écht stuur unie Kamer eens met wao-regeling an tijd opheffing 'Juridische hulp aan vluchtelingen in de kneP DE STEM Solidariteit met gedeporteerden I )ere|ya Onderzoek naar versnelde adoptie voor baby's uit ex-Joegoslavië Ter Veld doet beroep op vakbonden om kosten wao niet terug te halen via cao's Mestbeleid 'Landbouwschap schaadt overleg over mestbeleid' A2 BINNENLAND A3 Vakbeweging teleurgesteld COMMENTAAR 'Door met HDTV' NS melcjen meer agressie BINNENLAND KORT Van der Meer tijdelijk opvolger Gijsen Alders wil sneller stoppen met CFK's 'Jongeren vanaf 16 jaar leren autorijden' Milieubeleid gemeenten nog minimaal Duikclub vindt scheepswrak in Noordzee 'en. Wat vier keer is gebleken onwaar te zijn, zal de vijfde eer wel waar zijn, is de ont- utsende redenering. Maar, waar blijft de gedeeltelijk arbeidsongeschikte in het be drijf dat zich heeft teruggetrok ken op zijn kerntaken? Het heeft slechts plaats voor goe. dopgeleide jonge mensen, niet voor 'ouderen' van boven de 35 laat staan voor mensen met een handicap. De tragiek van de wao is de tragiek van het Nederlandse ar beidsbestel. Werk als topsport Bedrijven hebben geen keus. De concurrent bedrijft ook top sport. Het buitenland bedrijft de sport op even hoog niveau Met hetzelfde rampzalige ge volg. Veel politici sluiten de ogen voor dit verschijnsel. Ze zien niet in dat getracht zal moeten worden van de topsport een gewone sport te maken. De werkgelegenheid moet niet voorbehouden zijn aan de aller- besten, aan de fysiek en psy chisch allersterksten. Het wordt tijd voor een debat over de oorzaken van arbeidsonge schiktheid. Als de belangrijkste oorzaken weggenomen zijn, zal het aantal arbeidsongeschikten afnemen en kan de samenleving de pech vogels die uitgerangeerd raken wel een behoorlijke uitkering blijven verstrekken. van de Vlaams-nationalistische r in België maar één voorstander Boudewijn. foto anp en de komma's van de staats hervorming, maar over de las ten en de lusten van de sociale zekerheid. „Het heeft geen zin in Europa een onbetaalbaar ei land van oubollige sociaal-de mocratie te handhaven, omdat Wallonië uiteindelijk ook Vlaanderen meesleept in de vrije val," waarschuwt ook Rolf t Falter in De Standaard, t Met andere woorden, Wallonië moet werk maken van zijn eco nomie en zelf zorgen voor vol doende inkomsten. Dan zal het met die Vlaamse drang naar zelfstandigheid -of zelfs sepe- ratisme - misschien nog wel meevallen. ar kan duren voor de plannen zijn rwezenlijkt. Er is namelijk geen ld. dit moment gaat al eenvijfde van t totale overheidsbudget naar het derwijs en er is nauwelijks ruimte or meer. Iedere dag moet een nieuwe hooi worden gebouwd om zwarte denten te huisvesten maar er zijn dere prioriteiten. Er is nauwelijks ld voor woningen, elektriciteit en aedselverstrekking. De armlastige re- ;ring overweegt nu de btw te verho- m van 10 naar 13 procent en iedereen breeuwt moord en brand, et ANC gaat al over enkele maanden jeebesturen in regeringscommissies 1 dan stijgen de verwachtingen. De warte bevolking eist meer welvaart, laar de economische groei is onvol- oende. Dat leidt tot frustratie en «Realisering in oververhitte zwarte ijken. feite kan alleen door omvangrijke uitenlandse hulp de democratisering het huidige Zuid-Afrika succesvol irlopen. Vol verwachting wordt daar in gekeken naar de Amerikaanse pre- ident Clinton en Japanse en Europese eiders. Als zij zo graag een eind willen an apartheid zullen ze de buidel moe- en trekken. nvesteringen en zachte leningen moe- en zorgen dat de deskundigen ongelijk rijgen die beweren dat democratische mwenteling alleen slaagt in een [roeiende economie. jé STEM VRIJDAG 29 JANUARI 1993 yan onze Haagse redactie jen Haag - Er is sprake van noodsituatie bij het ver ben van rechtshulp aan ;;ielzoekers in de opvangcen- ira, Dat zeggen drie organi ses die betrokken zijn bij jet verlenen van rechtshulp die centra. Ijs staatssecretaris Kosto niet tóör 3 februari met bevredigen de maatregelen komt, volgen ac- jes. Dat blijkt uit een brief die je Nederlandse Orde van Advo- 8ten, de Landelijke Organisatie juro's voor Rechtshulp en Rechtshulporganisaties dreigen Kosto met acties Vluchtelingenwerk aan Kosto gestuurd hebben. Asielzoekers krijgen in de asiel centra juridische hulp bij de procedure die moet leiden tot hun erkenning als vluchteling. Sinds begin vorig jaar is die procedure versneld en daardoor komt de hulp in de knel. De organisaties wijzen er aller eerst op dat steeds vaker gegre pen wordt naar het middel om asielzoekers niet in, maar in de buurt van de officiële opvang centra onder te brengen. Dat gebeurt omdat de acht opvang centra vol zitten. Buiten de op vangcentra is de juridische hulp verlening echter veel moeilijker of helemaal niet te geven. De mensen van de rechtshulp zitten alleen in de officiële centra. Zij hebben vaak geen gelegenheid om daarbuiten asielzoekers bij te staan. Een andér verwijt van de drie organisaties gaat over het feit dat tegen eerdere afspraken met Kosto in asielzoekers uit Soma lië, Iran en Irak al erg snel van het opvangcentrum in een asiel zoekercentrum worden ge plaatst. Mensen uit deze groepen hebben een grote kans dat ze in Nederland mogen blijven. Door deze handelwijze komen de opvangcentra vol te zitten met groepen asielzoekers die geen of erg weinig kans maken als vluchteling in Nederland te mo gen blijven. De Tweede Kamer heeft anderhalf jaar geleden na drukkelijk gezegd dit soort 'kampen der uitzichtlozen' niet te willen. Voor de rechtshulp betekent het dat de juridische hulpverleners in de asielzoekers centra zaken moeten overnemen van juristen uit de opvangcentra. Dat werkt inefficiënt. De drie organisaties storen zich ook aan het feit dat steeds meer alleenstaande minderjarigen in de opvangcentra en asielzoekers centra terechtkomen. Voor deze groep is er een apart opvangcen trum. Dit centrum zit op het ogenblik vol. Eigenlijk zou er een extra centrum voor deze minderjarigen bij moeten ko men. l/an onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer heeft gisteravond, voorlopig, een streep gezet onder de wao-discussie. Naast de regeringspartijen CDA, PvdA stemden ook RPF, SGP en CD voor het kabinetsvoorstel om alle bestaande wao'ers niet te korten in hun uitkering, maar toekomstige arbeidsongeschikten harder aan te pakken. i, WD, Groen Links en GPV stemden tegen het voorstel. De tomende maanden zal duidelijk worden of het de vakbonden lukt om tijdens de cao-onderhande lingen met de werkgevers de wettelijke kortingen op wao-uit- keringen aangevuld te krijgen. Ook moet blijken of particuliere erzekeringsmaatschappijen be reid zijn om per bedrijf werkne mers zonder uitzondering te ac cepteren voor collectieve herver zekeringen. Nadat een geagiteerde premier Lubbers afgelopen woensdag de PvdA betichtte van 'stelselmati ge geschiedvervalsing' en WD- kamerlid Linschoten zei dat Lubbers CDA-fractievoorzitter Brinkman 'een kunstje flikte', verliep het debat gisteren opval- rustig. De coalitiepartners CDA en PvdA lieten zich verzoe nend uit jegens elkaar en ver doezelden hun nog gebleven te genstellingen. „Zo veel chaos, achterdocht en opgeklopte ran cune heb ik in 26 jaar nog nooit meegemaakt. Maar in Nederland eindigt alles in een lachbui of een boetekleed", vatte D66-lei- der Van Mierlo aan het slot van het debat samen. Lubbers bedankte bijna alle fracties, inclusief de PvdA, voor hun constructieve bijdragen. Al leen D66 kreeg forse kritiek, niet Den Haag - „Het is schrij nend dat ze er in de Tweede Kamer van uitgaan dat wij als vakbeweging die-70 pro cent uitkering wel repare ren. Maar wij worden op die manier opgezadeld met de nadelen van het verdwijnen van het systeem waarbij werknemers in de verschil lende bedrijfstakken soli dair zijn." Dat zei voorzitter Johan Stekelenburg van de FNV gisteravond na het de bat over de wao. Stekelenburg vindt dat de Kamer veel te weinig heeft gesproken over de negatieve effecten van de verschillen de premiehoogten op de werking van de arbeids markt. „Mensen zullen straks geneigd zijn te kiezen voor veilige beroepen, met een lage premie voor ar beidsongeschiktheid. De bonden zullen in de cao onderhandelingen die vol gende maand van start gaan veel aandacht schenken aan reparatie van de wao-maat- regelen. alleen van de premier maar ook van de fracties van CDA, WD en PvdA. D66 wil met eventuele ingrepen in de hoogte en duur van de uitkeringen twee jaar wachten, todat duidelijk is hoe het volumebeleid uitwerkt. Volgens de andere partijen in de Tweede Kamer zou dat beteke nen dat over twee jaar nog har der ingegrepen zou moeten wor den in de wao. Het zou dan nagenoeg onvermijdelijk zijn de bestaande gevallen aan te pak ken. Staatssecretaris Ter Veld (Socia le Zaken) en minister De Vries (Sociale Zaken) erkenden giste ren dat door het kabinetsvoor stel mensen tussen wal en schip dreigen te vallen. Mensen met chronische aandoeningen die on danks hun ziekte doorwerken. Melden ze zich straks alsnog ziek, dan krijgen ze een aanmer kelijk kleinere uitkering dan mensen die zich direct ziek heb ben gemeld. Ter Veld: „Hoezeer het mij ook spijt, ik kan er geen oplossing voor vinden". De nieuwe regeling bemoeilijkt niet de terugkeer van huidige wao'ers in het arbeidsproces. De Tweede Kamer vreesde dat ar beidsongeschikten zich wel twee keer zouden bedenken om weer aan het werk te gaan. Een even tuele nieuwe afkeuring zou een forse teruggang in de uitkering betekenen. Volgens Ter Veld is daar geen sprake van. Mensen die nu in de wao zittten lopen geen risico in de slechtere rege ling voor nieuwe gevallen te ko men als zij weer aan het werk gaan en later toch weer arbeids ongeschikt worden. Ze blijven als bestaand geval geregistreerd. Ter Veld riep werkgevers en werknemers op voorzichtig te zijn bij het afsluiten van collec tieve contracten voor aanvullen de verzekeringen. Het is niet de bedoeling van het kabinet ge weest dat de kosten van de nieu we wao in cao-onderhandelingen worden afgewenteld op de loon kosten in de bedrijven, aldus Ter Veld. Volgens de bewindsvrouw moeten aanvullende verzekerin gen ruimte bieden voor de wen sen van individuele werknemers. Het wao-voorstel van het kabi net moet nog in de Eerste Kamer worden behandeld. Volgens staatssecretaris Ter Veld is het niet nodig om opnieuw advies aan de Raad van State te vragen. Met name de CDA-fractievoor zitter in de Senaat, Kaland, dringt daarop aan. Daardoor zou een vertraging van enkele maan den ontstaan. Het kabinet gaat er vanuit dat de behandeling in de Eerste Kamer spoedig kan plaatsvinden zodat de wet op 1 juli 1993 van kracht kan wor den. In Nederland, wonende Pales- tijnen proberen een tent op te zetten op Het Binnenhof. De groep doet dit uit solidariteit met de 400 gedeporteerde Pa- lestijnen in het niemandsland tussen Libanon en Israël. Zij willen een nacht doorbrengen in de tent. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet blijft zich inzetten voor de invoering van breedbeeldtelevisie (HDTV). Staatssecretaris Dankert (Euro pese Zaken) zei gisteren in de Tweede Kamer dat de Europese Gemeenschap zich wel harder moet inspannen om het verzet van Groot-Brittannië te breken. De Britten verzetten zich tegen invoering van HDTV omdat de breedbandtelevisie uit zou gaan van een verouderde - analoge - technolgie. Volgens het laatste voorstel zou de EG voor een vijfjarig actie programma 1,1 miljard gulden uittrekken. Vooral het Neder landse elektronicaconcern Phi lips en het Franse Thomson had den wegens hun aandeel in de ontwikkeling van de zogenoem de D2MAC-televisiestandaard een groot belang bij het project. De Britten houden echter vast aan hun tegenvoorstel om meer energie te steken in een studie naar digitale televisie. Minister Maij-Weggen (Verkeer en Water staat) kwalificeerde het Britse compromis als een lege huls. De kwestie is nu geagendeerd voor de EG-raad van PTT-ministers Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Landbouwschap zet het overleg met het kabinet onnodig onder druk. De brandbrief van het Schap aan de ministers Bukman (Landbouw) en Alders (Milieu) over een aangescherpt mestbeleid is volstrekt voorbarig, en kan 'het klimaat om verder te praten alleen maar schaden'. Dat zegt minister Bukman in een reactie op de verontruste brief van het Landbouwschap over een verdere aanscherping van de mestnormen. Bukman tikt hier mee het Landbouwschap flink op de vingers. Geen draagvlak In de brief wijst het Schap erop dat voor dergelijke maatregelen een draagvlak onder de boeren volledig ontbreekt. Volgens het Schap verdienen de boeren het voordeel van de twijfel om zelf te proberen de mestproblematiek in het jaar 2000 opgelost te heb ben. De maatregelen van het Schap, verwoord in het plan Mi neraal Centraal, zijn daarvoor voldoende. Nieuwe, ingrijpende maatregelen zijn op dit moment overbodig, menen de mestboe- ren. Een woordvoerder van Bukman laat weten dat de minister de boeren al in 1991 gewaarschuwd heeft voor een verdere aanscher ping als de mestverwerking on voldoende uit de verf zou ko men. Gestreefd werd naar de verwerking van zes miljoen ton mest vanaf 1995. Maar nu al is duidelijk dat dat slechts voor de helft gehaald wordt, simpelweg omdat er te weinig mestfabrieken gebouwd zijn. „Het plan Mineraal Cen traal biedt te weinig soelaas om die zes miljoen ton per jaar te kunnen realiseren", aldus de woordvoerder. Nog geen begin Hij benadrukt dat over de pre- ciese maatregelen pas in april duidelijkheid komt. „De inhoud van het beleid tussen 1995-2000 is nu nog volop in discussie. Er is zelfs nog geen begin van besluit vorming hierover." Daarom betreurt Bukman het ten zeerste dat het Schap meen de nu al aan de bel te moeten trekken. Wel heeft de minister 'met genoegen' geconstateerd dat het Schap de doelstellingen van het rijksbeleid onderschrijft. Utrecht (anp) - De spoorwegpo litie heeft in 1992 ruim 42.000 incidenten geregistreerd. Dat is 2 procent meer dan in het jaar daarvoor. Vooral de agressie tus sen de reizigers onderling nam toe (24 procent, in totaal 593 gevallen). Het aantal vernielin gen en diefstallen liep terug met respectievelijk 8 en 7 procent. Volgens een woordvoerder van de NS geven de jaarcijfers een 'niet ongunstig beeld'. Vooral de afname van het aantal diefstal len tegenover reizigers stemt de spoorwegen tot tevredenheid. Volgens de NS is de groei van het aantal geregistreerde over tredingen toe te schrijven aan de instroom van nieuw personeel bij de spoorwegpolitie. Met ruim vijfhonderd man is het korps weer op sterkte. Met meer spoor wegpolitie in de treinen en op de stations worden namelijk van zelf ook meer overtredingen zichtbaar en gerapporteerd, laat de woordvoerder weten. Vorig jaar meldden de NS een spectaculaire daling van het aantal geregistreerde incidenten van 17 procent in 1991. Dat was opmerkelijk, omdat het reizi gersverkeer in dat jaar als gevolg van de invoering van de OV-stu- dentenkaart explosief toenam. Over 1992 noteerde NS slechts een zeer kleine groei van het reizigersverkeer en naar nu blijkt ook een kleine groei van het aantal incidenten. 1? Wat me eigenlijk nog het meest verbaasde aan het wao-debat, waren de beelden die ik ervan op tv zag. In je argeloosheid verwacht je dat bij zo'n belangrijk onderwerp de kamerbankjes tot de laatste plek bezet zijn. Maar nee hoor, buiten de woordvoerders van de partijen, de fractievoorzitters en een paar oprecht geïnteresseerde kamerleden waren er verder geen volks vertegenwoordigers te bekennen. Ik heb me laten vertellen dat al die niet aanwezige kamerleden zich wel degelijk in Den Haag ophielden maar daar met, in hun ogen belangrijker commissie werk en meer van dat soort gedoe bezig waren. Het klonk aannemelijk toen ik het hoorde, maar achteraf bezien geloof ik het niet zo. Volgens mij zijn er in dit land volop volksvertegenwoordigers die zelden of nooit hun gezicht laten zien. Ze slagen erin om zich vier jaar lang te drukken en je hoort ze nooit of te nimmer. Ze vangen wel vier jaar lang salaris en na het terecht uitblijven van hun herverkiezing strijken ze een wacht geld op, waarvan ook een huidige, niet aangepakte wao'er alleen maar kan dromen. Dergelijke lieden denken ook niet zelfstandig, maar hobbelen alleen maar braaf mee op de door de partij uitgestippelde koers. Ze zijn voor de van hen door kiezers verlangde arbeid zo ongeschikt dat de wao- nieuwe-stijl eigenlijk nog te goed voor ze is. MERIJN Roermond - Het kathedraal kapittel van het bisdom Roermond heeft donderdag dr. H. van der Meer sj. benoemd tot tijdelijk opvolger van bisschop J.M. Gijsen. Van der Meer zal als diocesaan administrator het bisdom leiden tot paus Johannes Paulus II een nieuwe bisschop heeft benoemd. Van der Meer (66) is voorzitter van de kerkelijke rechtbank in het bisdom Roermond. Van der Meer is tot tijdelijk opvolger gekozen, omdat hij het langst zittende lid van het kapittel is, aldus de woordvoerder van het bisdom. Hij heeft een beperkte bestuursvolmacht; hij mag geen beslissingen nemen waardoor vernieuwingen worden ingevoerd. Den Haag - Halverwege dit jaar mogen geen CFK-houdende isolatiematerialen meer worden gebruikt. Dat heeft minister Alders bekendgemaakt. Vanaf 1 januari is het gebruik van CFK-houdende isolatieplaten en -panelen al verboden. CFK's tasten de ozonlaag aan. Dergelijk materiaal wordt gebruikt in de bouw en bij de produktie van ijskasten. Eveneens vanaf begin dit jaar is het gebruik van CKF's in matrassen en meubelbekleding taboe. Vanaf 1995 is het verbo den nieuw geproduceerde CFK's als koudemiddel te gebruiken voor hervulling van bijvoorbeeld koelkasten. De maatregelen moeten leiden tot een snellere beëindiging van dë produktie en het gebruik van CFK's. Den Haag - De Raad voor de Verkeersveiligheid vindt dat jongeren vanaf 16 jaar in staat moeten worden gesteld autorij lessen te volgen. Daarnaast moeten deze jongeren onder begelei ding van bijvoorbeeld hun ouders rij-ervaring kunnen opdoen. Dit heeft de raad geadviseerd aan minister Maij (Verkeer en Waterstaat). De raad acht het beter dat jongeren rij-ervaring opdoen voordat ze 18 worden. In Frankrijk is gebleken dat een dergelijk systeem tot een veiliger rijstijl leidt, aldus de raad. Nu zijn beginnende automobilisten in ons land veel vaker betrokken bij ongevallen dan de meer ervaren bestuurders. Den Haag - Het milieubeleid in de Nederlandse gemeenten is de afgelopen jaren aanzienlijk trager van de grond gekomen dan was verwacht. Dit concludeert de commissie Ringeling in een advies aan milieuminister Alders. De commissie vindt het dan ook niet verstandig dat de rijksoverheid de gemeenten te vroeg opzadelt met de uitvoering van delen van het milieubeleid. De rijksoverheid wil steeds meer taken afstoten naar lagere overheden. In dat kader overweegt minister Aiders milieugelden versneld over te hevelen naar het Gemeentefonds. De commissie vindt het beter dat de gemeenten eerst orde op zaken stellen voordat ze een grotere verantwoordelijkheid krijgen toebedeeld. Den Haag - Leden van de Haagse duikclub Sirene hebben vorig jaar het wrak van de Duitse oceaanstomer s.s. Elbe geïdentifi ceerd. De ontdekking is gisteren openbaar gemaakt. Clubleden vonden ruim vijf jaar geleden het wrak bij toeval op circa 70 kilometer ten westen van IJmuiden. De Elbe was een 127 meter lang, zeer luxueus stoomschip dat sinds 1881 de dienst tussen Bremerhaven, Southampton en New York onderhield voor de Norddeutsche Lloyd. Het werd op 30 januari 1895 aangevaren door het Engelse kolenschip Crathie en zonk met 358 opvarenden binnen 20 minuten naar 40 meter diepte. Volgens clubwoordvoerder Schoute ligt de oceaanreus in enkele stukken gebroken op de bodem van de Noordzee. Wat met de vondst gebeurt, is onbekend. OVER HET mestbeleid wordt al jarenlang geruzied. Milieu- en natuurbeschermers dringen aan op het nemen van forse maatre- lelen, maar ze vinden niet bij iedereen een willig oor. De boerenorganisaties roepen al jarenlang dat ze bereid zijn iets aan de terugdringing van de hoeveelheid mest te doen. Van inkrim ping van de veestapel willen ze echter niet horen. Je beleidsmakers hebben tot nu toe ook geen duidelijkheid gecreëerd. De ministeries van Landbouw en Milieu zijn het eigenlijk nooit eens geweest over de te nemen maatregelen. Oaar lijkt verandering in te zijn gekomen. De ambtenaren van de ministers Bukman (Landbouw) en Alders (Milieu) hebben plan ten aangekondigd waaruit blijkt dat het mestbeleid wordt aangescherpt. Vanaf 1994 moeten strengere normen voor het uitrijden van mest gaan gelden. "et Landbouwschap en vier produktschappen hebben meteen verontrust gereageerd. In een brief aan minister Bukman schrij ven zij dat gevreesd moet worden voor een inkrimping van de veestapel met 25 a 30 procent. Het Landbouwschap zegt vertrouwen te hebben in het eigen plan dat het mestprobleem moet oplossen. Tevens wijst het erop dat voor de ministeriële voornemens geen draagvlak onder de boeren bestaat. Net is het oude liedje. De boeren biijven erbij dat het mestpro bleem met technische maatregelen kan worden opgelost. Een standpunt dat door veel deskundigen kan worden weerlegd. Wie oat niet geloven wil, moet maar eens om zich heenkijken. De kwaliteit van onze bossen holt met het jaar zichtbaar achteruit. Een recent onderzoek heeft dat treurige feit bevestigd. Aanscherping van het mestbeleid kan niet langer wachten. Aan oe verwoesting van het milieu moet een halt worden toegeroe pen. Als de noodzakelijke maatregelen tot gevolg hebben dat de veestapel moet worden ingekrompen, is dat jammer maar onvermijdelijk. Den Haag (anp) - Staatsse cretaris Kosto van Justitie laat onderzoeken of het mo gelijk is mensen die versto ten, door verkrachting ver wekte baby's uit Kroatië en Bosnië willen adopteren, in een kortere procedure toe stemming voor adoptie te ge ven. Dat heeft het ministerie van Justitie gisteravond mee gedeeld. De staatssecretaris reageert hiermee op berichten dat de Kroatische en Bosnische autori teiten de adoptie van verstoten zuigelingen zouden willen ver soepelen. Diverse adoptie-orga nisaties hebben de afgelopen da gen al veel telefoontjes binnen gekregen van Nederlanders die zo'n verstoten baby'tje willen adopteren. De normale adoptieprocedure in Nederland neemt zeker ten min ste twee jaar in beslag. In die procedure wordt beoordeeld of ouders geschikt zijn voor adop tie. Pas als ze een zogenoemde beginselverklaring hebben, ko men ze daarvoor in aanmerking. Nu bekijkt Kosto dus of mensen in dit geval sneller een beginsel toestemming kunnen krijgen en die gemiddelde periode van twee jaar bekort kan worden. Hoeveel korter de procedure kan gaan uitvallen, weet het ministerie nog niet. Kosto wil hiermee illegale han del in kinderen uit de oorlogsge bieden voorkomen, aldus een woordvoerster. De staatssecreta ris wil de mogelijke adoptie van deze baby's uit Bosnië en Kroa tië door Nederlandse echtparen daarom snel in goede banen lei den. Om na te gaan in hoeverre de Bosnische en Kroatische overhe den van plan zijn de adoptiewet geving te versoepelen, heeft Kos to contact opgenomen met mi nister Kooijmans van Buiten landse Zaken. Ook is er overleg met de Vereniging Wereldkinde ren, de grootste organisatie die bemiddelt bij buitenlandse adoptie. Mensen die willen adopteren moeten voor een be ginseltoestemming eerst een schriftelijk verzoek indienen bij de directie Jeugdbescherming en Reclassering van het ministerie van Justitie. Als het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties Nederland vraagt deze zuigelingen op te nemen, dan zal Nederland dit overwegen, aldus het ministerie. Daarbij speelt het aantal kandi- daat-ouders met een geldige be ginseltoestemming een belang rijke rol. Enkele honderden mensen hebben zo'n verklaring. Als er niets wordt geregeld, zijn de Nederlandse adoptieorganisa ties en het ministerie van Justitie bang voor chaotische taferelen bij de adoptie van kinderen uit Bosnië en Kroatië. De organisa ties en Justitie vrezen dat Neder landers op eigen houtje wezen en ongewenste kinderen uit de oor logsgebieden naar Nederland halen. De voorzitter van de Europese adoptieorganisatie Euradopt, de Nederlander Z. Hendriks, wil snel overleg met de autoriteiten in het voormalige Joegoslavië om ervoor te zorgen dat adoptie alleen via erkende organisaties gebeurt. Als de mogelijkheden voor adoptie in Bosnië en Kroa tië worden verruimd, dan willen de adoptieorganisaties en Justi tie voorkomen dat allerlei men sen en organisaties gaan bemid delen bij adoptie, terwijl ze daarvoor geen vergunning heb ben. Het is wel duidelijk dat er door de oorlog en de verkrachtingen van Bosnische vrouwen veel we zen en ongewenste kinderen zijn. De berichten daarover in de me dia hebben ook in Nederland geleid tot veel telefoontjes naar het bureau Voorlichting Inter landelijke Adoptie (VIA) in Maarssen. „We krijgen hier elke dag gemiddeld tien mensen aan de lijn die informeren naar adoptie van kinderen uit Bosnië en Kroatië", aldus directeur C. Bunjes. Die mensen krijgen te horen dat ze de normale adoptieprocedure moeten volgen. Adoptie moet via een van negen erkende organisa ties in Nederland plaatsvinden, en er moet een bewijs uit het land van herkomst zijn dat van het betrokken kind afstand is gedaan of dat het wees is. „Het is dus niet zo dat je 'even' een baby uit een oorlogsgebied adopteert. Zo'n zielig kindje wordt later misschien een lastige puber en daar moet je je wel bewust van zijn", aldus Bunjes. 1 Staatssecretaris Kosto FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP

de Stem | 1993 | | pagina 3