Kamer voor elektronische tol Begemann Groep verbaasd over enorme koersval aandelen Papierindustrie in de problemen Economie YS: waterig zonnetje met hier en daar een bui \nd KORT Politiek Den Haag ontvangt Europese plannen voor tolheffing positief ECONOMIE A5 Beslag op goederen Loose duurt voort Mercedes werkt Superjumbo Nog geen akkoord steunoperatie aan nieuwe VS; straflieffingen op staal uit Europa strategie Tetrapak werkt aan regelingen vertrek personeel ECONOMIE KORT Af de STEM DONDERDAG 28 JANUAR11993 ndel moet over Lende internationale handi r de rechtbank van Berliii len. De Nederlandse hoofd ;aan, omdat de openbare tien dagen in de rechtszaal tegen de Hagenaar en zij hens de openbare aanklager tolen kinderen kocht om 2e .enaar en zijn vrouw hebben ;>ken dat ze kinderen ali bemenië en het voormalige I door. De openbare aankla- ',i zes-en-half jaar wegens rciële bedoelingen. opgeruimd een week lekt uit de tanker van Malakka is inmiddels de richting van het Indiase van Bengalen. Volgens de oment vrijwel onder contro- >p circa 15 km van het eiland en gat in de flank, waaruil na een botsing met de lege de ingang van de drukke issen Malaysia en Sumatra, zei dat hij donderdag naar de 20 procent van de olie het "md. te betalen rnard Tapie, die ondermeer Tlub Olympique Marseille, is n van een symbolische boete Rechtse leider Jean-Marie Le ;en politieke bijeenkomst in andidaat stonden voor lokale „een bastaard is, zijn degenen In", aldus Tapie, die daarmee ireeg van de leider van het jaar heeft een functie binnen ie en Antillen pn buitenlandse zaken brengt rezoek aan Aruba, de Neder- |ruari naar Aruba. Daar en in over aangelegenheden van br Aruba en de Antillen van van Aruba door naar de po, waar hij onder anderen I minister Mungra van buiten ge uitwerking van het Raam- hame, dat het herstel van de ée landen regelt, aan de orde 'xhmije Hoxlia Uwe van de stichter van het |oxha, die het land met harde lood, is woensdag veroordeeld jgens 'verkwisting van staats- Igelezen voor Radio Tirana. De gevangenisstraf geëist. Bij het fehouden met de leeftijd en de lachte. p, hoofd van het inkoopbureau '-[communistische partij, kreeg Jet tribunaal van Tirana is het J van de voormalige regerings- het communisme in Albanië irlement |Moi van Kenya heeft gisteren gekozen parlement opgeschort direct na de opening van de ok voor het parlementsgebouw leprotesteerd. de afgevaardigden voorlopig Iggestuurd, waar zij op verdere |e oppositie heeft direct gepro- een 'gevaarlijk misbruik van i de eerste vrije presidentsver- hn de stemmen werd Moi begin IDrie oppositieleiders verweten Irkiezingen gemanipuleerd had Ig niet aanvaardden. test geen president lidaten voor het presidentschap b tweede ronde in geslaagd de nent achter zich te krijgen, r de regerende Beweging voor IDS) kreeg 78 stemmen, 12 te le meerderheid. Het parlement rkiezingen houden, de verkiezingsprocedure waar- vereist is. Men vreest dat het manier nog lange tijd zonder e Slowaakse grondwet benoemt rs en heeft hij het opperbevel vaytse boeren zijn de afgelopen dagen drie m Kuwaytse boeren en hun Jat heeft' het Kuwaytse minis- eren gezegd. le Irakezen in burger geklede eld, horloges en televisies. /N is bepaald en door Irak niet boeren in moeilijkheden. Zij ibied begeven om hun tomaten, wayt verwacht de komende tijd d die boerderijen. elijker dan oorlog 000 mensen lopen in zuid-Soe- als gevolg van een zich snel iekte Kala azar (Leishmaniasis)- menselijke weerstand aantast, mensen het leven gekost, meer n die tijd als gevolg van de het leven is gekomen. Volgens 'anisatie) is in sommige dorpen epidemie met 30 a 40 procent yan or iel i6teda i| |w Ed- fcko' jian onze redactie economie Wat de Begemann groep betreft, is er niets dat je koersdaling van begin de- week met 10,10 naar 58 fechtvaardigt. Geruchten op de beursvloer dat je verkoop van Bredero Price „iet door zou gaan, spreekt di rectiesecretaris B. van Dijk van je Begemann Groep met klem tejen. Gisteren krabbelde het aandeel Begemann trouwens weer met vijf gulden omhoog naar zo'n 63. Het aandeel Begemann zakte dinsdag met bijna 15 procent naar 58, de laagste koers sinds 1988. Volgens Van Dijk is er 'geen enkele reden voor die absurde daling'. „Het gerucht over Bre dero Price is onzin. We hebben in december via de pers de me dedeling gedaan dat er een transactie is met Bredero Price en we zijn bezig met de afwikke ling van die transactie. Inhoude lijk doen we over die transactie nog geen mededelingen. De laat ste zes maanden is er geen be drijfsnieuws geweest dat deze koersdaling rechtvaardigt. We zijn even verbaasd als wie dan ook in de markt." Op de vraag of Begemann-presi- dent en grootaandeelhouder J. van den Nieuwenhuyzen zelf aan het verkopen is geslagen wil Van Dijk niet ingaan. „Wat aandeel houders privé doen is hun zaak." Van den Nieuwenhuyzen zelf wil evenmin reageren. De Begemann-president heeft bijna vijftig procent van de Be- gemann-aandelen in bezit. Hij zou een deel daarvan als onder pand heben uitstaan bij de bank. Het verhaal in beurskringen wil dat Van den Nieuwenhuyzen dinsdag zelf verkocht om de banken de zekerheid te kunnen bieden waar ze om zouden heb ben gevraagd. Het is de bedoeling dat Bege- mann-dochter Bredero Price wordt verkocht aan een interna tionaal consortium van beleg gers. Een woordvoerder van Charterhouse Development Ca pital, een Britse institutionele belegger die de leiding heeft van het consortium, heeft gisteren gezegd dat de verkoop nog niet rond is. Naar verluidt wordt nog steeds onderhandeld over de hoogte van de koopsom. Na de verkoop blijft Bredero Price wel zelfstandig bestaan. Het consortium heeft nog geen kopers voor het concern gevon den en is daar ook niet naar op zoek. „Wij zien het als belegging op de lange termijn", aldus de woordvoerder. Bredero Price behaalde in 1990 een omzet van 127 miljoen. Er werken 1300 personeelsleden. Van onze Haagse redactie Den Haag - Invoering van tolheffing op de Nederlandse regen komt dichterbij. Het CDA in de Tweede Kamer toont zich positief over de Europese plannen om tol te gaan heffen op autosnelwegen. De fractie is zelfs bereid een eerder afgewezen plan van elek tronische tolheffing - rekening rijden - te accepteren. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Loose's Holding bv uit Bergen op Zoom heeft het kort geding tegen World Co nes NV uit Maasmechelen (B) om het conservatoir beslag op de onroerende goederen van Loose's op te heffen, verlo ren. Bij vonnis van 4 december jl. bepaalde de Bredase rechtbank president dat World Cones voor een waarde van zes ton beslag mocht leggen. De Belgische ijswafelfabrikant - die in oktober zijn Bergse colle ga overnam om vervolgens met diens bankroet geconfronteerd te worden - legde op 7 december beslag op het fabrieksterrein aan de Edisonweg en een bouwter rein aan de Wattweg in Bergen ip Zoom. World Cones betaalde voor de overname van Loose dik vier miljoen gulden. Loose's Holding adviseerde eind november Loose's Fabrieken zich failliet te laten verklaren. Volgens World Cones heeft zij daardoor grote schade geleden. Mr. J. Mendlik is het met de Belgen eens dat op Loose de rechtsplicht rustte om als houd ster van alle aandelen alles in het werk te stellen om de belan gen van haar contractspartner maximaal te beschermen. „Het advies van de holding zelf het faillissement aan te vragen, was hiermee in strijd", aldus de president. Hij sluit niet uit dat de bodemrechter later Loose aansprakelijk zal stellen voor de schade die World Cones zegt geleden te hebben. Eerder moest minister Maij- Weggen (Verkeer en Waterstaat) dat plan in de ijskast zetten, omdat een Kamermeerderheid rekening rijden onuitvoerbaar achtte. Maij toonde zich afgelopen de cember al opgetogen dat elektro nische tolheffing in EG-verband wordt overwogen. Volgens CDA- Kamerlid Van Vlijmen wijst al les erop dat tol in steeds meer Europese landen ingevoerd zal worden. „Hoe moet je in Oost- Europa anders wegen gaan fi nancieren?", aldus de CDA'er, die totnogtoe vraagtekens plaatste bij de uitvoerbaarheid van elektronische tolheffing. „Maar als het op een reële ma nier kan, is dat prima", zegt hij nu. Het CDA stelt wel als voor waarde dat Maij het plan voor spitsheffingen dan laat varen. Ook de PvdA schaart zich achter de Europese plannen. WD-woordvoerster Jorritsma is tegen. Zij is voorstander van verhoging van de accijns op ben zine. „Dat is het beste middel om autorijden duurder te maken." Gisteren kondigde de Oosten rijkse minister Klima (Verkeer) in een gesprek met Tweede-Ka merleden aan in zijn land tol te willen invoeren. Hij wil zo de problematiek van het doorgaand wegvervoer in Oostenrijk aan pakken. De minister bepleit ook een internationale regeling, waarbij vrachtwagens in het buitenland goederen kunnen la den. Nu rijden de wagens leeg terug naar eigen land. Tokyo - De vier partners in het Europese vliegtuigbouwconsor- tium Airbus Industrie gaan sa men met de Amerikaanse aarts rivaal Boeing een studie uitvoe ren naar de mogelijkheden voor de bouw van een superjumbo, een vliegtuig met 600 a 800 zit plaatsen. De vier participanten zijn de Franse Aerospatiale, de toekomstige Fokker-eigenaar Deutsche Aerospace, British Ae rospace (20) en de Spaanse Casa (4,2). Maij en haar Oostenrijkse collega Klima. FOTO ANP VERVOLG VAN VOORPAGINA Het banenverlies in België (300 arbeidsplaatsen) zou wel voor een groot deel produktieperso- neel betreffen. In Groot-Brittan- nië wordt het schrappen van tussen de 1.000 en 1.500 banen gemeld. Dat geldt zowel indirect als produktiepersoneel. Ondui delijk blijft wat DAF met zijn bestelwagenactiviteit gaat doen. Binnen het bedrijf wordt nog steeds rekening gehouden met toekomstige afstoting of verre gaande samenwerking met een andere partner. Daarmee zouden nog een dikke duizend banen meer kunnen verdwijnen in En geland. DAF licht vanmiddag de vak bonden en de centrale onderne mingsraad in over het reddings plan. Voor half zes is een pers conferentie aangekondigd. Inge wijden verwachten echter niet dat de DAF-top dan al het ach terste van zijn tong laat zien. Minister Andriessen toonde zich gisteren gematigd positief over het slagen van de steunoperatie aan DAF. „Het zal mij verbazen als het mislukt. Het moét luk ken. Maar je weet het natuurlijk nooit helemaal zeker", aldus de bewindsman. Naar verwachting zal Andriessen het geld dat hij voor DAF nodig heeft voor het grootste deel vrij kunnen maken op zijn eigen begroting. Stuttgart - Mercedes krijgt een nieuw jasje. De Duitse autofabrikant Mercedes- Benz heeft aangekondigd dat de modellenlijn van perso nenwagens aangepast wordt. De nieuwe Mercedessen wor den ook goedkoper. Topman Werner zegt dat Merce des zijn positie van fabrikant 'an luxueuze topmodellen moet herzien tot een producent van kwalitatief hoogwaardige perso nenwagens met een modellen- feeks die alle segmenten van de markt bereikt. Volgens Werner zijn de huidige modellen technisch zo gecompli ceerd dat daar een onvermijde lijk hoog prijskaartje aan ver- wilden is. Hij waarschuwt dat als dit concept zich in toekom stige ontwerpen zal doorzetten, die modellen zich zelf uit de markt zullen prijzen. pe prijzen van de nieuwe model len zullen daarom op een niveau komen te liggen waarmee ze kunnen concurreren met met na me vergelijkbare Japanse perso nenwagens. In de jaren negentig komt een model op de markt dat het moet opnemen tegen de Renault Espa- ce en de Chrysler Voyager. Dat model zal worden geproduceerd m Spanje en moet eind 1994/be- fpn 1995 op de markt komen. P°k komt Mercedes met een joleine stadsauto die te vergelij- is met de Twingo van Kenault. Van dat model komt waarschijnlijk ook een elektrisch aangedreven versie op de markt, eze stadsauto moet in de twee- oe helft van de jaren negentig op e ®arkt verschijnen. Brussel - Het Amerikaanse ministerie van handel heeft gisteren forse tot zeer forse strafheffingen aangekondigd op de import van platte staalprodukten uit onder meer de Europese Gemeenschap wegens dumping. De Europese Commissie heeft onmiddellijk fei gereageerd op de Amerikaanse actie en deze onge past en volledig overtrokken genoemd. Van de zeven EG-lidstaten die door de Amerika nen zijn gebrandmerkt, worden vooral de Spaanse, de Britse en de Italiaanse staalindustrie zwaar getroffen. Hoogovens, dat voor circa tien procent van zijn uitvoer van koud- en warmgewalste staalplaat aangewezen is op de uitvoer naar de VS, ziet zich geconfronteerd met een extra heffing van 23 tot 26 procent. EG-commissaris L. Brittan (buitenlandse handels betrekkingen) noemde de actie van de Amerikanen uiterst ongelukkig, nu er net een nieuwe regering is aangetreden. Hij zal de zaak aankaarten bij de EG-ministers van Buitenlandse Zaken en in Was hington. Brittan vreest dat dergelijke zwaar aangezette maatregelen tegen de belangrijkste handelspart ners van de VS de kans op een tot nu toe door de Amerikanen gesteund multilateraal staalakkoord verder zullen verminderen. Volgens Brittan is het onaanvaardbaar dat de Amerikaanse staalproducenten van twee walletjes proberen te eten. „Eerst hebben zij tien jaar lang geprofiteerd van de akkoorden voor vrijwillige beperking van de export naar de VS. En nu proberen zij Europese exporteurs te raken met strafheffingen die betrekking hebben op deze pe riode." Of de EG tegenmaatregelen zal nemen is nog niet duidelijk. In EG-kringen wordt gezegd dat het niet gebruikelijk is om 'vanuit de heup terug te schie ten'. Van onze verslaggever Moerdijk - Het verpakkings bedrijf Tetra Pak Moerdijk bv heeft een aantal vertrekre- gelingen voor werknemers in voorbereiding om het perso neelsbestand nog dit jaar te rug te brengen van 440 tot 380. Financieel-directeur C. van Zun- dert hoopt het overleg hierover met de bonden en de onderne mingsraad op korte termijn af te ronden. In verband met de toegenomen concurrentie en de afnemende productie is Tetra Pak in Europa bezig met een reorganisatie. Aanvankelijk was sprake van het ontslag van 104 werknemers. Door een vijfploegendienst in te voeren kon dat worden voorko men. Om het aantal medewerkers te rug te brengen worden nu diver se vertrekregelingen voorbereid. Werknemers die vrijwillig ver trekken zouden kunnen rekenen op een premie van 40.000 en een bonus voor elk jaar dat ze zich voor Tetra Pak hebben in gezet, melden insiders. Van Zundert: „Die bedragen zouden voor kunnen komen in de regeling." Voor oudere werknemers komt er een andere regeling. Van Zun dert spreekt van 'gestimuleerd verloop' van personeel. Van de vertrekregelingen zullen naar verwachting in totaal zestig mensen gebruik maken. (ADVERTENTIE) 'Uw Hotel ligt op steenworp afstand van Voorkom verrassingen. Boek vertrouwd. Boek bij de ANWB. reisbureau Bergen op Zoom 01640 - 43850 Terneuzen 01150- 17960 Breda 076 - 223232 Door Peter Kroon lap) New York - Het gaat weer lichtelijk bergopwaarts met de Amerikaanse economie. De in het najaar ingezette ople ving lijkt structureel, maar toch durft bijna niemand in Washing ton te spreken over een echt herstel. Zeker Alan Greenspan, de presi dent van de 12 Amerikaanse centrale banken, de Federal Re serve (Fed), bleef gisteren tijdens een hoorzitting van het Econo mische Comité van het Congres aan de voorzichtige kant. Hij gelooft in de lang verwachte economische opleving, maar waarschuwde voor gevaarlijke rukwinden. Deze gevaarlijke windstoten zijn volgens hem on der meer de onzekere prijzen van het onroerend goed, bezuinigin gen op defensie en de nog steeds uitblijvende banengroei. Ook de nieuwe minister van ar beid, Robert Reich, sprak giste ren over een beroerde toestand van de werkgelegenheid. Hij rea geerde hiermee mede op de be kendmakingen deze week van vier grote Amerikaanse bedrij ven flink het mes te zetten in het aantal banen. Zo verklaarde Boeing de pro- duktie omlaag te zullen schroe ven en ook Sears, Roebuck and Co., IBM en de motorenfabriek Pratt en Whitney meldden aan zienlijke reducties in het aantal banen de komende jaren. Maar de nieuwe Amerikaanse regering van president Clinton geeft natuurlijk de moed nog lang niet op. Reich meent dat de aangekondigde massa-ontslagen meer zeggen over het manage ment van de bedrijven dan over de economie. Maar hij zegt er wel bij dat 'hoewel we technisch gesproken uit de recessie aan het klimmen zijn, het aantal banen er nog steeds zeer slecht aan toe is.'. De regering Clinton bereidt op het ogenblik een pakket maatre gelen voor dat vooral gericht is op de banengroei. Reich wil nog niet zeggen hoeveel de overheid in de economie wil pompen, de cijfers lopen uiteen van 15 tot 25 miljard dollar. Maar dat er geld komt voor de strijd tegen de te hoge werkloosheid is zeker, al dus Reich. Greenspan wilde het Congres niet beloven dat er een lagere rente komt; hij beloofde zelfs niet dat de rente gelijk zal blij ven. Zoals een goed president van een centrale bank betaamt zei Greenspan dat de Fed een voorzichtige middenweg zal kie zen tussen het aanzetten tot eco nomische groei en tegelijkertijd waakzaam zal blijven over een rente die een terugkeer naar in flatie niet aangemoedigt. Ondanks de mildheid van Greenspans verklaringen schrok het - Democratische - Congres van zijn woorden. Senator Sarbanes is teleurge steld dat de Fed overweegt zijn doel voor 1993 bij te stellen. „Het zal van een treurige ironie getuigen dat een land dat ge stemd heeft om een einde te maken aan de patstelling tussen het Congres en de regering, nu te maken krijgt met een patstelling tussen de regering en het Con- Chemieconcerns lijden verlies Wilmington - Twee grote chemieconcerns maakten gisteren hun jaarcijfers bekend. Beide, het Amerikaanse Du Pont leed verlies en het Belgische Solvay moest een winstdaling vermelden. Dupont leed het afgelopen jaar een verlies geleden van 3,93 miljard dollar na een nettowinst van 1,4 miljard dollar in 1991. De omzet verminderde van 38,7 miljard tot 37,8 miljard dollar. Volgens Du Pont zijn de slechte cijfers het gevolg van de zwakke afzet in de Verenigde Staten en Europa, in het bijzonder in de vezelsector. De gang van zaken in 1993 hangt voor een groot deel af van de mate waarin de wereldeconomie zich herstelt. De winst van het Belgische chemieconcern Solvay is vorig jaar met 18 procent gedaald tot 557 miljoen. De omzet van het bedrijf is met ongeveer één procent afgenomen tot 13,7 miljard. In de alkali-sector, die bijna een vierde van de activiteiten omvat, kon het omzetniveau behouden blijven. De resultaten stonden echter onder druk omdat het produkt soda sterk te lijden had van de concurrentie van Amerikaanse importen. Aandelen PTT in 1994 naar beleggers Den Haag - Een ambtelijk projectteam Beursgang PTT, waarin ook vertegenwoordigers van de PTT zitting hebben, zal binnen enkele maanden een advies uitbrengen aan het kabinet. Dat maakt de weg vrij om de aandelen van het voormalige staatsbe drijf met ingang van 1994 te gaan verkopen aan beleggers.De winsten van de PTT én de geldnood van de overheid hebben grond gegeven aan speculaties dat de aandelen - de PTT is in totaal miljarden guldens waard - inderdaad vanaf 1994 aan de man gebracht zullen worden. Politiek lijkt de strijd over de besteSng van de opbrengst - het verbeteren van de infrastruc tuur of het verminderen van de staatsschuld - nog niet gestreden. Bij een voortvarende behandeling in de Tweede Kamer kan de benodigde wetswijziging niettemin op tijd klaar zijn om privatisering in de loop van 1994 mogelijk te maken. Banken kopen belang Infotec Den Bosch - HOS Beheer, het onderdeel dat begin vorig jaar werd afgesplitst van HCS Technology, is gisteren failliet ver klaard. Het aandelenbelang van dertig procent van HCS Beheer in het redelijk draaiende Infotec wordt verkocht aan de banken ABN Amro en Credit Lyonnais Bank Nederland. Deze twee grootste schuldeisers van HCS hadden al een meerderheidsbe lang in de fax- en kopieerapparatenverkoper Infotec Europe. Het is de bedoeling dat de schuldeisers hun belang in Infotec op termijn verkopen. De banken hebben enkele honderden miljoen guldens in HCS gestoken. Infotec, afkomstig uit de stal van het Duitse chemieconcern Hoechst en in 1990 gekocht door HCS, heeft met 1500 medewerkers een omzet van ongeveer 500 miljoen. Andriessen: geld voor sociale vernieuwing Den Haag - Minister Andriessen van Economische Zaken is bereid de beurs te trekken voor bedrijven die knelpunten op de arbeidsmarkt helpen oplossen door samen met scholen vakmen sen op te leiden. Op grond van het nieuwe Impuls-programma betalen het ministerie en het bedrijfsleven elk de helft van het scholingsprogramma. Een eerste overeenkomst, een convenant, wordt vandaag getekend met de horeca. De bewindsman zei dit gisteren in Den Haag tijdens een bijeenkomst die in het teken stond van de sociale vernieuwing. Niets wordt in het impuls-programma dwingend opgelegd, aldus de bewindsman. Wel kunnen cao-afspraken'over scholing worden bevorderd of kunnen opleidingsfondsen en kenniscentra worden opgericht. Forse stijging jaarwinst Philip Morris New York - Het Amerikaanse tabak-, voedings- en drankencon cern Philip Morris heeft zijn nettowinst in het afgelopen iaar zien uitkomen op 4,94 miljard dollar tegen een winst van drie miljard dollar in 1991, Daarbij moet wel worden bedacht dat het resultaat over 1991 nadelig is beïnvloed door extra lasten. Worden die niet meegerekend dan is er sprake van een stijging van de nettowinst met 17,5 procent. De jaaromzet nam toe van 56,46 miljard tot 59,31 miljard dollar. Geld G-7 voor Russische kerncentrales Londen - De zeven grootste industrielanden (G-7) gaan een fonds vormen voor de verbetering van de veiligheid in kerneen- trales van Russische makelij. Het fonds wordt ondergebracht bij de de Oosteuropese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling. Hoe groot het fonds uiteindelijk wordt en hoeveel elk land zal bijdragen is niet bekend. In eerste instantie storten de zeven 60 miljoen ecu 132 miljoen). Er kunnen meer landen deelnemen. Het besluit om een fonds te vormen is een uitvloeisel van een voorstel dat tijdens de topconferentie van de G-7 in augustus vorig jaar in München is gedaan. Van onze redactie economie Breda - De overcapaciteit op de Nederlandse papiermarkt brengt papiergiganten Crown Van Gelder en Berghuizer in de problemen. gres, die allebei een krachtige groei voorstaan, en een Fed die vastbesloten is de groei te beper ken door zijn voet op de mone taire rem te houden." De Democraten oefenen grote druk uit op de centrale bank om de rente zo laag mogelijk te houden om zodoende de herstel plannen van president Clinton niet te saboteren. Greenspan be nadrukt dat de Fed van plan is zo nauw mogelijk samen te wer ken met de nieuwe regering en dat, zover als hij kon overzien, de Fed en de regering over het algemeen dezelfde standpunten vertegenwoordigen over de hui dige economie. Clinton zal in zijn State of de Union, de 'troonrede' die hij op 17 februari uitspreekt, de econo mische maatregelen bekendma ken. Crown Van Gelder Papierfabrie ken voorziet voor dit jaar een verdere winstval en de vooruit zichten bij Berghuizer zijn al niet veel beter, blijkt uit de cij fers die beide bedrijven gisteren presenteerden. Over 1992 daalde de nettowinst bij Crown Van Gelder - volgens de prognoses - van 25,3 mil joen tot 12,6 miljoen of per aandeel van 26,34 tot 13,10. Aandeelhouders wordt voorge steld het dividend vast te stellen op 6 per gewoon aandeel; over 1991 werd f 7 uitgekeerd. De daling van de winst is voor namelijk het gevolg van een scherpe terugval van de op- brengstprijzen. Die ontstond door de sterke toeneming van de overcapaciteit in de produktie van houtvrij ongestreken papier, ondanks een groei van het ver bruik met drie procent. Verder hadden de onrust op de wissel markten en de koersdalingen van enkele valuta een negatieve invloed op het bedrijfsresultaat. Ondanks de zwakke markt heeft Crown Van Gelder de afzet met elf procent weten uit te breiden van 131.700 tot 145.800 ton, waarmee zij is teruggekeerd naar de omvang van 1990. Door dat de prijzen daalden, zakte de omzet daarentegen van 233 miljoen tot 219 miljoen. De produktie nam toe van 135.900 tot 143.000 ton, waarmee de ca paciteit niet helemaal werd ge bruikt. Crown Van Gelder denkt dat de markt tot halverwege dit jaar onder druk zal blijven staan en dat daarna een verbetèring zal optreden. Gebeurt dat niet, dan zal de winst verder dalen, zo wordt verwacht. Maar onzeker heid over de prijsontwikkeling van cellulose, de grondstof voor papier, en over de wisselkoers verhoudingen maken een voor spelling van de winst over 1993 zeer moeilijk. Bij Berghuizer daalde de netto winst van 24,9 miljoen tot 5,7 miljoen. In de eerste acht maan den werd hiervan al 5,5 mil joen behaald, zodat de laatste vier maanden bijna niets meer is verdiend. Per aandeel tuimelde de winst van 12,93 naar 2,94. De directie verwacht een verdere verslechtering. De netto-omzet kwam uit op 215 miljoen tegen 234 miljoen. Wel kon Berghui zer het marktaandeel vergroten, ondanks de grote overcapaciteit in de markt.

de Stem | 1993 | | pagina 5