1,25 50% dGBÖüQ Nieuwe taak voor agrariërs Donor-actie in Hulst groot succes Trieste records telefonische hulpdiensten Alleen samenwerkende wegenbouwers kunnen rondweg aanleggen' Boeren gaan landbouwgronden op veel natuurlijker wijze beheren Flessen met giftige stoffen in beslag genomen GS stellen besluit over sluiting tehuizen uit Fikse geldboete voor mislukte autodiefstal RESTANT rERCOLLECTlE NU OCCASION Eerste aanzet voor fusie tussen Zwin en Oostelijke Kerken Axel maken zich zorgen over openstellen van winkels op zondag Werkgroep wordt vandaag geïnstalleerd Verdachte kindermoorden naar huis van bewaring Hoorn lUARI 1993 LEN, MANDARIJNEN, JITS EN CITROENEN, gemengd, per I000 gram I Burg. Erasmusstraat 1 dags geopend van 2-6 uur VOOR EEN PERFEKTE GA JE NAAR VAN DORST Stationsstr. 25 - Rijen - 01612-28200 Crogtdijk - 54 - Breda 076-71200 DE STEM eland WOENSDAG 27 JANUARI 1993 DEEL C nonze verslaggever lOostburg - Zeeuws-Vlaamse wegenbouwers moeten com binaties vormen om in aan-, uierking te komen voor de aanleg van de rondweg om Oostburg. Ieder afzonderlijk jjn de diverse bedrijven te Hein om dit miljoenenproject jan te kunnep. Het zou verstandig zijn van de Zeeuws-Vlaamse aannemers de koppen eens bij elkaar te ste len", aldus een medewerker van afdeling Planstudie van de Directie Zeeland van Rijkswa- terstaat in Middelburg. „Want naar mijn idee zijn de bedrijven daar te klein voor dit soort wer ken." „Willen we een kans maken bij de aanbesteding, dan is de vor ming van een combinatie van Zeeuws-Vlaamse aannemers de enige mogelijkheid", zegt ook directeur H. van den Hemel van het gelijknamige aannemingsbe drijf uit Biervliet. Volgens hem is er door Zeeuws-Vlaame aan nemers ook al gesproken over de vorming van een combinatie. Dat heeft nog niet tot concrete afspraken geleid. „De aanbeste ding is toch op zijn vroegst pas aan het eind van dit jaar." Rijkswaterstaat heeft de exacte eisen waar de bouwer van de rondweg aan moet voldoen nog niet op papier staan. Vast staat wel dat het een grote klus is, waarvoor een ervaren en gere nommeerde aannemer wordt aangetrokken. „De aannemer moet technisch, organisatorisch en financieel in staat zijn om zo'n werk uit te voeren", zegt de heer Huisman, hoofd van de af deling Ontwerpen van Rijkswa terstaat Zeeland. Als vuistregel hanteert Rijkswa terstaat dat de aannemer erva ring heeft met projecten die ruim de helft van de kosten van het wegenbestek voor de rondweg uitmaken. De aanleg van die weg kost alles bij elkaar tussen de tien en twintig miljoen gul den, waarvan het wegenbestek rond de tien miljoen gulden be draagt. Aannemers moeten dus vergelijkbare bouwprojecten van zeker vijf miljoen gulden achter hun naam hebben staan, willen ze een kans maken bij de aanbe steding. Bovendien moeten dat vrij recente projecten zijn. Het is niet relevant als een aannemer twintig jaar geleden een project van vijf miljoen heeft uitge voerd. Voor de ervaringseis die Rijkswaterstaat stelt zal naar verwachting een termijn van vijf jaar gelden. Kortom, voor de Zeeuws-Vlaam se aannemers een onhaalbare kaart, vreest Van den Hemel: „Niet dat we het niet aankun nen. Maar aantonen dat we re cent werken van vijf miljoen gulden hebben aangepakt niet. Die worden in Zeeuws-Vlaande- ren immers zelden uitgevoerd." Directeur M. van Bremen van de Aannemingsmij Zeeuws-Vlaan- deren (AZV) is een volkomen andere mening toegedaan. Hij zegt zelfverzekerd 'ja' op de vraag of zijn bedrijf in aanmer king komt voor de aanleg van de rondweg. Uiteraard is ook hij op de hoogte van de criteria die doorgaans bij de gunning van zo'n werk gesteld worden. Vol gens Van Bremen kan zijn be drijf wel aan die eisen voldoen. Hij refereert onder andere aan de aanleg van de Tractaatweg. De aanleg van de rondweg Oost burg begint naar verwachting in de loop van volgend jaar en kan dan in januari 1996 in gebruik worden genomen. Bel voor informatie 076-236911 Van onze verslaggever Cees Maas Goes - Honderden Zeeuws-Vlaamse boeren zullen op vrijwillige basis maar tegen betaling een stuk natuur vriendelijker worden de komende jaren. I Gisteren is een natuurplan voor I Zeeuws-Vlaanderen gepresen- I leerd dat er in voorziet dat ruim I drieduizend hectaren landbouw- d op een veel natuurlijker I wijze beheerd gaan worden. I Waar dus de natuurlijke vegeta tie en de weidevogels garen bij I zullen spinnen. I De planning is dat Gedeputeerde 1 Staten van Zeeland het natuur- I plan in juli dit jaar definitief I goedkeuren. Het provinciaal be- stuur heeft vorig jaar al bij voor- t groen licht gegeven. Direct I daarna gaat de operatie 'behoud I en versterk de Zeeuws-Vlaamse I natuurwaarden' van start. Tot 115 maart kunnen reacties wor- I den ingediend en in februari zijn acht voorlichtingsbijeenkom- I sten in Zeeuws-Vlaanderen, I waar uitleg wordt gegeven door 1 onder meer gedeputeerde De Vries (Natuur). Het 'Natuurbeleidsplan Zeeuw- sch-Vlaanderen' is een regionale uitwerking van het landelijk na tuurbeleidsplan waar het Rijk tientallen miljoenen guldens voor heeft uitgetrokken. Het richt zich met name op het kre ken- en kreekrestengebied (Pas- sageule, Braakmankreek, Otheense Kreek), inlagen langs de Scheldedijk en oudlandpol- ders (bijvoorbeeld de Hengst- dijkse Putting). De bedoeling is de komende 20 30 jaar graslanden te kopen of er met de eigenaren beheersover eenkomsten over af te sluiten, om het land vervolgens tot na tuurreservaat, natuurontwikke lingsgebied, of milieuvriendelij ker beheerd grasland te maken. De instantie die dat allemaal moet gaan uitvoeren heet het Bureau Beheer Landbouwgron den (BBL) dat verantwoording aan het ministerie schuldig is. Volgens woordvoerder Klaver van het BBL gaat het in Zeeuws- Vlaanderen om grofweg vierhon derd boeren die het verzoek zul len krijgen graslanden aan het bureau te verkopen, waarna or ganisaties als Het Zeeuws Land schap, Staatsbosbeheer of Na tuurmonumenten het land als natuurreservaat gaan beheren. Een deel van die aankopen (568 hectare is het streven) wordt 'natuurontwikkelingsgebied', waar de natuur in zekere zin haar gang kan gaan. Ongeveer vijfhonderd boeren zullen het verzoek krijgen met het bureau een 'beheersovereen komst' te sluiten. Tegen betaling (variërend van enkele honderden guldens tot twaalfhonderd gul den per hectare jaarlijks) ver plichten die boeren zich dan om bijvoorbeeld het grasland niet te bewerken in de tijd dat de wei devogels er broeden. Van elk stuk land wordt een beheersplan opgesteld, waarbij ook de be scherming van houtwallen en poelen is voorzien. In totaal gaat het om 2507 hec taren waar overeenkomsten over worden gesloten, of die opge kocht worden en 568 hectaren die worden gekocht voor natuur ontwikkeling. Klaver: „In Noord-Zeeland is het project al verder in gang gezet. Gezien de evaringen daar en de ervaringen elders in het land, weten we dat ongeveer vijftig procent van de boeren een beheersovereenkomst wil. Want het is voor de boeren financieel aantrekkelijk.- Gras land, waar wij over praten, brengt in principe minder op dan akkerbouwland, dit is dus voor die boeren een steuntje in de rug." Volgens Klaver is de georgani seerde landbouw in Zeeuws- Vlaanderen 'niet optimaal geluk kig' met het voornemen natuur gebied van weilanden te maken. „Maar in de hele discussie, de landbouw zat in de voorberei ding van het plan, hebben de boeren zich zeer constructief op- gesteld, ze werken volop mee." 'e voorlichtingsbijeenkomsten zijn op: 2 februari, 19.30 uur, Hof van Koop handel, IJzendijke. 4 februari, 13.30 uur, De Roode Leeuw, Aardenburg. 9 februari, 19.30 uur, Hotel De Schelde, Cadzand. 10 februari, 13.30 uur, Zaal Wijffels, Schoondijke. 10 februari, 19.30 uur, Restaurant De Braakman, Hoek. 11 februari, 13.30 uur, Den Dullaert, Hulst. 11 februari, 19.30 uur, Hotel Var Leuven, Kloosterzande. 23 februari, 13.30 uur, De Halle, Axel. op zondagmiddag derzoek naar de fusie voorlopig gericht is op een samenvoeging per 1 augustus 1994. „Zeer bin nenkort wordt de werkgroep geïnstalleerd", was het enige dat de rector verder gistermiddag vertelde. Op verzoek van 't Zwin en Oost- dijke onderzocht het Katholiek Pedagogisch Centrum de moge lijkheden van samenwerking of fusie. Op grond van de resulta ten werd besloten daar dit jaar een haalbaarheidsstudie aan te wijden. De gemeente Oostburg stelde daar in december vijfdui zend gulden voor beschikbaar. Beleidsmedewerker N. Lands man van de provincie Zeeland is eveneens omzichtig in zijn be woordingen. Landsman wilde de installatie van de werkgroep, die deze middag plaatsvindt, af wachten en daarna pas uitge breid op de aankomende fusie ingaan. C. van de Gouwe toont de penning van verdienste die hij van een vertegenwoordiger van de Bloedbank Amsterdam heeft ontvangen. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Hulst - De bloedafname- avond die de Rode Kruis afdeling Hulst gisteren hield in het kader van het 125-ja- rig bestaan van het Rode Kruis is een groot succes geworden. Voor deze eenmalige afname hadden zich van te voren 475 mensen uit Hulst en Hontenisse aangemeld en de helft daarvan heeft zich meteen als vaste do nor opgegeven. Een resultaat waarmee de plaatselijk Rode Kruis-afdeling zich gisteren erg blij toonde. In Hulst beschikt men overigens al over redelijk wat bloeddonors, maar hoe meer, hoe beter, zo luidt het motto van de afdeling. De oproep aan raadsleden uit de regio om een voorbeeld te stellen en zich ook op te geven voor de bloedafname heeft wei nig resultaat opgeleverd. Voor' de avond in Hulst had zich in ieder geval geen enkel raadslid opgegeven. Een vertegenwoor diger van de Bloedbank Am sterdam reikte gisteravond aan C. van de Gouwe uit Hulst de penning van verdienste uit, om dat hij voor de zestigste keer een halve liter bloed afstond. Van de Gouwe woont nog maar een paar jaar in Hulst, maar heeft vroeger ook bij andere bloedbanken bloed gegeven. De avond werd gisteren moge lijk gemaakt omdat de scholen gemeenschap De Rietvliet gra tis de ruimte beschikbaar stel de. Het Rode Kruis Hulst re- cruteerde een ploeg van zestig vrijwilligers om de avond in goede banen te leiden. Voor de bloedafname zelf kwam een speciaal prikteam van de Bloedbank Amsterdam. Ook in de Marijkeschool in Axel was er gisteren een bloed- afname-avond. Burgemeester W. de Graaf liet zich daar als enige burgemeester in Zeeuws- Vlaanderen een halve liter bloed aftappen. Ook in Axel was er een goed opkomst. Morgen (donderdag) zijn er nog bloedafname-avonden in Oost burg en in Terneuzen. Mensen uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen die nog bloed willen geven kunnen zich donderdagavond melden bij het Westerschelde- college in Terneuzen. Van onze verslaggever Oostburg - De fusie tussen de Oostburgse scholengemeen schappen 't Zwin en Oostdijke moet in augustus volgend jaar helemaal rond zijn. Dat is althans de streefdatum oie de werkgroep, die de samen smelting gaat onderzoeken, zich heeft gesteld. De installatie van die werkgroep vindt vandaag Plaats. Naast vertegenwoordi- Sers van beide scholen heeft ook een onderwijsambtenaar van de Provincie Zeeland zitting in de werkgroep. De directeuren van de twee scholengemeenschappen onthiel- oen zich gisteren van elk com mentaar over de fusie. „Er zit beweging in de zaak. Maar het is een gevoelige kwestie en daarom hoe ik er geen mededelingen 0ver", luidde de reactie van di recteur T. de Bakker van Oost- 'rjke, een school voor voorberei dend beroepsonderwijs (vbo). Dok rector J. Henry van 't Zwin Imavo/havo/vwo) stelde zich te- rughoudend op over de fusiebe- sprekingen. Wel wilde Henry Kwijt dat het haalbaarheidson- Van onze verslaggever Cees Maas VAAK zeggen cijfers hele maal niets, soms ook schet sen ze een vreselijk beeld van een verziekte samenle ving. Zoals de jongste cijfers van de Stichting Centrum voor telefonische Hulpverle ning Zeeland, de SOS-tele- foon en de Zeeuwse kinder telefoon. Kille statistieken: vorig jaar belden 2753 Zeeuwse kinderen stilletjes naar de hulpdienst. Eenvijfde van dat grote aantal wilde een gesprek of klaagde over mishandeling en seksueel molest. 550 Kinderen, dat zijn vier behoorlijke dorpsscholen vol, zaten zo in de nood dat ze de telefoon grepen en aan een onbekende anonymus hun leed klaagden. Sinds het bestaan van de telefo nische hulpdiensten hebben de telefoons er niet stil gestaan. Al jarenlang schommelt het aantal gesprekken rond de zesduizend stuks per jaar bij de SOS-dienst waar voornamelijk ouderen te hulp gaan. Rond de 1300 tele foontjes is een jaargemiddelde dat de kindertelefoon sinds de oprichting in 1986 wel haalt. Vorig jaar scoorde de dienst een wrang record: een gratis 06-nummer werd ingesteld en prompt kwamen 2753 telefoon tjes van kinderen binnen. Deze cijfers flatteren het kin- der- en het grote-mensen-leed in Zeeland nog behoorlijk, want de diensten kregen samen nog eens 6500 'stille telefoontjes'. Dan rinkelt de bel bij de hulp dienst, maar legt de beller de haak op de hoorn zonder een gesprek te (durven) beginnen. Het kinderleed van vorig jaar is bij de kindertelefoon procen tueel verdeeld in problemen met seksualiteit (30 procent van de gesprekken), verliefdheid (12 procent), eenzaamheid (3 pro cent), pesten op school (3 pro cent) en (seksuele) kindermis handeling (20 procent). Kindermishandeling neemt toe, concludeert de hulpdienst we derom uit het grote beroep dat kinderen deden op het speciale campagnenummer kindermis handeling van de hulpdienst. Dan de ouderen. Ook proble men zat, maar van een andere aard. In 1992 verwerkten de hulpverleners 5923 telefoontjes, de belangrijkste gespreksonder werpen waren hier: relatiepro blemen (15 procent), eenzaam heid (9 procent), gezondheid (7 procent), seksuele problemen (5 procent), psychosociale proble men (10 procent), en verslaving (3 procent). De gemiddelde gespreksduur is 25 minuten en de meeste ge sprekken werden buiten de re guliere kantoortijden gehouden. Van onze verslaggever Huijbergen - Een groot aantal flessen met in totaal zo'n zeshonderd liter giftig en brandbaar oplosmiddel is gisteren gevonden bij een bedrijf aan de Venne- kensweg bij Huijbergen. In de loop van de avond is het oplosmiddel met behulp van een speciaal transport onder bege leiding van de politie overgebracht naar pen speciale opslagplaats in Moerdijk. De eigenaar heeft een proces-verbaal gekre gen omdat hij het oplosmiddel niet op zijn bedrijf mocht hebben. Hij handelde illegaal in dat middel. Wie allemaal bij de handel is betrokken wordt nog onderzocht door de jolitie. burgemeester E. van Dommelen kon politie. Volgens I de opslag gevaar voor de omgeving opleve ren als er iets bijzonders zou gebeuren. „Brand of een muur die omvalt." De milieudienst van de provincie en de rijkspolitie troffen de flessen aan tijdens een controle. Ze kwamen kijken of op het bedrijf alles in orde was in verband met de hinder wet. Direct na de vondst werd de burge meester op de hoogte gebracht. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Gedeputeerde Staten hebben gisteren beslo ten hun definitieve oordeel over de sluiting van zes bejaardentehuizen met een week uit te stellen. „Om een concreter voorstel voor de Staten te maken, met opties voor het nieuwe oude renbeleid er ook in. Het heeft niets te maken met tegenstel lingen in het college," zo luid de gisteren de officiële toe lichting van het provinciaal bestuur. GS blijven, en naar verluidt inderdaad eensge zind, bij hun voorlopig besluit de tehuizen te sluiten, maar wensen meer zicht te hebben op de toekomst van de oude renzorg in Zeeland. Dat kan dan gaan om de mogelijkheid van de zogeheten woon-zorg- projecten, maar om ook klei nere kwesties als: blijft de maaltijdvoorziening tafeltje- dekje in een bepaald dorp be staan. Tegen het besluit van GS zijn inmiddels zoveel protesten binnengekomen dat de brieven gebundeld de dikte van een telefoonboek hebben. Zoals bekend willen GS wegens be zuinigingen van de rijksover heid zes kleine bejaardente huizen sluiten, waaronder Ru- schevliet in Schoondijke en Ter Walle in Biervliet. Van onze verslaggever Axel - De vier protestantse kerkgemeenschappen in Axel vrezen tweespalt onder middenstanders onderling en hun personeel als de gemeenteraad de weg vrij maakt voor het openstellen van winkels op zondag. De vier kerken, die om princi piële reden alleen maar hun ei gen deuren op zondag open wil len zien, schrijven dat in een brief aan de gemeenteraad. „Collegialiteit en solidariteit ko men in gedrang. Immers, voor een zeker aantal ondernemers en werknemers is de zondag meer dan een vrije dag. Zij willen die dag aan andere 'zaken' wijden". De kerken voorspellen dat die groep in gewetensnood raakt als andere winkeliers wel open gaan en verwachten van de raad, die donderdag een principe-uit spraak doet over de openstelling, dat zij aan de geestelijke belan gen net zo veel aandacht geeft als aan de materiële. Een punt van overweging om nee te zeggen voor de kerken is ook het sociale aspect. De vrije zondag is een verworvenheid van onze hele cultuur, vinden de kerken. „Moet het sociale leven van ondernemers en werknemers opgeofferd worden aan winkel- toerisme". „Moet de onrust waaraan onze samenleving steeds meer ten prooi dreigt te vallen, ook binnen onze Axelse samenleving geïmporteerd wor den omwille van (onzeker) ge win, maar ten koste van het sociale leven van middenstan ders en hun personeelsleden?", vragen de kerken aan de raad. Zij vrezen dat de openstelling van de winkels op zondag het begin van het einde is. „Dan kan er in de toekomst tegen heel wat meer (kermis, wielerkoersen en promotie-activiteiten) geen nee worden gezegd". Ten slotte blij ken de kerken toch niet geheel ongevoelig voor de financiële kanten van de zaak. „Wij willen wijzen op de kwetsbare positie van de kleine ondernemer en vooral ook van de werknemer. Voor beide categorieën wordt het algauw een kwestie van slikr ken of stikken. De kleine onder nemer moet wel, omdat anders de concurrentie met zijn markt aandeel aan de haal gaat. De werknemer moet wel omdat an ders zijn positie op de arbeid markt in het gedrang komt. tuigt het niet van een gezond I verantwoord beleid, als eet} overheid juist ook de zwakken en de kwetsbaren in de samenle ving in bescherming neemt? Er mag een gezond marktmechanis me heersen. Maar toch niet ten koste van alles? Is er niet ook nog zo iets als een zorgzame samenleving", zo geven de ker ken de raadsleden ter overwe ging mee. Donderdag komt de zaak aan de orde tijdens de maandelijkse raadsvergadering. Die begint om 19.00 uur. van onze correspondent Middelburg - De carnavalsviering, eind vorig jaar februari, hadden zich de twee vrienden J. de G. (24) en zijn stapmaat E. M. (22) beiden uit Steenbergen totaal anders voorgesteld. In plaats van dolle pret en leut belandde het duo in de nacht van 29 februari in een politiecel. Gisteren werd de carnavalsvie ring voor het hekje van de poli tierechter in Middelburg afge sloten met een boete en voor waardelijke celstraffen. De twee vrienden waren in Steenbergen goed aan het carna vallen geslagen en besloten in. Bruinisse nog een afzakkertje te halen. Kennelijk hadden ze meer naar de bierpomp dan naar de benzinemeter van de auto geke ken, want eenmaal in Bruinisse hield de wagen het wegens ge brek aan benzine voor gezien. Benzinepompen waren gesloten en een kroegentocht, waarbij het tweetal met een briefje van vijf tig gulden wapperde om daar mee vijf liter benzine te bemach tigen liepen op niets uit. In de auto slapen leverde na enkele minuten meer ellende dan gemak op en dus besloten De G.. met M. voorop een auto te stelen om tenminste weer naar huis te kunnen rijden. Een ruit van een Duitse wagen werd ingeslagen en binnen de kortste keren wa ren zowel stuur- als contactslot vernield. De wagen deed echter niets en De G. stapte weer uit de auto om hem dan maar een stuk je aan te duwen. Al bij de eerste poging werd hij door de politie betrapt en kwam er een einde aan het criminele avontuur. Op de zitting van de politierechter kwam de eindafre kening: een boete van 900 gul den plus een week voorwaarde lijke gevangenisstraf voor De G. en dezelfde boete maar twee we ken voorwaardelijk voor zijn vriend M. De laatste was overigens niet op de zitting verschenen en dus werd zijn zaak bij verstek be handeld. De officier had voor elk honderd gulden meer geëist. Van onze verslaggever Middelburg/Hoek - De 42-jarige inwonervan Hoek, die vrijdagnacht zijn kinderen van 2 en 4 jaar om het leven heeft gebracht, is overgebracht naar het huis van bewaring in Hoorn. Daar zit hij in de buurt van de Bijlmerbajes waar hij op de zogenoemde forensische behandelafdeling een psy chiatrisch onderzoek moet ondergaan. Aanvankelijk wilde het openbaar ministe rie in Middelburg de man laten onderzoeken in het Pieter Baancentrum in Utrecht. Daar bestaat mo menteel echter een wacht tijd van zes weken en dat vond de officier van justitie te lang. De man wordt primair moord ten laste gelegd. Hierop staat een gevange nisstraf van maximaal twintig jaar.

de Stem | 1993 | | pagina 11