Prijs van bieten blijft op peil 'Zeeuwse musea moeten professioneler' K NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT Gent wil pols bij vereniging Campagne afgelopen najaar voorspoedig verlopen in Zeeuws-Vlaanderen Brutale klokkenroof door bezetter Restauratie archief in Nieuwvliet moet volgend jaar juni zijn voltooid GospelfQm in Oostburg ZEELAND C4 C3 ORT NSTEN Intrede nieuwe predikant Hoek Medaille voor vogelkweker Jan Dobbelaar De Loetzers presenteren nieuwe prins de stem vrijdag 29 januar11993 hard rijden endijke - De rijkspolitie in st-Zeeuws-Vlaanderen ft gistermorgen tijdens een lheidscontrole op rijksweg 1 buiten de bebouwde kom IJzendijke vijftien be- urders op de bon geslin- d. Gecontroleerd werden voertuigen. De hoogstge- ten snelheid bedroeg 124 ometer per uur, terwijl ximaal 80 km is toegestaan atrix. De optocht start bij buurthuis De Hoekse Rak- aan het Molenplein om .30 uur, waarna onder bege- ding van een muziekvereni- g een rondgang door het rp wordt gemaakt. kverpleegkundige u kan berei- RENARTSEN s, Heinkenszand en Noord eland - Dierenarts M. Karelse, ~.H. Kinderendijk 118, Goes' 01100-20656. gstdijk en Hulst - Dierenarts 'op, Stationsstr. 10, Axel, tel. 55-1488. Zaterdagspreekuur in Bastionstr. 3, Axel, 11-12 u. rder vlgs. afspr. 1st - Dierenartsen Aerts-Bosch, "laertstr. 43, tel. 01140-14015'. reekuur za. 10-12 u. en volgens praak. skens, Aardenburg, Sluis - renarts G. de Bruijckere en Bruinessen-Kapsenberg. Za. zo. spreekuur gezelschapsdie- in Aardenburg, (Romanlaan van 11.30-12.00 u. en in Oost- rg (Brouwerijstr. 8) van .00-13.30 u., verder vlgs. tel. pr. tel. 01177-2398 of 172-2769. el, Terneuzen, Zaamslag en ngstdijk - Vanaf zat. 12.00 u. renarts J. Kop, Bastionstr. 3, el, tel. 01155-1488. Zat. spreek- in de Axel: 11-12 u. en vlgs. praak. s van Gent - Dierenarts E. avid, Westdam 54, tel. 158-3800. Spreekuur za. en zo. -12 u. en na afspraak, rneuzen e.o. - Peter de Vos, likliniek voor kleine huisdieren e Steenberghe', v. Steenbergen- an 7, Terneuzen, tel. 150-96425. Spreekuur: zat. -13 u. Verder na telefonische spraak. de Vos en A. Burm, Kliniek n kleine huisdieren en bijzonde- dieren, v. Diemenstr. 83, Ter- uzen, tel. 01150-19628. Spreek- zat. 12.30-14 u. en na telefo- sch overleg, ostburg - Dierenarts J.v.d. Vij- 4r, Sirius 1, tel. 01170-52103. reekuur zat. en zond. na tel. spr. Bgg. Dierenkliniek Uzen- jke, 01176-1388. .-Jansteen e.o. - Dierenarts A. Bruyn, Tempelier 34, St. Jan een, tel. 01140-12701, bgg. 1140-10546. Spreekuur za. en zo. 1-12 u. en vlgs. afspraak, huisbe ek ook na afspraak. aktijk IJzendijke - Dierenarts v.d. Vijver, tel. 01176-1388. -reekuur zat. om 13 uur en zond. 12 uur in de dierenkliniek te zendijke, en volgens afspraak. ANDARTSEN "est-Zeeuwsch-Vlaanderen andarts I. Buize, Nieuwstr. 55, ostburg, tel. 01170-53580, privé: ooister 54, Oostburg, tel. 1170-52498. Spreekuur zat. en ~nd. 12-12.30 uur. ost-Zeeuwsch-Vlaanderen andarts G. Fassaert, Margrietstr. j, Kloosterzande, tel. 01148-1905, rivé: tel. 01148-2197. Spreekuur -t. 10-10.30 en 18-18.30 u. zond. 2-12.30 u. uid- en Noord-Beveland - Tand- rts W. Duininck, Dorpsstr. 93 a, rabbendijke. In het weekeinde cl. nr. 06-52771398. Spreekuur at. en zond. 10-11 uur. "OTHEKEN pel - Apotheek Axel, Oranjestr. tel. 01155-2888. Geop. zat. 0-11 en 16-17 uur. Verder uit- luitend voor spoedgevallen en re epten. foes - Goesche apotheek,Klok- tr. 19, tel. 01100-27104. Geop. at. 8.30-17.30 u., zond. 10-11.30 n 16-18 u. ulst - Apotheek Hulst. Geop. at. 11-12 uur en 15.30-17.30 uur, ond. 11-11.30 u. en 16.30-17.30 u. 'oor spoedgevallen buiten ope- ingstijden is de dienstdoende pothekersassistente thuis bereik- aar tel. 01140-14255. rerneuzen - Apotheek Hamann, |el. 01150-12060. Geop. zat. van 30-17.30 u., zond. 11.30-12.30 u. m 17-18 u. ZIEKENHUIZEN ZEEUWSCH- VLAANDEREN foor eerste hulp bij ongelukken: ?erst dienstdoende huisarts raad- degen. luist - Buitenpolikliniek De Hon- e, tel. 01140-12651. Jostburg - St. Antoniuszieken- ïuis, tel. 01170-9000. 'erneuzen - Streekziekenhuis De lonte tel. 01150-88000. AMBULANCE EN BRANDWEER 'eeuwsch-Vlaanderen - Tel. 1150-12200. il.de Woningbouwvereniging omst kritisch moeten blijven estuursbeleid, woningtoewij- We moeten nu acht ton extra Dij dragen aan de woningbouw vereniging. Door wettelijke be- Daling hebben we weinig invloed op het beleid van de woning bouw. Alleen sancties achtera! naar aanleiding van de jaarreke ning biedt ruimte. Helaas is dit altijd achteraf." De wethouder zei te hopen dat de plannen voor St. Albert nu geen achterstand meer oplopen- Van onze verslaggever Schoondijke De bietencampag ne is afgelopen najaar vlot verlo pen in Zeeuws-Vlaanderen. Vol gens voorzitter J. van Iwaarden van de kring Zeeuws-Vlaande ren van de Suiker Unie krijgen de bietenboeren een prijs be taald die schommelt rond die van vorig jaar. Toen werd er voor de mengprijsbieten negentig gulden betaald en voor de C-bieten (het overschot, red.) een tien- tje. „Dit jaar zal dat niet veel slechter 'zijn", zei Van Iwaarden deze week tijdens de sub-kringvergadering in Schoondijke. Ook in Axel en Klooster zande vonden deze week sub-kringver gaderingen plaats. Een definitieve uitspraak over de prijs van de suikerbieten kon Van Iwaarden deze week niet doen. Die wordt volgen de maand vastgesteld door het bestuur van de Suiker Unie. De kringvoorzitter gebruikte optimisti sche bewoordingen in zijn terugblik op de bietencampagne 1992 in Zeeuws- Vlaanderen. Als pluspunten noteerde hij de omvang van de campagne die zeer groot was, maar bovendien een vlot verloop kende met een goed verwer kingspercentage. De produktie bedroeg in West-Zeeuws-Vlaanderen 66,6 ton per hectare, met een suikergehalte van 15,64 procent. De gemiddelde suikerop brengst per hectare was 9238 kilo in dit gebied. Oost-Zeeuws-Vlaanderen bleef daar, evenals vorig jaar, licht bij achter. De cijfers maken noch in West- noch in Oost-Zeeuws-Vlaanderen veel verschil met de bietencampagne van 1991. De bietenproduktie in Oost-Zeeuws-Vlaan deren was 64,3 ton per hectare, het suikergehalte bedroeg 15,26 procent en de gemiddelde suikeropbrengst per hec tare was 8709 kilo. De bruto-opbrengst per hectare was zo'n 7500 gulden in West-Zeeuws-Vlaanderen en een goede zevenduizend gulden in het oostelijk deel. In zijn toespraak tijdens de sub-kring vergadering in Schoondijke zag Van Iwaarden nog andere lichtpuntjes. Te vreden stelde hij vast dat de consumptie en het imago van suiker in de lift zaten. Toch was het niet allemaal rozegeur en maneschijn wat de kringvoorzitter te melden had. Er waren ook minpunten zoals de lage wereldmarktprijs voor C-suiker en de hoge produktieheffingen die daaraan gerelateerd waren. Van onze correspondent Hoek - In de Nederlands her vormde kerk in Hoek doet zon dag 31 januari drs. A. P. van der. Maas zijn intrede tijdens een dienst die om 15.00 uur begint. De hervormde gemeente Hoek heeft bijna twee jaar zonder pre dikant gezeten, nadat de vorige predikant ds. W. van Meeuwen per 1 mei 1991 met emeritaat ging. De nieuwe predikant is pas afge studeerd en in het ambt beves tigd door ds. Van de Graaf, he- vormd predikant in het Rotter damse Charlois. De intrede- dienst wordt verzorgd door ds. Hoogendoorn, die de laatste twee jaar als consulent optrad in de hervormde gemeente in Hoek. Kloosterzande - Vogelkweker Jan Dobbelaar van vogelvereni ging Zang en Kleur uit Klooster zande behaalde een bronzen me daille tijdens de wereldvogelten- toonstelling in het Turfschip in Breda. Hij sleepte die plak in de wacht met een Border postuur- kanarie-tlie goed was voor 91 punten. Dat de vogels van Dobbelaer goed zijn, bewees het afgelopen seizoen al. Hij behaalde een titel op de tentoonstelling van de spe- ciaalclub voor postuurkanaries in Harderwijk en werd Zeeuws kampioen in Eede. Terhole - Carnavalsstichting De Loetzers uit Terhole houdt za terdag 30 januari het jaarlijks wagenbouwersbal en presenteert die avond de nieuwe prins en raad van elf. Het bal begint om 20.30 uur in café De Kroon. Tien wagen- bouwgroepen uit Terhole en ver re omgeving zijn uitgenodigd en het geheel wordt muzikaal on dersteund door de Loetz Drive Inn. Diverse bouwgroepen voe ren een komische act op. Rond de klok van 21.30 uur wordt de nieuwe prins van De Loetzers gepresenteerd. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De gemeente besturen en het provinciaal bestuur zijn 'over het alge meen onthutsend dubbel hartig' in hun houding ten aanzien van de Zeeuwse mu sea. Aan alle kanten wordt geld onttrokken, zodat de musea nauwelijks nog goed kunnen functioneren. Aan de andere kant ontbreekt het de musea zelf aan pro fessionalisme en zijn er mis schien veel te veel musea in Zeeland. Deze kritiek staat in het nieuw ste nummer van Muzeeade, een periodiek van het Bureau Pro vinciaal Museumconsulent en de Vereniging van Zeeuwse Musea. In een hoofdartikel van de redactie en een daarop vol gend interview met drs. Heere bout, de nieuwe voorzitter van de vereniging, worden harde noten gekraakt over het over heidsbeleid, maar ook wordt de hand in eigen boezem gestoken. Met de musea in Zeeland gaat het niet goed, dat is de toon van de artikelen. Geldnood, te wei- nig subsidie van onverschillige j overheden, is daarvan de hoofdoorzaak. Dubbelhartig 'De musea,' aldus de redactie, 'vertegenwoordigen in de ogen van veel subsidiërende overhe den nu eenmaal geen keihard economisch belang. De gedach te is dat musea alleen maar geld kosten. De houding van overhe den ten aanzien van musea is in Zeeland over het algemeen ont hutsend dubbelhartig. Aan de ene kant wordt de op richting van musea allerwege gestimuleerd (want zo'n aardige 'slecht-weervoorziening' voor de toerist) en is men positief over het museum als het er eenmaal is, maar aan de andere kant is men zelden geneigd de financiële consequenties van een kwalitatief goed museum te aanvaarden. De eerste rang mag niet meer dan een dubbel tje kosten en soms lukt het de musea inderdaad wel eens, maar meestal niet. Met gevolg dat nogal wat musea in Zeeland niet toekomen aan de uitoefe ning van de elementaire mu- seumtaken.' Het is een vicieuze cirkel. On voldoende kwaliteit leidt tot minder bezoekers, minder in komsten en een nog minder aantrekkelijk museum. In Middelburg en Goes hebben de musea uit geldnood al beslo ten hun openingstijden te be perken. Als twee voorbeelden van hoe het niet moet, wordt het pro vinciaal beleid rond de nota 'Met cultuur in zee' genoemd en de voorgenomen bezuiniging van B en W van Aardenburg op het plaatselijke archeologisch museum. De behandeling van de provinciale nota, met daarin het subsidiebeleid, is fors uitge steld, zodat toegedachte extra subsidie voor 1993 voorlopig buiten bereik blijft, wat een acuut probleem is voor de Zeeuwse Museumstichting en een nog op te richten steun fonds voor de musea. In Aardenburg is volgens de redactie geen sprake van inhou delijk beleid. Met een uiterste krachtinspanning kon de bezui niging worden voorkomen, maar de dreiging hangt nog steeds in de lucht. Bitter Voorzitter Heerebout van de Vereniging van Zeeuwse Musea onderschrijft de kritiek in het interview. Lantaarnpalen, plantsoenonderhoud en meer agenten zijn in de ogen van de overheden veel belangrijker dan musea en archieven, meent hij bitter. Maar de museumdichtheid in Zeeland is wellicht te groot, zegt hij ook. Met veel enthou siasme worden musea opge richt, maar moeilijker is ze aan de gang te houden. En nog moeilijker is, aldus Heerebout, is om kwaliteit te blijven bie den, zodat de musea aantrekke lijk blijven voor bezoekers. „Het valt me altijd op dat in veel musea vrijwel het gehele Het archeologisch museum van Aardenburg staat bezui nigingen te wachten. FOTO WIM KOOYMAN bezit wordt getoond, terwijl er weinig in depot is. Dat zou anders moeten: veel in depot, een beperkt deel geëxposeerd. Dan pas kun je veel wisselende exposities maken en het mu seum aantrekkelijk houden." En, de Zeeuwse musea zijn 'nogal amateuristisch in hun presentatie', een andere stelling van de nieuwe voorzitter. Daar door krijgen musea elder in het land veel meer aandacht en blijft het cultureel bezit van Zeeland onterecht verborgen. De Zeeuwse musea moeten pro fessioneler worden, dat is de strekking van zijn verhaal. Van onze correspondent Aardenburg - „Wie met kerk klokken schiet, verliest de oorlog." Het moet een gezeg de zijn uit de tijd van keizer Napoleon, die het waagde om kerkklokken te vorderen en om te smelten tot kanonnen. De Führer van het Derde Rijk kende dit spreekwoord moge lijk niet en als het wel zo was dan heeft hij het aan zijn laars gelapt. Begin 1943 vorderde Hitier de kerkklokken om het brons ervan voor oorlogsdoeleinden te ge- bniiken. Het 'siert' hem dat hij hij de historische klokkenspelen liet hangen, maar de overige - oud of minder oud - gingen in oostelijke richting. In maart 1943 was Zeeuws- Vlaanderen aan de beurt en met name in Aardenburg werd deze schandelijke daad nauwkeurig vastgelegd, zelfs op clandestien gemaakte foto's. Op 16 maart 1943 werden in Aardenburg de klokken uit de torens gehaald. Het betrof de klokken van de rk kerk in Aardenburg, de klok van Sint-Kruis, die van Eede, het klokje uit de Kaaipoort en de zeer oude exemplaren van de Sint-Baafskerk. Het weghalen van de klokken uit de toren van de rk kerk in Aar denburg verliep niet zonder pro blemen, want bij de galmgaten aan de zijde van de Weststraat moest een stuk torenmuur ge sloopt worden voordat de klok ken konden zakken. Terwijl de kerkklokken en het klokje van de Kaaipoort (anno 1650) op transport wachtten, noteerde een Aardenburger nauwkeurig alle teksten die op de klokken voor kwamen en zo werden ze voor het nageslacht bewaard. De klokkeluider van de Neder lands hervormde Sint-Baafskerk was zo kwaad op de Duitsers dat hij de klepel van de kleinste klok liet verdwijnen uit protest. Tot op de dag van vandaag weet niemand waar de klepel geble ven is. Hij bevindt zich zo goed als zeker ergens in de Aarden- burgse bodem. Wonder Terwijl Aardenburg nog aan het puinruimen was brak voor Ne derland de bevrijding aan in mei 1945. Kort na die bevrijding werden twee Aardenburgse klokken teruggevonden op een terrein van gemeentewerken in Groningen. Het waren de klokken van de Sint-Baafskerk, in 1646 in opdracht van de Aar denburgse magistraat gegoten door Jacob Burgherhuys uit Middelburg in Zeeland uit het brons van de klokken van de inmiddels verdwenen onze Lieve Vrouwekerk. Al snel waren de historisch waardevolle klokken in Aarden burg terug en dankzij snel han delen van de' Nederlandse her vormde kerkvoogdij onder bezie lende leiding van J.J. (Kobus) Rosseel, stond binnen de kortste tijd een klokkenspel achter de verwoeste Sint-Baafskerk en werden de vertrouwde klanken weer gehoord bij de aanvang van de kerkdiensten en als 'papklok' om acht uur 's avonds. De overi ge klokken uit het Aardenburgse zijn niet teruggevonden. Geruch ten willen dat een schip met klokken op een van de grote rivieren gezonken is en nimmer teruggevonden. Nieuwe klokken Wijlen pastoor Jos Dierick van de Aardenburgse parochie wist al heel snel een klokje in bruik leen te krijgen om in de kleiné toren van de kerk te hangen. Intussen ging de parochieherder zelf huis aan huis bij zijn paro chianen om geld in te zamelen voor nieuwe klokken, die al in 1949 plechtig werden gedoopt en de namen 'Maria' en 'Joseph' kregen. Het Aardenburgse gemeentebe stuur, eigenaresse van de toren van Sint-Kruis, liet een nieuwe luidklok voor 'De Peperbusse' gieten en ook Eede kreeg later nieuwe klokken. De Kaaipoort moest wachten tot de laatste restauratie, toen de gezamenlijke aannemers een nieuw klokje schonken. Het dorp Eede, dat wat zijn kerkgebouw betreft een wel zeer treurige traditie heeft, verloor zijn klok ook al in 1940, toen de terugtrekkende Fransen op 24 mei 1940 de kerktoren in de lucht lieten vliegen. Daarbij ging ook de kerk verloren, die in 1912 was gebouwd, nadat de vorige was afgebrand. OnmiddeHijk na de ramp van 24 mei 1940 werd begonnen met de herbouw van een nieuwe kerk die, nauwelijks in gebruik, in september/oktober 1944 weer verwoest werd. Een fragment van de kerklok van Eede die in 1940 sneuvelde, bevindt zich in het gemeente-ar chief van Aardenburg. Toevallig met een nagenoeg onbeschadig de afbeelding van het H.-Hart. Dit is een clandestien gemaak te foto door R.O. de Bruijne, vanuit het huis 'De Krabbe' in de Weststraat. Op 16 maart 1943 werden de klokken uit de toren van de rk kerk in Aar denburg gehaald. Op de voor grond een gedeelte van de in september/oktober 1944 ver woeste rk meisjesschool. Aardenburg HULPACTIE - Voor de hulp actie Mi Za Mir (Wij Voor Vrede) worden goederen inge zameld voor het voormalige Joegoslavië. In Aardenburg kunnen goederen uit geheel West-Zeeuws-Vlaanderen worden afgegeven in de ge meentekamer van de doopsge zinde kerk aan de Weststraat op de dinsdagen 2, 9 en 16 februari tussen 14.30 en 16.00 GESPREKSGROEP - De ge spreksgroep Aardenburg komt woensdag 10 februari bijeen om 14.30 uur in de gemeente kamer van de doospgezinde kerk aan de Weststraat. ZUSTERKRING - De Zuster- kring houdt donderdsg 18 fe- bruri de jaarvergsdering in de gemeentekamer van de doops gezinde kerk aan de West straat. UITVERKOCHT - Het boekje 'Vertellingen uit en rond Aar denburg', dat vlak voor Kerst mis verscheen, is uitverkocht. Nog onbekend is of het boekje een herdruk zal krijgen. Sluis KOOR - De eucharistieviering in de Sluisse parochiekerk op zaterdag 30 januari wordt op- geluisterd door het koor Can tabile uit Knokke. De dienst, begint om 19.00 uur. J OUD PAPIER - In Sluis wordt zaterdag 6 februari oud papier opgehaald, en niet zaterdag 30 januari, voor de stichting Sluis helpt Roemenië. CONCERT - Het trio Erwin Neve verzorgt zondag 31 ja nuari in de raadszaal van het Belfort een koffieconcert, aan vang 11.00 uur. Mannentennis Hoek Hoek - In de Ador-tenniscom- petitie voor mannen won in de hoogste poule Braakman met 10-2 van C1000. Koert van den Akker versloeg Tony Seen met 9-6 en Wim Nijsse deed hetzelfde met 8-6 tegen Adrie Risseeuw. De partij Freddy Delagaye-Jo- hny Blackman eindigde in 6-4 en Marco van Avermaete-Pas- cal Ingels werd 9-2. De twee dubbelpartijen werden eerlijk over beide ploegen verdeeld. UITSLAGEN Poule A: PTT Post-Van Hecke 0-12, ClOOO-Braakman 4-8. Poule B: Van der SLOot-Sporting Breskens 7-5, ZVH 1-Rons Fas hion 4-8. Oprichting biljartclub Hulst - In café De Kroon aan de Kleine Bagijnestraat te Hulst wordt vandaageen ver gadering gehouden. De bedoeling is een biljartclub op groot biljart op te richten. Men zoekt hiervoor dan ook leden. De vergadering begint om 20.00 uur. Bedrij fs volleyb al Terneuzen - De wedstrijd voor de leiderspositie in de eerste klasse A van de Terneuzense bedrijfsvoUeybalcompetitie tussen Lichtland 1 en Dees 1 was er een om in te lijsten. „Volleybal van de bovenste plank," sprak BeVoBo-voor zitter Wim de Meester. „Een betere reclame voor bedrijfs- volleybal kunnen we ons niet wensen." Lichtland kwam in de eerste set op een 10-3-voorsprong. Er waren wat misverstanden bij Dees. Toch kwam Dees terug via services die direct een punt opleverden, met name geslagen door Roelof van Dorssen en Theo Sarneel. Via 10-11, 12-14 pakte Dees de eerste set met 15-17. De twee de set ging met met 15-5 naar Lichtland. Spelverdeler Jaap Bakker was uitstekend op dreef en de anvaHen van Lichtland waren gevarieerd.1 Het gemis van de geblesseerde Ko Ruyter en een vingerbles sure van Jan Ruyter haalden de scherpte weg bij Dees. De derde set bracht de beslsising, was heel spannend en ging volledig gelijk op. Lichtland won in de verlenging met 16-14. UITSLAGEN Eerste klasse A: De Pooter- Broodje Ben 0-3 (81-5, 9-15, 10-15), Stuntmarkt-Lichtland 2 3-0 (15-8, 15-10, 15-6). Eerste klasse B: PSV-PTT/Post 0-3 (81-5, 11-15, 7-15), Neele- mans-Scharmga 1 0-3 (10-15, 7-15, 5-15), Zeevla-Scharmga 2 2-1 (15-7, 15-3, 9-15). Tweede klasse A: Dees 2-Rabo 1-2 (13-15, 11-15, 14-5), Dow 2-De Hoop 2-1 (15-10, 9-15, 15-1), Deltan 1-Beldo 1-2 (11-15, 16-14, 5-8). Tweede klasse B: Aster-Dow 3 1-3 (15-5, 10-15, 7-15, 11-13), NHI-Gemeente 1 0-3 (11-15, 10-15, 5-15), Deltan 2-PSV 2 0-3 (3-15, 5-15, 4-15). Derde klasse A: Havenschap-VC Notabene 0-3 (7-15, 78-15, 8-15), i VC Schelde-ABN/Amro 3-0 (15-0, 15-7, 15-7). Derde klasse B: Voorwaarts-WM 3-0 (15-8, 15-12, 15-9), Bliek Vos-Gemeente 2 3-0 (15-7, 15-2, 15-4). STANDEN Eerste klasse A: Dees 1 4-10, Lichtland 1 3-8, Stuntmarkt 3-5, Broodje Ben 4-5, Dow 1 2-3, Lichtland 21 3-2, De Pooter 3-2. Eerste klasse B: Scharmga 1 4-8, PTT/Post 4-7, Neelemans 3-6, Zeevla 3-4, V&V 2-3, Scharmga 2 3-3, PSV 1 3-1. Tweede klasse A: Dow 2 4-9, Deltan 1 3-6, Beldo 3-5, Dees 2 3-4, ING 3-4, De Hoop 3-4, Rabo 3-3. Tweede klasse B: Gemeente 1 3-8, PSV 2 4-7, Philips 2-5, NHI 4-5, Dow 3 3-4, Deltan 2 3-3, Aster 3-0. Derde klasse A: VC Notabene 3-9, VC Schelde 3-6, Havenschap 3-5, ABN/Amro 3-4, Lichtalnd 3 2-3, Scharmga 3 3-3, Dees 3 3-0. Derde klasse B: Bliek Vos 2-6, Voorwaarts 3-6, WM 4-6, B&S 2-4, Lichtland 4 3-4, Deltan 3 3-3, Gemeente 2 3-2. Van onze verslaggever Oostburg - De restauratie van de oude archiefstukken van de voormalige gemeente Nieuwvliet moet juni volgend jaar volledig voltooid zijn. De oude documenten zijn fors aangetast door vocht en drei gen verloren te gaan als er niet snel iets aan gebeurt. Burgemeester en wethouders steHen voor een kwart miljoen, gulden beschikbaar te stellen om, het archief op te knappen. Daar van vloeit uiteindelijk weer een ton terug in de gemeentekas. De gemeente kan namelijk rekenen op een subsidie van die hoogte van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Ook is het college van plan een nieuw subsidieverzoek in te dienen bij Gedeputeerde Staten van Zee land. Want met het geld voor het ar chief van Nieuwvliet is de ge meente er nog lang niet. Ook andere archieven van vroegere gemeenten die na de herindeling bij Oostburg zijn gevoegd, moe ten worden opgekalefaterd. Het totaalbedrag aan restauratiekos ten is zes ton. Oostburg kan dat onmogelijk allemaal zelf ophoes ten. De adviescommissie voor de fi nanciën buigt zich vanmiddag' over het beschikbaar steHen van een kwart miljoen voor het Nieuwvlietse archief. De verga dering is om 16.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Van onze correspondent Oostburg - In Pro Rege, aan de Oudestad in Oostburg wordt vrijdag 5 februari de film Bamboe in de winter vertoond, aanvang 19.30 uur. De toegang is vrij. Er is een boekentafel aanwezig. In opdacht van de bijbelzending Open Doors heeft Gospelfilms een ontroerende film uitgebracht die een aangrijpend en realistisch beeld geeft van het leven van christenen in China. Het evangelie wordt in China verbreid door bezielde rondreizende evangelisten, die alles over hebben voor hun roeping: bespotting, vervolging, gevangen schap en zelfs de dood. Het verhaal handelt over de Chinese student Ah Choi, die te veel geleerd heeft om zich door de woorden van een eenvoudige evangelist te laten overtuigen. Zijn voorbeeld echter opent haar de ogen voor een waarheid die door de regering bestreden wordt alsof het om opium gaat. De film wordt vertoond in kerken en bij verenigingen tijdens informatie-avonden van Open Doors. Een ervaren bijbelkoerier vertelt over zijn persoonlijke belevenissen bij het brengen van bijbels. Ook geeft hij achtergrondinformatie en vertelt over de nieuwste ontwikkelingen in 'gesloten landen'.

de Stem | 1993 | | pagina 15