gumEan 0EALEn r,„lHNDERTMDB@RN Regering laat reparatie wao-aanpassing ongemoeid Breda betoogt tegen Bosnië-oorlog Begemann verkoopt Bredero Price aan Texaanse firma 31 Israël laat eenderde Palestijnen terugkeren balwedstrijd loopt uit op knokpartij Hoek kansloos onderuit KOOP MET ZEKERHEID ontainer voor le Zeeuwen lederlaag PSY i eigen huis Irons voor (im de Vos 5elgië overweegt nval in Zaïre IN DEZE KRANT: Merijntje Philips zet hdtv in de ijskast Arbeid&È/oorzïening Tot donderdag! Bosnië-plan naar Veiligheidsraad BREDA KREDIET Zwemmen in Middellandse Zee ongezond L J Met v.d. Born valt te praten! J ffk tfS. Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 MAANDAG 1 FEBRUAR11993 133e jaargang I I I I I idelburg - Alle inwoners van eland krijgen medio 1994 de schikking over een een contai- r voor het gescheiden aanbie- n van groente-, fruit- en tuin- ral (gft). Dit afval wordt ver- :rkt in de centrale compos- :ingsinstallatie in het Sloege- id die dan in werking is. Het scheiden inzamelen gebeurt wanneer deze installatie in drijf is. ZIE ZEELAND-A4 indhoven - PSV verkeert in een rare crisis. Voor de tweede aal in successie leed de lands- impioen een nederlaag. Na het ibacle in Volendam volgde za- idag in eigen huis beschamend rlies (0-3) tegen een slim spe nd RKC. fZIE SPORT - B1 orva - Bij zijn debuut op het ereldkampioenschap veldrij- °n voor profs eindigde Wim de os meteen op het erepodium, ie Oosterhouter, die brons vero- srde en vervolgens zijn vriendin larja meteen ten huwelijk oeg, moest in de Italiaanse laats Corva alleen de Fransman ominique Arnould (goud) en de uitser Mike Kluge voor laten aan. I ZIE SPORT-BI russel - België overweegt de ülitairen die zich nu nog voor e Zaïrese grens in Congo bevin- en, in haar voormalige kolonie te zetten als zich grote proble- len voordoen met de evacuatie an Belgische burgers uit de on- ustige Zaïrese hoofdsiad Kins- ,asa. Het is echter onwaar- chijnlijk dat Zaïre die "troepen p zijn grondgebied tqelaat. *1 ZIE BUITENLAND -A3 ZIE OOK PAGINA - A2 I ele doden in ewelddadig weekend Algerije ïlgiers - Bij botsingen tussen eüigheidstroepen en militante slamieten in Algerije zijn dit feekend ten minste tien mensen >m het leven gekomen. In de restelijke stad Oran werd een lolitie-commissaris gedood door slamitische extremisten, van vie er een door de politie werd [edood. In Algerije is sinds 5 iecember een nachtelijk uit- [aansverbod van kracht ter be- eugeling van het geweld van ixtremistische moslims. 1 5 i vandaag 2 katernen Extra op maandag A2 Binnen/buitenland A3 Zeeland A4/A5 Consument A6 RTV-programma's A7 Sport deel B Aan die zee heb je geen zonnebrand olie nodig onze sportredactie Etten-Leur - De voetbalwed strijd tussen Unitas (Etten- Leur) en NVS (Nieuw-Vosse- meer) is gistermiddag ont aard in een massale vecht partij, waarbij zowel spelers als supporters van beide par tijen betrokken waren. NVS-verdediger Anton Ooms liep daarbij een dubbele kaak- breuk en verzakte oogkas op. De Steenbergenaar wordt vandaag Spelers en supporters gaan elkaar te lijf. foto cor viveen nader onderzocht en geopereerd. Ooms dient een aanklacht in bij de politie. Tegen wie is echter nog de vraag. Onduidelijk is im mers wie de eerste klap uitdeel de en waarom. De spelers van beide partijen liepen op dat moment zij aan zij naar de kleedkamers omdat scheidsrechter J. Stoffijn uit Terneuzen vijftien minuten voor het einde van de match een af koelingsperiode van vijf minuten had aangekondigd. Vermoedelijk zijn toeschouwers als eerste met elkaar op de vuist gegaan en sloeg de vlam daarna over op de spelers. Volgens scheidsrechter Stoffijn had de afkoelingsperiode niets te maken met vermeende racis tische opmerkingen van enkele NVS-spelers aan het adres van de Turkse (Suat Yakut) en Ma rokkaanse (Hamid Bourehti) spelers van Unitas. Die hadden hem tijdens de wedstrijd om maatregelen daartegen ge vraagd. „Racistische uitlatingen heb ik niet gehoord," aldus Stoffijn. „Ik heb afgefloten omdat er een irritante sfeer was ontstaan." De arbiter besloot na de knok partij de wedstrijd definitief te staken. Nog geen cao-ingreep (ADVERTENTIE) ündhoven - Philips is voorlopig jestopt met het hdtv-project. De 'eden hiervoor is de weigering :an de EG om 1,1 miljard gulden e steken in de ontwikkeling van irogramma's volgens de hdtv- ïorm. Als er niet voldoende pro gramma's zijn, is het volgens Mips commercieel niet verant woord hdtv-toestellen op de narkt te brengen. ZIE BINNENLAND - A3 Uitnodiging voor werkgevers in het Midden- en Kleinbedrijf Wat Arbeidsvoorziening Breda in de nieuwe opzet voor u kan betekenen op 't gebied van bemiddeling, werving en selectie, vertellen wij u graag tiidens een bijeenkomst op donderdag, 4 februari om 13.30 uur in het Turfschip te Breda. Programma: inleidingen door R. de Boer, voorzitter Centraal Bureau Arbeids voorziening en G. Eissens, voorzitter Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening re gio Breda. Workshops: Vraag en aanbod, vrouwen en minderheden Arbeidsvoorziening in het Midden- en Kleinbedrijf Scholing waaraan u naar keuze kunt deelnemen. De bijeenkomst is bedoeld voor werkgevers in het Midden- en Kleinbedrijf, in stellingen en personeelsfunctionarissen. Voor meer informatie en aanmelding kunt u contact opnemen met de heer R, Schoenmakers van het RBA Breda, tel. 076-226005. Saett&i ?aed wwi Duizenden mensen, sommigen met een fakkel, luisteren op de Grote Markt in Breda naar de redevoeringen waarin de gruwel daden die plaatsvinden in de burgeroorlog in Bosnië-Hercegovi- na worden afgekeurd. Het actiecomité 'Stop de Waanzin' dat tot de betoging had opgeroepen, was verrast en verheugd over de massale opkomst. foto marcel bekken Genève - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is aan zet nu in de kwestie Bosnië-Hercegovina de onderhandelingen in Genève over het vredesplan dit weekend zijn mislukt. De bemiddelaars Cyrus Vance en David Owen hopen dat de Veiligheidsraad hun vredesplan goedkeurt en de tegenstribbelende Bosnische-Serviërs en moslims, die het plan zaterdag op essentiële punten afwezen, desnoods dwingt ermee in te stemmen. Moslimpresident Izetbegovic van Bosnië en de Bosnisch-Servische leider Karadzic gaan halverwege deze week naar New York wanneer de serieuze debatten in de Veiligheidsraad beginnen. De Bosnisch- Kroatische leider Boban, die als enige het vredesplan op alle punten aanvaardde, zal vermoedelijk eveneens zijn opwachting in New York maken. Verwacht wordt dat Vance en Owen de Veiligheidsraad zullen vragen het plan goed te keuren om druk uit te oefenen op de Bosnische partijen. VERVOLG OP BUITENLAND - A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet zal vooralsnog niet ingrij pen in cao's waarin af spraken zijn opgenomen om de wao-ingreep te re pareren. „We vertrouwen op het verantwoordelijk heidsbesef van de vakbon den en werkgeversorgani saties," aldus staatssecre taris Ter Veld. De staatssecretaris reageerde op een oproep van PvdA-fractielei- der Wöltgens. Die zei zaterdag op een partijbijeenkomst in Eindhoven dat het kabinet cao's moet respecteren als daarin het politieke wao-compromis finan cieel wordt hersteld. Minister De Vries (Sociale Zaken) moet deze cao's dan ook gewoon algemeen verbindend verklaren, waardoor ze voor een gehele bedrijfstak gelden. Slecht Ter Veld liet gistere/, voor de NOS-televisi.e weten dat het niet-verbindend verklaren of het anderszins ingrijpen in cao's 'nog niet aan de orde is'. Wel zei ze dat het compenseren slecht is voor de werkgelegenheid. „De lasten van de arbeidsongeschikt heid worden zo verschoven naar het bedrijfsleven, wat uiteinde lijk slecht kan uitpakken voor de werkgelegenheid. Eerder in het weekend onder streepte FNV-voorzitter Steke lenburg nog dat de compensatie van de wao bij de cao-onderhan delingen op de eerste plaats komt, nog vóór de eis om extra werkgelegenheid. Uitleg Wöltgens sprak op een van de vijf landelijke wao-uitlegbijeen- komsten van de PvdA. De PvdA- achterban toonde begrip voor het wao-akkoord, waarin de hui dige wao'ers worden ontzien, maar was vooral bezorgd voor de toekomst van wao'ers én aow'ers. Eén van de ongeveer tachtig aanwezigen in de bovenzaal van het Eindhovense grand café Ar- tys voorspelde dat de aow de volgende sociale verzekering is waar de hakbijl aan gezet zal worden. Maar Wöltgens wees er op dat voor de oudedagsvoorzie ning met dit wao-compromis niet hoeft worden gevreesd. Vol gens hem is de stimulans door het huidige wao-compromis gro ter om mensen aan het werk te houden in plaats van te dumpen in de wao. De totale som geld die aan wao'ers betaald moet wor den kan daardoor kleiner wor den. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze verslaggever Breda - De onderneming Bre dero Price, een van de para- depaardjes van de Koninklij ke Begemann Groep, is vrij verrassend verkocht aan het in Dallas gevestigde Dresser Industries Inc. Een eerder verkoop-akkoord tussen Begemann en het Britse Charterhouse Development Ca pital ging op het laatste moment niet door, omdat de koper te veel tijd nodig had en nieuwe voor waarden stelde. Begemann moet nu wel genoe gen nemen met een lagere ver koopprijs: 290 miljoen gulden in plaats van de 360 miljoen die Charterhouse bood. Voor Bege mann zal dat over 1992 een sterk lagere winst betekenen. De verkoop van Bredero Price, producent van pijpbekleding voor de olie- en gasindustrie, hing al een tijdje in de lucht. Afgelopen vrijdag legde het be stuur van de Amsterdamse effec tenbeurs de handel in Bege- mann-aandelen stil omdat het duidelijkheid wenste over de verkoop van Bredero Price. Over de verkoop van Bredero Price had de Begemann Groep een principe-akkoord bereikt met een consortium van interna tionale investeerders onder lei ding van Charterhouse. „Tijdens de juridische, fiscale en financiële afwikkeling van de transactie is door Charterhouse een aantal aanvullende voor waarden gesteld. Daardoor kwam het tijdplan onder druk en ging de deal niet door," aldus Begemann-woordvoerder B.K. van Dijk gisteravond. De negatieve invloed van de nu gesloten transactie op de winst over 1992 van het Begemann- concern blijft nog onduidelijk. Het conglomeraat van 130 on dernemingen, bij elkaar gekocht door zakenman J. van den Nieu- wenhuizen, kondigde op 12 ja nuari aan dat over 1992 een hogere winst werd verwacht dan over 1991 (85 miljoen). Van Dijk: „Ik noem geen getal len, maar het zal nu beduidend lager zijn." De Begemann-woordvoerder be nadrukte dat de plannen om Be- gemann-dochters die het niet goed doen financieel weer over eind te helpen, gewoon door gaan: „De verkoop van Bredero Price heeft een sterk positieve invloed op de liquiditeitspositie (de mate waarin de onderneming op korte termijn aan de finan ciële verplichtingen kan voldoen, red.) en solvabiliteitspositie (de mate waarin de onderneming te allen tijde aan de verplichtingen kan voldoen, red.) van de Bege mann Groep." Cash geld is welkom bij Bege mann omdat het met een solva biliteit van 29 procent voor een industriële onderneming aan de lage kant zit. Dresser Industries Inc. was een van de partijen waarmee Bege mann vorig jaar al onderhandel de over de verkoop van Bredero Price. Het nu bereikte basisak koord houdt in dat de Ameri kaanse groep voor 100 procent eigenaar wordt van Bredero Pri ce. Volgens Van Dijk, secretaris van de Raad van .Bestuur van Bege mann, is een bijkomend voordeel Voor voetbalvereniging Hoek lijkt het afscheid van de eerste klasse in het zaterdagvoetbal alleen nog een kwestie van tijd. Tegen het eveneens laag geplaatste Noordwijk moest de Zeeuwse doelman Ronald Gort (zie foto) liefst vier maal vissen en ging Hoek met 1-4 kansloos ten onder. zie sport -deel b iln de ochtend kan plaatselijk eerst mist ontstaan. Na het oplossen daarvan wordt het vrij zonnig. Er is praktisch geen wind. Jeruzalem (afp) - De Israëlische regering is bereid om eenderde van de ruim 400 Palestijnse bannelingen die in december zijn uitgewezen naar Zuid-Libanon, te laten terug keren. Voor, de overigen zou de periode van verbanning kunnen worden verkort. Dit heeft de Israëlische radio zondag gemeld. De maatregelen zouden genomen moeten worden door de beroeps commissies en de speciale com missies die premier Rabin heeft ingesteld. Volgens de radio is hiertoe besloten op verzoek van de Verenigde Staten 'die erop staan dat Israël een spectaculair gebaar maakt' om de Ameri kaanse positie binnen de VN- Veiligheidsraad te vergemakke lijken. De Amerikaanse regering probeert sancties tegen Israël te gen te houden. VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali Is een van de voorstanders voor verdergaande maatregelen tegen de Israëli's. De bannelingen in Zuid-Libanon wezen gistermiddag het Israëli sche voorstel af. De Israëlische premier moet volgens hen vol doen aan resolutie 799 van de Veiligheidsraad, waarin de on middellijk terugkeer van alle bannelingen wordt geëist. Het Israëlische leger en veilig heidstroepen hebben in de nacht van zaterdag op zondag een vijf tiental Palestijnen gearresteerd in het vluchtelingenkamp Khan Younes in de Gaza-strook in ver band met de moord op twee (ADVERTENTIES) Israëlische militairen. Zij wer den zaterdag in de buurt van een joodse nederzetting in de door Israël bezette Gaza-strook van uit een hinderlaag doodgescho ten. Een derde militair raakte, gewond. De militaire vleugel van radicale islamitische beweging Harnas eiste later in een telefoontje aan een internationaal persbureau de aanslag op. De beweging zou ook achter de aanvallen in de cember van het vorig jaar op Israëlische legervoertuigen en de moord op een Israëlische militair hebben gezeten. Athene (dpa) - Op een kwart van alle stranden aan de Middel landse Zee zou vanwege de wa tervervuiling een badverbod moeten gelden. Dat is de conclu sie van vakbondsvertegenwoor digers, milieudeskundigen en af gevaardigden van gemeentes uit alle Middellandse-Zeelanden. Alleen al de Egeïsche Zee wordt jaarlijks vervuild met 10.000 tot 14.000 ton olie en olieprodukten,- zei de Griekse milieudeskundige Christina Theohari. Aan de monding van de twintig grootste Griekse rivieren worden de lozingsbepalingen nog altijd op grote schaal aan de laars gelapt. Sinds jaren is de concen tratie van zware metalen zoals mangaan, kwik en lood in de zee bij.Athene alarmerend hoog, I dat de transactieprijs geheel in contanten zal worden voldaan. Van Dijk: „Charterhouse was een groep financiers, Dresser In dustries is ook een industriële onderneming." Dresser Industries Inc. is over de hele wereld actief in de olie- en gasindustrie. Het concern heeft 30.000 werknemers en een jaar omzet van 4 miljard dollar. Ais producent van pijpbekleding heeft Bredero Price een markt aandeel van 70 procent. De om zet in 1990 bedroeg 127 miljoen gulden. Bij het bedrijf, afkom stig uit de failliete boedel van het Bredero-coneern, werken 1.000 mensen Begemann-woordvoerder Van Dijk: „Bredero Price droeg goed bij aan de winst van Begemann, maar is niet essentieel voor de groep." Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin nearaveerd. als u een nieuwe abonnee ooneeft. 11 de nen Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) m De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar f Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN K R N T DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1