Aids probleem in gevangenis idreven artij van n vuur' Nederlandse ouderen gruwen van het verschijnsel seniorenpas Onderzoekers: Gedetineerden en bewaarders beter voorlichten DE STEM 'Oostenrijk Eerst' Verzekeraars springen in wao-gat Eis twaalf jaar tegen verdachte kinderpornozaak I )e?u|yü Kinderrechters bezorgd Agenda BINNENLAND A3 Kokkelvissers: schepen ombouwen tot oliezuigers COMMENTAAR BINNENLAND KORT Hinderwetverputning vernietigd Simons wil GVS wifzigen 'Uitstoot annonkk terugdringen' Architect Bodon «verleden rop wijzen dat Israël aan hel ladenken is geslagen. Niet =1 een de Britten die hun helikon ers hebben ingezet om de ver Ireven Palestijnen terug te ha en; maar ook het bizarre beelc ran Yasser Arafat op de Israëli >che televisie. [Wet onmiddellijk daarna wee iet gezicht van Rabin op d, Arabische televisiezenders r, ie al met al machtige Amerika ben die donders goed laten mer' ken, dat het swingende boven- baasje in Washington niet wi dat er ook maar één seconde verder wordt gepraat als he gaat om de Palestijnen in Liba non. Ook is in dat opzicht de druk op Rabin enorm. Maar alles bij elkaar opgetek an Rabin overleven; als ie- and hem uit de brand helpt Het Israëlisch Hooggerechtshof en vooral de nieuwe regering. Clinton kunnen deze zaak defi nitief oplossen. De afgelopen dagen is er in de VS veel gegoocheld met het ge- dachtengoed van John F. Ken nedy. Vrijwel iedereen leek te vergeten dat Kennedy zijn pre- sidentschap begon met het de bacle van de Varkensbaai. Een foutje kan gebeuren. Maar Ra bin zit nu in dezelfde positie en hij kan zich géén foutjes veroor loven. Volgens de Tsjechische grond wet moet er een Senaat komen, maar binnen de regeringscoali- I tie bestaat onenigheid over de vraag of de leden van het voor malige federale parlement daar voor de kandidaten moeten zijn. I Dat was aanleiding voor de ODS om de verkiezing van een president uit te stellen ('geen staatshoofd zonder Senaat'). Tegelijkertijd werden er in de ODS-getrouwe pers allerlei be zwaren tegen Havel gelanceerd, wellicht in de hoop dat hij zich zelf zou terugtrekken, zodat de 1 kleurloze ODS-favoriet Jan Strasky zich kandidaat zou kunnen stellen. Maar toen kwa men de Slowaken met de aan kondiging dat zij op de 26e januari een president zouden kiezen en toen moesten er in Tsjechië snel knopen worden doorgehakt. Gevolg is dat Havel nu de geza menlijke kandidaat is van de vier coalitie-partijen en de eni ge vraag die openblijft is of de mensen van-het ODS het zullen aandurven om in de(geheime) stemming tegen Havel te stem men. In Slowakije is lang gezocht naar een neutrale kandidaat voor het presidentschap, maar volgens premier Meciar was die nergens te vinden. Zijn partij, de HZDS, heeft daarom een kandidaat uit haar eigen gele deren naar voren geschoven: Roman Kovac, vice-premier en voormalig vakbondsleider. Anders dan Havel is Kovac geen 'onvermijdelijke' kandidaat. Hij beschikt slechts over de steun van zijn eigen partij, alle andere partijen hebben eigen kopstuk ken kandidaat gesteld. Daarmee lijkt een beslissing in de eerste ronde (waarin een drie-vijfde meerderheid vereist is) uitgeslo ten. Mocht Kovac uiteindelijk als winnaar uit de bus komen, dan zal Slowakije een president krijgen die nog in 1989 gepro beerd heeft lid te worden van de communistische partij. Slechts de fluwelen revolutie, waarin ene Vaclav Havel zo'n belangrijke rol speelde, voor kwam dat Kovac het begeerde partijboekje thuisgestuurd kreeg. probeert te redden door trots te melden dat dankzij de WD toch maar mooi de mensen die nu al een wao-uitkering heb ben buiten schot blijven. De verstoten minnares blijft met opgeheven hoofd door het leven gaan. Huwelijkspartner PvdA vindt het ook allemaal wel goed. Met hetzelfde argument als Bolkestein. De coalitie is gered. De wao ook? Welnee! Wat De Vries heeft bedacht is voor de toe komstige wao'ers slechter dan het oorspronkelijke kabinets plan. Gelukkig zijn die toekom stige wao'ers onbekend. Die kunnen niet protesteren of hun lidmaatschap opzeggen, zullen ze uiteindelijk bij de PvdA heb ben gedacht. In de Tweede Kamer staat deze week het debat over de met zo veel moeite tot stand gekomen herziening van de wao centraal- Verder wordt er nog gesproken over onder meer de indus- trieraad, detailhandel in indus triegebieden en de reorganisa tie van de kunstacademies, to de Eerste Kamer komt het alge meen financieel beleid aan de orde. DE STEM DINSDAG 26 JANUARI 1993 Door Carla Joosten ■Mijn kinderen zeggen dat ik 82 ben. Volgens mijn vrouw ben ik 16. Mijn huisarts schat mij ergens ach ter in de 50. Zelf voel ik mij 27, maar in mijn paspoort staat dat ik 47 ben.' Tekstdichter en presentator Ivo de Wijs illustreert hoe onbelangrijk leeftijd is. Hij doet dat bij de opening van 'het Europees jaar van de ouderen en solida riteit tussen generaties' in Den Haag. Wijzend naar zijn kalende hoofd erkent De Wijs dat 'herfst en winter aan mij vreten'. Erg vindt hij het ouder worden niet, al kondigt hij één ding vast maar aan: pasjes en kortingen wil hij als 60-plusser niet. „Mijn overleden moe der en mijn tante spraken zelden over iets anders dan over vrij reizen. Ik heb maar een vrije reis en dat is gelijk de laatste." Met Ivo de Wijs gruwen heel wat Ne derlandse ouderen van het verschijnsel seniorenpas. Zo blijkt uit een Europees onderzoek dat liefst 60 procent van de Nederlandse ouderen liever voldoende inkomen heeft dan een ouderenpas voor allerlei kortingen. Uit hetzelfde onder zoek blijkt trouwens ook dat de finan ciële positie van de Nederlandse oudere bepaald niet slecht is. 5,2 procent is heel welvarend en 46,8 procent welva rend, terwijl 41,3 procent 'met enige oppassendheid' kan rondkomen. 5,2 procent heeft moeite de eindjes aan elkaar te knopen en 0,8 procent heeft het moeilijk. Alleen de Deense ouderen hebben het volgens de onderzoekers nog beter. De Europese ouderen staan het hele jaar in de schijnwerpers. Maar niet alleen, want in 1993 gaat het ook om 'de solidariteit tussen de generaties'. Dat thema is niet voor niks gekozen, want met de toenemende vergrijzing krijgen de jongeren straks de zorg over de ouderen. En dat zullen ze weten ook. In alle Europese lidstaten zijn manifesta ties, conferenties en onderzoeksprojec ten over de vraag hoe de problemen die ontstaan door de vergrijzing moeten worden opgelost. Minister D'Ancona kondigde gisteren aan discriminatie naar leeftijd actief aan te willen pakken. Ze wil hierover overleg tussen maatschappelijke orga nisaties, het bedrijfsleven en de over heid. Discriminatie naar leeftijd is in Europa een wijdverbreid verschijnsel, blijkt uit een onderzoek van de Europese Com missie. Volgens D'Ancona komt discri minatie van ouderen (of jongeren) op grond van hun leeftijd het meest voor op de arbeidsmarkt. Ouderen zijn ver plicht op hun 65e of eerder te vertrek ken en komen al op jongere leeftijd niet meer voor een andere baan in aanmer king. ZIE OOK REGIO-DEEL C Van onze verslaggever Den Haag - Aids is een groot taboe binnen gevangenis- "D1 jL-opyvybpynplv nbl sen. Dat terwijl binnen gevangenissen naar schatting JJllIvoClIllJCAUCIv AvUlll honderdmaal zoveel mensen met aids en seropositieven voorkomen als in de vrije maatschappij. genispersoneel, waar angst heerst en gebrek is aan goede voorlichting over risico's en pre ventie en begeleiding." Aids komt in gevangenissen re latief zoveel voor, omdat veel gedetineerden al verslaafd aan harddrugs zijn - en via vuile naalden besmet - als zij opgeslo ten worden. Druggebruik in ge vangenissen is verboden, af kicken verplicht, maar 'iedereen weet dat in penitentiaire inrich tingen druggebruik voorkomt', aldus onderzoekster Mascha Zijl, die stage liep in het Huis van Bewaring Demersluis (de Bijl merbajes) in Amsterdam. Binnen de gevangenismuren be staan bijzondere besmettingsri sico's. Bijna de helft van de gedetineerden zit met een drug probleem. Veel verslaafden moe ten noodgedwongen hun spuit delen. Haar aanbevelingen aan justitie willen de gedetineerden meer grondrechten geven. Zo moet de gevangenisarts gemakkelijker en directer geconsulteerd kunnen worden en dient het recht op privacy en medische geheimhou ding beter gewaarborgd. Bij de medische verzorging zou een gedetineerde een vrijere keus en betere klachtmogelijkheden moeten krijgen. Volgens Erik van der Maal van de Bond van Wetsovertreders, de vereniging van (ex-)gedetineerden, vallen doden door slecht functione rende medische diensten in ge vangenissen. Het ministerie van justitie constateert echter weinig officiële klachten uit die hoek: tussen de 20 en 25 per jaar in ons land. De juriste/onderzoekster beveelt verder aan, gedetineerden niet volgens de 'cold turkey-metho- de' te laten afkicken, het van de ene op de andere dag staken van het druggebruik. Dat geeft licha melijk en geestelijk zoveel com plicaties, dat het gevaarlijk voor de gezondheid kan zijn. Mr. A. Rook van de afdeling delinquentenzorg van het minis terie van justitie, die het rapport overhandigd kreeg, is het er niet mee eens dat het aidsprobleem in gevangenissen onderschat wordt. Een onderzoek naar betere aids- voorlichting is gaande. Boven dien zei hij te betwijfelen of seks in de cel - en dus gevaar voor besmetting - wel zo vaak voor komt als gesuggereerd door de onderzoekster. Voor gedetineerden en voor ge vangenispersoneel moet dat ta boe doorbroken worden en meer informatie worden gegeven. Datzelfde geldt voor de risico's van onveilig seksueel contact. Ook dat taboe moet verdwijnen, omdat meer seksuele contacten in de cel voorkomen dan ieder een denkt, ook onder mensen die zichzelf niet als homoseksueel beschouwen. Gedetineerden moeten bovendien gemakkelijker aan condooms kunnen komen, (vervangende) methadon kunnen krijgen als zij druggebruiker zijn en hun injectiespuit kunnen des infecteren. Ook zouden terminale aidspa- tiënten gratie moeten krijgen om thuis hun laatste tijd te kunnen doorbrengen. Die aanbevelingen komen uit een onderzoekrapport 'Gezond heidszorg in de bajes', dat giste ren aan het ministerie van justi tie is aangeboden. Het onder zoek is door de Wetenschaps winkel Rechten van de Utrechtse universiteit verricht, op verzoek van voorlichtingsdiensten voor en groepen van gedetineerden en verslaafden en de aids-activisten van Act Up. Volgens Jeannine van Woerkom van Act Up begint aids binnen de gevangenissen een probleem te worden: ^Justitie blijft ont kennen dat aids een probleem is geworden, terwijl wij weten dat het aantal klachten toeneemt. Ook aan de kant van het gevan- Kapelle - De kokkelvissers in de Waddenzee willen hun schepen verhuren aan minis ter Maij van verkeer en wa terstaat. - De schepen kunnen dan worden ingezet om olie op te ruimen bij een ramp in de Waddenzee. Volgens secretaris J. Holstein van de belangenvereniging Kok kelsector zijn de schepen een voudig om te bouwen tot oliezui gers. Ze hebben al een zuigin- stallatie aan boord om kokkel zaad mee op te zuigen. Holstein denkt dat Maij een aan tal schepen kan inhuren om die permanent paraat te houden voor een ongeluk met een olie tanker. JORG HAIDER oogt als de ideale schoonzoon. Een correct geklede, uiterst beleefde heer die niet nalaat het democratisch gehalte van zijn partij te benadrukken. Maar onder deze uiterlijke kenmerken van goed fatsoen schuilt een zeer behoudend politi cus die met zijn ideeën dicht tegen het extreem-rechtse gedach- tengoed aanzit. Al jarenlang shockeert het enfant terrible van de Oostenrijkse politiek zijn collega's met zijn ongenuanceerde stellingnames en de Europese liberalen worden liever niet geconfronteerd met het feit dat Haider zijn rechts-nationale partij FPO een liberaal etiket heeft opgeplakt. Maar niemand kan om de successen van Haider heen. Hij speelt heel handig in op de groeiende haat tegen buitenlanders. Zijn persoonlijke populariteit stijgt en zijn partij krijgt steeds meer aanhang. Dat gegeven wijkt niet af van het beeld elders in Europa, waar rechts-nationalistische partijen eveneens winst boeken. In Oos tenrijk ligt dat onderwerp echter heel gevoelig. Dat land heeft zijn oorlogsverleden niet echt verwerkt. ten willekeurige Oostenrijker laat zich niet gauw verleiden tot een discussie over het verbond met het racistische Nazi-Duits- fend. De herinnering aan de dag in 1938 toen zich honderddui zenden Oostenrijkers hadden verzameld op de Heldenplatz in wenen om Adolf Hitler toe te juichen, is door de meesten verdrongen. Evenals de gruwelijke Tweede Wereldoorlog en het Oostenrijkse aandeel daarin. Zaterdagavond was de Heldenplatz wederom gevuld met hon derdduizenden mensen. Zij waren samengestroomd om te Demonstreren tegen de plannen van Haider. De voorman van de ftu heeft een petitie ontworpen over het vraagstuk van de outtenlanders. Onder de titel 'Oostenrijk Eerst' vraagt hij zijn andgenoten een twaalfpuntenplan te steunen dat moet leiden tot een sterke beperking van het aantal buitenlanders, zonder twijfel haalt Haider de steun van 100.000 mensen. Het j jnt ™oet c'e Petitie van Haider dus behandelen. Maar die onderdduizenden op de Heldenplatz maken duidelijk dat de Oostenrijkse bevolking niet over een kam geschoren kan worden, it massale verzet tegen de groeiende vreemdelingenhaat is een emoedigend signaal voor een land dat zich op dat punt nooit an zijn beladen geschiedenis heeft kunnen losmaken. De Duitse bondskanselier Kohl heeft een onderonsje met premier Lubbers tijdens een diner in de Haagse ridderzaal. De ministers van financiën en buitenlandse zaken, Kok en Kooij- mans horen toe. Kohl arriveerde gisteren in Nederland voor een Van onze Haagse redactie Den Haag - 'Hoe het uitein delijke wao-besluit van de Tweede Kamer er ook uit komt te zien, wij komen met een oplossing voor mensen die zich willen bijverzeke ren.' Dat zegt een woordvoerder van Aegon, een van de grootste ver zekeringsmaatschappijen van Nederland. Alle grote assuran tie-instellingen broeden op nieu we arbeidsongeschiktheidsverze keringen nu vast staat dat toe komstige arbeidsongeschikten gekort worden in hun wao-uit kering. De PvdA wilde vorige week dat er een plicht komt voor verzeke raars om alle werknemers van een bedrijf te accepteren voor een herverzekering. Het kabinet zag afgelopen week einde af van die acceptatieplicht. Volgens minister de Vries (So ciale Zaken en Werkgelegenheid) kan dat niet van de maatschap pijen worden verlangd, omdat er geen verzekeringsplicht is voor de werknemers. De grote verzekeringsmaat schappijen zeggen dat een ac ceptatieplicht niet nodig is. Ze zijn bereid collectieve verzeke ringen per bedrijf af te sluiten, mits alle werknemers zich dan verzekeren. Grote maatschappijen als Aegon, Nationale Nederlanden, de Amersfoortse en Centraal Beheer staan al in de startblokken. Iede re maatschappij is trouwens vrij om een verzekering af te sluiten. Wel zijn door het Verbond van Verzekeraars enkele globale af spraken gemaakt. Bij bedrijven tot 50 werknemers moet iedereen een gezondheidsverklaring in vullen. Bij grote bedrijven wordt naar de leeftijd van de werkne mers, de aard van de werkzaam heden en het ziekteverzuim ge keken. De drie vakcentrales FNV, CNV en MHP vinden het wao-voorstel van het kabinet onduidelijk en onrechtvaardig. Werknemers vanaf dertig jaar en de hoger betaalde werknemers zijn met het laatste kabinetsvoorstel een stuk slechter uit dan met het oorspronkelijke plan van het ka binet. Ze vinden verder dat het kabinet te veel heeft gekeken naar de opbrengst van de maatregelen en te weinig naar een rechtvaardige arbeidsongeschiktheidsregeling. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer dringen de cen trales erop aan niet akkoord te gaan met 25 januari (gisteren) als peildatum voor het bestaande wao-systeem. Het kabinet wil iedereen die vanaf vandaag ziek en uiteindelijk arbeidsonge schikt wordt onder het nieuwe stelsel laten vallen. De vakcen trales vinden dat mensen die ziek worden voor de ingangsda tum van het nieuwe stelsel nog onder de oude regeling moeten blijven vallen. Dan kan iedereen zich bijverzekeren. De Vries FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Van onze rechtbankverslaggever Breda - Tegen de 49-jarige Bredanaar H. van D., hoofd verdachte in de geruchtma kende kinderpornozaak met een aantal jonge Belgische meisjes, is gisteren voor de Bredase rechtbank twaalf jaar celstraf geëist. Officier van justitie mr. H. Bol haar achtte de vrijheidsberoving en verkrachting van drie meisjes van acht, negen en tien jaar uit Leuven, Antwerpen en Borger- hout bewezen. Naar zijn zeggen bevinden zich in het dossier zeer sterke aanwij zingen dat Van D. bij nog vijf soortgelijke zaken betrokken is geweest. De identiteit van een ander slachtoffer is bekend. Van de vier andere heeft de politie in de auto van Van D. een map met pornofoto's gevonden, maar ze weet niet wie het zijn. D'e verdachte heeft steeds ont kend dat hij met deze zaken iets van doen heeft gehad. Hij gaf gisteren tijdens de klinisch over komende behandeling van zijn strafzaak toe dat hij een liefheb ber van kinderporno is en daar voor in pornoblaadjes adverten ties zette. Hij ontkende echter dat hij zelf op de foto's voor komt en dat hij de meisjes ook maar ooit heeft gezien. Het meisje uit Leuven zegt dat het door beide mannen is ver kracht. De Bredase rechtbank achtte dat in de zaak tegen W. eerder deze maand bewezen. Zij veroordeelde hem voor het me- deplegen van verkrachting tot anderhalf jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk. De zaak tegen Van D. kwam aan het rollen toen een zendamateur op 7 augustus 1992 een gesprek hoorde dat Van D. via de autote lefoon had met H.B. Daarin was sprake van seks met kinderen en een aanstaande kidnapping. De twee sprakqn af elkaar in Apeldoorn bij het station te ont moeten. De zendamateur belde de politie en die hield beide mannen daar aan. Het zeer uitvoerig onderzoek heeft daarna de volgende bewijs middelen opgeleverd: de belas tende verklaringen van drie slachtoffertjes, de herkenning door getuigen van de handen en de tatouages van Van D. op sommige foto's, de zekerheid dat pornofoto's zijn gemaakt met de bij Van D. in zijn auto gevonden polaroidcamera, de herkenning van vier auto's en kleding die de man gebruikte en de administra tie over het gebruik van zijn autotelefoon via het Belgisch netwerk. Bolhaar omschreef de verdachte als 'een man met een lustbele ving die geen grenzen kent, to taal geobsedeerd is door kinder- seks, een maniak die kinderen louter als objecten ziet'. Hij wees op de negen eerdere veroordelin gen van Van D. voor zedenzaken en op de negentien onderzoeken tegen hem sinds 1965. Volgens de officier heeft de man een antenne voor zwakke, nieuwsgierige karakters als S.W. en H.B., die gevoelig bleken voor zijn zeer dominant gebrachte denkbeelden. Mede via hen kon Van D. zijn fantasie werkelijk heid maken. „Met deze man kunnen we geen risico's meer nemen", motiveerde hij zijn stra feis van twaalf jaar. Raadsman mr. J. Schoenmakers oordeelde dat Van D. geen eer lijk proces krijgt. De Bredase rechtbank heeft in haar vonnis tegen W. al opgenomen dat zij J V? Stel: je wilt een café binnen, maar in die stampvolle tent blijkt het zo'n chaec te zijn, dat de kastelein weinig meer weet te doen dan in paniek in het rond schreeuwen. 'Jij komt er niet in!,krijg je van de goede man te horen. Je staat raar te kijken, want jij bent immers niet schuldig aan de daar ontstane chaos, noch zal jouw buiten blijven de puinhoop doen verminderen. Pas als het café ver na sluitingstijd eindelijk leeg zal zijn, zal er misschien iets van orde heersen, maar als de kastelein zijn stamgasten niet beter in de hand weet te houden, zal de volgende avond precies hetzelfde gebeuren. Kiest de kroegbaas voor slimmigheid en gaat hij de door stamgasten aangerichte schade verhalen op nieu we klanten, dan moet je toch gaan denken dat de man er rare ideeën over zaken doen op na houdt. Het is een wat kromme vergelijking, maar is het met dat nieuwe wao-plan nou echt zo heel anders? Het onvermogen van achtereenvolgende kasteleins op So ciale Zaken om een betrouwbare clientèle op te bouwen en de weigering om op te treden als de werkelijkheid om maatregelen schreeuwt, laten ken nelijk geen andere uitweg. De last wordt op onschuldigen afgewenteld. A-socialer kan het bijna niet. MERIJN kort staatsbezoek. Vanochtend heeft hij besprekingen met diver se ministers en Kamerleden.jNa een lunch met koningin Beatrix en prins Claus keert hij vanmiddag weer terug naar Bonn. FOTO ANP Den Haag - De Raad van State heeft gisteren opnieuw een Hinderwetvergunning vernietigd die was verleend aan een veehouderij. Dit keer gaat het om een bestaande mestvarkens- en schapenhouderij in Velkel, die zonder Hinderwetvergunning werkte. Vorige week vernietigde de Itaad van State al een Hinderwet vergunning die was verleend aan een veehouderij in Ambt-Del den. Die uitspraak leidde tot onrust onder honderden boeren, omdat velen van hes een onvolledige of zelfs helemaal geen Hinderwetvergunning hebben. Het ministerie van VROM heeft al gemeld dat het studeert op aanpassing van de Hinderwet voor veebedrijven, omdat het de bedoeling was om uitbreiding van bedrijven in al verzuurde gebieden te voorkomen, niet om bestaande bedrijven met sluiting te bedreigen. Utrecht - Staatssecretaris Simons wil het Geneesmiddelenver goedingssysteem (GVS) wijmgen. Hij stelt voor geneesmiddelen die volgens de criteria van het GVS niet in een groep kunnen worden ingedeeld maar die oen ziekte of symptoom bestrijden waarvoor in bet GVS al andere medicijnen zitten, helemaal niet meer te vergoeden. In de GVS-groepen zijn onderling vervangbare geneesmiddelen ondergebracht. De gemiddeède prijs per groep geldt als vergoe- dingslilniet. Voor duurdere middelen moet de patiënt het prijsverschil zelf bijpassen. Mmons wil met de nieuwe maatregel een forse rem zetten op de onbeheersbare kostenstijgingen van geneesmiddelen die niet in het GVS ingedeeld kunnen worden. Den Bosch - De provincies, verenigd in het Interprovinciaal Overleg, vinden dat er strengere normen moeten worden gesteld aan de uitstoot van anaaoniak in gebieden met veel vee. Verplaatsing van veebedrijven en regionale inkrimping van de veestapel moet daarbij niet worden uitgesloten, De provincies vinden dat het overheidsbeleid niet ver genoeg gaat. De doelstelling mast worde» bereikt langs drie wegen. Aller eerst moeten technische maatregelen worden getroffen in de stallen. Daarnaast dienen veebedrijven zo veel mogelijk worden verspreid over heel Nederland. Lukt ook dat niet dan moet regionaal de inkrimping van de veestapel worden overwogen, j Amsterdam - De architect Alexander Bodon is vrijdag in zijn woonplaats Amsterdam op 86-jarige leeftijd overleden. Bodon was onder meer bouwmeester van de RAI. Hij is ook verant woordelijk voor de uitbreiding van het RAI-complex waaraan nu nog steeds wordt gewerkt. Veel van zijn belangrijke werken dateren van na de Tweede Wereldoorlog. Hij ontwierp het zwarte gebouw aan de Weesper- straat in Amsterdam waarin de psychologische faculteit van de Universiteit van Amsterdam Is gehuisvest. Rotterdam (anp) - De kinderrechters in het arondissement Rotterdam zijn ernstig verontrust over de in hun ogen gebrekkige manier waarop het ministerie van justitie de bijzondere behandeling van jeugdige veroordeelden uitvoert. Van D. ziet als de uitlokker van de verkrachting door W. Volgens Schoenmakers heeft Van D. geen kans gekregen zijn onschuld aan te tonen, omdat consequent geweigerd is hem in eigen persoon of op foto te con fronteren met de slachtoffertjes. De advocaat mocht zelf niet bij de verhoren van de kinderen zijn. De raadsman hechtte, in tegen stelling tot de officier, veel waarde aan het DNA-onderzoek bij Van D. en W. Daaruit is niet vastgesteld dat zij het meisje uit Leuven hebben verkracht. Wel is in dit kind sperma van een ander gevonden. Volgens Van D. en zijn raadsman moet er dus een derde in het spel geweest zijn. Datzelfde concludeerden zij ook bij de andere meisjes. De door die twee opgegeven signalemen ten van Van D. en van de auto waarin de dader reed, kloppen niet. Schoenmakers vroeg de rechtbank uiterst voorzichtig te zijn met de verklaringen van de meisjes. Vanuit die opvatting concludeerde hij op alle zeven beschuldigingen van de vijftien pagina's grote dagvaarding tot vrijspraak. Vonnis op 8 februari. Bijzondere behandeling in een (gesloten) strafinrichting wordt aan jongeren beneden de 18 jaar opgelegd na zeer ernstige ver grijpen en is te vergelijken met tbs voor volwassenen. De kinderrechters hebben alarm geslagen, omdat zij menen dat van uitvoering.van de opgelegde maatregel nauwelijks iets te recht komt. „De meestal gevaarlijke delin quenten worden na enkele maanden al met proefverlof ge stuurd. Als zij daar niet van terugkeren, kan door gebrek aan personeel in de inrichting op dat moment geen actie werden on dernomen en wordt de veroor deelde vaak pas maanden later teruggehaald. Het ontbreekt aan voldoende gesloten afdelingen in de jeugdinrichtingen en er is te weinig psychiatrische begelei ding om een goede behandeling te garanderen". Dit zegt de Rotterdamse kinder rechter mr. C. de Groot. Hij heeft de indruk dat het departe ment nauwelijks weet wat er in de inrichtingen gebeurt. Directe aanleiding veer de kin derrechters aandacht te vragen voor hun grieven, is de verlen ging van de bijzondere behande ling van een inmiddels ll-jtrige jongen waartoe de jeugdkamer van de Rotterdamse rechtbank gisteren besloot. Een half jaar nadat J.R. in een gesloten pavil joen van de jeugdinrichting De Eng in De Dolder was geplaatst, ging hij met proefverlof en kwam niet terug. De jongen was tot de bijzondere behandeling veroordeeld wegens een reeks van 33 zaken, zoals een roofoverval waarbij gróf geweld was gebruikt. Het duurde een maand voordat R. weer werd opgepakt. Een half jaar later ging hij weer met proefverlof om nooit meer in De Eng terug te keren. Tijdens dit proefverlof pleegde R. op 7 april vorig jaar samen met twee ande ren een overval op een fietser in Dordrecht. Daarbij werd het slachtoffer met messteken om het leven gebracht. R. werd ver oordeeld tot vier jaar gevange nisstraf en tbs. Het ministerie van justitie be strijdt dat het niet op de hoogte is van de gang van zaken in de inrichtingen. Een woordvoerder: „Er is structureel overleg tusseq de jeugdafdeling van het minis terie en de inrichting. Met name als het gaat om het verlenen yan verlof. Dat gebeurt pas na advies van de inrichting met toestem-! ming van het ministerie."

de Stem | 1993 | | pagina 3