Een al te open Europa loopt het gevaar dicht te klappen Strijd om de CDA-troon laait weer op Tadzjiekse vluchtelingen sterven massaal in rivier des doods Politie DE STE] Veiligheid Manipulati ACHTERGROND A2 Auto wao -- °ÏÏétTen Soldaten DESTEM- Ruim honder» schadeclaims Golfoorlog DE STEM DE STEM WOENSDAG 27 JANUARI 1993 In het artikel 'Positie auto nog onaangetast' (De Stem van 18 januari) wordt de con clusie getrokken dat ondanks alle maatregelen, voorname lijk bestaande uit het duurder maken van het autogebruik, dit gebruik niettemin voort durend toeneemt. Terugdringing is niettemin eenvoudig te regelen. Elk kentekenbewijs is reeds voor zien van het adres van de gebruiker, compleet met postcode. De postcode wordt - duidelijk op afstand zicht baar - gedrukt op het jaar lijks te vernieuwen deel III. Als dit wordt toegezonden wordt een non-removable sticker met het post-code- nummer bijgevoegd, welke op de achterruit dient te worden geplakt. Iedere overtreder is daardoor als zodanig onmiddellijk her kenbaar. Electronische mas sacontrole is ook eenvoudig: die kan in één adem geschie den met de motorrijtuigenbe lasting en snelheidcontroles. Bij toezending van deel III wordt een kaart van de post code-regio gevoegd, aange vend binnen welke grenzen autogebruik op een verbods dag is toegestaan. Uitzonde ringen gelden alleen voor bui tenlandse auto's, vrachtver keer boven een bepaalde ton nage, openbaar vervoer en taxi's, politie, brandweer, artsen e.d., mits als zodanig duidelijk herkenbaar. Per soonlijke ontheffingen wor den nooit gegeven. De voordelen van deze rege ling zijn aanzienlijk. De kos ten zijn gering, zowel voor de overheid als voor de autoge bruiker. Het is eerlijk want iedereen, wie het ook is, moet op de voor hem geldende en reeds maanden tevoren be kend gemaakte verbodsdag ander vervoer zoeken of thuis blijven. Het is eenvoudig te realiseren, te controleren en gemakkelijk naar de omstan digheden te wijzigen, te be perken of desnoods uit te breiden. De regeling is ge richt op het beperken van het interlokale verkeer en dus op het voorkomen van files. Het is een uitkomst voor het openbaar vervoer dat juist op de korte afstand de minste service biedt en dat zich op de lange afstand getempori seerd kan aanpassen. Mr. F.M. Vuister Breda Na bijna twee jaar schermut selingen rond het regelen van de wao lijkt de kwestie nu geregeld. De uitkeringen van de mensen die nu in de wao zitten, zullen waarschijnlijk niet gekort worden, maar de nieuwe gevallen worden wel degelijk gekort. Een van de argumenten is dat iedereen de mogelijkheid zal bezitten zich particulier te la ten (bij)verzekeren tegen ar beidsongeschiktheid. Hier schuilt echter volgens mij een gevaar. Namelijk, dat de standaard en de norm van particuliere verzekeraars veel LUI ^"danhoim^on"9er 'e korten en te bewerken I Puhr brieven °P nïm st°"^ee'e™!su» minder flexibel zijn dan die van de overheid. Concreet: men zal aan iemand die zich verzekert, veel indringender eisen stellen omtrent zijn me dische verleden. In de toe komst zou men dan kunnen denken aan allerlei gentesten. Het lijkt mij niet de weg die we moeten opgaan, zodat de korting op de uitkeringen so wieso achterwege moet blij ven. Frank van de Wiel Breda 'Vier VN-soldaten gevangen genomen door Rode Khmer', meldt een artikel in De Stem van 19 januari. Het woord soldaten doet mij naar de pen grijpen. In De Stem wordt, ongeacht zijn of haar rang, iedere militair als soldaat betiteld. Als je de berichtgeving naleest - des tijds vooral tijdens de Golf oorlog - betrof het alleen maar soldaten. Zo nu ook in onder andere Joegoslavië, Cambodja en Kuwayt. Zo worden ook regelmatig mari nepersoneel en commando's voor soldaten uitgemaakt. Je moet eens proberen ze daar mee aan te spreken! Kaderle den vanaf korporaal tot en met officier ('De leiding') ko men er vrijwel niet meer aan te pas. Mede daarom kan men in De Stem om misverstanden te voorkomen beter schrijven over militairen dan heb je eenieder genoemd vanaf sol daat (een soldaat bekleedt geen rang en soldaat der eer ste klasse is een stand), tot en met generaal. Rut van de Pol Breda Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 0160.8-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissnigen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. w Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Nu veel Europese burgers het ene Europa van de politici niet zo op prijs blijken te stellen, zet de EG-top volgende week in Brussel de deur op een kier als er echt besluiten vallen. Maar wat is dat halfje openheid waard? Door Jo Wijnen ALS DE EG-ministers van bui tenlandse zaken zich maandag rond hun Brusselse conferentie- tafel scharen, zullen ze een aan tal tv-camera's op zich gericht weten. Het is voor de eerste keer dat de ministers - die pot- tekijkers tot dusver angstvallig buiten de deur hebben gehou den - tijdens hun beraadslagin gen rechtstreeks worden ge volgd. Het spektakel speelt zich af on der de paraplu van de 'nieuwe openheid' die de EG-regerings- leiders tijdens him top in Edin burgh hebben opgezet om zich een stortvloed van kritiek van het lijf te houden. Al te hoog gespannen verwach tingen zijn overigens niet op hun plaats. Want het zal nog wel even duren voordat het de Europese burger vergund wordt gniffelend toe te kijken hoe de Nederlandse landbouwminister Bukman bakzeil haalt in zijn conflict met de Italianen over de melkquota. Ook de echte aanvallen van boosheid, die me vrouw Maij-Weggen op gezette tijden in het overleg met haar EG-collega's heeft, zullen wel licht nog jaren ongezien en on gehoord blijven. In feite worden alleen de debat ten getoond die over de open heid en de 'subsidiariteit' gaan. En als de lidstaten ermee in stemmen, kunnen ook de ope ningstoespraken voorafgaande aan andere debatten worden ge toond. Het valt daarom te ver wachten dat de ministers bij dat soort gelegenheden niet het achterse van hun tong zullen laten zien en - alle openheid ten spijt - zelfs meteen dichtklap pen. Want ze vrezen een precieze en openlijke registratie van hun nederlagen, hun eventuele on kunde en hun mogelijke mach teloosheid natuurlijk zeer. Niet temin is de beperkte weergave van het ministeriëel overleg van maandag het prille begin van een ontwikkeling die de Euro pese besluitvorming meer toe gankelijk moet maken voor het grote publiek. Het komt er op neer dat een cameraploeg van het Europese Parlement - die derhalve gepokt en gemazeld is in het visueel gladstrijken van een politiek debat - een beperkt deel van het overleg vastlegt. Beeld en geluid kunnen in de perszaal door alle tv-stations die dat maar willen worden opgepikt en uitgezon den. De Amerikaanse media-gigant CNN is alvast van plan de we reld enkele minuten live te laten meegenieten van wat waar schijnlijk een van de meest slaapverwekkende schouwspe len van deze tijd wordt. Ook Euronews acht het gebeuren van een dusdanige historische importantie dat het een en an der live te lijf te gaat. Minstens vijftien Europese tv-stations Veel vlagvertoon toen het EG-circus in aandeed, maaar openheid was er nog taboe 1991 zullen niet-rechtstreekse beel den uitzenden. In dat gezelschap bevindt zich ook het NOS-journaal dat - journalistiek gezien - met beide benen op de grond blijft staan. Zegt een woordvoerder van de hoofdredactie: „We gaan het natuurlijk niet live uitzenden. Maar het eerste open debat is gewoon nieuws en daarom zul len we er in onze journaals zeker aandacht aan besteden". Het zou intussen in de rede. liggen dat in de zaal waar de EG-ministers vergaderen, een soort perstribune wordt inge richt. Maar dat bod is voorals nog te hoog. De schrijvende pers mag via de beeldschermen en oortefefoons kennisnemen van de beleefdheidsfrasen die EG-ministers in ongetwijfeld ruime mate ten beste zullen ge ven. Overigens wordt in het 650 man sterke internationale perscorps in Brussel wat lacherig gedaan over de stuip van openheid die de EG opeens te pakken heeft. De afwijzing van 'Maastricht' door de Deense kiezers, heeft tot een versneld en verhevigd debat over de openheid in de EG geleid. Daarom is het juist het Deense voorzitterschap dat zich - ge doogd door de andere lidstaten en opgejaagd door de publieke opinie thuis - sterk heeft ge maakt voor de beperkte toegang van camera's bij een beperkt aantal ministerraden over een beperkt aantal onderwerpen. Het staat nog niet vast of het beleid na het Deens voorzitter schap met een even grote ijver wordt voortgezet. Tot dusver is alleen besloten dat ook het overleg van de EG-ministers van financiën op 15 februari een open start zal hebben. Toch is er, in vergelijking met de bestaande situatie, sprake van een lichte verbetering. Tot dusver vonden alle ministerra den achter gesloten deuren plaats. Weliswaar geeft het se cretariaat van de Raad van Mi nisters te Brussel een zoge naamde 'persbriefing' vooraf gaande aan een ministerieel overleg, maar die is zelden ont hullend, laat staan opwindend. Ook de afzonderlijke EG-lan- den informeren de pers via hun Permanente Vertegenwoordi ging bij de EG in Brussel over wat er te gebeuren staan. Het huidige, niet open ritueel ziet er ongeveer als volgt uit: tijdens een ministeriëel overleg, wacht de pers gewoon totdat een woordvoerder of een andere goed geïnformeerde zegsman zich in de perszaal waagt om iets over de voortgang van het overleg mee te delen. Na afloop volgt dan een persconferentie van de voorzitter. Nu de Denen het EG-voorzit- terschap in handen hebben, zal maandag dus de Deense minis ter van buitenlandse zaken ver slag doen van wat is besloten. De andere EG-ministers reppen zich meestal onverwijld naar het wachtende groepje journa listen uit hun eigen land. Het nadeel daarvan is dat de betreffende minister zich veelal beperkt tot een rooskleurig ver slag van zijn inbreng, dat bo vendien vaak wordt verkocht als een manifestatie van grote politieke moed, vastberaden heid en kennis van zaken. De EG-journalisten die niet op het verkeerde been terecht willen komen, zijn derhalve gehouden de knollen van de citroenen en waarheid van verdichtsel te on- derscheiden en, op grond daar van, tot algemene conclusies te komen. Of de door Denemarken i.„ streefde openheid op termijn tol het openbreken van de potdich te EG-overlegstructuren zal fed I den, is intussen aan de groots" mogelijke twijfel onderhevig Zegt een EG-diplomaat die de ministerraden bijwoont: schien is een al te grote open. heid juist niet goed voor Brussels besluitvorming. geldt voor zowel de ministerra.' den als voor de Europese Coin, missie. Nu kan er tenminste zonder openlijk gezichtsverlies met elkaar worden gepraat. De P bewindslieden voelen zich daar- I door veel vrijer. Als de beraad. I slagingen volledig open zouden zijn, dan weten de deelnemers zich bespied door een actieve publieke opinie, dan zijn ze niet I meer vrij in hun handelen, dan zeggen niet meer wat ze echt op hun hart hebben en zullen ze j verschillen van mening zoveel I mogelijk toedekken. Vooral dat laatste kan fataal zijn voor e snelle besluitvorming". De diplomaat voegt daar, onder |j verwijzing naar de op nationaal niveau gehouden ministerraden, veelbetekenend aan toe: „Ach ter gesloten deuren is het veel I gemakkelijk een nederlaag te lijden en te aanvaarden dan in j de volle openbaarheid. Daarom durf ik te zeggen dat, als het ministerieel overleg in de EG volledig opengebroken wordt, belangrijke besluiten veel moei zamer en in enkele gevallen zelfs helemaal niet genomen worden". Het is maar dat de naar open heid hunkerende Europese bur ger het weet: ook in de EG is de democratie uiteindelijk een taai ongerief. Zette Lubbers kroonprins Brinkman in de hoek of zal zijn merkwaardige manoeuvre van afgelopen weekeinde hem als een boemerang treffen? Binnen het CDA wordt nu in ieder geval met scheve ogen gekeken naar De Grote Baas en daar zou Brinkman wel eens garen bij kunnen spinnen. Door Jari Greyn FRANS WOLTERS en Pieter- Jan Biesheuvel kregen gister morgen een stevig applaus in de CDA-fractie. „Even dacht ik dat ik ook nog een bos bloemen zou krijgen," zei vice-fractie- voorzitter Wolters achteraf met lichte zelfspot. De twee vooruit geschoven posten, Wolters en Biesheuvel, die met de 'vijand' - de WD - een pact over de wao moesten sluiten, hadden hun werk naar behoren, zelfs meer dan dat gedaan, oordeelden hun collega's. Oké, het werk van het tweetal was voor de buitenstaander wellicht voor niets geweest, maar politiek gezien had het alle mogelijke effecten gehad. De CDA-fractieleden betuigden hun respect. De coalitiepartner, de PvdA, was mooi teruggekro pen in het hok. En brak Elco Brinkman woord? Geen sprake van, aldus nog steeds de lezing van de CDA-fractie. Brinkman is daarom nog steeds de onbetwiste leider van de CDA-fractie. Maar is Lubbers nog steeds de even onbetwiste leidsman van het hele CDA? In dezelfde fractievergadering heerste 'kriegeligheid' over het gedrag van Lubbers, die afgelo pen zaterdag - zo bestond alge meen de indruk - Brinkman in zijn hemd liet staan en plotse ling alsnog met een nieuw kabi netsvoorstel over de WAO in stemde. De kritiek die in de media rich ting Elco Brinkman ging van wege diens afgebroken vrijage met de WD, probeerde de CDA-fractie gisteren om te bui gen richting Lubbers. Omdat Lubbers nu nog steeds De Grote Baas is - maar hoelang nog? - is kritiek op zijn optreden alleen nog anoniem te vernemen. Zegt een CDA-Kamerlid: „Lub bers koos duidelijk voor zijn eigen positie. Eerst zei hij dat er geen nieuw kabinetsplan meer zou komen; dat de Kamer het maar moest uitzoeken. En in eens, als hij ziet dat het kabinet slagzij maakt, komt hij op zijn opvatting terug. Hij moet heb ben gezien dat hij nog anderhalf jaar te gaan heeft eer hij voor zitter van de Europese Commis sie kan worden. Dat kon hij, moet hij hebben beseft, als werkloos politicus wel verge ten." De onrustige sfeer in het CDA Ook gisteren was de wao en de daarvan afgeleide strijd binnen het CDA in de Tweede Kamer het gesprek van de dag, hier vlnr Wöltgens, Van Mierlo en Brinkman. foto anp laat dit soort redeneringen ont staan. Tot voor kort klonk vrij wel nooit een kwaad woord over Lubbers.Behalve mis schien uit de mond van Kamer lid Hillen, die een persoonlijke vendetta lijkt uit te vechten met de premier. Nu wordt wel degelijk aan de positie van Lubbers gemorreld. En dat komt Elco Brinkman niet zo slecht uit, zeker niet na de zeperd van afgelopen zater dag, toen hij afspraken met de WD over een wao-compromis voor het oog van het hele vader land moest afblazen. Brinkman en zijn omgeving werken er met kracht aan om een nieuwe uitgangspositie te creëren. De CDA-fractieleider krijgt algemene steun, omdat een afgang voor Brinkman een afgang voor het hele CDA is. De top van de partij wenst Brink man te behouden als de coming man. Daarom begon minister De Vries (CDA en Sociale Zaken) meteen na het weekeinde om standig uit te leggen dat hij zaterdag vooral dreigde op te stappen om PvdA-fractieleider Wöltgens over de streep te trek ken. De Vries maakte zich niet onterecht zorgen over de beeld vorming. Ook Lubbers moet zijn ge schrokken van het venijn dat Brinkmans deel werd. Op vrij dagavond liet hij de verzamelde pers nog weten dat het kabinet geen hand meer uitstak en dat Brinkman en - nog meer - Wölt gens aan zet waren. Toch stem de hij zaterdag in met het plan van Bert de Vries om een laatste nieuwe poging te ondernemen het schip vlot te trekken. Rond zessen zaterdagavond was bekend geworden dat Wöltgens en: Brinkman :er op geen enkele manier meer zouden uitkomen. De Vries had zich al langer geërgerd aan de formele opstel ling van Lubbers. Maar juist Lubbers' omslag wekt nu de ergernis in de CDA-fractie. Brinkman moet ontploft zijn toen hij van de draai van Lub bers hoorde, maar hij hield het netjes. „Lubbers pleegde woordbreuk, niet Brinkman," zegt een CDA'er nog maar eens nadrukkelijk. Het is ook een uitgelezen mo ment om te wijzen op de tot voor kort toegedekte tegenstel ling tussen Lubbers en Brink man. Niet dat ze elkaar niet mogen, maar hun karakters zijn wel erg tegengesteld. Brinkman is steeds weer verrast door Lub bers' lenigheid van geest. Lub bers blijft prakkizeren hoe een oplossing te fabriceren is. Brinkman beschouwt dat als onbegrijpelijke uitsloverigheid. Brinkman gaat deze week in het uitgestel de wao-debat uitgebreid uit de doeken doen waarom hem gei en Lubbers wel blaam treft. Een openlijke clash tussen i oude en de nieuwe CDA-lijst-1 trekker zal de coalitie in een nieuwe gevarenzone brengen. Brinkman weet dat een harde I opstelling zijn eigen partij inj een vervelende positie kan ma-1 noeuvreren. Het CDA wil 1 wat kost voorkomen dat een I kabinetscrisis in zijn,schoenen worden geschoven. Maar Elco Brinkman kan vandaag in het I debat laten nierkën dat fej on verkort dé kandidaat is voor het lijsttrekkerschap voor de Ka-1 merverkiezingen. Hij heeft ze ker nog een jaartje nodig om I zijn geschonden blazoen wat op te (laten) poetsen. De excuusbrief van Lubbers I was al een mooi begin. Want schreef de premier niet dat de PvdA eigenlijk de schuld is van alle ellende en van de 'zeven zwarte dagen in de politiek'? De kader-leden van het CDA lezen ook dat Brinkman lang niet zo veel toegaf als de PvdA. En dat het akkoord met de VVD sterk lijkt op datgene wat de PvdA uiteindelijk aanvaardde. Lub bers biechtte schriftelijk. Maar niet-katholieken als Brinkman hebben een wat andere opvat-1 ting over spijt en zonde. De ijzige wind van het Hindu Kush-hooggebergte in Afghanistan waait meedogenloos over de kale vlakte. Hij snijdt door de dunne katoenen kleren van de kinderen die bijeengekropen zitten in het onherbergzame tentenkamp waar tienduizenden vluchtelingen uit Tadzjikistan in misère leven. Hun noodkreten worden door de wereld vrijwel genegeeerd. Door Achmed Rashid (The Sunday Times) IN EEN van de meest onbe gaanbare en dorre gebieden van de aarde sterven duizenden mensen die de burgeroorlog in de armste republiek van de voormalige Sovjetunie zijn ont vlucht; voor honger en een ma zelenepidemie. Toen de temperatuur in het kamp onlangs daalde tot min 15 probeerden de mannen die niet al te zeer verzwakt waren grep pels te graven in de bevroren bodem als schuilplaats tegen de wind en de sneeuwstormen. De hulporganisaties ondervin den veel hinder van de geïso leerde ligging van het kamp, waar minstens vijftigduizend mensen moeten worden opge vangen en dagelijks zevenhon derd nieuwe vluchtelingen arri veren. Ze krijgen een stan daardpakket van de VN uitge reikt met een tent en een blauw stuk plastic. De vluchtelingen die erin slagen het kamp in Mazar-e Sharif, 50 kilometer over de Afghaanse grens, te be reiken om hun schamele hulp pakketje op te eisen hebben verschrikkelijke ontberingen doorstaan. In de dagen voor Kerstmis lagen de oevers van de Amudar'ya, de rivier die de natuurlijke grens vormt tussen Tadzjikistan en Afghanistan, bezaaid met de lij ken- van tienduizenden Tadz jiekse moslims die uit hun hui zen waren verdreven door de pro-communistische militie. De vluchtende moslims hadden de razzia's in Dushanbe, de Tadz jiekse hoofdstad, overleefd. Voor hen bevond zich echter de kolkende rivier, die ontsnap ping over de onbeschutte vlak ten van Afghanistan verhinder de. Een paar dagen lang probeer den de vluchtelingen tevergeefs een manier te vinden om de rivier over te steken. Toen kwa men de soldaten; het schieten begon en de beslissing werd voor hen genomen. De vluchte lingen, onder wie vrouwen met baby's op hun rug gebonden, sprongen het ijswater in. Som migen probeerden op zielige vlotjes van hout of binnenban den, de oversteek te maken, an deren zwommen. Khairulla Muzaffar, wiens voorouders eeuwenlang de steenachtige bodem van een vallei in het zuiden van Tadzji kistan hebben bewerkt, joeg zijn vrouw en twee kinderen het turbulente water in. „We staken over onder een regen van ko gels", vertelt hij. „We hadden de kinderen aan de rug van mijn vrouw gebonden, maar ze raakten onder water en ver- i Tadzjiekse vluchtelingen wachten in het kamp Mazar-e Sharif op medische hulp. dronken. Andere mensen wer den doodgeschoten". Een familielid van Muzaffar heeft ook twee kinderen verlo ren. Het ene is verdronken, het andere stierf aan de mazelen in het VN-kamp te Mazar-e Sha rif. De overstekende vluchtelin gen vormden een perfecte schietschijf voor de soldaten: honderden vluchtelingen wer den doodgeschoten, van wie on geveer de helft kinderen, aldus VN-functionarissen. „Ik ben de rivier overgedreven op een baal katoen", vertelt Mehbooba, een Tadzjiekse vrouw, rillend van de kou. „Maar ik zag een familie van acht die hetzelfde probeerde met katoen en al zinken. Het was en familie van acht mensen, die allemaal verdronken, het was een hel". Duizenden Tadzjieken die zich nog aan de overzijde van de rivier bevinden proberen nu verder oostwaarts over te ste ken, in de Afghaanse provincie Badakhshan, om verder bloed vergieten te vermijden. Dit ge bied is evenwel zo onbegaan baar en zo koud, en de rivalise rende Afghaanse krijgsheren zijn er zo actief, dat zelfs de VN de vluchtelingen niet kunnen bereiken. Ze zullen er sterven; ook de Afghanen in het gebied lijden hongersnood. FOTO AFP Deze humanitaire ramp is het gevolg van de hevige burgeroor log in Tadzikistan. Na de val van het Kremlinbewind brak een bittere stammenstrijd uit in het land. Pro-communistische clans vervolgen de oppositione le alliantie van moslimfunda mentalisten en democraten. Minstens vijftigduizend mensen zijn in de oorlog gedood of gewond geraakt en een op de tien van de 5,4 miljoen inwo ners van het land is op de vlucht. Iman Ali Rachmanov, de geko zen communistische president, werd in het zadel geholpen met de veronderstelling dat hij de partijen zou verzoenen en een einde zou maken aan de strijd. In plaats daarvan vielen pro- communistische clans uit de re gio Kuliab Dushanbe binnen en richtten een bloedbad aan on der de oppositie. Sindsdien zijn tienduizenden mensen naar het zuiden gevlucht, richting Af- ghanistan, en naar de be sneeuwde bergen in het oosten. Nasir Moheni van Unicef: „De ze mensen zijn verdreven uit hun huizen en dorpen. Velen van hen liggen gewoon in de velden dood te vriezen". De oorlog dreigt de hele regio van Iran tot Pakistan te destabilise ren. De conservatieve commu nistische president Imam Kari- mov van het buurland Uzbe kistan heeft gevechtshelicopters en MiG bommenwerpers aan de Tadzjiekse communisten ge leend. Ook de minstens tienduizend in Tadzjikistan gestationeerde Russische troepen zouden de communisten helpen. Daarente gen helpt Iran de militante fun damentalisten met wapens en geld en proberen de Tadzjiekse moslimleiders in Afghanistan steun te werven onder de muja- heddin. De Tadzjieken zitten in de val in de vluchtelingenkampen. Hoop op ontsnapping is er niet. De hulpverleners delen nood rantsoenen uit, maar veel vluchtelingen kunnen bijna niets meer uitbrengen van el lende. Behar Missar, die haar vierjarige dochtertje in de rivier heeft verloren en op nieuw jaarsdag een kind heeft gekre gen, zegt: „Ik wil alleen nog maar dat mijn baby en ik ster ven". Van onze verslaggever Dordrecht - Welgeteld jes goud van elk 1 kiloJ politie van Dordrecht bagageruimte van eer Porsche. De politie vond de gouj nasleep van een onderz< Colombiaans/Nederlands de. De baren goud, circa waard, zijn waarschijnlj BV! Van onze redactie binnenlar Den Haag - De nieuwe landse Veiligheidsdien| bij de BVD brengen. Maatschappelijke invloedeij; totnutoe niet tot de BVD drongen omdat deze diens! nature een hermetisch afges burcht is, moeten zo ruim krijgen. Zo ongeveer luidt de th Den Haag (anp) - I ministerie van buiti landse zaken heeft rt honderd schadeclai ontvangen van partic lieren naar aanleid) van de Golfoorlog. Verder heeft het depai ment twintig claims ontv| gen van bedrijven, claims worden doorgeslu naar de Verenigde Nat die in 1991 een speci compensatiefonds hebt ingesteld. De indieningstermijn is i niet verstreken: voor pa! culieren loopt deze tot april 1993, voor bedriji tot 1 oktober 1993. De VN stellen strikte vol waarden aan de claims, wordt schade van bedrijf en overheidsinstellingen i het gevolg is van het hi delsembargo (of daara gerelateerde maatregelj niet vergoed. Wanneer echter kan worJ aangetoond dat dit slee een mede-oorzaak is en schade ook zou zijn staan zonder het handl embargo dan kan de ine ner wel in aanmerking men voor vergoeding. Volgens Buitenlandse ken is niet te zeggen bedrag met de tot nu ingediende claims is moeid. „Dat komt doordat in sommige aaml gen voor een schadeverg ding geen bedrag is noemd, dan wel kan worl genoemd. Want hoe bep je de waarde van de inq del van een vernietigde i kei in Kuwayt? Hanteel de Nederlandse waardef die in Kuwayt?" dat ontwikkelingsla landen niet accepteren is gever en ontvanger var donorlanden de zwakste p Dat betekent niet dat ontv beperken tot het incasserr voor het overige kunnen werden terechte kritische een groot aantal ontwikke bewapening. Het respecteren van mens ontvangers mogen wordi en vanuit de normen vr vervolgen, mishandelen standers is misdadig w niet worden weggestopt. President Suharto van I over. Op de eerste dag v over mensenrechten van zei Suharto dat ontwikke dat donorlanden naleving Suharto ('het is ironisc economische druk uitoef proberen te herstellen vó doelde daarmee op het i over de kwestie Oost-Tim Minister Pronk van Ont een deel van de Nederlar Pronk heeft later toegege spel iets diplomatieker t verandert niets aan de neemt het niet nauw m< van Amnesty Internationa Het is bitter dat een lanc wordt geconfronteerd, zi beschuldigen van neo-ko oie is bedoeld om de aan

de Stem | 1993 | | pagina 2