Nederland een stuk minder onveilig dan vaak wordt gedacht )ber dient Hans Auer geflambeerd op tijdens een prettige lunch Steeds meer vrouwen gaan over tot de pil Fiscus trekt één lijn bij toekennen aftrekposten Boekje van ANWB over vakantie met kinderen llPLOMA'S Intensief onderzoek onder toeristen wijst uit: pnvraag graag toegezonden dooi IONDELINGE SCHRIFTELIJKE HORECA-OPLEIDING VAN EEN GOEDE TOEKOMST u dat voor nu en in de toekomstige nieuwe wetgevirig pingsdiploma's voor het Café- en Restaurantbedrijf lm nü bij de specialist, al meer dan 10 jaar, in de preca de officiële SVH rijkserkende vestigingsdiplo- I werk en/of hobby. Ook kunt u zelfstandig caféhou- ■aurant-houder, disco-eigenaar of kantinebeheerder Ifooropleiding is niet vereist. ■tarten de mondelinge ochtend-, middag- en avond per in 65 plaatsen in het land. 4ECA-BEDRIJF v.a. 35,- p.mnd. ■GRATIS cursus Horeca-ondememerschap |93 kunt u examen doen. 't V.O.M. Horeca Instituut ■cursussen Café-Restaurant, Catering, Slijterij, i Rinis Horeca, Automatisering Horeca, Keinar- i, Management en Marketing Horecabedrijf en |jnen, zowel mondeling als schriftelijk tegen de Is 't V.O.M Horeca u na het behalen van de I diploma's begeleiden bij het starten en/of overnemen en horecabedrijf vla haar eigen afdelingen Horeca Is en Horeca Bemiddelingen. Itigings - RIJKSERKENDE - diploma's ■en GRATIS studiegids onderstaande coupon in een per postzegel naar: Jtwoordnr 1060, 3800 WB A'Joort-HoogJand. Of bel: 160 60 of 's avonds 04104 - 75047 bheel vrijblijvend de gratis studiegids. Dhr/Mevr Plaats:0501 HORECA INSTITUUT Hamseweg 56. 3828 AB Arneistoort Hoogland Ingtschr KvK Ambisloon SI890I2 Negen procent van de ondervraagden liet weten tijdens de vakantie slachtoffer te zijn geworden van een misdrijf. foto archief de stem Breda - Nederland is in de ogen van toeristen niet zo onveilig als vaak wordt ge dacht. Dat is de voor Stich ting 'Maatschappij en Politie' verrassende uitkomst van 1.001 gesprekken, die mede werkers van de vakgroep Cri minologie van de Vrije Uni versiteit in opdracht van deze stichting hebben gevoerd met Britse, Amerikaanse, Itali aanse, Duitse en Nederlandse toeristen. Drs. W. Beijers uit Hilvarenbeek, een van de begeleiders van het onderzoek, vindt dat het positief imago van ons land duidelijk naar voren moet worden ge bracht in wervingscampagnes. Om een completer beeld over dat imago te krijgen, zou er volgens hem ook in het buitenland on derzoek moeten worden gedaan onder toeristen, die niet met va kantie naar Nederland gaan. Tachtig procent van de toeristen vindt Nederland een uitstekend of goed vakantieland; slechts drie procent beoordeelt het als matig of slecht. Buitenlanders zijn daarbij positiever dan de Nederlanders zelf; ouderen laten zich lovender uit dan toeristen beneden de dertig. Opvallend is het grote verschil in beeldvorming vóór en na een vakantie in Nederland. Dat is specifiek uitgetest onder Ameri kaanse toeristen, die Nederland iets minder positief verlaten dan ze er binnenkwamen. Het feit, dat 9% van de ondervraagden tijdens de vakantie slachtoffer is Jongere ongehuwde toeristen die met vrienden of kennissen op stap gaan, lopen het grootste risico, vaak op het station en vooral in Amsterdam. foto anp geworden van een misdrijf en dat 40% van de niet-slachtoffers op een of andere manier iets van een misdrijf heeft gemerkt (bij voorbeeld ingeslagen autoruiten of vechtpartijen), is daar natuur lijk niet vreemd aan. Zakkenrollerij en straatroof (24%) komt het meest voor, ge volgd door geweldsmisdrijven (22%), vernielingen van eigen dommen (18%), diefstallen (12%), oplichting (12%) en dief stal van en uit auto's (12%). De intentie om aangifte bij de poli tie te doen is bij nagenoeg ieder een (91%) aanwezig; slechts 27% doet ook werkelijk aangifte. Volgens Beijers blijkt uit het onderzoek, dat jongere onge huwde mannelijke toeristen die met vrienden of kennissen op stap gaan het grootste risico lo pen om slachtoffer van een mis drijf te worden; meestal op straat of op het station en vooral in Amsterdam. De hulpverle ning, die de stichting Amster dam Tourist Assistance Service biedt aan toeristen-slachtoffers, blijkt een positief effect te heb ben op het beeld, dat de toeris ten van Nederland hebben. Het imago-onderzoek bracht nog een ander aspect naar voren. Geschrobde straatjes en gezeem de ramen - in vroeger tijden met molens, tulpen en klompen hét handelsmerk van Nederland - zijn verdwenen. Toeristen erge ren zich in grote mate aan de rommel op straat (vooral honde- poep) en aan bekladding van muren en gebouwen. Agressief verkeersgedrag is ook velen een doorn in het oog. Ergernis over geluidsoverlast en overlast door baldadige jongeren worden ook nog genoemd als zaken, die de toeristen storen. de stem cons ment DONDERDAG 28 JANUARI 1993 DEEL D rumult in het toprestaurant Breda - Steeds meer vrouwen gebruiken de anticonceptie pil. In 1982 gebruikte 27 procent van alle vrouwen in de vruchtbare leeftijd de pil. Na een lichte terugval in 1990 steeg dat percentage vorig jaar tot 41. Dat blijkt uit de Gezondheidsenquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de periode 1981-1992. Deze enquête wordt sinds 1981 jaarlijks gehouden onder 9.000 mensen. In de afgelopen tien jaar is er nogal wat veranderd in de gezondheidszorg, aldus het CBS. Nederlanders stapten meer naar huisartsen, tandart sen en zelfs twee keer zoveel naar fysiotherapeuten. Ook het medicijngebruik steeg, net als het aantal Nederlanders dat naar een alternatieve ge nezer gaat. Het percentage van de bevol king dat jaarlijks naar de huisarts gaat, steeg van 69 in 1981 tot 75 in 1990 en bleef sindsdien gelijk. Het gemid deld aantal bezoeken aan huisartsen per inwoner nam toe van 3,5 tot 4 per jaar in 1992. Ruim 7 procent van de volwassenen heeft zich vorig jaar tegen griep laten inenten. Alternatief Ook de bezoeken aan alterna tieve genezers namen toe van bijna 4 procent in 1981 tot een vanaf 1990 constant niveau van bijna 6 procent. Naar de tandarts ging in 1981 ruim 60 procent en vorig jaar 73 pro cent. Gemiddeld ging de Ne derlander twee keer per jaar. Het percentage van de Neder landse bevolking met een vol ledig kunstgebit daalde de af gelopen tien jaar van 32 naar 23. Het patiëntenbestand van fy siotherapeuten verdubbelde in tien jaar van 7 procent naar 14 procent en is sinds 1990 niet meer toegenomen. In het raadplegen van specia listen in poliklinieken is geen verandering te zien. Een lichte daling is te vinden in het aan tal mensen dat in een zieken huis werd opgenomen: van 7 tot 8 procent in het begin van de jaren tachtig tot ruim 6 procent tien jaar later. Meer medicijnen Het gebruik van vrij verkrijg bare geneesmiddelen steeg tussen 1984 en 1992 van 16 naar 24 procent. Op de vraag of er in de twee weken vooraf gaand aan het CBS-onderzoek voorgeschreven medicijnen werden gebruikt, antwoordde 28 procent in 1984 van wel. In 1992 was dit opgelopen tot 31 procent. Het bezoek aan een consulta-' tiebureau bleef de afgelopen jaren vrijwel gelijk. Nagenoeg alle nul- en éénjarigen worden op het bureau gezien, van de vierjarigen komt nog ongeveer 80 procent. Het CBS tekent aan dat al deze ontwikkelingen maar voor een klein deel het gevolg zijn van de vergrijzing van de Nederlandse bevolking. Van onze redactie consument Breda - Over het algemeen trekt de belastingdienst in Nederland één lijn waar het om aftrekposten voor de inkomstenbelasting gaat. In sommige gevallen hanteert de belastingdienst in het ene district andere regels en normen dan in de andere. Dat concludeert de Consumen tenbond na een onderzoek onder de 31 belastingeenheden (de vroeger inspecties) voor particulieren. In de nieuwe Consumenten Geldgids heeft de bond een aantal verschillen naast elkaar gezet. Er blijkt verschil van mening te zijn over de wijze waarop een computer voor het werk aftrekbaar is. Bij een aantal belastingkantoren vindt men de kosten van kin deropvang niet aftrekbaar als slechts één van de partners werkt. De Consumentenbond is het daarmee niet eens. De meeste eenheden vinden een gift aan het Rode Kruis in Zwitserland niet aftrekbaar, een aantal accepteert een der gelijke gift wel als aftrekpost. Bijna overal worden telefoon kosten in verband met ziekte niet geaccepteerd. Bij één in spectie worden die kosten wel aftrekbaar geacht. Ondanks de verschillen con cludeert de Consumentenbond dat het beleid van de verschil lende belastingdiensten een duidiger is dan acht jaar gele den, toen de bond een soortge lijk onderzoek hield. Van onze redactie consument Breda - Kinderen drukken duidelijk een stempel op de vakanties van hun ouders. De ANWB heeft een boekje gemaakt voor mensen die met hun kinderen op vakantie gaan. Het accent ligt op kampeervakanties en het reizen per auto. De ervaring leert dat kinderen tussen 0 en 3 jaar over het algemeen weinig problemen hebben met autoreizen, omdat ze veel slapen. Bij oudere kin deren slaat de verveling snel toe. In het boekje staan tips hoe die verveling te lijf gegaan kan worden. Busreizen worden afgeraden voor gezinnen met kleine kin deren. Trein en vliegtuig zijn goede alternatieven. De bro chure bevat tips voor strand- vakanties en voor het verblijf in huisjes, pensions en appar tementen. Ook is aangegeven waar op gelet moet worden bij de keuze van een camping. Aspecten als veiligheid en ziekte komen ook aan de orde. Het boekje eindigt met een paklijst van alle dingen die nuttig kunnen zijn op vakan tie. Van onze redactie consument Het accent in het boekje ligt op kampeervakanties en het reizen per auto. foto archief de stem ook maar de helft van toen. En de service viel tegen. Commer cieel heeft hij in elk geval een goeie move gedaan. Het is de marketing-truc van de eeuw," aldus Smits. Monteurs De nieuwe voorzitter van de Al liance beschrijft hoe een topres taurant kan worden herkend. „De essentie van topgastronomie is het werken vanaf de basis, dus zonder halffabrikaten of conve nience. Anders hebben we straks alleen nog monteurs nodig in de keuken om de magnetrons te repareren en te bedienen. Zou den we dat doen, dan breekt in de keuken de hel los. Bij ons staat geen magnetron." Van Eeghem knikt instemmend. De Alliance is het oudste gastro nomische samenwerkingsver band van Europa. Opgericht in 1967. Met de doelstelling de culi naire cultuur in Nederland in stand te houden en te verbete ren. De deelnemende restaurants houden zich aan een paar af spraken. De Alliance-vlag wap pert voor de deur, de klant krijgt bij vertrek het tijdschrift 'Alli ance' mee, op tafel ligt het gidsje met alle deelnemende bedrijven, er is een lunch voor 62,50 gulden en een diner voor 90 gulden. De samenstelling van deze menu's is een zaak van elk restaurant af zonderlijk. Anonieme inspec teurs controleren geregeld de kwaliteit. Vergaderen Het aantal verplichtingen is ge ring. Toch besloot een groepje restaurateurs in 1991 de Alliance te verlaten en samen met ande ren een nieuwe club te beginnen: Les patrons cuisiniers. „Ze von den dat wij te veel vergaderden. Toch is dat maar vier keer per jaar," zegt Van Eeghem. Pieter Smits denkt dat de breuk ge lijmd kan worden. „Ik verwacht dat we binnenkort eens gaan praten." De Alliance streeft naar samen werking met andere toprestau rants in Europa. „De enige inter nationale organisatie is Relais et Chateaux," zegt Van Eeghem, „maar die wordt gedicteerd van uit Frankrijk. Wij willen eind van de jaren negentig een twee de Europese club hebben, met deelnemers uit Duitsland, Italië, België." joor Nico Koolsbergen Eindhoven - Nee, echt boos zijn ze niet. Maar aardig junnen ze Hans Auer niet vinden. „Ik noem hem een [culinaire pyromaan", zegt Leo van Eeghem, propriétaire tan de Karpendonkse Hoeve in Eindhoven en zojuist Lfgetreden als voorzitter van de Alliance Gastronomique Wéerlandaise. „Hij probeert steeds vuurtjes te stoken en heeft daarmee goed geboerd." bat laatste weet ik niet zo net", Jeageert Pieter Smits, de nieuwe voorzitter van de Alliance en (igenaar van het prestigieuze as- pprgerestaurant De Hamert in let Noordlimburgse Wellerlooi. ,Auer rijdt rond, ongeschoren. Hij zou zo bij mij niet binnen mogen." had Hans Auer bij herhaling gevraagd De Hamert niet langer in de gids op te nemen. Zonder succes. Daarop vulde Smits een vragenformulier van 'Lekker' foutief in. Verkeerde namen, verkeerde telefoonnummers. Al les belandde klakkeloos in de editie 1985. Hans Auer. Tien jaar was hij hoofdredacteur van de restau rantgids Lekker. Recent ver scheen van zijn hand het boekje 'Hooit meer eendeborst', waarin hij geen spaan heel laat van de culinaire top in Nederland. Met naam en toenaam neetnt hij ze onder het mes. Ook Van Eeghem en Smits krijgen op hun falie. De heren zijn er niet echt van geschrokken. Soms heeft Auer zelfs gelijk. De top is te groot voor een land dat je -aldus Auer- volledig doorkruist in de lijd die het diner duurt. „Er zijn driehonderd toprestaurants", zegt Leo van Eeghem. „Daar kan tien procent van weg." „Méér", vindt Pieter Smits, „er kunnen er zeker vijftig verdwijnen." Dat Brabanders bij het eten veel morsen, heeft Auer goed gezien, aldus Smits. „Mijn schoonvader zaliger zei altijd: als je twee tafeltjes Brabanders hebt, dan is het hele restaurant vol. Ze zijn luidruchtig en gul." Limburgers zitten volgens Auer 'zwijgend, met onvermurwbare achterwer ken in hun stoelen'. Ook dat beaamt Smits. „Limburgers zijn Igewend van een afstandje alles te bekijken. Ik kan het weten. Zelf ben ik een geboren Limbur ger en mijn vrouw is een Eind- hovense." Kwajongen Hoewel Auer soms de spijker op de kop slaat, vindt het duo de schrijver vaak ongenuanceerd. Auer is er op uit, denkt Smits, om hoe dan ook fouten te vin den; met zo'n instelling lukt dat ook altijd. De toon van 'Lekker' zinde Smits jaren geleden al niet en hij vertelt smakelijk van een kwajongensstreek van toen. Hij Een streek waar Smits en Van Eeghem nog hartelijk om lachen. Ze werken ook enthousiast mee aan de foto die bij het gesprek met de gaande en komende man van de Alliance geplaatst zal worden. In de stijlvolle Karpen donkse Hoeve wordt alles in ge reedheid gebracht voor de lunch. Van Eeghem neemt plaats en heft het glas. Smits vlijt zich naast hem op een stoel. Onver stoorbaar dient de ober het boekje van Hans Auer op. De culinaire pyromaan wordt ge flambeerd... Barometer Er zijn te veel (top)restaurants in Nederland. Pieter Smits voor spelt een natuurlijke sanering. Want met veel bedrijven gaat het niet goed. Door het plan Oort zijn zakelijke hapjes niet langer zonder meer fiscaal af trekbaar en daarmee is een deel van de zakelijke klanten wegge vallen. Over de hele linie is de conjunctuur wat minder. „Bui tenshuis eten is de barometer van de economie", zegt Leo van Eeghem. Veel restaurants mer ken in de portemonnee dat het minder goed gaat. Toprestau rants zullen er echter altijd vol op blijven. „Dat is een natuurlijk proces", zegt hij. „Iedere restau rateur wil hogerop. Alle pijlen wijzen zó", en hij priemt twee vingers omhoog. Niet alle bedrijven hebben van de dip in de conjunctuur te lij den. Pieter Smits is bezig met een flinke investéring in De Ha mert. De Karpendonkse Hoeve heeft geen last gehad van de klappen in Eindhoven. „We pro beren los te komen van de zake lijke markt, we hebben meer Een bijzondere ceremonie. H van Eeghem en Pieter Smits. doelgroepen", zegt Van Eeghem. Voor de Karpendonkse Hoeve was 1992 zelfs een goed jaar. Marc Paesbrugghe van het Ant werpse toprestaurant Sir Antho ny van Dijck deed vorig jaar een schok door het culinaire wereld je gaan. Hij verwijderde zijn Mi- boekje van Hans Auer wordt chelinsterren, halveerde de prij zen en liet weten dat hij geen zin meer had om altijd op de toppen van zijn tenen te moeten lopen, in plaats van prettig te koken voor een 'gewoon' publiek. Van Eeghem en Smits zijn bei den een keer in Antwerpen we- flambeerd. Aan tafel (links) Leo foto renë manders zen kijken hoe Paesbrugghe nu boert. De zaak zit steeds stamp vol. De maaltijden zijn goed. Maar enige relativering is op zijn plaats, vindt Pieter Smits. „Ik heb er garnalen gegeten voor f 27,50. Vroeger kostten die daar, dus 55 gulden. Maar ik kreeg

de Stem | 1993 | | pagina 19