Amnesty richt aandacht op gevangen jongeren de stem De Vierkante Decimeter Verlaging basisbeurs treft twee groepen Escort Breda dverteren lpt u op weg, üsleider.^9 Hitleverancier werkt aan een Simon Climie solo-carrière TOP UK TOP USA deelD zaterdag 30 januari 1993 0 0 In Zuid-Amerika komt veel straatkinderen met de politie in aanraking; ze worden in gevangenissen weggestopt of zijn plotseling zomaar 'verdwenen'. foto upi Door Muriel Boll veral op de wereld worden mensen gevangen gezet om hun politie ideeën of gewe tensbezwaren. In zo'n land waar de regering vrij heid van meningsuiting en ande re mensenrechten aan haar laars lapt, kunnen gevangenen een eerlijke behandeling wel verge ten. Het aantal jongeren dat slachtof fer wordt van schendingen van mensenrechten wordt steeds gro ter. Van de zes miljoen straatkin deren in Zuid-Amerika komt een tiende deel met de politie in aanraking; ze worden in gevan genissen weggestopt of zijn plot seling zomaar 'verdwenen'. In de landen die vroeger bij het Oostblok hoorden, zie je hetzelf de probleem ontstaan. Door de grote armoede zijn veel jongeren aan het zwerven geslagen, naar de grote steden getrokken, of ontheemd geraakt doordat ge zinnen uit elkaar zijn gevallen. In zo'n situatie kom je makkelijker met de politie in aanraking. En dan zitten er ook nog heel wat Palestijnse jongeren vast. „Al met al zitten er zeker dui zenden, zo geen tienduizenden jongeren gevangen," denkt Daan de Wit van Amnesty Internatio nal. Amnesty International zet zich al meer dan dertig jaar in voor deze gevangenen. De organisatie heeft anderhalf miljoen leden over de hele wereld. Ze schrijven brieven naar de regeringen van de desbetreffende landen waarin Tijdens de intifadah, de Palestijnse opstand tegen de Israëliërs in de bezette gebieden, zijn tal van Palestijnse jongeren gearresteerd. Een aantal van hen zit nog steeds vast. foto epa' ze om onmiddellijke vrijlating vragen voor politieke gevange nen die geen geweld hebben ge bruikt of gepropageerd. Voor wie dat wel heeft gedaan, vragen ze een eerlijk proces binnen een redelijke termijn, en ze proteste ren tegen martelingen en dood straf. Op die manier heeft Am nesty al 40.000 mensen vrij ge kregen. Daan de Wit: „Afgelopen herfst hebben we spéciale bliksemac ties gevoerd voor jongeren. In televisiespotjes met als 'In som mige landen hoefje nooit meer naar school...' vroegen we Ne derlandse jongeren mee te doen met de schrijfacties." Waarom zouden Nederlandse jongeren dat moeten doen? „Ten eerste omdat jongeren te genwoordig eerder politiek be wust zijn. Ze lopen in sommige landen dus ook eerder kans op gepakt te worden. Ten tweede, omdat het meer indruk maakt als jongeren zich voor jongeren in spannen. Wanneer een Brazili aanse vakbondsleider gevangen zit, maakt het ook meer indruk als vakbondsleiders uit andere landen protesteren. Dus als jon geren voor jongeren schrijven, heeft het meer resultaat. En waarom zou je het niet doen? Een brief schrijven is een kleine moeite! Jongeren beseffen vaak niet dat ze invloed kunnen uitoe fenen. Eén druppel op een gloeiende plaat helpt inderdaad niet, maar een emmer vol wel, dus hoe meer jongeren schrijven, hoe groter het effect is." Het internationale secretariaat van AI in Londen heeft 100 a 120 mensen in dienst die perma nent de hele wereld afreizen om uit te zoeken hoe het in de diverse landen staat met de men senrechten. Ze praten met rege ringen en mensenrechtorganisa- ties, lezen de kranten, horen ge tuigenissen van gevangenen en van hun familie en collega's, en ze praten met gevagenisdirecteu- ren. Pas als ze uit minstens drie bronnen hetzelfde verhaal heb ben gehoord, komt Amnesty met een geval naar buiten omdat ze dan voor 99,9% zeker weten dat. het verhaal klopt. Amnesty werkt absoluut onaf hankelijk en maakt geen onder scheid tussen landen, hoe de po litieke systemen ook zijn. De komende weken vind je op ra- gAzzi informatie over jongeren, telkens één, waar Amnesty actie voor voert. Bij elke oproep vind je adressen waar je je beleefde brief naar toe kunt sturen. iet es via: 1.81 CITY-FILM voor uw erot. vid.bnd e.a. art. Dames aanw., ook escorts. Haag- dk 4, Breda. 076-144204 l Dp.m.) 't Stoute meisje moest na blijven bij meneer. Span nend! (50cphm) 06-340.340.30 Huize Fantasy 8 jonge meiden ontvangen Priv'e escorts. Haagweg 456. 076-147510. ie 2x 'n (1 .gpm) I.50 Voor 'n dame of bi-jongen 076-226258. luut live, ■gpm) Geheime privé (Sex)adres- sen tel.nummersü (I.gpm) 06-96.45 or 2 i eerst an 5.10 325.73 21.16 4.16 ?9.16 36 25.19 7.56 >.09 321.36 325.94 "Maar meneer, waarom moet ik deze ringoefening helemaal naakt doen?" vroeg het turnstertje. 06-340.340.20 (50cphm) ESCORT Beauty meisjes 18 j. 150,- p.u.,-ƒ 500,- h. nacht h/ned. Cred. Card acc. 06-52876021 - -Adresjes d. I.gpm .10 Sex op niet comm. basis met meisjes/echtp.? 1 .gpm 06-340.340.95 Adressen privé Ze willen je verwennen, en ontvangen je privé komen bij je langs ze geven zelf hun eigen adres en tel.nr. 100 cpm- 06-96.88 Hingen: De Stem, 076-236911 Door René van der Velden He verlaging van de basisbeurs die op 1 juli 1993 ingaat, treft twee groepen; scholieren van 18 jaar en ouder in het voort gezet onderwijs en alle leerlin gen in het middelbaar beroeps onderwijs (mbo). De twee maatregelen leveren samen een bezuiniging op van 100 miljoen gulden per jaar. De basisbeurs voor leerlingen van 18 jaar en ouder in het voortgezet onderwijs (vbo, ma vo, havo, vwo) wordt met 108 gulden per maand verlaagd. Voor thuiswonende leerlingen gaat deze beurs van 228 gulden- naar 120 gulden. Voor op ka mers wonende leerlingen wordt het 455 gulden (is nu 563 gulden). Als voor thuiswonende scho lieren bij de basisbeurs de waarde van de OV-studenten- kaart wordt opgeteld, komt de maandelijkse bijdrage op het niveau van de kinderbijslag voor een kind in de leeftijdsca tegorie van 12 tot en met 17 jaar, is de achterliggende rede nering van het wetsvoorstel. Met deze maatregel worden de" (grote) verschillen tussen 18-jarige scholieren en hun jongere klasgenoten, van wie ouders kinderbijslag krijgen, verkleind. De basisbeurs voor het mid delbaar beroepsonderwijs gaat vanaf 1 juli met 60 gulden per maand omlaag. Voor thuiswo nende mbo-leerlingen gaat de beurs naar 168 gulden, voor uitwonende mbo'ers naar 503 gulden per maand. Als reden voor deze maatregel wordt opgevoerd dat het les geld in het mbo lager is dan het collegegeld in het hoger onderwijs, terwijl de basis beurs voor deze onderwijs soorten nu nog even hoog is. Dit verschil wordt hiermee rechtgetrokken, waardoor de maximale bijdrage van de ouders vrijwel niet meer af hankelijk is van de school soort. Voor de lage en middeninko mens wordt de verlaging van de basisbeurs gecompenseerd in de vorm van aanvullende financiering (hoofdzakelijk aanvullende beurs). Beide verlagingen gelden voor alle genoemde scholieren, ook voor hen die nu al studiefinan ciering krijgen. Er is geen overgangsregeling. O I Will Always Love You - t Whitney Houston (2) Exterminate - Snap featuring Niki Haris O (6) The Love 1 Lost - West End Feat Sybil O (7) Sweet Harmony - Beloved A (-) Open Your Mind - Usura Q (1) I Will Always Love You - Whitney Houston 0 (2) If I Ever Fall in Love - Shai 0 (3) In the Still of the Nite - Boyz II Men 0 (5) Saving Forever for You - Shanice O (4) Rump Shaker - Wreckx-N-Effect an morgen. EFOON 01155-2710 Schriftelijke reacties: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416 O O O O 0 O O O O O 0 0 0 <D 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 (1) I will always love you - Whitney Houston (2) Would i lie to you - Charles Eddie (4) Tom Traubert's blues - Rod Stewart (7) Like the way i do - Melissa Etheridge (5) Rock with you - Inner Circle (8) Exterminate - Snap (11) Out of space - The Prodigy (3) I'm gonna get you - Bizarre Inc (10) If i ever fall in love - Shai (6) Dur dur d'etre b b - Jordy (15) Let me be your underwear - Club 69 (9) Why not jazz? - FBI (22) Hope ande deliverance - Paul McCartney (21) I love you period - Dan Baird (12) Vlieg met mee - Paul de Leeuw (16) Steam - Peter Gabriel (23) Temptation - Heaven 17 (28) Your town - Deacon Blue (13) Never let her slip away - Undercover (20) It's ok, it's all right - Dei Dames Dope (18) Heal the world - Michael Jackson (14) Take me up - Sonic Surfers Jocelyn Brown (24) Hotel Illness - Black Crowes (20) Rosie - Claw Boys Claw (-) Het grote lied - C'est Tout De Kroeg (32) It's so hard to say goodbye - Boyz II Men (29) These boots are made for walking - Billy Ray Cyrus (17) Deeper and deeper - Madonna (-) Oceans - Pearl Jam (31) Someday - Lisa Stansfield (-) Alive kicking - East Side Beat (36) Song instead of a kiss - Alannah Myles (19) Be my baby - Vanessa Paradis (26) People everyday - Arrested Development (37) If we hold on together - Diana Ross (39) Special kind of love - Dina Carroll (-) Carry on - Martha Wash (-) I'm easy - Faith No More (-) Tonight is the night - Betty Wright (-) More and More - Captain Hollywood Project Stichting Nederlandse Top 40 vierkante deci- ^M^^HBmeler van deze ^■^■^^■week is gevuld Gert Jan H^^^^Hjansen uit Oos- ^^^^t e r hout. Gert Jan krijgt zo spoedig mo gelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het Door Marjolein Rotsteeg Ils uitvoerend ar tiest kennen som migen Simon Cli mie nog van het duo Climie/Fisher. Ze scoorden eind jaren '80 de hits 'Love Changes Everything' en 'Rise To The Oc casion'. Simon Climie geniet echter we reldfaam als songschrijver. Zo was hij (mede-)verantwoordelijk voor o.a. het George Michael en Aretha Franklin-duet 'I Knew You Were Waiting' en 'Take It As It Comes', bekend van Milli Vanilli. Momenteel timmert Cli mie ook weer aan z'n eigen zang carrière. Onlangs verscheen zijn solodebuut 'Soul Inspiration'... „Het valt me op dat heel veel mensen niet de link leggen dat ik de Climie van Climie Fisher ben," vertelt Simon Climie (32). Tja, roem vervliegt in de popbu- siness nu eenmaal sneller dan ether. Dat heeft hij ook al aan den lijve ondervonden. Kort na het uitkomen van hun tweede cd 'Coming In For The Kill' ('89) liep het spaak met het duo Cli mie Fisher. „Rob hield niet van de promo tionele verplichtingen," legt Si mon Climie uit. „In de wereld wijde promotie van onze eerste cd waren zeeën van tijd gaan zitten. Je dreigt dan te vergeten dat je op de eerste plaats muzi kant bent. Rob wilde zich volle dig concentreren op het schrij ven van songs. Bij mij is de verhouding nu fifty/fifty en dat vind ik prima." De samenwerking op het vlak van songs schrijven is echter ge bleven. Heeft de titel 'Soul Inspiration' nog een symbolische lading „Het heeft voor mij twee beteke nissen. Ik heb altijd een grote liefde voor soulmuziek gehad. Soul heeft altijd deel uitgemaakt Simon Climie. foto sony music oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. van de magie van muziek werkt. Ik heb ik het verleden songs geschreven voor Smokey Robin son en Aretha Franklin en dat was geweldig Als songschrijver speel je continue met woorden en zo kwam ik op 'soul inspira tion'. Dan is er nog de betekenis dat een andere mensje 'soul inspiration' kan zijn." Om inspiratie op te doen reisde Simon Climie naar Ierland en de zuidelijke staten van Amerika^ „In Londen heb ik te veel aflei ding. Daar komt dagelijks de post, moet ik besprekingen voe ren met accountants en advoca ten en er wordt om de haverklap een nieuw club geopend. Waar om dan Ierland Ik houd van hun traditionele Ierse muziek, de - mensen zijn erg oprecht en er komt een aantal fantastische band vandaan, met U2 als koplo per. Naar Amerika ga ik sowieso regelmatig. Ik heb er veel met anderen aan songs geschreven." Hij werkt onder meer samen met Will Jennings, verantwoordelijk voor enkele grote hits van Steve Winwood. Aan het andere uiter ste van het muzikale spectrum staat Milli Vanilli. Simon Climie voelt zich merkbaar minder op z'n gemak zodra dit onderwerp ter sprake komt. „Ik ben altijd veel songs kwijtge raakt aan Arista Record (platen label van o.a. Whitney Houston en Aretha Franklin-MR). Ie mand van Arista belde ons dat ze een nieuwe band uit Duits land hadden waar 'Take It As It Comes' wel wat voor was. Ze verwachtten zo'n 300.000 tot 400.000 platen te verkopen. Om dat we toch geen andere plannen voor die song hadden, vonden we het best. Voor we de uitein delijke versie te horen kregen, lag de plaat al in de winkel. Het belachelijke ervan is dat er in Amerika zeven miljoen albums van zijn verkocht i

de Stem | 1993 | | pagina 21