aeijenhove de ÖVZ) POLIS LEGENHEID Raad Axel akkoord met openstellen van winkels op zondag Nieuw boek over watersnoodramp PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER SPORT IN HET KORT lederwaren Hulst pluist uit wat bestuur met gemeenschapsgelden heeft gedaan De Vossen Hulst gaan 'waogetjes bekaiken' Brandje op sloopterrein Ook zo geschrokken van uw nieuwe autopremie? Raad akkoord met harde aanpak koffieshops Hulst articulieren ZEELAND C2 islag, tel.01153-1353 WATERSCHAP RD- EN ZUID-BEVELAND ZEELAND Fietser door onbekende man mishandeld lage premie, verantwoorde dekking ^maximaal 20% startkorting* boven uw schadevrije korting Zeker weten! Bel 01100-33399 Expositie over watersnoodramp Sponselee en Steijns beschrijven situatie in Zeeuws-Vlaanderen Koewacht Clinge Stichting wil meer toeristen naar Hulst halen 1993 X 6< sg komte zoenen dankje, jubileum, receptie, e, verloving, overwinning,' en, Abraham, openbare ar door, mag best eens in n wel op de pagina Moeilijk is dat niet en duur te zijn. Prijs per regel of p. 2,40*, één grote regel 2,89 resp. 3,04*. atsen van een foto of een formaat van 35 x 45 ij 15,96 resp. 16,76* tarieven op aanvraag. Bij betaling wordt 4,50 kend. Foto's worden niet el 076-236442 of geef uw ór plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven end geaccepteerd indien ekend zijn, ook indien uw g bijgevoegd is. ns het recht voor teksten van redenen te weigeren, ver klachten bereiken over tekst behoudt de uitgever voor om de naam van de ver bekend te geven. -ven gelden op zaterdag nigingsnieuws 2 kolom op donderdag pE STEM VRIJDAG 29 JANUARI 1993 4 VUT 't ons misschien |ergeven, maar ie- noet het weten. I ieschoeien van ieders voet isulent in de regio deling, maak eens een afspraak deur in één collectie 3E AANBESTEDING lestuur van het Waterschap Seveland zal op 16 maart 1993 Inet kantoor van het waterschap, Goes, behoudens goedkeuring baar aanbesteden: r. 1, dienst 1992 inzake: ïning Reigersbergschepolder in •neente Reimerswaal ^n omvatten in hoofdzaak: ca. 340 m' werken ca. 600 m' moeren en vewerken :rs ruimen sloten itonnen duikers iwen luitbare duiker in ca. 24.000 m3 ca. 600 m1 9 st. 1 st. bestedingsreglement 1986 is van I inddoening is bepaald op 60 dagen. Irlijk na 100 werkbare werkdagen zijn I dt evenredig aan de vorderingen van i van 4 weken. I irdt verlangd. I toegezonden na betaling van 152.75, I verkrijgbaar vanaf 8 februari 1993. De I ;n 7 dagen na het verschijnen van dit liitsluitend door aanbieding van een lietaalkaart of eurocheque aan het I itmij Advies Techniek bv, Van listbus 378, 4460 AT Goes,, onder I ON. 17346, zoetwatervoorziening Ider. Een andere wijze van betaling eerd. Restitutie vindt niet plaats. uitsluitend verstrekt op 2 maart 1993 het kantoor van het Waterschap, Goes. Aanwijzing zal niet worden eventuele nota van inlichtingen liggen intoor van Grontmij Advies Techniek 17 te Goes. !t dient op 16 maart 1993 tussen 10.30 in het kantoor van het Waterschap, Soes te worden gedeponeerd in een bus. sisten en de gunningscriteria staan in De belangrijkste hiervan zijn: n faillissement of liquidatie een desgevraagd aangetoond •net een accountantsverklaring: rie jaar op een vakkundige en ijze gelijksoortige werken hebben tijdig opgeleverd, verleend uitstel en; hrijvingsbiljet behorende verklaring vingsvereisten volledig en naar sen ingevuld. s yan onze verslaggever Axel - Wanneer de wijziging van de winkelsluitingswet rond is mogen ook in Axel de winkels op zondag open. Een meerderheid van de raad sprak zich gisteravond uit voor openstelling op zondag. Alleen de CVP-fractie (twee man sterk) bleef zich gisteravond, zoals te verwach ten, met hand en tand verzetten tegen het loslaten van de zondags rust. De GPV-fractie botste gisteravond bijna frontaal met de CDA-fractie die volgens het GPV de oorzaak van al het kwaad is.. Immers: het CDA schendt de afspraak die in een regeerakkoord is neergelegd om de zondagsrust te hand haven. In de ogen van het GPV een onvergeeflijke daad, en een actie tegen God. Naast principiële bezwaren probeerde het GPV gisteravond ook met andere argumenten het naderend onheil af te wenden. 'Waar beginnen jullie aan. De zondag is alleen voor Sluis en Hulst. In andere gemeenten komt het ook niet van de grond', zo luidde vrij vertaald het pleidooi van J. Dieleman. Maar Dieleman praatte gisteravond al leen voor eigen 'parochie'. Het was ook onbegonnen werk. De standpunten stonden vantevoren al vast. De WD omarmt de openstelling met beide ar men omdat het een versterking van het kooptoerisme kan betekenen. Voor het CDA, dat de delicate materie volgens A. van Harn binnen eigen gelederen lang durig en zorgvuldig heeft besproken, gold eigenlijk hetzelfde argument. De raad nam vorig jaar het rapport 'Axel toeristisch' aan waarin het uitbouwen van het kooptoerisme als een belangrij ke pijler werd aangemerkt. Als je meer toeristen naar Axel wil trekken is het onzin omdat alleen maar voor zes dagen te doen, zo luidde het betoog van Van Harn. Omdat het GPV de CDA-fractie tot in het diepst van haar ziel had geraakt voelde Van Harn de neiging om een theologische discussie met het GPV aan te gaan over de principiële opvattingen in de bijbel over de zondagsrust. Maar hij hield zich in. „De discussie over de zondagsrust hebben we toch wel ge had". Tegelijkertijd was het CDA ervan door drongen dat haar standpunt voor een deel van de bevolking een ingrijpende beslissing is. „Maar dat was het ook voor honderden Zeeuws-Vlamingen die voor de eerste keer een stap moesten zitten in een fabriek met continue ar beid. En let wel. We dwingen niemand om op zondag open te gaan". De PvdA hield zich gisteren buiten de discussie en knikte kort ja toen de koppen werden geteld. De GPV-fractie botste gisteravond andere gemeenten komt het ook niet raad nam vorig jaar het rapport 'Axel hij hield zich in. „De discussie over de koppen werden geteld. Kontrast in kwaad daglicht Van onze verslaggever Hulst - Er komt een diepgaand onderzoek naar het gemeenschapsgeld dat onder een van de vele vroegere besturen van Open Jongeren Centrum Kontrast in de periode 1988/1992 is verdwenen. Ook moet de gemeente Hulst proberen de 25 mille, die ten onrechte aan voorschotten aan de stichting is betaald, terug te krijgen. Bij die eis van de gemeenteraad noesten burgemeester en wet houders (B en W) zich tijdens de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering neerleggen. B en W gaven grif toe 'te lankmoe dig' ten opzichte van Kontrast te zijn geweest. Maar verschillende Van onze correspondent Hulst - De brandweer van Hulst heeft gisteren op een sloopter rein bij het woonwagenkamp De Rape een brandje geblust. Door onbekende oorzaak was 75 ku bieke meter afval (motorblok ken, autobanden, velgen en bu- tagasflessen) in brand gevlogen, lussen de autobanden lag ook nog een acetyleenfles. Het brandje dreigde uit te groeien tot een omvangrijke brand, maar de brandweer kon het vuur blussen. Later moest de brandweer weer ingrijpen toen de puinhoop op nieuw begon te smeulen. Van onze correspondent Kloosterzande - De 20-jari- ge E. H. uit Walsoorden is deze week door een onbe kende man mishandeld. De jongeman reed op zijn fiets over de Cloosterstraat in Kloosterzande. Ter hoogte van de bar 't Witte Huis sprong plotseling een man uit de bosjes. Die sleurde E. H. van de fiets en begon er op los te slaan. Het slachtoffer liep daarbij verwondingen op, zoals vrij ernstige kneuzingen, blauwe plekken en schaafwonden. gemeenteraadsleden moesten flink aandringen om nader on derzoek in de kwestie bij het college los te peuteren. Vrijbrief Een raadsmeerderheid tilde daar zwaar aan om te voorkomen, zoals A. Van Wees-Hegger (Pv dA) zei, 'dat de hele gang van zaken rond de subsidieverlening aan het jongerencentrum in de toekomst een vrijbrief zou zijn voor anderen'. „Daarom", aldus Van Wees, „kun je hier niet zomaar zand overheen strooien." Woorden die het raadslid P. Blommaert (CDA) uit het hart gegrepen leken: „Dit moet dieper worden uitgespit. Je kunt dit absoluut niet met de mantel der liefde bedekken." Veel raadsle den bekritiseerden het gebrek aan controle dat de gemeente op de boekhouding van Kontrast had uitgevoerd. Dat de gemeente toch bleef betalen, ondanks het feit dat het toenmalige stich tingsbestuur geen cent verant woording aflegde, wilde er bij F. de Vries (Groot Hulst) dan ook absoluut niet in. Dossier Wethouder B. Picavet had zich uitgebreid in het dossier over het jongerencentrum verdiept en was na lezing van de stukken tot de bevinding gekomen dat de financiële administratie van Kontrast al veel langer een zoot je was. De afdeling Financiën van de gemeente sprak in 1983 zijn ongenoegen al uit over de' verantwoording die het stich tingsbestuur aflegde over de be stede subsidies. Een uitspraak van het toenmalige raadslid A. Houben had Picavet nog het meeste aangesproken, zo legde de wethouder uit. Houben pleitte toen al na te gaan wat Kontrast allemaal met de centen had ge daan. De twijfel over het eventuele resultaat van een nader onder zoek droop van de woorden van Picavet af. Het college kon ech ter niet anders dan toegeven aan de wens van de meerderheid van de raad: niet berusten en de zaak tot op de bodem proberen uit te zoeken. (ADVERTENTIE O. bij acceptatie 2 treden. Van onze correspondente De ravage bij Duivelhoek was enorm. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Twee mensen die be gaan zijn met de historie van de streek: George Sponselee uit Hulst en Ed Steijns uit Kloosterzande zijn ijverig be zig om op korte termijn een boek samen te stellen over de watersnoodramp in Zeeuws- Vlaanderen. De grote ramp maakte honder den slachtoffers in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land. In de geschiedschrijving wordt Zeeuws-Vlaanderen ech ter niet of nauwelijks genoemd. „Dat is een hiaat en die moet weggewerkt worden", begint George Sponselee kernachtig. „Zeeuws-Vlaanderen is er na tuurlijk begenadigd afgekomen, maar elf doden, waarvan acht uit één gehucht is toch niet weg te denken". Zelfs in het boek van Kees Sla ger over de ramp, dat als vrij compleet wordt gezien, wordt Zeeuws-Vlaanderen nauwelijks genoemd. Het idee om zelf een boek te schrijven kwam plotse ling op toen Sponselee half ja nuari bij Ed Steijns kwam. Deze had een fotoalbum van Ko Jan sen van Boudeloodijk in Lamswaarde voor zich liggen. Jansen heeft tijdens de rampda gen in 1953 negentig foto's ge maakt in Zeeuws-Vlaanderen die een heel goed beeld geven van de situatie vanaf de Emma- polder tot en met Breskens. „Dat materiaal is zo goed en bruikbaar, dat het zonde zou zijn als we er niets mee deden," is de mening van Steijns. „Er is al zo weinig dus moeten we gewoon even op zoek gaan en dat boek heel gauw samenstel len". Het tweetal kreeg meteen de medewerking van Van Geyt Pro ductions die de druk verzorgt. Het wordt een uitgave van 96 pagina's met de feitelijke gege vens, veel foto's, kranteberichten uit De Stem en interviews met de betrokkenen. Als alles naar wens loopt, rolt het in mei van de persen. De inschrijvingster mijn start volgende week. Foto's „Ik heb al bij verschillende men sen informatie ingewonnen. Fo tomateriaal is schaars. Er zijn in die tijd meer zandzakken gevuld dan foto's gemaakt," aldus Sponselee die van het water schap te horen kreeg dat er bijna geen fotomateriaal was. „Nou, onze hoop is nu dat er particu lieren en fotografen zijn die toen beelden hebben vastgelegd. Zij die materiaal hebben van docu mentaire waarde, het hoeven dus geen 'mooie' foto's te zijn, kun nen ons bellen. We zullen het zoveel mogelijk gebruiken". Als Sponselee enkele feiten op noemt, verbetert Steijns hem. „We hebben het boek 'Hontenis- se, toen en nu' samen geschre ven. Toen heb ik drie keer gelijk gekregen van hem. De samen werking tussen ons is perfect," grinnikt Sponselee. Zeeuws-Vlaanderen is in 1953 op verschillende plaatsen door het water geteisterd. In het wes ten viel de schade nog wel mee, maar in de Nieuw Neuzen, Ser- lippens en Nieuw Othene-polder braken dijken door en verdron ken twee personen. Het ergst getroffen is het gehucht Duiven- hoek in de gemeente Hontenisse (in, de volksmond Duvelshoek), daar storten drie huizen iri en verdwenen acht mensen in de golven. „De dijk tussen Zeedorp en Hel legat brak op verschillende plaatsen door. De 's Heer Arendspolder overstroomde en de daarachter liggende polders liepen vol. Na een dijkdoorbraak in de Kleine Molenpolder hiel den de binnendijken naar de Kruispolder het niet en omdat het gehucht Duivenhoek tegen die dijk was gebouwd, werden de huizen daar gewoon wegge slagen". De herinneringen van de twee mannen, die in 1953 opgeschoten jongelingen waren, komen bo ven. Zij vertellen over het vee dat naar hogere plekken werd geëvacueerd en over de solidari teit tussen de mensen. De schrik beelden van mensen die zich ra deloos vasthouden in bomen en het gevecht om de sluis bij Kam pen te redden halen ze direct scherp voor de geest. Zwakke plek „De sluis bij Kampen was een hele zwakke plek. Met vereende krachten is die plaats verstevigd en ze hield het net. Gelukkig, want anders was een groot ge deelte van het Land van Hulst ondergelopen. De zaak is op het nippertje behouden, omdat mili tairen met behulp van torpedo- netten en zandzakken de boel versterkten," vertelt Sponselee die in het boek het leed van de kleine man ook wil belichten. „Boeren verloren land en vee, maar over die landarbeiders die hun gave en goed in één klap verloren wordt vaak gezwegen. En laten wg eerlijk zijn, het is allemaal goed gekomen, de 800 miljoen gulden van het rampen fonds kwamen van pas, maar ook hier zijn er mensen geweest die misbruik hebben gemaakt van de situatie en schade claim den die er niet was. Weet je dat er nu nog potjes bestaan met geld van het fonds?" Steijns vult aan en verhaalt over de hulpstroom die na de ramp op gang kwam. „Zeshonderd vrachtwagens met kleren, schoe nen, voedsel en werktuigen en later kwamen ze zelfs vee en biggen per huisgezin rondbren gen". Slachtoffers In de nacht van 31 januari op 1 februari hebben niet veel inwo ners in Duivenhoek geslapen. Ooggetuigen vertelden dat de dijk het niet hield. „Het was onbegonnen werk, we zagen voor onze ogen drie huizen in storten en er speelden zich ver- schikkelijke taferelen af. Het echtpaar de Smit was veertig jaar getrouwd en hun zoon en dochter kwamen het vieren. De verloofde van de dochter was voor het eerst meegekomen. Hij moest in het bijgebouwtje slapen en dat is zijn behoud geweest. De familie de Smit is jammerlijk verdronken, net als moeder Daalman met twee kinderen en M. Kindt-Leraert". Het boek moet een aanvulling worden en tevens het eerste vol ledige verhaal over de ramp van 1953 in Zeeuws-Vlaanderen. Zij die nog materiaal willen ver strekken voor deze uitgave kun nen bellen naar George Sponse lee (01140-13707) en Ed Steijns (01148-2274). Kloosterzande - In de bibliotheek van Kloosterzande is tot '■'ijdag 19 februari een tentoonstelling te zien over de watersnoodramp van 1953. Us expositie wordt gehouden omdat het op 1 februari veertig jaar pleden is dat het water in Zeeland en daarbuiten huis hield. De «toonstelling bestaat uit foto's uit het bezit van J. Jansen uit tamswaarde en E. Steijns van Kloosterzande. Ook de knipsels uit kranten en tijdschriften die mevrouw Nijskens uit Kloosterzande '«zamelde zijn te zien. u't materiaal wordt aangevuld met boeken over de ramp uit het agen bezit van de bibliotheek. Deze boeken kunnen geleend worden "a afloop van de expositie. De tentoonstelling kan bekeken worden 'Wens de normale openingstijden van de bibliotheek: maandag, "nsdag, woensdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 en maandag en todag van 18.00 tot 20.00 uur. Ossenisse wordt belaagd door het water. TENTOONSTELLING - In bejaardentehuis De Lange Ak kers wordt zaterdag 30 janua ri een handwerktentoonstel- ling gehouden. Het werk van leden van de ouderenhand- werkclub is vanaf 10.00 uur te bezichtigen. VERKIEZING - In De Vlaschaard kwamen de bestu ren van de afdelingen van de Katholieke Bond voor Oude ren bijeen voor het kiezen van een lid voor het hoofdbestuur. Met algemene stemmen werd Frans de Waal uit Graauw gekozen. KBO - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag 29 januari in gemeenschapscen trum Malpertuus een voorlich tingsprogramma over brand wonden. Het doel is om brandwonden te voorkomen en de juiste behandeling te geven. Dit wordt de aanwezi gen bekend gemaakt aan de hand van een korte film en situatieschetsen. Daarna is er nog een diaserie, waarbij aan getoond wordt hoe de juiste handelingen verricht worden. Hierbij geldt: eerst water, de rest komt later. De bijeen komst begint om 13.30 uur. KOERSBAL - In gemeen schapscentrum Malpertuus hield de Algemene Nederland se Bond voor Ouderen een koersbalwedstrijd. Uitslag mat 1: 1. Van Vlierberge/ Boonman, 2. Boonman/De Block. Mat 2: 1. De Groene/ Jonkers, 2. Govaert/Rombaut. Mat 3: 1. Ongenae/Witte, 2. Mol/Martens. CLINGE - Café de Landbouw, 20 u. prijskaarting. ST.-JANSTEEN - Café Sport, 14 u. vleeskaarting. - Café 't Centrum, 14.30 u. schieting. VOGELWAARDE - 't Gelaag, KBO, 14 u. bingo. KLOOSTERZANDE Café De Reizende Man, 20 u. bieden. KAARTINGEN Lamswaarde - Bridgeclub Lamswaarde. A-categorie: 1. Biesbroeck/ Goossen, 2. Baggen/Van der Wielen, 3. Van Puyvelde/Kint. B-categorie: 1. Bral/Seton, 2. Van Belle/Voet, 3. Kerckaert/Van de Ha. SCHIETINGEN Oudelande - Zaal De Waaghals, Edele Handboog, 31 schutters. Wip 1: eerste hoge vogel: J. Rentmeester, Ovezande; tweede hoge vogel: J. Vermeule, Oudelande; eerste zivogel: P. Rentmeester, Ovezande; tweede zijvogel: J. Rijk, Kwadendamme; derde zijvogel: J. Remijnse, Oudelan de; vierde zijvogel: P. Meeuwse, Kloetinge; vliegende vogels: P. Breemer en W. Remijnse, Oudelande. Wip 2: hoge vogel: P. Meeuwse, Kloetinge, eerste zijvogel: W. Remijnse. REPRO'S CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Hulst - De verscherping van vestigingseisen voor koffieshops is door de gemeenteraad van Hulst met applaus begroet. Hoewel dat meestal niét het geval is, nam de raad het gisteravond voor lief dat burgemeester en wethouders (B en W) pas een dag voor de raadsvergadering met een voorstel hierover kwamen. Met de vaststelling van een nieu we gemeentelijke regeling wordt het voor nieuwkomers veel lasti ger een koffieshop in Hulst te beginnen. Zo moet de eigenaar in het bezit zijn van een horeca- vergunning en moet de inrich ting voldoen aan de richtlijnen die in de Drank- en Horecawet staan. Op die manier hoopt de gemeen te zakenlieden die een koffie shop gebruiken als dekmantel voor de verhandeling van soft en harddrugs te lijf te gaan. „Iemand die malafide is, gaat niet enorme bedragen investeren omdat hij weet dat het met zijn illegale handel snel gedaan kan zijn", verwoordde burgemeester A. Kessen het. Het voorstel van B en W deed met name de WD goed. Immers, die pleitte recent nog in de alge mene beschouwingen voor een forse aanpak van de koffieshops. „Het was noodzakelijk dat er iets preventiefs gebeurde", aldus de liberale voorman W. Kayser. „Laten we hopen dat het al niet te laat is en er strenge controle op naleving van de verordening plaatsvindt. Anders heeft het geen zin." De Hulster raad debatteerde gis teravond verder uitgebreid over de gunning van de verbetering van de straten rondom de basi liek aan aannemersbedrijf AZV. De bezwaren van de fracties van Groot Hulst en PvdA richtten zich met name op de wijze van aanbesteding. Omdat AZV ook een eerdere opknapbeurt in de binnenstad tot volle tevreden heid had gedaan, wilden B en W voor de straten rond de basiliek opnieuw met deze aannemer in zee gaan. Groot Hulst en de PvdA, overigens in hun mening gesteund door wethouder P. Weemaes, wilden profiteren van de concurrentie in aannemers kringen om er een lagere prijs uit te slepen. Wethouder G. van de Voorde ging drie discussieronden in de slag met F. de Vries (Groot Hulst) en A. van Wees-Hegger (PvdA). Omstandig probeerde Van de Voorde uit te leggen waarom gekozen was voor een onderhandse aanbesteding en niet voor een openbare aanbe steding. Een boze De Vries mop perde aan het eind van de dis cussie dat de wethouder steeds om de hete brij heendraaide en niet toe wilde geven dat een openbare aanbesteding gezien de malaise in aannemerskringen veel gunstiger was. Na de door de PvdA gewenste stemming over de zaak bleken echter al leen de raadsleden De Vries, Van Wees, Habraken en wethouder Weemaes tegen de opzet van B en W. Van onze correspondente Hulst - Vier horecabedrijven hebben de handen ineen gesla gen en de Stichting Toeristisch Hulst opgericht. Gasthof Zand berg in Graauw en De Koren beurs, L'Aubergerie en Hotel Hulst uit de Reynaertstad zijn de initiatiefnemers. Het doel van de stichting is het verblijfstoerisme in Hulst te be vorderen. De stichting heeft een aantal arrangementen samenge steld waarbij de fiets centraal staat. De hiervoor gemaakte fol der bevat een aantal tochten door Oost-Zeeuws-Vlaanderen die per fiets gemaakt kan wor den. Hulst dient als standplaats. De stichting presenteert haar ac tiviteiten woensdag 3 februari in Het Reynaertshof in Hulst. Van onze correspondente Hulst - De stichtingsleden van AHC de Vossen in Hulst gaan twee weken voor het grote feest op pad om dé 'waogetjes te bekaiken'. De Vossen komen vrijdag 5 februari om 20.00 uur bijeen in het Vossenhol (café De Ster) en gaan dan, vergezeld van een boerenkapel die voor de juiste stemming moet zorgen, te voet naar de verschillen de bouwplaatsen van de Hulster Wagenbouwers. Op deze wijze krijgen prins en gevolg een indruk van wat er tijdens de stoet door de Hulstenaren gepresenteerd wordt. Zij die mee willen lopen zijn welkom. De wagenbouwers van Botje bai Botje houden onder de aanwezigen in hun bouwplaats een verloting. Iedere bezoeker van de bouwplaats krijgt een gratis lot. Het gezelschap wordt rond 23.00 uur weer terug verwacht in het Vossenhol waar onder het genot van een bord erwtensoep nog nagekaart kan worden over de creativiteit van de wagenbouwers. De wagens van de kernen worden door de Vossen bekeken en gekeurd op maandag 8 februari. j

de Stem | 1993 | | pagina 13