De Klerk vreest voor geweld moed' I Westen betaalt ombouw van kernreactoren Oost-Europa 'Verwoestende oorlog zal uitbreken als onderhandelingen niet slagen' Vermoeiende vergaderingen Smeergeld remt ontwikkeling Duits vliegtuig ^Israël laat tientallen Palestijnen teruggaan' Los Angeles vreest nieuwe rellen na proces BUITENLAND A4 Slecht ter been? De Arola brengt u i overal heen. DE LEERLING TOVENAAR BUITENLAND KORT de stem ZATERDAG 30 JANUARI 1993 -■rijving van Zeeland tilden. Tweede Wereldoorlog deel ii provincie tonnen met als re |taat een gortdroog boek Idertussen groeit Leydesdorff 1 tot de 'rampautoriteitZü (deskundige, mag maandag ptrix toespreken tijdens de uonale herdenking in Ouwer- eel vervelend," vindt het euwse statenlid Woudstra kan me voorstellen dat be ■.urders niet gecharmeerd zijn Slager door diens kritische uding, maar Leydesdorff ;s k een omstreden persoon." fet water en de herinnering' lam tot stand dankzij en in Inenwerking met Rijkswater- lat, het Ministerie van Ver ver en waterstaat, de Water- hapsbank en de Universiteit li Amsterdam. jkswaterstaat en de water trappen waren de instanties p tijdens de rampnacht veelal epen achter te lage dijken. Zij bben zich als sponsors een laat gekocht, want waar Sla- f nadrukkelijk de schuld- hag stelt, ontbreekt die bij |ydesdorff. ontwijkt de historisch voor handliggende vraag naar p zaken met een citaat van H bchiavelli over rivieren die iten hun oevers treden en bouwen omverwerpen: „Het jt dat rivieren zo zijn betekent pt dat men in perioden van t geen voorzorgsmaatregelen Innemen." Igens citeert professor Ley- Bsdorff Kafka en diens opmer- hg over een boek dat de be doren wateren klieft, maar het lek van Leydesdorff is zeker en bijl die de zee zal doen llijten. foto ap Joegoslavische kwestie moeten verdiepen. Ze moeten informa- |ie verzamelen, boeken lezen en ranteknipsels bijhouden. Kortom: ze moeten de culture- Je achtergronden van de te pdopteren kinderen kennen. Vant er komt een tijd, of dat nu lien, twintig of dertig jaar tluurt, dat de Bosnische kinde- jren vragen gaan stellen. Daar noeten de pleegouders dan te- hen kunnnen. Wellicht moeten ze daarin zelfs deskundige be geleiding krijgen." afbrokkeling van zijn macht, "laar nu het wao-eonflict hem i botsing heeft gebracht met JBrinkman dreigt zijn positie in versneld tempo zwakker te worden. En dat kan ertoe lei den dat de onvoorspelbaar- heids-factor in zijn karakter vaker de overhand krijgt. Want het succesvolle zondagskind in ie politiek kan er maar moei lijk tegen dat de leiding hem juit handen wordt genomen. ILubbers is de risicofactor voor de coalitie geworden. Dat kan gevolgen hebben voor Ide coalitie. Het kabinet moet lopnieuw tot een akkoord ko- Imen over forse bezuinigingen. iDat levert in een pre-verkie- Izingsjaar extra spanning op. In Jde sfeer van wantrouwen tus- Isen de coalitiepartners in de ■Kamer, kan die spanning mak- Ikelijk nog verder oplopen. Juist Idan is een premier nodig die ■vanuit zijn gezag als brugge nbouwer en conflictbeerser kan I optreden. Meer dan voorheen zal echter de CDA-fractie onder leiding van Brinkman mee de regie proberen te voeren. En als reactie daarop zal de PvdA, die zich in de afgelopen weken op beslissende momenten niet heeft laten opjutten door Lub bers en het CDA, niet nalaten gebruik te maken van de machtsverschuiving in het christen-democratische kamp- Dat alles vergroot de kans op levensbeëindigende ongeluk ken. Bonn (ap) - De zeven grootste in dustriële landen (G-7) en enkele andere Europese landen hebben be sloten acuut gevaarlijke kernreacto ren in het voormalige Oostblok op eigen kosten om te bouwen. Dat heeft de Duitse minister van milieu Klaus Toepfer gisteren gezegd. Eerder trok de G-7 al 1,3 miljard dollar uit voor het opknappen van Oosteuropese centrales. De minister verklaarde dat de G—7- landen het eens geworden zijn over de instelling van een fonds van 120 miljoen mark, waaruit 'bij dramatische veilig heidsproblemen' op korte termijn maat regelen betaald kunnen worden. Duits land neemt voor 21 miljoen mark deel aan het fonds. In heel Oost-Europa, inclusief Rusland, staan 60 kerncentrales en worden er 29 bijgebouwd. Vanuit het Westen is voor al aangedrongen de centrales van het Tsjernobyl-type (RBMK) en latere WWER-modellen te sluiten omdat die installaties ontwerpfouten hebben. De Oosteuropese landen hebben echter gezegd dat zij op korte termijn niet zonder de energie van de centrales kunnen en hebben het Westen gevraagd om de kosten te dragen voor het op knappen ervan. Het gisteren aangekondigde fonds zal vooral de kosten voor lekkagemelders en brandbestrijdingsapparatuur dek ken, aldus Toepfer. Landen die geïnteresseerd zijn in de hulp moeten aanvragen indienen voor concrete technische hulp, waarover een commissie van de G-7 snel zal oordelen. Het geld hoeft niet terugbetaald te worden, maar de landen moeten zelf ook aan de kosten bijdragen. Tijdens de top van München in de zomer van 1992 heeft de G-7 besloten een hulpprogramma voor de Oosteuro pese kerncentrales op te zetten. Onder zoekers berekenden dat de totale kosten van een hulpoperatie 16 miljard dollar zouden bedragen, maar de zeven landen besloten op de korte termijn slechts 1,3 miljard dollar uit te trekken. Andere landen die mee willen doen aan het programma zijn Zweden, Finland, Oostenrijk en Zwitserland. Doel van het programma is niet zozeer de stabilisatie van bestaande centrales van Rusland, Oekraïne en Litouwen, als wel de ener gieverzorging in Oost-Europa op een nieuwe leest te schoeien. Technici hebben voorgesteld om op gro te schaal spaarlampen naar Oost-Euro pa te sturen om het energiegebruik terug te dringen, zodat minder van kerncentrales gebruik gemaakt hoeft te worden. Ook moeten de landen meer aan energiebesparing doen. Kaapstad (rtr/afp) - De Zuidafrikaanse president, Fre- derik de lüerk, voorziet een 'verwoestende oorlog' als blank en zwart het niet eens worden over de democrati sering van het land. Hij zei dat gisteren bij de opening van het parlement in Kaapstad. Volgens De Klerk is er nu nog wel 'voldoende vooruitgang' in het overleg met de politieke or ganisaties 'om de meerpartijen- onderhandelingen in maart te hervatten'. Als de onderhandelingen in maart, over de toekomst van een non-raciaal Zuid-Afrika, succes vol verlopen dan zou er in sep tember overeenstemming kun nen zijn over een interim-rege ring. En dan zijn begin 1994 verkiezingen mogelijk die open staan voor Zuidafrikanen van alle rassen, aldus De Klerk. De onderhandelingen verkeren vanaf mei 1992 echter al in een impasse omdat het ANC (Afri kaans Nationaal Congres) de veiligheidstroepen verwijt partij te kiezen in het geweld in de zwarte woonoorden. Donkere wolk De Klerk kondigde ook een serie maatregelen aan om het geweld in Zuid-Afrika in te dammen. Hij deed daarbij een beroep op de leiders van het ANC en de Inkatha-Vrijheidspartij op te houden anderen de schuld te geven van de bloedige strijd. „Misdaad en geweld hangen, meer dan iets anders, als een donkere wolk boven het land", zei de president. Volgens De Klerk zal de regering verder gaan met de afbraak van het apartheidssysteem, dat zijn Nationale Partij in 1948 invoer de, Zo moet het op ras gebaseer de onderwijssysteem, met strikt gescheiden scholen voor blanken en zwarten, rond 31 maart vol gend jaar geïntegreerd worden. 'Weinig ruimte' Steve Friedman, directeur van het instituut voor politieke we- Rabin heeft gezegd dat de uit wijzingen van alle Palestijnen, ook degenen die niet in beroep willen gaan - en dat is het merendeel - opnieuw zullen worden bekeken. Een woordvoerder van de uitge wezen Palestijnen zei gisteren dat de bannelingen beslist niet in beroep zullen gaan omdat zij. hiermee de deportatie zouden wettigen. De Palestijnse onderhandelaars (ADVERTENTIE) Door weer en wind, binnen en buiten de bebouwde kom. Op volle tank 120 km! Max. t snelheid 40 km/uur. Ook lever baar als rolstoel-inrij wagen. Vraag documentatie over deze fantastische twee-zitter. j (Uitsluitend voor gehandicapten.) JMMIJENBERG bv Postbus 142.3900 AC Veenendaal. S (Willonslr 26). tel 08385-11251 Servicepunten in heel Nederland J (ADVERTENTIE) Hebt u parapsychologische ver mogens Hoe die te gebruiken en te testen ontdekt u in het maandblad Para-Astro. Para- g Astro is te koop in uw kiosk. 1 tenschappeh'van "de Universiteit van Witwatersrand, ziet in De Klerks rede een bewijs dat 'hij weinig ruimte heeft om politieke hervormingen door te voeren'. De afgelopen jaren gebruikte De Klerk steeds zijn rede om op zienbarende plannen over de af schaffing van de apartheid te presenteren. Dit jaar werd vol gens Friedman algemeen ver wacht dat de president een uit spraak zou doen over een datum voor de verkiezingen waaraan alle Zuidafrikanen mee kunnen doen of over de vorming van een interim-regering. Hij beperkte zich echter tot de opmerking dat het meerpartij- enoverleg over de democratie in maart hervat kan worden. Kans gemist Het ANC noemde de rede van De Klerk 'bijzonder teleurstellend'. De organisatie, die nog dit jaar verkiezingen wil houden vindt dat De Klerk de kans gemist heeft een eind te maken aan de 'crisis die na 40 jaar wanbeleid is ontstaan'. De 1 anti-apartheidsbeweging noemt het een goede zaak dat de regering blijkbaar wil breken met zijn 'schandelijke verleden' door de rassenscheiding in de gezondheidszorg, het lokaal be stuur en volgend jaar ook in het onderwijs op te heffen. Over de maatregelen die De Klerk aankondigde om het ge weld in te dammen, zoals de herinvoering van de doodstraf, de uitbreiding van de burger wachten, en het stellen van zwa re straffen op illegaal wapenbe zit was het ANC niet erg te spreken. Deze plannen zijn er alleen op gericht eigendommen te beschermen, maar maken het leven van de burgers niet veili ger, aldus het ANC. Sir David Hannay, Brits ambassadeur bij de Verenigde Naties, zit te gapen in een vergadering van de Veiligheidsraad. Het zal wel van vermoeidheid zijn, want de internationale kwesties - van Bosnië tot Irak - stapelen zich op voor het gezelschap. foto ap Ministers hebben 'pobtiek en privé-zaken ontoelaatbaar vermengd' Jeruzalem (ap) - Israël laat mogelijk tientallen van de ongeveer vierhonderd uitgewezen Palestijnen terugkeren. Een dergelijke stap zou deel uitmaken van Israëls nieuwe diplo matieke offensief om sancties van de Verenigde Naties te voorkomen. Ook wil de regering Rabin de Palestijnse afvaar diging en Arabische buurlanden ertoe brengen de vredesbe sprekingen voor het Midden-Oosten te hervatten. in Washington waarschuwden dat de VN hun geloofwaardig heid verliezen als de Veiligheids raadresolutie niet wordt afge dwongen waarin de terugkeer van de gedeporteerde Palestijnen wordt geëist. Het Israëlische hooggerechtshof wees donderdag het beroep van de hand dat mensenrechtenorga nisaties tegen de uitwijzing had den ingediend, waarmee een op lossing van de ontstane diploma tieke crisis weer geheel voor re kening van de regering kwam. Donderdagavond sprak Rabin met zo'n vijftig ambassadeurs, waaronder die van de Verenigde Staten. Hij vertelde de diploma ten dat VN-sancties 'pogingen het vredesproces te hervatten zouden schaden omdat dat ge zien zou worden als een beloning van terreur'. De VN-Veiligheidsraad zal vol gende week een speciale zitting aan de zaak van de verbanning wijden. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Richard Boucher, bevestigde dat de VS geen medewerking zullen geven aan sancties tegen Israël, maar 'een diplomatieke oplossing na streven'. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De Duitse minister van verdedi ging, Volker Rühe (CDU) en de Beierse minister-president Max Streibl (CSU) zijn - om verschillende redenen - in opspraak geraakt in verband met de ontwikkeling en produktie van het La- pas-verkenningsvliegtuig.. Minister Rühe zou het project niet hebben stopgezet nadat hij te horen had gekregen dat twee, inmiddels vertrokken hoge ambte naren, steekpenningen hadden aangenomen. Ook kritiek van luchtmacht-technici over de kwaliteit van het prototype maakte geen indruk. Beiers 'eerste burger' Max Streibl heeft voor de Beierse Landtag beschuldigingen van de hand gewezen dat hij 'politiek en privéza- ken' ontoelaatbaar vermengd heeft. Streibl- heeft op kosten van de (Lapas)-vliegtuigbou- wer Burkhard Grob in de afgelopen jaren vakantiereizen naar Brazilië en. Kenia ge maakt. f. De gebundelde oppositie in het Beierse par lement blijft het aftreden van Streibl eisen, die evenwel massieve rugdekking van de CSU-meerderheid geniet. De Beierse minis ter-president zegt dat Grob de reizen uit eigen zak betaald heeft, zoals Streibl ook zélf, en niet met overheidsgeld, de kadootjes voor zijn gastheer heeft aangeschaft. Toen hij die reizen maakte was er van het Lapas-vliegtuig nog geen sprake, aldus Streibl die hardnekkig ontkent, dat hij het bedrijf van zijn vriend Grob ooit ook maar welk soort 'pleziertje' heeft gedaan; ook niet in de sfeer van de belastingen. „Ik ben niet om te kopen", aldus Streibl. In een vinnig debat wees hij de SPD-woord- voerders op de affaires in hun eigen partij, zoals de discussie over het Stasi-verleden van de Brandenburgse minister-president Manfred Stolpe en de vermeende onderwe reld-contacten van de Saarlandse premier Oskar Lafontaine. „En zo iemand wil de SPD Bondspresident maken", hoonde Streibl. In Beieren is Streibl zeer populair. De ras echte Beier, die onder meer hartstochtelijk meespeelde in de Passiespelen van Oberam- mergau, herinnert veel streekgenoten aan Franz-Josef Strauss. De SPD wil de zaak niet laten rusten en heeft verdere onthullin gen aangekondigd. Een speciale onderzoek commissie van de Landtag zal op de affaire worden gezet. In de Defensiecommissie van de Bondsdag heeft minister Rühe het verwijt gekregen dat hij het parlement gevraagd heeft het Lapas- project te financieren. Dit ondanks het feit dat hij wist dat zowel de Duitse Rekenka mer, als het Luchtmachtcommando ernstige twijfels hadden over de (technische) kwaliti- teiten en capaciteiten van het toestel. Naar aanleiding van het justitiële onderzoek heeft Rühe het project stopgezet. In militaire kringen is ook twijfel gerezen of het toestel in de nieuwe militaire verhoudingen binnen Europa - na de val van het Warschaupakt - nog wel nodig is. Het gaat om totaal elf Lapas-verkenninsg- vliegtuigen die samen ruim drie miljard D-mark kosten. Vooral het SPD-Bondsdag- lid Manfred Opel, oud-Bundeswehrgeneraal, aan wiens technische kennis nauwelijks ie mand in de Bondsdag twijfelt, heeft beden kingen tegen Lapas. Mocht het project in de loop van het jaar alsnog doorgaan, dan zal volgens Opel de nu al verouderde elektronica vervangen moeten worden. Hij vreest dat het totale project dan het dubbele - meer dan zes miljard mark - zal gaan kosten. Los Angeles (ap) - De politie wil meer. oproer-uitrusting aanschaffen, de burgemeester gaat vredestichters de deuren langs sturen en de bevolking van het stadsdeel South-Cen- tral van Los Angeles waar schuwt voor nieuwe rellen nu een nieuw proces voor de deur staat inzake de - op video opgenomen - mishan deling van Rodney King. In april 1992 braken in Los Angeles gewelddadige onlusten uit toen vier blanke agenten die ervan waren beschuldigd King ongelukkig te hebben geslagen, werden vrijgesproken. De rellen duurden drie dagen en kostten aan 53 mensen het leven. Zo'n 10.000 winkels gingen in vlam men op. Veel bewoners van Los Angeles geloven dat een mogelijke nieu we vrijspraak - nu door een federale rechtbank - aanleiding zal zijn voor nieuwe onlusten. De federale rechtbank, die de vier agenten heeft aangeklaagd wegens schending van Kings burgerrechten, begint woensdag met het aanschrijven van poten tiële juryleden. Een advocaat van een van de verdachten zei dat het publiek deze zaak moest zien als alle andere. „De gemeenschap moet De rellen in april 1992 geen veroordelingen verwach ten", zei hij. „Als zij dat wel doet krij gen we problemen" „Iemand die beweert te weten wat er gaat gebeuren raadt maar wat", zei loco-burgemeester Fa- biani. „De stemming is zeer ge spannen. We bereiden ons voor op het ergste, maar hopen op het beste". Burgemeester Bradley is van plan honderden vredestichters langs woningen, scholen en win kelcentra te sturen om bij de bevolking aan te dringen op foto ap kalmte. Er is al een begin ge maakt met het recruteren van vrijwilligers voor de operatie 'Van Buur tot Buur'. Op aandringen van politiecom missaris Willie Williams heeft de politie het gemeentebestuur ge vraagd een miljoen dollar uit te trekken voor de aanschaf van rubberkogels, traangas, poli tieauto's en andere uitrusting voor het bestrijden van rellen. Mensen in de buurten waar de rebellen in april uitbraken waar schuwen voor nieuwe ongere geldheden. „De mensen zeggen dat zij gerechtigheid willen. Als er ditmaal geen recht wordt ge sproken zal er geen vrede zijn", zei Lee Haylock, verkoper in een zaak voor auto-onderdelen. Een medewerker van een cafeta ria onder de naam Art's Chili Dogs voorspelde ook nieuwe on lusten. „Je moet goed begrijpen dat dit het getto is. Hier heerst de getto-mentaliteit. Veel men sen hier trekken zich niets aan van de politie. De gevangenis kan ze niets schelen." Ed Turley, hoofd van een wij- korgaan dat is opgericht om het bendegeweld te beteugelen, zegt dat de omstandigheden in de gemeenschap niet erg veranderd zijn vergeleken bij de toestand voor het uitbreken van de rellen in april. „Omdat de agenten al zijn vrij gesproken hebben we gezien hoe het recht werkt", zei Turley. „We hebben geen enkele reden om te geloven dat het nu anders zal gaan". Volgens Rita Walters, een zwart gemeenteraadslid dat het stads deel South Central vertegen woordigt is onmogelijk te zeggen wat er zal gebeuren. „Van be lang is dat de uitkomst van de processen een gevoel van recht vaardigheid geeft. De vrees is dat dat niet gebeurt". Oekraïne verramsjt afgedankte wapens Moskou - In de Oekraïense stad Charkov zal volgende week een mammoet-veiling van modern wapentuig gehouden worden, zo heeft de zakenkrant Commersant gisteren bekend gemaakt. Dat het niet om een onbeduidende veiling gaat, blijkt uit de lijst van aangeboden goederen: dieselonderzeeboten, helikopters, raketten, vrachtvliegtuigen, straaljagers, kanonnen en tanks. In totaal zal tijdens de veiling van 2 februari wapentuig ter waarde van twee miljard dollar worden aangeboden. De goederen worden geleverd door een Russisch bedrijf dat anoniem wil blijven. Nieuwe prostitutiewet in Thailand Bangkok - Het Thaise parlement zal begin februari een nieuwe prostitutiewet in behandeling nemen. De wet legaliseert prosti tutie. Het ontwerp moet een betere aidsbestrijding mogelijk maken. Ook hoopt de regering zo te voorkomen dat kinderen in de seksindustrie te werk worden gesteld. De wet die door het ministerie van volksgezondheid is opgesteld, eist dat mannelijke en vrouwelijke prostitues van boven de achttien worden geregistreerd. Ook moeten ze verplicht twee maal per jaar een medische controle ondergaan. De wet heeft verder straffen in petto voor bordeelhouders en toeristen die minderjarigen misbruiken. Duitse generaal eerste chef Eurokorps Bonn - De Duitse generaal-majoor Helmut Willman wordt op 1 oktober de eerste bevelhebber van het Frans-Duitse Eurokorps. Daarover hebben Bonn en Parijs overeenstemming bereikt. Het Eurokorps gaat 50.000 militairen omvatten en moet over twee jaar inzetbaar zijn. Tadjikistan roept noodtoestand uit Doesjanbe - Tadjikistan- heeft gisteren de noodtoestand uitge roepen langs zijn grens met Afghanistan. De regering van Tadjikistan, die in een maandenlange strijd verwikkeld is met de islamitische oppositie, beschuldigt militan te islamieten uit Afghanistan ervan haar tegenstanders te helpen. De noodtoestand is uitgeroepen om 'orde en wet te herstellen, veiligheid te garanderen, grensoverschrijdingen en smokkel tegen te gaan en illegale strijdgroepen te ontwapenen'. De sterk anti-communistische oppositie bestaat voornamelijk uit islamitische groepen die zich laten inspireren door de Afghaanse mujahedeen die zich in de jaren tachtig zo succesvol tegen het Sovjetleger hebben geweerd. Eerste bankoverval in Albanië Tirana - Drie gemaskerde en met mitrailleurs bewapende mannen hebben gisteren in de Albanese hoofdstad Tirana een bank voor buitenlands geld overvallen en 200.000 dollar (360.000 gulden) buitgemaakt, een fortuin in het verarmde Albanië. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Het was de eerste bankoverval in het land, waar meer dan de helft van de bevolking werkloos is en het gemiddelde maandloon tussen de 27 en de 54 gulden is. Antwerpen: verdieping Schelde afdwingen Antwerpen - De Antwerpse Gemeenschap voor de Haven (AGHA), de beroepsvereniging van alle havengebonden bedrij ven, wil de verdieping van de Westerschelde desnoods juridisch afdwingen. De uitdieping is essentieel voor de Antwerpse haven omdat de schepen steeds groter worden. Nederland heeft een diepere Schelde steeds verbonden aan schoner Maaswater. Die eis is niet rechtsgeldig, zegt AGHA. De vereniging vraagt dan ook loskop peling van beide dossiers. Volgens AGHA-voorzitter Carlo van Gestel is 'de Nederlandse houding volledig gericht op bescher ming van de concurrentiepositie van de eigen havens'. Behalve in juridische stappen ziet AGHA ook een mogelijkheid in het stopzetten van elke grensoverschrijdende internationale samenwerking met Nederland. Soldaten helpen politie Moskou Moskou - Beroepssoldaten van keurkorpsen zullen gaan assiste ren bij de politiepatrouilles in Moskou. Dit om de groeiende misdaad in de Russische hoofdstad terug te dringen. Maar het leger, dat schreeuwt om flats voor terugkerende soldaten uit vroegere Sovjetrepublieken en Oost-Europa, heeft er ook baat bij: het krijgt als tegenprestatie 300.000 vierkante meter woonruimte extra, aldus het ministerie van defensie in Moskou. Sudan weerspreekt dood 65.000 mensen Khartoum - De regering van Sudan heeft tegengesproken dat er in het zuiden van Sudan 65.000 mensen bezweken zijn aan de ziekte kala-azar (leishmaniasis). Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, meldde vorige week dat daar een kala-azar epidemie was uitgebroken. Een functionaris van het Sudanese ministerie van gezondheids zorg, Sadeq Mahjoub, zei dat zijn departement contact opgeno men heeft met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) 'om misleidende berichten tegen te spreken die onlangs over dit onderwerp in de pers zijn verschenen'. 'Minder geld naar Derde Wereld' Brussel - De kredietverlening door de Europese Investerings bank aan de Derde Wereld is in 1992 drastisch afgenomen tot 310 miljoen dollar (550 miljoen gulden). In 1991 beliepen de leningen nog 479 miljoen dollar. De kredieten aan Oost-Europa stegen daarentegen van 350 tot 394 miljoen dollar. Dit blijkt uit een rapport van de Europese, Investeringsbank. Irak weigert langdurig toezicht VN Manama - Irak weigert fabrieken onder langdurig toezicht te laten stellen en schendt daarmee VN-resolutie 715, heeft de leider van een VN-inspectieteam gisteren gezegd. De Rus Nikita Smidovitsj noemde toestemming voor langdurig toezicht 'een van de belangrijkste stappen' die Irak moet nemen. Smidovitsj, die uit Baghdad terugkeerde, zei dat vier teamleden in afwachting van toestemming voor langdurig toezicht in Irak waren achtergebleven om een 20 kilometer ten noorden van Baghdad gelegen raketonderzoeksbasis te bestuderen. Het VN-inspectieteam wil met het langdurig toezicht voorko men dat Irak fabrieken voor civiele produktie gebruikt voor de produktie van wapens.

de Stem | 1993 | | pagina 3