Mu +v 'Maf worden, kan altijd nog' Pontoni verdient net zoveel als prof +I/ISIE iBY'S Sprinter Gerard van Velde houdt afstand tot het schaatsen )MIE KORT catiedag 'ling riUZIEK 6Echt bezeten van het schaatsen, nee, liever niet' 'Ik ga nog steeds vooruit. Dat voel ik' Italiaan na uitstapje naar motorcrossen snel naar top bij veldrijden aart afgerond' ir-generaal van de GATT neven en Handel), verwacht vóór 1 maart kan worden omdat dan voor de Ameri- opt om over dit onderwerp Congres via het zogenoemde uis en het Congres voorzien eldhandelsoverleg slechts in woordigers kunnen worden hebben om onderdelen aan eer tijd nodig is om de 108 rijgen. rikant van kopieermachines 1 van vorig jaar een verlies gevolg van eenmalige lasten, er een winst van 91 miljoen concern een verlies van 1,02 454 miljoen dollar in 1991. t uit een ook door andere wijziging van de boekhou- sterende activiteiten op het ng. De laatstgenoemde post rnactiviteiten lieten in het en van 188 miljoen dollar tot jaar van 537 miljoen dollar ndse investeerders anspreekpunt van de Belas- dse investeerders is gemach- cen over de fiscale behande- derland.Het gaat niet louter om bindende afspraken over vingstermijnen, de belasting aar Nederland worden uitge- btw-verleggingsvergunnin- >rkeursbehandeling is dat het maal tien miljoen grilden in itssecretaris Van Amelsvoort oorden op vragen van CDA- ieleidsdebat in de Senaat. De leren dat het aanspreekpunt, rote Ondernemingen in Rot mens van tien miljoen gulden le Nederlandse economie dat legatief laatschappij Shell Oil, een jke Shell/Groep, heeft over iljoen dollar tegen een winst voor. De kwartaalwinst ging van vorig jaar verdiende de jen 23 miljoen dollar in de e omzet van Shell Oil ging in hele jaar gezien omlaag. pn meer uit /an 1992 lagen de consump- ïoudingen in Nederland 2 oor. Het gaat om een reële r prijsstijgingen. Het CBS over het derde kwartaal van i de comsumptie duidelijk [eheel (3,3 procent). Deson- kwartaal boven dat van de pvragen :aat bij alle werkgevers in lease-auto's voor het perso- ken met de opgave die de nd met de fiscale bijtelling ing voor de controle is een 1992 is uitgevoerd. Daaruit per jaar voor de belastingen ase-auto voor de belastingen tse-auto van de zaak heeft, voor de inkomstenbelasting trafheffingen gelegd op de n uit zes landen, waaronder anen krijgen daarmee een sloten de VS tot soortgelijke negentien landen, waaron- getroffen, kondigde gisteren ise besluit te zullen indienen lTT. In beide gevallen is tot tegen te lage prijzen' op de 1744 UGHT, JRICK, 3 im taxeren op deze dag n antiek en geven advies i Amsterdam of bij een Sotheby's vestigingen. :1 aan de hand van foto's getaxeerd worden. kosteloos aanbiedt, zal gevraagd voor de taxatie en 1,- voor ieder Jgen komen geheel :enpeace. ter veiling worden heby's kosteloos naar Natuurlijk kunt u ook ruren terecht bij rsteloze (mondelinge) voorwerpen. chtingen: gel, tst. 38 erdam, Amsterdam 27 5656 ahtwebfen^ BF VrnGEl IJK ALLE GROTE MERKEN IN ONZE 360 M GROTE TOONZALEN' VERKOOP VERHUUR ONDERHOUD TORENPASSAGE 29/30 BREDA E 076-227350 de stem mmort "7 A TCDH/ ZATERDAG 30 JANUARI 1993 DEEL E Gerard van Velde, klaar voor de start. foto's leo vogelzang Van onze verslaggever Rob van Deursen Heerenveen - Het klinkt als een smeekbede, omdat hij weet dat er uiteindelijk toch niet aan te ont komen valt. „Echt bezeten van het schaatsen, nee, liever niet. Er is gelukkig meer tussen hemel en aarde. Maf worden, dat kan altijd nog. Ik ben pas 21." Schaatser Gerard van Velde ten voeten uit. Dit weekeinde tijdens de Nederlandse kampioenschappen sprint op het kunstijs van De Vechtsebanen in Utrecht dé favo riet voor de zege bij de mannen, maar zo koel als wat. Een lichte keelontsteking kan hem er niet van weerhouden om vanmiddag voor de eerste sessie over 500 en 1000 meter aan de start te verschijnen. Twee-en-een-halve week trainingskamp in Midden-Europa (Davos, Collalbo en Innsbruck) deden hem goed. De zoon van de plaatselijke slager - in de regio befaamd om zijn echte rookworst - van Heerde (onder Zwolle) beschouwt het bedrijven van topsport als een manier van leven. „Zodra je het als een last ervaart, moet je onmiddellijk stoppen," meent Van Velde uit het diepst van zijn hart. „Anderen van mijn leeftijd zitten 's avonds bij hun vriendin op de bank of studeren. Ik moet er, wat betreft mijn toekomst né het schaatsen, een mouw aan passen. Ik volg op het ogenblik een oplei ding in de richting van de modevakhan- del, maar echt in de boeken duiken, komt er niet van. Je bent als schaatser constant onderweg. Ik klaag niet hoor. Hier heb ik bewust voor gekozen. Toch moet ik er voor oppassen dat mijn sport mijn hele doen en laten gaat beheersen. Je zit zo gauw in de cirkel waar alleen het schaat sen telt. Presteren is natuurlijk wel be langrijk, maar het plezier volgens mij net zo. 's Morgens en 's avonds trainen in Davos, prachtig. Maar 's middags gaarne tijd voor andere dingen. De bergen in of een wandeling langs de winkels. Het maakt me niet uit. Als ik dan maar afstand kan en mag nemen. Anders zou ik inderdaad snel maf worden. En daar pas ik voor." Faam 'Nederland' rekende helemaal op hem sinds hij tijdens de Winterspelen van AlbertviÜe februari vorig jaar als sprinter op de schaats internationale faam ver wierf. Vijfde op de Olympische 500 meter; vierde - net naast de medailles dus - op de kilometer. Een honderdste van een seconde (1.14.93 tegen 1.14.92) achter de Japanner Yukinori Miyabe, die het brons veroverde. In afstand: slechts 14 centime- ters verschil, minder dan de lengte van de ijzers van zijn schaatsen zelf. Tot nu toe dit seizoen deed Gerard van Velde echter weinig van zich spreken. Won weliswaar de ouverture, de strijd om de IJsselcup voor Falko Zandstra, maar moest bijvoorbeeld tijdens de vaderland se afstandskampioenschappen begin dit jaar een verrassende triomf op de kilome ter toestaan aan de vrij onbekende Marco Groeneveld. Tussendoor gaf hij slechts via een vijfde plaats op de 1000 meter tijdens World-Cup-wedstrijden in Korea 'teken van leven', terwijl hij iets minder dan veertien dagen geleden in Innsbruck op die afstand als vierde eindigde. Voor de rest behoorde Gerard van Velde tot de categorie dertien in een dozijn. Van Velde wordt er niet warm of koud van dat het Nederlandse schaatspubliek hem voorlopig heeft verstoten uit de rijen der lievelingen. „De schaatsfans komen voor nummer uno. Dat is logisch. Daarom trekt alle aandacht naar de all-rounders." Helemaal eerlijk lijkt het hem echter niet „Vorig jaar in Albertville ging het met mij super. Mijn hele programma richtte ik op de Spelen. Daar moest ik pieken. En daar lukte dat ook. Maar de menser vergeten dat ik buiten de Spelen on beslist nog geen topper was. Het gemid delde zat over het gehele seizoen geno men tussen de achtste en de tiende plek. Albertville betekende dé uitschieter. En die prestatie blijft het publiek kennelijk bij. Dit seizoen zit ik beter met mijn gemiddelde. Ik kruip naar de top toe. Uiteraard zou ik ook willen dat dat van de ene op de andere dag zou slagen, maar ik moet geduld hebben. Nogmaals, ik ben 21 en toppers als Igor Zsjelezovski en Dan Jansen lopen al tegen de dertig jaar. Dan schijn je als sprinter pas je top te kunnen halen. Dus ik heb de tijd, ha, ha, ha." Lam Denk niet dat Gerard van Velde zich daar als een mak lam bij neerlegt. Oh nee. De Overijsselse schaatser staat namelijk te boek als een fanatiek kereltje. Zijn lera ren op de MAVO kunnen daar nu nog van meepraten. Geen rust in z'n kont om een betoog van een uur achter elkaar aan te horen. En zijn ouders weten het ook. TV kijken thuis op de bank is er niet bij. Van Velde moet bezig zijn. Zijn energie zo snel mogelijk kwijt raken. Daarom ook trok hij in Innsbruck bij de wedstrijden uit de reeks om de wereldbe ker zo fel van leer. Gerard van Velde miste concurrentie in de eigen kernploeg. Kon zich tijdens de trainingen niet met iemand meten. Verweet de schaatsbond Arie Loef uit de kernploeg van coach Wopke de Vegt gezet te hebben. „Ntijn enige richtpunt," klonk het toen. Op deze -middag in het restaurant van het Thialf- ijstadion in Heerenveen zwakt Van Velde die mening echter af. „Dat legde ik verkeerd uit. Te zwart-wit. Ik wilde er mee aangeven dat het nieuw voor mij was om het boeltje te moeten trekken. Toen ik bij de ploeg kwam, waren Christine Aaf- tink en Loef de baas. Ik durfde nauwe lijks m'n mond open te doen. Nu vraagt iedereen alles aan mij. Moet ik ineens een oordeel over dingen vellen. Daar heb ik moeite mee. Ik ben nooit naar buiten zo'n haantje de voorste geweest." J Graagte Van Velde kijkt reeds met graagte uit naar het volgend, Olympisch seizoen. In Hamar onder het dak van het Vikingski- pett ligt het doel waar hij voorlopig naar streeft. Afgelopen weekeinde zette hij in Davos zijn beste seizoentijden neer (37.53 en 1.16.20), maar echt hoera roept hij daar niet over. Het moet sneller, veel sneller, zo weet Van Velde duvels goed. Vandaar zijn voornemen om komende zomer een maand in het Canadese Calga ry neer te strijken. De Olympic Oval aldaar is het gehele jaar voorzien van een ijslaag en daar wil Van Velde gebruik van maken. „Het ritme vasthouden. Ik ga nog steeds vooruit. Dat voel ik. In Davos liep mijn sprint voor het eerst een beetje goed. Niet formidabel, maar goed. In Calgary kan ik dat misschien uitbouwen. Steeds een stukje verder. En daarnaast, een maand vakantie is ook nooit weg. Want schaat sen alleen, nee, niets voor mij. Dan word ik binnen de kortste keren zo maf als een konijn." Corva di Azzano - Daniele Pontoni had dit weekeinde voor een absoluut unicum kunnen zorgen: zaterdag middag meedoen aan het WK veldrijden voor ama teurs, dezelfde avond een profcontrakc tekenen en 's anderendaags bij de be roepsrenners opnieuw een gooi doen naar de regen boogtrui. De Italiaan had het allemaal perfect uitgestip peld. Meende hij, want maandag besliste de techni sche commissie van de UCI dat het verboden is op één wereldtitelstrijd aan twee wedstrijden deel te nemen. En dus konden Adrie van der Poel, Henk Baars, Beat Wabel, Karl Camrda en al die andere favorieten voor de proftitel weer opgelucht adem halen. Want ook bij de beroepsrenners zou amateur Pontoni de te kloppen man zijn geweest. De 26-jarige 'thuisrijder' - hij woont in de streek waar het WK wordt gehouden - is deze winter nagenoeg onklopbaar. Hij won vijf van de elf Super-Prestige- veldritten. Zondag in Wetzikon verzekerde hij zich van de eind zege in het regelmatigheidsklas sement. Als eerste amateur in de elfjarige historie van de Su per Prestige. De kleine Italiaan gaat zijn fa- vorietenrol niet uit de weg, hoe wel het WK-parcours hem niet bepaald op het lijf is geschre ven. Pontoni boekt zijn beste resultaten op zware, heuvelach tige terreinen. Het hoogtever schil in Corva is niet groter dan drie tot vier meter. Hij had liever gezien dat het WK elders in Italië was gehouden, maar in heel het land was alleen Corva bereid om het hoge bedrag op te hoesten dat de organisatie van een WK kost. Op zich niet zo vreemd. Veldrij den leeft niet in Italië. De suc cessen van Renato Longo (vijf wereldtitels in de jaren '60) en Vito di Tano (beste amateur op de WK's in Saccolongo en Lem- beek) zijn al lang verbleekt. In de pers gaat alle aandacht uit naar voetbal, volleybal en wiel rennen op de weg. „Toen Pontoni vorig jaar in Leeds de wereldtitel pakte, werd daarover uitgebreid ge schreven," vertelt Geert Rom- bauts, de Belgische mecanicien van de Italiaan. „Maar daarna werden zijn successen weer af gedaan met kleine berichten. De laatste weken is het wat beter. Dat heeft natuurlijk alles te maken met het WK. Zo'n evene ment moet toch een beetje ge promoot worden." Rombauts ,kent Pontoni bijna drie jaar. Hij haalt de Italiaan op van het vliegveld Zaventem, als Pontoni in België of Neder land moet rijden. Hij brengt hem naar de wedstrijden eh verzorgt zijn materiaal. Het huis van Rombauts in Vilwoer- de doet dienst als hotel. „Ponto ni hoeft maar te kikken en er wordt voor hem gezorgd," laat Rombauts weten. „Als hij kip wil eten, krijgt hij kip. Wil hij liever spek, dan wordt er voor spek gezorgd." Profcontract Via de Belg, die vloeiend Italir aans spreekt en dus een ideale tolk is, wordt er een afspraak gemaakt met Pontoni. De hoop op een exclusief interview ver vliegt echter bij binnenkomst van het hotel. Maar liefst zeven verslaggevers staan op de WK- favoriet te wachten. Hij wilde eerst in zijn kamer ontvangen, maar als hij het aantal journa listen hoort, besluit hij naar beneden te komen. „Zoveel belangstelling krijg ik niet elke dag," zegt hij grijn- •zend met zijn piekharen recht overeind van de gel en hoogrode konen. „Ik heb me er wel eens aan geërgerd dat er in de kran ten zo weinig over mij wordt geschreven, maar nu zit ik er niet meer mee. Het belangrijk ste is dat ik zelf beter word van mijn prestaties. Ik verdien goed aan mijn sport." Wat dat betreft hoeft Pontoni niet zo nodig prof te worden. Naast zijn startpremie van 5000 gulden per wedstrijd krijgt hij het nodige toegestopt van zijn clubsponsor Zalf Fior. Niet on gebruikelijk in Italië. Een topa- mateur verdient daar bijna net zoveel als een gemiddelde prof. De ambities om beroepswiel renner te worden, stonden dan ook op een laag pitje, totdat Pontoni een week of twee gele den hoorde van de mogelijkheid twee WK's te rijden. „Dat leek me wel wat. Temeer daar het misschien de laatste keer is dat amateurs en profs afzonderlijk van elkaar rijden." En dan grin nikend: „Dat zou toch een stunt zijn geweest, nietwaar?" Geluk In relatief korte tijd heeft Pon toni als veldrijder de absolute top bereikt. Hij begon zijn car rière bij de nieuwelingen op de weg. Hij boekte te weinig zeges om grote aspiraties te mogen koesteren. 'Crossen ging beter, maar ook dat zag hij op een gegeven moment niet meer zit ten. „Vier seizoenen ben ik er tussenuit geweest. In die perio de heb ik aan motorcross ge daan. In 1989 ben ik opnieuw gaan veldrijden. Ik werd meteen nationaal kampioen bij de ama teurs." De grote doorbraak kwam op het WK in Gieten, twee jaar geleden. Pontoni werd daar der de achter Thomas Frischknecht en Henrik Djernis. Vorig jaar voerde hij in Leeds een 'ware one-man-show op. De sterke Zwitsers kregen in het Round- hay Park geen schijn van kans. „Je moet vooral geluk hebben," zegt hij vooruit kijkehd naar het WK van morgpn. „En je materiaal heel zien te houden. Pech is funest. Daarvoor is het parcours te snel. Wat de tegen standers betreft? Je weet het nooit bij de amateurs. Er kan er een in supervorm zijn, die je niet aankunt. Mijn eigen vorm is goed, daar twijfel ik niet aan. Conditie raak je niet zomaar kwijt." Wie hij het meeste vreest? „Frischknecht natuurlijk, hoe wel het ook zijn rondje niet is. De Tsjechen zouden eveneens voor een verrassing kunnen zor gen. Je ziet ze het hele jaar niet, maar op het WK staan ze er ineens. En verder Richard Groenendaal en Mare Janssens, Pontoni, die buiten twee mecaniciens geen begeleiders nodig heeft. foto de stem/ben steffen die zal ik ook zeker in de gaten houden." Geen trainer Volgens Geert Rombauts heeft Pontoni weinig last van zenu wen. „Dat hij voor eigen pu bliek moet rijden, doet hem weinig. Zolang ik hem ken, heb ik hem zelden nerveus gezien. Integendeel. Voor de wedstrijd is hij juist heel uitgelaten. Sa men met Thomas Frischknecht die ook veel bij mij thuis komt, maakt hij grappen en grollen." Van psychische begeleiding moet Pontoni, die ooit als kel ner in strandhotels aan de Adriatische kust zijn kost ver diende, niets hebben. Zelfs een trainer heeft hij niet. Op de vraag wie hem begeleidt, wijst hij naar zichzelf. „Ik heb geen trainer nodig. Ik voel mijn lichaam zelf het beste aan. Mijn ervaring is groot genoeg om te weten wat goed en wat slecht voor mij is. Het enige dat ik in de wedstrijd nodig heb, zijn twee mecaniciens. Voor de rest doe ik alles alleen." Pontoni weet dat hij zaterdag zijn slag moet slaan op de wei nige korte beklimmingen. „Mijn kracht is mijn souplesse," ver klaart hij. „Daarmee ben ik in het voordeel op zware parcour- sen zoals in Gavere en Zillebe- ke. Een groot verzet kan ik niet aan. Dat zou mij morgen kun nen opbreken. Van de andere kant, of ik win of niet, hangt in hoofdzaak van mezelf af. Het zijn mijn benen die het moeten doen."

de Stem | 1993 | | pagina 7