Uitspraak Hof Israël valt slecht 076-2 Bill Clinton moet inbinden Vredestroepen 'op het ergste voorbereid' 6Ontwikkelingsgeld goed besteed' HET WEE Verbanning van 400 Pales tij nen volgens Gerechtshof 'niet onrechtmatig' De onbewezen affaire van 10 Downingstreet L G< ontvang* medew Ver Montage Lassers, Fitters en El Verkopers Job P schoo BUITENLAND A4 Van den Broek en Kooijmans: EG kan niet sneller BUITENLAND KORT Zon en maan Hoogwater Scheepvaartber Hormonenjacht strekt zich uit tot in Nederland Perso DE STEM VRIJDAG 29 JANUARI 1993 Washington (upi/rtr) - Bill Clinton zingt al een toontje lager. Ónder druk van sterke oppositie heeft de Amerikaanse president voorlopig zijn plan uitgesteld om homosek suelen toe te laten tot de strijdkrachten. Dat heeft het Witte Huis gisteren bekend gemaakt. Clinton zal volstaan met een maatregel die de militairen verbiedt nog langer te informeren naar de seksuele voorkeuren van recruten, zo zei woordvoerster Dee Dee Myers. De maatregel betekent dat de Amerikaanse president vooralsnog zijn verkiezingsbelofte niet kan inlossen. Door te kiezen voor uitstel vermijdt de Ameri kaanse president een krachtmeting met het Congres en de top van de strijdkrachten. Clinton had weinig uitzicht op instemming van.het Congres aangezien de invloedrijke Democrati sche Senator Sam Nunn tegen was. Minister van Defensie Les Aspin vroeg Clinton eerder al uitvoering van zijn verkiezingsbelofte een half jaar uit te stellen zodat hij een compro mis kom uitwerken. Aspin zei dat de president met het uitstel tijd wint voor diepgaande discussie over de verande ring. Het Congres zou in die tijd moeten afzien van enige actie om de voorgestelde wijziging te blokkeren. Volgens Clintons medewerkers luidt de aankon diging het begin in van een proces dat uiteinde lijk ertoe leidt dat het verbod wordt opgeheven. Op de vraag of Clinton bereid zou zijn in te schikken, zei zijn woordvoerster Dee Dee Myers: „Hij heeft een besluit genomen over de kwestie. Hij is ervan overtuigd dat het verbod moet worden opgeheven". Den Haag (anp) - Honderden miljoenen aan Nederlands ontwikkelingsgeld, de afgelo pen decennia overgemaakt naar Mali en Tanzania, is niet slecht besteed. Dat blijkt uit een rapport van de Inspectie Ontwikkelingssamen werking te Velde (IOV). De in spectie onderzocht het effect van de twee grootste en langst lopen de ontwikkelingsprojecten in Afrika waaraan Nederland steun verleent. Sinds 1979 ging ongeveer 137 miljoen gulden naar een rijst—ir rigatiepro j eet in Mali, terwijl Tanzania in bijna 20 jaar 260 miljoen ontving voor de suiker- produktie. In Mali gaaat het sinds eind jaren zeventig om steun voor de rijstboeren. De Nederlandse hulp was niet alleen gericht op verhoging van de voedselpro- duktie, maar ook op versterking van de onafhankelijkheid van de boeren. De hulp werd grootscha lig aangepakt. In de topjaren 1986 tot 1988 werkten er 18 Nederlandse deskundigen en waren de jaaruitgaven meer dan 10 miljoen gulden. Het inspectierapport noemt de stijging van de rijstproduktie in Mali nu 'zeer opmerkelijk' en schrijft dat deels toe aan de Nederlandse steun, deels ook aan de liberalisering van de rijstmarkt. De Nederlandse hulp aan Tanza nia, waar de overheid een ambi tieus plan in werking had gezet voor plantagegewijze produktie van suikerriet en ingewikkelde en dure technologie voor de ver werking ervan, gaat terug tot eind jaren zestig. De recente prijsverhogingen hebben de mogelijkheden van suikerproduktie voor kleine boe ren vergroot. Hun aantal is toe genomen en tevens hun opbreng sten per hectare. De Inspectie komt tot de conclu sie dat de Nederlandse hulp de ineenstorting van de Tanzani- aanse suikersector heeft weten te voorkomen en de basis heeft ge legd voor de produktiegroei in de jaren negentig onder volledig Tanzaniaans management. Van onze redactie buitenland Jeruzalem (dpa/rtr) - Het Hooggerechtshof in Jeru zalem heeft gisteren de verbanning van bijna 400 Palestijnen naar het zui den van Libanon goedge keurd. De Israëlische rege ring reageerde opgetogen, maar vrijwel overal buiten Israël is de uitspraak bij zonder kritisch ontvangen. Volgens de internationale ge meenschap is het besluit van het Hof ondergeschikt aan de reso lutie van de Veiligheidsraad, die de verbanning ongedaan wil ma ken. Secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali riep deze week zelfs op tot actie tegen Israël. De rechtbank achtte de uitwij zing van zes weken geleden door de Israëlische regering niet on rechtmatig en heeft een verzoek om een oproep tot terugkeer af gewezen. Fanatiek Met de verbanning van de circa 400 Palestijnen, die volgens Is raël lid waren van of sympathi seerden met de fanatieke islami tische organisaties Harnas en de Islamitische Jihad, reageerde Jeruzalem op geweld in de maand december, waarbij zes le den van het Israëlische leger wa ren omgekomen. De uitgewezen Palestijnen ver blijven op een heuvel in het niemandsland tussen Zuid-Liba- non, dat onder militaire controle staat van Israël en Libanon. In de afgelopen weken heeft Israël het Rode Kruis enkele malen toestemming gegeven om de bal lingen te bezoeken. 'Nooit recht' Hanan Ashrawi, woordvoerster van de Palestijnse delegatie bij het vredesoverleg voor het Mid den-Oosten, zei dat 'het Hoogge rechtshof de Palestijnen nooit recht verschaft heeft. Resolutie 799 van de Veiligheidsraad, die de terugkeer van de verbannen Palestijnen gelast, moet worden toegepast en de VN moet sanc ties ondernemen'. De Palestijnse ballingen in Zuid- Libanon kunnen nu elk voor zich tegen hun uitwijzing protesteren bij militaire commissies van be roep. Minister Kooijmans van buiten landse zaken betreurt de uit spraak van het Israëlische Hoog gerechtshof. Over de consequenties van de uitspraak beraden zich maandag in Brussel de EG-ministers van buitenlandse zaken. Net als de VN heeft de EG de maatregel van de Israëlische regering afge keurd. EG-commissaris Van den Broek nam gisteren een voorschot op het EG-beraad van maandag. Volgens hem verandert de uit spraak van het Hof niets aan de opstelling van de EG dat het hier gaat om een 'illegale daad'. Protest Palestijnen in Nederland zijn gisteren op het Binnenhof in Den Haag een actie begonnen uit so lidariteit met de gedeporteerden. De actie duurt tot vrijdagmiddag vier uur. De actievoerders heb ben midden op het Binnenhof een tent opgezet. Het is de be doeling dat een groep Pales tijnen de nacht tussen de parle mentsgebouwen doorbrengt. „Deze actie is uit steun met de Palestijnen in Israël en uit pro test tegen de deportatie", aldus een woordvoerder van de actie voerders. „Waarom kan dit alle maal gebeuren? Waarom wordt wel onder de vlag van de Vere nigde Naties in Irak ingegrepen, maar doen de landen nu niks?" Van onze correspondent London - De Britse premier Major zal het Britse opnie- blad The New Statesman vervolgen wegens smaad. Het blad zorgde gisteren voor opschudding met een op geruchten gebaseerd ar tikel over een buitenechte lijk avontuur van de pre mier. Hij "zou een verhouding hebben gehad met een dame die de catering verzorgt op 10 Dow ning Street, het ambtsadres van de Britse premier. Ook de ge noemde vrouw zal een proces aanspannen tegen The New Statesman en tegen twee ande re bladen die de 'affaire' publi ceerden. Het suggestieve verhaal over de minnares, waarvoor naar eigen zeggen 'geen enkele bewijs was gevonden', is geplaatst tegen de achtergrond van regeringsplan nen voor scherpere perswetten. Bedoeling was te laten zien wat voor 'hardnekkige geruchten' er zoal de ronde zouden doen op krantenredakties en in de wandelgangen van Westmin ster. Binnen Majors eigen partij wordt eveneens flink gerod deld, aldus The New States- Premier Major verblijft mo menteel in Oman waar hij een handelsmissie leidt van voor aanstaande Britse zakenlieden. Naar verluidt was hij 'ziedend' toen hem faxen met het artikel werden voorgelegd. In een on gebruikelijke felle reaktie wees zijn woordvoerder alle verhalen als 'pure nonsens' van de hand. De dame in kwestie liet weten dat het verhaal haar al twee jaar achtervolgde. Adviseurs hadden haar de raad gegeven verder geen commentaar te ge ven. Hoewel de links-liberale State sman in het verhaal benadrukt dat de geruchten 'ongegrond' zijn haakten zowel de boule vardbladen als de kwaliteits kranten in, waarbij The Inde pendent stelde dat 'velen de ontkenning van het gerucht ge bruikten als argument om het te kunnen publiceren'. Overi gens deed The Independent zelf niet anders. „Dit is erger dan wat de ta bloids ooit hebben geschreven", foeterde Sir Marcus Fox, voor- De voorpagina van de New Statesman met Major en veronderstelde minnares aanstaand Tory-afgevaardige. Een Labour-woordvoerder noemde het verhaal „goedkoop en gemeen". De zoveelste me dia-affaire deed sommige La gerhuisleden opnieuw roepen om een scherpere perswet. De hoofdredakteur van de New Statesman maakte zich geen zorgen om het proces. Hij meende dat premier Major een dienst was bewezen omdat het oude gerucht nu eindelijk uit de wereld kon worden gehol pen. Den Haag (anp) - Minister Kooijmans van buitenlandse zaken, noch zijn voorganger Van den Broek acht een ver snelling mogelijk van de Eu ropese integratie. Kooijmans zei dat gisteren in de Tweede Kamer, Van den Broek sprak het Europees Parlement toe. Beiden reageerden op uitlatin gen die de Duitse bondskanselier Kohl eerder deze week tijdens zijn bezoek aan Den Haag deed. Kooijmans vindt dat er nog pro blemen genoeg zijn om niet al te snel al te optimistische geluiden te laten horen. Hij noemde met name de onder handelingen over toetreding tot de de EG met landen als Zwe den, Oostenrijk, Finland en eventueel Noorwegen en Zwit serland. Ook Van den Broek voerde deze problemen aan als een eerder vertragende en complicerende factor voor de Europese Ge meenschap. Dat de onderhandelingen eind dit jaar al afgerond zouden moe ten zijn is volgens beide be windslieden een uitermate ambi tieuze veronderstelling. Kooijmans wees ook op proble men rond het gemeenschappelijk buitenlands- en veiligheidsbe leid, staatsmonopolies en de landbouw. „Het is prachtig als het snel kan, maar duidelijkheid moet voorop staan", aldus Kooijmans. Het is naar zijn mening goed als de oorspronkelijke tijdsplanning wordt gehaald. Bij het Verdrag van Maastricht, dat nog door Denemarken en het Verenigd Koninkrijk moet worden gerati ficeerd, is afgesproken dat in 1996 onderhandeld gaat worden over verbetering van dat ver drag. Kohl heeft gezegd dat dit wat hem betreft wel eerder kan. Ook zou de Economische en Mo netaire Unie (EMU) volgens de bondskanselier sneller kunnen worden ingevoerd. Volgens de bestaande afspraken is dat op zijn vroegst in 1997 en uiterlijk in 1999. Kooijmans heeft van zijn collega van economische za ken, Andriessen, begrepen dat een versnelling van de totstand koming van de EMU op techni sche gronden bijzonder moeilijk te verwezenlijken zal zijn, zo zei hij. jSMffii Uitgelaten Jeltsins in India New Delhi - Boris en mevrouw Jeltsin vermaken zich uitstekend als ze tijdens hun meerdaags bezoek aan India een kijkje nemen bij een archeologische bezienswaardigheid in New Delhi. Veel doden op Oost-Timor Sydney - Guerrillastrijders op Oosl-Timor zeggen dat zij ten minste 78 Indonesische soldaten en officieren hebben gedood hij gevechten op Oost-Timor. „Er is sprake van een verheviging van de gevechten sinds opstandelingenleider Xanana Gusmao ge pakt is," aldus woordvoerder Jose Ramos Horta van de opstan delingen. Een diplomaat in Jakarta, die de gebeurtenissen op Oost-Timor nauwkeurig volgt, sprak de verklaringen van de guerrillastrij ders tegen. „Volstrekt ongegrond. Als er ook maar één soldaat gedood was, hadden wij ervan gehoord. Met dit soort bewerin gen verliest Horta alle geloofwaardigheid waarover hij be schikt," aldus de diplomaat. Spoorwegstaking België ten einde Utrecht - De staking van een klein deel van het Belgische spoorwegpersoneel was gisterochtend alweer ten einde. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat de staking gisteravond om tien uur pas zou eindigen. Het binnenlandse- en internationale treinverkeer via België verloopt weer normaal. Bonn wil niet aan Taiwan leveren Bonn - De Duitse veiligheidsraad, een kernkabinet onder bondskanselier Helmut Kohl, heeft zich gisteren uitgesproken tegen de verkoop van Duitse onderzeeërs aan Taiwan. De Noordduitse werven lopen hierdoor een opdracht van naar schatting een miljard mark mis voor de bouw van twee duikboten. Nu Duitsland levering heeft afgeblazen, stijgen de kansen voor de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) voor levering aan Taiwan. Honecker klaagt minister en arts aan Berlijn - Erich Honecker, de voormalige leider van de DDR, heeft aanklachten ingediend tegen de minister van justitie van Berlijn en een arts, zo heeft zijn advocaat Wolfgang Ziegler donderdag meegedeeld. Minister Jutta Limbach en kankerspecialist professor Peter I Neuhaus hebben zich volgens Honecker schuldig gemaakt aan het doorgeven van vertrouwelijke informatie over zijh ziekte. De oud-DDR-voorman die momenteel bij zijn vrouw en dochter in Chili verblijft,heeft zijn advocaten opgedragen juridische stappen tegen Limbach en Neuhaus te'ondernemen. 'Meer malaria-slachtoffers dan ooit' Lagos - Twee miljard mensen, oftewel eenderde deel van de wereldbevolking, worden met malaria bedreigd, aldus een recent rapport van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). En die bedreiging is nu des te alarmerender geworden. Er is een agressievere ziektevariant in opmars, hersenmalaria, terwijl de traditionele behandeling van 'normale malaria' geen effect meer sorteert door resistentie van de malariaparasiet tegen gangbare medicijnen. 'Oud-minister niet achter moord' Brussel - Een Italiaanse crimineel heeft zijn beschuldigingen tegen de Belgische oud-minister Alain Van der Biest ingetrok ken. De man had vorig jaar juni verklaard dat Van der Biest achter de moord op de Waalse socialist André Cools zat. De Italiaan André Todarello wordt zelf verdacht van zwendel met gestolen aandelen. Bij die zaak zouden ook oud-medewer kers van Van der Biest betrokken zijn. De Italiaan beweert nu dat een andere Belgische politicus achter de moord op André Cools zit. De topman van de Waalse socialistische partij kwam in juli '91 bij een aanslag in de buurt van Luik om het leven. Franse ambassadeur in Zaïre gedood Parijs - De Franse ambassadeur in Zaïre, Philippe Bernard, is gisteren in de hoofdstad Kinshasa gedood door een verdwaalde kogel. Eerder die dag werd bekend dat Zaïrese militairen plunderend en schietend door de straten van Kinshasa trekken. Ze protesteerden daarmee tegen het uitblijven van hun salaris. Van onze verslaggever Den Haag - Majoor Van de Pol uit Busovaca aan de lijn. Er zit volgens hem ergens tussen Den Haag en het tot 'Hotel Nunspeet' omgedoopte hoofdkwartier, 30 kilometer ten noorden van Sarajevo, een 'knikker in de strontpijp' en of daar iets aan gedaan kan worden. Het contact tus sen front en thuisfront is in tensief maar soms moeizaam. Meer dan 2000 Nederlandse mi litairen zijn op dit moment in VN-verband ingezet in het voor malige Joegoslavië, Cambodja, de Sinaï, Angola, Somalië en Irak. Verreweg de meesten, ruim 1000 personen, zitten in Joego slavië. Meer nog dan het kogelvrije vest is voor deze militairen de satel liettelefoon het belangrijkste in strument. Nu meldt majoor Van de Pol ook weer een plaatselijk staakt-het- vuren tussen Serviërs en Mos lims en kondigt aan dat hij zo- meteen gaat bemiddelen om te proberen de strijdende partijen wat langer uit elkaar te houden. Hij heeft het nog niet gezegd of door de telefoon klinkt het ge luid van geweerschoten. „Er wordt weer geschoten", meldt de majoor en hangt weer op. „Dit soort telefoontjes krijgen we dagelijks", zegt luitenant-ko lonel F. van Bouwdijk Bastiaan- se. „Zo blijven we op de hoogte van de laatste ontwikkelingen." In de werkkamers van de Julia- nakazerne, het hoofdkwartier van de bevelhebber landstrijd krachten, gonst het deze donder dagochtend van de geruchten over een op handen zijnde eva cuatie van Franse en Engelse VN-troepen uit Kroatië. „Natuurlijk zou zo'n evacuatie ook gevolgen hebben voor onze mensen daar", zegt een hoge Haagse officier. „De ruim 500 Nederlandse verbindingssolda ten zijn toegevoegd aan eenhe den van andere nationaliteiten. Als die gaan, gaan onze mensen mee." Overste Bouwdijk is comman dant van de crisisstaf, die zich bezighoudt met alle Nederlandse VN-militairen of eenheden die in het buitenland gestationeerd zijn. De staf coördineert, organi seert en beheert, bedient de 'bui tenlanders' op hun wenken. „Er is weer een onrustige perio de aangebroken", zegt Van Bouwdijk als hij de ontwikkelin gen van de laatste dagen na loopt. „In Zuid-Kraijina zitten onze verbindingsmensen op dit moment behoorlijk tussen de strijdende partijen. Ze zijn wel iswaar redelijk veilig, maar on gelukjes zitten daar in een kleine hoek. We hebben ze geadviseerd zo veel mogelijk binnen te blij ven." Sinds afgelopen vrijdag, toen de Kroaten in VN-sector 1 (zuid) hun offensief tegen de Serviërs begonnen, is de crisisstaf in Den Haag volautomatisch in een ho gere versnelling gaan draaien. Omdat de crisisstaf ook het aan spreekpunt is voor, wat bij De fensie 'de achterban' wordt ge noemd - de families van de VN- militairen - wordt veel aandacht besteed aan het voortdurend ac tualiseren van de informatie. „Elke keer als op de televisie melding wordt gemaakt van nieuwe gevechten in gebieden waar onze VN-soldaten zitten, staan de telefoons hier rood gloeiend omdat de families wil len weten wat er aan de hand is", vertelt de overste. „We moe ten dan wel over de juiste infor matie beschikken. We moeten ook desgevraagd kunnen melden of Pietje gezond en wel is." Commandant Van Bouwdijk („in Joegoslavië zijn er twee risico's; vliegend lood en verkeersonge- lukjes") vertelt dat zijn team permanent op het ergste is voor bereid, ook op de mogelijkheid dat dodelijke slachtoffers kun nen vallen. Het informeren van familieleden als VN-militairen gewond zijn geraakt - tot nu toe is dat enkele malen gebeurd - wordt overgela ten aan specialisten van de Maatschappelijke Dienst Defen sie die de 'achterban' thuis be zoekt. De begeleiding van mili tairen die in Joegoslavië in psy chische problemen komen, is echter niet gericht op een snelle repatriëring. „We proberen ze zo lang mogelijk daar te houden en te ondersteunen omdat voortij dig thuiskomen voor de betrok kene vaak nog moeilijker is", zegt een Defensie-woordvoerder. Het centrum in Den Haag is. permanent bemand door mini maal twee zeer ervaren be- roeps(onder)officieren. „Ze moe ten het militaire bedrijf goed kennen, mogen niet in paniek raken en moeten ertegen kunnen als ze in Joegoslavië eens willen DÉ STEM Verloofd, en samen als VN-militair naar Joegoslavië. foto anp afreageren. Mijn mensen moeten wat bezadigd zijn", zegt de over ste. De grote stafkaart van Joegosla vië die in het crisiscentrum aan de wand hangt is inmiddels doorzeefd met vlaggetjes en gro te punaises waarmee de lokaties van alle VN-eenheden, Neder landse en buitenlandse, zijn ge markeerd. De rode plaklijnen waarmee de frontlijnen worden aangegeven, moeten dezer dagen regelmatig worden verschoven. In alle gebieden waar op dit moment hevig gevochten wordt, Sarajevo en omgeving en vooral Zuid-Kraijina, is volgens de kaart het rood-wit-blauw goed vertegenwoordigd. Van Bouwdijk: „We troosten ons bij de gedachte dat onze mensen daar voornamelijk ondersteu nende functies hebben. Ze lopen veel minder risico's dan bijvoor beeld de Fransen die al heel wat doden te betreuren hebben. Maar het kan natuurlijk ook bij ons 'n keer mis gaan. Ik kan alleen maar zeggen dat we er d(in klaar voor zijn. En dat moet ook want dan wordt het een heksenketel." /gjb, bewolking wmm sneeu fff? regen onwer aBjfe natte ^^.opklar JUL, hagel mist TTT» zonnig mistbi Weerrapporten 28 jan 19 Amsterdammotregen.. Eindhovenzwaar bew.... Rotterdamregen Vlissingenzwaar bew..., Maastrichtregen Aberdeenmotregen.. Atheneonbewolkt Barcelonaonbewolkt Berlijnonbewolkt... Budapestzwaar bew. Bordeauxzwaar bew... Brusselregen Cyprus..licht bew.. Dublinzwaar bew... Frankfurtzwaar bew... Genèvezwaar bew... 'Helsinkionbewolkt Innsbruckregen Istanbullicht bew.... Klagenfurtzwaar bew. .VANDAAG/ Zon op: 08.2 onder: 00.00. MORGEN/ 10.35. Maan onder: 01.05. VANDAAG/ Bath: 06.58 05.57-18.15. Vlissingen: 05 weert: 06.58-19.25. Term ALSYTA SMITS 27 80 zw Miami nr Las Palmas, DUT GLORY 28 te Rotterdam, D FAIRLIFT 27 200 o Gibralta 35 w Vaasa nr Valkom, h JACOBUS BROERE 27 1C GRACHT 28 100 z Dakar ni Dongen, LENNEBORG 28 E 27 10 o Lowestoft nr Immi Juan nr Bilbao, NEDLLOYL EUROPA 27 240 zo Shang Aden nr Port Kelang, NET Hongkong, NEDLLOYD M/ Herre, NYANTIC 27 880 n Ventspils nr Baltimore, Shoreham, STELLA NOV. PRIMA 27 100 z Ra's Blanglancang nr Port Stan VICTORY 27 25 o Great Ya Kerkrade (anp) - Justitie in Bel gië en Nederland heeft deze week tientallen veehouders be trapt op het gebruik van hormo nen en clenbuterol. De groeibe- vorderende middelen zijn i' komstig van een Belgische vee- voederfabikant. De Algemene Inspectiedienst (AID) in Kerkrade zegt de afge lopen dagen bij ruim twintig veebedrijven verspreid over heel Nederland verboden groeibevor- derende middelen te hebben aangetroffen. De AID kwam in actie na informatie te hebben ontvangen van de Belgische au toriteiten. Die pleegden vorige week een inval bij een voederfabrikant in het Westvlaamse Meulenbeke op verdenking van de handel 10 hormonen en clenbuterol. Daar bij werd ook een boekje met afnemers aangetroffen. Op basis van die lijst heeft de Belgische justitie de afgelopen dagen zeker veertig boeren en veehandelaren ondervraagd. Dat leverde weer nieuwe namen op. onder meer van mensen in Ne derland. Naar aanleiding daar van heeft de AID actie onderno- in Breda vraagt wegens ui Leeftijd v.a. 21 t/m 35 jaar Opleiding: M.D.SVMavo o Uw schriftelijke sollicitatie Gamma, Spinve t.a.v. Dhr. vraagt per direct vo Tel. aanmelo tussen 19.00-2 gevraagd met of zonder Wax-jassen, leisure wear vraagt voor haar objec voor werkzaaml u_- aanmelden tel

de Stem | 1993 | | pagina 4