n Geweld en waanzin in films Rotterdam DE STEM Uitersten The Tragically Hip Brussel heeft er genoeg van om steeds landgenoten te evacueren is meeslepend mooi Zaïre blijft voor België een blok aan het been O Jaap van de Scheur verlaat PvdA en gaat verder met nieuwe partij Bergenaar van 'vondst EXTRA OP MAANDAG Rijkste man ter wereld dood LOSSE FLODDERS Van het graf tot de wieg DE STEM MAANDAG 1 FEBRUARI 1993 m:iitvt„4. mnmonf nnHorHnon unnr mo uan DE STEM Tilburg, Noorderligt, Optre den The Tragically Hip. Ge zien op zaterdag 30 januari. Door Peter Smolders Tilburg - Het jaar is een maand oud en Noorderligt lieeft het beste concert van 1993 al achter de rug. Een gewaagde bewering? Natuur lijk, maar de fans van The Tragically Hip diê zaterdag avond de overvolle Tilburgse zaal bevolkten, zullen er geen moeite mee hebben. 'Showbusiness is a funny game' roept zanger Gordon Downie terwijl zijn band het laatste nummer inzet. Hij kan het we ten. The Tragically Hip heeft vijf jaar moeten ploeteren in be dompte zaaltjes' voordat de groep een plaat mocht opnemen, is nu een topact in thuisland Canada, ziet zijn ster in Europa ook snel rijzen, maar krijgt in de Verenigde Staten geen poot aan de grond. Het kan Downie en de zijnen overigens niet echt deren. Het vijftal verklaart in inter views voortdurend al veel verder te zijn gekomen dan het ooit had verwacht. En ach, hoe lang moest een band als R.E.M. niet knokken voor de Amerikaanse sterstatus? Die vergelijking is niet toevallig. The Tragically Hip maakt mu ziek die geïnspireerd lijkt door de platen die R.E.M. in de twee de helft van de jaren tachtig voortbracht. Tot hinderlijk pla giaat komt het niet omdat de songs van de Canadezen geen moment onderdoen voor cue van hun collega's uit de V.S., hetgeen nogal een prestatie is. Ook in Noorderligt wordt de massa van af de eerste seconde geboeid door het stevige, broeierige ge luid. De argeloze toehoorder wordt erdoor opgetild en pas negentig minuten later door het felle zaallicht en de opruimers op het podium weer neergezet in de harde werkelijkheid. In de anderhalf uur voor dat schokkende moment heeft The Tragically Hip de hoogtepunten van drie albums ('Up to here' uit 1989, 'Road apples' uit 1991 en 'Fully completely' uit 1992) aan elkaar geregen. Onbetwiste cere moniemeester is Downie, die ook' qua stem en houding wat van R.E.M.-voorman Michael Stipe wegheeft. Hij heeft een haast mysterieuze uitstraling. Soms lijkt de zanger geheel in zichzelf gekeerd op het podium heen en weer te springen, soms zoekt hij het publiek juist op met lange anecdotes. Hoewel die, net als de teksten van zijn nummers, wel eens moeilijk te volgen zijn, kan Downie ook in zeer concrete be woordingen zijn zorgen over maatschappelijke problemen ui ten. Neem die song over het opkomend fascisme, met de prachtige titel 'Courage - it couldn't come at a worse time'. Downie en de zijnen laten horen hoe twee gitaren, een bas, een drum en een zangstem vreselijk mooie dingen kunnen voortbren gen, mits ze juist gebruikt wor den. Noorderligt heeft het beste concert van 1993 echt al achter de rug. Tokyo - De Japanse onroerend- goed-magnaat Taikichiro Mori, die door het Amerikaanse blad Forbes is uitgeroepen tot de 'rijkste man ter wereld', is zater dag op 88-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Tokyo, aan een hartaanval overleden. De man die de bijnaam 'de grootgrondbezitter van Tokyo' had gekregen, was hoofd van een familiebedrijf dat eigenaar is. van meer dan 80 kantoorgebou wen in Tokyo en omgeving. Volgens Forbes had Mori een eigen kapitaal van 23 miljard gulden. Mori, een professor, ging pas in 1959, op zijn 55e, het zakenleven in en richtte de on derneming Mori Building Deve lopment op.- Dit heeft een jaar- Mori lijkse omzet van ruim 1,7 gulden.- M >S Q door John O'Mill In „Time's Arrow" beschrijft Martin Amis het leven van dokter Tod van diens dood tot zijn geboorte, van het graf tot de wieg. Het gegeven van het omgekeerde tijdsverloop is niet nieuw. Ik heb zo n omge keerd tijdsverloop al eens eer der gelezen en vond het toen wel amusant en goed te vol gen. Nu niet meer. Mijn fanta sie, hoewel gerijpt met het verloop der jaren, schiet nu te kort. Het begin van zo'n om gekeerde levensloop kan ik me nog wel voorstellen. Ik zie dan in mijn verbeelding een groep je stemmig geklede mensen in alle richtingen weg drentelen van mijn open graf. Een ogen blik staat het kerkhof leeg en dan komen de doodsgravers de kist weer opgraven om mijn lijk daarin terug te brengen naar het mortuarium en van daar naar mijn sterfhuis. Hier verandert mijn lijk in een ster vende patiënt en vervolgt dan zijn loop van grijsaard naar 5^ mar., jongeling, kind en baby v om na moeizame opstijging v via de lichaamstunnel van mijn moeder te veranderen van baby in embryo in haar schoot. Zo ver kon mijn fanta sie het nog bijbenen, maar hoe moet het nu verder met mij. Na negen maanden verder te rug als ik al ben geslonken en ingekrompen tot één bevruch te cel, dan ben ik er ineens niet meer of net wel Ik kan het dan niet meer volgen. Waar kwam ik nou ineens vandaan? Ben ik in die cel binnen gedrongen aan boord van een van mijn vaders zaad celletjes of was ik al aanwezig in coma toestand in een eicel letje van mijn moeder? Als Time's Arrow oftewel de pijl van de tijd een keer de andere kant opvliegt dan eindigt uw leven bij uw geboorte. Bizar, maar niet onkies, onge past of onsmakelijk. Dat is wel het geval bij de dagelijkse dingen binnen uw levensloop, zoals Martin Amis niet ver zuimt te verhalen. Wij zijn allemaal mensen en niets men selijks mag ons derhalve vreemd voorkomen. Jawel, maar we hoeven niet stil te staan bij de menselijk verrich ting bezongen in het lied: Kei zer, koning, generaal, stoel- gaan doen ze allemaal. Hier over uit weiden in detailles doen hoogsten de medici en romanschrijvende fantasten. Die beschrijven ons hoe een mens een nieuwe dag begint met een bezoek aan het toilet om daar de onverteerde voed- selresten van de vorige dag af te scheiden en achter te laten in een toiletpot, vaak om spoeld met urine. Deze mense lijke reeks handelingen ron den wij af met het doortrek ken van het toilet. Draai nu het tijdsverloop van deze ge beurtenissen eens om. Wat is het tegenovergestelde van doortrekken Moet ik iets doen, zo ja, wat moet ik dan doen om het doorgespoelde weer terug te krijgen de toilet pot En dan Als ik de billen ontbloot heb en plaats heb genomen op de bril... asjeblieft, zeg, nee, nee, in alle ernst ik vraag u of uw fantasie in staat is u voor te toveren hoe daar in die pot van alles opspringt zo is 't wel genoeg, zeg. Nee dus U boft, u hoeft Martins Amis boek niet te lezen. Het hele idee is trouwens ondenkbaar, want bij terugloop van de tijd wordt het verleden de toekomst, een toekomst zonder geheimen omdat we van het verleden op de hoogte zijn. Ik kan het niet volgen, u wel Ö.'Mdl Dokter Tol spreekt al van „vies" als hij de volle zakken keukenafval terugzeult naar de keuken (twee maal in de week als de ophaaldienst ze op de stoep deponeert,) Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Belgische regering vindt het zo langzamerhand welletjes om na elke golf van geweld in de voormalige kolonie Zaïre met militairen en vliegtuigen landgenoten te evacueren. FOTO AP miljard Ondanks waarschuwingen van de overheid keren de meeste ge vluchte Belgen - religieuzen en zakenmensen - na korte tijd weer terug naar het hart van Afrika, waar president Mobutu met steun van het Westen de lakens blijft uitdelen en zich persoonlijk verrijkt. Toen een eerste groep geëvacu eerde Belgen zaterdag aan de oevers van de Zaïrestroom in Congo-Brazzaville werd ge vraagd of zij opnieuw zouden terugkeren naar Kinshasa, ble ken de meeste dat wel van plan. In oktober '91, bij de zware rellen en plunderingen in de Zaï rese hoofdstad Kinshasa, zette de toenmalige regering van pre mier Martens ook al honderden paracommando's in om landge noten per vliegtuig uit Zaïre weg te halen. De schrik bij de Afri kaanse Belgen, die vooral actief zijn in de dienstensector, zat er toen goed in. Ze waren alles of bijna-alles kwijtgeraakt. Hun winkels waren leeggeplunderd, hun huizen in brand gestoken. Maar het ontbreken van fatsoen lijke opvang in hun vaderland, gebrek aan toekomstperspectief en heimwee naar de neo-kolo- nialistische levenswijze, brach ten velen ertoe terug te keren naar Zaïre. Ondanks de waar schuwingen van het ministerie van buitenlandse zaken in Brus sel, waren er op het moment van de rellen van vorige week alweer bijna tweeduizend Belgen in Kinshasa. Belgisch Kongo werd in 1960 onafhankelijk. Sinds 1965 heeft de vroegere sergeant-hulpboek houder Joseph Désiré Mobutu er de absolute macht. Elk democra tiseringsproces wordt door de dictator en zijn clan, desnoods met behulp van de goed uitge ruste en gemotiveerde presiden tiële garde, in de kiem gesmoord. De door de nationale vergade ring aangestelde regering van premier Tshisekedi wordt door Mobutu gesaboteerd. Ondanks zijn gigantische na tuurlijke rijkdommen, is Zaïre straatarm. Heel veel van wat aan ontwikkelingshulp en leningen van het IMF binnenkwam, ver dween in de zakken van de Mo- butu-clan. Eind jaren zeventig was maar liefst 17 procent van de staatsbegroting gereserveerd voor de president zelf, terwijl amper 2 procent werd besteed aan gezondheidszorg. Het land voert door de letterlijk vastgeroeste economie praktisch niets meer uit. Het volstrekt scheefgelopen monetaire beleid, heeft geleid tot een hyperinfla tie. Regelmatig landen op de kleine luchthaven van Oostende privé-vliegtuigen van Mobutu. Soms worden er dure limousines ontscheept of geladen, maar meestal komen de vliegtuigen de in Duitsland en Groot-Brittanië voor Zaïre gedrukte bankbiljet ten ophalen. Mobutu laat maar geld bijdruk ken. De rellen van afgelopen week zijn mede veroorzaakt door de omstreden uitgifte van een biljet van 5 miljoen Zaïre, ongeveer 3,20 gulden. Die biljet ten worden door de middenstand in de hoofdstad Kinshasa als wettelijk betaalmiddel gewei gerd. Vandaar dat de soldaten van het Zaïrese leger aan het muiten sloegen, toen ze hun sol dij in deze waardeloze biljetten uitbetaald kregen. In andere de len van het land, waar het gezag van de president groter is, wordt het biljet overigens wel aan vaard. De Leuvense historicus Zana Etambala beschrijft Zaïre als een staat in ontbinding. „Als je zoekt naar een deftige oplossing voor het probleem, dan moet je de etterbuil Mobutu wegnemen", vindt Etambala. Met Mobutu aan de macht is er volgens de historicus geen consensus, com promis of democratisering moge lijk. Tegelijk belandt Zaïre zonder Mobutu in een regelrechte chaos, omdat de president en zijn men sen alle touwtjes - ook econo misch - in handen hebben. „De internationale context speelt in het voordeel van Mobutu", be seft Etambala, verwijzend naar de onlusten in Liberia, Angola, Rwanda en Mocambique. Vol gens hem is het daarom dat het Westen, ondanks alles, de presi dent van Zaïre het liefst nog een tijdje in het zadel houdt. Een Belgische man verlaat het jacht van president Mobutu Sese Seko waarmee zaterdag honderden Belgen werden geëvacueerd lil Zaïre. foto# Door Jos Kessels Rotterdam - Terwijl bij be roerde films om toegang ge vochten wordt, blijven bij goede films de zalen angst vallig soms bijna leeg. Dit contrast, wat zich in de bio scopen zeer regelmatig voor doet, valt ook waar te nemen op het 22 ste Filmfestival van Rotterdam. Wat hét evenement had moeten worden van deze festivaleditie, de marathon-voorstelling van 'Die zweite Heimat' van Edgar Reitz, trok lang niet de belang stelling waar vooraf op gerekend was. Het gaat hier om dertien films van ongeveer twee uur, die verdeeld over het weekend ver toond werden. 'Die zweite Hei mat' is het vervolg op de tv-serie 'Heimat' en het meest ambitieu ze project uit de geschiedenis van de Duitse tv. Reitz 'zelf vond zijn vervolg-serie evenwel meer geschikt om als speciale voorstelling in de bio scopen in de grote steden te laten rouleren. Volgens hem zit er veel te veel verplichte en voorspelbare kost in het bio scoopaanbod en heeft dat het kijkgedrag nadelig beïnvloed. Het bioscoopbezoek moest weer iets bijzonders worden, zoals het vroeger was. Met hem heeft ook de festivallei ding zich verkeken op de flexibi liteit van het publiek. 'Die zwei te Heimat' is, tenminste wat ik er van gezien heb, inderdaad heel goed, maar voor dit soort mammoetevenementen is nog slechts een klein publiek te vin den. Hoe anders lag de situatie bij 'Twister' van de Amerikaanse cineast Michael Almereyda. Voor deze film liep het storm, wat er mee te maken zal hebben gehad dat de produktie omschreven was als een 'David Lynch-ach- tige film', wat tegenwoordig een stimulans is om te gaan kijken. In de praktijk was het een stom vervelende, gewild gekke kome die over een Amerikaans gezin, dat bulkt van het geld en niet weet wat er mee aan te vangen. Harry Dean Stantorl speelt het hoofd van het gezin. Hij wil mini-koeien fokken, maar is bang ze in het hoge gras kwijt te raken. De zoon des huizes maakt iedereen, inclusief de kijker, krankzinnig met zijn gitaarspel en narcistisch gekwijl. Omdat er aan iedereen een forse steek los zit is al snel niets te dol meer, maar humor, ho maar. Het is trouwens toch vaak waan zin troef in de films in Rotter dam. Neem het oeuvre van Abel Ferrara, waar een retrospectief aan gewijd wordt. Zijn oudere films zitten vol doorgedraaide maniakken, die zo overdreven tekëëf gaan, dat het effect verló ren gaat. In 'Driller Killer' bij voorbeeld gaat een in het levet teleurgestelde kunstenaar straat op met een drilboor, eenieder die hem voor de voeta komt te bewerken. Hoe rustig en teder steekt daa dan 'The long day closes' af va Terence Davies, vorig jaar van de mooiste films in hel hoofdprogramma van Cannes Net als 'Silent voices' still lives is het een muzikaal sfeerportret van de jeugdjaren van de re seur in Liverpool, waar hij groeit in het arme, maar gezellige arbeidersmilieu. Dt film bevat een schat aan mooii liedjes uit die periode, zoals hel sentimentele 'Tammy's in love' Het is een film die je terug doel verlangen naar de warmte onbezorgdheid van vroeger, gevoel dat alleen maar wordt door het geweld en waanzin, die elders op je af men. Door Mick Salet Het rommelt aan de zijlijnen van de politiek. Her en der discussiëren denkers en doe ners over bruisende bewegin gen om de politiek op te pep pen. Het is tijd voor verande ringen. Maar wat moet er veranderen? En hoe? Jaap van de Scheur, 66 jaar, kiest voor een oud recept: een nieuwe partij. De voormalige .voorzitter van de ambtena renbond AbvaKabo verlaat de PvdA om met Solidariteit '93 verder te gaan. Het woord aan een Rotterdams raadslid. „WIM KOK heeft me teleurge steld. Niet als persoon, maar als politicus. Wim Kok is misschien wel een minister die goed op de centen let, maar als eerste man van de Partij van de Arbeid heeft hij gefaald. Wim Kok heeft beloften gebroken. En dat moet je nooit doen. „Ik ben ook vakbondsbestuurder geweest en weet uit ervaring dat er maar één manier is: je moet doen wat je zegt en de mensen niet voor de gek houden. Mensen zijn niet achterlijk. Maar de PvdA vergeet haar verkiezings beloften op grote schaal. Wao'ers worden op een vreselij ke wijze gepakt... De huren gaan enorm omhoog... Mensen met een uitkering worden voor frau deur uitgemaakt... Dat komt hard aan. „Moet je je voorstellen: in een stad als Rotterdam is één op drie mensen afhankelijk van een uit kering. Een op de drie. In de grootste haven van de wereld. En dat is in de andere grote steden óók zo. Steeds meer men sen komen hopeloos in de finan ciële problemen en verliezen hun eigenwaarde. Dat is het allererg ste. Dat mensen denken: 'Ze houden geen rekening meer met me, ik ben niemand'. „De problemen stapelen zich op. Armoe, werkloosheid, slechte huisvesting. Er ontstaat een on derkant van de samenleving. Mensen die zich helemaal verla ten voelen. En dan moet je even naar mijn grijze kop kijken... Ik ben groot geworden in de jaren dertig. Ik heb het oprukken van het fascisme gezien. Gesteund door werklozen en werknemers die het niet meer zo zagen zitten. Dat is een schrikbeeld dat mij niet meer loslaat. En als iemand dan zegt dat dat niet meer ge beurt, dan zeg ik: dat zei mijn vader ook, maar voor je het weet hoor je de marcherende laarzen Jaap van de Scheur: 'Ik heb nou eenmaal een bekende kop'. weer... „De mensen spreken me op straat aan - ik heb nou eenmaal een bekende kop- en zeggen dan: 'Van de Scheur, de volgen de keer stem ik op de CD'. Niet omdat het fascisten zijn, niet omdat ze een hekel aan buiten landers hebben, maar gewoon, uit protest. Omdat ze door de politiek vergeten worden. „De PvdA weet dat, maar doet er niets aan. Dat vind ik on rechtvaardig. Dat vind ik ge vaarlijk. Daarom was ik blij dat een aantal mensen zei: we moe ten iets doen voor de uitkerings gerechtigden, de ouderen en de alleenstaanden. Zo is Solidari teit '93 tot stand gekomen. Als idee van mensen die het zelf goed hebben, maar bezeten zijn van het nastreven van eerlijk heid en rechtvaardigheid. „Die mensen hebben mij ge vraagd om mee te doen. Dat wilde ik wil. Maar ik zei: als je écht wat wilt veranderen, dan moet je macht veroveren aan het Binnenhof. Als je op korte ter mijn iets voor de zwakkeren in de samenleving wilt bereiken, moet je zorgen dat je in de Tweede Kamer komt te zitten. Als je eerst gaat praten over een nieuwe vorm van democratie, ben je over vijftig jaar nog bezig. „Nee, als je werkelijk wat wilt doén, moet je binnen het be staande systeem proberen in vloed te verwerven. In de Twee de Kamer en, zo nodig, in de gemeenteraden. Macht is geen vies woord. Want wat komt er nou allemaal terecht van die bewegingen? Iedereen keek naar André van der Louw. Wat gaat hij doen? Niks. Iedereen keek maar Jan Schaefer. Wat gaat hij doen? Ook niks. Om de politiek te veranderen moet je zetels en invloed verwerven. Daarom heb ben wij haast. Om aan de verkie zingen in '94 mee te kunnen doen. „Waarom ik er nu pas mee kom en niet in de zomer dat het kabinet besloot de wao aan te pakken? Tja, je loopt er eerst een tijdje mee rond, hè. Moet dat nou, wéér een politieke partij? Lukt dat wel? Een partijpro gramma schrijven is één, maar het op poten zetten van een organisatie en landelijke be kendheid krijgen, is minder makkelijk. Maar uiteindelijk heb ik besloten het toch maar te proberen. Als je niets doet, ga je dood en heb je niets gedaan. „Wij willen de oude term 'soli dariteit' nieuw leven inblazen. Er is behoefte aan solidariteit. Met de zwakkeren in de samen leving in Nederland en de rest van de wereld. Dat betekent méér geld voor stadsvernieuwing en géén bezuinigingen op de wao of de aow. Maar we hebben nog geen politiek programma. De partij moet officieel nog worden opgericht. In mei of juni. Over een week of twee, drie gaat er een voorlopige visie van Solida riteit het land in. Naar groepen van werklozen, wao'ers, ouderen en alleenstaanden. FOTO ANP „Wij vragen: Wat vinden jullie ervan? Doen jullie mee? Jullie beslissen! Het kan best zijn dat we ons daarna af moeten vragen of we wel levensvatbaar zijn. Daar is nog niets van te zeggen. Ik krijg positieve, maar ook cy nische reacties. Van de week had ik nog zo'n man aan de telefoon, die zei: 'Hou toch op, Van de. Scheur, je vecht tegen de politie ke maffia, dat win je nooit.' Die man was, net als ik, teleurge steld in de politiek, maar was de andere kant opgeslagen. Hij wou niets meer. Ik wil alles nog. „Lijsttrekker? Ik? Ik zeg geen nee en geen ja. Als er morgen een knappe jongen of een vrouw komt die het beter kan, dan doe ik een stapje opzij. Dan word ik lijstduwer. Want van de Scheur is niet belangrijk. Het gaat om die uitkeringsgerechtigden, ouderen en alleenstaanden die steeds meer in een isolement ko men te zitten. „Ik vind het ook altijd zo dom dat politieke partijen maar één gezicht hebben. Alsof al die an deren niets te vertellen hebben. Maar goed, wie er straks op de lijst voor de Tweede Kamer ko men te staan en hoeveel zetels Solidariteit '93 denkt te kunnen halen, dat zijn vragen waar ik nog geen antwoord op kan ge ven. We zijn net bezig. Het moet zich allemaal nog ontwikkelen. Maar pas op, hè, het is geen afscheuring van de PvdA, het is geen partij voor oude en teleur gestelde PvdA'ers, het is een nieuwe partij voor mensen die nog waarde hechten aan solida riteit, of ze dat nou socialistisch of christelijk vertalen. „Het is wel een emotionele stap om te zetten. In februari ben ik vijfenveertg jaar lid van de PvdA. Ik heb alle ups en downs meemaakt. Dat ga je niet zo makkelijk weg. Maar toch voel ik me geen verrader. Ik heb de partij niet verraden, de partij heeft haar beginselen verlaten. De democratie waarin ik groot ben geworden, de democratie waarin mensen naar elkaar luis teren en de mensen met de beste argumenten gelijk krijgen, die democratie wordt ondermijnd. „Er worden dictaten opgelegd. Als je deze week de discussie over de wao in de Tweede Ka mer hebt gevolgd, dan valt het je toch op dat ze het meer over zichzelf en hun gekonkelfoes hebben dan over de wao'ers. Daar heb ik genoeg van. „Waarom ik dan pas in mei mijn lidmaatschap van de PvdA op zeg? Eén van de argumenten is dat ik politiek niet dakloos wil zijn. Zo ben ik opgegroeid: je moet lid zijn van een vakbond en een politieke partij. Zolang Soli dariteit '93 er officieel nog niet is, blijf ik lid van de PvdA. Als het even kan blijf ik ook in de Rotterdamse gemeenteraad zit ten. Voor Solidariteit '93. Maar daar moet ik het hier met de PvdA nog even over hebben. „Nee, het is niet de eerste keer dat ik mijn lidmaatschap van de PvdA opzeg. De eerste keer was toen ik als dienstplichtig militair uit Indië kwam. Ik was zó ver ontwaardigd over de koloniale politiek die de PvdA steunde, dat ik geen lid meer wilde zijn. Maar na drie of vier maanden was ik weer lid. Het bloed kroop waar het niet gaan kon. „Maar dat zie ik nu niet nog eens gebeuren. Ik verlaat de PvdA voorgoed. Daar kan geen brief van Wim Kok en geen telefoon tje van Felix Rottenberg nog wat aan veranderen. Het is over." Brussel (rtr/afp) - België is bereid troepen in Zaïre in te zetten als zich problemen voordoen met de evacuatie van Belgische burgers uit de onrustige hoofdstad Kinsha sa. Dat heeft minister van defensie Leo Delcroix giste ren gezegd. president Mobutu Sese Seko van Zaïre weigert tot nog toe de meer dan 300 man Belgische paratroepen die in het buurland Congo paraat staan binnen te laten om hun landgenoten te evacueren. Volgens Delcroix verloopt de Van onze redactie economie Eindhoven - Philips gaat vt produceren volgens de HD-M se versie van hdtv). 'De reden voor dit besluit is de weigering van de Europese Ge meenschap om 1,1 miljard gul den beschikbaar te stellen voor investeringen bij omroepen, pro grammamakers, satellietexploi tanten en kabelnetbeheerders. Als er niet voldoende program ma's zijn, is het volgens Philips commercieel niet verantwoord HD-MAC-toestellen op de markt te brengen. Het concern heeft daarom het aantal medewerkers dat zich bezighoudt met HD- MAC verminderd. Investeringen van enkele tientallen miljoenen gaan niet door. Ir. Henk Bodt, in de Philips-top verantwoordelijk voor consu- menten-elektronica, liet zater dag in een interview met het Financieele Dagblad blijken dat hij teleurgesteld is in de politiek. Europa dreigt volgens de Phi- lips-topman een voorsprong op Japan en de Verenigde Staten uit handen te geven. HD-MAC is de door Philips, sa men met onder meer het Franse Thomson-concern, ontwikkelde Europese hdtv-versie. Hoge defi nitie-televisie heeft een breder beeldscherm, geluid van cd- kwaliteit en een scherper beeld door verdubbeling van het aan tal beeldlijnen tot 1250. De EG .heeft 650 miljoen gulden aan Eureka-subsidies gestoken in de ontwikkeling van HD-MAC. Philips heeft er tussen de 350 en 400 miljoen gulden in geïnves teerd. De werking van het nieu we tv-systeem is aangetoond met experimentele uitzendingen van onder meer de Olympische Spe len. Volgens een rapport van het ad- Den Bosch - Heeft de Ma! Hiddema een gat in de markt c van. Hij heeft namelijk via de schadevergoeding gekregen v Zoom die 144 dagen ten om gezeten. Had Hiddema de 'normale' pro cedure gevolgd - dus via de strafrechter - dan had hij geen schijn van kans gehad. Zijn cliënt werd op 2 november 1989, verdacht van doodslag c.q. zware mishandeling met dodelij ke afloop, achter de tralies gezet. De rechtbank in Breda veroor deelde hem op 31 januari 1990 voor doodslag tot zeven jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het gerechtshof in Den Bosch vernietigde op 1 november 1990 het rechtbankvonnis en veroor deelde de man in hoger beroep voor poging tot zware mishande ling tot acht maanden gevange nisstraf. Het hof stelde de ver dachte onmiddellijk in vrijheid. Advocaat Hiddema kon via de strafraadkamer van de recht bank geen schadevergoeding claimen. Het Wetboek van Straf vordering maakt dat onmogelijk omdat de zaak toch met een straf, namelijk acht maanden HET WAS een weekend van uit werd massaal gedemonstreerd was een goed gekozen mome kwam Adolf Hitler aan de mac in dit memorabele weekend, Auschwitz-monument door var Dit trieste incident is illustratie ten toenemend aantal menser Qroeiende rassenhaat, waarvar onze maatschappij manifestere sportstadions waar supporter? schreef gaan. De samenleving lijkt die ne< passief te willen aanschouwen ö|9d en nu weerbaar. Daarmee sch jreemc'e''n9en'laa'; en rec Daar is ook weinig reden tc Duitsland 2184 racistische incir uoden gevallen. Beter bewij phfers is er niet vinden. Het Wakker wordt. I 4.

de Stem | 1993 | | pagina 2