Vastlegging milieuvoorschriften Trekt toerisme je aan? Eigen belang en herindeling SIEIP 'PvdA wil geen ruil zwembad tegen sporthal Breskens' POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws SPORT in het kort Neelemans GS wil meer zekerheid dat bedrijven verplichtingen nakomen Tbs en dwangverpleging geëist voor poging tot doodslag en ontucht Luisteren naar verkeer NOTKa leidt op voor een boeiende baan. Kom naar de Open Dag. NOTKa Nederlands Opleidingscentrum voor Toeristisch Kader KARNAVALS- ARTIKELEN ZEELAND Toename aantal zwerfkatten in Zeeuws-Ylaanderen zaterdag 13 februari NOTKa Breda, Boschstraat 32-34 Telefoon 076-148300 £57 //MlMS 25 JAAR Tentoonstelling watersnoodramp Vijftien maanden voor autokraker Brutale inbraak bij juwelier in Terneuzen Rampenplan voor kerncentrale Doel bijna rond Westdorpe Sas van Gent FEESTARTIKELEN Hotelschool Spermalie door brand beschadigd DE STEM ZATERDAG 30 JANUARI 1993 DE Van onze correspondent Oostburg - De ruil van een zwem bad tegen een sporthal in Breskens is nooit het standpunt geweest van de PvdA-fractie in de gemeente Oostburg. In een artikel van een regionaal dagblad is de verkeerde conclusie gertokken, hetgeen weer een verkeerde voorlichting geeft naar de bevolking toe. Commissieraadslid L. Wille (PvdA) maakte zich gisteren in de commissie Financiën van Oostburg erg boos over het bewuste artikel. Daarin werd ge suggereerd dat de socialisten akkoord zouden gaan met een uitruil van zwem bad De Veste tegen een nieuw te bou wen sporthal. Daar wilde hij zich zeker van distantiëren. „Het is ook tegen de afspraak van de commissie om dergelijke informatie naar buiten te brengen." Wille nam het college in bescherming omdat hij wel door had dat de informatie niet van die kant afkomstig en dat het buiten de schuld van B en W om in de pers verschenen was. Wille wenste echter wel dat met de hele zwembadenproblematiek in de gemeen te Oostburg nu eindelijk eens haast gemaakt zou worden. Daar was plaats vervangend commissievoorzitter, wet houder L. Cuelenaere het helemaal mee eens. Zij speelde wel het balletje terug door te stellen dat de raad niet akkoord was gegaan met de collegevoorstellen en zelf de zaak zou bekijken. Hierdoor ontstond ook weer een extra vertraging. Commissieraadslid H.Lip- pens (CDA) vond dat wat naar buiten komt een zaak is van iedere fractie en daarom de hand in eigen boezem gesto ken moet worden. Hij vond wel dat de commissie wat betreft de zwembaden goed bezig was. Wille zat gistermiddag nóg een zaak behoorlijk dwars en wel het schoonhou den van de kleedaccommodaties van de voetbalverenigingen. De gemeente Oostburg is bezig om die zaak te priva tiseren, maar slaagde er vorig jaar niet meer in om de zaak rond te krijgen. Wille constateerde nu dat er vanaf 1 januari 1993 tot ongeveer de helft van deze maand niet schoongemaakt was. De argumentatie van de gemeente Oost burg dat dit kwam omdat er dan geen competitie gespeeld werd, vond hij niet afdoende. „Er wordt in die tijd ook getraind en ik weet nog uit eigen erva ring dat je dan ook vies wordt, zo niet viezer." Hij wilde nu wel eens weten waarom een schoonmaakbedrijf plotseling wel opdracht had gekregen om de kleedlo kalen schoon te maken en wat de af spraak was met dat bedrijf. Zelf had hij vernomen dat er geen bedrag was afge sproken. Wethouder Cuelenaere antwoordde dat de gemeente gewoon voor een voldon gen feit gesteld werd dat de boel schoon moest worden na half januari. Zij ver wees naar het eerdere overleg met de verenigingen dat toen eind vorig jaar niet rond kwam. Wille vond het toch allemaal een vreemde kwestie en slecht zaken doen. „Er is gezegd dat er schoongemaakt mocht worden a la Dethon en geen bedrag. Bij een opdracht hoort een offerte. Ik beweer nu dat er straks niet bekend zal zijn hoeveel er gedeclareerd zal worden." Lippens vond het vreemd dat Wille nu op die hele zaak terug kwam. „Een afspraak met een bedrijf a la Dethon is ook een afspraak," stelde hij. •Si Van onze verslaggever Middelburg - Milieumaatregelen die bedrijven in de Kanaalzone volgens het plan van aanpak moeten nemen, worden via aanvullende voorschriften in bestaande vergunningen opgenomen. Op die manier is er volgens GS van Zeeland zekerheid te krijgen dat bedrijven die maatregelen moeten nemen om het milieu minder te belasten, hun ver plichtingen nakomen. GS ant woorden dat aan de PvdA-sta- tenfractie die aan de hand van een aantal detail-vragen meer duidelijk wil krijgen over de waarde van de intentieverkla ring die de Staten volgende week moeten ondertekenen. Maar op welke termijn bedrijven aan de aanvullende voorwaar den moeten voldoen blijft voor alsnog onzeker. „De Integrale Milieu-Taakstelling (IMT), als vertaling van het Nationale Mi lieubeleidsplan plus, houdt wat betreft de te bereiken doelstel ling geen rekening met de econo mische situatie. De afspraken die op nationaal niveau zijn ge maakt gaan uit van de continuï teit van de industrie. De econo mische ontwikkeling zal invloed hebben op nieuwe investeringen en kan derhalve het tempo van de uitvoering beïnvloeden", ant woorden GS. GS erkennen daarmee het risico dat er volgens de PvdA aan de zwakke juridische status van de intentieverklaring kleeft. In de overeenkomst geldt overmacht als een geldig excuus om onder de gemaakte afspraken uit te komen. Hardere afspraken voor de toekomst zijn niet te maken. GS zijn er ook al niet in geslaagd om dat voor de nabije toekomst, de sloop van de drie buurtschap pen, te bewerkstelligen. Het be drijfsleven staat bij drie andere financiers (rijk, provincie en ge meenten) van het plan voor drie miljoen gulden in het krijt en wil dat bedrag met de aankoop van gronden aflossen. GS zijn er van overtuigd dat zij dat geld terug zien, zo laten zij aan de PvdA weten. De kosten die voor de sloop van de buurtschappen zijn gemaakt worden doorberekend in de grondprijs. GS verwachten dat het bedrag van drie miljoen gulden op die manier 'ruim schoots' zal worden gehaald. Van onze correspondente Middelburg - Voor poging tot doodslag van een vrouw en het plegen van ontucht met een 16-jarig meisje onder bedreiging met geweld is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank tegen de 24-jarige J.K. (Oost-Sousburg) tbs geëist met dwangverple ging- De ontucht met het meisje (op 29 mei) gaf de man grif toe, al ontkende hij iedere vorm van geweldadigheid hierbij. Maar van de gebeurtenissen op 19 ok tober kon K. zich niets herinne ren. De vrouw was zonder enige aanleiding plotseling door de haar onbekende K. aangevallen, toen ze op haar fiets naar huis reed. De man had haar bij de keel gegrepen en vervolgens met het hoofd tegen een muur geslagen, terwijl hij haar toebeet vooral niet te schreeuwen 'anders ver moord ik je'. K., die wel vaker 'ontspoort' na overvloedig alco hol- of drugsgebruik, hoorde la ter bij kennissen over de radio van de moordaanslag en bedacht toen dat hij zelf wel eens de dader zou kunnen zijn. Op aan- (ADVERTENTIE) GROOTSE FOTO'S IN 1 UUR Vraag naar onze spaarkaart voor GRATIS ontwikkelen en afdrukken. FOTO-STUDIO BIERKAAISTRAAT 10 HULST 01140-13084 raden van zijn vrienden gaf de man zich aan en later werd hij door het slachtoffer inderdaad herkend. Het 16-jarige meisje had K. in een café ontmoet. Zij liep ver volgens met hem mee naar huis en in de woning liet ze toe dat K. haar kuste 'ik vond hem name lijk een heel leuke jongen', zo zou ze later verklaren. Maar bij kussen bleef het voor K. niet en onmiddellijk ging hij, tot grote schrik van het meisje, tot seksu ele actie over. „Hij leek wel waanzinnig en ik dacht dat hij me zou verkrachten en vermoor den," aldus het meisje, dat ten slotte uit de woning wist te ont snappen. Maar K. hield voet bij stuk: ik was die avond beslist niet dron ken of onder invloed van drugs en weet heel zeker dat het alle maal vrijwillig is gebeurd. Het psychiatrisch rapport conclu deerde tot volledige ontoereke ningsvatbaarheid van K., die door een ziekelijke stoornis van de geest al jarenlang vlucht in drugs en drank, met agressie als gevolg. Officier van justitie mr. Boogert kon hierin meegaan en besloot dan ook tot ontslag van rechts vervolging, terwijl hij ook het advies van tbs volgde. De recht bank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze correspondent Terneuzen - De stichting Dierenasiel Zeeuws-Vlaande- ren constateert dat het afge lopen jaar het aantal zwerf katten toegenomen is tot 221. Daarnaast deden nog eens 104 kattenbezitters afstand van hun huisdier. In totaal werden er 594 dieren binnen gebracht bij het Diernasiel. De aantallen werden gisteren door voorzitter P. Broekhuysen bekend gemaakt. Jacinta Dorival en Patrick bij een wandeling in Terneuzen. Van onze verslaggever Terneuzen - Patrick, bezoe ker van De Dagboog in Ter neuzen, is blind. Hij 'ziet' met de stok, die hij bij zich heeft. Zelfstandigheidsthe rapeute Jacinta Dorival leerde hem gisteren met de ze stok om te gaan. De wandeling ging naar de bakker aan de overkant van de Zuidlandstraat. Een wandeling vol valkuilen: muren, bosjes, stoepranden, geparkeerde au to's en voorbijrazend verkeer. Jacinta Dorival leerde Patrick te luisteren naar het verkeer voordat hij overstak. FOTO CAMIEL SCHELSTRAETE De therapeute werkt bij VISIO, een instelling voor blinden en slechtzienden. Instellingen en particulieren kunnen een be roep op deze instelling doen. „We helpen blinden en slecht zienden om te gaan met de dagelijkse dingen. Zoals koken en mobiliteit. Het is heel prak tisch gericht." (ADVERTENTIE) en heb je minimaal HAVO op zak? Toerisme is het vak van de toekomst. Uitdagend; avontuurlijk. Maar ook veeleisend. Om te slagen is een avontuurlijke inslag niet voldoende. De juiste opleiding is minstens zo belangrijk. Het Nederlands Opleidingscentrum voor Toeristisch Kader kan bogen op de langste ervaring, de meest brede opleiding, de best verzorgde en actuele leerstof, docenten die hun sporen dik hebben verdiend, samenwerkings verbanden met opleidingscentra in diverse landen, een uitstekende reputatie en een optimale relatie met toekomstige werkgevers. Kortom: een opleiding bij het NOTKa biedt je het beste perspectief op een boeiende kaderfunctie in het toerisme. Kom naar een van de Open Dagen en laatje uitvoerig informeren. Van 10-13 uur, met elk half uur een presentatie. Korte, praktijkgerichte dagopleiding op hoog niveau (duur 2 jaar) Studieplaats verzekerd (geen loting) Studiefinanciering (WSF 18+) van toepassing Zo'n 80% van de geslaagden vindt meteen een baan nrmwwm Erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op erond van de Wet op de er- Erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de er kende onderwijsinstellingen, voorzover het onderwijs binnen de reikwijdte van de Wet valt. Neeltje Jans - Op het voormalige werkeiland Neeltje Jans aan de stormvloedkering is vrijdag een tentoonstelling geopend over de watersnoodramp in 1953. In het Ir. J.W. Topshuis zijn uitvergrote foto's te zien, telexberichten en beschouwende gegevens van voor, tijdens en na de ramp. Via telefoonhoorns kunnen be zoekers verhalen van getuigen van de stormvloed beluisteren. De tentoonstellingsruimte is on der meer omgeven met zandzak ken, zoals die tijdens de ramp werden gebruikt in pogingen dijkgaten inderhaast te dichten. Verder worden nooit eerder openbaar vertoonde amateur filmopnamen van een inwoner van Zeeland gedraaid. Op Neeltje Jans is al een perma nente tentoonstelling over de watersnoodramp en het Delta plan, met onder meer een „natte maquette" die de overstroming in 1953 weergeeft. De nieuwe tentoonstelling over de waters noodramp duurt in elk geval tot en met eind 1993. Van onze correspondente Middelburg - De 24-jarige au tokraker C. de C. (uit Roosen daal), de schrik van wormstekers en sportvissers die hun auto's in de periode oktober-november langs de Zeeuwse dijken par keerden om ze vervolgens ge plunderd terug te vinden, is vrij dag door de Middelburgse recht bank veroordeeld tot een gevan genisstraf van 18 maanden waarvan 3 voorwaardelijk. C., die de opbrengst van de buit telkens onmiddellijk vergokte, moet van de rechtbank boven dien zorgen dat hij van zijn gokverslaving afkomt en wel door het volgen van een thera pie. De 61-jarige Terneuzenaar P.A. is een maand onder de eis ver oordeeld tot vijf maanden zitten. De rechtbank acht bewezen dat A. in de periode 1981 tot 1988 ontucht pleegde met twee pleeg dochters, die hij was gaan mis bruiken toen de meisjes respec tievelijk 8 en 9 jaar oud waren. De jongste kind is bovendien regelmatig ernstig mishandeld en bedreigd. Van onze correspondent Terneuzen - Bij juwelier 't Gouddoppertje aan de Axel- sestraat in Terneuzen vond gis teravond een brutale inbraak plaats. Er wordt een onbekend aantal sieraden vermist. Omstreeks half zeven zag een getuige een persoon op een da mesbrommer met een onbekend voorwerp de etalageruit inslaan en zijn slag slaan. De inbreker reed daarna de Tuinstraat in. Op dat moment was er niemand in de juwelierszaak aanwezig. De ooggetuige verwittigde daar op de politie die snel met twee wagens ter plaatse was. Van onze correspondente Putte - Het rampenbestrijdings plan voor kerncentrale Doel is bijna rond. Volgens plaatsver vangend regionaal brandweer commandant A. de Vos is het plan eind februari klaar en kan het dan naar de provincie wor den gestuurd. Zodra de provin cie het plan goedkeurt, kan wor den begonnen met de uitvoering Hulst Een zestien-jarige jongen uit Hulst is op het Stationsplein in zijn woonplaats betrapt bij het stelen van een reep choco lade. Hij zal worden voorge dragen bij het HALT-bureau in Terneuzen. Axel Een bestuurder uit Axel raakte afgelopen donderdag de macht over het stuur kwijt toen zijn auto in de JuljaI nastraat in Axel met de rech tervoorwiel tegen de trottoir- band reed. Met zijn voertuig reed hij vervolgens tegen de gevel van een woonhuis. Een deur en deurpost werden ver nield. De auto liep voor flinke schade op. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. OUD PAPIER - Leden van de harmonie Eikels worden Boomen halen vandaag vanaf 09.00 uur weer oud papier op. BOLLING - Bolclub Ons Ge noegen hield de eerste bolling van het nieuwe seizoen voor leden. Hieraan namen 26 per sonen deel. Uitslag: 1. A. Ne- len 40 punten, 2. H. Dortant 38, 3. R. Valent 37, 4. J. de Vrieze 36, 5. F. Gref 35 pun ten. TevEns werd het kam pioenschap over 1992 bekend gemaakt: 1. A. Nelen en A. de Caluwé 225 punten, 3. R. War rens 223, 4. F. Pieters 222,5. P. Ie Coq 221 punten. De twee kampioenen ontvingen van de voorzitter een fraai herinne ringsbord. Bedrijfsvolleybal in Hulst UITSLAGEN MANNEN Superliga: Tref punt-Wemolin 3-0 (15-9, 15-9, 15-3), Smash 2000-Broomchemie 0-3 (3-15, 11-15, 7-15). Eerste klasse: W Heyndrickx-De Sterre 2-1 (12-15, 15-11, 15-8), WC/Doolaege-Jansenius 1-2 (3-15, 15-13, 14-15). Tweede klasse: Broomchemie 2-Van Westen 3-0 (15-10, 15-4, 15-6), De Troubadour-Rijk 3-0 (15-7, 15-10, 15-14), Jansenius 2-ABN/AMRO 1-2 (12-15, 5-15, 15-12). VROUWEN Eerste klasse: Stuntmarkt-A- Markt 0-3 (14-15, 0-15, 7-15), SC Morres 2-Jong Morres 2 0-3 (4-15, 8-15, 6-15), SC Morres-Van Wa terschoot 1-2 (15-14, 11-15, 9-15), Jong Morres-Van Damme 2-1 (15-3, 4-15, 15-9), Lybeert/Ver- straeten-Jansenius 1-2 (15-11, 5-15, 9-15), Stuntmarkt-Benetton 0-3 (1-15, 5-15, 4-15). Tweede klasse: WC-Van Wese- mael 2-1 (12-15, 15-2, 15-3), CVC 2-SC Morres 3 1-2 (1-15, 4-15, 15-13), Ivens-W Heyndrickx 2 0-3 (0-15, 7-15, 8-15), 't Hoeks- ken-Wentzler/Pauwels 0-3 (3-15 3-15, 9-15), De Sterre-Broomche- mie2 0-3 (6-15,3-15, 5-15). STANDEN MANNEN Superliga: Broomchemie 5-17, Trefpunt 4-10, Wemolin 5-6^ Smash 2000 4-0. Eerste klasse: Jansenius 12-19, Luctor 12-15, DetSterre 13-15 WC/Doolaege 12-13, W Heyn- drikcx 12-12, Brandax 11-9. Tweede klasse: Broomchemie 2 14-36, ABN/AMRO 14-32, De Troubadour 13-26, De Vos/Egger- mont 13-23, Jong Morres 12-22, Ambulo 13-18, Luctor 2 13-16, Jansenius 2 13-15, Rijk 14-15, 't Jagertje 13-7, Van Westen 14-6. VROUWEN Eerste klasse: Benetton 14-36, Jong Morres 15-32, W Heynd rickx 15-32, Jong Morres 2 17-32, Van Waterschoot 15-30, Jansenius 15-30, SC Morres 15-22, Van Damme 15-22, A-Markt 15-19, Ferket en De Maat 15-13, Ly- beert/Verstraeten 16-13, SC Mor res 2 16-12, Stuntmarkt 15-4. Tweede klasse: Voorwaarts 15-40, Broomchemie 2 15-35, W Heynd rickx 2 15-34, Van Wesemael 15-30, SC Morres 3 15-29, Wentz- leT/Pauwels 13-28, Jong Morres 3 16-26, CVC 15-19. I VERVOLG VAN VOORPAGINA ZEELAND C1 De kleintjes worden opgeslokt door de groten, zo zien ze het, en zullen, zijn ze bang, him eigen 'identiteit' verliezen. Het zijn dezelfde gemeenten (voor beeldje is Oostburg) waar de pijn van de voorlaatste herin deling twintig jaar geleden nu ervaren wordt als een zege ning. En het karakteristieke Eede, dat kleine dorp dat des tijds onder veel protest bij Aardenburg is gevoegd. Niets zou er overblijven van de eigen indentiteit, werd ge roepen. Je reinste karakter moord. Maar is er door die samenvoeging echt iets wezen lijks veranderd aan de sterke dorpsaard van Eede? Dat is zeer de vraag. Mijn eigen dorp, Domburg, had en heeft zeker een eigen karakter, herindeling ten spijt. Toen het werd samengevoegd met Oostkapelle was de weer stand groot. Nu hoor je nog weieens wat gemopper over de gemeenteraad, al zwakt het af: 'Die van Oóskappel ebbe aoles te vertellen ier'. Het is een variant op de klachten die al voor de herindeling beston den. Dat 'de middenstand' alle macht had, de 'rieke stienkers uut de villa's' of 'de hrefor- meerden'. Het is een klacht die je onder de toren van Oostka pelle ook hoort, alleen hebben daar de Domburgers altijd de macht. Met macht is het altijd wat. De dorpsaard van Domburg, en zo zal het zijn in meer Zeeuwse dorpjes, is zeker ver anderd. Door de invloeden van 'import', door de media, door de verbindingen, de recreatie, de mechanisatie in de land bouw, kortom: door de tijd. Niet of slechts nauwelijks door die oude herindeling. Wat je minder hoort in de eigentijdse discussies, maar waar het natuurlijk allemaal om draait, is het algemeen belang. De burger betaalt voor een doelmatig lokaal bestuur dat allerlei voorzieningen en diensten kan bieden van goede kwaliteit en tegen een aan trekkelijke prijs. Zo simpel is het, dat is de kern. De kwali teit van bestuur en de kunst van de brandende straatlan taarn. Of dat pakket geboden wordt door een grote of een kleine gemeente zal de meeste bur gers een zorg zijn. Maar de zelfde burger is niet gebaat bij allerlei duurdere, onoverzich telijke en oncontroleerbare oplossingen zoals samenwer kingsverbanden of nog meer vingers in de democratische pap van externe bureaus. Er zijn nog bestuurders die zeggen dat schaalvergroting slecht is voor de democratie zoals we die kennen, maar er zijn meer bestuurders die de structuur van de samenwer kingsverbanden een kankerge zwel in het bestel vinden. Het algemeen belang, daar gaat het om. En in de discussie zoals die tot nu toe is gevoerd, staat vooral het eigen belang voorop. Het eigen belang van de zittende bestuurders. (ADVERTENTIE) Grote sortering Molenstraat 38 - Roosendaal - Tel. 01650-37808 Van onze verslaggever Brugge - De hotel- en toerisme school 'Spermalie' in Brugge in de nacht van donderdag of vrijdag zwaar beschadigd brand. Drie van de vijf hotelkeuke® twee schoolrestaurants, de wasruimte en het selfservicer»' taurant gingen in vlammen Zo'n 250 studenten die intern huisden, moesten worden geë* cueerd. Er vielen geen slacht»' fers. Op Spermalie zitten 850 meisje- waarvan er tweederde de V week op school verblijft. vuur is waarschijnlijk in een de keukens ontstaan.

de Stem | 1993 | | pagina 18