NOP. 'ente Extra wao-premie nodig BEKENDMAKING Lekker bij zuurkool: Hele worst voor de halve prijs. Carnavalshit Yogho Yoghokassa voor Campina Plan kabinet kost werkgevers en werknemers straks veel geld Hillary Clinton aan de slag Nederland stuurt extra militairen naar Bosnië Officier van justitie Breda van meineed beschuldigd usiness cente' Geen hoempa-band Moorddadig pakketje voor minnaar vrouw OPRUIMING OPRUIMING STIKKE LEUK iTELWAGENS: I\ieuw plan voor beheer natuur «Drughandel zal fors toenemen liCLM praat met ISAS over fusie Barbra Streisand uil in de Senaat Licht herstel van Jan Timman Onrust bij PDM neemt toe Gescheiden? Dan geen autogordel !N DEZE KRANT: Merijntje Bij aankoop van een pak Ch Zuurkool, diverse soorten, een hele 011 Rookworst voor de halve prijs. Oh Echte Gelderse rookworst, 1 QC verpakt 250 gram £49±.£Z) 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. dia ..Kleintjes" in De Stem. omdat er zoveel bijzondere en pressante aanbiedingen in staan. Elke dag weer f DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang WOENSDAG 27 JANUARI 1993 II I I I en lang geen rente te betalen, teren. Bovendien krijgt u voor terug dan gebruikelijk, oor de Fiat Fiorino, Ducato en en 12/2/1993 a.s. (alleen Tipo en Tempra). or de dichtstbijzijnde dealer. Ignes - Honderden boeren uit lleeuws-Vlaanderen kunnen op |iTijwillige basis meedoen aan lien nieuw natuurplan van de Ijtovincie. De bedoeling is dat de 1 Agrariërs ruim drieduizend hec tare landbouwgrond op veel na- Ituurlijker wijze gaan beheren. Ipe boeren ontvangen een ver- Imeding voor hun medewerking. IjlZIE ZEELAND-C1 1 - De handel in verdoven de middelen zal dit jaar in Euro- da fors toenemen, met name via e Balkan-routes en de Oosteu- Itopese landen, meldt de EG. Vo- dg jaar is in Europa meer dan ||500 kilo heroïne in beslag geno- |nen, met name langs de Balkan- Iroute. Dat is 50 procent meer ■dan in 1991. limstelveen - De KLM praat met de Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS over een nau- |,e samenwerking. SAS maakt tarnen met Swissair en Austrian I Airlines al deel uit van de zoge- liaamde Quality Alliance. KLM lam daarbij aansluiting willen I zoeken nu de samenwerking met I British Airways definitief van de I baan lijkt. Met deze partners zou lie KLM haar positie in Europa sunnen versterken. New York - De Amerikaanse actrice, zangeres en regisseur Barbra Streisand wil bij de vol gende verkiezingen (eind vol gend jaar) een gooi doen naar een zetel in de Senaat voor de Democraten, meldt de New York Post. De 50-jarige Streisand heeft zich erg ingespannen voor de verkiezing van Bill Clinton tot president. San lorenzo de El Escorial - De elfde partij van de kandidatenfi- nale tussen Jan Timman en Nigel Short is gisteren na de 60e zet afgebroken. Er staat een eindspel op het bord dat volgens Timman perspectieven biedt op een zege. De partij wordt van daag uitgespeeld. I ZIE SPORT-B1 Oosterhout - De 230 medewer kers van Philips-dochter PDM in Oosterhout, producent van vi deo-banden, worden met de dag ongeruster over de toekomst. De berichten van gisteren dat de divisie consumentenelektronica een verlies van tussen de 600 en 800 gulden te wachten staat de den daar geen goed aan. ZIE ECONOMIE - A5 it u een drukbezette zakennu •vrouw, dan haast u zich ntj ir het PTT Telecom Businesl nter. Speciaal voor u select rden wij diverse tijdbesparend^ communicatieprodukten die nil nerkelijk voordelig zijn geprijsdj diverse faxen ontvangt u eeH r riante korting. Zo kunt u d^ lustige Mobifax PF-1 voor :hts f 1.195,- mee nemen. voor nog geen f 2.000,- komt i iet bezit van de Pocketline Ju'ei ■ne, waarmee u vanuit uw bin-j tzak de hele wereld kunt bellenj we hebben nog een ai ressante aanbiedingen voor u-I produkten staan demonstrcj daar voor u opgesteld en u kunï tegen contante betaling d>recl enemen. Maar let op: deze aan* dingen gelden slechts zolang d] irraad strekt. Haast u dus naa PTT Telecom Business CenterT Utrecht - Gescheiden men sen verzuimen vaker dan anderen hun autogordel om te doen, blijkt uit een on derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Op de voorbank draagt ge middeld 80 procent altijd de gordel. Maar bij mensen die gescheiden zijn is dat onge veer 15 procent minder. VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Losbandig Van onze verslaggeefster Breda - Bij Campina moesten ze eerst even aan het idee wennen. Maar nu zouden ze wel willen dat ze het zelf hadden bedacht. Immers, wat begon als een reclamedeun tje, wordt een regelrechte carnavalskra ker. 'Valt een eikel uit de boom, lijkt verdacht veel op je oom... Yogho, Yog ho'. Dank zij de Nijmeegse carnavalsband 'C' est tout' gaat carnavallend Neder land zinderen van de drinkyoghurt. Het begon afgelopen zomer tijdens de Vierdaagse in Nijmegen op het station. Daar speelde 'C' est tout' voor het eerst, en dan alleen nog voor de grap, het reclamedeuntje van Yogho Yogho. Voor de groep er erg in had, stonden er zo'n duizend mensen mee te joelen. Het idee was geboren. Dit liedje zou, met een eigen tekst en zonder de naam van drinkyoghurt te noemen, een carna valshit moeten worden. De platenmaatschappij van 'C'est tout', RPC Entertainment, besloot te gaan on derhandelen met Hans van Hemert, die in 1978 al de melodie geschreven had. Na betaling van de auteursrechten wer den nieuwe tekstregels geschreven en de eerste cd-single 'Het grote puntje puntje lied' van 'C'est tout' in samenwerking met de Nijmeegse band 'De Kroeg' was daar. Aanvankelijk was Campina niqt zo blij met het idee. Om het deuntje op plaat uit te brengen, is geen toestemming van Campina nodig, maar RPC wilde geen ruzie met Campina en zijn reclamebu reau, dus werd het ovërleg geopend. „We waren terughoudend, omdat je niet weet wat ermee gaat gebeuren", ant woordt Mac Kenzie, product manager bij Campina. „Maar achteraf vinden we het heel leuk". Zo leuk zelfs dat Campina het lied met de tekst van 'C'est tout' opnieuw heeft opgenomen. Verschil: nu weer wel met de tekst 'Yogho Yogho'. 'Kassa Kassa' voor Campina, dat de allernieuwste versie als eenmalige mai ling naar duizend horecabazen heeft gezonden. 'Yogho Yogho' van Campina zal niet op de radio gedraaid worden (want onge oorloofde reclame), maar het 'puntje puntje lied' wel. De luisteraar zal het onwillekeurig in gedachten compleet maken. In het café is dat niet eens nodig, als de baas tenminste de hem gratis toegezon den versie van Campina draait. Een grotere dijenkletser hebben ze bij Cam pina in geen jaren gehoord. De Stichting Reclame Code, die toezicht houdt op reclame-uitingen, had gisteren nog niet van het 'puntje puntje lied' gehoord en geeft geen commentaar, zo lang er geen klacht wordt ingediend. De nieuwe Amerikaanse first lady' Hillary Clinton kreeg gisteren in New York een prijs uitgereikt voor haar werk met kinderen. Ze maakte van de gelegenheid gebruik een kijkje te nemen bij een openba re school in een (zwarte) wijk van de stad. FOTO AP (ADVERTENTIES) Bankstel origineel Lamous 3 - 2 zits 3995,- Buffetkast vitrine eiken 950,- Broodkast massief eiken 2095,- Eiken rolluik secretaire 895,- Eiken kuip bankstel 3 - 2 zits leder 2695,- Eiken eetkamerstoelen bekleed met leder 235,- Eiken toogkast vitrine 2295,- Speciale prijzen voor laatste showmodellen DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 'Vrijdag koopavond. Lid Interieur Waarborgfonds. Van onze verslaggevers Den Hapg/Parijs - Nederland stuurt vijftig militairen extra naar Bosnië-Hercegovina. De militairen worden ingezet voor de bescherming van de militairen van de Nederlandse trans porteenheid. De ministers Ter Beek (Defensie) en Kooijmans (Buitenlandse Za ken) maken dit vandaag bekend in een brief aan de Tweede Ka mer. Het sturen van nog eens vijftig militairen naar het voormalige Joegoslavië is nodig geworden omdat de Britse infanteristen, die daarvoor waren aangewezen, de Nederlandse chauffeurs van de transporteenheid niet be waakten. De militairen klaagden daarover hun nood bij staatssecretaris Van Voorst (Defensie) die rond de jaarwisseling de Nederlan ders bezocht. Van Voorst beloof de de kwestie aan te kaarten bij de Britten, naar nu blijkt tever geefs. Op dit moment zijn er een kleine duizend Nederlandse militairen actief als onderdeel van het VN- leger. Frankrijk stuurt het vliegdek- schip 'Clémenceau' naar de Adriatische Zee, nadat maandag twee Franse militairen omkwa men bij gevechten tussen Servi sche en Kroatische eenheden. Frankrijk heeft bijna 5000 mili tairen die onder VN-vlag dienen in het voormalige Joegoslavië. Van onze verslaggever Maastricht/Breda - De Maas trichtse strafpleiter mr. Th. Hiddema wil dat de Bredase officier van justitie mr. W. Tielkemeijer strafrechtelijk vervolgd wordt. Hiddema beschuldigt in een aan getekende brief aan minister Hirsch Ballin van Justitie de officier van meineed of het uit lokken van meineed tijdens een strafzaak in 1992 in Breda tegen drie groothandelaren in amfeta mine. Volgens de advocaat heeft de Bredase officier in hoger beroep getuigen niet de hele waarheid laten zeggen over de werkwijze van de politie. Uit het dossier blijkt dat de politie de verdachten, drie broers uit Tilburg, maandenlang in de gaten hield. Er stond ech ter niet in het dossier dat de politie op grote afstand met in fra-rood camera's werkte. Hiddema: „De officier heeft be wust rechters belangrijke infor matie onthouden. Dat vind ik uiterst kwalijk". De drie in drugs handelende broers werden vorig jaar juni in Breda veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Het onderzoek van de politie, dat totaal vier jaar duurde, maakte overduidelijk dat de ver dachten honderden kilo's amfe tamine verkocht hadden. De politie postte maandenlang in de bossen van Hilvarenbeek, waar de verdachten hun drugs in kuilen hadden verborgen. De po litie nam ook monsters van de drugs en merkte de zakken waarin de amfeamine verpakt was. Pas tijdens het hoger beroep voor het hof in Den Bosch in oktober 1992 bleek dat de politie via camera's en met verrekijkers op meer dan 250 meter afstand het bos in de gaten gehouden had. Hiddema: „In de dossiers was daar niets over te vfnden. Maar een van de politie-agenten, die ik als getuige had opgeroepen, versprak zich en noemde het woord camera. Toen kwam uit dat ook" de rechter-commissaris en de officier van justitie in Breda op de hoogte waren". Met camera's en verrekijkers ob serveren is wettelijk toegestaan. Volgens de politie was echter met het OM afgesproken niets over de werkwijze te melden. Het Hof bracht de straf van de verdachten terug van zeven jaar tot 3,5 jaar. Hiddema laat de minister weten verbolgen en geschokt te zijn over de werkwijze van het open baar ministerie. „Een officier is er niet alleen om een verdachte veroordeeld te krijgen. Hij moet de rechters ook helpen in het vinden van de waarheid. Mr. Tielkemeijer heeft dat bewust niet gedaan. Ik vind het een ernstige inbreuk op het vertrouwen dat rechters en ad vocaten moeten kunnen hebben in de op ambtseed opgemaakte procesverbalen". Hiddema tilt zwaar aan de affai re. „Ik wil het niet als een inci dent afdoen. Dit voorval geeft de huidige oorlogssfeer tijdens strafzaken precies aan. De sfeer tijdens grote strafzaken is ver hard. De belangen zijn groter dan vroeger. De politie werkt met informanten en undercovers Een halfjaar geleden kregen ze nog het etiket 'hoempa-band' opgeplakt. Maar daar zijn de leden van de popgroep nu vanaf. Het publiek heeft ontdekt dat er bij Pater Moeskroen wel degelijk wordt nagedacht over de muziek. ZIE GIDS - DEEL D Van onze verslaggevers Den Haag - De verlaging van de wao-uitkering voor nieuwe arbeidsongeschik ten, waarover de Tweede Kamer deze week beslist, kost werkgevers en werk nemers straks fors geld. Bedrijven kunnen een collectieve verzekering afsluiten om de in komensdaling van de werkne mers op te vangen. De premie voor die extra wao- verzekering varieert van 1,5 tot 2,5 procent van de totale loonsom bij een bedrijf. De hoogte is afhankelijk van de ar beidsomstandigheden. Zijn die slecht, zoals in de bouw, dan valt de premie hoger uit. Aftrekbaar De bonden beraden zich over de vraag wie die extra premie straks moet gaan betalen. Enke le bonden hebben al aangekon digd bij de komende cao-onder handelingen daarover afspraken met de werkgevers te maken. Die voelen er vooralsnog niets voor om helemaal alleen op te draaien voor die extra premie. Een deel zal door de werknemers moeten worden opgebracht, vin den ze. Overigens is het voor individuele werknemers en zelfstandigen ook mogelijk een aanvullende verzekering af te sluiten. De kos ten zijn fiscaal aftrekbaar. De bonden zullen bij de komen de cao-onderhandelingen ook extra aandacht vragen voor de arbeidsomstandigheden. Immers, hoe beter die zijn, hoe minder mensen in de ziektewet of de wao terecht komen en hoe lager de aanvullende wao-verzekering uitvalt. Een nadelig effect is dat grote verschillen in premie kunnen op treden tussen de bedrijfstakken. De FNV overweegt om de met de vakcentrale verbonden verzeke ringsmaatschappij Reaal een in dividuele aanvullende wao-ver, zekering te laten uitbrengen. Op die manier kan worden voorko men dat er mensen tussen wal en schip raken. Volgens de FNV komen veel werknemers straks in de knel, als hun bedrijf geen collectieve aanvullende verzekering afsluit. Maar zelfs als het lukt om bij de cao-onderhandelingen dergelijke contracten af te sluiten vallen er nog altijd ruim 1,5 miljoen werknemers uit de boot, omdat ze niet onder een cao vallen. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 EN BINNENLAND - A3 Vandaag wisselend bewolkt en een enkel buitje, mogelijk met hagel. De wind neemt af tot matig. De komende dagen weinig verandering. Van onze verslaggever Oosterhout - Een inwoner van Oosterhout heeft vorige week per post een levensgevaarlijk pakket ontvangen. Toen hij het openmaakte, vond hij in een koffertje een paar messen rechtop staan, klaar om 'afgeschoten' te worden. Het geheel was geconstrueerd als het bekende 'duveltje uit een doosje'. Omdat het aangebrachte afwerpmechanisme niet werkte, bleef de man ongedeerd. De politie heeft inmiddels een andere Oosterhouter gearres teerd, die ervan verdacht wordt het pakketje in elkaar gezet en verstuurd te hebben. Het slachtoffer is de minnaar van de echtgenote van de ver zender. Die is inmiddels voorgeleid aan de rechter-commissaris en zit nog vast op het Oosterhoutse politiebureau. Hem wordt waar schijnlijk poging tot moord ten laste gelegd. De gearresteerde man beschul digt zijn rivaal op zijn beurt van een aantal minder frisse praktij ken. Dat maakt de zaak allemaal niet eenvoudiger. „Het is in ieder geval geen op zichzelf staande zaak, de ruzie speelt al enige tijd", aldus een woordvoerder van de politie. (ADVERTENTIES) Aanbieding Is geldig t/m zaterdag 30 lanuarl ai soms jarenlang aan een zaak. Er bestaan bijzondere opsporing steams. Zoiets kost enorm veel geld. Dan staat ook het prestige van het openbaar ministerie op het spel. De officier vecht verbe ten om een verdachte veroor deeld te krijgen. Dat is zijn goed recht. Maar hij mag de waarheid geen geweld aan doen. Wat mr. Tielkemeijer heeft gedaan, kan eenvoudig niet". De Bredase persofficier mr. W. Koops reageert laconiek op de brief van Hiddema. „Een straf klacht? Och, dat is mij ook al eens overkomen. Ik vind het een opgeklopt verhaal van die advo caat. De politie heeft die ver dachten goed in de gaten gehou den. Met of zonder camera. Ik zie het verschil niet. Bovendien heeft ook het Hof die mensen' veroordeeld". Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te. beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 2

de Stem | 1993 | | pagina 1