Clinton komt moeilijk op gang Nieuw Deens kabinet 'EG-gezincT Ter Beek legt krans in Boekarest Amerikanen en Belgen vallen Somaliërs aan TOEKOMST reputatie, Hans van den Broek wil 'erebaan*' Minister Aspin dringt aan op uitstel van opheffing homo-verbod leger Irak onthult leveranciers van nucleair materiaal Treinverkeer in België gehinderd door acties Belgisch kabinet denkt aan crisisbelasting t>E KOMENDE TIE? BUITENLAND BUITENLAND KORT iwagon zeker geen |jst de Astra Station tot andere station- bationwagon een heel dijning. Maar het is dat deze auto alle :eft. te veiligheidsvoorzie- i ervoor dat de veilig- [rijding in een fractie sn. En natuurlijk de jrtieren om de gevol- ing te minimaliseren, unieke ventilatiesys- stra de nieuwe norm eringis uitgerust bak vanbinnen uit de carrosseriekleur, een dakreling, getint kantenne, een in delen ortstuur, sportstoelen hoogte verstelbaar is, "-banden, tl function "-display. danken is aan zijn liveau. Besluit u na de gaan, dan zal de Opel :r kunnen verzuchten: ikkig". 076-236911 w heden vindt u in de terdags in SE STEM DINSDAG 26 JANUARI 1993 A4 Brussel (anp) - EG-commissaris Hans van jen Broek (buitenlandse betrekkingen) hoopt een van de twee vice-voorzitters van ie Europese Commissie te worden. Van den Broek zei dit gisteravond in Brussel, tijdens een bijeenkomst met de Nederlandse journalisten in de Europese hoofdstad. 'Het is de Commissie zelf die het bepaalt. Gezien het gewicht van mijn portefeuille hoop ik dat het die kant opgaat". pe voormalige minister van buitenlandse zaken verwacht dat'de keuze van de vice-voorzitters oog enige maanden op zich zal laten wachten en pas plaatsheeft als in elk land het Verdrag van Maastricht geratificeerd is. Tot nu toe telde de Commissie naast voorzitter Jacques Delors zes vice-voorzitters, die door de Europese ministerraad werden benoemd. Door de vermindering van het aantal is de strijd om de 'erebaan' heviger geworden. De Spanjaard Manuel Marin (ontwikkelingssamenwerking), nu vice-voorzitter, heeft al laten weten zijn titel niet te willen afstaan. Van den Broek wil zich niet al te veel laten afleiden door een machtsstrijd met diezelfde Marin en met Leon Brittan, met wie hij in de Commissie de verantwoordelijkheid voor het onderhouden van de buitenlandse betrekkingen deelt. Kopenhagen (afp/rtr) - Het gisteren aangetreden nieuwe Deense kabinet is de Europe se Gemeenschap gunstig ge zind. Dat is van groot belang nu de Denen een half jaar lang leiding moeten geven aan de EG. Premier Poul Rasmussen was eind vorig jaar de regisseur van een 'nationaal compromis' dat Denemarken voor Europa redde. En in de persoon van Niels Pe tersen heeft het land sinds giste ren een minister van buitenland se zaken die doorkneed is in de Europese politiek. Petersen (54), die de opvolger is van Uffe Ellemann-Jensen, was van 1974 tot 1977 kabinetschef van de Deense Eurocommissaris Finn Gundelach in Brussel. Hij was jarenlang een van de be langrijkste leden van de Com missie voor Europese Zaken van het parlement in Kopenhagen. Met zijn benoeming is Petersen automatisch voorzitter gewor den van de Raad van Ministers van de EG. Deze functie be kleedt hij tot en met juni. Per 1 juli neemt België het voorzitter schap van de EG over voor een half jaar. Premier Rasmussen wordt alge meen getypeerd als 'het geboren compromis'. Hij leidt een coali tiekabinet van zijn Sociaal-De mocratische Partij en drie kleine partijen die elk voor een mid denkoers opteren. Journalisten zijn geneigd de taaie en tamelijk kleurloze rede voeringen van Rasmussen als wollig te kwalificeren, maar zien hem wel als een man, die de Denen kan overtuigen van de noodzaak om de EG niet los te laten. Washington (upi) - Amerika's president sinds zes dagen, Bill Clinton, is nog niet een wittebroodsweek vergund. Na de pijnlijke terugtrekking van Zoë Baird als kandi daat-minister van justitie en het gezichtsverlies rond de vluchtelingen uit Haïti, gaat nu zijn belofte om homo seksuelen toe te laten tot het Amerikaanse leger hem steeds meer parten spelen. bied van de privacy en de disci pline en ook de veiligheid van de homoseksuelen zelf in gevaar kan brengen. Minister Ter Beek is de eerste Europese minister van defensie, die Roemenië bezoekt na de val van het communistisch bewind. Samen met de als onbezoldigd correspondent bekend geworden ambassadeur Coen Storck legde Ter Beek gisteren in Boekarest een krans bij het graf van de onbekende soldaat. foto epa De nieuwe Amerikaanse minis ter van defensie Les Aspin vindt dat Clinton daar tenminste een half jaar mee moet wachten. „Het voorstel is om er zes maan den over te doen en te bekijken of we het dan kunnen uitvoe ren", aldus Aspin. Het uitstellen van de maatregel zou een belangrijke breuk zijn met eerdere beloftes van de pre sident om het verbod kort na zijn inauguratie op te heffen. Clintons woordvoerster, Dee Dee Myers, wilde niet zeggen of de president de aanbevelingen zou overnemen. „Hij zal zijn politiek binnenkort bekendmaken", zei zij- De oppositie tegen het voorstel van de president lijkt toe te nemen, zowel in politieke als militaire kringen. Geruchten doen de ronde dat stafchef gene raal Colin Powell zou aftreden vanwege de kwestie. Aspin suggereerde ook dat de opheffing van het homo-verbod nooit zou slagen als onvoldoende rekening wordt gehouden met de weerstand in het Congres en de ■legerleiding. Woordvoerster Myers zei dat 'Clinton zeker zal luisteren naar de oppositie'. Eerder zei Clintons woordvoerder George Stephano- polous dat Clinton absoluut zal vasthouden aan zijn belofte, zelfs als er felle oppositie zou zijn. Militairen, onder wie Powell, menen dat de opheffing van het verbod voor homoseksuelen om toe te treden tot het leger zal leiden tot problemen op het ge- Intussen ligt de president ook onder vuur van het Vaticaan. Aanleiding is het besluit van Clinton om abortus makkelijker te maken door enkele beperkin gen te schrappen die zijn repu blikeinse voorgangers hebben doorgevoerd. „Iedereen die had gehoopt dat de eerste daden van Clinton een vernieuwing betekenen voor de bescherming van de rechten van de mens, heeft een grote teleur stelling te verwerken gekregen", aldus de Osservatore Romano, de krant van het Vaticaan. Baghdad (afp/rtr) - Irak heeft de ïerenigde Naties een lijst over- ligd met de namen van 90 procent van de leveranciers van nucleair materiaal. Dit heeft het d van het nucleaire inspec tieteam van de VN in Irak, Mau- rizio Zifferero, gisteren bekend- {emaakt. ■Be Iraki's zeggen dat zij ons 90 procent van de lijst hebben gege- 'ffl van de leveranciers. Zij. zeg gen ook dat 10 procent nog steeds ontbreekt", voegde hij er- Jan toe. De weigering van Baghdad de van buitenlandse leveran ciers van kernmateriaal over te ■Eagen, zoals is geëist door de Veiligheidsraad, is al maanden een twistpunt tussen Irak en de VN. Irak kwam gisteren ook een ander inspectieteam van zeven ®an aan, van de Speciale Com- missie van de VN die moet toe- jjen over de vernietiging van biologische, chemische en ballis tische wapens. Intussen distantiëert Rusland zich steeds meer van het Ameri kaanse beleid in de conflicten in Irak. President Boris Jeltsin trok gisteren ongewoon fel van leer tegen het optreden van de VS in Irak. De VS zijn steeds meer geneigd de internationale crite ria ten opzichte van deze con flicten te dicteren, zei Jeltsin tegen journalisten in Kremlin. „Een land kan een ander land niet dicteren wat het in een of ander gebied in de wereld moet doen", zei Jeltsin, eraan toevoe gend dat Rusland eerder de lijn van de Verenigde Naties volgt dan die van Washington. Veel Russen hebben ambivalente gevoelens over het Russische meedoen aan de VN-sancties te gen Irak en over de door de Amerikanen geleide militaire ac ties tegen dat land. Tot voor kort was Irak nog een trouwe bond genoot van de voormalige Sov jetunie. Mogadishu (ap) - Ondanks het vredesakkoord van twee weken terug, laaien de ge vechten in Somalië weer op. Het geweld concentreert zich nu in en om de zuidelijke havenstad Kismayu. Het was gisteren voor een Belgiseh- Europesae missie aanleiding een bezoek aan Somalië uit te stellen. Amerikaanse helikopters en Bel gische parachutisten vielen gis teren bij Kismayu een Somali sche strijdgroep aan. Ondanks herhaalde waarschuwingen wei gerde de groep een gebied daar te verlaten, zo maakte een Ame rikaanse woordvoerder bekend. Bij de aanval waren geen Ameri kaanse grondtroepen betrokken, maar een helikopter werd be schadigd door Somalisch vuur. De Belgische para's vuurden op de stellingen van de Somaliërs met hun pantserwagens. Volgens mariniers-woordvoerder Fred Peck vielen aan Somalische kant ongeveer 40 doden. Peck zei dat vier Cobra-helikop ters, die toegevoegd zijn aan de 10 bergdivisie van het Ameri kaanse leger, raketten en grana ten hebben afgevuurd op de manschappen van generaal Mo- hamed Said Hirsi. Deze krijgs heer, die ook bekend staat als generaal Morgan, is de schoon zoon van ex-dictator generaal Mohammed Siad Barre, die twee jaar geleden als machthebber werd afgezet en moest vluchten. Volgens Amerikaanse zegslieden werd de aanval tegen Morgan ingezet omdat deze de wapen stilstand, die veertien groepen sloten, overtrad door de mannen van Jess aan te vallen. Deze behoort tot de coalitie van de belangrijke krijgsheer Mohamed Farah Aidid. Aidid verklaarde eerder aan de VS gevraagd te hebben op te treden tegen Morgan. Hij zei dat de door de VS aangevoerde in ternationale eenheden 'de taak hebben in te grijpen en hen (de mannen van Morgan) te ontwa penen'. Hij leek daarmee te proberen Washington verder bij de strijd in het land te betrekken. De VS hebben gezegd alleen te zullen zorgen voor een zodanig niveau van rust in het land dat de humanitaire hulporganisaties de stervende en zieke boeren kun nen bereiken. Door de hongers nood en de algehele chaos in het laat zijn vorig jaar ten minste 350.000 mensen omgekomen. Het bezoek van EG-commissaris Manuel Marin en de Belgische staatssecretaris Erik Derycke, beiden verantwoordelijk voor ontwikkelingssamenwerking, aan Kismayu is vanwege de on veilige situatie afgelast. Marin zou samen met Derycke vanaf vandaag (dinsdag) Kis mayu bezoeken, waar een grote eenheid Belgische blauwhelmen is gelegerd. De Belgische bevel hebber Mare Jacqmin liet zon dag echter weten dat hij niet kon instaan voor de veiligheid van de delegatie. Hij raadde volgens woordvoerders in Brussel het tweetal daarom af te komen. Het besluit gooit voorlopig roet in het eten van plannen van Marin om weer een permanente EG-post in Somalia te openen. Hij wilde in Kismayu bekijken in hoeverre het weer veilig ge noeg daarvoor was. De EG-post werd in januari 1991 geëvacu eerd. Van onze correspondent Brussel - Het treinverkeer in „ië kan vanaf vanavond tot r'e' einde van de week hinder ondervinden van vakbondsac ties. Tot een algemene spoorsta- *®g komt het vermoedelijk niet. vieravond probeerde de NMBS, de Belgische spoorwe- de twee grootste vakbonden e wegen de staking af te bla- en. Twee kleinere spoorweg- len waren voor dat gesprek "^uitgenodigd en zullen van hun acties waarschijnlijk >n doorzetten. de kleine onafhankelijke Poorwegvakbond zijn veel ^machinisten aangesloten. vakbond heeft aangekon- -o« vanaf vanavond 20 uur tot "onderdagavond te staken. De wale vakbond heeft zijn leden «Pen woensdagavond or 24 uur in staking te gaan. W'fr°':e sociahstische en chris- ']ke vakbonden waren van ai> om woensdagavond een 48-uur staking uit te roepen. Gisteravond zag het er naar uit dat zij voorlopig van acties zou den afzien. Het geschil tussen de vakbonden en de spoorwegen draait om een plan om enkele onrendabele lij nen af te stoten en een aantal kleine stations te sluiten. Groot ste knelpunt is dat de maatrege len ten koste zullen gaan van naar schatting 5.700 van de 43.000 arbeidsplaatsen. Over dit laatste punt zal de komende we ken verder worden onderhan deld, zo is gisteravond overeen gekomen. Behalve bij de spoorwegen is ook op andere fronten in België spra ke van sociale onrust. Gisteren legde een grote meerderheid van de Brusselse politie het werk neer, terwijl ook de luchtver keersleiders gisteravond hun werkzaamheden gedurende drie uur onderbraken. In beide geval len eisen de vakbonden verbete ring van de arbeidsomstandighe den. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Regeren is in België niet vooruitzien, maar lijkt vooral neer te komen op het ontwikkelen van overle vingstrategieën. Het kabinet van de christendemocratische premier Jean- Luc Dehaene is sinds zijn aantreden in maart '92 voornameljk bezig geweest met het zoeken naar antwoorden op financiële tegenvallers en begrotings tekorten. De nieuwste tovertruc heet: crisisbelasting. Gisteren meldde de krant Gazet van Ant werpen dat de nationale Belgische regering de rente op spaartegoeden fiscaal wil afro men en dat ook de kinderbijslag wordt belast. Daarnaast wordt een zogeheten indexsprong overwogen. Dat betekent dat de automatische prijs compensatie niet ten goede komt van de loontrekkenden, maar van de schatkist. Om financieel orde op zaken te stellen en de begroting voor '93 in evenwicht te krijgen, moet de Belgische regering vijf miljard gulden bezuinigen of zorgen voor nieuwe inkomsten. De woordvoerster van premier Dehaene noemde het nieuws over de crisisbelasting gisteren 'voorbarig'. Begin februari buigt het Belgische kabinet zich over nieuwe voorstellen van de verschillende departe menten. Het lijkt erop dat de burger bij nieuwe maatregelen niet wordt ontzien. „Hoe we het ook draaien of keren", zei minister van werkgelegenheid Miet Smet onlangs nog, „uiteindelijk zal de straatar me overheid bij zijn rijke burgers moeten aankloppen om het openbare tekort aan te zuiveren." Van de Belgische begroting gaat meer dan 50 procent naar de betaling van de overheidsschuld. De regering van Jean-Luc Dehaene heeft zich ten doel gesteld om het begrotingste kort eind dit jaar te beperken tot 5,5 procent van het bruto nationaal produkt. Tegen 1996 wil Dehaene de 'Maastricht norm' van 3 procent halen, al gelooft bijna niemand dat dit haalbaar is. Toen eind december de balans werd opge maakt, bleek het Belgische begrotingste kort nog 6,9 procent van het BNP te zijn, en dat ondanks eerdere belastingsmaatre gelen. Het terugdringen van het begrotingstekort naar 5,5 procent komt neer op zo'n vijf miljard gulden. Maar wellicht is daarmee het einde nog niet in zicht. De economische vooruitzichten in de EG zijn niet zo roos kleurig. Voor dit jaar wordt een groei voorspeld van 0,8 procent. Of een crisisbelasting het juiste antwoord is op de structurele financiële problemen van de Belgische overheid, wordt door politieke commentatoren betwijfeld. Het plan - als het inderdaad waar is - kan zelfs de doodsteek betekenen van het kabinet Dehaene. De snel groeiende liberale oppositiepartij VLD, die zich opwerpt als partij van de burger, zal er zeker profijt van hebben als de overheid met nieuwe impopulaire maat regelen komt. De liberalen zelf vinden dat de regering flink moet snijden in de sociale zekerheid, iets wat vooralsnog geblokkeerd wordt door de machtige vakbonden. In de tweede helft van '93 is België voor zitter van de EG. Minister Claes van buitenlandse zaken zei vorige week dat de correcte uitvoering van het Verdrag van Maastricht over de politieke en monetaire unie daarbij bovenaan het lijstje staat. Dat lijkt meteen een voorwendsel om dit jaar de Belgische burger nog maar eens paar keer op te zadelen met nieuwe bezuinigin gen en lastenverhogingen. EG geeft aanzet tot veiliger zee Brussel - De twaalf lidstaten van de EG hebben maandag in een ongekend vertoon van eensgezindheid op milieuterrein, de aanzet gegeven voor scherpere regelgeving om de kans op milieurampen in EG-wateren te verkleinen. Tijdens een bijeenkomst van de raad van EG-ministers van milieu en transport naar aanleiding van de olieramp bij de Shetland Eilanden, werd de Europese Commissie gevraagd binnen een maand met voorstellen te komen. In juni wil de EG vervolgens op basis van dit actieprogramma spijkers met koppen slaan. De benadering van de Gemeenschap maakt het mogelijk als een blok op te treden in de onderhandelingen over afspraken in het kader van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), het forum van de Verenigde Naties waarin de regels voor de scheepvaart op zee internationaal worden afgesproken. Brand op Deense tanker onder controle Singapore - Brandweerlieden hebben de al vier dagen woedende brand op de Deense supertanker 'Maersk Navigator' in de Straat van Malakka onder controle gekregen. Wel stromen er nog steeds grote hoeveelheden olie in zee. „Het vuur is volledig onder controle en het einde van de operatie is in zicht", aldus een woordvoerder van de rederij in Singapore. Het 254.000 ton metende schip kwam vorige week donderdag in de smalle zeestraat tussen Indonesië en Malaysia in aanvaring met een lege Japanse tanker, waarna het in brand vloog. De 'Maersk Navigator' was met 2 miljoen vaten olie op weg van de. Golf naar Japan. First Lady leidt 'zorgteam' Washington - President Clinton heeft zijn vrouw, Hillary Clinton, tot onbezoldigd voorzitter benoemd van de Nationale Commissie voor Hervormingen in de Gezondheidszorg. De studiegroep heeft opdracht gekregen om binnen honderd dagen met een wetsvoorstel te komen voor verbeteringen in de nationale gezondheidszorg. Hillary Clinton heeft een lange staat van dienst in het maat- schappelijk werk, met name als pleitbezorgster voor kinderen en gezinnen. Clinton verklaarde dat Amerika spoedig zal leren 'dat wij een first lady hebben met veel talenten'. Het voorzitterschap van de gezondheidszorgcommissie levert mevrouw Clinton geen cent op. Clinton beloofde in zijn verkiezingscampagne dat hij prioriteit zou geven aan het probleem van de gezondheidszorg, een vraagstuk dat veel Amerikanen hoog zit. VN overwegen lidmaatschap Macedonië New York - De Verenigde Naties hebben gisteren na een half jaar vertraging officiëel de aanvraag voor het lidmaatschap van de voormalige Joegoslavische republiek Macedonië in behande ling genomen. Al op 30 juli had de Macedonische president Kiro Gligorov een verzoek daartoe ingediend. Maar door de bezwaren van Griekenland, dat eist dat de republiek haar naam wijzigt1^ omdat deze behoort tot het Griekse erfgoed, was de voordracht opgehouden. De Veiligheidsraad moet nu een commissie aanstellen die de aanvraag onderzoekt. Vervolgens doet zij een aanbeveling aan de Veiligheidsraad die op zijn beurt weer de Algemene Vergade ring adviseert die de uiteindelijke beslissing moet nemen. Van corruptie verdachte sociahst vast Milaan - De voormalige directeur van de Milanese luchthavens, die sinds zeven maanden werd gezocht op beschuldiging van corruptie, is gisteren na te zijn uitgewezen door de Dominicaan se Republiek teruggekeerd in Italië en gearresteerd. Volgens de Italiaanse pers zou de man, Giovanni Manzi, belangrijke infor matie kunnen verschaffen in verband met een enorm politiek corruptieschandaal. Manzi verdween op 10 juni vorig jaar spoorloos nadat een van zijn compagnons was gearresteerd in verband met de corruptie zaak. Hij dook vorige week weer op, toen een krant hem interviewde in de Dominicaanse Republiek. Hoewel dit land en Italië geen uitleveringsverdrag hebben, werd Manzi toch uitge wezen. Manzi bekleedde ook een belangrijke functie in de Socialistische Partij in Milaan, waar de kiem lag van een landelijk corruptie schandaal. Veerboot Sri Lanka zinkt: 40 doden Colombo - Veertig mensen zijn waarschijnlijk verdronken toen een overbeladen veerboot gisteren in ruwe zee voor de noord oostkust van Sri Lanka in zwaar weer omsloeg en zonk. De houten boot had ongeveer 100 mensen aan boord. Helikop ters en boten van de marine hebben zestig opvarenden gered, maar voor het leven van de overigen werd gevreesd. Tadjieken in het offensief tegen moslims Moskou - Tadjiekse regeringseenheden zijn gisteren een nieuw offensief begonnen tegen moslimrebellen om hen te kunnen verslaan voordat vredestroepen van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS) in het land zullen aankomen. Zes voormalige Sovjet-republieken besloten vorige week vrijdag tijdens een GOS-topconferentie om 2.500 militairen naar het omstreden land aan de grens met Afghanistan te sturen. De eerste vier bataljons vredestroepen worden binnen enkele.dagen in Tadjikistan verwacht. Tadjikistan, de armste voormalige Sovjet-republiek, is al maan den in de greep van een burgeroorlog. Islamitische rebellen hebben steun gekregen van democratische groepen en zeggen in totaal ongeveer 30.000 strijders te hebben. Ze werden vorig jaar herfst uit de hoofdstad verdreven en hebben zich in de bergen teruggetrokken. Nog 135 detentiekampen in Bosnië Den Haag - Vijf maanden nadat de Bosnische Serviërs hadden beloofd hun gevangenkampen te sluiten, zijn er volgens de Amerikaanse inlichtingendiensten nog mogelijk 135 kampen met 70.000 gevangenen in het oorlogsgebied. Dat meldt de New York Times maandag. Sommige kampen bevinden zich in Servië, hetgeen zou betekenen dat Belgrado veel meer is betrokken bij het transport en de detentie van gevangen Moslims en Kroaten dan het heeft toegegeven. Volgens Amerikaanse functionarissen zijn er aanwijzingen dat Bosnische Moslims naar Servië zijn overgebracht. Behalve Moslims en Kroaten zouden ook Serviërs worden vastgehouden die weigeren in de oorlog te vechten. Verwacht wordt dat het nieuws over de kampen de druk op de nieuwe Amerikaanse regering om militair in te grijpen zal opvoeren.

de Stem | 1993 | | pagina 5