Onrust bij PDM neemt toe Groot-Brittannië verlaagt rente SCH Luciano Benetton hoogstpersoonlijk met de billen bloot KORTING f 1795.- het wee Koers Philips onder druk na speculatie over verliescijfers Onder toezicht Wij lezen de krant in de klas 076-717770 Hoogovens verhoogt prijzen staalprodukten ECONOMIE A5 Meer handel met Indonesië RANK XEROX EEN ECHTE XEROX COPIER MET SUPER SURVIVAL- flj Overleg over DAF duurt voort Free Record neemt Van Leest over ECONOMIE kort Vliegtuigfabrikant schrapt 10.000 banen IBM zoekt nieuwe topman Porsche ziet verlies bijna verdubbelen Roebel zakt naar recorddiepte Handelsoverschot Frankrijk naar record Kwartaalwinst Disney record Lagere jaarwinst Boeing Nieuwe 'vieze snoepjes' Zon en maan I Hoogwater I Scheepvaartbericht Chesterfields DE STEM WOENSDAG 27 JANUARI 1993 Van onze correspondent Rome - Luciano Benetton naakt, maar met de handen zedig gevou wen als een vijgeblad. De 57-jarige kledingfabrikant uit Tre- viso en zijn publiciteitsmuze Oliviero Toscani zijn er weer eens in geslaagd om de traditionele reclamecodes te doorbreken en van zich te doen spre ken. Maar in tegenstelling tot de laatste geruchtmakende Benetton-campagnes is de provocatie ditmaal geen doel op zichzelf. „Geef mij mijn kleren terug", staat er in vette letters geschreven op de blote Benetton die sinds gisteren paginag root ruim duizend dag- en weekbladen in alle vijf continenten siert. De bedoeling wordt volgende week duidelijk wanneer Luciano andermaal in adamskostuum te bewonderen valt, maar dan met de tekst 'Haal de kasten leeg'. Van 2 februari tot 13 maart wordt het distributienet van Benetton - circa 6000 verkooppunten in honderd landen - opengesteld voor een wereld wijde inzameling van oude kleren, die vervolgens door het Rode Kruis en de katholieke hulporganisatie Caritas on der de nooddruftigen in de wereld zullen worden verdeeld. Het 'kledingherverdelingsproject' is geen breuk met de vorige Benetton- campagnes, maar is te zien als een voortzetting van de daarin vervatte sociale boodschap van verdraagzaam heid, ecologie en rechten van het kind, schreef Luciano Benetton gisteren in de Corriere della Sera. (Ook al heeft niet iedereen begrepen wat er nou zo sociaal was aan de foto van een ster vende aids-lijder.) Dat hij zichzelf daarbij te kijk stelt, komt niet voort 'uit voorliefde voor schandalen of om te provoceren, maar om in de eerste persoon te getuigen van de zaak waar wij voor staan', verklaart de kledingty- coon. Zijn naaktheid is geenszins strijdig met de waardigheid van een Senator van de Republiek Italië (welke functie hij sinds de verkiezingen van vorig jaar april bekleedt), maar is juist ken merkend voor de geest van politieke vernieuwing die het land doordesemt, betoogt Benetton. „De mensen willen zien aan wie zij hun stem schenken en als ik mij naakt vertoon dan is dat daarom ook een gelijkenis van de openheid die de parlementariër ten toon moet spreiden. In dit tijdperk van crisis is de koning naakt en vanuit die naaktheid moeten we weer politiek gaan bedrijven." Van onze verslaggever Oosterhout - Het personeel van Philips-doehter PDM in Oosterhout, producent van video-banden, is in bange afwachting wat de toekomst brengen zal. Het is niet eens zozeer de vraag of Philips de fabriek zal sluiten, die het personeel beklemt, want daar rekent iedereen op, maar wanneer dat gebeurt. Die onze kerheid duurt nu al maanden. „Dat is niet prettig werken, nee", reageert R. Ariëns, vice- voorzitter van de ondernemings raad cynisch op de vraag naar de sfeer in het bedrijf. Amsterdam - De handelscontac ten tussen Nederland en Indone sië zijn het afgelopen jaar sterk gegroeid ondanks het 'ontwikke lingshulpincident' van maart vo rig jaar. Volgens de Indonesische ambas sadeur in Nederland, prof. Bin- toro Tjokroamidjojo, was een be oogde uitbreiding van de han delscontacten een van de rede nen om de ontwikkelingshulpre latie met Nederland op te zeg gen. Deze opzegging had vooral tot doel om de handel, investerin gen, toerisme, wetenschappelij ke, technologische en culturele samenwerking tussen beide lan den te bevorderen. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) exporteerde Indonesië tot en met oktober 1992 voor 978.089.497 gulden naar Neder land. In 1991 exporteerde Indo nesië voor 1.026.090.572 gulden aan goederen naar Nederland. De verwachting is dat de uitvoer van Indonesië naar Nederland in van 1992 een aanzienlijke stij ging ten opzichte van 1991 te zien zal geven. (ADVERTENTIE) [(f650. survivalkorting! 8 afdrukken per minuut zeer lage afdrukkosten drie jaar gratis reparatie en onderhoud op de werkplek Niet tevreden? Dan ruilen wij het apparaat tot drie jaar na aanschaf óók nog gratis om! Eindhoven - Het overleg over een financieringsplan dat vrachtwa genfabrikant DAF uit de problemen moet helpen is nog niet afgerond. DAF voert gesprekken met de Nederlandse en Belgische overheid, een agent van het bankenconsortium onder leiding van ABN Amro over een overlevingsplan. Dat zou naar verluidt onder meer bestaan uit een enorme financiële injectie van de zijde van overheden en banken en een nieuwe reorganisatie bij DAF. Het bericht dat de Belgische overheid vandaag pas een beslissing over steun aan DAF zal nemen, kon de woordvoerder niet bevestigen. Eerder op de middag circuleerden geruchten dat de Belgen nog niet akkoord zouden zijn. De woordvoerder kon evenmin aangeven of het overleg is verlengd door onenigheid tussen de partijen over de hoogte van de te verstrekken bedragen of de grootte van de deelnemingen. Gisteren gonsde het weer van de geruchten naar aanleiding van een scherpe daling van de koers van het Philips-aandeel op de beurs. Die koersval werd veroor zaakt door massale verkopen door beleggers die geschrokken waren van berichten over het verlies dat de divisie consumen tenelektronica van Philips in 1992 zou hebben geleden. Beursanalisten schatten dat op een bedrag tussen de 600 en 800 miljoen gulden. PDM is onderdeel van deze ge plaagde divisie en ook PDM lijdt zware verliezen. Hoe groot het verlies in 1992 precies is zei een woordvoerder van Philips giste ren nog niet te kunnen zeggen. Bestuurder K. de Wildt van de Industriebond FNV schat het verlies van PDM tussen de 30 en 40 miljoen gulden. De Wildt sloeg een paar maanden geleden al alarm dat het voortbestaan van PDM aan een zijden draadje hangt. Hij is er heilig van over tuigd dat het einde voor de Oos- terhoutse producent van video banden nabij is. „Alleen als een concurrent van Philips er mee zou stoppen zou PDM wat lucht kunnen krijgen, maar dan nog is het een aflopende zaak. Binnen tien jaar is de huidige generatie video-banden verleden tijd. En als een ding zeker is, dan is het wel dat Philips niet meer inves teert in ontwikkeling en produc tie van een nieuw soort banden", aldus De Wildt. De 230 werknemers van PDM, ooit waren het er 600, doen vol gens Ariëns nog goed gemoti veerd hun werk. „Ik denk dat iedereen heel goed beseft dat als zij het hoofd erbij laten hangen dat het dan helemaal snel ge beurd is." De koers van een aandeel Philips daalde gisteren met zestig cent tot 23,10. Naar aanleiding van berichten in het Financieele Dagblad, dat de Business Group Audio van het concern over 1992 een verlies heeft geleden van tussen de 200 en 250 miljoen gulden op een omzet van 3 miljard, schatten beursanalisten dat de hele divi sie consumentenelektronica voor 600 tot 800 miljoen gulden in de rode cijfers komt. Philips wil niet reageren op deze cijfers en verwijst naar de publi catie van de jaarcijfers op 4 maart. Naar verluidt heeft Philips van organisatiebureau McKinsey het advies gekregen om zich uit de meest verliesgevende sectoren van de audiomarkt terug te trek ken. Dat samen met externe bureaus saneringen worden voorbereid in de consumenten-elektronica en de daarmee samenhangende ac tiviteiten is trouwens bekend. Philips kondigde dat vorig jaar al aan bij de toelichting op de teleurstellende derde-kwartaal cijfers. De inmiddels gepensio neerde financiële topman drs. H. Appelo stelde toen harde en dui delijke maatregelen in het voor uitzicht. Philips voert nu nog een breed assortiment produkten in alle prijsklassen. Naar verluidt is McKinsey tot de conclusie geko men dat in het produktenpakket van de audio-groep in elk geval fors moet worden gesneden. Onder het welwillend oog van Lenin wachten twee autoverkopers op een klant. De showroom bevindt zich in een van de metrostations van Moskou. In hetzelfde station is de trein tentoongesteld die destijds het lichaam van de overleden Lenin naar Moskou bracht. De stenen buste van de voormalige leider herinnert daaraan. foto epa Van onze redactie economie Breda - Van Leest Platenspe ciaalzaken en groothandel Combidisc in Eindhoven worden overgenomen door de muziekwinkelketen Free Re cord Shop. Van Leest heeft veertien muziek winkels in midden- en Zuid Ne derland. De transactie zal naar verwachting medio februari haar beslag krijgen. Free Record Shop neemt Van Leest en Combidisc voor een onbekend bedrag over van direc teur J. van Leest. Hij heeft het familiebedrijf verkocht wegens gebrek aan opvolging. De 59-ja- rige Van Leest zegt al langer te hebben overwogen de onderne ming van de hand te doen. Hij heeft met verschillende kan didaten gesproken over een overname. „Free Record Shop is de sterkste branchegenoot en biedt de beste garantie voor con tinuïteit. En wilde ook het mees te betalen, ja", aldus Van Leest gisteren in een reactie. Volgens hem heeft Free Record Shop de garantie geboden dat de overname geen gevolgen heeft voor de 140 werknemers, dat de Van Leest-winkels zelfstandig blijven functioneren en dat de winkelformule blijft gehand haafd. Vorig jaar reikten elf Van Leest- winkels tot een gezamenlijke omzet van 29 miljoen. Recente lijk werd het aantal met drie uitgebreid tot veertien. De win kels zijn nagenoeg allemaal ge vestigd in steden waar zich ook filialen van de Free Record Shop bevinden, onder meer in Eindho ven, Tilburg en Breda. De winkels blijven elkaar in de toekomst beconcurreren. Dat hoeft geen problemen op te leve ren, omdat Van Leest voorname lijk werkzaam is 'in het sjiekere marktsegment'. Free Record Shop heeft door de overname zijn marktaandeel in Nederland uitgebreid van 16 tot 20 procent. Hoe de acquisitie is gefinancierd wil directeur H. Breukhoven niet vertellen. Free Record Shop, genoteerd op de Amsterdamse effectenbeurs, heeft momenteel 126 vestigin gen, waarvan 103 in Nederland en 23 in België. Van onze redactie economie Londen - De rente in Groot- Brittannië gaat met een pro cent omlaag tot zes procent. Het pond sterling reageerde di rect met een forse daling. De koers ging kort na de bekendma king met bijna drie cent naar beneden tot 2,7360. De effectenbeurs van Londen reageerde enthousiast. De index bleek gisteravond met 63 punten gestegen ten opzichte van maan dagavond. Een basisrente van zes procent is de laatste vijftien jaar niet meer voorgekomen. Het tarief heeft daar in die jaren steeds boven gelegen. In oktober 1989 werd een hoogtepunt van vijftien pro cent bereikt. Er werd al enige tijd druk uitge oefend op de regering-Major om de rente te verlagen teneinde de economie weer op gang te krij gen. De tegenvallende werkloosheids cijfers van eind vorige week ver sterkten die druk alleen maar. Toen werd bekend dat de consu mentenbestedingen in november flink waren tegengevallen en dat het aantal werklozen in decem ber was gestegen met 60.000, tweemaal zoveel als verwacht. Het is de 32e achtereenvolgende maand dat de werkloosheid is toegenomen. Het werkloosheids percentage van 10,5 is het hoog- Opwinding op de Britse beurs. ste van de laatste zes jaar. Bovendien werd afgelopen week bekend dat de industriële pro- duktie in november met 0,6 pro cent is afgenomen. Daarentegen bleek afgelopen maandag uit een enqüete van de CBI, het verbond van Britse werkgevers, dat het bedrijfsleven in Groot-Brittan nië voor het eerst sinds lange tijd weer wat optimistischer tegen de toekomst aankijkt. Niettemin hield de roep om een renteverlaging aan. Daar zou ook de ruimte voor zijn. De hoeveelheid geld in omloop bleek in december met 0,1 pro cent te zijn afgenomen terwijl er een groei was verwacht van 0,4 procent. Dat geeft aan dat de inflatie mee zal vallen en dat de rente omlaag kan zonder dat daardoor de inflatie weer op een te hoog peil komt. Niettemin kwam het tijdstip van de renteverlaging voor velen als een verrassing. Er was min of meer rekening mee gehouden dat de bekendmaking zou worden gedaan bij de presentatie van de begrotingsvoorstellen in maart. De hoge rente in Groot-Brittan nië heeft een aantrekken van de economie steeds in de weg ge staan. De rente moest hoog wor den gehouden om de koers van het pond sterling niet uit zijn bandbreedte in het Europese Monetaire Stelsel te laten lopen. Toen bleek dat de koers onder sterke speculatieve druk niet meer was te houden werd het pond in september uit het EMS gehaald. Dat gaf de regering wat meer de vrije hand om de rente, die toen op tien procent stond, te verlagen. Dat is dan ook staps gewijs gebeurd. De Britse minister van financiën, Lamont, noemde de renteverla ging gepast, gezien de recente gegevens over een zwakke vraag van de consument en de daling van de huizenprijzen. De Labour-oppositie heeft een lauwe reactie op de renteverla ging gegeven. Volgens woord voerder Brown draagt de maat regel niet bij aan een economisch beleid dat de toeneming van de werkloosheid en de verminde ring van de investeringen aan pakt en een halt toeroept. Het bedrijfsleven verwelkomde de maatregel, maar hier en daar viel te horen dat de renteverla ging te klein is om groei te bewerkstelligen in een economie die wordt geplaagd door dalende onroerend-goedprijzen en door een grote werkloosheid. New York - De Amerikaanse fabrikant van vliegtuigmotoren Pratt and Whitney zal het aantal werknemers in de periode tot eind 1994 met 10.660 verminderen tot 30.000 om zijn concurred tiepositie te verbeteren. Het bedrijf leed vorig jaar een verlies van ongeveer 500 miljoen dollar, waardoor het moederconcern United Technologies eveneens een negatief resultaat boekte. Tot de sanering is besloten onder druk van de malaise in de luchtvaart. Veel luchtvaartmaatschappijen hebben ernstige fj. nanciële problemen en plaatsen daarom minder orders. New York - Het Amerikaanse computerconcern IBM is op zoek naar een nieuwe topman, heeft de huidige bestuursvoorzitter John Akers, laten weten. Zolang geen nieuwe voorzitter is gevonden blijft Akers op zijn post. Dat zal nog ongeveer drie maanden duren. Het is nu het juiste moment in het reorganisatieproces om het concern een nieuwe leiding te geven, meent Akers. IBM leed ij het laatste kwartaal van vorig jaar het eerste exploitatieverlies uit zijn geschiedenis. Enorme voorzieningen voor een reorgani- satie zorgden ervoor dat het nettoresultaat over heel 1992 uitkwam op een recordverlies van 4,97 miljard dollar. De reorganisatie houdt onder meer in dat IBM verder gaat in dertien min of meer zelfstandige eenheden. In december maakte het concern bekend dat er nog eens 25.000 banen dienen te verdwijnen na de 40.000 die al eerder waren aangekondigd. Stuttgart - De Duitse autofabrikant Porsche, die over het boekjaar 1991/1992 een verlies leed van 65,8 miljoen mark, verwacht over de eerste zes maanden van het lopende boekjaar (tot 1 februari) dat verlies bijna te zien verdubbelen tot 120 miljoen mark. Het vorige boekjaar was het eerste in de geschiedenis van Porsche waarin een verlies werd geleden. De omzet in de eerste helft van het lopende boekjaar zal naar verwachting 800 miljoen mark bedragen tegenover 1,26 miljard mark in dezelfde periode van het vorige boekjaar. Ondanks deze rampzalige cijfers noemde topman Wiedeking het bedrijf 'in de kern gezond'. Zo beschikt Porsche over 600 miljoen mark aan liquide middelen. Volgens Wiedeking heeft Porsche zijn produk- tie onvoldoende verminderd nu de wereldmarkt voor sportwa gens zo zwak blijft. Moskou - De Russische roebel heeft gisteren een laagterecord gevestigd op de Moskouse Interbank geldbeurs. De Russische munt werd verhandeld voor een koers van 568 roebel voor een dollar, waarmee het vorige dieptepunt van 500 roebel voor een dollar ruim werd doorbroken. De roebel heeft deze maand aanhoudend aan waarde verloren omdat bedrijven uit angst voor verdere inflatie dollars kopen. Op de geldwisselmarkt in Moskou kan twee maal per week in valuta worden gehandeld. Verleden week werd de handel voortijdig stilgelegd om verdere koersval van de Russische munt te voorkomen. Parijs - Frankrijk heeft in december een overschot op zijn handelsbalans geboekt van 5,4 miljard frank 1,8 miljard) na een overschot van 347 miljoen frank 115 miljoen) in november. Over heel 1992 is er een recordhandelsoverschot uit de bus gekomen van 30,55 miljard frank 10,14 miljard), heeft het Franse ministerie van industrie laten weten. In 1991 was er nog een tekort van 29,55 miljard frank 9,8 miljard). Het is de eerste maal sinds 1978 dat Frankrijk geld heeft overgehouden aan de handel met het buitenland.l Burbank - Het Amerikaanse amusementsconcern Walt Disney Company heeft in het eerste kwartaal van het in oktober 1992 begonnen boekjaar een recordwinst behaald van 260,3 miljoen dollar. Het resultaat is 25 procent hoger dan in het overeenkom stige tijdvak van het afgelopen boekjaar. De omzet was even eens 25 procent groter en bedroeg 2,39 miljard dollar. De resultaten lagen iets boven de verwachting. Het exploitatiere sultaat steeg met 44 procent tot 502,3 miljoen dollar. Disney wist - ook bij de teken- en tv-films - goede resultaten te boeken ondanks het verlies van 44 miljoen dollar van Euro Disneyland, het in april vorig jaar geopende amusementspark in Frankrijk. Disney heeft daar een belang in van 49 procent. Het verlies is ontstaan door tegenvallende bezoekersaantallen. Seattle - De winst van de Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing is vorig jaar flink gedaald als gevolg van een wijziging van de boekhouding. Zonder deze ingreep zou er een lichte stijging zijn geweest van 1,57 miljard dollar tot 1,63 miljard dollar. Boeing voorziet voor dit jaar een duidelijke vermindering van de afleveringen als gevolg van de malaise in de luchtvaart. Daarom wordt de produktie flink beperkt, wat zal leiden tot een verlies van arbeidsplaatsen, heeft het concern gisteren meegedeeld. Het concern denkt dit jaar nog maar 340 verkeersvliegtuigen af te leveren tegen 441 in 1992. De produktiebeperking wordt van kracht vanaf september en geldt voor de types 737, 747, 757 en 767. Raamsdonksveer - Importeur W. Verduijn borduurt voort op het succes van de 'vieze' snoepjes. Na de smultietjes, hondescheten, mierezeikers, meeuweflatsen, vieze luiers en riooldrap brengt hij half maart snotapen en bladluis op de markt. Verduijn kreeg vorig jaar de Food Award van het blad Food Personality voor de meest succesvolle introductie van 1992. Behalve dat de snoepjes werden uitgeroepen tot de meest spraakmakende, gingen ze in 1992 het meest over de toonbank. In de periode tussen de introductie in augustus en december vorig jaar werden meer dan 3 miljoen zakjes verkocht. IJmuiden - Hoogovens gaat met ingang van 1 april de prijzen voor de staalproduk ten belangrijk verhogen. Afhankelijk van de produktcata- gorie kunnen de prijsverhogin gen oplopen tot vijftien procent. In de loop van het jaar volgen verdere prijsverhogingen, maak te het staal- en aluminiumcon- cern gisteren bekend. De maatregel is genomen in ver band met de plannen die de Europese Commissie heeft om de overcapaciteit op de Europese staalmarkt te verminderen en de importen uit Oost-Europa aan banden te leggen. Hoogovens schat de totale over capaciteit op tussen de 15 en 30 miljoen ton op een totale pro duktie van 134 miljoen ton. In de afgelopen drie jaar zijn de prij zen van staalprodukten met ge middeld 30 procent Oosteuropese concurrenten b* den staal aan tegen prijzen nog eens twintig procent 1< iiggen. De EG heeft nog geen concrW stappen gezet die moeten leidf" tot een herstructurering van) kwakkelende Europese staalin dustrie. Daarbij gaan de gedach ten uit naar een verschrottW' premie, die staalindustrieën de EG moet aansporen om ca] citeit permanent stil te leggen. Wel heeft de Europese Commis sie al rond 530 miljoen tor"" zegd om de sociale gevolgen een herstructurering te help® opvangen. Hoogovens heeft be rekend dat een afdoende £urC' pese sanering rond 50.' beidsplaatsen zou kosten, «aaI aan een prijskaartje van circa 1 miljard aan afvloeiingsregelin gen zou komen te hangen. DE STEM 1 bewolking 1 regen 1 sneeuw onweer natte sneeuw opklaringe zonnig mist mistbanken Weerrapporten 26 jan 19 uur Amsterdamregen Eindhovenregen Rotterdamregen6 Vlissingenregen Maastrichtmotregen Aberdeenzwaar bew Atheneregen16 Barcelonaonbewolkt14 Berlijnsneeuw Budapestlicht bew Bordeauxzwaar bew10 Brusselregen Cypruslicht bew17 Dublinmotregen11 Frankfurtzwaar bew Genèvelicht bew10 Helsinkisneeuw-6 Innsbruckonbewolkt Istanbulregen Klagenfurtonbewolkt Kopenhagenlicht bew Las Palmasonbewolkt21 VANDAAG/ Zon op: 08.27. Zot onder: 22.50. MORGEN/ Zon 09.54. Maan onder: 23.57. VANDAAG/ Bath: 05.57-18.09. 04.56-17.12. Vlissingen: 04.36-16. weert: 06.00-18.18. Terneuzen: 05. ALSYTA SMITS 25 40 no Lisbon Tasmanie nr Rotterdam, DUTCi Rotterdam, ENTALINA 16 verw te Kokkola, INDEPENDENT ACCORD JACQUELINE BROERE 26 vn Rot verw te Colombo, KIELGRACHr KOGGEGRACHT 25 200 n Dakar Cherbourg nr Kokkola, MAASSLO 25 105 zzw Galveston nr Corpus Lighthousew nr Grangemouth, N/ NAYADIC 25 100 zzw Alicante nr Cartagena nr Bilbao, NEDLLOY HOORN 25 180 nw Mekka nr Port Singapore nr Hongkong, NEDLLO Buenos Aires, NEDLLOYD ROSA NOREN 29 verw te Hartlepool, NY PARKGRACHT 25 170 wzw Lissab Sriracha, SNOEKGRACHT 25 200 2 240 nw Aden nr Palembang, STE 140 zw Manzanillo nr Hueneme, °P 27 januari 1993 om 11.00 uur, vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van Meijer, Reigerstraat 20a te Breda. Te koop wordt aangeboden: een complete restaurantin ventaris, een personenauto merk Jaguar, type XJ 6 4.2, bouwjaar 1980. De plaats van verkoop is Reiger- straat 20a te Breda. De goederen tp een uur voor de verkoop te be- Mtigen. Alleen contante betaling, veen opgeld. De verkoop vindt Plaats in opdracht van de ontvanger •an de Belastingdienst Parti- Pujeren/Ondememingen, Gasthuis non 11, Breda. Telefoon 076- 270426. [te deurwaarder >t met executie. Stichting Krant in de Klas Tel. (020) 6647536

de Stem | 1993 | | pagina 6