DE STEM Sport Tijdnood fataal voor Timman Twijfel knaagt aan Eddy Bouwmans UITSLAGEN en standen ïniual diep le cijfers Stamsnijder bezweert opstand der reserves Seles en Graf in finale Van Breukelen drie weken uit roulatie •imomie KORT Nederlander blundert in gewonnen stelling sportnieuws KORT A6 vorig jaar 2,1 procent thoog l an Faam weg r winst pese Investeringsbank |n iets kleiner ;as leveren raartmaatschappijen VS ieuzen in juni bekend JUWELEN MET ALLURE Jozsef Kiprich niet te huur Definitief einde Jamin-vrouwenploeg Bouwer vervangt Van Linder Beroepszaak Krabbe uitgesteld Tuur bij nieuwe manager Selinger en Boudrie: thuis blijven Beroep Strauss afgewezen 'Oostduitse kogelslingeraar Gerstenberg doodgedrogeerd' B0BSLEEEN SCHAKEN GOLF VOETBAL i de Verenigde Staten is vorig jaar t is de sterkste groei sinds 1989 werd geregistreerd. De percenta' het bruto binnenlands produkt irakter. De gegevens worden nog efinitief zijn. het Amerikaanse frisdrankencon- rde kwartaal vorig jaar met 95 joen dollar in hetzelfde kwartaal .lar. De omzet in die periode nam van 2,87 miljard dollar tot 3 24 heel 1992 steeg met 2,8 procent 6 miljard dollar. De omzet groeide [tien miljard dollar. lieen directeur van Faam in Breda ;en, neemt 1 februari afscheid, Hij I Wachter. Bosman werd tien 'jaar Ida. Hij had toen al een naam als ■onale voedingsmiddelenindustrie Iteur geweest van de melk- en |n van de Maggifabriek in Amster- erde Faam-bedrijf en bouwde een De overname door het Engelse tart van een nieuwe periode. Faam egums' gaan produceren en ook de en andere suikerwerkprodukten li het Amerikaanse automobielcon- I jaar 723 miljoen dollar tegen een Lr in 1991. De omzet steeg van 29,4 ard dollar. In de winst over 1992 'an een wijziging in het boekhoud wet en de marges verbeteren en gaf luieren van de autoverkoop. Volgens de traagheid van het economisch ;aten nog steeds een rem op de kredietverlening van de Europese 'eg vorig jaar 17 miljard ecu (ruim f 1 groei van 11 procent ten opzichte ecu aan kredieten werd verstrekt, 'gevens die de EIB over 1992 heeft én procent in Nederland terecht. De "opese Gemeenschap verleende in kredieten voor projecten in Neder- was bestemd voor projecten in de st overige betrof het kredieten van van het midden- en kleinbedrijf. Je Europese Investeringsbank finan- I en binnen het EG-beleid. De regio- I heeft daarbij de hoogste voorrang. liar 5,67 miljoen auto's geëxporteerd. In in 1991. Voor het eerst in tien jaar br naar de Europese Gemeenschap, iljoen auto's verscheept, 6,2 procent nee deed Japan zijn toezegging van zes procent minder auto's te leveren, .de Staten kwam uit op 1,77 miljoen r dan in 1991. I staatsgasconcern Gasprom wil de Ie levering daarvan aan West-Europa Rem Viachirev van Gasprom liet bduktie, die op het ogenblik ongeveer per jaar bedraagt, in het jaar 2010 poet bedragen. pet schiereiland Jamal in het westen je vanaf 1997 ontgonnen en via twee Lropa getransporteerd. Het hele pro- pleg van zes of zeven pijpleidingen, en van acht a negen miljard dollar, lar al over met banken in Japan, de iDuitsland. lAirlines en USAir hebben donderdag fta Air Lines forse verliezen gerappor- Irlies van de vier grootste luchtvaart- Irenigde Staten steeg in het yierde t miljoen dollar tot 804 miljoen dollar 1,12 miljard dollar tot maar liefst 3,68 M). federconcern van United Airlines, zag let hele jaar oplopen van 332 miljoen mar. Delta Air Lines, na American en bpij op de Amerikaanse ranglijst, zag ■gen van 239 miljoen dollar tot 565 Bnse chemieconcern Dow Chemical lies geleden van 489 miljoen dollar Uiljoen dollar in 1991. el te concern daardoor een verlies van Ideze 248 miljoen dollar. Het vierde Voor- kwartaal van 1991 leverde een foliar negatief saldo op van 92 miljoen pring. dollar. Toen was er een voorzie- Dlgen ning van 370 miljoen dollar voor van een herstructurering, uzen, De omzet van Dow steeg in het vierde kwartaal van 4,6 tot 4,7 juni miljard dollar en over het gehele Mux- jaar van 18,8 tot 19,0 miljard d, al- dollar. ïrder Deze week werd bekend dat de tie is huidige Dow-Beneluxpresiden' plas- Kila is benoemd tot vice-presi- t het dent van Dow Europe. Zijn ta- Ter- ken worden grotendeels waarge- le lijn nomen door de huidige vice- lig- voorzitter van de Raad van Be stuur A. Allamang. Allamang is ering ook directeur produktie in Ter- dtaat neuzen. Over de daadwerkelijk6 van opvolging van Kila is nog niets 1 het bekend. JUWELIERS - DIAMANTAIRS - BEËDIGD HET TAXATEUR arendstraat 20 oosterhout telefoon 01620-60129 VRIJDAG 29 JANUARI 1993 DEEL B poor Jean Nelissen Corva - Bijna waren de Ne derlandse beroepsveldrijders gisteren met slechts drie man Ji plaats van vijf naar Italië jfgereisd. De twee reserves juub Kools en Frank van jakel, die kandidaat zijn «tor de enige overgebleven ilaats naast Adrie van der Henk Baars en Wim de fos, eisten vóór het vertrek if Schiphol ieder die ene tots in het team op. Anders wilden ze liever thuis blijven. Bondscoach Hennie Stamsnijder dreigde het tweetal desnoods met slechts drie man naar Corva af te reizen als ze zich niet aan de ploegdiscipline zouden onder werpen. Aanvankelijk had Stamsnijder maandag, toen de vierde geselec teerde prof Edward Kuyper we gens een knieblessure moest af zeggen, Huub Kools aangewe zen. Na een protest van Frank van Bakel besloot de bondscoach in overleg met Adrie van der Poel de beslissing tot vrijdag uit te stellen. Stamsnijder: „Het hangt van het parcours af wie we als vierde man zullen opstel len. Ik heb Kools en Van Bakel erop gewezen dat ze professio nals zijn en dat ze zich in het belang van het Oranje-team bij mijn beslissing moeten neerleg gen. Dat hebben ze na een lang gesprek ook gedaan." Toen KL 271 komend van Am sterdam gistermiddag in Treviso bij Venetië landde keek Frank van Bakel met voldoening naar de lucht. „Het is droog", grijnsde hij, ën ik heb 'op droge parcour- sen altijd uitstekend gepres teerd. Drie jaar geleden in Getxo had het zes weken niet meer geregend en ik eindigde als vier de. Dus neem ik aan dat ik mag rijden. Want Huub Kools is meer een man voor het slijk." Hennie Stamsnijder neemt echter van daag na de training op het par cours pas de beslissing. Adrie van der Poel die in de vergadering van de renners als kopman zal worden aangewezen, traint al vanaf dinsdag in Corva. Gisteren reed hij twee uur over het circuit. Zijn oordeel: „Een mooi parcours, hier en daar spie gelglad, zeer lastig, een omloop die mij ligt." Vandaag zal favoriet Van der Poel (sinds 1985 haalde hij zes podiumplaatsen) niet met de Oranje-ploeg trainen. Hij gaat in Treviso drie nieuwe fietsen op halen met tientallen 32 spaaks- wielen. „Ik zal geen dichte wie len gebruiken. Het risico dat op dit circuit een band afloopt, is te groot." Vanuit Treviso komt Van der Poel, stayerend achter een auto, terug naar Corva. „Om snelheid op te doen." Ei Escorial (anp) - Zo gewonnen zo geronnen. Dat is de manier waarop het Jan Timman in San Lorenzo de El Escorial vergaat. Nauwelijks heeft hij ten koste van een geweldige inspanning weer kunnen aanklampen bij Nigel Short, of hij wordt weer achteruit geworpen. Donderdag zelfs nagenoeg defi nitief. Na Shorts overwinning in Ie cruciale twaalfde partij, kan ij alleen een mogelijke verlen ging halen door de laatste twee lartijen te winnen, ileek en ontdaan kwam Timman uit de artiestenuitgang van het ioliseo te voorschijn. In het vol- e besef dat hij de nederlaag - en daarmee het verspelen van zijn ooit met Kasparov om de wereldtitel te strijden - geheel aan zichzelf te wijten had. „Ik dacht dat ik totaal gewonnen tond. Een pion meer bij een hetere stelling. Short deed zo'n beetje alles fout wat hij fout kon doen. Hij gaf vijf h zes tempi' weg en volgde ook nog een ver keerd plan." Desondanks verloor Timman. Hij kon zich de haren wel uit het hoofd trekken. Eén dreiging Iwits Dd3-f3 op de dertigste zet) bad hij overzien. Nog niets aan de hand. Er was nog altijd een winnend plan. Na 38. ...h4-h3 met Db7 erachter aan zou wit niet aan mat zijn ontkomen. Op gejaagd door de klok zag Tim- man die voor de hand liggende mogelijkheid niet. In plaats daarvan gaf hij schaakjes, die niet werkten. Het schaak vanaf h2, dat hij met de vlag op vallen gaf, leek al hele maal verdacht en bij nadere be studering zelfs regelrecht verlie zend. Min of meer verdoofd nam Short op de 46ste zet de capitulatie van de Nederlandse grootmees ter in ontvangst. Zijn ogen knip perden en er zweefde een lichte zenuwtrek rond zijn mond. Het was de zevende keer dat in EI Escorial het Spaans op het bord kwam en de derde keer de Tarrasch-variant. De zesde en achtste partij waren beide in remise geëindigd. Dit keer was het de met zwart spelende Timman, die met voor deel uit de opening kwam. Hij introduceerde op de zestiende set met h7-h6 een nieuw idee. In de demonstratiezaal kon Oebila- va, de vroegere secondant van Karpov, zo twee partijen op het bord brengen, waarin het 'nor male' f4 wit in het voordeel bracht. Door die verbetering verwerkte Timman veel elastiek in de zwarte stelling. Soms leek het of hij op de koningsvleugel zou aanvallen, een andere keer zwenkte hij ineens naar de ande re vleugel. Short kon niet veel anders doen dan volgen. Hij ver bruikte vele tempi. Zijn konings loper ging via b5, a4, b3, c2 terug naar bl en zijn dameloper maakte een bijna even grote om weg. Het leek bijna te mooi om waar te zijn. Kennelijk ook voor Tim man. De Amsterdammer wiegde zich bij het vooruitzicht van de 'naderende zege in slaap en over zag op de 30e zet wits eerste dreiging. In plaats van ruilen op c3 gevolgd door Tb6 had hij Tc8 moeten spelen. Short was zo ner veus, dat hij zijn kans niet greep. Integendeel. Zijn 32e, 33e en vooral 38e zet waren slecht tot verliezend. Intussen had Timman echter zo veel bedenktijd gebruikt, dat ook hij het niet meer zag. Het schaak met de dame op de 38e zet was een blunder, het schaak met de pion van h2 zo mogelijk nog erger. Timman was zo aan geslagen, dat hij pas na een half uur met Ph7-f6 de enige zet vond, die de strijd nog even gaande hield. De met de schrik vrijgekomen Short kan zich gaan opmaken voor de confrontatie met de we reldkampioen, waarvoor Santia go de Compostela nu de meest waarschijnlijke Spaanse kandi daat is. Zettenverloop twaalfde partij: wit: Nigel Short (GBr); zwart: Jan Tim man (Ned): 1. e2-e4, e7-e5, 2. Pgl- f3, Pb8-c6, 3. Lfi-b5, a7-a6, 4. Lb5-a4, Pg8-f6, 5. 0-0, Pf6xe4, 6. d2-d4, b7-b5, 7. La4-b3, d7-d5, 8. d4xe5, Lc8-e6, 9. c2-c3, Lf8-c5, 10. Pbl-d2, 0-0, li. Lb3-c2, f7-f5, 12. Pd2-b3, Lc5-b6, 13. Pf3-d4, Pc6xd4, 14. Pb3xd4, Lb6xd4, 15. Ddlxd4, c7-c5, 16. Dd4-dl, h7-h6, 17. f2—f3Pe4-g5, 18. Lcl-e3, Ta8- c8, 19. Ddl-d2, a6-a5, 20. Tal-dl, Dd8-e7, 21. Lc2-bl, Kg8-h8, 22. Tfl-el, Te8-c7, 23. Le3-f2, b5-b4, 24. h2-h4, Pg5-h7, 25. Dd2-d3, g7- g5, 26. Dd3-a6, Tf8-e8, 27. Tel-e2r Tc7-c6, 28. Da6-d3, g5xh4, 29. f3- £4, Tc8-g8, 30. Dd3-f3, b4xc3, 31. b2xc3, Ta6-b6, 32. Lbl-c2, Tg8-g4, 33. Kgl-h2, Tb6-b8, 34. Tdlxd5, Le6xd5, 35. Df3xd5, Tg4xf4, 36. Lf2xc5, De7-g7, 37. Lc5-d4, Tb8-e8, 38. Dd5-d6, Dg7-g3+, 39. Kh2-gl, h4-h3, 40. Te2-f2, h3-h2+, 41. Kgl- hl, Tf4xd4, 42. Dd6xd4, Ph7-£6, 43. Tf2-e2, Pf6-h5, 44. e5-e6+, Dg3-g7, 45. Kgl-h2, f5-f4, 46. Lc2-g6, zwart geeft op. Seles knapte het klusje heel wat overtuigender op dan Graf. Ze was in 53 minuten klaar met de Argentijnse, die slechts drie ga mes bemachtigde (6-1 6-2). Sa batini zei na afloop klaaglijk dat ze zich bij het opstaan 's mor- 8ens niet zo lekker had gevoeld. heb na mijn vorige partij, die midden in de nacht eindigde, te weinig rust gehad." Graf had anderhalf uur nodig de lastige Spaanse Sanchez van zich af te houden. Na een achterstand van 3-5 in de eerste set werd het 7-5 6-4. Sanchez Vicario nam als troostprijs de derde plaats op de wereldrang lijst over van Sabatini. «Seles heeft geen twee longen, maar beschikt over twee har- tHt" zei de Roemeen Ion Tiriac vorig jaar na de finale op Roland Garros. Sabatini, naar wie een oranje-rode roos is vernoemd, zei op sombere toon hetzelfde met andere woorden: „Monica is er mentaal altijd voor honderd Procent bij. Ze verslapt geen moment. Ze graaft zich in en wil e'k punt winnen. Dat wil ik ook natuurlijk. Maar op de één of andere manier kan zij zich er heter op instellen. Vandaag was niet in staat goed tegenstand Peter Post met zijn twee troeven voor het ronde-werk, Eddy Bouwmans (links) en Charly Mottet. FOTO DE STEM BEN STEFFEN Melbourne (anp) - Monica Seles en haar 'eeuwige rivale' Steffi Graf maken zich opnieuw op voor een prestigestrijd in de finale van een Grand- Slam-toernooi. Donderdag ontdeden zij zich in Melbourne tijdens de Australian Open respectievelijk van Gabriela Sabatini en Arantxa Sanchez-Vicario. Van onze verslaggever Jacques Eestermans Lille - Eddy Bouwmans, de beste jongere in de Tour van 1992, begint volgende week aan de competitie met een onzeker gevoel. De talentvol le wielerprof vraagt zich af of z'n linkerknie de inspannin gen al aankan. Bij de presentatie van de Histor/ Novemail-ploeg van Peter Post, waarin Bouwmans en Nico Ver hoeven de enige Nederlandse renners zijn, was de Oostbra bantse beroepsrenner weliswaar goedgemutst, maar hij stak gis termiddag in Lille niet onder stoelen en banken dat de twijfel reeds maanden aan hem knaagt. De blessure aan het gewricht is een gevolg van een valpartij in de Ronde van Engeland in au gustus van het vorig jaar. Bouw mans bleef zo lang pijn houden aan z'n knie, dat werd besloten tot een kijkoperatie. Daarbij kwam aan het licht dat er scheurtjes in het kraakbeen za ten. De behandelende geneesheer schreef drie maanden rust voor. Vanaf half december is Eddy Bouwmans weer in training. „Ik ben begonnen met een heel licht verzet te trappen. Na twee weken mocht ik een grotere ver snelling schakelen en zo wordt de intensiteit steeds opgevoerd," aldus de renner. „Het probleem is dat de knie op elke inspanning blijft reageren. Ik heb er geen pijn aan, maar er zit wel elke keer vocht in. De dokter heeft gezegd dat het nog lang kan duren, voordat ik er helemaal geen last meer van zal hebben, maar dat het verder geen kwaad kan. Daar houd ik me maar aan vast. Ik heb wel rotmaanden achter de rug. Eigenlijk heb ik al die tijd naar mijn knie zitten kijken en eraan zitten denken. Nou, da's niet best voor het moreel, dat heb ik wel gemerkt. Ik hoop zo dat het volgende week in Bessèges goed zal gaan, want het wordt een belangrijk jaar voor me." Het seizoen 1993 moet voor Bouwmans, die zaterdag 25 jaar wordt, het seizoen van de grote doorbraak worden. Na de veer tiende plaats in zijn eerste Tour, gokt hij nu op een klassering bij de top-tien. „We hebben, denk ik, een hele goede ploeg voor het rondewerk, met mannen als Mottet en Pensee. Mijn taak is daarvan te profiteren. Als alles goed loopt en met hun steun moet het haalbaar zijn om in de Tour bij de eerste tien te eindi gen." Voor sportdirecteur Peter Post, die een driejarige verbintenis heeft met de sponsors en zich tevreden moet stellen met een jaarbudget van 6,5 miljoen gul den, is naar eigen zeggen een lang gekoesterde wens in vervul ling gegaan. „Ik heb altijd ge streefd naar een ploeg met veel goede klassementsrenners," al dus de Amstelvener. „Ik ben er dan ook blij mee dat ik nu zo'n te bieden. Ik voelde me slapjes en mijn benen wilden niet. Vol gens mij heb ik één of ander virus opgelopen." Zowel Seles als Graf was niet echt tevreden over het vertoonde spel. „Solide, niet spectaculair," vond Seles van zichzelf. „Okay, maar het hield niet over. Niets bijzonders," blikte Graf terug. De Duitse zei uit te zien naar een nieuwe confrontatie met Seles. „Het is iets speciaals om tegen haar te spelen. Het komt maar een paar keer per jaar voor dat ik de beste vrouw van de wereld op de baan ontmoet. Melbourne, Australian Open, negen miljoen gulden Vrouwenenketspel: halve finales: Seles (Joe/1) - Sabatini (Arg/3) 6-1 6-2, Graf (Dui/2) - Sanchez Vicario (Spa/4) 7-5 6-4. Vrouwendubbelspel: kwartfinales: Gigi Fernandez/Zvereva (VSt/ WHu/1) - McNeil/Stubbs (VSt/ Aus/5) 6-3 6-1, Shriver/Smylie (VSt/Aus/10) - Neiland/Novotna (Lit/Tsj/2) 6-3 6-3. Mannendubbelspel: kwartfinales: Visser/Warder (ZAf/Aus/10) - De Jager/Ondruska (ZAf) 6-3 3-6 6-3 6-4. Gemengddubbelspel: kwartfinales: Sanchez-Vicario/Woodbridge (Spa/ Aus/1) - Martinez/Javier Sanchez (Spa) 6-1 6-1. Heilbronn, mannen, 180.000 gulden Tweede ronde: Stankovic (Slow) - Zoecke (Dui) 6-3 3-6 7-5, Göllner (Dui) - Apell (Zwe) 3-6 7-6 7-6. Van onze verslaggever Eindhoven - De tegenslag blijft PSV achtervolgen als een niet te ontvluchten schaduw. Gistermorgen liep doelman Hans van Breukelen tijdens de training een stevige handblessure op, die hem minimaal voor drie weken aan de kant houdt. Vrijwel zeker geen PSV-Ajax dus voor de ex-international. „In een normaal luchtduel om de bal met Mitchell van der Gaag ging het mis," aldus Van Breukelen. „Ik ben direct naar het ziekenhuis gegaan, waar gelukkig geconsta teerd werd dat er niets gebroken was. In het kapsel van het gewricht in mijn wijsvinger zit evenwel een scheurtje en bovendien is de middelvinger uit de kom geschoten. En daar staat toch al gauw een week of drie voor." Ajax-trainer Louis van Gaal hoeft er niet op te rekenen dat zijn club Feyenoord-spits Jozsef Kiprich voor de rest van het seizoen kan huren van de aartsrivaal uit Rotterdam. Van Gaal liet woensdagavond na Ajax-Vi- tesse (4-0) weten Kiprich graag aan de selectie toe te voegen, „want hij zou uitste kend bij ons passen." Technisch directeur Wim Jansen van Feyen- oord zei gisteren nog niets van Ajax gehoord te hebben. „Elke speler van ons is in princi pe te koop. Ook Jozsef, al loopt zijn contract nog door tot 1994. Maar we zijn geen verhuurbureau, dus dat kan Van Gaal wel vergeten. Kiprich is niet te huur." De Hongaarse international, die dit seizoen reeds elf maal scoorde, is bij Feyenoord op de reserve-bank beland, nadat de Rotter-, damse club John van Loen overgenomen had van uitgerekend Ajax. Aangezien Van Loen echter niet speelge rechtigd is in het Europa Cup Il-toernooi, zal Feyenoord de bij het publiek ook nog eens razend populaire Kiprich hard nodig hebben tijdens de ontmoetingen met Spartak Moskou op 2 en 17 maart in de kwartfinale van het EC Il-toernooi. Van Loen speelde eerder dit seizoen als Ajacied al Europa Cup en mag daarom niet meer voor een andere club uitkomen. In de selectie van Louis van Gaal is een gebrek aan aanvallers ontstaan door het tussentijdse vertrek van Roy, Van Loen en Willems plus de blessures van Pettersson en Litmanen. FC Den Bosch is met Feyenoord in de slag om de aanvallende middenvelder Dwight Oosterhout - Jamin stopt definitief met de sponsoring van het wielrennen voor vrouwen. Een groot gedeelte van de ploeg, onder aanvoering van Monique Knol, is ondergebracht bij een nieuwe sponsor, Bose. De Bose-ploeg bestaat uit elf vrouwen. Den Haag - Ton van Linder is met directe ingang gestopt als trainer/coach van het nationale vrouwenhandbalteam. De taken worden tot 1 juni 1993 overgenomen door assistent Bert Bouwer. Van Linder blijft technisch coördinator van het Nederlands Handbal Verbond. Hij vindt beide functies niet langer te combineren. Bovendien wil de Zevenaarder meer aandacht aan zijn kinderen besteden. Van Linder werd vorig jaar weduwnaar. Londen - De beroepszaak van sprintster Katrin Krabbe tegen haar schorsing voor vier jaar is nog een maand uitgesteld en wordt nu niet voor half maart behandeld. Rotterdam - Regilio Tuur gaat binnenkort - als de 'afkoopsom voor zijn huidige manager Bill Bikoff geregeld is, - met een nieuwe manager in zee, Stan Hoffman. Hij denkt met Hoffman eerder in aanmerking te komen voor een gevecht om de wereldtitel. Den Haag - Avital Selinger en Ron Boudrie behoren niet tot de zestien volleyballers die binnenkort de trainingen voor de nationale mannenploeg hervatten. Volgens manager Verhalle van het mannenteam is de absentie van het duo louter een formele kwestie. Selinger en Boudrie hebben (financiële) eisen neergelegd bij de bond zonder sponsor, waarover overleg plaatsvindt tussen directeur Hoex en de Bond van Werknemers in de Sport. Bij de BWS zijn de twee aangesloten. Verhalle hoopt dat de partijen binnen tien dagen tot een vergelijk komen. Lausanne - Het appèl van zwemster Astrid Strauss tegen haar schorsing van achttien maanden is donderdag door de FINA afgewezen. De kans bestaat dat de Duitsers hun dreigement de FINA aan te •klagen nu gaan uitvoeren. formatie heb. Van Bouwmans verwacht ik veel, maar ook van Mottet. Ik heb het volste ver trouwen in hem. Nu hij in een ander team rijdt, waarin met een ander systeem wordt gewerkt, denk ik dat hij in de Tour bij de beste vijf kan eindigen." De Tour is de enige grote ronde op het programma van de zes tien renners tellende ploeg. De Histor-ploeg voor 1993 is als volgt samengesteld: Eddy Bouw mans (Ned), Bruno Cornillet (Fra), Viatcheslav Ekimov (GO- S), Thierry Laurent (Fra), Ro land Leclerc (Fra), Charly Mot tet (Fra), Wilfried Nelissen (Bel), Dimitri Nelubin (GOS), Guy Nu- lens (Bel), Ronan Pensee (Fra), Jo Planckaert (Bel), Mare Ser geant (Bel), Gilles Talmant (Fra), Nico Verhoeven (Ned), Marcel Wüst (Dui) en Dimitri Zhdanov (GOS). Ploegleiding: Peter Post, Walter Planckaert en Theo de Rooy. Berlijn (sid) - De vader van de zondag in het Charitee-zieken- huis in Berlijn overleden voormalige kogelslingeraar Detlef Gerstenberg heeft zware beschuldigingen geuit aan het adres van de voormalige Stasi-club SC Dynamo Berlin. „Ze hebben hem doodgedrogeerd. Hij heeft tien jaar lang oral-tu- rinabol en testosteron gekregen," stelt Helmut Gerstenberg in een interview dat vrijdag in Bild-Zeitung verschijnt. Zijn zoon, die 35 jaar oud werd, stierf aan leverkanker. „Detlef Gerstenberg staat te boek als 'zwaar gedoseerd'. Het verband tussen het slikken van oral-turinabol en leverbeschadigingen tot cirrose aan toe is algemeen bekend," was het commentaar van de Heidelberger kankerspecialist Werner Franke, die inmiddels ook expert is op het gebied van doping in oost en west. Franke raadde vader Gerstenberg, die de dag in 1970 waarop hij zijn dertienjarige zoon als lid aanmeldde bij Dynamo Berlin, vervloekt, aan de verantwoordelijke mensen aan te klagen. In het boek 'Doping-Documenten' van Brigitte Berendonk figureert Detlef Gerstenberg op pagina 158. In zijn 'topjaar' 1984 zou de kogelslingeraar, die het Oostduitse record toen op 80,50 meter bracht, in totaal 2720 milligram van het befaamde en beruchte spierversterkende middel hebben ingenomen. Zijn toenmalige rivaal Gunter Rodehau uit Dresden zat toen op een relatief bescheiden jaardosis van 1290 mg; clubgenoot Roland Steuk daarentegen slikte liefst 3890 mg. Als zwaarste gebruiker geldt volgens Berendonk kogelstoter Udo Beyer, die na de Olympische Spelen van Barcelona stopte. De massieve Potsdammer consumeerde volgens de statistie ken jaarlijks 3955 milligram turinabol. Detlef Gerstenberg, die in 1975 Europees juniorenkampioen werd, woog bij zijn dood nog slechts 43 kilo. In zijn recordjaar 1984 bracht de 1,86 meter lange atleet 106 kilogram op de schaal. Kort daarna verdween de als kok opgeleide kogelslingeraar van het wedstrijdto neel, zonder ooit een belangrijke medaille te hebben gewonnen. Bij de EK's van 1978 en 1982 werd hij respectievelijk vierde en zesde. In het boek van Berendonk worden meer gevallen van leverbeschadi gingen door het gebruik van orale anabole steroïden genoemd. Een van de bekendste is de Leipziger sprintster Kerstin Behrendt die als lid van de D.DR-estafetteploeg grote tromfen vierde. Andere do- pingslachtoffers zijn volgens Berendonk verspringer Frank Paschek, tweede bij de Olympische Spelen van Moskou, en de vroegere wereldrecordhoudster kogelstoten Marianne Adam. Ook zij zouden ernstige leverkwalen hebben opgelopen door fikse gebruik van turinabol. Blackson of centrumspits Loyd Cammeron te huren tot het einde van het seizoen. „De voorkeur gaat uit naar Cammeron," meldt manager Chris van de Laar, „maar Feyen oord wil hem nog niet laten gaan. Vandaar dat we verder praten. De onderhandelingen met Feyenoord zijn een direct gevolg van het alsnog niet door gaan van de huur van Roda-aanvaller Mi chel Haan. De tuchtcommissie van de KNVB heeft achttien spelers geschorst voor het komende weekeinde. De gestraften zijn: derde gele kaart: Heus (Feyenoord), Reijners (MW), Hilgerink (Twente), Vermeulen (Vitesse), Buskermolen en Panhuis (AZ), Redeker (De Graafschap), Helenklaken (Haarlem), De Visser (Heerenveen), Zuurman (Heracles), Van Leenders (VW); vijfde gele kaart: Ver hoeven (Den Bosch), Nijhof (Twente), Inia (AZ), Trentelman (De Graafschap), Rayer (VW), Koggel (Zwolle); zesde gele kaart: Brouwer (Cambuur). Blackburn Rovers, debuterend in de hoog ste Engelse afdeling en al meteen op jacht naar internationaal voetbal, heeft zich don derdag verder versterkt met het aantrekken (voor 1,1 miljoen gulden) van de Noorse international Henning Berg (23). Cortina d'Ampezzo, wereldbeker wedstrijd twee-mansbob: 1. Hu- ber/Ticci (Ita I) 1.48,36 minuten (53,91/54,45), 2. Gesuito/Tartag- lia (Ita II) 1.48,61 (53,99/54,62), 3. 'Olssen/Paul (Eng I) 1.48,71 (54,27/54,44), 4. Tout/Ward (Eng II) 1.48,82 (54,23/54,59), 5. Ekma- nis/Intlers (Let I) 1.48,96 (54,47/54,49), 6. Dietrich/Sehr (Dui I) 1.49,01 (54,07/54,94). Stand wereldbeker na vijf van de zes westrijden: 1. Huber 157 pun ten, 2. Weder (Zwi) en Shimer (VSt) 135, 4. Lueders (Can) 105, 5. Gesuito 104, 6. Olssen 102. Dubai, Desert Classic Stand na eerste ronde: 1. McGin- ley (GBr) 65, 2. Claydon (GBr) 66, 3. Struver (Dui), Hall (GBr), Westner (ZAf), Payne (GBr), Hag- mann (Zwe), Affleck (GBr), Chapman (GBr), Thül (Dui), Ralph (GBr), Rafferty (GBr) 69. Perth (Australië), Vines Classic Stand na eerste dag: 1. Senior 65, 2. Allenby en Harford 67, 4. Mer rick, King, O'Malley, Stephen en Clayton 68, 9. Power (allen Aus) en Freeman (VSt) 69. Wijk aan Zee, Hoogovcnstoer- nooi, finale, tweede partij: Kar pov (Rus) - Illescas (Spa) 1-0 (eerste partij 1/2 - 1/2). Hoogovens Open, negende ronde: Salov (Rus) - Adams (Eng) 1-0, Piket (Ned) - Lobron (Dui) 1/2 - 1/2, Oil (Est) - Gelfand (Rus) 1-0, Hodgson (Eng) - Goerevitsj (Bel) 1-0, Shirov (Let) - Nunn (Eng) 1/2 - 1/2, Azmaiparasjvili (Arm) - Akopian (Arm) 1/2 - 1/2, L. Han sen (Den) - Van der Wiel (Ned) 1/2 - 1/2, Huzman (Oek) - Nikolic (Bos) 0-1, Nijboer (Ned) - C. Hansen (Den) 1/2 - 1/2, Van Wely (Ned) - Kortsjnoi (Zwi) 1/2 - 1/2, Toekmakov (Oek) - Reinderman (Ned) 1-0, Wolff (VSt) - Sokolov (Bos) 1/2 - 1/2, Har Zvi (Isr) - Loutian (Arm) 1-0, Leko (Hon) - Christiansen (VSt) 1/2 - 1/2, Smirin (Isr) - Schmittdiel (Dui) 1-0, Schwartzman (Roe) - Van der Sterren (Ned) 1/2 - 1/2, Winants (Bel) - Rotstein (Oek) 1-0, De Boer (Ned) - Cifuentes (Ned) 1/2 - 1/2, Grooten (Ned) - Van der Werf (Ned) 1-0. Stand aan kop: 1. Hodgson, Oil, Piket en Salov 6 1/2 punt, 5. Adams en Lobron 6. Italië, kwartfinale bekertoernooi, eerste wedstrijd: Lazio - Torino 2-2 (2-0).

de Stem | 1993 | | pagina 7