Geen extra geld voor Antonius Slachtoffers familiedrama begraven Gemeenten akkoord met plan Kanaalzone Lintje voor J. Wijn Terneuzense scholen Vaart en Hondius gaan wellicht fuseren UIS UIT? I Kazerne commando's gaat voor deel tegen vlakte Nieuwe streefdatum voor start Centrum Pleegzorg Ziekenhuis in Oostburg hoeft niet op ruggesteuntje van Rijk te rekenen Recreatiesector op zoek naar langdurig werklozen Man probeert via rechter uit gehate wao te komen De Berini's komen niet ierdag avond Olievervuiling bij Ylissingen BRIEFING OVER DE WAO Café Artys HARD STIKKE LEUK en hakenkruizen op muren scholen Racistische leuzen De begrafenisstoet op weg naar Hoek. Van onze verslaggever Terneuzen - Onder overweldigende belangstelling zijn de twee kleine kinderen uit Hoek, die vorige week vrijdag door hun vader om het leven zijn gebracht, naar hun laatste rustplaats gebracht. Het rouwcentrum aan de Rooseveltlaan in Terneuzen was te klein om iedereen te kunnen bergen. Onder hen was ook burgemeester Barbé van Terneuzen. De verslagenheid over het tragische heen- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE gaan van de vierjarige Martijn en zijn twee jaar jongere zusje Annemarie was groot. „Hier zijn gewoon geen woorden voor", zei de voorgangster van de afscheidsdienst in het rouwcentrum. De kleuterjuf van Martijn en een collega van de moeder van de kinderen spraken troostende woorden over het verlies. Na afloop van de rouwdienst en de condoleance werden de twee kinderen ter aarde besteld op de algemene begraafplaats in Hoek. Van onze verslaggever Terneuzen/Axel/Sas van Gent - De finish is, na vijf jaar onderhandelen, in zicht voor het plan van aanpak van de Kanaalzone. De ge meenteraden van Sas van Gent, Terneuzen en Axel gingen gisteren in ruime meerderheid akkoord met het 200 miljoen kostende sa neringsplan waarvoor nog maar een kleine zeventien miljoen gulden beschikbaar is. In Axel gebeurde dat, ondanks wat tegenstribbelen van de WD, unaniem. In Terneuzen kreeg het plan niet de steun van Groen Links en D66 en in Sas van Gent weigerde R. Bruggeman en L. van Waes van het CDA hun handtekening on der de intentieverklaring te zetten. Rode draad in de discussie die gisteravond op drie fronten werd gevoerd was de terughou dende opstelling van het be drijfsleven om zich garant te stellen voor een deel van de kosten voor de sloop van de drie buurtschappen. Met die onzekerheid, zo was de algeme ne tendens, moet echter worden geleefd omdat het uitgangspunt van het plan, de scheiding van wonen en werken, teveel goeds in zich bergt om het daar op te laten afketsen. „De zekerheid voor de korte termijn projecten is wel aanwezig. En het plan geeft in grote lijnen aan hoe de Kanaalzone er uit komt te zien. Dat is de winst. De regio weet daadwerkelijk waar het aan toe is", zo zei het Terneuzense GPV/RPF raadslid F. Hame link. De zorg voor de toekomst van de bewoners van de te slopen buurtschappen hield gister avond de raden ook gemeente- breed bezig. Door de bewoners wordt betwijfeld dat de be schikbare gelden, nu 16,8 mil joen gulden, wel voldoende is om iedereen tegemoet te komen maar de gemeenteraden vonden dat daar geen enkele vrees voor hoeft te bestaan. Er wordt op korte termijn een commissie samengesteld die zich met de afwikkeling van de sloop gaat bezighouden. Die commissie, zo is de overtuiging, zal er voor waken dat iedereen een goede prijs voor zijn eigen dommen krijgt. Veel raadsleden keurden gisteren het plan even wel met pijn in het hart goed. In Axel trok WD'er P. Apers aanvankelijk fel van leer tegen de vele onduidelijkheden die het plan nog bevat maar hij liet zich overtuigen door burge meester W. de Graaf. „Waar wij uitkomen is niet met zeker heid te zeggen, maar er is geen weg meer terug. Het Rijk heeft nu zo'n 7,5 miljoen gulden over voor het plan. Het zou verkeerd zijn om nu nee te zeggen. Dan is dat geld weg", zei De Graaf. De WD stemde daarop, met excuses aan de bewoners, in met het plan. Voor de bewoners blijft het echter een hard gelag. „We we ten nog steeds niet hoeveel geld we krijgen. Ja, ongeveer tach tigduizend gulden. Maar daar krijg ik geen woning in het buitengbied voor", zei een te leurgestelde buurtbewoner na afloop. En omdat er met die groep onvoldoende rekening wordt gehouden in de ogen van Groen Links en D66 in Terneu zen stemden zij gisteren tegen. „Het milieubelang is onderge schikt gemaakt aan het econo misch belang. Er wordt bij voorbeeld aan Broomchemie met al zijn giftige stoffen in de buurt van een woonwijk niets gedaan", zo fulmineerde A. van Himme van Groen Links. Zijn collega R. Arends van D66 dacht er al net zo over. „Wij vinden niet de milieu-winst te rug die normaal te krijgen is door de reguliere wetgeving. Het plan biedt onvoldoende ze kerheid. Ik ben bang dat het plan na de sloop van de buurt schappen een stille dood sterft". Terneuzen - Muren van drie scholen in Terneuzen zijn giste ren beklad met racistische leu zen en hakenkruizen. Bij de scholengemeenschap De Leeuw tjes hadden onbekenden met witte en zwarte verf op de muren aan de voorzijde en bij de fiet senstalling racistische leuzen en symbolen gespoten. Bij de lts werden aan de noord zijde van het gebouw op muren, ramen, houtwerk en deuren eveneens racistische teksten en hakenkruizen aangebracht. Het zelfde gebeurde bij de Steelant scholengemeenschap waar deu ren, ramen en schoolplein-meu bilair onder handen werden ge nomen. De politie is nog op zoek naar de daders. Van onze correspondent Vlissingen - De grote sluis in Vlissingen is gisteren een aantal uren voor het scheepvaartverkeer ge stremd geweest als gevolg van een olievervuiling door een lekkend zeeschip. Het ging om een kleine veront reiniging. Omstreeks tien uur gister morgen kwam het Duitse zeeschip Concord bij de sluis aan. Het schip, dat vanuit de Sloehaven kwam, lekte zware stookolie- Sleepboten sleepten de Con cord naar de tweede bin nenhaven in Vlissingen. Daar werd een oliescherm rond het schip aangebracht. De zware stookolie werd uif het water van de sluis in een vrachtauto gepompt. Eenzelfde verontreiniging werd even later ook gecon stateerd in de Sloehaven ter hoogte van Ritthem. De ver keerspost van de rijkspolitie in Wemeldinge heeft een onderzoek ingesteld. Van onze verslaggever Terneuzen - J. Wijn uit Zaamslag kreeg gisteren de eremedail le in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Dit ter gelegenheid van haar veertigjarig jubileum in het onderwijs in Terneuzen. Roosendaal - De Graaf Engelbrecht van Nassaukazerne in Roosendaal wordt uitgebreid en gerenoveerd. Mogelijk gaat zelfs een groot deel van de bestaande gebouwen tegen de vlakte en worden er nieuwbouw neergezet. De koninklijke onderscheiding werd uitgereikt door burgemees ter R. Barbé van Terneuzen in restaurant De Kreek in Terneu zen. Mevrouw Wijn is in het onderwijs bijzonder actief ge weest, met name in het specifiek begeleiden van kinderen met leerachterstand. Ook kinderen die vanwege ziekte in een ach terstandssituatie kwamen wer den door haar met nodige zorg omringd. Vanaf januri 1953 kreeg ze een vaste baan als leerkracht op de school aan de Leeuwenlaan bij de vereniging voor christelijk volksonderwijs. Na een fusie in '80 veranderde de naam in chris telijk basisonderwijs in Terneu zen. Vanaf september 1961 be gon ze met het werk op de toenmalige school de Terp aan de Leeuwenlaan 29. Na een fusie is de naam van deze school ver anderd in de huidige Prins Wil lem van Oranjeschool. Daar viert ze haar veertigjarig jubileum. J. Wijn...goud... FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Het Korps Commando Troepen, dat zijn onderkomen heeft in de kazerne, denkt erover om tijde lijk uit Roosendaal weg te gaan vanwege alle bouw- en sloopac- tiviteiten. Korpscommandant luitenant kolonel J. Eerhart stelt dat een tijdelijke verplaatsing naar een andere kazerne de voorkeur ge niet. „Je kunt in een bouwput moeilijk je werk doen. Maar we blijven hoe dan ook in Roosen daal gevestigd." Wanneer het Van onze correspondent Middelburg - Voor de sectie bestuurszaken van de Mid delburgse rechtbank diende de zaak W. Verbeek (49) uit Paal tegen de bedrijfsvereniging. Inzet van de zaak: V. voelt zich kerngezond, acht zich in staat om arbeid te verrichten, maar is door de bedrijfsvereniging in de wao geparkeerd. Verbeek zou voor 35 procent arbeidsongeschikt zijn. Alle betrokken instanties weigeren die medische beslissing in te trekken. Verbeek was in 1985 werkzaam als leidinggevend elektromonteur. In 1989 blijft hij vijf weken thuis met schouderklachten. Later vat Verbeek een koudje waardoor hij zijn nek amper meer kon bewegen en blijft weer enkele weken thuis. Echter, de nekklachten blij ven. Foto's tonen aan dat hij een normale slijtage van de nekwervels heeft en verder niets mankeert. Eind 1991 loopt hij een spier- blessure op. De controlerend geneesheer van het GAK wil hem naar de GMD sturen. Verbeek maakt duidelijk dat hij niet in de wao wil en alleen maar spierpijn heeft. De arts vindt dat hij in de ziektewet moet blijven. Verbeek is het beu en meldt zich beter. Zijn werkgever stuurt hem weer naar huis met behoud van salaris omdat er geen werk voor hem is. Ver volgens komt Verbeek er ach ter dat niet zijn baas hem loon uitbetaalt, maar dat zijn sala ris uit ziektegeld bestaat. Het is midden 1991 en Ver beek krijgt een herkeuring. Hij is nog steeds arbeidsonge schikt voor 35 procent. Een onderzoek door een specialist uit Oostburg levert echter op dat er met Verbeek niets aan de hand is. Opnieuw verzoekt' Verbeek het GAK te bewegen hem beter te verklaren maar dat haalt niets uit, evenals een kort geding dat hij aanspant om zijn gelijk te halen. Inmiddels zit Verbeek in de wao. De raadsvrouwe van de bedrijfsvereniging zegt dat de bedrijfsvereniging uitmaakt wanneer iemand beter is en niet de cliënt. De rechtbank doet over enkele weken uit spraak. Oostkapelle - De oprichting van één Zeeuws centrum voor pleegzorg moet voor 1 juli gereed zijn. Eerder was het streven het bureau, een fusie van de pleegzorgbureaus in Zeeland, op 1 januari van dit jaar operationeel te laten zijn, maar dat mislukte. De nieuwe streefdatum werd gisteren bekend gemaakt op een conferentie van de twee instan ties die momenteel nog voor de pleegzorg in Zeeland zorgen: de Centrale voor Pleegzorg Zuid- Holland/Zeeland en de Stichting voor Jeugd en Gezin. Beide organisaties zijn aan het fuseren, maar dat gaat niet van een leien dakje. December vorig jaar dwarsboomde de onderne mingsraad van de Centrale een eindakkoord omdat de belangen van de medewerkers niet vol doende waren gewaarborgd, zo dat de oprichting van het cen- (ADVERTENTIE) KCT gaat verbouwen is nog niet bekend. Volgens Eerhart wordt het korps uitgebreid met negentig man. „De vredessterkte gaat van 320 naar 410 mensen. De nieuwe 108e compagnie moet op 1 ja nuari 1994 operationeel zijn. De stafcompagnie wordt ook ver groot. Alles bij elkaar vraagt dat extra ruimte. De kazerne zelf wordt bovendien gemoderni seerd wat zorgt voor veel bouw activiteiten", aldus Eerhart. 0 Partij van de Arbeid Zaterdag 30 jan. 12.00 uur Kleine Berg 12 Thijs Wöltgens Frits Castricum Toegang vrij - Aanmelden 040-382398 trum vertraagd werd. Maar nu gaat het er toch echt van komen, zo bleek uit de woorden van een spreker giste ren, directeur Eijlander van Jeugd en Gezin. Het provinciaal bestuur, dat al jaren aandringt op een fusie in de pleegzorg, heeft er vertrou wen in dat de datum van 1 juli gehaald wordt. Gedeputeerde Nederhoed, die haar collega Dijkwel (volksgezondheid).giste ren verving, zei dat na alfoop van de conferentie. Nederhoed zei in een toespraak vooral te hopen dat de pleeg ouders een belangrijke rol zullen spelen in het nieuwe centrum. Ze doelde daarmee op de onvrede die onder veel Zeeuwse pleeg ouders bestaat over het functio neren van de twee organisaties en de inspraak van de ouders daarin. Het nieuwe centrum moet die problemen gaan oplossen. Er komt een speciale 'pleegouder- raad' die zich met het centrum zal gaan benoemen, maar ook de werving en selectie, de voorbe reiding en de training van pleeg ouders zal op een modernere manier geschieden. DE STEM zeeland VRIJDAG 29 JANUARI 1993 DEEL C 57 dia ..Kleintjes' in Oe Stem. /vftjat zoveel bijzondere en ^«restante aanbiedingen in •taan. Elke dag weer'! yan onze verslaggever Terneuzen - De mogelijkheid van een fusie tussen de Terneuzense scholengemeenschap pen De Vaart en het Petrus Hondius ligt weer op tafel. Een woordvoerder van De Vaart deelde gisteren mee dat de bestuurscommis sies van beide scholen dinsdag beslissen of met de fusie-onderhandelingen wordt gestart. Eerdere besprekingen over een samenvoeging van De Vaart en het Petrus Hondius liepen op niets uit. De Vaart moest onder andere teveel formatieplaat sen inleveren. De situatie ziet er nu een stuk rooskleuriger uit. Het ministerie van onderwijs stimuleert de vor ming van brede scholengemeenschappen en heeft daar geld voor over. Bijvoorbeeld door het veilig stellen van het aantal formatieplaatsen. De direc tie van De Vaart rekende eerder uit dat door een brede scholengemeenschap deze school er vier leraren bij zal krijgen. Het Petrus Hondius is een scholengemeenschap voor mavo, havo en vwo. De Vaart is een scholen gemeenschap voor voorbereidend beroepsonder wijs. De directie van De Vaart vertelde eerder in deze krant een aantal voordelen te zien in de vorming van een brede scholengemeenschap waar diverse schooltypes onder een dak zitten. De achterliggen de gedachte is de komende nieuwe Wet op de Basisvorming. Een onderdeel van deze nieuwe wet is dat een leerling niet langer dan vijf jaar over een voortgezette opleiding mag doen. Een keuze voor een opleiding moet daarom zeer weloverwogen gebeuren. Een brede scholengemeenschap maakt die keuze eenvoudiger. Je krijgt bijvoorbeeld een mavo/vbo brugklas zodat de mavo-leerling nog op tijd kan veranderen als die opleiding tegenvalt. Van onze correspondent Van onze verslaggever Terneuzen - Het optre den van het komische duo De Berini's van avond in het Zuidland- theater in Terneuzen is vanwege een sterfgeval in de familie van een van de vertolkers verschoven naar donderdag 25 fe bruari. We hebben deze wijziging niet meer op de Uit-pagina kunnen aan brengen. Van onze verslaggever Cees Maas Goes - De Zeeuwse recreatiebedrijven beginnen dit jaar samen met Arbeidsvoorziening Zeeland een wervingspro ject dat er op gericht is veel meer langdurig werklozen en Nederlanders van buitenlandse afkomst in de Zeeuwse toeristenindustrie te laten werken. Het project heeft de bedoeling dat de problemen met het vin den van voldoende personeel worden opgelost. De hoop is ook dat het project het slechte imago dat de recreatiesector bij werkzoekenden heeft, zal verbeteren. Een speciale arbeidsbemidde laar, die nauw zal samenwer ken met Arbeidsvoorziening Zeeland en het nationale uit zendbureau Start, gaat de ar beidsmarkt bij alle bij Recron aangesloten bedrijven verken nen en vervolgens bemiddelen in vraag en aanbod. Het stre ven is eenderde van de vacatu res op te laten vullen door langdurig werklozen en Ne derlanders van buitenlandse afkomst. Daarom is het project (Pare genaamd) inmiddels goedge keurd door Gedeputeerde Sta ten, die een garantiesubsidie van 46 mille willen geven. Dat is deze week besloten. Recron Zeeland wil wonderwel geen enkele toelichting geven op het project. Volgens Recron- bestuurslid De Witte is het daarvoor nog veel te vroeg. „We hebben afgesproken er nog geen enkele ruchtbaarheid aan te geven, het is nog te vroeg voor publikaties," aldus De Witte. Het bestuur van Arbeidsvoor ziening Zeeland moet nog een definitief besluit nemen over het project, maar het bestuur zelf ziet dat naar verluidt als een formaliteit. Directeur Vermeulen van het Arbeidsbureau Walcheren ziet veel voordelen in het project. „We kunnen nu gericht gaan bemiddelen en de problemen van de ondernemers om aan voldoende goed personeel te komen beter aanpakken. Een voordeel is ook dat op een witte manier in de vacatures kan worden voorzien. Minder grijs werk, minder zwart werk, da's een voordeel." Er komt een centraal 'aan spreekpunt' in Zeeland, waar zowel ondernemers met hun vraag naar personeel, als werkzoekenden en de arbeids bureaus terecht kunnen. De projectleider, die voor de duur van drie jaar wordt aange steld, kan Recronleden tevens adviseren in personeelszaken. Alle Recronleden (in Zeeland zijn 95 procent van de recrea tiebedrijven lid) melden hun vacatures centraal en zo ont staat een beter overzicht in de arbeidsmarkt van de Zeeuwse toeristenindustrie. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Oostburg/Utrecht - De kans dat het Centraal Or- an Tarieven Gezond heidszorg (COTG) extra geld beschikbaar stelt aan de ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen om de uurs zorg in het Anto- I niusziekenhuis in Oost burg in haar huidige vorm te laten voortbestaan, is praktisch nul. Die boodschap betekent volgens directeur C. Wellhilner van het ziekenfonds AZWZ dat de vor ming van een netwerk met een aantal Belgische klinieken de oplossing is voor het Oostburgse .ziekenhuis. Economisch medewerker J.P. van Aalst van het COTG in Utrecht zei gisteren dat er van die zijde geen extra geld voor de ziekenhuisgroep te verwachten is. Van Aalst zei overigens niet op de hoogte te zijn van de plannen van de directie van de ziekenhuisgroep de 24 uurs acu te chirurgische zorg uit het An- toniusziekenhuis te laten ver dwijnen. Ministerie Na het gesprek dat afgelopen woensdag op het ministerie van WVC (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur) plaatsvond over deze kwestie, maakte gedeputeerde A. Dijkwel (D66) duidelijk dat de instandhouding van de voorzie ningen in het Oostburgse een financieel probleem was. Het standpunt van het COTG was daarbij volgens Dijkwel 'cru ciaal'. Het COTG bepaalt de hoogte van de budgetten die de zieken huizen in Nederland krijgen. De ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaan deren kan niet optimaal uit de voeten met het huidige budget. Er is twee miljoen gulden extra nodig om alles in Oostburg bij het oude te laten. Medewerker Van Aalst van het COTG geeft de ziekenhuisgroep weinig hoop op meer geld. rgstelling? Bel voor informatie 076-236911 LE GENOEMDE PRIJZEN I ZIJN INKLUSIEF BTW Richtlijnen „Er bestaan namelijk geen richt lijnen die er in voorzien dat ziekenhuizen met meer locaties 'ook extra geld krijgen", aldus Van Aalst. „Wij maken richtlij nen die gedragen moeten worden door de Nationale Vereniging voor Ziekenhuizen, de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen en de particuliere verze keraars. En die kennen lage prioriteit toe aan de verstrek king van extra budgetten voor ziekenhuizen die grotere kosten moeten maken omdat ze over meer locaties beschikken." Alle hoop lijkt daarmee defini tief gevestigd op het reddings plan van het ziekenfonds AZWZ. Het AZWZ toonde zich vorige maand onder voorwaarden be reid met geld over de brug te komen om het Oostburgse zie kenhuis in zijn huidige staat te handhaven. „Als het COTG geen toestem ming geeft, kunnen wij niet be talen", aldus Wellhüner. „Maar het is toch zaak het probleem op 'e lossen." Dat moet dan volgens he ziekenfondsdirecteur gebeu ren door nauwe samenwerking met de ziekenhuizen van Gent, Jfrngge, Eeklo en Knokke. „Die mj elkaar kunnen 'de pijn' van het Antoniusziekenhuis beter verdelen. Ons eerste doel is nu te gaan praten met de ziekenhuizen in België." Directeur G. Ramaekers van de ziekenhuisgroep was gisteren met bereikbaar om zijn visie op de nieuwe ontwikkelingen uit de doeken te doen.

de Stem | 1993 | | pagina 11