been Philips zet hdtv in de ijskast erdam we partij tSUrtep«t zatet S België sluit inzet militairen in Zaïre niet uit Reden: EG weigert geld te steken in ontwikkeling programma's Bergenaar profiteert van 'vondst' advocaat DE STEM Huilende J an Wolkers KORT Bosnië-o verleg met VS Uitersten Aeker 140 doden bij treinongeluk Kenya BINNENLAND BUITENLAND A3 COMMENTAAR Auschwitz- monument beschadigd Wao-ingreep Brandweerwagen richt grote ravage aan DSM vraagt loonoffer van personeel Gasveld bij Anjum blijkt grote vondst 1 BUITENLAND KORT Snelle afronding waterverdragen geëist Ierse punt tien procent gedevalueerd Boulerse gekozen tot voorzitter NDP Duizenden ontvluchten Lomé na rellen Vredesoverleg Angola mislukt A2 bat. In 'Driller Killer' bij field gaat een in het leven ^"gestelde kunstenaar de op met een drilboor, om Ier die hem voor de voeten Ite bewerken, ustig en teder steekt daar I The long day closes' af van I ce Davies, vorig jaar een lie mooiste films in het I programma van Cannes. I Is 'Silent voices' still lives' I een muzikaal sfeerportret, I e jeugdjaren van de regis- ïn Liverpool, waar hij op- ■t in het arme, maar we! I lige arbeidersmilieu. De I bevat een schat aan mooie s uit die periode, zoals het Hnentele 'Tammy's in love'. s een film die je terug doet Mngen naar de warmte en Hborgdheid van vroeger, een 1:1 dat alleen maar gevoed t door het geweld en de I tzin, die elders op je af ko- hebben. Alsof al die an- niets te vertellen hebben, I goed, wie er straks op de ■oor de Tweede Kamer ko- se staan en hoeveel zetels riteit '93 denkt te kunnen dat zijn vragen waar ik :en antwoord op kan ge- 'e zijn net bezig. Het moet fellemaal nog ontwikkelen. pas op, hè, het is geen Juring van de PvdA, het is •artij voor oude en teleur- de PvdA'ers, het is een te partij voor mensen die /aarde hechten aan solida- of ze dat nou socialistisch 'istelijk vertalen, is wel een emotionele stap zetten. In februari ben ik veertg jaar lid van de Ik heb alle ups en downs 'iaakt. Dat ga je niet zo |elijk weg. Maar toch voel geen verrader. Ik heb de niet verraden, de partij haar beginselen verlaten, imocratie waarin ik groot ieworden, de democratie mensen naar elkaar luis- en de mensen met de beste .enten gelijk krijgen, die :ratie wordt ondermijnd. worden dictaten opgelegd, je deze week de discussie de wao in de Tweede Ka- ïebt gevolgd, dan valt het je op dat ze het meer over elf en hun gekonkelfoes en dan over de wao'ers. heb ik genoeg van. rom ik dan pas in mei mijn atschap van de PvdA op- Eén van de argumenten is ik politiek niet dakloos wil Zo ben ik opgegroeid: je lid zijn van een vakbond en olitieke partij. Zolang Soli cit '93 er officieel nog niet ijf ik lid van de PvdA. Als :ven kan blijf ik ook in de erdamse gemeenteraad zit- I Voor Solidariteit '93. Maar *f moet ik het hier met de lp nog even over hebben. I;, het is niet de eerste keer I k mijn lidmaatschap van de fiA opzeg. De eerste keer was I ik als dienstplichtig militair I ndië kwam. Ik was zó ver vaardigd over de koloniale iek die de PvdA steunde, lik geen lid meer wilde zijn. I r na drie of vier maanden I ik weer lid. Het bloed kroop r het niet gaan kon. I ar dèt zie ik nu niet nog eens I luren. Ik verlaat de PvdA 'goed. Daar kan geen brief Wim Kok en geen telefoon- ran Felix Rottenberg nog wat veranderen. Het is over." DE STEM MAANDAG 1 FEBRUAR11993 zetten als zich problemen voordoen met de evacuatie van Belgische burgers uit de onrustige hoofdstad Kinsha- sj. Dat heeft minister van defensie Leo Delcroix giste rengezegd. president Mobutu Sese Seko van Zaiïe weigert tot nog toe de ueer dan 300 man Belgische paratroepen die in het buurland Congo paraat staan binnen te laten om hun landgenoten te evacueren. Volgens Delcroix verloopt de evacuatie van de ongeveer 330 Belgische burgers uit Kinshasa volgens plan en hij zag voorals nog geen reden om de soldaten in te zetten. „Wij zijn niet voor nemens Kinshasa binnen te trek-, ken behalve als een van onze landgenoten in gevaar is en wil worden geëvacueerd. Als zich moeilijkheden met een van onza landgenoten voordoen zullen wij bekijken wat gedaan moet wor den. Wij zullen doen wat nodig is". De bewindsman weigerde te zeg gen of België bereid is het ver bod van Mobutu te trotseren en zei dat het aan de commandant van de paratroepen is om de situatie te beoordelen. Hij bena drukte echter dat Brussel niet van plan is tussenbeide te komen in de politieke crisis in Zaïre. Ondertussen ging de evacuatie van de Fransen uit Kinshasa door. De Franse soldaten die wel zijn toegelaten, evacueerden zondag 400 buitenlanders, onder wie 170 Fransen, 35 Belgen en 100 Portugezen, uit de geplun derde Zaïrese hoofdstad, waar bij gewelddaden de afgelopen week tientallen mensen om het leven kwamen, onder wie de Franse ambassadeur. Onder be geleiding van Franse militairen werden de buitenlanders per schip over de rivier Congo geë vacueerd naar Brazzaville. De vluchtelingen werden naar de haven gebracht door soldaten die naar Kinshasa waren ge stuurd om de Franse ambassade te beschermen. Daar werden zij opgehaald door Franse militai ren die aan de andere kant van de rivier in paraatheid worden gehouden. Er bevinden zich nu nog ongeveer 700 Franse burgers in Zaïre, Zaterdag ontvluchtten naar schatting 300 buitenlan ders, de meesten Belgen, Kinsha sa aan boord van Mobutu's pri- véjacht. Velen hadden bij de on geregeldheden en de plunderin gen alle bezittingen verloren. Brussel is duidelijk te verstaan gegeven zich niet met de situatie te bemoeien. Het Zaïrese militai re opperbevel riep de rivieroever vlakbij de Belgische ambassade uit tot 'operationele zone'. De welgestelde wijk Gombe werd van de rest van de stad afgeslo ten. „Toegang is alleen maar mogelijk met speciale toestem ming van de militaire veilig heidsdiensten", zo deelde de goeverneur van Kinshasa mee. Hulpverleners telden na twee dagen van bloedige ongeregeld heden in de straten van Kinsha sa minstens 65 lijken. Zaïrese militairen kwamen in opstand toen zij werden uitbetaald met nieuwe bankbiljetten die door premier Etienne Tshisekedi, de rivaal van president Mobutu, on geldig werden verklaard. Van onze redactie economie Eindhoven - Philips gaat produceren volgens de HD- se versie van hdtv). !De reden voor dit besluit is de weigering van de Europese Ge meenschap om 1,1 miljard gul den beschikbaar te stellen voor investeringen bij omroepen, pro grammamakers, satellietexploi tanten en kabelnetbeheerders. Als er niet voldoende program ma's zijn, is het volgens Philips commercieel niet verantwoord HD-MAC-toestellen op de markt te brengen. Het concern heeft daarom het aantal medewerkers dat zich bezighoudt met HD- MAC verminderd. Investeringen van enkele tientallen miljoenen gaan niet door. Ir. Henk Bodt, in de Philips-top verantwoordelijk voor consu- menten-elektronica, liet zater dag in een interview met het fïnancieele Dagblad blijken dat hij teleurgesteld is in de politiek. Europa dreigt volgens de Phi- lips-topman een voorsprong op Japan en de Verenigde Staten uit handen te geven. HD-MAC is de door Philips, sa men met onder meer het Franse Thomson-concern, ontwikkelde Europese hdtv-versie. Hoge defi nitie-televisie heeft een breder beeldscherm, geluid van cd- kwaliteit en een scherper beeld door verdubbeling van het aan tal beeldlijnen tot 1250. De EG heeft 650 miljoen gulden aan Eureka-subsidies gestoken in de ontwikkeling van HD-MAC. Philips heeft er tussen de 350 en 400 miljoen gulden in geïnves teerd. De werking van het nieu we tv-systeem is aangetoond met experimentele uitzendingen van onder meer de Olympische Spe- een rapport van het ad- voorlopig geen tv-toestellen MAC-standaard (de Europe- viesbureau KPMG zou de omzet van breedbeeld- en HD-MAC- apparatuur kunnen oplopen tot 50 miljard gulden in het jaar 2000 als de EG de produktie en transmissie van programma's subsidieert. Als die overheids steun er niet komt, blijven de verkopen steken op 5 miljard gulden. De industrie mist dan ook een belangrijke stimulans voor de verdere ontwikkeling van platte beeldschermen (lcd's), chips en andere componenten. De slecht draaiende consumen- ten-elektronica kan zo'n prikkel juist nu goed gebruiken. Het is vooral Groot-Brittannië dat dwars ligt bij de besluitvor ming over hdtv. De Britten vin den dat het tv-systeem zichzelf in de markt moet bewijzen. Vol gens de critici is de deels analoge HD-MAC-technologie ook ach terhaald nu in de Verenigde Sta ten gewerkt wordt aan digitale hdtv. Ook Philips is daarbij be trokken. Volgens Bodt wordt de snelheid waarmee digitale tv kan worden ingevoerd overschat. Hij betoogt verder dat zich ook bij digitale hdtv het probleem voordoet dat invoering ervan commercieel pas verantwoord is als voldoende programma's beschikbaar zijn. Philips beperkt zich nu tot de verkoop van breedbeeld-tv vol gens de PAL-Plus-norm en de D2MAC-standaard, die eigenlijk bedoeld is als tussenstap naar HD-MAC. Op de winst van het concern zal dat besluit een be perkte invloed hebben, omdat de ontwikkelingskosten al ten laste zijn gebracht van de resultaten van de afgelopen jaren. Den Bosch - Heeft de Maastrichtse advocaat mr. Theo Hiddema een gat in de markt ontdekt? Het heeft er alle schijn van. Hij heeft namelijk via de civiele rechtbank 14.400 gulden schadevergoeding gekregen voor een cliënt uit Bergen op Zoom die 144 dagen ten onrechte in de gevangenis heeft, gezeten. Had Hiddema de 'normale' pro cedure gevolgd - dus via de strafrechter - dan had hij geen schijn van kans gehad. Zijn cliënt werd op 2 november 1989, verdacht van doodslag c.q. zware mishandeling met dodelij ke afloop, achter de tralies gezet. De rechtbank in Breda veroor deelde hem op 31 januari 1990 voor doodslag tot zeven jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het gerechtshof in Den Bosch vernietigde op 1 november 1990 het rechtbankvonnis en veroor deelde de man in hoger beroep voor poging tot zware mishande ling tot acht maanden gevange nisstraf. Het hof stelde de ver dachte onmiddellijk in vrijheid. Advocaat Hiddema kon via de strafraadkamer van de recht bank geen schadevergoeding claimen. Het Wetboek van Straf vordering maakt dat onmogelijk omdat de zaak toch met een s'raf, namelijk acht maanden, HET WAS een weekend van uitersten. In veel plaatsen in Europa w«rd massaal gedemonstreerd tegen het opkomend racisme. Het was een goed gekozen moment, want precies 60 jaar geleden wam Adolf Hitler aan de macht in Nazi-Duitsland. Uitgerekend dit memorabele weekend, werd in Amsterdam het nieuwe Auschwitz-monument door vandalen ernstig beschadigd, jjd trieste incident is illustratief voor de situatie van dit ogenblik, «n toenemend aantal mensen maakt zich grote zorgen over de Roeiende rassenhaat, waarvan de voorbeelden zich dagelijks in °nze maatschappij manifesteren. Op straat, in de trein en in de sportstadions waar supporters en sporters regelmatig over de schreef gaan. o samenleving lijkt die negatieve ontwikkeling niet langer Passief te willen aanschouwen. Eerst verbaasd, later verontwaar- '9d en nu weerbaar. Daarmee wordt aangegeven dat het kwaad schat re8mC'e'ln®enhaat en rec'lts"extrem'srne n'et wordt onder war is ook weinig reden toe. In 1992 vonden er alleen in dnH 218,1 moisfische incidenten plaats. Tot nu toe zijn er 17 J, en9evallen. Beter bewijsmateriaal dan die onthutsende wakkS S 8r n'9t v'nden- Het 's inderdaad hoog tijd dat Europa was geëeindigd. Hij startte een civiele procedure bij de rechtbank in Den Haag. Volgens hem had de Staat jegens zijn cliënt een onrechtmatige daad gepleegd door hem te lang in voorarrest te houden. De Haagse rechtbank herinnert er in haar vonnis aan dat de Staat wettelijk aansprakelijk is voor schade, veroorzaakt door het optreden van politie en justi tie indien er voor dat optreden geen rechtvaardigingsgrond be stond of wanneer later blijkt dat de aanvankelijk aanwezige rechtvaardigheidsgrond onge fundeerd was. En achteraf be zien was er in de zaak van de verdachte geen rechtvaardi gingsgrond om hem langer vast te houden dan de straf, die hij uiteindelijk van het hof in Den Bosch heeft gekregen. De rechtbank in Den Haag spreekt in haar vonnis zelfs van 'een ernstige aantasting van de persoon van de verdachte'. Van onze redactie binnenland Amsterdam - Het nieuwe Auschwitz-monument in het Amsterdamse Wertheimpark is tussen vrijdagmiddag en zondagmorgen door vandalen ernstig beschadigd. De vernieling vond plaats in een weekeinde dat op veel plaatsen juist in het teken stond van de monstraties tegen racisme. De zes panelen van glas, in de compositie van Jan Wolkers, zijn stuk voor stuk met een hard, puntig voorwerp bewerkt. Daar door zijn er putten in de panelen ontstaan en is de bovenste laag van de platen in duizenden stuk jes gebarsten. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. De gemeente Amsterdam, ver antwoordelijk voor het onder houd en de beveiliging van het monument, zal volgens een woordvoerster zorgen dat de schade wordt hersteld. Het monument, getiteld 'Nooit meer Auschwitz', werd zondag morgen tijdens de 48ste Ausch- witz-herdenking onthuld door de twee zonen van Wolkers en twee leerlingen van de Sint Lid- wina basisschool, die het monu ment heeft 'geadopteerd'. De herdenking, bijgewoond door naar schatting 700 mensen, vond dit jaar voor het eerst plaats in het Wertheimpark, waar het nieuwe en vergrote gedenkteken een plaats heeft gekregen. Voor heen werd de herdenking gehou den op de Nieuwe Oosterbe graafplaats in Watergraafsmeer. Een dag eerder, zaterdag, heb ben naar schatting tweeduizend mensen hebben in Amsterdam deelgenomen aan een demon stratie tegen racisme. De optocht startte vanaf het beeld van de Dokwerker en eindigde met een manifestatie in het Oosterpark. De demonstratieve actie was ge organiseerd door Youth against racism in Europe en was mede bedoeld om te herinneren aan het feit dat precies zestig jaar geleden Hitier aan de macht kwam in Duitsland. Ook in verscheidene Duitse ste- rw -% /f /"k 1 1 1 11 TT" om te demonstreren tegen de toenemende vreemdelingenhaat en het rechts-extremisme. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Naarmate er minder mensen tussen 15 en 65 jaar een wao-uit- kering krijgen, is het absoluut veel gemakkelijker om de aow in stand te houden. Degenen die bezorgd zijn over de aow moeten de huidige wao-maatregelen dus toejuichen", aldus de PvdA-frac- tieleider. De recente uitspraken van D66- fractieleider Van Mierlo en CDA-fractieleider Brinkman dat over twee jaar de wao opnieuw terug zal keren, was een andere bron van ergernis en bezorgd heid voor de aanwezige wao'ers. „Je zit nu weer in de rats wat er dan weer gaat gebeuren. Het is uitstel van executie," aldus een van de aanwezigen. „Men ver geet dat je door dit soort gedoe er ook geestelijk nog eens aan onderdoor gaat," aldus een jonge Schrijver/beeldhouwer Jan Wolkers kan zijn tranen niet bedwingen van het vernielde monument. onthulling FOTO ANP De wagons van de verongelukte trein. Wöltgens toonde begrip voor de ze 'psychische belasting' en 'per manente onzekerheid' en be toogde dat het nu ontwikkelde wao-stelsel een kans moet krij gen. „Ik kan niet beloven wat andere partijen doen. Maar ik zou het zéér onverstandig vinden als andere partijen over twee of drie jaar opnieuw aan de wao beginnen". In Rotterdam wees PvdA-partij- voorzitter Rottenberg er op dat CDA en WD aasden op het invoeren van een stelsel met een lage basisuitkering en een indi viduele bijverzekering. Dat al ternatief heeft de PvdA weten te voorkomen, aldus Rottenberg. Nairobi (rtr/afp/dpa) - Bij het tot nu toe zwaarste trein ongeluk in de geschiedenis van Kenya zijn zaterdag ze ker 140 mensen om het leven gekomen. Tweehonderd pas sagiers worden nog vermist, maar een groot deel van hen heeft vermoedelijk op eigen gelegenheid de plaats van de ramp verlaten. Onder de doden bevindt zich ook een 30-jarige Nederlande vrouw, zo hebben diplomaten in Nairobi bevestigd. Het zoeken naar slachtoffers in de wrakstukken van de wagons die in de Ngai-Ndethia-rivier zijn gestort, ging nog steeds door. Sommige brokstukken zijn twee kilometer door de rivier: meegesleurd. Meer dan vijftig lijken waren gisteren al uit het water gehaald. Een woordvoer der van de politie zei dat het waarschijnlijk verscheidene da gen zal duren voordat alle doden geborgen zijn. De nachtexpress op weg naar de Kenyaanse hoofdstad met onge veer 600 passagiers, onder wie tal van toeristen, aan boord stortte om 3.00 uur zaterdagoch tend halverwege het traject Mombasa-Nairobi ter hoogte van de plaats Darajani in de rivier. De woeste stroom, door hevige regenval aangezwollen, had delen van de spoorbrug weggeslagen. De locomotief, vijf slaapwagons en verscheidene goederenwagons doken de rivier in. In de couchettes bevonden zich volgens de politie op dat FOTO AP ogenblik ongeveer 150 passa giers. Honderden passagiers danken hun leven aan een wakkere con ducteur. Hij trok aan de nood rem en ontkoppelde de helft van de trein, bestaande uit een slaapwagon eerste klasse en en kele derde klasse-wagons. De spoorwegen riepen de hulp van het leger en de politie in om naar slachtoffers te zoeken en gewonden naar ziekenhuizen in Mombasa en Nairobi te vervoe- Op dezelfde plek stortte in 1976 ook al een trein in de rivier. Daarbij kwamen toen 29 mensen om het leven. De brug stamt uit het jaar 1898 en heeft sindsdien maar weinig reparaties onder gaan. Rotterdam - Een brandweerwagen is zaterdagmiddag in Rotter dam-West tijdens het inhalen van een personenauto in een slip geraakt en gekanteld. Daarbij raakten zes brandweerlieden en de bestuurder van de personenauto licht gewond. De materiële schade was groot. De brandweerwagen kwam pas dwars over de straat tot stilstand, nadat de rode kolos vijf geparkeerde auto's had geramd, aldus de politie. De brandweerwagen was met spoed op weg naar wat later bleek een vals brandalarm in het stadscen trum, en reed in de Allard Piersonstraat. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt. Heerlen - DSM vraagt van zijn bijna 10.000 medewerkers in Limburg dit jaar een loonoffer om massa-ontslagen bij het chemiebedrijf te voorkomen. Het bedrijf heeft daarover afgelo pen zaterdag overeenstemming bereikt met de vakbonden, die het resultaat neutraal gaan voorleggen aan hun achterban. De loonsverhoging in de nieuwe eenjarige CAO bedraagt iets minder dan een procent. De inflatie in die periode wordt geraamd op circa drie procent. Tegenover dit koopkrachtverlies staat wel de belofte van DSM dat tot april volgend jaar gedwongen ontslagen nagenoeg achterwege blijven. Begin dit jaar maakte DSM bekend bovenop het al lopende reorganisatieplan dit jaar nog eens 800 tot 1000 banen te moeten schrappen vanwege de diepe crisis in de chemie. Assen - De gasbel, die eind vorig jaar door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) bij Anjum in Friesland werd aangetroffen, bevat volgens een eerste voorzichtige schatting zeker 20 miljard kubieke meter aardgas. Sinds twintig jaar is er in ons land niet meer zoveel gas in een veld aangetroffen. In het betreffende gebied in Noord-Friesland zullen in de nabije toekomst door de NAM nog meer boringen worden verricht. Vorig jaar werd in hetzelfde gebied bij Munnekezijl een gasveld met een geschatte reserve van 10 tot 15 miljard kubieke meter gevonden. De NAM gaat ervan uit dat meer van deze velden met grotere reserves onder de Waddenzee worden gevonden. Antwerpen - De Antwerpse Gemeenschap voor de Haven (AGHA), een vereniging die de belangen van de havenbedrijven en de Kamer van Koophandel vertegenwoordigt, wil een boycot van Nederland als ons land niet snel meewerkt aan de afronding van de zogeheten waterverdragen. Onderdeel van de waterverdragen is de voor de Antwerpse haven noodzakelijke verdieping van de Schelde. Antwerpen wil zijn concurrentiepositie ten opzichte van Rotterdam verbeteren. De haven moet daarom bereikbaar zijn voor grotere schepen, die bovendien in staat moeten zijn om in één ruk van Vlissingen naar de Scheldestad te varen. Brussel - De munteenheid van Ierland, het punt, is zaterdag avond met tien procent gedevalueeerd ten opzichte van de andere munteenheden in het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Het besluit daartoe is genomen door het monetaire comité van de Europese Gemeenschap, dat op verzoek van Ierland in een spoedvergadering bijeen was gekomen. Speculanten hadden de afgelopen week het Ierse pond tot het mikpunt van hun transacties gemaakt. De koers van de munt eenheid was toen al aan het zakken was. De koersdaling noopte de Ierse centrale bank vorige week tot een drastische rentever hoging. De autoriteiten in Ierland hebben tot voor kort steeds volgehouden niet te denken aan een devaluatie, maar toen bleek dat zelfs zeer hoge rentetarieven het punt niet overeind konden houden moesten ze overstag. Paramaribo - Desi Bouterse is vanaf zaterdag belast met de dagelijkse leiding van zijn in 1987 opgerichte politieke partij NDP. Hij werd bij enkele kandidaatsteHing gekozen tot voorzit ter. De Nationale Democratische Partij moet wat het democra tisch gehalte betreft volgens Bouterse als voorbeeld dienen voor andere partijen. Bouterse verwijt de regering-Venetiaan zich door het buiten land, met name Nederland, te laten dicteren. Het zou de Nederlandse ambassadeur Pieter Koch zijn die het voor het zeggen heeft in Suriname, aldus de voormalige legerleider. Een ander bekend politicus, Henk Herrenberg, kondigde giste ren aan zich uit de Surinaamse politiek terug te trekken. De voormalige journalist, ambassadeur, minister en adviseur van' Bouterse wil zich gaan storten op de geschiedschrijving van de 'revolutionaire beweging' in Suriname. J Lome - Bij ongeregeldheden ih Lomé, de hoofdstad van de Westafrikaanse staat Togo, zijn zaterdag zeker zes doden en veertien gewonden gevallen. Dit heeft de. directie van het plaatselijke ziekenhuis zondag bekendgemaakt. Duizenden in woners zijn ondertussen de stad ontvlucht. De Togolese hoofdstad was de gehele zaterdag het toneel van schietpartijen. Leden van de presidentiële garde openden het vuur op alles wat bewoog. De gardisten wilden op die manier wraak nemen voor de dood van een van hun collega's die donderdag door onbekenden levend werd verbrand. Addis Abeba - Het driedaagse vredesoverleg tussen de regering van Angola en de verzetsorganisatie Unita heeft niets opgele verd. Beide partijen beëindigden zaterdag de onderhandelingen in Addis Abeba zonder dat een staakt-het-vuren kon worden bereikt. De besprekingen worden 10 februari in de Etiopische hoofdstad hervat. VERVOLG VAN VOORPAGINA Naar verluidt zullen zij vooral moeite hebben de nieuwe Ameri kaanse regering, die in eigen land onder sterke druk staat iets te doen voor de Bosnische mos lims, te overtuigen van hun plan. Vandaag zullen Vance en Owen besprekingen voeren met de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher, die twijfelt aan de doeltreffendheid van het plan en vindt dat de opdeling in provin cies lijkt neer te komen op aan vaarding van de etnische zuive ringen van de Serviërs. Rusland, Groot-Brittannië en Frankrijk, die alle drie het veto recht hebben in de Veiligheids raad, steunen volgens diploma ten het plan van Vance en Owen. Geen van de grote mogendheden is tot nog toe echter bereid zich te verplichten tot een militaire interventie. Izetbegovic verklaarde gisteren wel met een bestand te willen instemmen indien de Verenigde Naties garanties konden geven dat de zwarte artillerie onder hun controle zouden komen. De door Vance en Owen voorgestel de landkaart kon in zijn ogen geen genade vinden omdat ge bieden, waar duizenden moslims bij de 'etnische zuiveringen' van huis en haard verdreven waren, onder Servische controle zouden komen te staan. De moslims wil-i len wijzigingen in de voorgestel de landkaart in vijf gebieden. Karadzic herhaalde dat niet al leen in de onderhandelingen een akkoord over de kaart moet worden bereikt, maar dat ook de bevolking de gelegenheid moet krijgen haar mening te geven in. referenda, een eis die voor Vance en Owen onaanvaardbaar is. Kennelijk als reactie op het mis lukken van de vredesconferentie in Genève braken in het week-, end in grote delen van Bosnië weer zware gevechten uit.

de Stem | 1993 | | pagina 3