'Weer ingreep wao nodig' WITLOF EN KIPPEBOUTEN. proken... Even van kroonprins naar loopjongen r VN-leger in Kroatië onder vuur Overlevingsplan DAF Storm treft vooral kust Teleurgestelde Brinkman legt schuld van zijn 4afgang' bij Lubbers Simonis: Opvolger Gij sen weer orthodox L •-J'v HUIS* Pech Voltreffer - 1 artijen twisten iver vissers fimnian verliest |iende partij hertrouwen in feconomie roeit weer Grote klant van Fokker haakt af [Olieprijzen stuk omhoog Illassa-ontslagen lin Amerika IN DEZE KRANT: Merijntje Aids probleem in gevangenis BREDA KREDIET Minder wind Witlof, 500 gram oh Kippebout, r ca. 1600gr,6stuks,©©©® O.™ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 1S£ lr~ Jr. le de |e- |n, lad ran ■an fer- PECH, DAT hadden zaterdag middag de spelers van de vol leybalvereniging Kikkers, die, uitkomen in de promotieklasse mannen, In het bijzonder Mare' Moens. De prestaties van dit team laten de laatste maanden nogal te wensen over. Zaterdag zag het er allemaal positief uit. Morres 2 werd goed, aangepakt en Kikkers kwam| zelfs op een 2-1-voorsprong. In de vierde set sloeg echter het noodlot toe. Kikkers was met slechts zes spelers, toen Mare Moens met kramp het veld moest verlaten. Kikkers zag de riante voorsprong omgezet worden in een 2-3-nederlaag. Eindredactie: Ton Koomen. Bijdragen: Eddy de Schrijver en Willy van Leeuwen. Falko Zandstra in Nieuwe Revu: „Ik Is ik een week verkeerd gegeten heb. weer meenemen en dan word je t, word je vanzelf serieuzer." or, vijftiende op het EK schaatsen, in rie keer uitgaan heb je het toch wel j niet zo hard train, ga ik weieens mee is leuk om dan een keer uit je dak te el op uitgekeken." je Keulen-Deelstra in het Algemeen ;sen hobby noemt, kun je net zo goed in Sport International: „Een schor- j ipsport net zoiets als de doodstraf." in Voetbal International: „Het is hier goed geregeld, vind ik. Véél te goed. een irge teit. ier- eeft nn- lat- de ze de :ren on- :tie, De nen de .na- in ule- den die iaar Ine- rij- der. !ees Ion 'ger ddy Jo de Koeyer, Rob Claerhoudt, Ericl Gryp, mijn broer Ronny Roets en I mijn persoontje toegezegd. An dere spelers worden nog bena-l derd of nemen de invitatie nog in I overweging. We proberen Qel winnaars van de vorige 'edities er I uiteraard bij te krijgen. Daar-I naast ben ik nog bezig met een tweetal topspelers, maar die I moeten nog hun toestemminS geven." Men verwacht weer een enerve-j rende strijd als het startsein wordt gegeven. Er wordt ge"l speeld naar sets van 15 caraw-1 boles en twee gewonnen sets le-1 vert de partij zege op. Ook de eindstrijd wordt over twee ëe' wonnen sets van 15 caramboles J betwist. De acht finalisten wor den verdeeld in twee poules w"! vier spelers en de eerste twee ƒ1 de poule stromen door naar de kruisfinales. De winnaars van die kruisfinales betwisten de f' nale en de verliezers spelen o® de derde en vierde plaats. I nummers drie en vier in de poj1" les spelen komen tegen elkaar i actie voor achtereenvolgens I vijfde en zesde en de zevende achtste plaats. |Wom»wuB|Klo»non n laten horan via een Klemtie en hot komt in orde immers I(ieSsen (een op de drie» lezen uw advertentie. '0mdat zi| speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren tienduizenden Stem-lezers en DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DINSDAG 26 JANUARI 1993 I I I I I slaggever was ter plaatse om J Zeeuw te interviewen. Niks aal de hand op het eerste gezicht maar Raas begon toch een achter zijn oren te krabben toen die verslaggever hem dm delijk maakte dat er geen enkeJ le naam van een sponsor mochtl genoemd worden. „Nou dan wordt het wel lastii als ik geen WordPerfect of Detd Jeans mag noemen. Als we zd bezig blijven zullen sponsop nooit in de rij staan," alduj Raas. Toevallig heet de pl0ed van Jan Raas WordPerfect en was de reden dat de ploeg d Axel aanwezig was gewoon hei uitreiken van kleding door col sponsor Toon Deij van Detd Jeans. Het zou van de dolle zijn als er straks overal door ethej geschald wordt dat de ploJ van Jan Raas 'ploeg van goed geprogrammeerde renners! heet. SCHEIDSRECHTER CARLO de Baerdemaker kreeg het za-, terdag in de sporthal De Veer-| hoek in Oostburg zwaar te ver-, duren tijdens de volleybalwed strijd YVC-Morres 3. YVC-speler Bram de Bliek sloeg zijn harde opslag recht, tegen het lichaam van De Baer-, demaker. Die moest toen even over de 'pijnlijke plaats' wrij-L ven voordat hij de wedstrijd] kon vervolgen. Hier en daarf werd gegniffeld voor deze vol-! treffer zonder opzet, Of was dat l niet het geval? Bram de Bliek I voelde zich toch enigszins! schuldig en schudde tussen de eerste en tweede set de arbiter! even de hand. Dapper vervolg- de De Baerdemaker de wed-| strijd. p Haag - De Tweede-Kamer hes van het CDA en PvdA jchillen van mening over het jten van delen van de Ooster en de Waddenzee voor kokkel- en mossel visserij. De schaart zich achter het van minister Bukman. Het IA is tegenstander. IZIE ZEELAND -C1 Lorenzo de el EscoriaL - [baker Jan Timman heeft de inde partij van de finale van A kandidatentoernooi verloren, lil zwart capituleerde hij tegen (Brit Nigel Short op de veer- iste zet. Uit de laatste vier itijen heeft Short nog ander- all punt nodig om zich te plaat voor de tweekamp om het ereldkampioenschap tegen ti- Houder Gari Kasparov. llZIE SPORT - BI Haag - Voor het eerst sinds maanden heeft de consu laat weer wat meer vertrouwen |a de economie, meldt het Cen- lal Bureau voor de Statistiek, wallend is dat de consumenten teerste weken van het jaar veel tarzame goederen hebben aan kocht. (tasterdam - Opnieuw een te- voor Fokker. De Ierse leasemaatschappij GPA wil 17 i Fokker-100-toestellen fcet afnemen. Fokker probeert lie toestellen nu bij een andere leasemaatschappij onder te krengen. ■IZIE ECONOMIE-A5 llonden - De prijzen van ruwe lolie en olieprodukten zijn giste llen flink gestegen onder invloed Jvan berichten, dat de olieprodu cerende landen die zijn aange wen bij de OPEC hun produk- |lie gaan beperken. De OPEC begin volgende maand bij leen om een definitief besluit [over de produktiebeperking te (semen. ISew York - Bij twee Ameri kaanse concerns moeten tiendui- I zenden banen verdwijnen. Bij liet warenhuis Sears alleen al [verdwijnen 50.000 arbeidsplaat- pen. Bij McDonnel Douglas moe- dit jaar nog 8700 werkne mers afvloeien, nadat daar vorig |iaar al 22.000 werknemers zijn ABC/'t Zonneke roeit nog steeds opnieuw het inmiddels bekende IC/'t Zonneke gehouden. Dit sterk j iet regionale en Belgische drieban- aart. In april wordt de finale van vandaag 2 katernen Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Bis-schop Zware gevechten om brug bij Maslenica, nu in handen van Kroaten ©ANP /De Stem Dubrovnik Van onze redactie buitenland Zagreb - Bij hevige gevech ten in de Kroatische provin cie Krajina zijn gisteren twee Fransen van de VN-vredes- macht gedood. Drie anderen raakten gewond. De Franse blauwhelmen waren terechtgekomen in een schoten wisseling tussen het Kroatische leger en Serviërs. Volgens woordvoerder Heijs van het Nederlandse VN-bataljon in Krajina lopen de Nederlandse soldaten daar geen gevaar. De Nederlanders mogen echter vanwege de oplaaiende oorlog in Kroatië hun kazernes niet verla ten. Er zijn maatregelen genomen om de Nederlandse soldaten indien nodig snel uit Krajina te kunnen evacueren. De Nederlandse soldaten, die verantwoordelijk zijn voor de verbindingen tussen de diverse VN-bataljons, zitten vlakbij de brug van Maslenica, waar de afgelopen dagen felle strijd is gevoerd tussen het Kroatische leger en Serviërs. Het Nederlandse VN-transport- bataljon in het hart van Bosnië- Hercegovina heeft sinds gisteren de transporten van hulpgoederen voor noodlijdende Bosniërs moe ten staken wegens oplevende ge vechten tussen Kroaten en mos lims. De enkele dagen geleden opge laaide strijd in Krajina dreigt te ontaarden in een regelrechte (nieuwe) oorlog tussen Kroatië en klein-Joegoslavië. Eenheden van het Joegoslavi sche leger treffen voorbereidin gen voor gevechten in Kroatië aan de zijde van de Servische bevolking. Ook honderden Servische vrij willigers maken zich op voor hulp aan hun volksgenoten. Ze verzamelden zich in Belgrado. Ondanks beloftes van de Kroati sche president Tudjman dat zijn troepen het offensief zouden beëindigen, breidde de strijd zich gisteren uit. Kroatische troepen veroverden onder meer het vliegveld Zemu- nik en verscheidene dorpen er omheen op de Servische milities. De regering van klein-Joegosla vië heeft de Verenigde Naties om een spoedzitting van de Veilig heidsraad gevraagd. Volgens Belgrado heeft de strijd in Kraji na al aan zeker 650 Serviërs het leven gekost. In heel Bosnië laaide de strijd gisteren weer op. In de hoofd stad Sarajevo kwamen zes men sen om het leven. I Amsterdam - In gevangenissen |hjn ongeveer honderdmaal zo- peel mensen besmet met het laidsvirus dan in de vrije maat- I schappij. Dat komt omdat bijna I helft van de gevangenen ver- I slaafd is en dat er meer seksuele I contacten onder gevangenen zijn oan wordt verondersteld, blijkt I een onderzoek. De voorlieh- moet dan ook drastisch I «'orden verbeterd. 12IE BINNENLAND-A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA-fractie- leider Brinkman waar schuwt voor nieuwe ingre pen in de wao. Hij deed dat gisteravond op een spreekbeurt in Zoeterwou- de. Brinkman verdedigde het wao- compromis dat nu op tafel ligt, en dat de Kamer vandaag be handelt. Maar tegelijkertijd waarschuw de hij dat in de toekomst moge lijk nieuwe ingrepen nodig zijn. Dit omdat de kosten voor het ontzien van de huidige wao'ers (drie miljard gulden) niet volle dig gedekt worden door de har dere maatregelen voor de nieuwe wao'ers. Er resteert een finan cieel gat v3n 1,8 miljard. Grote verliezer „Als het aantal wao'ers niet hard genoeg terugloopt, zijn opnieuw maatregelen nodig. Dan moeten we hardere financiële prikkels inbouwen om te voorkomen dat mensen in de wao terechtko men", aldus Brinkman. Lubbers is er de schuld van dat de CDA-fractieleider allerwege wordt aangemerkt als de grote verliezer van het wao-debat, verwijt Brinkman de premier. Brinkman is zeer teleurgesteld over de afloop van dat debat. Vooral het feit dat hij wordt afgeschilderd als de verliezer, omdat hij gedwongen werd het kabinetsvoorstel te accepteren, steekt hem. De gedoodverfde opvolger van Lubbers als partijleider zei dat hij de hele vorige week de in druk heeft gehad, dat hij vrij kon onderhandelen met de WD. „De premier heeft keer op keer duidelijk gemaakt, dat de Kamer de zaak zelf kon afhandelen. Dat waren de regels. Hij zou geen 'onaanvaardbaar' uitspreken. Maar tijdens het spel werden de spelregels veranderd." Brinkman doelt dan op afgelo pen zaterdagavond, de avond waarop minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld van So ciale Zaken de twee fractielei ders een eindbod voorlegden. Zij maakten duidelijk dat ze op zouden stappen wanneer Brink man en Wöltgens dit niet zouden accepteren. Zij hadden daarbij de steun van Lubbers en vice- premier Kok. Na afloop van zijn spreekbeurt zei Brinkman deze gang van za ken 'vreemd' te vinden. Gisteren heeft het kabinet zijn goedkeuring gehecht aan de wao-voorstellen van De Vries en Ter Veld. Gisteravond volgde de fractie van de PvdA. Brinkman had, zich dit weekein de moeten houden aan het ak koord dat zijn partij had bereikt met de WD over de wao, zegt fractievoorzitter Kaland van de CDA-fractie in de Eerste Kamer. Volgens Kaland heeft de politiek 'aanzien verspeeld' en heeft hij een gevoel van 'plaatsvervan gende schaamte' overgehouden aan de onderhandelingen en de uitkomsten van het weekeinde. „Als je nu bijna twee jaar bezig bent en uiteindelijk levert het niets anders op dan verplaatsing van lucht, dat is toch vreselijk voor de politiek", aldus Kaland. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 EN BINNENLAND-A3 Staatssecretaris Ter Veld (voorgrond) en minister De Vries van Sociale Zaken- 30 Jaai - financiering: Lid N V F Gevolmachtigde van div bancaire instortingen Van onze verslaggever Maastricht - Kardinaal Simonis verwacht dat de opvolger van bisschop Gijsen, die zaterdag onverwacht aftrad, een orthodoxe bisschop zal zijn, rechtzinnig in geloof en zeden. Dat heeft hij vanuit Bonaire verklaard voor de NCRV-radio. De kardinaal denkt dat de nieuwe bisschop daarom ook opnieuw weerstand zal op roepen in Limburg. Door Henk Bouwmans en Debbie Langelaan Zoeterwoude - Elco Brink man, is niet bang. Met opge heven hoofd keek hij de CDA-goègemeente in het Zuidhollandse polderdorp Zoeterwoude-Rijndijk gis teravond recht en diep in de ogen. Er moest iets rechtgezet wor den. De aanval is altijd de beste verdediging, vond de zelfbe wuste CDA-fractievoorzitter. Want oh, wat waren ze enorm geschrokken. Vrijwel algemeen werd Brinkman in de media de schuld in de schoenen gescho ven van de bijna-kabinetscrisis. Zijn 'overspel' met de WD, al was dat dan uitgelokt door de PvdA-fractie, werd omschreven ais een 'dodemansactie' die hem degradeert tot loopjongen, in plaats van kroonprins van Lubbers. Maar, zo vroeg Brinkman zijn publiek, had die Grote Baas niet zelf de spelregels veran derd? De fractieleiders mochten het toch zelf in de Tweede Kamer uitvechten? Dat had premier Lubbers keer op keer beloofd. Wie schetste dus Brinkmans verbazing toen het kabinet onder leiding' van Lubbers zaterdag zelf Brink man tot de orde riep. Elco Brinkman zei het niet met Brinkman FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP zoveel woorden, maar als hij de verliezer is in de wao-crisis dan is dat toch vooral de schuld van Lubbers. Een openlijke aanval op het leiderschap van Lub bers. Dat is ongewoon in chris ten-democratische kring. Maar voor wie Brinkman kent, is dat niet verrassend. Brink man laat niet met zich sollen, dat heeft de PvdA vorige week ook gemerkt. Vanzelfsprekend moet een coa litie zelf proberen de proble men op te lossen. Maar ze moe ten Brinkman niet uitdagen. Als PvdA-fractievöorzitter Wöltgens denkt dat Brinkman niet met de VVD durft te on derhandelen, ook omdat de kie zers dat zullen afstraffen, is Wöltgens bij Brinkman aan het verkeerde adres. Als fractievoorzitter heeft het leven Elco Brinkman altijd toe gelachen. Hij ontpopte zich tot het nieuwe, moderne gezicht van het CDA. Hij zit altijd keurig in het snel gesneden pak, ziet er onberispelijk uit, is een tikje ijdel. Hij predikt meer respect voor Het Gezag, de dokter, de dominee, en de schoolmeester. Brinkman toont zich vooral een ongeduldig fractievoorzitter. Hij jaagt het kabinet steeds opnieuw op tot daadkracht. 'Niet talmen' en 'niet treuze len', heft hij het uitgestoken vingertje in de richting van Lubbers en Kok. „Als je moeilijke dingen in de politiek uit de weg gaat, ben je geen knip voor de neus waard." Die Elco Brinkman werd afge lopen voorjaar door Grote Baas Lubbers definitief aangewezen als troonopvolger. Het overviel Brinkman dat hij toen al, twee jaar voor de verkiezingen in 1994, werd uitverkoren. Zijn positie was weliswaar on omstreden, maar Brinkman be sefte als geen ander hoeveel risico's die uitverkiezing in hield. Zelf zou hij niemand met zo'n lange stageperiode opza delen. Het moest dan ook een keer mis gaan. Na een aanloop de afge lopen maanden, waarin hij ver schillende keren bakzeil moest halen, kwam afgelopen week einde de grote klap. Hij dacht in zijn inmiddels bijna onbegrensde zelfvertrou wen, dat hij rustig met de WD zaken kon doen. Waar hij niet op rekende was dat het kabinet tenslotte voor het voortbestaan van de coali tie zou kiezen, en niet voor een publiek succes van Brinkman. „Ja, als de spelregels tijdens het spel worden veranderd, houdt het op", zo zei hij gister avond verongelijkt. Het was de ergernis van de kroonprins: hij had toch zo zijn best gedaan. De hele vorige week heeft hij zich niet laten afleiden. Zelfs niet toen premier Lubbers vrij dagavond vond dat het speel kwartier voorbij was en dat Brinkman en Wöltgens weer met elkaar moesten praten. Brinkman wees zaterdagmid dag doodleuk het voorstel van de sociaal-democraten als on aanvaardbaar van de hand. Hij hield tot het laatste toe vol, maar moest buigen. Maar zelfs zo'n nederlaag is voor Brink man uit te leggen. Hij weet die zelfs om te buigen tot een triomf. Want, zo zegt hij, het CDA heeft tenslotte het kabinet gered. „De krantekoppen hadden ook kunnen zijn: Brinkman laat ka binet vallen." Brinkman slaat zich op de borst: hij is geen wegloper. „Ik ga met opgeheven hoofd door." Vandaag wordt een reddingsplan gepresenteerd voor het noodlijdende DAF. Nog geen vijftig jaar nadat Van Doorne met de produktie van vrachtwagens begon balanceert het bedrijf op de rand van de afgrond. Verwacht wordt dat overleven ten koste gaat van nog eens honderden banen. ZIE ECONOMIE - A5 Vanaf vandaag neemt de wind wat af. Overdag af en toe zon en nog een verspreid buitje. In de avond toenemende bewolking en buien. Van onze verslaggevers Breda/Terneuzen - De zware noordwesterstorm die maandag woedde, heeft vooral op zee en langs de kust grote problemen veroorzaakt. Door de combinatie van storm en springtij dreigde zo'n hoog waterpeil te ontstaan dat Rijks waterstaat de beheerders van de dijken waarschuwde. Zo moest het Hoogheemraad schap West-Brabant voor het eerst sinds vijf jaar dijkbewa king instellen voor de dijk langs de Donge ter hoogte van Raamsdonksveer. Er werden zandzakken gereed gehouden voor het geval het water over de dijk zou komen. In Zeeland gingen de schuiven van de stormvloedkering in de Oosterschelde gistermiddag dicht. Het was de dertiende keer sinds de opening van de kering in 1986 dat de schuiven moesten worden gesloten. Een voor Terneuzen voor anker liggende ertstanker raakte gis termorgen op drift. Sleepboten brachten het schip weer terug naar de ankerplaats. Op de Noorzee verloor een con tainerschip bij Texel een deel van zijn lading. In één van de twintig vermitte stalen containers zit de explosie ve en brandgevaarlijke stof musk xyleen. Inmiddels blijkt dat de duinen' langs de Noordhollandse kust forse schade hebben opgelopen door de stormen van de laatste weken. De grootste schade is aangericht bij Callantsoog en Den Helder. De Hagelunie ontving vijfhon derd meldingen van glastuinders die bij elkaar ongeveer drie mil joen gulden schade hebben opge lopen. (ADVERTENTIES) Met het onverwachte terugtreden van Gijsen dreigt ook de benoeming van een opvolger van bisschop Ernst van Breda opnieuw vertraging op te lopen. De congregatie van bisschoppen zal de benoeming van de twee nieuwe bisschoppen waarschijnlijk in samenhang met elkaar willen bekijken, De opvolging van Ernst speelt al van mei vorig jaar, toen zijn verzoek om leeftijdsontslag door de paus werd ingewilligd. De benoeming van zijn opvolger liep eerder al vertraging op, omdat er een nieuwe nuntius aantrad. Deze aanbiedingen gelden van dinsdag 26 t/m zaterdag 30 Januari a.s. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats:. i (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. IE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1