ATB'er Djernis laat tifosi balen Courier, de Grand Slam Man 'Mighty Monica' meesteres IE RAGEN vs KORT Amerikaan te sterk voor Edberg in finale Australian Open Giro 50500 Gééf om lepra De Grand Slamfinales van Monica Seles SPORT B3 TOPSCORERS ERSTE DIVISIE TOPSCORERS mtslag trainer haus I Pontoni 'slechts' derde I Groenendaal (5e) beste Nederlander Nieuw record toeschouwers De Grand Slam finales van Jim Courier Tactiek Wijziging in verdeling prijzengeld SPORTNIEUWS KORT Nieuwe toelatingseisen voor tennis Waterpolo'ers naar Barcelona Griekse basketbalkampioen beboet Oud-international hoofdverdachte in drugszaak Plaziat drie maanden geschorst Sponsor Super Prestige dreigt met stoppen Valpartijen ontsieren WK junioren de STEM MAANDAG 1 FEBRUARI 1993 HT'90: Hiele; Atmodikoro. Tritt- essen en Van Wattum; Slagboom en Barendse; Jerry Simons, Wou' e Bever) en Sion. BOSCH: Vonk; Laponder, Meulen- kerink en Goossens; Petrovic ijhuis (43. Smeets) en Benkirane: n Van Eek. HT - MW 0-1 (0-1). 45. Lackohr idsrechter: Lammers. Toeschouw HT: Van Ede; Verrips, Vierklau, De' Van der Meer (64. Van der Ark)' 'et, Roest (73. Smit) en Plugboer' s, Smolarek en Bijl. Grinsven; Linders, Thai, Lanckohr s; Oelthaye, Joordens (90. Diks- otman; Scheepers, Meijer en Vis- - CAMBUUR 2-2 (0-1). 33. De Gier oomernik 1-1, 79. Van den Berg antuma 2-2. Scheidsrechter: Van Toeschouwers: 2600. Metgod; Pronk, Van den Berg en Snoei; Sandel, Van Mol en nik; Vurens, Rodrigues (46. De Ge- n Dos Santos (75. Bog arde). Grim; Rijpma (82. Crüden), Elzin- en Abma; Sinkgraven, De Gier en oembiak (68. Uhlenbeek), Mols en M - RODA JC 0-0. Scheidsrech- :jk. Toeschouwers: 3680. M: Zoetebier; Van Loon, Binken, r en Sier; Pastoor, Den Ouden en (66. Berghuis); Daman, Steur en Waterreus; Senden, Nascimento, en Trost; Broeders, Hanssen en er; Hofstede, Jansen en Ter Avest mp (Ajax) 14,2. Meijer (MW) 12,3. Feyenoord), De Boer (FC Twente) ario (PSV), Pettersson (Ajax) 10,7 W), Kieft (PSV), Ellerman (PSV), (Roda JC), Van den Brom (Vites- (Cambuur) 8, 13. Hofman (Fortuna Smolarek (FC Utrecht), Polley (FC n Derksen (Den Bosch) 7. 5 0 2 3 2 7-14 4 0 13 1 5-9 EEN - HELMOND SPORT 8-3 Tammer 1-0, 7. Tammer 2-0, 14. 3-0, 16. Regtop 4-0. 30. Taihuttu Alberda 5-1, 44. Verberne 5-2, 55. 2, 62. Roelofsen 7-2, 67. De Jong aihuttu 8-3. Scheidsrechter: Blom- Toeschouwers: 6600. - DE GRAAFSCHAP 3-3 (0-2). 38. 0-1,42. Godee 8-2 (strafschop). 71. 1-2, 86. De Vries 1-3, 87. Oostrom Oostrom 3-3. Scheidsrechter, ans. Toeschouwers: 2087. Gele n-Sallam, Tevreden (Telstar). ERACLES 8-0 (3-0). 12. Lokhoff 1-0, mers 2-0, 27. Van Hooijdonk 3-0 op). 50. Lammers 4-0, 57. Van k 5-0, 67. Brusselers 6-0, 75. Van k 7-0 (strafschop), 82. Lokhoff 8-0. rechter: Sterk. Toeschouwers: 2232. rt De Boer, Veurink (Heracles). AZ 0-0. Scheidsrechter: Houben. uwers: 2400. Gele kaart Van Ophui* INDHOVEN 4-0 (2-0). 12. Laros 1-0, rne 2-8, 46. Laros 3-0, 52. Graef fschop). Scheidsrechter: Zuidema. uwers: 3147. Rode kaart 51. Tref- dhoven) 2x geel. Gele kaart De Eindhoven). N HAAG - VEENDAM 1-0 (1-0). 14. 1-0. Scheidsrechter: Koopman, uwers: 2403. Gete kaart Tebbenhof en Haag). OR - HAARLEM 6-4 (2-1). 30. Van 1.31. Bubberman 1-1,41. Houtman Van Utrecht 3-1,49. Van Galen 3-2, 3—3.66. Roos 4—3, 76. Roos 5—3,80. n 6-3, 81. Kooistra 6-4. Scheids- De Graaf. Toeschouwers: 1200. Ge- Roos, Ridderhof (Excelsior). (VW) en Van Meoijdonk (NAC) 15,3. sen (Eindhoven), Mutsaers (RBC) en (NAC) 14, 6. Van der Laan (ADO 13, 7. Van der Weert (TOP) en (Heerenveen) 11, 9. Hoop (Telstar), e (Emmen), Van Oostrum (Emmen), len (Haarlem), Taihuttu (Helmond n Regtop (Heerenveen) 9, 15. De Telstar), Oostrom (Telstar), Eijlander 'an Schijndel (De Graafschap) en 'da (VW). he lotto: 3-7-15-21-26 -servegetal: 4. Joker: 65 33 lotto: 8-9-15-18 - 30 - -servegetal: 47. Supergetal: 7: 66 75 999. -r-, ivisieclub Fortuna heeft angévraagd bij de regio- ziening. Het ontslag is het contract, dat al eens1 >t. te contractjaar bezig zijn, Aan de doorlopende ar- s wordt niet getornd. Ook dtrainer Chris Dekker en en de procedure. Het duo 94. he en formele redenen erzoek. Het bestuur wil en sportieve en commer- au toestemming verleent, et volgende seizoen een om de spelersgroep dit toe verplicht", verklaarde bsoluut geen uitverkoop itie moeten we met alles er de mogelijkheid vanaf j TOP werkzaam te zijn. raken voorzitter Henk de erdag met Stevens, die bij ;n trainer van het tweede ig van een aanbieding van lub sprak coach Rob Baan vorig jaar centractverlen- ïaus omdat het door de lanvallers te kort komt. ial«l de Boer vervroegd tot iden. Door Susanne Groeneveld - Corva di Azzano - Marcel Gerritsen had het zaterdag ochtend nog tegen Richard Groenendaal gezegd. Blade rend door wat oude wieier- tijdschriften kwam hij de naam van Henrik Djernis te gen, de Deen die in septem ber in het Canadese Bromont de wereldtitel ATB opstreek. ;,Als die nog amateur is, kun je hem gerust in de gaten houden", meende Gerritsen, zelf in de zomer ook actief op de mountainbike. Groenendaal moest enkele uren later, na afloop van het WK veldrijden voor amateurs, nog eens aan die woorden denken. Terwijl hij zijn relaas van de wedstrijd deed werd Henrik Djernis een eindje verderop in de regenboogtrui gehesen. Ge flankeerd door de Duitse kam pioen Ralf Berner en de zicht- baar aangeslagen Daniele Pon toni, die de honderden tifosi die speciaal voor hem naar Corva di Azzano waren gekomen moest teleurstellen. Djernis bewees maar weer eens dat een renner geen uitgebreide erelijst hoeft te hebben om we reldkampioen te worden. Top favoriet Pontoni werkte de af gelopen weken een zwaar pro gramma af, reed van de ene naar de andere overwinning. Henrik Djernis bereidde zich in alle rust voor op de titelstrijd in Corva di Azzano. Hij hield zich afzijdig van de zware Super Prestige, startte slechts één keer in het buitenland: in het Zwit serse Meilen, waar hij overigens wel won. „Hier heb ik negen jaar op gewacht", grijnsde de hoog blonde Deen, die op het WK in Hagendorf (1988) al eens een bronzen medaille uit het vuur sleepte en die in Gieten twee jaar geleden alleen Thomas Frischknecht voor zich hoefde te dulden. „Ik wist dat mijn dag eens zou komen. Dit parcours was op mijn maat gesneden. Als hier modder had gelegen, waren mijn kansen kleiner geweest." Hij voegde er meteen aan toe dat de veldritorganisatoren die hem volgend seizoen aan de start willen hebben, vrijwel ze ker bot zullen vangen. „Mijn hoofddoel is het ATB-circuit. Daarin valt veel meer te verdie nen. Veldritten zijn niet lucra tief genoeg. Ik moet vier maan den elk weekeinde twee crossen rijden om hetzelfde te verdienen wat ik in twee maanden op de mountainbike bij elkaar rijd. Het enige dat mij in het veldrij den interesseert is de wereldti tel en die heb ik nu te pakken." De geklopte Pontoni beklaagde zich na afloop over het „veel te lichte parcours". De Italiaan vond het belachelijk dat er geen rekening met zijn wensen was gehouden, maar had die kritiek beter eerder kunnen spuien. Twee weken geleden beweerde hij nog dat het hem allemaal niet zo veel uitmaakte. „Er valt amper rekening te houden met mijn wensen", zei hij toen. „Zelfs als de organisatoren het circuit zwaarder hadden willen maken hadden ze dat niet ge kund. In heel Corva is geen fatsoenlijke bult te vinden." Pontoni kon zijn nederlaag moeilijk verkroppen. Richard Groenendaal stapte gemakkelij ker over de teleurstelling heen. Vijf ronden lang wekte hij de indruk dat hij en niemand an ders wereldkampioen ging wor den. Op de moeilijke trajecten ging hij steeds aan de leiding rijden; hij probeerde de andere koplopers - Djernis, Pontoni, Lidces, Frischknecht en Berner - herhaaldelijk van zich af te schudden. In de laatste twee omlopen sloeg het noodlot echter toe. Eerst viel Groenendaal na een botsing met Lukes en daarna werd hij door een achterblijver bijna de dranghekken ingere den. „Ik heb gegokt en verlo ren", reageerde hij. „Misschien heb ik in het begin wel te veel gegeven. Het parcours leek wel een racecircuit. Drie kwartier ben ik voluit gegaan. Je kon geen moment herstellen." Uitslag, amateurs: 1. Djernis (Den) 46.23, 2. Berner (Dui) 0.06, 3. Pon- toni (Ita) 0.30, 4. Lukes (Tsj), 5. Richard Groenendaal (Ned) 0.36, 6. Frischknecht (Zwi) 0.40, 7. Gil (Pol) 0.43, 8. Janssens (Bel) 0.46, 9. Elsnic (Tsj) 0.51, 10, Marwalder (Zwi) 1.08, 11. Chiotti (Fra) 1.12, 12. Busser (Zwi) 1.21, 13. Arenz (Dui) 1.32, 14. Iten (Zwi), 15. Pospi- sil (Tsj), overige Nederlanders: 23. Brentjens 1.56, 28. Frank Groenen daal 2.26, 35. Gerritsen 2.55. Junioren: 1. Ausbuher (Tsj) 45.18, 2. Friede (Tsj) 0.38, 3. Martinez (Fra) 0.51, 4. Blim (Zwi) 0.53, 5. Steinmann (Dui) 1.05, 6. Zucchi (Ita) 1.26, 7. Gommers (Ned) 1.31, 8. Eberhard (Dui) 1.57, 9. Mudroch (Tsj) 2.35, 10. Zoli (Ita) 2.35, 12. Bruinsma (Ned) 2.48, 13. Coehors (Ned) 2.59. Melbourne (anp) - De sprong in de Yarra-rivier, die Melbourne doorkruist, begint voor Jim Courier een gewoonte te worden. Net als het winnen van een Grand Slam-toernooi. Na zijn zege in vier sets op Stefan Edberg in een wisselvallig duel tussen de nummers één en twee van de wereld (6-2 6-1 2-6 7-5), een herverto ning van vorig jaar, heeft de 22-jarige Amerikaan de helft van de laatste acht scalpen voor de elite te pakken. Courier was na de tweeëneenhalf uur durende partij wel aan een afkoeling toe. De op het eind van de koele tweede week van de Australian Open teruggekeerde hitte, vlak boven het haast ko kende Rebound Ace 68 graden, was zelfs de Sunshine Boy uit Florida te gortig. „Het was als Palm Springs in de zomer. Je kon haast geen adem halen. Het was zaak tussen de punten door zoveel mogelijk de schaduwran- den op te zoeken. Ik had er last van, maar ik wist zeker dat het Stefan ook niet onberoerd liet." Ruim een uur zag het er naar uit, dat Edberg, met zijn 27 jaar nog volop in de slag waar landgeno ten als Borg en Wilander al lang opgebrand waren, een afstraf fing kreeg. In net een uur had Courier al twee sets te pakken met de onheilspellende cijfers 6-2 6-1. Edberg kon geen goed doen, bij Courier lukte alles. Vijf van de eerste zeven service-ga mes besliste de Amerikaan op love, in de andere twee kreeg Edberg telkens slechts één punt je. De in Vastervik geboren zoon van een politieman met een grootvader, die ooit in het Zweedse elftal voetbalde, nam aan het slot van de eerste set letterlijk zijn petje af. Geheel tegen zijn gewoonte in had Ed berg een witte cap opgezet om zich enigszins tegen de schroeiende zon te beschermen. „Ik had er meer last van dan gemak. Als ik opgooide voor de service, keek ik naar de pet in plaats van de bal. Het was in deze omstandigheden onmoge lijk het beste tennis te laten zien. Het waren fases. Soms leek je dood te gaan, dan ging het in eens een stuk beter." Sein In de laatste game van de tweede set klonk het eerste sein, dat Courier verslapte en Edberg ein delijk beter in zijn ritme raakte. Courier kwam voor het eerst op zijn service in moeilijkheden, maar werkte drie breekpunten weg. Tot dan toe had hij ongelo felijk 'clean' gespeeld. In de eer ste set maakte Courier slechts fdn keer een ongewilde fout, in de tweede gebeurde dat twee maal. De vooral aan het eind van de eerste set vreselijk knoeiende Edberg, die op negen voetfouten werd betrapt (maar daar met ijzeren zelfbeheersing nimmer ever mekkerde), overkwam dat respectievelijk twaalf en tien keer. Het herstel van Edberg, een le- 'end bewijs van het Zweedse woord 'lagom' (niet te veel, niet te weinig), kwam volkomen on verwacht en tot grote opluchting van de 11.000 in de hitte kreu nende toeschouwers, niet in het minst het lawaaierige Zweedse legioen. Niet alleen de service van Courier stokte, Edberg had ook de juiste touch bij de returns 6 pakken en volleerde als van ouds. Courier moest drie door waken toestaan, forceerde er zelf maar één en gaf de set met 6 af na een dubbele fout. Het was de eerste en enige reeks, die Courier dit jaar in Melbourne aan een tegenstander moest la ten. Een jaar geleden lukte dat 'Wee Zweden: Enqvist en even eens Edberg in de finale. Courier liet zich er niet door van «jn stuk brengen. Zoals hij dat trouwens zelden toelaat. „Boven «les heeft Courier geleerd punt w punt te spelen", constateer de de voormalige Australische grootheid John Newcombe. „Na een punt is het ritueel altijd hetzelfde. Hij plukt wat aan de snaren van het racket, zet zijn pet recht, frommelt aan zijn shirt, kijkt naar de grond en richt de blik op de volgende slagenwisseling. Volkomen ge concentreerd is hij met zijn job bezig. Daar kunnen de jonge Aussies nog een puntje aan zui gen." De vierde set was doordrongen van spanning. Terwijl de van het zweet druipende spelers steeds vaker tussendoor de handdoek grepen, was er sprake van een bijna gelijkwaardige strijd. Cou rier, die vier keer van shirt ver wisselde, forceerde een door braak naar 4-3 met machtige returns, Edberg nam meteen re vanche met priemende volley's (5-4). In de elfde game viel de beslissing toen Edberg een dub bele fout sloeg met voetfout nummer negen. Op 6-5 verspeel de Courier nog twee match points, het laatste na weergaloos netspel zoals alleen Edberg dat kan. Op twee slappe tweede ser vices van Courier had de Zweed echter geen antwoord meer. „Over die laatste twee ballen was ik nog het meest teleurge steld van de hele partij. Dat ik op die balletjes geen antwoord Melbourne (anp) - Het toer nooi om de open Australi sche tenniskampioenschap pen in Melbourne heeft met een totaal van 332.074 toe schouwers een record geves tigd. Vorig jaar kwamen in twee weken 329.034 bezoe kers door de poorten van Flinders Park. De directie van Ford Au stralië, al acht jaar de hoofdsponsor van het toer nooi, maakte op de finale- dag bekend ook in elk geval de volgende editie van de Australian Open met circa 2,5 miljoen gulden te onder steunen. Melbourne (anp) Jim Cou rier heeft de helft van de laatste acht Grand Slam- toernooien gewonnen. Hij begon zijn serie in 1991 op Roland Garros met een zege in vijf sets op zijn landge noot André Agassi. Zijn beste prestatie op Wimble don was tot nu toe een plaats in de kwartfinales in 1991, op de US Open was hij in dat jaar verliezend finalist tegen Edberg. Courier won in Melbourne, voordat hij de finale bereik te, van spelers met zes ver schillende nationaliteiten: Jönsson (Zwe), Weiss (VSt), Raoux (Fra), Bruguera (Spa), Korda (Tsj) en Stich (Dui). Dat gold ook voor Edberg: Lavalle (Mex), Pri- nosil (Dui), Mansdorf (Isr), Boetsch (Fra), Bergström (Zwe) en Sampras (VSt). De door Courier gewonnen Grand Slam-finales zijn: 1991: Parijs, tegenstander Agassi 3-6 6-4 2-6 6-1 6-4, 1992: Mel bourne, Edberg 6-3 3-6 6-4 6-2, Parijs, Korda 7-5 6-2 6-1. 1993: Melbourne, Edberg 6-2 6-1 2-6 7-5. Na zijn tweeëneenhalf urende durende gevecht met Stefan Edberg, zette Jim Courier met alle plezier af voor de verkoelende, traditionele duik in de Yarra-rivier. foto ap had, daar kan ik niet over uit. Ik had nog wel eens willen zien hoe het in de vijfde set zou zijn gegaan", aldus de verliezer. Vol gens Courier had het lef dan de doorslag gegeven. „En daar heb ik genoeg van." Edberg, in zijiï tienjarige profbe- staan slechts één keer beboet (in 1987 in Los Angeles toen een mislukte volley voor het kwaad willig buiten de baan slaan van de bal werd aangezien) nam zijn verlies als een groot sportman. Zoals hij dat altijd doet. Met een lach en een kwinkslag. Daar kan de immer droefgeestig ogende Steffi Graf een voorbeeld aan nemen. Courier; tijdens het toernooi voortdurend op het Australische tv-net Channel Seven op onder houdende commercials te zien („Daar kijk ik zelf nooit naar"), noemt zichzelf een Grand Slam Man. „Het draait in het tennis toch allemaal om de Slams. Ik bereid me daar altijd beter op voor dan op de gewone toer nooien. Voor elke ronde laad ik me honderd procent op. We we-, ten toch allemaal welke over winningen de historie ingaan? Dat zijn de Grand Slams. En niets anders." UITSLAGEN Mannen enkelspel: Courier (VSt/1) - Edberg (Zwe/2) 6-2 6-1 2-6 7-5. Vrouwen enkelspel: Seles (Joe/1) - Graf (Dui/2) 4-6 6-3 6-2. Mannen dubbelspel: Visser/Warder (ZAf/10) - Fitzgerald/Jarryd (Aus/ Zwe/4) 6-4 6-3 6-4. Vrouwen dub belspel: Gigi Fernandez/Zvereva (VSt/WRu/1) - Shriver/Smylie (VSt/ Aus/10) 6-4 6-3. Gemengd dubbel spel: Sanchez Vicario/Woodbridge (Spa/Aus/1) - Garrison/Leach (VSt/3) 7-5 6-4. Melbourne (anp) - Monica Seles kan op Flinders Park in Melbourne geen kwaad doen. De in Florida levende 'Lady Madonna' van het tennis won zaterdag ook de 21e partij sinds haar debuut op de Au stralian Open in 1991. Na Jana Novotna en Mary-Joe Fernandez had nu Steffi Graf in de finale geen antwoord op de al haast spreekwoordelijke vastbe radenheid van de 19-jarige Joe goslavische. Ondanks winst in de eerste set ging de Duitse, zelf na de verhuizing van het gras van Kooyong van 1988 tot en met 1990 heerseres op het Rebound Ace, ten onder aan de angst: 6-4 3-6 2-6. 'Mighty Monica' is inmiddels zo gewend geraakt aan overwinnin gen in Grand Slam-toernooien (zeven van de laatste negen, al leen Wimbledon niet), dat ze zich niet eens meer de tijd gunt voor een feestje. Haar koffers stonden gepakt, want twee uur na afloop van de persconferentie vertrok het vliegtuig naar de States. Met haar geboortestad Novi Sad heeft Seles al sinds haar prille jeugd, toen vader/ cartoonist Karolj poppetjes te kende op haar tennisballen, niets meer van doen. Vijf minuten na de waarschuwende biepjes van haar horloge staakte ze het ge babbel met de journalisten, die ze ditmaal niet in Ascot-kledij, maar gewoon in trainingspak te gemoet trad. „Sorry, ik moet gaan", giechelde ze. Sinds de finale van Hamburg 1991 hebben Graf en Seles om en om van elkaar gewonnen. Vorig jaar was op Roland Garros in een regelrechte thriller de beurt aan Seles (10-8 in de derde set), waarna Graf op Wimbledon - het gekreun van Seles zat - oppermachtig was (6-2 6-1). Als 'Fraulein Forehand' na de winst in de spannende eerste set al dacht dat ze Seles opnieuw zou kunnen verslaan, kwam ze be drogen uit. Seles is eens als volgt omschre ven: 'De manier waarop zij zich op de baan vertoont is niet be paald attractief. Men ziet een figuur, die zich als een krab langs de baseline voortbeweegt, met een vertrokken gezicht, een racket dat wordt behandeld als de steel van een koekepan, elke dubbelhandige slag een spiegel beeld van de volgende, begeleid door lugubere kreten uit de mar telkamer." Zo bezien was de tactiek van de bange wezel, waar Graf zich tot haar eigen afgrijzen niet van kon losmaken, verklaarbaar. Maar niet erg realistisch. Het leek als of de toch knappe winst van de eerste set de Duitse nog meer de keel dichtkneep. In de hele partij liet ze slechts twee keer een winnende volley zien. Ze vol hardde hardnekkig in slice back hands zonder enige variatie of liep om haar backhand heen om te laat in de andere hoek te komen. Zo gefrustreerd raakte Graf op den duur dat ze zelfs in onmacht 'scheisse' schreeuwde, een woord, dat ze zich op de baan hoogst zelden laat ontval len. En 'bitte' smeekte toen het 'out' achterwege bleef op weer één van die scherpe ballen van Seles op het randje van de lijn. Niettemin kreeg Graf kansen op meer. Na een vroege break in de tweede set naar 2-1 voor Seles kreeg Graf op 3-4 een breek punt. Seles twijfelde geen mo ment. Ze had na een lange rally haar antwoord klaar op een voor ieder ander onhaalbare korte backhand van Graf, bestookte vervolgens tien keer de linker hoek van de Duitse om plots naar de andere kant te dreunen. Het was 5-3 en Seles sloeg met een door naar setwinst. Ook met 2-4 achter in de derde set had Graf een breekpunt in handen. Prompt sloeg Seles een ace met een vaartje van 164 kilometer per uur. In veel opzichten doet de huidige tweestrijd tussen Seles en Graf denken aan de confrontaties tus sen Navratilova en Evert van een halve generatie terug. Alleen ziet Seles, die op 11 maart 1991 Graf na een regeerperiode van 186 weken van de troon stootte als de beste van de wereld, de Duitse niet als een rivale. „Ik geloof niet dat we elkaar opjutten. Het is een spelletje dat gewoon gespeeld moet worden", zei ze na ontvangst van de Au stralische Akubra-hoed en de cheque van 410.000 Australische dollar (525.000 gulden) waarmee ze als vierde tennisvrouw over de limiet van zeven miljoen Amerikaanse dollar kwam. Opperste concentratie. Dat is volgens Seles, die in de eerste set last had van de zon bij de toss van haar opslag, de sleutel voor haar succes. „Ik let niet op de score en laat me nergens door storen. Ik speel punt voor punt. Ik verlies de bal geen moment uit het oog. Want doe ik dat wel, dan zoeft-ie langs me heen." Graf maakte na de onhaalbare return op haar tweede service, waarmee Seles de partij op het tweede wedstrijdpunt besloot, een gedeprimeerde indruk. Zoals ze het hele toernooi weer onder stress leek te leven. Melbourne (anp) - Met haar der de achtereenvolgende zege in Melbourne, haalde Monica Seles haar achtste hoofdprijs in een Grand Slam-toernooi binnen in de veertien keer, dat ze sinds Parijs 1989 aan een dergelijk evenement deelnam. De eerste keer was dat in Parijs 1990, toen ze Steffi Graf in de finale met 7-6 6-4 versloeg. Al leen Wimbledon heeft de 19-ja- rige Joegoslavische nog niet op haar palmares staan. Zowel in 1991 als in 1992 won ze wel de drie andere toptoernooien van de wereld. Twee jaar geleden deed ze om nooit helemaal opge helderde redenen niet mee in Londen, vorig jaar verloor ze daar de eindstrijd met 2-6 1-6 van Graf. 'De gewonnen Grand Slam-finales van Monica Seles zijn: 1990: Parijs, tegenstandster Graf 7-6 6-4, 1991: Melbourne, Novotna 5-7 6-3 6-1, Parijs, Sanchez 6-3 6-4, New York, Navratilova 7-6 6-1,1992: Melbour ne, Fernandez 6-2 6-3, Parijs, Graf 6-2 3-6 10-8, New York, Sanchez 6-3 6-3, 1993: Melbourne, Graf 4-6 6-3 6-2. Melbourne (anp) - De Inter nationale Tennis Federatie (ITF) heeft besloten een wij ziging aan te brengen in de verdeling van het prijzen geld van het eindejaarstoer- nooi om de Grand Slam Cup in München. De totale pot blijft zes miljoen dollar, maar de winnaar toucheert in het vervolg 1,5 miljoen dollar (in plaats van 2 mil joen) en de nummer twee krijgt 750.000 dollar (was 1 miljoen). Eén miljoen dollar is voortaan gereserveerd voor de winnaars van de vier Grand Slam-toernooien. Met dien verstande dat per zege 250.000 dollar wordt uitgekeerd als de betrokken speler ook daadwerkelijk aan het toernooi om de Grand Slam Cup (dit jaar van 7 tot en met 12 decem ber) deelneemt. Zo niet, dan komt dat geld volgens een bepaalde verdeelsleutel weer terug bij het prijzen geld. Melbourne - Het Internationale Olympische Comité en de Internationale Tennis Federatie hebben nieuwe regels vastge steld voor het toelaten van tennissers tot de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta. Speelgerechtigd zijn voortaan mannen en vrouwen, die tijdens de periode van vier jaar tussen de Spelen ten minste twee keer zijn uitgekomen voor vertegenwoordigende landenteams in officieel erkende ITF-toernooien, zowel bij jeugd als senioren. Als extra voorwaarde is gesteld, dat in elk geval in 1995 of 1996 aan een dergelijk evenement moet zijn deelgenomen. Voor de Spelen van Barcelona vorig jaar gold qlat de topspelers onvoorwaardelijk in 1992 in landenwedstrijden voor de Davis Cup (mannen) of Federation Cup (vrouwen) moesten hebben gespeeld. Daardoor vielen Navratilova, Sabatini en Seles auto matisch af. Tel Aviv - De nationale waterpoloploeg is voor het kwalificatie toernooi voor de Europese titelstrijd ingedeeld in groep A met Spanje, België, Slowakije, Israel en Oostenrijk. Dat was het resultaat van de loting zaterdag in Tel Aviv. Het toernooi wordt van 26 tot en 30 mei in Barcelona gehouden. De eerste drie plaatsen zich voor de Europese titelstrijd van 30 juli tot nen met 8 augustus in Sheffield. LOTING Mannen, kwalificatietoernooien (26-30 mei): Groep A (Barcelona): Spanje, België, Nederland, Slowakije, Israel, Oostenrijk. Groep B (Zagreb): Kroatië, Zwitserland, Roemenië, Moldavië, Frank rijk, Rusland. Groep C (Napels): Italië, Denemarken, Oekraine, Polen, Duitsland, Slovenië. Groep D (Istanbul): Zweden, Griekenland, Turkije, Hongarije, Wit- Rusland, Bulgarije. Vrouwen, Europese titelstrijd Sheffield (30 juli-8 augustus): Groep A: Zwitserland, Engeland, Frankrijk, Tsjechië, Rusland, Honga rije. Groep B: Griekenland, Nederland, Spanje, Italië, Slowakije, Duitsland. Athene - De internationale basketbalfederatie (FIBA) heeft de Griekse kampioen Olympiakos Piraeus een boete van 80.000 gulden opgelegd. De club moet tot 31 maart de thuiswedstrijden in het toernooi om de Europa Cup 1 zonder publiek afwerken. Tijdens de wedstrijd Olympiakos - Real Madrid werd donderdag de Bulgaarse scheidsrechter Angel Ivanov op het hoofd geraakt door een uit het publiek geworpen munt. De wond moest worden gehecht, de wedstrijd liep dertig minuten vertraging op. De Grieken wonnen uiteindelijk met 63-62, de eerste nederlaag van Real in het lopende seizoen. De FIBA overweegt Olympiakos voor een jaar te schorsen. Ook de organisatie van de finaleronde om de Europese beker voor landskampioenen, in april in Athene, loopt gevaar. Marseille - De voormalige Franse voetbal-international Bernard Pardo is zaterdag op verdenking van drugshandel in hechtenis genomen. Volgens de Franse politie is de ex-prof een vooraan staand lid van een omvangrijke organisatie, die in Zuid-Frank rijk een cocaïne-lijn exploiteert. Parijs - Christian Plaziat zal in maart niet kunnen deelnemen aan de WK indoor in Toronto. De Europese kampioen op de tienkamp werd zaterdag voor drie maanden geschorst. Plaziat beschuldigde de Franse atletiekcoach Serge Bord ervan dat hij verantwoordelijk is voor de matige prestaties van de Franse atleten. Bord diende daarop een klacht in bij de bond tegen de tienkamper. De disciplinaire commissie oordeelde dat Plaziat de vuile was niet buiten had moeten hangen en schorste de kampioen voor drie maanden. Corva di Azzano - Karcher, de hoofdsponsor van de Super Prestige veldrijden, heeft gedreigd met stoppen als de organisa toren niet ingaan op een aantal eisen. Directeur Wagtmans wil dat de plaats van Valkenswaard wordt ingenomen door een Nederlandse veldrit. Zijn voorkeur gaat uit naar Hilvarenbeek, het parcours waarop drie weken geleden het NK werd gehou den. Hij wil per se niet dat de veldrit in Berlijn in het regelmatigheidsklassement wordt opgenomen, omdat de publici taire belangen in Duitsland gering zijn. Wagtmans eist boven dien dat de veldrit in Overijse uit de Super Prestige wordt geschrapt. Corva di Azzano - Het WK veldrijden voor junioren werd gisterochtend ontsierd door een groot aantal valpartijen. De Italiaan Imer Brisotto moest zwaar gewond per helicopter naar het ziekenhuis in Pordenone worden vervoerd. Daar werden een zware hersenschudding en een dubbele wervelfractuur vastge steld. Brisotto moet nog zeker zestig dagen in het ziekenhuis blijven. Door de vorst zaterdagnacht was het parcours gisterochtend spekglad. Veel renners verkeken zich daarop. Nationaal kam pioen Johan Bruinsma, die als eerste het veld indook, gleed in de eerste ronde al drie keer onderuit. „Ik ben alles bij elkaar wel tien keer gevallen", reageerde hij na afloop ontgoocheld. „Ik heb nog nooit zoveel pech gehad in een wedstrijd." Ook de andere Nederlanders - Gretienus Gommers, Richard Coehorst en Willem-Jan van den Broek - kwamen met de plakkerige kleigrond in aanraking. Van den Broek was onmid dellijk na de start al betrokken bij een massale valpartij. Als een van de laatste renners kon hij aan de wedstrijd beginnen. "Daardoor zakt de moed gelijk in je schoenen", vertelde hij. Wereldkampioen Kamil Ausbuher uit de nieuwe republiek Tsjechië had weinig moeite met het gladde parcours. Hij reed in de tweede ronde 'thuisrijder' Elvis Zucchi voorbij en breidde zijn voorsprong daarna steeds verder uit. Voor 50 gulden redt u een leprapatiënt Leprastichting Amsterdam

de Stem | 1993 | | pagina 11