. Deze zijn dinsdag 2 maart in het Churchillhotel in Terneuzen en dinsdag 9 maart in de Prins van Oranje in Goes. Beide bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. Van onze verslaggever Spui - „Hier PA6WNR uit Spui in Zeeuws-Vlaande ren." Erwin de Wilde begon met deze zin iedere verbin ding die hij maakte met col lega-zendamateurs in het land. Hij is voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de VERON (Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland). Vanuit het gebouw van de Vrij metselaarsloge in Spui legde de afdeling verbindingen. Ook vandaag gebeurt dag nog. Met deze activiteit wordt de watersnoodramp herdacht. De verbindingen worden gemaakt via dezelfde frequentie die tij dens de ramp werd gebruikt: kanaal 3700. Om de verbindin gen zo goed mogelijk tot stand te brengen werd zaterdagmor gen een grote mast bij de molen geplaatst. „We houden deze activiteit ter nagedachtenis van de gevallen slachtoffers en de cruciale rol die de Zeeuwse- en Zuid-Hol landse zendamateurs hebben gespeeld", legde De Wilde gis teren uit. De afdeling legde tot gisteren al meer dan zeshonderd verbin dingen. Van Zwolle tot aan Kerkrade. Een amateur uit Leeuwarden kon zich de wa tersnoodramp nog goed voor de geest halen. „Ik was in 1951 al een zendamateur", vertelde hij gisteren over de apparatuur. „Heb het dus een beetje meege maakt". De Zeeuws-Vlaamse afdeling bracht gistermorgen een ver binding met Australië tot stand. Met een Nederlands sta tion. „Het geluid kwam soms goed, soms wisselend door. Het is immers een enorme afstand en we maken slechts gebruik van een langdraadsantenne", aldus De Wilde. De voorzitter was gisteren zeer tevreden over de respons. „Zo wel van de zendamateurs als van de bezoekers die kwamen kijken hoe we te werk gaan. Kijk, veel mensen stoppen zen damateurs in een geheimzinnig hokje. Daarom is het belangrijk wat meer publiciteit aan onze Om de verbindingen zo goed mogelijk tot stand te brengen werd zaterdagmorgen een grote mast bij de molen geplaatst. foto camile schelstraete activiteiten te geven. Voor mij staan twee zaken voorop. Pro beren verre verbindingen tot stand te brengen en te zien op welke manier zo'n verbinding wordt gemaakt. Het gaat hier bij niet zozeer om communice ren. Daarnaast is het ook mo gelijk bepaalde ervaringen uit te wisselen. Zo hebben we de zogenaamde techno-lijn. Als zendamateurs een bepaald pro bleem hebben waar ze niet uit kunnen komen kunnen ze via dit net een antwoord krijgen". Burgemeester A. Kessen van Hulst komt vandaag langs om te communiceren met zijn col lega-burgermeester uit de Duitse zustergemeente. Hier voor brengt de Zeeuws-Vlaam se afdeling een verbinding tot stand. Van onze correspondent Sas van Gent - Afgelopen vrijdagavond werd in het sportcafé van De Vlaanderen in Sas van Gent de nieuwe carnavals-cd 'Ee moe ju's oren' gepresenteerd. Temidden van een enthousiaste en hossende menigte, met con fetti op de vloer en slingers aan de bar, overhandigden vertegen woordigers van De Tappers, De Scheermesjes en dweilband Tandsjen Bei de nieuwe cd aan wethouder L. Marquinie van Sas van Gent en zijn collega's De Zeeuw en Van Rooyen uit Ter neuzen. K Kort daarvoor traden de groepen play-back op met het nummer Carnaval in Sas van Gent. De cd is een initiatief van zeven Sasse horecabedrijven en vier horeca leveranciers die bij de samen stelling en opname konden reke nen op de steun van Andres Holten, vroeger beter bekend als het mannelijke deel van het duo Sandra en Andres. Showprogramma De cd telt vier nummers van De Tappers, een collectief van enke le Sasse horeca-ondernemers en de overige twee nummers zijn van De Scheermesjes (Razorbla- de) uit Sas van Gent en de Een enthousiaste en hossende menigte met confetti op de vloer en slingers aan de bar. dweilband Tandsjen Bei uit Westdorpe. 'Ee moe ju's oren' werd opgenomen in de studio in Roosendaal. Het spektakel in De Vlaanderen duurde vrijdagavond zo'n twee uur. Onder leiding van presentator Theo Sarneel brach ten de makers van de cd een heus showprogramma. Een volle zaal met enthousiaste carnavalsvierders liet zich daar bij niet onbetuigd. Niet vies vah opnieuw een voorproefje op het snel naderende carnaval in Sas van Gent, gaf men hossend en zingend partij aan de artiesten. Na de presentatie in De Vlaan deren verhuisde het carnavalvie- rende gezelschap naar het Sasse centrum waar de show in diverse foto camile schelstraete cafés nog eens lichtjes werd overgedaan. De verkoop van de nieuwe car navals-cd loopt volgens Arnold Kwisthout, een van de initiatief nemers, goed. Tot nu toe gingen al 450 cd's over de toonbank. Vanaf morgen is de cd overal in Sas van Gent te koop. Van onze verslaggever Terneuzen - In Terneuzen is op nieuw een Fransman aangehou den met drugs in zijn bezit. Op zondagmiddag trof personeel van de Koninklijke Marechaus see Terneuzen op een parkeer plaats in de binnenstad van Ter neuzen een Franse personenauto aan waarin op de achterbank een jongeman zat weggedoken. Hij was kennelijk zo in zijn werk verdiept dat hij niet bemerkte dat er een auto naast zijn voer tuig stopte en er twee mare chaussees op zijn vingers ston den te kijken. De Fransman was bezig een van de armleuningen van zijn voertuig te demonteren. Toen er tegen het raam getikt werd, keek hij verschrikt op, hetgeen aanleiding was de zaak eens nader te bekijken. Hij bleek in het bezit te zijn van 70 gram hasj en 14 gram mari huana, welke in beslag genomen werden. Hij verklaarde de drugs te willen verstoppen, omdat het bezit daarvan in Frankrijk ver boden was. Na overleg met de officier van justitie werd de man een boete van 5550 opgelegd. Na betaling hiervan keerde hij huiswaarts. j Van onze correspondent Borsele - Zaterdagmorgen werd een brand ontdekt in de I kolencentrale aan het Wilhelminahof in Borsele. De brand woedde in het rook-gaskanaal, een verbindingskanaal tussen de kolencentrale en de ontzwavelingsinstallatie. Gevaarlijke situaties hebben zich daarbij niet voorge-j daan. De bedrijfsbrandweer en het brandweerkorps uit Ovezande jl hadden het vuur spoedig onder controle. Het kanaal was vrijdagavond buiten werking gesteld om af te koelen voor het uitvoeren van onderhoudswerkzaamheden. De oorzaak van het ontstaan van de brand is niet bekend. Vermoed wordt dat een bepaald residu op de bodem van het gaskanaal spontaan is gaan broeien en daarna vlam heeft gevat. Daardoor is de manteling, bestaande uit isolatie en aluminium, gaan branden. Nadat de brandweer de zaak onder controle had, werd een gedeelte van het rookkanaal ontmanteld voor nablus-j singswerkzamheden. Dat verliep zonder problemen. Van onze correspondente Hulst - De Speel-o-theek 'Aap, Noot, Mies' (SOT) in Hulst I bestaat acht jaar en heeft een druk jaar achter de rug. De tos nu toe enige SOT in Zeeuws-Vlaanderen groeit voortdurend en ziet deze groei als een waardering voor het werk - Aap Noot Mies heeft toch een bewogen jaren achter de rug. Na het gevecht om erkenning en het verkrijgen van een geschikte ruimte bleek de SOT wel dege lijk aan een behoefte te voldoen. De uitleen van speelgoed was voor vele ouders met kleine kin deren een uitkomst. Zo konden bepaalde speeltjes uitgeprobeerd worden voor ze definitief werden aangeschaft of konden de kinde ren met veel verschillend materi-. aal spelen omdat er steeds ge ruild kon worden. In 1991 verhuisde de SOT voor de derde maal. Na de te kleine locatie in 't Houtenkwartier en de ruime behuizing in de voor malige kleuterschool aan de IJ- zerenhandstraat mocht de SOT een leegstaand lokaal in de ba sisschool de Nobelhorst inrich ten. „De voordelen van deze locatie zijn dat we hier waarschijnlijk kunnen blijven zitten, dat de lokatie gemakkelijk bereikbaar is en weinig onderhoud behoeft," vertelt voorzitster Patricia Col- sen. „Het ledenaantal uit de Dullaertwijk steeg meteen en we hebben ook de leerlingen van de school kennis laten maken met de wijze waarop de SOT draait, De buitenschoolse opvang is ge vestigd in een aparte ruimte van basisschool de Nobelhorst. Kin deren worden vijf dagen per week na schooltijd tot 18.00 uur opgevangen. De opening wordt verricht door wethouder P. Weemaes. Wee- maes zei gisteren in een toelich ting dat de buitenschoolse op vang niet is opgezet om de trek van kinderen uit de grensstreek naar Belgische scholen tegen te houden. Een van de redenen van deze trek is dat buitenschoolse opvang op veel Belgische scho len al gemeengoed is. „Die con- onze correspondent nnstburg - De commissie financiën n de gemeente Oostburg hoopt vurig dat de nodige renovatie van Lt woonwagencentrum de Uit banning in Schoondijke beter uit- Loerd zal worden dan de vorige L bedrag van ƒ50.000 dat toer I ujtgetrokken was, vond de commis sie weggegooid geld. Van orrze verslaggever Oostburg - Polderhuis Vastgoee grote economische nadelen als besluit tot herinvoering van Deze verordening moet het tv, dorpen aan banden leggen. mond op mondreclame is altiji| nuttig". Zintuigen De speel-o-theek telt als ledeil 85 gezinnen, 188 leden en heeftl ook 11 strippenkaarten uitgel schreven. Als spelmateriaal! blijkt vooral het fantasiespeel-l goed erg in trek te zijn, gi schapspelen en bewegingsmatej riaal eveneens en minder in zijn de spelen waarbij de expres-I sie en de zintuigen aangesproker| worden. Financieel draait de SOT steeds door de inkomsten, dona-1 ties en sponsorgelden zonde: I verlies. In het komende wordt het assortiment speelgoed I voor oudere kinderen uitgebreidI en probeert het bestuur enkele I nieuwe medewerkers op vrijwil-1 lige basis aan te werven. Van onze verslaggever Hulst - De buitenschoolse opvang in Hulst wordt woensdag 111 februari officieel geopend. Deze voorziening is opgezet door de Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen. currentie kunnen we niet aan", aldus Weemaes. „Want de bui tenschoolse opvang in België is gratis. De opvang in Hulst'is ei aanvulling op het pakket van Stichting Kinderopvang". Ouders betalen hetzelfde tarief voor de buitenschoolse opvang als voor de kinderopvang. Dat komt neer op acht gulden. De Stichting zorgt voor het vervoer van de kinderen naar de Nobel horst. De opening wordt woensdag 11 februari verricht om 14.30 uur. Van 15.00 tot 17.00 uur wordt een open huis gehouden. „De SOT heeft een vaste verworven in de Hulsterse meenschap en is hier niet meerl weg te denken. We zien de toe-1 komst met vertrouwen tegemoet en hopen in 1993 nog meer do nateurs en sponsors te vinden I zodat we financieel wat steviger I in onze schoenen staan," besluit de voorzitster optimistisch. In een brief aan de gemeente raad plaatst R. Goldschmidt na mens het kantoor enkele kriti sche kanttekeningen. Hij vraagt 1 om uitzonderingen te maken voor die woningen die anders I niet te verkopen zijn. Alleen dan I kan volgens Goldschmidt het be- j oogde doel worden bereikt, na melijk een heropleving van de dorpen. Het Oostburgse college wil de gebruiksverordening opnieuw in het leven roepen om de dorpen een stuk leefbaarder te maken. Van onze verslaggever Axel - De Stichting Thuis zorg Zeeuwsch-Vlaanderen afdeling Kruiswerk houdt voor de aangeslotenen een cursus 'Ziekenverzorging thuis'. De cursus wordt gege ven op de donderdagen 4,11, 18 en 25 maart in het wijkge- bouw aan de Julianastraat in Axel. In vier avonden worden de be langrijkste punten in de zieken verzorging behandeld. De lei ding van deze cursus is in han den van een wijkverpleegkundi ge en een wijkziekenverzorgende en is bestemd voor mensen die de zorg van een langdurig zieke patiënt op zich genomen hebben of hier in de nabije toekomst mee in aanraking komen. Door dat mensen om verschillende re denen eerder uit het ziekenhuis ontslagen worden, heeft dit ge volgen voor de familie. De cur sus speelt hierop in met prakti sche richtlijnen. De volgende onderwerpen ko men aan de orde: dagelijkse ver zorging van zieken, gevolgen van langdurig in bed liggen, voeding voor zieken, medicijngebruik en tiltechnieken. Aan de cursus zijn geen kosten verbonden. Men kan wel een cursusboekje aanschaf fen voor vier gulden. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij de Stichting Thuiszorg in Ter neuzen. Van onze verslaggever Philippine - De vereniging tot behoud van de historie van Phi lippine houdt donderdag 4 fe bruari de jaarlijkse algemene le- r denvergadering in hotel Au Port r in Philippine. Naast de gebruikelijke zaken g wordt een lezing met dia's ge houden over Axelse- kleder drachten. Vier dames showen de kleding. De vergadering begint om 19.30 uur. De mei lees nee lan koe alle me: ner B e der rer get tel vol pri zij we VO. we bi< ve: Gc „E ge de Mr no vo ni: mi vo hu te; er st: ril „I ve ni 01 G ve de al P< hi k; B Pi in ti m se ai w P k k h P v v k Van onze correspondente Hulst - De Buurtvereniging Den Dullaert in Hulst zoekt I financiële steun. Na het afwijzen van het bezwaarschrift tegen I de vastgestelde subsidie van de gemeente Hulst rekent del vereniging nu op een aanzienlijke steun van de buurtbewo-1 ners. In de week van 8 tot en met 12 februari houden de leden een huis-aan-huis-collecte om de activiteiten in 1993 te kunnen verwezenlijken. De begroting van de te verwachten kosten wordt geraamd op 5.500 gulden. Een fiks bedrag, waarvan de helft gaat naar het gemeenschapscentrum Den Dullaert voor zaalhuur en huur van muziekinstallaties. De steeds terugkomende activiteiten die door de buurtvereni ging worden georganiseerd zijn: de driekoningenoptocht, de soundmix/playbackshow, limonadebal, paaseieren zoektocht, viering koninginnendag, avondvierciaagse, spelenmiddag, Reynaertmars, Sinterklaasviering en enkele fietstochten. Het bestuur is verzekerd van een goede belangstelling voor de activiteiten die echter steeds duurder worden. Daarom hoopt het op een flinke collecte opbrengst, als^deze tegenvalt ziet het bestuur zich genoodzaakt om ofwel èntree te vragen voor enkele activiteiten of een of meerdere activiteiten te schrap pen. Van onze correspondente Hulst - De lbo-school De Rietvl week een open avond. De wi werden tevens gehuldigd. Ongeveer 535 leerlingen van ba sisscholen uit Oost- Zeeuws- Vlaanderen hebben tijdens de hasisscholendag meegedaan aan de quiz. De leerlingen moesten aandachtig luisteren en vijf ge bruiksvoorwerpen herkennen, vijf vakken benoemen en vijf afdelingen bepalen. De quiz was oen onderdeel van de kennisma king met de lbo-school. Van elke basisschool is er een winnaar aangeduid en deze kre gen uit handen van directeur Deegstraten van De Rietvliet een Prijs, bestaande uit een T-shirt van De Rietvliet, een pen, een schrift en een versnapering. Het nuisbandje van De Rietvliet zorgde die avond voor een sfeer volle muzikale omlijsting en er waren eind vorige week onge-

de Stem | 1993 | | pagina 4