lappen es doods Politie vindt goudschat cocaïnebende in kofferbak Porsche Veiligheidsdienst wil voeling krijgen met maatschappelijke invloeden Scheepslading in rook op DE STEM Letterenfaculteit KUB gaat studenten werven Straaljager zoekt graf Tweede Wereldoorlog Tweede Kamer debatteert vandaag pas over wao I Jesreiyd. Manipulatie BINNENLAND A3 Ruim honderd schadeclaims Golfoorlog COMMENTAAR Botsproef auto's deugt niet BINNENLAND KORT DE STEM WOENSDAG 27 JANUARI 1993 Of de door Denemarken nage streefde openheid op termijn tot het openbreken van de potdich te EG-overlegstructuren zal lef den, is intussen aan de grootst mogelijke twijfel onderhevig Zegt een EG-diplomaat die de ministerraden bijwoont: „Mis schien is een al te grote open" heid juist niet goed voor de Brussels besluitvorming. Da£ geldt voor zowel de ministerra den als voor de Europese Com" missie. Nu kan er tenminste" zonder openlijk gezichtsverlies met elkaar worden gepraat. De bewindslieden voelen zich daar door veel vrijer. Als de beraad slagingen volledig open zouden zijn, dan weten de deelnemers zich bespied door een actieve publieke opinie, dan zijn ze niet meer vrij in hun handelen, dan zeggen niet meer wat ze echt op hun hart hebben en zullen ze verschillen van mening zoveel mogelijk toedekken. Vooral dat laatste kan fataal zijn voor een snelle besluitvorming". De diplomaat voegt daar, onder verwijzing naar de op nationaal niveau gehouden ministerraden, veelbetekenend aan toe: „Ach ter gesloten deuren is het veel gemakkelijk een nederlaag te lijden en te aanvaarden dan in de volle openbaarheid. Daarom durf ik te zeggen dat, als het ministerieel overleg in de EG volledig opengebroken wordt, belangrijke besluiten veel moei zamer en in enkele gevallen zelfs helemaal niet genomen worden". Het is maar dat de naar open heid hunkerende Europese bur ger het weet: ook in de EG is de democratie uiteindelijk een taai ongerief. bers blijft prakkizeren hoe een oplossing te fabriceren is. Brinkman beschouwt dat als onbegrijpelijke uitsloverigheid. Brinkman gaat deze week in het uitgestel de wao-debat uitgebreid uit de doeken doen waarom hem geen en Lubbers wel blaam treft. Een openlijke clash tussen de oude en de nieuwe CDA-lijst- trekker zal de coalitie in een nieuwe gevarenzone brengen. Brinkman weet dat een harde opstelling zijn eigen partij in een vervelende positie kan ma noeuvreren. Het CDA wil kost wat kost voorkomen dat een kabinetscrisis in zijn schoenen worden geschoven. Maar Elco Brinkman kan vandaag in het debat laten rherkëtt'dat Mij on verkort dé kandidaat is voor het lijsttrekkerschap voor de Ka merverkiezingen. Hij heeft ze ker nog een jaartje nodig om zijn geschonden blazoen wat op te (laten) poetsen. De excuusbrief van Lubbers was al een mooi begin. Want schreef de premier niet dat de PvdA eigenlijk de schuld is van alle ellende en van de 'zeven zwarte dagen in de politiek'? De kader-leden van het CDA lezen ook dat Brinkman lang niet zo veel toegaf als de PvdA. En dat het akkoord met de WD sterk lijkt op datgene wat de PvdA uiteindelijk aanvaardde. Lub bers biechtte schriftelijk. Maar niet-katholieken als Brinkman hebben een wat andere opvat ting over spijt en zonde. partijen zou verzoenen en een einde zou maken aan de strijd. In plaats daarvan vielen pro- communistische clans uit de re gio Kuliab Dushanbe binnen en richtten een bloedbad aan on der de oppositie. Sindsdien zijn tienduizenden mensen naar het zuiden gevlucht, richting Af ghanistan, en naar de be sneeuwde bergen in het oosten. Nasir Moheni van Unicef: „De ze mensen zijn verdreven uit hun huizen en dorpen. Velen van hen liggen gewoon in de velden dood te vriezen". De oorlog dreigt de hele regio van Iran tot Pakistan te destabilise ren. De conservatieve commu nistische president Imam Kari- mov van het buurland Uzbe kistan heeft gevechtshelicopters en MiG bommenwerpers aan de Tadzjiekse communisten ge leend. Ook de minstens tienduizend in Tadzjikistan gestationeerde Russische troepen zouden de communisten helpen. Daarente gen helpt Iran de militante fun damentalisten met wapens en geld en proberen de Tadzjiekse moslimleiders in Afghanistan steun te werven onder de muja- heddin. De Tadzjieken zitten in de val in de vluchtelingenkampen. Hoop op ontsnapping is er niet. De hulpverleners delen nood rantsoenen uit, maar veel vluchtelingen kunnen bijna niets meer uitbrengen van el lende. Behar Missar, die haar vierjarige dochtertje in de rivier heeft verloren en op nieuw jaarsdag een kind heeft gekre gen, zegt: „Ik wil alleen nog maar dat mijn baby en ik ster ven". Van onze verslaggever Dordrecht - Welgeteld 126 brood jes goud van elk 1 kilogram trof de politie van Dordrecht aan in de bagageruimte van een peperdure Porsche. De politie vond de goudschat in de nasleep van een onderzoek naar een Colombiaans/Nederlandse cocaïneben de. De baren goud, circa 2,5 miljoen waard, zijn waarschijnlijk de beleg ging van winsten uit de handel in harddrugs. De vondst is al opzienbarend, maar opmerkelijker nog is dat de eigenaar van de goudschat zich nog niet heeft gemeld. Ook de negen aangehouden hoofdverdachten van de bende hebben geen aanspraak gemaakt op het goud. Op 3 november maakte de politie in Dordrecht met trots bekend een bende drughandelaren opgerold te hebben. Vier Nederlanders en vijf Colombia- nen, in leeftijden van 24 tot 45 jaar, werden aangehouden. Behalve 1100 ki lo cocaïne plus 1100 kilo marihuana trof de politie ruim een half miljoen gulden aan contant geld aan en twee vuurwapens. Ook is een wagenpark ontdekt met negen peperdure auto's, waaronder een Rolls-Royce (waarde een half miljoen), een Bentley (3,5-4 ton), een Mercedes 500 (2,5 ton) en een Porsche 911 (2-3 ton). De politie meldde een paar dagen later dat de grote handelsvoorraad drugs, bestemd voor de Westeuropese markt met een straatwaarde van 220 mil joen, in de chemische ovens van de Afvalverwerking Rijnmond in rook was opgegaan, maar gaf de goud vondst pas gisteren toe. Woordvoerder Den Bakker van de Dordtse politie, mede namens de offi cier van justitie, ontkent de suggestie dat de vondst geheim bleef om zo de eigenaar van het goud uit de tent te lokken en zich bekend te laten maken. Volgens hem werd het goud veel later ontdekt, omdat de inhoud van de au to's geen prioriteit had. Toen later het goud ontdekt werd, is dat niet gemeld. Omdat het bezit van goud op zich geen strafbaar feit is, volgens de woord voerder, die toegeeft dat dat wel hoogst verdacht is, zeker in de desbe treffende auto. De herkomst van het goud wordt on derzocht. Ook het verband met de zaken van de drugsbende staat nog niet vast, „al staat buiten kijf dat een connectie met omwisselen van drugs winsten intensief onderzocht wordt." BVD legt oor te luisteren Van onze redactie binnenland Den Haag - De nieuwe 'klankbordgroep' van de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) moet de mensen dichter bij de BVD brengen. Maatschappelijke invloeden die totnutoe niet tot de BVD door drongen omdat deze dienst van nature een hermetisch afgesloten burcht is, moeten zo ruim baan krijgen. Zo ongeveer luidt de theorie Den Haag (anp) - Het ministerie van buiten landse zaken heeft ruim honderd schadeclaims ontvangen van particu lieren naar aanleiding van de Golfoorlog. Verder heeft het departe ment twintig claims ontvan gen van bedrijven. De claims worden doorgesluisd naar de Verenigde Naties, die in 1991 een speciaal compensatiefonds hebben ingesteld. De indieningstermijn is nog niet verstreken: voor parti culieren loopt deze tot 1 april 1993, voor bedrijven tot 1 oktober 1993. De VN stellen strikte voor waarden aan de claims. Zo wordt schade van bedrijven en overheidsinstellingen die het gevolg is van het han delsembargo (of daaraan gerelateerde maatregelen) niet vergoed. Wanneer echter kan worden aangetoond dat dit- slechts een mede-oorzaak is en de schade ook zou zijn ont staan zonder het handels embargo dan kan de indie ner wel in aanmerking ko men voor vergoeding. Volgens Buitenlandse Za ken is niet te zeggen welk bedrag met de tot nu toe ingediende claims is ge moeid. „Dat komt mede doordat in sommige aanvra gen voor een schadevergoe ding geen bedrag is ge noemd, dan wel kan worden genoemd. Want hoe bepaal je de waarde van de inboe del van een vernietigde win kel in Kuwayt? Hanteer je de Nederlandse waarde of die in Kuwayt?" achter de totstandkoming van een adviesclub waarin uit alle geledingen van de maatschappij mensen vertegenwoordigd zijn. Nou ja, alle. „Dat moet nog een beetje groeien", zegt een woord voerder van minister Dales van Binnenlandse Zaken, die het ini tiatief nam om de klankbord groep op te richten. Het bedrijfs leven is bijvoorbeeld nog maar .magertjes vertegenwoordigd, er kent hij. Maar verder is het een kleurrijk gezelschap van zestien mensen, onder wie bisschop Ernst van Breda, officier Schoute van de luchtmacht, maar ook oud-Ven- dex-topman Van der Zwan, ver tegenwoordigers van minderhe denorganisaties, procureur-ge neraal Gonsalves en ex-voorzit ter Schmitz van de KRO. Som migen heeft Dales persoonlijk benaderd, nadat de Kamer vorig jaar had gezegd de klankbord groep een goed idee te vinden. Want de BVD moet toch iéts doen om haar bestaansrecht te bewijzen nu de dreiging uit het Oostblok is weggevallen. Het is niet geheel toevallig dat tegelij kertijd een van de meest geheime diensten van Nederland over gaat tot meer openheid. Het eer ste jaarverslag vorig jaar getuig de daar al van: naast een uitput tend overzicht van werkzaamhe den was er ook een hele lijst van zaken die de Nederlandse sa menleving bedreigen en waar de BVD nog een hele klus aan' heeft. Minderheden die onderling slaags kunnen raken, het latente racisme, de infiltratie van de internationale misdaad in het Nederlandse zakenleven, corrup tie: genoeg werk voor de BVD. En nu is er dan de 'klankbord groep', die de BVD het nodige inzicht moet verschaffen in de maatschappij waar al die drei gingen tot uitbarsting kunnen komen. De zestien uitverkorenen moeten de BVD als het ware bijspijkeren in maatschappijleer. De adviezen van de klankbord groep zijn niet bindend, maar ook niet geheel vrijblijvend, zegt de woordvoerder. „Bisschop Ernst vindt het van groot belang dat er overleg plaatsvindt met diverse geledin gen uit de samenleving. Zowel om te toetsen wat er in de BVD omgaat als ook om problemen in de samenleving te signaleren waar veiligheidsaspecten aan zitten. Zoals de opkomende vreemdelingenhaat", verklaart woordvoerder Willemsen van het bisdom Breda de toetreding van Ernst tot de groep. Honderden sloffen sigaretten liggen letterlijk voor het grijpen op het strand bij Den Helder. Een strandjutter poogt zoveel mogelijk gratis rokertjes binnen te halen. De sigaretten komen uitenkele aangespoelde containers van een Duits vrachtschipdie maandag als gevolg van de storm overboord sloegen. -r" i-w< fotoanp DAT ONTWIKKELINGSLANDEN aanmatigend gedrag van rijke landen niet accepteren is een goede zaak. De verhouding tussen gever en ontvanger van hulp mag er nooit toe leiden dat donorlanden de zwakste partij hun wil opleggen. Dat betekent niet dat ontwikkelingslanden zich slechts hoeven te beperken tot het incasseren van financiële en materiële steun en voor het overige kunnen doen en laten wat ze willen. Onlangs werden terechte kritische kanttekeningen geplaatst bij het feit dat een groot aantal ontwikkelingslanden (te) veel geld uitgeeeft aan bewapening. Het respecteren van mensenrechten is ook een criterium waarop ontvangers mogen worden beoordeeld. Niet gezien met de bril w vanuit de normen van de rijke industrielanden. Maar het vervolgen, mishandelen en laten verdwijnen van politieke tegen standers is misdadig waar het ook gebeurt. Die feiten mogen niet worden weggestopt. President Suharto van Indonesië denkt daar duidelijk anders over. Op de eerste dag van een drie dagen durende conferentie over mensenrechten van 31 landen in het Stille-Oceaangebied, sei Suharto dat ontwikkelingslanden het niet langer accepteren oat donorlanden naleving van de mensenrechten afdwingen, ouharto ('het is ironisch dat voormalige koloniale machten economische druk uitoefenen op ontwikkelingslanden, die zich Proberen te herstellen van de gevolgen van het kolonialisme'), doelde daarmee op het incident tussen Nederland en Indonesië oyer de kwestie Oost-Timor. Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking dreigde toen oen deel van de Nederlandse hulp aan Indonesië op te schorten, rronk heeft later toegegeven dat hij er beter aan had gedaan het sPel iets diplomatieker te spelen, maar die 'schuldbekentenis' verandert niets aan de inhoud van de boodschap. Indonesië neemt het niet nauw met de mensenrechten. Een functionaris ven Amnesty International heeft dat opnieuw bevestigd. "et is bitter dat een land dat al jarenlang met dergelijke feiten wordt geconfronteerd, zich zo arrogant opstelt. Andere landen oeschuldigen van neo-kolonialistisch gedrag is pure manipulatie le ls bedoeld om de aandacht van het eigen falen af te leiden. Van onze redactie binnenland Tilburg - De Katholieke Universiteit Brabant gaat de komende weken een in tensieve reclamecampagne voeren. Doel hiervan is ministens 120 nieuwe studenten te werven voor deze -kleine- faculteit aan de Tilburgse universiteit. „Dat aantal van 120 eerste jaars is herhaaldelijk genoemd als voorwaarde om op termijn levensvatbaar te zijn. Maar dé laatste jaren hebben we eigen lijk voortdurend duidelijk on der die grens van 120 studen ten gezeten. Deze campagne kan worden gezien als een inhaalmanoeuvre om van die doem af te komen", zegt de woordvoerder van de KUB. De universiteitsraad vergadert morgen over een voorstel van het dagelijks bestuur om via een aparte voorlichtingskrant en opvallende advertenties in enkele dagbladen en het jon- gerenmaandbladblad Pauze méér jongeren op de Letteren faculteit attent te maken. Die campagne gaat 85.000 gulden kosten maar wordt noodzake lijk geacht. Een in november bekend ge worden enquête onder 872 vwo-eindexamenleerlingen uit Brabant, Limburg, Gelder land, Zeeland, Zuid-Holland en België maakte namelijk duidelijk dat maar 25,5 pro cent weet dat de KUB een Letterenfaculteit heeft. Haren - Een F-16 verkenningstoestel van de vliegbasis Volkel heeft gisterochtend in natuurgebied Appelbergen bij het Groningse Haren gezocht naar een massagraf met slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. Met behulp van infra-roodcame- ra's werd het bosrijke gebied vanaf tachtig meter hoogte in kaart gebracht. Aan de hand van het fotomate riaal hoopt Defensie een massa graf van zestien stakers te vin den, die in 1943 standrechtelijk werden geëxecuteerd. De Duitse bezetter zou deze vermisten in Appelbergen hebben begraven. Direct na de oorlog werd in het natuurgebied al een graf met de stoffelijke overschotten van ne gentien slachtoffers gevonden. Volgens getuigen moeten de li chamen van de overige zestien gefusilleerden in een tweede massagraf liggen. De F-16 vloog vier keer over het gebied en heeft het natuurgebied in drie stroken van 250 meter plus een overall-shot vastgelegd. Volgens woordvoerder P. Olden burg van de gemeente Haren kan het nog weken duren voordat Defensie uitsluitsel geeft. De in- frarood-foto's moeten worden vergeleken met fotomateriaal dat de Britse Royal Air Force tijdens de oorlog van Appel bergen maakte. Indien Defensie een locatie kan aanwijzen, volgt een grondon derzoek, dat uiteindelijk naar de precieze plaats van het graf moet leiden. In het verleden zijn eerder po gingen gedaan het graf te vin den, tot nu toe tevergeefs. Van onze Haagse redactie Den Haag - Op verzoek van de oppositie is het Kamerde bat over de wao dat gisteren zou beginnen, uitgesteld tot vandaag. Naast staatsecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) en minister de Vries (Sociale Zaken) zullen dan ook minister-president Lubbers en vice-premier Kok aanwezig zijn om verantwoording af te leggen van de politieke gang van zaken. De fractie van Groen Links wil de één dag extra bedenktijd om dat het compromis waarmee het kabinet dit weekeinde de crisis heeft bezworen, volgens Kamer lid Brouwer sterk afwijkt van het oorspronkelijke wetsvoorstel dat de Kamer gisteren zou be handelen. Nadat maandag de PvdA-fractie al akkoord was gegaan met het nieuwe kabinetsvoorstel zette het CDA gistermorgen het sein op groen. De fractie vindt dat Brinkman door het optreden van Lubbers voor het blok is gezet. Het nieuwe kabinetsvoorstel is echter volgens de fractie 'zeer wel verdedigbaar'. Politiek tekenaar Collignon maakt op het Plein in Den Haag een spotprent over het thema wao. De spotprent maakt deel uit van de gezamenlijke actie van de bonden. foto anp CDA-voorzitter Brinkman heeft gisteren voor Veronica-televisie gezegd dat in het regeerakkoord van een volgend kabinet moet worden vastgelegd dat kan wor den ingegrepen in de wao als de kosten de pan uitrijzen. Lubbers verstuurde gisteren een brief over de wao-perikelen aan de vijfig hoofdbestuurders van het CDA. Onder de titel 'Zeven zwarte dagen in de politiek' zet de premier de hele discussie van vorige week op een rijtje. Lub bers wijst vooral naar de PvdA als veroorzaker van de proble men. De premier vindt dat Brinkman niet kan worden ver weten dat hij zaken heeft willen doen met de WD. Partijvoorzit ter Van Velzen nam het ook op voor Brinkman. Van Velzen: „Brinkman heeft het binnen de kaders waarin hij kon opereren goed gedaan".- De vakcentrales FNV, CNV en MHP hielden gisteren een 'picket-line' demonstratie. Bij de ingang van de Tweede Kamer liepen wao'ers met protestbor den rondjes. Op de publieke tri bune wilden onder andere FNV- voorzitter Stekelenburg en zijn CNV-collega Westerlaken het debat volgen. Alle vakbondsle den hadden demonstratief een witte sjaal omgeslagen om dui delijk te maken dat het wao- voorstel van het kabinet 'ijs- en ijskoud' is. Vandaag zal opnieuw een 'picket-line' worden gehou den. CDA-fractieleider Brinkman en zijn PvdA-collega Wöltgens na men gistermorgen een 'promi- nentenverklaring' over de wao in ontvangst. In de verklaring, die werd aangeboden door oud- FNV'er Herman Bode stellen 183 prominenten voor het kabinets voorstel te bevriezen tot eind 1994. Onder de ondertekenaars bevin den zich de oud-ministers De Gaay Fortman (CDA), André van der Louw (PvdA) en de oud-PvdA-Kamerleden Frans Moor en Piet de Visser. €7 15 Ik kende het woord proctoloog niet, tot ik gisteren een publicatie van dr. Janssen las en leerde dat een proctoloog een anus-deskundige is. Ik voer de term niet op om even wat vieze woorden te kunnen spuien, nee, dr. Janssen schreef namelijk een aantal zeer behartenswaardige zaken. Ik wist het ook niet, maar dr. Janssen is dè Nederlandse autoriteit op het gebied van aambeien. En wat zegt deze deskundige bij uitstek? Tachtig procent van de artsen in Nederland weet niet wat een aambei is en van de 4.000 aambei-operaties die jaarlijks in dit land worden ver richt, zijn er zo'n 4.000 overbodig. Dergelijke feiten vind ik zo belangwekkend dat ik u er wel kond van moet doen, al was het alleen maar om de aambei, toch altijd beschouwd als aarsvijand nummer een, uit het verdomhoekje te halen. De aambei, zo las ik, is een zwellichaam dat een wezenlijke functie heeft bij het ophouden van de ontlasting. De aambei heeft echter de vervelende eigenschap om uit te zakken. De meeste medici zijn in zo'n geval al snel geneigd om bot naar het mes te grijpen. Maar dat is fout, stelt dr. Janssen, die het plaatsen van rubber bandjes aanbeveelt om opspelende aambeien weer op hun plaats te krijgen. Kiene ondernemers zien hier waarschijnlijk een gat in de markt en dat is niet eens zo erg, als staatssecretaris Simons uit zuinigheidsoverwegingen straks maar niet besluit dat het met elastiekjes ook kan. MERIJN Den Haag - De voor perso nenauto's verplichte fron tale botsproef tegen een be tonnen muur is niet realis tisch en voldoet daarom niet. De Consumentenbond heeft gisteren daarom voor een bot sproef tegen een geïmiteerde tegenligger gepleit. De frontale botsproef tegen een betonnen muur is in de meeste landen wettelijk ver plicht. De Consumentenbond zegt na onderzoek met zijn Noorse, Britse, Franse en Duitse zusterorgansiaties dat een automobilist echter hoogst 18 Februari besluit vrijlating Luitjens Den Haag - Het gerechtshof in Den Haag beslist 18 februari over het verzoek om vrijlating van de veroordeelde collabora teur Jacob Luitjens (73). Het gratieverzoek werd op 27 novem ber vorig jaar ingediend door een broer van de oorlogsmisdadi ger. Die dag kwam Luitjens in ons land aan, nadat Canada hem had uitgezet. Dezelfde avond diende nog een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank, waarin Luitjens ook om L vrijlating vanwege het gratieverzoek vroeg. Hij verloor dat en ging in hoger beroep. 'Collectieve vut bankbedrijf afschaffen' Utrecht - De FNV Dienstenbond wil af van de collectieve vut-regeling in zowel het bankbedrijf (112.000 werknemers) als het verzekeringswezen (40.000 werknemers). In plaats daarvan moet een pre-pensioen komen. Deze regeling gaat uit van minder solidariteit tussen de werknemers dan de vut-regeling. Het pre-pensioen is een individuele zaak, elke werknemer spaart voor zijn eigen pensioenrechten. De uitkering is dus niet afhankelijk van het eindloon. De vut daarentegen wordt opge bracht door alle werknemers in de bedrijfstak samen. Eis zes jaar voor doodmartelen kind Alkmaar - Officier van justitie F. Oosterhuis heeft gisteren voor de rechtbank in Alkmaar voor moord zes jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen een 41-jarige man uit Alkmaar. De officier acht hem medeschuldig aan de dood van de 10-jarige Peter Hoytink uit Alkmaar. De officier eiste dezelfde straf tegen de moeder van het overleden kind. Het kind werd dagenlang door de man en zijn echtgenote vastgebonden, geschopt en geslagen omdat hij niet zindelijk was. De jongen verzette zich hiertegen, maar vooral de vader trachtte tot het bittere einde dit verzet te breken. Uiteindelijk overleefde de jongen een marteling niet toen hem een doek voorgebonden werd, waardoor hij stikte. Vonnis op 9 februari. 'Nederlandse ingenieur voldoet niet' Den Haag - De ingenieurs die van de Technische Universiteit komen, voldoen niet aan de eisen die het bedrijfsleven aan deze mensen stelt. De opleiding moet daarom drastisch worden herzien, aldus de Adviesraad voor het Wetenschaps- en Techno logiebeleid. De raad stelt voor de opleiding tot ingenieur te verlengen van vier naar zes jaar. Het hoogste adviesorgaan van de regering op het gebied van het wetenschaps- en technologie beleid baseert zijn uitspraak op de ruim veertig gesprekken die het met technologisch gerichte bedrijven heeft gehouden. Helper Anne Frank overleden Amsterdam - In Amsterdam is gisteren Jan Gies overleden, één van de mensen die Anne Frank en de andere onderduikers in Het Achterhuis heeft bijgestaan. Gies werd 87 jaar. In 1941 trouwde Jan Gies met Miep Santrouschitz, die sinds 1933 werkte bij de firma Opekta van Otto Frank, Anne's vader. Jan en Miep Gies zorgden onder meer voor voedsel voor de familie Frank en de andere bewoners van Het Achterhuis. Jan Gies verzamelde de distributiebonnen en bij voorbeeld ook boeken. Otto Frank, die als enige van de bewoners van Het Achterhuis de oorlog overleefde, trok na de bevrijding voor zeven jaar bij de familie Gies in. Rokin twee keer afgesloten na bomalarm Amsterdam - De politie van Amsterdam heeft gisteravond het Rokin afgezet nadat een verdacht voorwerp bij de vestiging van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al was gevonden. Eerder op de dag was hetzelfde gebeurd. Het 's middags aangetroffen pakketje bevatte geen bom, zo bleek uit onderzoek van de Explosieven Opruimingsdienst. De dienst is opnieuw opgeroepen om het tweede voorwerp nader te bekijken. Aan de vondsten ging geen bommelding vooraf. Het Rokin is één van de drukste verkeersaders van de Amsterdamse binnenstad. De afsluitingen veroorzaakten volgens de politie geen onoverkome lijke problemen. zelden tegen een betonnen muur rijdt, maar veel vaker tegen een tegenligger die men op het laatse moment probeert te ontwijken. De klap komt dan anders aan. Nu kunnen fabrikanten met het oog op een frontale bot sing bepaalde verstevigingen aanbrengen die mogelijk geen dienst doen bij een botsing met een tegenligger. De consu mentenorganisaties willen daarom een test die meer recht doet aan de werkelijkheid. Zij vragen dat aan de Economi sche Commissie voor Europa die de proef in het verleden heeft opgesteld.

de Stem | 1993 | | pagina 3