e* GEN 'AAL sien Doek valt voor huizen Othene Varende expositie Aqua Art groot succes :an zijn, en College Sas wil overlast vrachtverkeer aanpakken POLITIE RAPPORT 'tijden luisbezorgd! ■RIALEN ot College laat zeven woningen aan Reuzenhoeksedijk Terneuzen slopen Groen licht voor eerste Op zoek naar vuur kinderdagverblijf Tholen Randgemeenten maken samen een vuist tegen expansiedrift van steden Bedrijvencontactdag in Vlaanderenhal in Sas Geen nieuwe gevallen van besmetting in ziekenhuis Oosterhout INENTEN NU "DINGEN o.a.: fact disc spelers - disc spelers enz. tel. 01155- 1930 Ook voor orgels, ino's, keyboards ZEELAND C3 Knutselmiddag in Rivierenhuis Terneuzen 1993 X 5^ FUT |ar garantie ïl-Tel. 01155-1451 de stem dinsdag 26 januari 1993 noordstraat 39 Van onze verslaggever Terneuzen - De zeven woningen aan de Reuzenhoeksedijk bij de kruising met de Rooseveltlaan in Terneuzen worden definitief ge sloopt. Deze sloop is volgens wethouder J. van Rooijen nood zakelijk in verband met de komst van de nieuwe stadswijk bij Othene. De Reuzenhoeksedijk moet worden ver breed om een goede ontsluiting moge lijk te maken. Door de bewoners van de zeven huizen werd een aantal alterna tieven aangedragen fnaar die werden door Van Rooijen gisteren als onhaal baar bestempeld. „We hebben richting de bewoners een harde keuze gemaakt. De woningen moeten wijken", aldus Van Rooijen. De Oostelijke uitbreiding in de Nieuwe Othenepolder en de terreinen oostelijk en zuidelijk daarvan bestaat uit de bouw van 2700 woningen in de komen de twintig jaar. Voor de eerste tien jaar staan 1500 woningen op de rol, geba seerd op de bouw van ongeveer 115 per jaar. Eind dit jaar wordt begonnen met de bouw van de eerste woningen. De bewoners van het rijtje woningen vroegen de Reuzenhoeksedijk te ont zien. Gevraagd werd alleen de aanleg van een nieuwe weg bij de Churchill- laan. Volgens Van Rooijen momenteel een onmogelijke zaak. „De investering is nog te hoog en we weten nog niet hoe breed die weg moet worden. Bovendien verliest de wijk door die nieuwe weg aan aantrekkelijkheid. Je moet dan bij voorbeeld met geluidswallen gaan wer ken. Het is daarom nodig op termijn twee goede ontsluitingen te hebben". Van Rooijen doelde daarbij op verbre ding van de Reuzenhoeksedijk en door trekking van de Churchilllaan bij ver pleeghuis Ter Schorre over het uitwate ringskanaal. Bedoeld om het verkeer een beetje te spreiden en de nieuwe wijk mag in de ogen van het college geen wormvormig aanhangsel van de stad worden. Het is volgens Van Rooijen ook logisch dat eerst de Reuzenhoeksedijk wordt aangepakt. „De bouw van scholen en winkels in de nieuwe wijk zal nog wel enige tijd duren. De Reuzenhoeksedijk sluit aan op de Serlippensstraat. Scho len en een supermarkt zijn in de buurt". Het rijtje huizen gaat vermoedelijk vol gend jaar tegen de vlakte. Binnenkort krijgen de bewoners een uitnodiging om te praten over alternatieve huisvesting. Inmiddels is voor de nieuwe wijk een zogenaamd ontwerp-eindplan opge steld. Daarin staat in grote lijnen hoe de nieuwe wijk er uit moet zien. In maart wordt mogelijk bekend welke projectontwikkelaar met dit plan aan de slag gaat. Het college onderzoekt momenteel of de gemeentelijke inbreng beperkt kan blij ven tot de aanleg van de riolering en de wegen. De rest komt dan op het bordje van de projectontwikkelaar. Die bouwt en verkoopt de woningen en bepaalt de grondprijs. „Momenteel verkopen wij de grond. Maar daar gaat een hoop ambtelijke tijd een een streng gedetail leerd plan in zitten. En de gemeente wil geen grondboer meer spelen". Het be sluit over de nauwere samenwerking met de projectontwikkelaar is nog niet gevallen. De gemeente bekijkt eerst wat de voordelen zijn. De projectontwikkelaar krijgt volgens Van Rooijen in ieder geval geen vrije rol. „De hoofdstructuur van de oostelij ke uitbreiding staat vast. De wijk vol doet aan onze criteria". Tholen - De gemeente Tholen wil een kinderdagverblijf vestigen in de gelijknamige kern op het eiland. De raad stelde gistermiddag een krediet beschikbaar voor onderzoek naar een verbouwing van de voormalige huishoudschool De Oester schelp. Fracties van de SGP en RPF/ GVP weigerden principieel me dewerking te verlenen aan de mogelijkheid tot klnderdagop- vang. Door de Stichting Kinder opvang Tholen en omstreken zijn verschillende plannen voor verbouw aangedragen, maar de ze plannen waren te duur in relatie tot de rijksbijdrage. Na veel gesprekken stelden B en W voor verbouw van De Oester schelp tot kinderdagverblijf als gemeente te ondersteunen, op voorwaarde dat de Stichting het aangepaste gebouw koopt. Raadsleden vroegen zich giste ren af of het gebouw geschikt te maken is, geen achterstallig on derhoud vertoont en waarom de gemeente na de verbouwing niet gaat verhuren. Volgens wethouder J. Versluijs wordt aan algemene eisen voor vestiging van een kinderdagver blijf voldaan en zal enig achter stallig onderhoud in de verbou- Van onze verslaggever Terneuzen - Buurtvereniging Hof Zeldenrust en St. Annapol- der in Terneuzen houdt woens dag 27 januari een knutselmid- dag in het Rivierenhuis. De mid dag begint om 14.00 uur. Kinderen van 6 tot 12 jaar kun nen onder begeleiding lampion nen maken. De kinderen kunnen zaterdag 30 januari met de zelf gemaakte lampionnen meelopen in de lampionnenoptocht. De optocht start om 19.30 uur vanaf het Rivierenhuis. Kinde ren die niet mee konden doen aan de knutselmiddag kunnen zelf een lampion meebrengen. Voor de start zullen ook lam pionnen te koop zijn. Voor de pc-gebruikersgroep van de buurtvereniging wordt zater dag 30 januari een bijeenkomst gehouden in het Rivierenhuis. De middag begint om 14.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. wing meegenomen worden. We gens hoge risico's voor de ge meente wordt het gebouw in eigendom overgedaan. De gemeenteraad werd gisteren ook om financiële medewerking gevraagd voor sloop van de voormalige Montessorischool in Tholen. De gemeente moet flink in de buidel tasten omdat een gespecialiseerd bedrijf een aan zienlijke hoeveelheid asbesthou dend materiaal dient te verwij deren. Buitenbeplating van het gehele schoolgebouw, aange bouwd lokaal en cv-ruimte be vatten asbesthoudende stoffen. Extra kosten voor asbestsane ring, verdere sloop en bouwrijp- maken van het terrein gaan de gemeente 210.000 gulden kosten. Het is voor de eerste maal dat Tholen met een asbestprobleem geconfronteerd wordt. Raadsle den wilden weten of het college van plan is mogelijke locaties met asbest te inventariseren en waarom er maar een offerte was van asbestverwijdering. Ook stelde de raad prijs op goede voorlichting voor burgers. Wethouder J. van der Jagt legde uit dat sloopkosten bij verwer ving van panden in de toekomst extra goed bekeken zullen wor den. Een toetsing van de prijs was niet mogelijk, het veilig heidsaspect stond voorop. Ver wijderen van asbest is volgens de portefeuillehouder erg duur om dat bij de werkzaamheden er een toezichthouder nodig is en er met de vereiste veiligheidskle- ding slechts kort gewerkt kan worden. Van onze verslaggever Sas van Gent - De aparte parkeerterreinen die B en W in de gemeente Sas yan Gent voor vrachtwa gens willen aanleggen bieden niet de oplossing om het vrachtverkeer definitief uit de woonwijken te weren. De vrachtwagenchauffeurs kunnen namelijk niet ver plicht worden hun wagens daar te parkeren. B en W zoeken het dan ook in een aanpassing in de Algemene Politieverordening (APV) waarbij het vrachtwagens in bepaalde wijken een parkeerverbod krijgen opgelegd. Het college verwacht, zo blijkt uit een voorstel aan de raad dat donderdag 28 januari wordt behandeld, hier mee om de overlast voorgoed uit de wereld te kunnen helpen. Het Sasse gemeentebestuur wil van de geparkeerde vrachtwagens in de kernen af omdat ze de schaarse parkeerruimte in beslag nemen, het uitzicht van een groot aantal bewoners wegneemt en ze tot gevaarlijkse Van onze medewerker Ronald Veretraten Sas van Gent - Met een be langstelling waar een gemid delde galerie jaloers op zal zijn, kan de varende ten toonstelling Aqua 'Art die gisteren Sas van Gent aan deed als een groot succes worden beschouwd. Rijen van belangstellenden en schoolkinderen schuifelden langs de vijftig werken die aan boord van de 'IJzer' waren op gehangen. En wat ze konden zien was van uiteenlopende aard: portretten, landschappen, beelden, fantasietekeningen, in een bonte mengeling van kleu ren. De kunstwerken zijn niet door 'gewone' artiesten ver vaardigd. De tentoonstelling is opgezet door La Rameé, een atelier van het Centrum Konin gin Fabiola in Neufvilles. Aqua 'Art was een van de plan nen die vorig jaar werden aan gemeld in het kader van Eucrea, een project van de Europese gemeenschap. Vanuit Neufvilles zette beeldhouwer Yves Poel man, atelier-leider van La Ra meé, de expositie op. Het Euro pese karakter komt tot uiting door bijdragen uit België, Frankrijk, Engeland en Duits land, Denemarken en Italië. Van Nederlandse zijde waren bijdragen van De Sterre uit Clinge te bewonderen. De boot maakt een veertien daagse rondreis door Frankrijk, België en Nederland. Met Mons Mensen van dagverblijf De Dagboog uit Terneuzen nemen een kijkje op de 'IJzer'. als begin- en Brussel als eind punt wordt in negen plaatsen aangelegd. Sas van Gent, de enige Nederlandse gemeente waar de tentoonstelling was te zien, werd gisteren vertegen woordigd door wethouder L. Marquinie. Hij zag de belang stelling met genoegen aan. „We hebben scholen aangeschreven en instellingen die daarvoor in aanmerking kwamen. Er is mooi werk te zien. Je moet er natuurlijk rekening mee hou den, dat het is gemaakt door verstandelijk gehandicapten. Maar toch, er is werk bij dat wij niet zouden kunnen." Ontegenzeglijk waar, want ter wijl er schilderijen en tekenin gen bij zijn die puur om hun foto camile schelstraete expressie kunnen worden ge waardeerd, zijn er ook voor beelden van kwalitatief hoog waardige kunst. Vergelijkingen van uiteenlopende aard dringen zich op. Even lijkt het alsof er een werk van Egon Schiel op het bovendek hangt. En bene den zijn cartoon-achtige teke ningen te zien die doen denken aan de chaotische, 'klare-lijn' stijl van Theo van den Boog aard. De metalen beeldjes van Don Quichotte en Sancho Panza val len op, evenals de portretten van de 19-jarige Pascale Vyncke uit Etterbeek. Eén daarvan beeldt de zanger Jacques Brei uit, inclusief geprononceerde onderkaak en dikke lippen. Op merkelijk is, dat zijn gezicht zwart is. Zelden zal de 'soul' van de chansonnier beter zijn getroffen. Sommige verstandelijk gehan dicapten hebben met hun werk al eerder grenzen overschreden. „Neem nu het werk van Serge en Alain Delauney", zegt mede werkster Blance Verhagen. „Dat is al over de hele wereld te zien geweest. Tot zelfs in Japan toe." Zij was erg tevreden over de toeloop gisteren. „We hebben nog niet eerder zóveel belang stelling gehad. Aan de andere kant betreurt zij het dat de tentoonstelling in zeven haasten moest worden opgezet. „Dat krijg je met zo'n EG-subsidie. Vóór een bepaalde datum moet het project gereali seerd zijn, anders komt het geld er niet. We hebben daardoor niet de tijd gehad om meer samenhang in de tentoonstel ling aan te brengen." De ten toonstelling vaart vandaag weer verder en is morgen te zien in Dendermonde. Emblemen gestolen Axel - Van een aan de Wal- straat in Axel geparkeerd staande personenauto zijn twee emblemen afgehaald. Het voertuig raakte licht bescha digd. Bij een auto die in de Halewijnstraat stond, bleef het bij een poging. Maar de auto raakte wel beschadigd. Dief gepakt Hulst - De rijkspolitie in Hulst heeft proces-verbaal op gemaakt tegen P. F. uit Tho len. De man wordt verdacht van het stelen van een beeldje uit een winkel in Hulst. Door oplettendheid van de eigena resse kon F. ter plaatse wor den aangehouden. Vernielingen aan auto Hulst - Onbekenden hebben een auto die aan de TiVoliweg stond onder handen genomen. De rechterbuitenspiegel en de antenne waren vernield. Struikjes vernield Hulst - De minderjarige R. L. uit Axel werd op heterdaad betrapt toen hij een viertal struikjes in een plantsoen aan het Stationsplein uit de grond rukte. Hij moest mee naar het politiebureau. De politie ver wijst hem door naar het Buro Halt in Terneuzen. Inbraak in fabriek Koewacht - In een fabriek aan de Emmabaan is ingebroken. De inbrekers vernielden een deur en glipten naar binnen. Ze namen een geldbedrag weg. Inbraak in bouwkeet Overslag - Uit een bouwkeet aan de Overslagseweg werd een zogenaamde trilstamper ontvreemd. Een tweede keet die iets verderop stond, werd eveneens bezocht. Maar hier uit wordt niets vermist. Inbrekers slaan toe Oostburg - Zondag werd tus sen 11.00 en 13.00 uur inge broken in een woning aan de Veerhoeklaan. Heel de woning werd doorzocht. Buit: video camera, ring en een onbekend bedrag aan Belgisch en Neder lands geld. Van onze verslaggever Den Bosch - Randgemeenten in ons land, die door de buursteden bedreigd worden met annexatie of grenscorrectie, bundelen hun krachten. Ze willen zo, desnoods via juridische stappen, verhinderen dat ze grondgebied moeten afstaan aan de centrumsteden. Op zaterdag 30 januari wordt op initiatief van de vereniging Bur ger en Gemeenschap, uit Vleu- ten-De Meern uit Utrecht een' actie-bijeenkomst belegd. De Vereniging Burger en Ge meenschap, die zes van de ze ventien zetels bezet in de ge meenteraad van Vleuten-De Meern, veronderstelt dat de ste den beter toegang hebben tot politici en ambtenaren in Den Haag. Hoewel in de regel rijker dan de steden zijn de randgemeenten volgens haar ook niet zelf bij machte om zich juridisch te la ten adviseren om de opdringeri ge buren van het lijf te houden. „Misschien gaat dat beter met alle 27 bedreigde gemeenten in ons land -samen", aldus initia tiefnemer K. Verhoef. Hij meent dat de bevolking van de randgemeenten moet bloeden voor de expansiedrift van de steden. Grenscorrectie of an nexatie zorgt voor onrust onder de eigen bevolking, een vergro ting van de afstand tussen bur gers en politici en een grote mate van verstedelijking, aldus de vereniging Burger en Gemeen schap. Gistermiddag rond drie uur werd een brandje ontdekt bij het houtverwerkend bedrijf Bruka BV aan de Aernoudtsweg in Sluis. Door snel ingrijpen van het eigen personeel, later bijgestaan door de gealarmeerde brandweer van Sluis, bleef de schade beperkt. De brand is door onbekende oorzaak ontstaan in een hoop houtafval in een tegen het bedrijfspand staand afdak, foto camile schelstraete Van onze verslaggever Sas van Gent - De Kamers van Koophandel in Zeeland en de Gewestelijke Ontwikkelingsmaatschappijen voor Oost- en West-Vlaanderen houden donderdag 28 januari een bedrijven contactdag voor de metaal-, elektro- en kunststofsector. verkeerssituaties kunnen leiden. Daarnaast vinden B en W het gewoon geen gezicht. Omdat met de nieuwe regeling kleine bestelwagens, personenbusjes, aanhangwagentjes en zelfs personen auto's met reclamestickers in principe hetzelfde lot te wachten staat bouwen B en W de mogelijkheid om ontheffingen te verlenen in. Daarvan kunnen ook rijden de winkels en wagens van kermisexploitanten gebruik maken. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. Deze dag wordt gehouden in de Vlaanderenhal in Sas van Gent. Van beide zijden van de grens presenteren 68 toeleveringsbe drijven hun activiteiten. 's Ochtends om 11.00 urn1 wordt een bijeenkomst gehouden die in het teken staat van de grens overschrijdende samenwerking. Troost Mechacon uit Terneuzen en ERTA CMS uit Tielt gaan vanuit hun eigen ervaring die zij hebben met België respectieve lijk Nederland in op de relatie tussen toeleveranciers en uitbe steders. Tevens wordt door W. Ronsse, Directeur-Generaal van de Gewestelijke Ontwikkelings Maatschappij Oost-Vlaanderen, een toelichting gegeven op het project Toeleveren en Uitbeste den. De officiële opening van de con tactdag is 'om 12.00 uur. Geïnte resseerden kunnen de stands tot 18.00 uur bezoeken. Deze dag past in het interregionale pro gramma Euregio Scheldemond en wordt gesteund door de Euro pese Gemeenschap. De toegang is gratis. Van onze verslaggever Oosterhout - Niemand in het Oosterhoutse Pasteurziekenhuis is besmet met de MRSA-bacterie. Dat is komen vast te staan na een grondig onderzoek van vier dagen. Gistermiddag zijn de operaties in het ziekenhuis hervat. Vanaf afgelopen donderdag is er in het Pasteurziekenhuis niet meer geopereerd omdat bij een van de patiënten, een slachtoffer van de vliegramp bij Faro, de bacterie ontdekt werd. In de afgelopen dagen zijn er in het Oosterhoutse ziekenhuis driehonderd mensen, zowel per soneelsleden als patiënten, nauwkeurig onderzocht. De pa tiënt, bij wie de MRSA (Multi Resistente Staphyloccoccus Au- reus)-bacterie werd geconsta teerd, is vorige week al ontsla gen. „We weten het bij dit soort za ken nooit voor de volle honderd procent zeker omdat de bacterie niet gemakkelijk is op te sporen. Maar de onderzoeken zijn der mate grondig en nauwkeurig ge weest dat we kunnen aannemen dat geen enkele patiënt en perso neelslid besmet is geraakt," al dus A. Aarts, geneesheer- direc teur van het ziekenhuis. In de afgelopen dagen heeft het Pasteurziekenhuis zeker tachtig operaties gemist. De 61 geplande operaties zijn uitgesteld. „We re kenen daarbij gemiddeld op zo'n vijf tot tien acute operaties per dag. Die zijn het afgelopen weekeinde allemaal doorverwe zen naar Bredase en Tilburgse ziekenhuizen. We hebben de am bulancediensten nu laten weten dat we weer normaal werken op de operatiekamers," zegt direc teur Aarts. Wat precies de financiële conse quenties zijn, kan hij niet zeg gen. „Ziekenhuizen rekenen met budgets, waarbij we in eerste instantie uitgaan van kosten en niet van inkomsten." De directie van het ziekenhuis is niet van mening dat er de afge lopen dagen 'met een kanon op een mug geschoten is'. „Je moet in dit soort gevallen altijd het zekere voor het onzekere nemen. Ieder ziekenhuis zou zich aan het protocol, dat wij voor dit soort gevallen hebben, houden."

de Stem | 1993 | | pagina 15