Geen 'parkeerterrassen' Hulst 1 CATS PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT DAG KLAPPER Kasteel Starrenhof te koop College ziet niets in verzoek van middenstanders IIEKAST .AND Medisend presenteert brochure incontinentie Perfect Korreltapijt vL KNAAK KADO! DE STEM Enthousiasme voor soundmix- en playbackshow l ZEELAND C2 ik om te zoenen particulieren ar 2 mei sief plaatsbewijs ielname. Hulst Koewacht SCHIETINGEN KAARTINGEN Weekenddienst Stem-redactie EDITIE ZEELAND Play-in Clinge Viering van Maria Lichtmis NOVON akkoord met een zelfstandig ABP Zeven bejaarde broeders bewonen schitterend landgoed tussen Putte en Antwerpen ZATERDAG 30 JANUARI 1993 adankje, jubileum, receptie, 4e, verloving, overwinr, ng,' nen, Abraham, openbare laar door, mag best eens in an wel op de pagina Moeilijk is dat niet en duur te zijn. Prijs per regel of sp. 2,40*, één grote regel 2,89 resp. 3,04*. patsen van een foto of t een formaat van 35 x 45 |vij 15,96 resp. 16,76* i tarieven op aanvraag. Bij 3 betaling wordt 4,50 ekend. Foto's worden niet oei 076-236442 of geef uw óór plaatsing af bij één van gn. Schriftelijke opgaven :end geaccepteerd indien Ibekend zijn, ook indien uw 'ng bijgevoegd is. pns het recht voor teksten van redenen te weigeren, ver klachten bereiken over tekst behoudt de uitgever voor om de naam van de aver bekend te geven. lieven gelden op zaterdag enigingsnieuws lp 2 kolom op donderdag par H.g. Jos. HOERA voor Pit Fons, voor zijn 90e verjaardag op 31 jan. 1993. Van harte gefelici teerd. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen. B691) Deze watertechneut wordt vandaag 40 JAAR Tot vanavond. biedingen in de ieel mee en gaten wat fanciers delen per \rtentie wordt af en aangeprezen. 1 krant. t.m. plaatsreservering. Ixel, tel. 01155-1651 ftn onze verslaggever Huist - Een verzoek van het Kayser Lingerie v.o.f. en de mid- jenstandsvereniging Hulst om in je omgeving van de basiliek parkeerterrassen' aan te leggen heeft het niet gehaald. W voelen er niets voor om in Hulst srkeerplaatsen aan te leggen die aan- irenzende cafés bij mooi weer als ter rasruimte kunnen gebruiken. Dat schept alleen maar verwarring voor de automobilist. „Wij willen het publiek confronteren met een eenduidig beleid", zo antwoorden B en W. De middenstandsvereniging en Kayser willen een gecombineerd gebruik van de parkeerplaatsen om te voorkomen dat er onvoldoene parkeerruimte is in de buurt van hun winkels. B en W offeren bij de herininrichting van het gebied rond de basiliek een aantal par keerplaatsen op voor een horecaterras. Kayser is het daar niet mee eens. Hij stelt dat het terras per jaar maar een tiental avonden en nachten ge bruikt zal worden. En dat de midden stand door het inpikken van de par keerruimte een daling van de omzet kan verwachten. „Uit een onderzoek van de Groningse professor Bak is gebleken dat er per auto gemiddeld 40 gulden detailhandelsomzet wordt 'vervoerd'. Uitgaande van 350 dagen per jaar en toch zeker wel twee keer per dag bezet ting van een parkeerplaats is dat voor vier parkeerplaatsen 112.000 gulden. Waarom hebt u niet gekozen voor ge wone parkeerplaatsen die dan eventueel enkele zomeravonden en overdag in zomerse weekenden verhuurd kunnen worden als terras, maar die dan de overige, pakweg 300 dagen van het jaar, beschikbaar blijven als parkeerplaats. Ook voor de gemeentelijke inkomsten geen slechte zaak. Bij een bezettings graad van 50 procent levert dat een bedrag van 4550 gulden per jaar aan parkeergelden op", zo luidt het relaas van Kayser. B en W zijn daar echter niet van onder de indruk. Het college vindt dat met het opgeven van enkele parkeerplaatsen de verkeersveiligheid van het gebied is toegenomen. En niet alleen een lingerie zaak maar ook de kastelein moet wat kunnen verdienen. „Er is een compro mis gevonden tussen parkeren en het vergroten van het verblijfgebied voor de voetganger", aldus het Hulster college. SUPPORTERSBUS - HW'24 speelt zondag 31 januari een competitiewedstrijd in Bres- kens. De supportersbus ver trekt om 13.15 uur van de parkeerplaats bij het clubge bouw. HANDWERKEN - In de Lan ge Akkers in Koewacht is van daag vanaf 10.00 uur een handwerktentoonstelling te zien, ingericht door de Oude ren Handwerkclub. Schietingen St.-Jansteen - Zaal De Warande, schieting KBO met 41 personen. Hoge vogel: O. de Schrijver, St.- Jansteen; eerste zij vogel: R. la Hoek, Kemzeke; tweede zijvogel: J. van Kerkhoven, grootste aantal (4): C. Pieters, beiden St.-Jan steen. ton onze correspondente Vogelwaarde - A. Droge, directeur van de nieuwe medische divisie van Medisend, presenteerde gisteren de eerste voor lichtingsbrochure van zijn bedrijf over het probleem inconti nentie. Medisend, dat gevestigd is in Sint Jansteen en Vogelwaarde, is het eerste bedrijf dat door heel Nederland professionele hulpmiddelen op medisch gebied verstrekt. Medisend is een zelfstandig be drijf, maar maakt gebruik van de diensten van Neckermann. Medisend levert hulpmiddelen aan huis voor incontinente per sonen en geeft bovendien advies en informatie over incontinentie. Bij de ontwikkeling van de plan nen werd dr. J. Boerema (uro loog) betrokken en is nauw sa mengewerkt met de Sectie Pa tiëntenbelangen en Hulpverle ning van de Stichting Inconti nentie Nederland (SIN). Ongeveer vijf procent van de Nederlanders lijdt aan inconti nentie (ongewild verlies van uri ne en ontlasting) in mindere of meerdere mate. Negentig pro cent van de patiënten zijn vrou wen en opmerkelijk is dat slechts dertig procent van de personen met incontinentie met deze klachten naar de huisarts gaat. „Het is een veelvoorkomend pro bleem, dat vaak onnodig een zaamheid en sociale isolatie ver oorzaakt," verklaarde G. Knegt- mans van het SIN. Hij hoopte dat veel mensen die tot nu toe angstvallig hun probleem ver borgen hielden contact zullen opnemen met Medisend. De brochure geeft informatie over de vele vormen en oorzaken van de lastige kwaal. Hij wordt verstrekt aan huisartsen, zieken huizen en andere medische in stellingen. De brochure kan ook schriftelijk via Medisend, post bus 1199 in Sint Jansteen wor den aangevraagd. Er zijn verder contracten met twee ziektekostenverzekeraars afgesloten (VGZ en CZ) en er zijn onderhandelingen gaande met andere verzekeraars zoals Algemeen Ziekenfonds Zeeuws- Vlaanderen. Medisend verzekert anonimiteit, bezorging aan huis, advies en betaling met overleg ging van een recept rechtstreeks via de verzekeraars. De werkzaamheden vinden plaats in twee lokaties. De op slag en verzending van de incon- tinentiemiddelen gebeurt vanuit het magazijn in Vogelwaarde en vanuit Sint Jansteen zet Medi send speciaal opgeleide mede werkers in met verpleegkundige ervaring. Deze houden zich bezig met voorlichting en ontvangst van bestellingen. Schriftelijke vragen worden doorgespeeld naar adviseur dr. Boerema. Er werken ongeveer tien mensen bij het nieuwe bedrijf en directeur Droge sluit een uitbreiding van de leveringen aan het buitenland in de toekomst niet uit. (ADVERTENTIES) Tb, Vraag de bteiÉare^aierei^ddCarf^^mgiCoi^^- :j vloerbedekking f|JM C"7 olTTTZFc 1 yutmuM uit Kaatsheuvel: U£HPf U boft maar, als u bij ons uw fotorolletjes koopt. Want op deze films zit nu een sticker waarmee u 2,50 korting krijgt bij het ontwikkelen afdrukken. Een goedkopere manier om aan de mooiste afdrukken op Kodak Royal Papier te komen bestaat niet! Op dus naar onze zaak voor die knaak! UUR FOTO SERVICE FOTO VERSCHOORE DFZMK WAAR JE RAAK SCHIET! g 's-Cravenhofplein 8, Hulst - 01140-16162 Voor redactionele zaken, niet voor advertenties of be zorgklachten, kunt u die weekeinde contact opnemen met Frank van Cooten 01150-32041 of 01150-18924. B.g.g. 076-236911. Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers °P pagina A2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie J®ff?.euzen: Teki van der Helm (editie-chef). Frank van Cooten, rank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. poes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (plv. editiechef) Advertentie-exploitatie mspecteur Zeeland: c- Menu, Póvé tel. 09-3291459940 1-93 Van onze correspondent Clinge - De West-Bra bantse en Zeeuwse Mu- ziekbond houden van daag een play-in in het gemeenschapscentrum Malpertuus in Clinge. Aan deze play-in nemen een zestigtal muzikanten deel van diverse gezel schappen uit Zeeuws- Vlaanderen. In de loop van de dag zullen de deelnemers onder leiding van dirigent Gustaaf Pilaet vier muziekwerken instude ren. De muzikanten worden om half tien 's-morgens ver wacht in het gemeenschaps centrum. De slotuitvoering van de ingestudeerde mu ziek zal om 17.00 uur gege ven worden. Belangstellen den zijn welkom vanaf 16.30 uur. De Muziekbond heeft diri gent Pilaet speciaal voor de ze gelegenheid gevraagd vanwege zijn verdiensten voor het Zeeuws-Vlaamse muziekonderwijs. In novem ber jongstleden nam hij af scheid als docent van de Zeeuwse Muziekschool. Biljarttoernooi Sluiskil - De personeelsvere niging Hulca van de Dethon in Terneuzen houdt zaterdag 6 maart een biljarttoernooi in Het Meulengat in Sluiskil. Voor dit toernooi zijn vier Zeeuwse bedrijven uitgeno digd. Dit zijn Betho uit Goes, Zuid hoek uit Zierikzee, Walcheren uit Middelburg en Dethon Terneuzen. De wedstrijden be ginnen om 10.00 uur. Na af loop reikt sponsor Sponselee uit Terneuzen de prijzen uit. Wedstrijdleider is H. de Croo- ck. ZATERDAG CLINGE Feestzaal 't Pleintje, 14 u. vleeskaarting. GRAAUW -Kantine W Graauw, 20.15 u. kaarting. HENGSTDIJK -Kantine de Vogel, 14 u. bief- stukkaarting. 1 HULST -W. Blommaert, 14.30 u. schie ting. KOEWACHT - Café 't Hoekske 14.30 u. schie ting. AXEL - Clubgebouw Showband Axel, 20 u. kaarting. LAMSWAARDE - Café de Lamsoren, 14.30 u. ko- ningsschieting van Soc. de Vre de. SLUISKIL - Café Atlanta, 14 u. kaarting. BRESKENS -Café 't Klompje, 18.30 u. bil-| iartprijskamp De Plakkers. ST. JANSTEEN - Café 't Centrum, 13 u. mara- thonkaarting. VOGELWAARDE - Ons Vermaak, 20 u. prijskaar- ting. ZUIDDORPE - 't Gemeentehuis, 14 u. schieting. ZONDAG CLINGE - Café de Landbouw, 10.30-13.30 u. hoktentoonstelling. LAMSWAARDE -Café de Lamsoren, 14.30 u. schieting. m ST. JANSTEEN -Café den Ouden Arend, 14 u. vleesprijskaarting. Een van de optredende groepen in Den Dullaert. Hier wordt het liedje Noorderwind-Zuiderwind van Herman van Veen ten gehore gebracht. foto camile schelstraete Van onze correspondenten Hulst - De grote zaal van het gemeen schapscentrum Den Dullaert in Hulst zat gisteravond weer lekker vol. Negen tien groepen en solisten zorgden voor leuke acts tijdens de soundmix/play- backshow die door de buurtvereniging Den Dullaert is georganiseerd. Het programma ging om 19.00 uur van start met de groep Liesbeth die uit de serie Kinderen voor Kinderen 'Tafel van Dertien' bracht. Er was voor het publiek volop afwis seling en de drie soundmixnummers waren goed over het programma verdeeld. De moe digen die zich waagden aan het zelf zingen waren Nicole en Suzanne die het lied 'Als Niemand kijkt' vertolkten, Anne Sophie en haar maatjes met het Wielewaallied en Mar- tine en vriendinnen met de topper 'Op een onbewoond eiland'. Bij de playbacknummers waren er opmerke lijk veel liedjes van Kinderen voor Kinderen bij, maar ook Patty and Shift, Herman van veen, Gun's and Roses, Vanessa, de Snorkels en Danny de Munck werden keurig geïmi teerd. De jeugdige muzikanten, in de leeftijd tussen zeven en dertien jaar, deden allemaal hun uiterste best en na het lied over de kauwgomballenboom kon de jiuy aan de moeilijke klus beginnen om de winnaars aan te wijzen. De jury bestaande uit Nadine de Theije en Jan Lievens en Jan van Eekelen luisterde net als de aanwezigen eerst naar het mede-jury lid Robert Geysels die in de pauze enkele liedjes ten gehore bracht. Daarna begon het gepuzzel en gereken. De uiteindelijke uitslag was: Soundmix: 1. Wielwaallied, poppentheater Wie lewaal 68 punten, 2. Op een onbewoond eiland, Kinderen voor Kinderen 67, 3. Als niemand kijkt, Kinderen voor Kinderen 60. Playbackshow: 1. Wooly Booly, The Pharaohs 68, 2. Meeting Wheel, Jimmy Summerville 65, 3. Griezel, Evelien Voss van ae Ministars 63, 4. Dat is mijn wens, Kleine Zeemeermin 62, 5. Noorder- wind, zuiderwind, Herman van Veen 61, ex aequo Ik voel mij zo verdomd alleen, Danny de Munck, ex aequo Don't worry, Kim Applebee 61, 8. Save the best for last, Vanessa Williams 60, ex aequo Lariekoek en apekool, Kinderen voor Kinderen, 10. Your the greatest lover, Love 59. Volgens het juryrapport was het niveau hoog en had de jury een moeilijke taak. Na afloop gaf jurylid K. Geijsels een optreden. Van onze correspondent Nieuw-Namen - Vroeger werd Maria Lichtmis overal in Vlaanderen ge vierd. De RK basisschool in Nieuw-Namen vindt het toepasselijk deze traditie voort te zetten en houdt maandag 1 februari een lampionoptocht voor de schoolkinderen. Ouders en kinderen worden maandagavond om 19.00 uur verwacht aan de basis school. Daarvandaan ver trekt het gezelschap onder begeleiding van de fanfare 'De Scheldezonen' voor een rondgang. Dinsdagmorgen sluit de eucharistieviering van 9.00 uur aan op de viering van dit feest. De kinderen uit groep 7 en 8 brengen kaarsen mee naar de kerk die gewijd zullen worden. Oostburg - De regio Zeeland van de Nederlandse Onaf hankelijke Vakbond voor de O verheids- en Nonprofit Sec tor (NOVON) gaat akkoord met de verzelfstandiging van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en de consequen ties daarvan voor de ambte naren. Dat bleek tijdens de onlangs gehouden ledenver gadering. De leden gingen akkoord met het onderhandelingsresultaat dat door de Minister van Bin nenlandse Zaken en de bonden onlangs werd bereikt. Na uitvoe rige toelichting en discussie kwam men tot dit besluit. De leden zullen hun standpunt naar voren brengen in de ledenverga dering van NOVON op 4 februa ri. Op 10 februari, na raadple ging van de achterbannen, zullen de bonden en de Minister van Binnenlandse Zaken opnieuw bij elkaar komen. Dan wordt defini tief beslist over de toekomst van de pensioenen van ambtenaren. Van onze verslaggever Jan van de Ven Kapellen - Net over de grens, aan een oude weg van Putte naar Antwerpen, staat kas teel Starrenhof. In 1881 ge bouwd door een rijke bankier uit Antwerpen. In 1930 met landerijen en bos aangeschaft door de broeders van Onze Lieve Vrouw van Barmhar tigheid. De broeders willen nu van kasteel en landgoed af. Het staat te koop. In de beginjaren maakten de broeders er him hoofdkwartier van. De generale overste en zijn staf woonden er. Evenals trou wens enkele tientallen gewone broeders en ingetreden jongelin gen, die er hun opleiding kwa men halen. De broeders runden zelf moestuin, enorme voortuin en een groot bos achter het kas teel. Voor huishoudelijke kar weitjes werden ze ook ingezet. Het leven bruist er niet meer. Kasteel en landgoed liggen er nu verlaten bij. De grandeur is eraf geregend. Broeder Cornelis Dek kers (62) kijkt er met enige wee moed naar. Hier heeft hij als zeventienjarige in 1947 zijn 'strenge jaar' doorgemaakt. Een jaar vol werken en bidden. Een jaar van alles aanpakken. In de keuken, in het bos, in de moes tuin, in het kasteel zelf. Alles moest worden onderhouden. Broeder Cornelis is nu overste van huize St. Jozef in Oud Gas tel. Een overste over twee broe ders. Waar zijn ze gebleven? In Kapellen, eens het trotse hoofd kwartier, schuifelen nog zeven broeders. Ze süjten hun dagen. De eetzaal van kasteel Starrenhof. Kasteel Starrenhof in 1881 gebouwd door een rijke bankier uit Antwerpen en sinds 1930 bewoond door de broeders van Onze Lieve Vrouw van Barmhartigheid. foto's de stem/ben steffen Op een leeftijd van zeventig, tachtig, enkelen zelfs van dik in de negentig is schuifelen wat nog rest. Laatste dagen De eens bloeiende orde bloedt leeg. Bij het ontbreken van nieu we roepingen is het wachten op het laatste sterfgeval. De laatste kan niet eens zelf het licht meer uitdoen. Broeder Cornelis weet dat de provinciaal overste de bewoners van Starrenhof heeft gevraagd waar zij hun allerlaat ste dagen willen slijten. In 1994, hooguit 1995, stoot de orde het kasteel af. Zo is de bedoeling. Als een koper zich aandient. Wat het moet opbrengen, weet Cornelis niet. „Het heeft in 1988 al een keer te koop gestaan. De vraagprijs was kennelijk te hoog voor liefhebbers. De orde heeft de verkooppogingen toen ge staakt. In september 1992 kon digde de provinciaal overste weer de verkoop aan. De 'provinciaal' is niet scheutig met informatie. Aan Belgische kranten wil hij zelfs niet over de verkoop praten. In de streek cir culeert het bericht dat de Star renhof met grond zo'n acht mil joen gulden moet opbrengen. Degelijke indruk Kasteel, bijgebouwen, bos, boer derij met weilanden; het hele gedoetje is veel geld waard. Maar een koper zal achterstallig onderhoud incalculeren. Jaren is er niets aan gedaan. Kozijnen zien er nog stevig uit. Het geheel maakt een degelijke indruk. Wie wil echter tegenwoordig in een kasteel met hoge vertrekken, dat nog volledig de sfeer van de negentiende eeuw ademt? Zeker, er is centrale verwar ming. En bijna elk vertrek heeft een open haard. Het bos achter het huis levert voldoende hout om vuur brandend te houden, zonder dat het bos er zichtbaar voor gesloopt hoeft te worden. Ergens tussen achtertuin en bos hebben de broeders een oude kipplenloods van aanzienlijke omvang als houtopslag. Er ligt nog voor jaren hout. De oude broeders zullen geen kou lijden. Het kasteel is door trokken van een typische open haard-lucht. Welke filantroop heeft zin om in een Ollie B. Bommelhuis te kruipen? Jeugdzorg Broeder Cornelis houdt zich niet met die vragen op. Hij vraagt zich hooguit af of de orde, die in 1839 is gesticht door mgr. Victor Scheppers, nog ergens aan de slag kan. Scheppers zette zijn broeders in de jeugdzorg: het opvangen van wezen, het bezoe ken van kinderen in de gevange nis, het geven van onderwijs. Scheppers liet zijn mannen gods ook zieken verzorgen. De ziekenverzorgers van toen zijn nu afhankelijk van de Broe ders van Liefde als ze zelf ziek worden. In België althans. Broe der Cornelis en zijn medebroe ders in Oud Gastel vangen el kaar op. Kinderen opzoeken in gevangenissen is er niet meer bij. De staat behandelt kinderen hu maner. Voor jeugdzorg zijn tal van instanties gekomen. Cornelis was tot 1983 directeur van het schippersinternaat in Oud Gas tel. Sinds de opheffing houdt hij zich met sociaal-cultureel werk bezig. Toch ook met kinderen. Het verval van kasteel Starren hof beeldt het verval van de orde uit. Sinds enkele jaren noemen de broeders zich naar hun stich ter: broeders van Scheppers, met vestigingen over de hele wereld en een generaal overste in Rome. De provinciaal overste in België heeft nog zeggenschap over zo'n zeventig man, verdeeld over twaalf kloosters, waarvan elf in eigen land. Enkele kloosters hebben de om vang van Starrenhof, enkele zijn stukken kleiner van omvang en oppervlak. Het klooster in Oud Gastel is heel klein: een normaal huisje met een tuintje, waar de regels van de congregatie in le ven worden gehouden.

de Stem | 1993 | | pagina 17