Geld voor sloop De Bruyckere De I SPORT in het kort Commissie Oostburg: 'Legalisering oliehandel Groede goede zaak' Geld voor Woonconsumentenbureau en Groene Zwaan Leerlingen uit Goes beste installateurs 'Nieuw'pronkstuk gemeente Aardenburg Commissie wil bedrag steken in aankoop en afbraak graanhandel Oostbnrg Computers in plaats van aantal kruisraketten in Woensdrechtse bunkers Gemeenten ZEELAND Midwinterbal COC in Terneuzen 'Laat Rijk verhuizing betalen' Nieuw boekje over bloei en verval van castellum DE STEM DONDERDAG 28 JANUARI 19S3 Van onze verslaggever Oostburg - De legalisering van de oliehandel van E. van den Hemel in Groede is een uitstekende zaak. Dat vonden de leden van de commissie Planologie van de gemeente Oost burg gisterochtend. Geen van de vier gemeenteraadsfracties deed moeilijk over het voornemen van burgemeester en wethouders. Van den Hemel zat aanvankelijk in de Schuitvlotstraat in Groede. Stukje bij beetje verhuisde hij zijn bedrijf naar de Scherpbierseweg in het buitengebied van Groede, zonder de gemeente Oost burg daar toestemming voor te vragen. Pas recent verzocht de Groedse oliehan delaar burgemeester en wethouders zijn bedrijf op te nemen in het bestem mingsplan. Bovendien wilde hij de zaak onder andere uitbreiden met een gas- flessendepot dat hij overnam van een ondernemer aan de Nieuwstraat in Oostburg. De gemeente zag zich voor voldongen feiten geplaatst en wenste mee te werken aan de legalisering van de oliehandel. De commissie Planologie had daar dus geen moeite mee. Integendeel, de ver huizing uit de bebouwde kom van Groede naar het buitengebied was een prima zaak stelden de vertegenwoordi gers van CDA, WD en PvdA vast. „Het is verantwoord dat het bedrijf daar gevestigd blijft", aldus J. Provoost (WD). „Gasopslag hoort beter thuis in het buitengebied dan in de kern." Burgemeester J. Kruize gaf ruiterlijk toe dat de gemeente in het verleden vergissingen had begaan door de be drijfsvestiging aan de Scherpbierseweg planologisch niet goed te regelen. Hij was tevreden dat de commissieleden met het college van mening waren dat de kwestie nu wel wettelijk vastligt. Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg kan wat de com missie Openbare Werken betreft 463.000 gulden op zij zetten voor de aankoop en sloop van graanhandel De Bruyckere aan de Wal- straat. Dat bleek tijdens de gisterochtend gehouden vergadering van de com missie. De sanering van de graanhandel is mogelijk met geld dat de ge meente Oostburg op grond van het Verdeelbesluit Dorpsver nieuwing ontvangt. Met de aankoop kan de gemeen te een flinke stap vooruit zetten in het het kader van de stads- en dorpsvernieuwing. Het gaat hierbij om een woonhuis, maga zijnen, erf en tuin aan de Wal- straat en een schuur met grond langs de Zuidzandseweg. Op de vrijkomende grond, al met al gaat het om ruim 2600 vierkante meter, kan dan een woonwijkje komen. Belemmering Commissielid J. Quist (CDA) twijfelde of de gemeente wel zoveel gebaat was met de sane ring van De Bruyckere. „Want er zijn immers nog een paar bedrij ven in die omgeving gevestigd en die vormen mogelijk een belem mering voor een woonwijk", ver wees Quist naar soortgelijke problemen die de gemeente in plan Maurits in IJzendijke had. Wethouder A. de Feijter ant woordde dat de gemeente ook die bedrijven in de toekomst 'mee wilde nemen'. „Maar je moet ergens beginnen." Speeltuin De commissie Openbare Werken adviseerde verder positief over de aanleg van een speeltuin in de wijk Pluto en het afzien van medewerking aan de bouw van garages aan de De Millianostraat in Breskens. Van onze correspondent Terneuzen - Het COC afdeling Zeeuws-Vlaanderen houdt zon dag vanaf 20.00 uur een midwin terbal in Kalashnikov aan de Korte Kerkstraat 26 in Terneu zen. De avond is bedoeld voor homo's en lesbiennes, maar ook sympa thisanten zijn van harte welkom. Tijdens deze avond zijn er typi sche winterdranken te koop. Het COC kan voor de verschillende activiteiten nog vrijwilligers ge bruiken, tijdens deze avond is hierover meer informatie te ver krijgen. Het midwinterbal duurt tot ongeveer 1.00 uur. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Om te voor komen dat mensen met een goed salaris te lang in een goedkope' huurwoning blijven, zou het Rijk een deel van de verhuiskosten voor zijn rekening kunnen ne men. Op die manier bevordert het Rijk de doorstroming en ko men de goedkope huizen vrij voor mensen met de laagste in komens. Wethouder C. Bakx van Bergen op Zoom opperde gisteren deze mogelijkheid tijdens een thema bijeenkomst in de Markiezenhof over 'Volkshuisvesting op lokaal niveau'. „Financiële steun kan gegeven worden onder de voor waarde dat een huurwoning met een bepaalde maximum grootte en huurprijs wordt betrokken", zo zei hij. Van onze correspondent Aardenburg - Gelijk met het openstellen van het gedeeltelijk gerecon strueerde Romeins cas tellum, werd in de bur gerzaal van het stadhuis van Aardenburg een boekje aan de aanwezi gen uitgedeeld van J. Trimpe Burger, oud pro vinciaal archeoloog en schrijver van: 'Romeins Aardenburg'. Hij vertelt in een twaalftal bladzijden de bloei en het verval van het Romeins cas tellum dat volgens hem da teert uit 180 jaar na Christus. De tekst is rijke lijk voorzien van de nodige tekeningen en begeleidende foto's. Het rechthoekige castellum had in die tijd een omvang van 240 bij 150 me ter en was opgetrokken uit Doornikse kalksteen en waarschijnlijk Rijnlandse, vulkanische tufsteen. Bij de opgravingen zijn de oorspronkelijke soorten na tuursteen weer aangetrof fen. Bij de reconstructie is daar ook gebruik van ge maakt. Het deel wat nage maakt is, is de 'linker' hoofdpoort, ook wel Porta principalis sinistra ge noemd. Reeds in 1961, zo vermeldt het boekje, werden de overblijfselen van een centraal gelegen hoofdge bouw, de principa ontdekt. De Romeinen bouwden dit verdedigingsbolwerk waar schijnlijk als weerwoord te gen de, in die tijd veel voor komende strooptochten van de Germaanse Chauken. Misschien wilden de Romei nen ook hun handelsroute beschermen, een drukke scheepvaartroute tussen de monding van de oude Schel de, bij het huidige Domburg en de haven van Boulogne van waaruit o.a. de over steek naar Engeland plaats vond. Omstreeks 276 n. Chr. werd het castellum Aarden burg opgegeven door poli tieke en natuurlijk oorza ken. Het boekje vermeldt verder dat de naam war- schijnlijk is afgeleid van 'Rodanburg', een middel eeuwse naam in de Franki sche tijd. Door klankver springing werd het Aarden burg. Helemaal zeker weten doen we het niet. In het boekje wordt ook nog mel ding gemaakt van een Ro meins tempeltje, iets wat vrij ongebruikelijk was in een castellum. De reconstructie ligt enkele meters hoger dan 1700 jaar geleden. Zoals reeds eerder verteld, laat het slechts de linkerpoort zien. Op het aangrenzende schoolplein van de OBS Vorsterman van Oyen wordt het castellum verder uitge beeld met zwarte tegels. De school jeugd kan zich uitstekend vermaken op het speelob- ject, een Romeinse wachtto ren. In het Gemeentelijk Ar cheologisch Museum in Aar denburg zijn veel belangrij ke vondsten sedert 1955 te bezichtigen. Van onze correspondent Aardenburg - De gemeente Aardenburg mag dan een niet zo'n rijk gevulde schatkist hebben, de gemeente heeft wel een zeer rijk cultuur-his torisch erfgoed. Daar werd aan de Burchtstraat in Aardenburg weer een belang rijk stuk aan toegevoegd, name lijk de 'Porta Principalis Sini stra'. Deze naam staat voor de 'linker' hoofdpoort van de gere construeerde Romeinse castel lum en wordt weergegeven op een informatiepaneel. Dit paneel werd gisteren door vier man sterk, R. Ruules, voorzitter van Kiwanisclub Axel, J. Trimpe Burger, oud-provinciaal archeo loog, De Beer namens de Stich ting Cultuurfonds Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en bur gemeester E. Jongmans onthuld. Vlag Daarvoor moesten zij de Aar- denburgse vlag verwijderen. Met deze handeling was tevens het castellum officieel opengesteld. De reconstructie van het voor malig castellum heeft zo'n ƒ60.000,- gekost en was een idee van de museum commissie Aar denburg en dateert al van 1985. Over het wel en wee stond bur gemeester Jongmans nog er"" stil in de burgerzaal voor een tal van genodigden. „De kostenra ming viel in eerste instantie te gen. We hadden gedacht het in twee fasen uit te kunnen voeren maar we zijn in de eerste fase blijven steken." De Aardenburgse raad wilde voor de reconstructie slechts 25.000,- uittrekken. Gezien de belabberde financiën van de ge meente is Jongmans toch blij dat het nog zoveel is geworden. „Dan moet je verder gewoon een speurtocht houden om de rest van het geld bij elkaar zien te krijgen." Op die speurtocht stootte de gemeente op Kiwanis, die meestal sociale projecten on dersteunt, maar nu bij uitzonde ring een cultuur-historich pro ject met eveneens ƒ25.000,- steunde. Bouwfonds De resterende 10.000,- werd bijgespijkerd door de Stichting Cultuur-fonds Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. Zelfs het informatiepaneel bij de recon structie hoefde de gemeente niet uit eigen zak te betalen want daar stond het Anjerfonds borg voor. Jongmans was zichtbaar tevreden met het project en vond dat het Aardenburg beter in het voetlicht zal brengen. „Op deze manier maak je tastbaar wat Aardenburg heeft betekend in de Romeinse tijd." Hij maakte tevens van de gele genheid gebruik om de aanwezi gen op nog andere dringende kwesties te wijzen zoals het ge meente-archief, wat technische zaken bij het middeleeuwse graf en het plaatsen van kanonnen op de wallen. Ideeën „Je moet met ideeën blijven wer ken anders boer je terug," zei de burgemeester en keek daarbij zoekend de zaal rond of er mis schien al iemand bereid was om een van de projecten te financie ren. Kiwanisvoorzitter Ruules was blij dat hij met zijn service club een niet geringe bijdrage had geleverd aan de totstandko ming. Hij vond dat het Aarden burgse castellum zeer goed paste en overeenkwam met het clubde vies: 'Wij bouwen'. De Porta Principalis Sinistra Van onze correspondent Terneuzen - In het kader van de sociale veiligheid krijgen ligplaats- school de Groene Zwaan en het Woonconsumentenbureau in de Bo- menbuurt van de provincie een subsi die toegekend. De Groene Zwaan krijgt 7000 gulden voor het aanbrengen van verlichting op het schoolplein, het Woonconsumenten bureau krijgt 6700 voor een onderzoek naar de sociale veiligheid in de Bomen- buurt. Het Woonconsumentenbureau wil met het geld een onderzoek in stellen naar de de veiligheid in de wijk. „We willen graag weten op welke plekken de mensen zich in de wijk zich niet op hun gemak voelen en hoe dit te veranderen is.Het onderzoek wordt zo breed mogelijk opgezet. zegt V. van der Laan. Het bureau had aan de provincie 500 gulden gevraagd uit de pot sociale veilig heid. Gedeputeerde Staten zagen het on derzoek wel zitten en deden er nog eens 6200 gulden bij Het onderzoek moet dan wel leiden tot een reële verbetering van de bestaande situatie in de Bomenbuurt. De Groen Zwaan krijgt de subsidie om dat Gedeputeerde Staten het project zien als een voorbeeld functie. Bij de opening van de speeltuin werd reeds aangedron- de stem gen op het betrekken van de buurt bij het reilen en zeilen van de school en de speeltuin. Momenteel vinden er tal van activiteiten plaats .ondermeer voor schip persvrouwen. Desondanks worden er re gelmatig vernielingen aangebracht door baldadige jeugd. Door het aanbrengen van een goede verlichting hoopt men dit tegen te gaan. Volgende maand moet Provinciale Staten nog hun goedkeuring aan het plan geven Julian van Boven en Martijn Schipper van de scholengeme schap Groot Stelle uit Goes zijn gisteren de winaars gewori van de regionale wedstrijd installatie-techniek op het Burg meester Albertscollege in Rucphen. Het tweetal maakte deel u van een groep van negen deelnemers, afkomstig van scholeng meenschap Van Cooth in Breda, scholengemeenschap De Lag Meren in Bergen op Zoom, de technische school Steenberg Groot Stelle en het Albertscollege. Al deze scholen hebben e afdeling installatie-techniek en vaardigden daarom leerlingen a voor deze competitie, een initiatief van de Vereniging va. Scholen met een afdeling Installatie-techniek. De twee winnaar van gisteren nemen deel aan de landelijke finale installatie-tech niek op 10 maart in Gouda. foto de stem dick de boe Het informatiepaneel wordt onthuld. Vlnr De Beer, burgemeester Jongmans, Trimpe-Burger en Ruules. foto's camile schelstraete Bedrijfstennis Hulst Hulst - In de bedrijfstennis- competitie in Hulst deed in de onderste regionen van de B- poule De Letter goede zaken. Met 7-1 werd van Bleyenbergh gewonnen. Saskia Koemans versloeg met 7-4 Vera van Damme, voordat Hans de Letter en Wim Wuyts een 5-5-gelijk spel overeen kwamen. Vervolgens wonnen Saskia Koemans en Hilaire van Puymbroeck met 7-4 van Vera van Damme/Luc Leegh- water. De spannendste partij werd voor het laatst bewaard, waarin De Letter/Van Puym broeck met 6-5 van Wuyts/ Leeghwter wonnen. UITSLAGEN Poule A: ERA-Kredietbank 4-4, Electron-Kindt en Biesbroeck 5-3, Van Tienen-^Luctor 4-4, Krieckaert-Delforge 2-6, Bleyen- bergh-De Letter 1-7. Poule C: Heyndrickx- Ine Fassae- rt 1-7, Fassaert-ONB 1-7, ING- Fermont Terneuzen 1-7, Radema- kers-Stuntmarkt 6-2, Sloebers- CIS 6-2. Poule D: Roctus-Van Seumeren 0-8, Dagmarkt-Wabeko 4-4, Roc- tus-Bleyko 2-6. STAND Poule c: Fermont Terneuzen 43 punten, Sloebers 38, Petrus en Paulus en Rademakers 36, Ine Fassaert 35, Stuntmarkt 1 32, CIS 29, ING en ONB 22, d'Aubioul en Heyndrickx 16, Fassaert 11 pun ten. Mixedtennis Hoek Hoek - In de Ador-mixedten- niscompetitie in De Braakman bereikte Boskreek 1 door 12-0-winst op Tricot-luxe promotie naar poule B. In de onderlinge partijen waren de krachtsverschillen niet groot. Emmy Blackman/Joop de Rechter-Marie Baas/Floor Vriends werd 7-6, evenals Charles van Leeuwen/Joop de Rechter-Floor Vriends/Willy de Coninck. Emmy Blackman/ Jaap Carels-Greta Ingels/ Floor Vriends en Ineke Vriends/Willy de Coninck-Ad- dy Carels/Charles van Leeu wen eindigden in 7-5. Addy en Jaap Carels-Greta INgels/Wil- lky de Coninck 8-5. Het vrou- wendubbel werd eveneens een 7-4-overwinning voor Bos kreek 1. UITSLAGEN Poule A: Longeville-GVD's 8-4 Philibout-Haheti 4-8. Poule B: Iezendieke-Erpelkappers 10-2, De Paepe-Dow 10-2. Poule C: Segers-Westerschelde- college 6-6, Trico-luxe-Boskreek 1 0-12. Poule D: Rammelaar-Verschelling 10-2, Akfaba-Steenbakker 6-6. Vrouwentennis Cadzand Cadzand - In de tenniscompe- titie voor vrouwen in Cadzand wonnen Lena Kools en Matty Dees met stevige 16-3-cijfers van Ineke Vinke en Corrie Janssen. Eveneens een grote 11-2-zege boekten Netty Louws en Ellie Niezing op Tineke Quaak en Greta van de Slikke. OVERIGE UITSLAGEN Schouppe/Henry-De Blander/De Lodder li-4, Van Waes/Bouman- Wondergem/Verhage 6-12, Pol- derman/Smits-Lensen/Hei j dens 11-5, Mabelis/De Maillie-Ver- heul/Bartelse 8-10, Petersen/Neu- haus-Heijens/Verduyn 6-6, Pro- voost/Catsburg-V ermeulen/Leen- houwers 13-6, Verhagen/De Mil- liano-Smith/Pleijte 9-10, Brak man/Van Hootegem-Meert/Maer- tens 11-6, Verheul/Bartelse-Du Fossé/Brakman 12-4. Voetbaltoernooi jeugd Koewacht Koewacht - De jeugdcommis sie van de voetbalvereniging Koewacht houdt zaterdag 30 januari een zaal voetbaltoer nooi voor de jeugdteams. Van 12.00 tot 18.00 uur zijn de jeugdleden actief in de sport hal te Stekene. Van 12.00 tot 14.00 uur de F-junioren, van 14.00 tot 16.00 uur de E- en D-junioren en van 16.00 tot 18.00 uur de li en A-junioren. Tussendoor ne men alle spelers de keeper van het seniorenelftal Rob Wie- land in een serie strafschop pen onder vuur. Aansluitend bezoeken de A- en B-junioren de voetbalwedstrijd SK Beve- ren-Waregem. Van onze verslaggeefster Woensdrecht - Vandaag proost het ministerie van defensie op de nieuwe functie die de bunkers van Vliegbasis Woensdrecht hebben gekregen door de komst van het Duyverman Compu ter Centrum (DCC). Toen de stationering van de kruisraketten op de Woensd rechtse basis vier jaar geleden werd afgeblazen, zat defensie met de lege bunkers in de maag. Nu staat onder de meters dikke beton staat allerlei high-tech ap paratuur van DCC. Sinds mei vorig jaar is gewerkt aan de aanpassing van de bunkers en de nieuwbouw van een kantoor. Dat vergde een investering van 28 miljoen gulden. DCC is een verzelfstandigd de fensie-bedrijf dat allerlei infor matie verwerkt en beheerst voor diverse afdelingen van het mi nisterie. Die gegevens kunnen variëren van salarissystemen tot F-16 onderhoudssystemen en de registratie van de dienstplichti gen. Aanvalsplannen worden niet in de Woensdrechtse bun kers opgeslagen want comman dosystemen worden bij de mo biele wapens zelf beheerd. Bij DCC werken vijfhonderd mensen en in het Woensdrechtse kantoor dat tussen de bunkers is gebouwd, komen vijftien mensen te werken. Het hoofdkantoor van DCC is in Maasland geves tigd. Aanvankelijk gebeurde het opslaan van gegevens bij een burgerbedrijf in Lelystad, maar defensie wilde het uitwijkcen- trum liever in eigen beheer heb ben. Woensdrecht kreeg de voor keur als vestigingsplaats het nieuwe rekencentrum boven 21 andere plaatsen. Het verbou wen in het aanwezige beton de bunkers bleek goedkoper totale nieuwbouw. Bovendie» waren de bunkers al zwaar be veiligd zodat daar geen e.® kosten voor gemaakt hoefden® worden. Directeur van het DCC H. Brifr kers is trots op zijn 'hyper* derne' rekencentrum. „Via glasvezelkabel sluizen we zettend veel informatie door va® Maasland naar hier. We hebbf een capaciteit van 250 miljoen gegevens per seconde. En toch j het centrum vrijwel onbemar Per etmaal bewaken zes mar. ploegendienst de brug van waar uit de informatiestromen in gaten worden gehouden." Pas als er daadwerkelijk 111 gegevens uitgeweken moet we den, bijvoorbeeld bij een terro ristische actie, worden vijftig11; zestig man opgetrommeld Maasland. Die komen dan Woensdrecht toe om het centra® binnen 24 uur weer operation te krijgen. Statistisch komt een keer per tien of elf jaar v* dat er uitgeweken moet wordt® Om eventuele stroomuitval voorkomen zijn divers veilig heidssystemen aangebracht. Door onze redacteur Frank Terneuzen - Vandaag hun bijdrage aan het p zone. De gemeentebest Terneuzen, die om ui' spreken van een histori „Er wordt geschiedenis schreven", schrijven ze liclj opgewonden in hun voorstel om samen zo'n slordige miljoen gulden op tafel te gen. Immers, met de handt ning van alle betrokken par onder een lijvige intentievei ring is er na vijf jaar moei: onderhandelen eensgezim bereikt over de sanering en dere industrialisatie van di naalzone. Een gebied waarin de bei heid (industrie, scheepv] dienstverlening) aan 2' Zeeuws-Vlamingen werk schaft (nog wel). Een gebiei waar diezelfde stinkende, ke en luidruchtige indi steeds dichter op de wone; natuurliefhebbende mens te zitten. Leuk wonen De gedachtengang aehtei plan is eenvoudig. We moe' de Kanaalzone naar een toe waar het voor iedereei wonen en werken is. Vooj tuurbeschermers en bew van de Kanaalzone wat en liefst ook frisse, lucht, het bedrijfsleven wat rr belemmeringen om, wa het moment daar is, er fl ken bij te bouwen. In ruil voor moeten bedrijven rr maatregelen nemen en m^ zo is ook een uitgangspui cidenteel een bedrijf w verplaatst. De belangen van het bedr ven wegen duidelijk zwaarst. De samenstelle: men er eerlijk voor uit ei ken van de kip met de eieren die gekoesterd moe] den. Waarom ook niet. drijvigheid in Zeeuws-Vl, ren is jaarlijks goed voi omzet van 12 miljard Zonder al die bedrijven er heel wat Zeeuws-Vl; op een houtje te bijten. Bi ders en directies hebbe: ook reden tot juichen bereikte akkoord dat drijfsleven in de toekoms: ge en langdurige procedu spaart. Ruim genoeg Immers; met de overeei in de hand kan bijna geer le ontwikkeling binnen industrie aangewezen g® met succes worden aang ten. Tenzij ze niet voldi alle denkbare geluid en risicovoorschriften. M zijn tot grote tevredenhi het bedrijfsleven in de oj komst ruim genoeg gestel Voor de bewoners van de schappen Koegorsstraatj rengat/Hoogedijk en Sassing, geldt een and haal. Zij hangen straks half stok. Zij houden he' dat zij met de sloop v huizen onnodige offers brengen aan een plan da totaliteit - en die san- heeft iedereen altijd h langrijk genoemd - vol^ heel weinig kans vani heeft. Mag de bedoeling van plan zuiver zijn - wie w: wonen en werken in eei en gezonde omgeving loofwaardigheid ten van de haalbaarheid dat etiket allerminst. D om maar een facet te n< hoogst ongelukkig. Vijf leden behaalden de gro trieën nog grote win: timmerde bijvoorbeeli Agri met een levensgri waarop de hoge inves stonden vermeld letter de weg. De basis toen i gezonder. Belabberd Die tijden zijn voorbij, kort gezegd belabberd bedrijfsleven en de tl van de getroffen buil pen, maar ook steeds ril tici, hebben reden om tl dat er van al die mooie! niets terecht komt. En de manier waarop ners de afgelopen jarei lijntje zijn gehouden, hen al evenmin reder plan enthousiast te Steeds maar weer k bewoners te horen d korte termijn' dui over hun toekomst zo verschaft. Steeds w uitstel omdat het gel niet kwam. Nu de eerste centen moeizaam gevecht ein gekomen, ontbreekt horende euforieste grote ergernis van i Zeeuws-Vlaanderen e

de Stem | 1993 | | pagina 16