Crisis als Senaat dwarsligt PRIJSTREFFER Maij: 'Politiek mede-schuldig aan ramp' Franse en Belgische soldaten naar Zaïre 'Ministeriële' boeven naar gevang Merijntje PvdA waarschuwt CDA in Eerste Kamer: wao-ingreep accepteren Gevaar dambreuk Kroatië geweken 'N SPETTERENDE SPORTBRIL? U VINDT 'M BIJ: BIELARS De ramp van '53 DE VERSCHILLEN Project op I verkeersgebied Voordracht Bush voor Nobelprijs Dochter Dayan bij Arafat Jongeren slaags in Rotterdam 'Euthanasie niet strafbaar stellen' IN DEZE KRANT: Gesubsidieerd boek over ramp '53 vol fouten Ware stormloop op rimpelpillen Straks studeren Zie elders in dit blad. 1 BRILLEN CONTACTLENZEN INGEBOUWDE RADIO 1895.- 2195.- Standje BESTOL r" H L .J ESTEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 ZATERDAG 30 JANUARI 1993 133e jaargang II I I I sie in lange tijd' schreef het lover de tv-film 'A Question verhaal schildert van Sir met verschillende intriges Blunt in opdracht van het kt naar de echtheid van een llijke collectie. Dan wordt ;p wordt genomen door MI5, (geheimzinnige) vierde man lilby, Burgess en McLean die Iren zestig schokte. Regisseur is John Schlesin- ïight Cowboy' en 'Marathon nen van de zaak-Luitj ens of Nederlandse oorlogscrimineel ~RO zendt in 'Reporter' een [lang veroordeelde Herbertus i Bart Nijpels en Cees Over- l onder Dortmund en hadden Ibij de Ordnungspolizei. Ook ïp Erica in Ommen. Hij werd was één van de zes oorlogs- ag 1952 uit de Koepelgevan- n: Mandarijn) is de titel van ar van de Engelse politie-in- eeks heeft de KRO nog twee schrijfster Ruth Rendell op de >r op. ichtmerries. Zijn neef vraagt teel te nemen aan een congres een excursie ziet Wexford een Ipdook. Een paar dagen later ide doodgeschoten. ik op het mediacircus tijdens .'erboten wachtten soms kost- de gelegenheid te geven op te te best om speciale verbindin- [ggever Joost Middelhoff gaat d terug naar de plek waar ie verhalen worden gelardeerd diaanse speelfilm uit 1969 van fa, Marlène Jobert en Michel en gewetensvol politie-inspec- :ische assistente de hoofdgetui ge getuige wordt ook door een tn. elfilm uit 1978 van Paul Aaron ■eill en Clu Gulager. Eén voor arcotica-brigade om het leven t de moorden het werk van een chakelt karatekampioen Matt pitie van nut kunnen zijn bij de uappiiu :s)(U!i Mnpeips g (ueut ueA U!>i :jooq uba 6aoq g .'sjnui do ui;n|d '(r odJooA i :japuos>|ui| q :6uisso|d0 •Morgen wordt koningin Bea trix 55 jaar. Ze viert dat in huiselijke kring. foto anp Middelburg - Diverse overheden in Zeeland vragen de Nederland se regering in een brief West- Zeeuws-Vlaanderen tot demon stratieproject te maken op het gebied van de verkeersveilig heid. De miljoenen guldens die daarvoor zouden moeten losko men, kunnen ervoor zorgen dat de streek straks niet meer zo gevaarlijk is. ZIE ZEELAND-C1 Washington - Ex-president George Bush van de Verenigde Staten is voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede door Barbara Vucanovich, lid van het Congres. Volgens haar heeft Bush 'groot leiderschap' ge toond, onder meer door zijn in spanningen om Irak te verdrij ven uit Kuwayt. Tunis - Het Israëlische parle mentslid Yael Dayan, dochter van oorlogsheld Moshe Dayan, heeft gisteren in Tunis een ge sprek gehad met PLO-leider Yasser Arafat. Dayan noemde het gesprek 'constructief en zeer plezierig'. Ze zei niet te zijn gekomen om te onderhandelen, maar een gebaar te hebben wil len maken. Rotterdam - Rotterdam-Zuid is gisteravond het toneel geweest van massale vechtpartijen tussen honderden jongeren en de poli tie. Twee agenten raakten daar bij gewond. Vijftien jongeren zijn opgepakt. De politie greep in toen relschoppers winkelend publiek begonnen lastig te val len. Utrecht - Een meerderheid van de Nederlanders vindt dat euthanasie buiten het strafrecht om geregeld moet worden. Die stelling wordt ook door een meerderheid van de CDA-stem- mers onderschreven, blijkt uit een enquête. De Tweede Kamer debatteert volgende week over euthanasie. ZIE BINNENLAND - A3 vandaag 5 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beprs Sport Zeeland Ragazzi Weekendgids RTV-programma's, en puzzels Weekendbijlage A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 strips D3/D4 deel E Rampboek Dat zegt minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat. De ramp is volgens haar mede te wijten aan een collectief gebrek aan verantwoordelijkheid in po- litiek-Den Haag. Volgens Maij-Weggen heeft Den Haag in de jaren veertig ver zuimd te reageren op de berich ten dat de dijken in Zuidwest- Nederland in slechte staat ver keerden. „We weten dat voor de oorlog al is gewaarschuwd dat de dijken in Zeeland zwak en te laag wa ren. Dat blijkt ook uit de stuk ken van Rijkswaterstaat. Deson danks zijn de dijken niet verbe terd." „Integendeel. Op een bepaald moment is de begroting voor de kustverdediging zelfs met dertig procent verminderd. Dat is bijna onbegrijpelijk," zegt Maij. Toch meent de minister het ge brek aan aandacht voor de dij ken wel te kunnen verklaren. „Na de oorlog lag het accent volledig op de wederopbouw van Nederland, vooral op de woning bouw. En op defensie in verband met de dreiging uit de Sovjet- Unie. Daarom hebben de dijken niet die aandacht gehad die ze verdienden." „Ik denk dat je kunt spreken van een collectief gebrek aan verant woordelijkheid. Dat is mede de oorzaak geweest van de ramp. Er zijn voldoende signalen gege ven. Men kan niet zeggen: we hebben het niet geweten," zegt Maij. Wakker geschud, herstelde de politiek in de jaren vijftig haar blunder. Ruim vier jaar na de watersnoo dramp ging de Tweede Kamer akkoord met de bouw van de Deltawerken. Nog eens dertig jaar later, in 1986, verklaarde koningin Bea trix met het neerlaten van de stormvloedkering in de Ooster- schelde de Deltawerken vol tooid. Totale kosten: vijftien mil jard gulden. Kroon op de Deltawerken is de stormvloedkering in de Ooster- schelde. De kering kostte 7,8 miljard gulden, bijna twee keer zo veel als geraamd. Dankzij de Deltawerken is de veiligheid van Nederland vol gens Maij-Weggen voor de eerst komende tientallen jaren ge waarborgd. Waakzaamheid voor de vijand uit het westen blijft echter gebo den, stelt ze. Dat bleek afgelo pen week nog eens, tijdens de zware stormen. In zijn vorig jaar verschenen boek over de watersnoodramp heeft Kees Slager al aangegeven dat de autoriteiten waarschu wingen over zwakke dijken in de Wind sloegen. Dat verwijt richtte hij niet alleen aan politiek Den Haag, maar ook aan autoriteiten in Zeeland en Brabant. Minister Maij-Weggen is echter de eerste minister die nu toegeeft dat in Den Haag ernstige fouten zijn gemaakt. Van onze verslaggever Breda - Het door de provin cie Zeeland en Rijkswater staat zwaar gesubsidieerde boek 'Het water en de her innering' van de historica prof. dr. Selma Leydesdorff blijkt vol historische fouten en slordigheden te staan. Het boek wordt maandag gepresenteerd tijdens de na tionale herdenking van de watersnoodramp in Ouwer- kerk. Het projekt kostte ruim 280.000 gulden. Zeeland trok er 40.000 gulden voor uit. Omdat het een grondige geschiedschrijving moest worden, heette het. ZIE ACHTERGROND - A2 Aan elkaar geketend in een boevenwagen staan voor de poort van de Scheveningse gevangenis de 'ministers' Alders, De Vries en Andriessen. Het ging om een actie van de vereniging Milieudefensie, die de drie ministers verantwoordelijk acht voor het illegaal draaien van de kerncentrale in Dodewaard. foto anp Van onze redactie buitenland Zagreb - Het gevaar dat de stuwdam bij Peruca in Kroa tië zal doorbreken, is gister avond geweken. Kroatische arbeiders zijn erin geslaagd de door explosies on dermijnde dam provisorisch te herstellen. De Servische militie heeft een wapenstilstand afgekondigd om de herstelwerkzaamheden niet te hinderen. Het Kroatische leger, dat een week geleden een offensief open de op de Servische enclave Kraj- ina in het zuidwesten van Kroa tië, kreeg donderdag de stuw dam onder controle. Kroaten en Serviërs beschuldi gen elkaar van het ondermijnen van de stuwdam. Die is in 1960 gebouwd en kwam in september vorig jaar onder toezicht van de VN-vredesmacht voor ex-Joego- slavië. De bewaking kwam in handen van Kenyaanse militairen, maar die moesten zich eerder deze week terugtrekken toen de dam een oorlogsdoel werd. De Kroatische dorpen aan de voet van het stuwmeer dat door de dam is gevormd zijn sinds het begin van de oorlog grotendeels verlaten. De dichtstbijgelegen bewoonde plaats is Sinj, dat 60.000 inwo ners telt. Als de dam breekt komt Sinj naar de verwachting van VN-deskundigen een meter onder water te staan. De stad Trebinje in het uiterste zuiden van Bosnië-Hercegovina wordt door Serviërs 'etnisch ge zuiverd, maar op uitzonderlijk brute wijze'. Daardoor zal er weldra geen moslim meer over zijn in de stad van 20.000 inwoners, van wie voor de oorlog 17 procent Mos lim was, meldt het dagblad Bor- ba in Belgrado, Huizen van moslims en moskee- en worden in brand gestoken. „Na de moslims komen de Kroa ten en degenen met gemengd bloed aan de beurt", zei een leider van een Servische terreur groep volgens Borba. Russische huurlingen en vrijwil ligers vechten in het voormalige Joegoslavië aan de zijde van zo wel Serviërs als Kroaten. Dat heeft de Russische onderminister van buitenlandse zaken Vitali Tsjoerkin gisteren in Moskou verklaard. De bewindsman die kort tevoren was teruggekeerd van een be zoek aan Kroatië, verklaarde zich over deze kwestie zorgen te maken. Volgens Tsjoerkin gaat het in totaal om enkele tientallen men sen die voor beide partijen vech-. ten. Russische en buitenlandse pers berichten hebben melding ge maakt van Russische burgers, met name Kozakken, die in het voormalige Joegoslavië aan de zijde van hun 'Slavische broe ders' in het strijdperk treden. Van onze verslaggeefster Breda - Het bericht eerder deze week in deze krant dat er sinds kort een middel tegen rimpels bestaat, is oofzaak van een ware stormloop op drogisterijen en apotheken. Het gaat om Imedeen, een tablet tegen rimpels. Het middel is ef fectief en zonder bijwerkingen, volgens dr. F. Heule die onder zoek verrichtte naar het pro- dukt. Imedeen mag dan 69 gulden per doosje kosten, de drogisten heb ben niets te klagen over de ver koop ervan. „Het is vreselijk druk, we zijn al twee keer naar de groothandel geweest om extra tabletten te halen," vertelt J. de Vries van drogisterie Wouters De Vries in Breda. „We zaten deze week even zon der, maar voor het weekend heb ben weopnieuw ingeslagen. Als broodjes gaan ze." Vooral de groothandel is er mee gebaat. „Het is niet bij te be nen," zegt A. Baudoin van de groothandel voor drogisterijen Dynadro BV in Den Bosch. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Ja, maar waar... Hogeschool Rotterdam Omstreken rL VEEMARKTSTRAAT 26 OOf* BREDA Tel. 076-141745 OMDAT U MAAR ÉÉN PAAR OGEN HEBT Met gratis ESO 80386 SX 33 Mhz., 1 Mbyte V.GA kleurenmo- nitor 40 MB HD 3% inch Nu voor 80486 SX 25 Mhz. 4 MB 40 MB HD Gebruiksklaar compleet met software E.0 Ellas O. Soft- hardware O, Ontwikkeling Korenpad 6,4841 LB Prinsenbeek| Bel voor info: 076-413118 i Op 1 februari is het veertig jaar geleden dat de waters noodramp honderden slachtoffers maakte in Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland. In een extra dikke week endbijlage wordt varidaag teruggeblikt op die ramp zalige gebeurtenis en worden de diepe sporen beschre ven die de ramp zowel in de mensen als in het land schap heeft achtergelaten. ZIE WEEKEND-DEEL E Van onze verslaggevers Den Haag Het kabinet stapt alsnog op als de CDA-fractie in de Eerste Kamer het wetsontwerp over de wao verwerpt. Minister Pronk (Ontwikkelings samenwerking) laat er geen en kel misverstand over bestaan: „De deze week door de Tweede Kamer goedgekeurde wao-plan- nen zijn een essentieel onderdeel voor het bestaan van het kabi net". Het dreigement van Pronk is vooral bedoeld voor fractieleider Kaland van het CDA in de Eer ste Kamer. Die heeft eerder deze week felle kritiek geuit op de gang van zaken in het kabinet over de wao en de bijna-crisis daarover. Kaland, die deze kabinetsperio de al diverse keren voor politie ke spanning.heeft gezorgd, vindt dat het CDA zich had moeten houden aan het wao-akkoord met de WD. Dat kwam hem op een standje te staan van zijn partijvoorzitter Van Velzen, ie CDA-fractielei- der in de Tweede Kamer, Brink man, in bescherming nam. Maar Van Velzen durft geen en kele voorspelling aan of zijn fractie uiteindelijk zal instem men met het zo moeizaam be vochten compromis over de wao. „Ik kan als partijvoorzitter niet anders zeggen dan dat er een paar angels uit zijn, zoals de bestaande gevallen en de mensen die nu in de ziektewet zitten. Als derde probleem blijft evenwel de rechtsongelijkheid tussen oude en nieuwe gevallen, maar dat moet je afwegen tegen het to taalpakket", aldus Van Velzen. Ook PvdA-voorzitter Rottenberg vindt dat het CDA moet voorko men dat door de opstelling van Kaland opnieuw politieke pro blemen onstaan over het wao- plan. Het politiek oordeel was aan de Tweede Kamer, en de Eerste Kamer moet nu de wetgeving toetsen, aldus Rottenberg. „En als Kaland zo nodig een politiek oordeel wil uitspreken moet hij zich kandidaat stellen voor de Tweede Kamer. Zo sim pel is dat", aldus Rottenberg. (ADVERTENTIES) Van onze redactie buitenland Brussel/Parijs - Frankrijk en België hebben gisteravond troepen gestuurd naar Zaïre om buitenlanders te helpen bij de evacuatie uit de hoofdstad Kinshasa. Daar zijn hevige ongeregeldhe den aan de gang, die al het leven aan tientallen mensen hebben Onder de slachtoffers is de Fran se ambassadeur, die volgens Pa rijs met opzet door rebellerende Zaïrese soldaten is doodgescho ten. Volgens radio-Kinshasa is de stad 'in vuur en bloed gedom peld' en wordt overal geplun derd. Medewerkers van Artsen zonder Grenzen melden dat de straten in sommige delen van de stad 'bezaaid liggen met lijken'. Gisteravond kwamen de eerste Fransen aan in de buurrepubliek van Zaïre, Congo-Brazzaville. Verder zijn 1300 Franse militai ren in de Centraalafrikaanse Re publiek in staat van paraatheid gebracht en 600 manschappen in Gabon. België stuurt ook soldaten naar Brazzaville, maar heeft niet meegedeeld wanneer de militai ren vertrekken en om hoeveel man het gaat. Er verblijven tussen de 2000 en 3000 Belgische burgers in Kins hasa. Hoeveel Franse burgers daar zijn is niet bekend. In de Zaïrese hoofdstad zitten naar schatting nog 20 tot 30 Nederlanders, vooral zakenlie den en geestelijken, meldt Bui tenlandse Zaken. Een deel van de Nederlandse kolonie is vertrokken na het eer dere advies van Buitenlandse Zaken dat ze, als het verblijf in Zaïre niet dringend noodzakelijk was, het land beter konden ver laten. Bruin leder molière. Maten 40 - 46.. Normaal 69.95 Bristolprijs 55.- Aileen vandaag 39 Breda: Tramsingel 74 (In de Lunet), Breda: Ginnekenslreat 113 (boven Zeeman) OosterboutBredaseweg 21 (1e étage Kwantum) Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode;. Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1