Bezwaren tegen Aldi afgewezen Jaar van de ouderen officieel van start PLAATSELIJK nieuws DAG klapper itbingo van de lopen vier weken 'Er moet nog flink gesleuteld worden aan leefbaarheid Clinge' -EGENHEID B en W Hulst leggen lot supermarkt op Milock-terrein in handen van provincie de stem g EDITIE ZEELAND citroën Hilderink commandant vliegbasis Actie voor nieuw orgel in Warande St.-Jansteen 'Rombout-prijs erg laat' schietingen kaartingen Van Geyt brengt boeken nit over grensdorpen in Oost-Zeeuws-Ylaanderen Centrum voor computers op vliegbasis Woensdrecht articulieren _eren perspectieven, ieur.^ UUR DE WIN- HN-MILJOEN- N IN EN SPEEL NEL MEE MET HITBINGO! ZEELAND C2 Hulst Middelburg St.-Jansteen Kloosterzande Kaartingen Aanmelden voor cultuurprijs gemeente Axel ODI Vogelwaarde publiekstrekker Opfriscursus hartreanimatie ■com te zoenen Blankje, jubileum, receptie, Is, verloving, overwinning, I sn, Abraham, openbare Bar door, mag best eens in Bi wel op de pagina B loeilijk is dat niet en duur B 5 zijn. Prijs per regel of B 2,40*, één grote regel I 2,89 resp. 3,04*. B tsen van een foto of Bsen formaat van 35 x 45 i 15,96 resp. 16,76* ■arieven op aanvraag. Bij pbetaling wordt 4,50 kend. Foto's worden niet al 076-236442 of geef uw jr plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven nd geaccepteerd indien akend zijn, ook indien uw j bijgevoegd is. is het recht voor teksten an redenen te weigeren, ir klachten bereiken over skst behoudt de uitgever ">or om de naam van de er bekend te geven. ve ma ziet van daag SARA gefeliciteerd Pa, tephan, Angéli- rudie, Arjen en Kim. De Stem. 076-236911 in worden automatisch op uw rekening overgemaakt cember 5ianuari 29 35 5 16 27 35 30 36 7 17 28 39 31 37 8 18 29 40 32 38 9 21 31 43 33 42 12 23 32 44 34 44 14 26 34 anuari 19 januari 23 35 2 10 24 34 24 36 4 11 25 39 29 37 6 12 27 41 30 40 7 13 29 43 31 41 8 15 30 44 33 44 9 17 31 0£ STEM DINSDAG 26 JANUARI 1993 yan onze correspondent Clinge - Er kan nog heel wat worden verbe- lerd aan de 'leefbaarheid van het dorp Clin- jf'. Dat blijkt uit het op een rijtje zetten van je knelpunten als aanloop naar een dorpsplan voor Clinge. Behalve door de plaatselijke dorpsraad aangedra- zaken kwam ook tijdens een inspraakavond voor de bevolking nog heel wat naar voor. De belangrijkste problemen in het dorp zijn het par keren van vrachtwagens, te hard rijden, slechte toestand van fietspaden, de riolering en de open bare verlichting. Tijdens de inspraakbijeenkomst werd gesignaleerd dat geparkeerde auto's in sommige straten of op sommige kruispunten de veiligheid van het door gaande verkeer in het gedrang brengen. Verder is er de wens om de Bisschoppendreef en de Kapelle- dreef te bestraten. Geconstateerd is dat de bedrij- in de verschillende wijken. Een probleem dat de ven in het voormalige Clitexgebouw zich redelijk dorpsraad ook zal meenemen naar de in het leven aan de milieu-regels houden, maar waakzaamheid geroepen werkgroep is de overlast van brommers blijft geboden, zo meent men. op plaatsen waar veel mensen wandelen. Nagegaan zal worden op welke plaatsen in Clinge speeltoestellen voor de kinderen gerealiseerd kun nen worden. Daarbij moet volgens 'de aanwezigen rekening worden gehouden met wijken waar nog geen voorzieningen zijn en met de leeftijdsopbouw Zodra de knelpunten en wensen in het dorpsplan zijn verwerkt en eventuele oplossingen zijn aange dragen, wordt het plan voorgelegd aan de bewo ners van Clinge. Die kunnen er dan hun zegje over doen tijdens een tweede inspraakavond. Van onze verslaggever Hulst - Burgemeester en Wethouders van Hulst hebben de bezwaren tegen plan voor een nieuwe Aldi-supermarkt op het Hilock-terrein afgewezen. Het Hulster college heeft nu een verklaring van geen bezwaar voor de bouwplannen aange- ffaagd bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. In Middelburg heeft men tot nu toe Hulst steeds gewaarschuwd dat verdere uit breiding van de detailhandel buiten de Hulster stadswallen niet door de beugel kan. B en W van de Reijnaertstad denken echter toch goede argumenten te hebben om het dagelijks provin ciebestuur over de streep te trek ken. Tot voor kort was er in het gebied ten zuiden van de bin nenstad nog een invulling met zowat 2.500 vierkante meter winkeloppervlakte mogelijk. Het grootste deel van die ruimte was Ie vinden in het voormalige Tor- ro-complex aan de Zoetvaart, dat eigendom is van Vendex. Een Stuurgroep Hulst Zuid had het allemaal prachtig bekeken. Die detailhandelsruimte zou op geschoven moeten worden rich- ling Steensedijk. Naar het al jaren leegstaande Milock-com- plex. Daarmee zou een begin gemaakt kunnen worden met de verdere ontwikkeling van het Milock-complex en zou Aldi zijn geholpen. Immers, de super markt moet de huidige vestiging in de binnenstad op termijn ver laten. Wensen De gemeente kan echter onmo- jk tegemoet komen aan de wensen van de Stuurgroep Hulst Zuid, omdat Vendex geen enkele medewerking aan de plannen wil verlenen. Als eigenaar van het Torro-gebouw heeft die de sleu tels in handen en het concern heeft nu, om de zaak helemaal te dwarsbomen, een eigen Basis- markt in het Torrogebouw gezet. Daardoor is een groot deel van de in het gebied toegestane win telruimte al opgesnoept. Vedex diende ook bezwaar in tegen de Aldi-plannen, evenals de Hulster Middenstandsvereni ging. B en W van Hulst hebben die nu afgewimpeld. Het Hulster college wijst er op dat er in feite geen sprake is van een uitbrei ding van detailhandel. Enkel van een verplaatsing van de super markt. Daarmee zouden meteen de grote bevoorradingsproble men in de binnenstad de wereld uit zijn. Bovendien past de verhuizing in de filosofie van de Stuurgroep dat de winkels in de wat lagere prijsklasse het best buiten de binnenstad kunnen staan. Van nieuwe detailhandel is geen sprake, omdat het huidige ALdi- pand is opgekocht door buurman Micro-Elektro om de eigen zaak uit te breiden. Ten slotte, zo meent het college, zal ook de uitstraling van de Bierkaaistraat een stuk beter worden. Op dit moment heeft Aldi aan die zijde de ramen geblindeerd, omdat men geen behoefte heeft aan etalages. Dat zal veranderen als Micro-Elektro bet pand betrekt. Alles bij el- taar, zo denkt men in Hulst, moet dat toch genoeg zijn om ook GS te overtuigen. Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers °P Pagina A2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Frank van Cooten, crank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. poes: Cees Maas, (Provincie redacteur). Rulst: Eugène Verstraeten (Plv. editiechef) Advertentie-exploitatie "jspecteur Zeeland: C. Menu, Privé tel. 09-3291459940. Wethouder Van Schaik van Axel neemt de krant die hij van de bejaardenwerkgroep heeft gekregen onder de loep. Van onze verslaggever Terneuzen - Bejaardenorga nisaties in Zeeland gaven gis teren een feestelijk tintje aan de officiële opening van het Europees jaar van de oude ren. Commissaris van de Ko ningin W. van Gelder nam op het provinciehuis het eerste exemplaar in ontvangst van de krant die ter gelegenheid van de opening werd uitgege ven. Op verschillende plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen kregen ook burgemeesters zo'n krant uitge reikt. De bejaardenraad West- Zeeuws-Vlaanderen hield in het dorpshuis aan de Westmolen- straat in Aardenburg een specia le bijeenkomst om de opening van het jaar van de ouderen luister bij te zetten. Voorzitter M. Niermans-Gossye van de raad deelde de krant uit aan de burgemeesters Jongmans (Aar denburg), Kruize (Oostburg) en (ADVERTENTIE) Autobedrijf Walther de Block, Oude Zoutdijk 2-4, Hulst. Tel. 01140-12058, Onze service is pas goed, als u dat vindt! Everaers (Sluis). Ze deed dat samen met de dames Cambier uit Aardenburg, De Loos uit Oost burg en Risseeuw uit Retranche- ment, die zich al jaren verdien stelijk maken voor het oude renwerk in West-Zeeuws-Vlaan- deren. De bejaardenraad maakte verder van de gelegenheid gebruik aan dacht te vragen voor een goede bereikbaarheid van openbare ge bouwen en winkels en vroegen de gemeentebestuurders daar waar nodig verbeteringen aan te brengen. Uiteraard drukten ze de burgemeesters ook op het hart er voor te waken dat voor zieningen als het ziekenhuis, de bejaardenoorden en de thuiszorg volwaardig in de streek aanwe zig bleven. Vertegenwoordigers van de Hul ster bonden voor ouderen wer den gisteren door burgemeester A. Kessen ontvangen op het stadhuis. Voorzitter C. Hageman van de KBO Clinge maakte van de gelegenheid gebruik enige kritiek te spuien omdat er maar weinig contacten zijn tussen de ouderenbonden en het gemeente bestuur. „Het Europees jaar zou aanleiding kunnen zijn dat deze contacten wat meer worden aan gehaald", stelde Hageman. „En voor onze organisatie zou dit wel erg wenselijk zijn". Hageman wees er op dat de ontwikkeling en uitvoering van het oude renbeleid een zaak is van de lagere overheden. Daarbij is een nauwe samenwerking met de be trokken organisaties van groot belang, aldus Hageman. Behalve een betere samenwerking met het gemeentebestuur streven de Hulster ouderenbonden dit jaar ook naar grensoverschrijdende contacten. „Het uitwisselen van gedachten onder elkaar kan veel goeds opleveren en ook van groot nut zijn voor alle oude ren", betoogde Hageman. Axel Op het stadhuis in Axel ontving burgemeester W. de Graaf gis- Woensdrecht - De naam van de nieuwe commandant van de vliegbasis Woensdrecht is be kend. Per 2 april wordt dat kolo nel C. Hilderink (44). Hilderink werkt nu nog bij de Defensiestaf in Den Haag. Hij volgt kolonel J. Broedersz op die bij de Navo in België gaat wer ken. De nieuwe commandant begon zijn militaire loopbaan in 1966 op de KMA in Breda en werkte vervolgens op de vliegbasis Gil- ze-Rijen en in Duitsland. Tussen 1976 en 1978 was hij VN-waar- nemer in Israël en Egypte. Hil derink gaat zich in Woensdrecht vooral bezighouden met de reor ganisatie van de basis. In het jaar 2000 zullen er bijna twee duizend mensen werken. Nu zijn dat er nog zo'n 1200. Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Gebruikers van het gemeenschapscen trum De Warande in Sint-Jansteen willen een actie op touw zetten voor de aanschaf van een nieuw orgel. Het huidige orgeltje is aan vervanging toe en voldoet in het geheel niet aan de eisen die met name de repeterende zangkoren er aan stellen. „Iedereen ergert zich er dood aan. Er moet een professioneel instrument komen", zegt L. Vreeswijk, initiatiefnemer van de actie. Vreeswijk verzorgt zelf het muzikale gedeelte bij het katholiek ouderenkoor. „Met dat orgeltje kunnen we volstrekt niet uit de voeten", zegt hij. Het zal van het bin nengehaalde bedrag afhangen wat voor keuze er gemaakt wordt. „We denken in eerste instantie aan een orgel", zegt Vreeswijk, „maar misschein dat er ook nog een bescheiden digitale piano af kan. Daar mee heb je veel meer moge lijkheden". Alle gebruikers van De Wa rande zijn uitgenodigd voor een vergadering op 4 februari. Tijdens die bijeenkomst zal worden besproken hoe de ac tie in het vat wordt gegoten. Vreeswijk spreekt de hoop uit dat ook die gebruikers, die weinig of geen belang hebben bij een nieuw orgel, hun schouders eronder zullen zet ten. „Bij wijze van solidariteit. Tot nu toe heb ik al heel wat positieve reacties ontvangen". Concrete actieplannen zijn er op dit moment nog niet, maar er wordt al wel aan verschil lende zaken gedacht. Zo is er gesproken over een rommel markt, wafelactie, loterijen en een huis-aan-huis collecte. Het streefbedrag dat men wil ophalen is tienduizend gulden. Volgens Vreeswijk kan met een dergelijk bedrag een in strument worden aangeschaft dat aan alle eisen voldoet. termiddag van de stichting Ge coördineerd Ouderenwerk het jaarprogramma voor 1993. Met het oog op het Jaar van de Ouderen is er binnen de stich ting een werkgroep aan de slag gegaan om een aantal zinvolle activiteiten op touw te zetten. In april wordt er een informatiedag gehouden over wonen, in juni over de toekomst van de aow. Aan het eind van het jaar wil de werkgroep een oudereninforma- tiemarkt houden over voorzie ningen en activiteiten voor oude ren. Er is heel veel te doen op het gebied van zorg, dienstverlening en ontspanning, maar veel oude ren zijn daar volgens de werk groep niet van op de hoogte. Evenals in andere provincies heeft ook de Zeeuwse Commis saris van de Koningin mr. T. van Gelder gisteren in Middelburg de eerste ouderenkrant in ont vangst genomen. Een en and«r gebeurde in de statenzaal, waar inclusief de CdK slechts veertien man/vrouw -en dan nog vanuit de ouderenorganisaties- acte de presence gaven. Ondanks deze karige opkomst Van onze verslaggever Hoogerheide - „De prijs kwam wel erg laat", zegt chef-bedrijfsschool G. van Giels van Fokker Aircraft Services uit Hoogerheide als hem om een reactie wordt gevraagd op de toekenning van de Rombout-Award. Het bedrijf kreeg afgelopen vrijdag de prijs tijdens de be- drijvenbeurs van de Streek school in Bergen op Zoom. De prijs wordt jaarlijks toege kend aan een bedrijf of instel ling dat zich erg inzet voor de scholing van het eigen perso neel. „We zijn al vele jaren bezig en nu pas de prijs, dat is toch wat laat." De bedrijfsschool telt momen teel zo'n 75 leerlingen, die elk 'twee jaar een erg intensieve opleiding volgen. Als ze na twee jaar moet succes het exa men hebben afgelegd kunnen de leerlingen bij Fokker aan de slag als monteur, plaatwer ker, elektricien of schilder. Maar het staat hen ook vrij om elders een baan te zoeken. „En soms doen ze dat ook", zegt Van Giels Door de bedrijfsschool is Fok ker in staat om te kijken of de leerlingen de juiste beroeps houding hebben om bij het bedrijf in dienst te komen. „Zijn ze eerlijk, werken ze veilig", aldus Van Giels. „Daar letten we streng op." Die twee eigenschappen moet een werknemer in de vlieg tuigindustrie hebben om te kunnen slagen, zo zegt hij. De leerlingen voor de Fokker- school komen uit het hele land, hoewel het merendeel afkomstig is uit de regio. De meesten hebben een lts- of mavo-opleiding achter de rug. Tien procent van de leerlingen zijn meisjes. JAARMARKT - Het Steense Jaarmarktcomité is druk bezig met de voorbereidingen voor de jaarmarkt die dit jaar voor de 108e keer op donderdag 4 maart wordt gehouden. Voor de morgen staat het pleintje aan de Hoofdstraat centraal. Daar verwacht men veel aan voer van vee. 's Middags is er in De Warande een keuring van huisdieren. KOERSBAL - De Katholieke Bond voor Ouderen hield een koersbalwedstrijd in De Wa rande. Uitslag: 1. W. de Windt, 2. A. van Bunderen, 3. P. Rom- baut en Th. Kints. EHBO - De gehele groep jeugd-EHBO'ers is erin ge slaagd om eerst het jeugd-A-, vervolgens het jeugd-B-reani- matie- en tenslotte het een heidsdiploma te behalen. De geslaagden zijn Patricia Sey, Marco Baart, Patricia der We duwe, Carolien de Waal, Da nielle van de Bosch, Koen Fer- ket, Erwin Maas, Werner de Schepper, Cindy Bracke, Na- tascha Asselman en Charlotte Burm. De cursus werd gege ven door dokter J. ter Burg en kader-instructrice M. van de berghen-Durinck, met behulp van de Lotussen J. Schelfhout en M. Janse. Heikant - KBO, 31 schutters. Hoge vogel: W. Kuijper, Hulst; eerste zijvogel: L. Hoste, Hellestraat; tweede zijvogel: R. Schalkens, Heikant; grootste aantal (5): L. Herrewegh, Hellestraat. HULST - De Blaauwe Hoeve, 13.30 u. schieting voor bejaarden. KLOOSTERZANDE - Café De Reizende Man; 19.30 u. vleeskaarting. ST.-JANSTEEN - Café den Ouden Arend, 14 u. kaarting. Van onze correspondente Hulst - In het voorjaar komen twee kijk- en leesboeken uit die vol staan met foto's en gegevens over de grensdorpen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De boeken worden uitgegeven bij Van Geyt Productions in Hulst en zijn geschreven door bekende streekgenoten. Zo schreef George Sponselee samen met Sandra Goossens over de leefgemeenschappen Kieldrecht en Nieuw-Namen die gescheiden en verenigd zijn door een grens. De foto's geven een goed beeld van de volkstypen, de school, de straten, feesten en gebeurtenis sen in het dubbeldorp dat door de grens in twee delen is gesne den. Een eeuw streekhistorie die FOTO CAMILE SCHELSTRAETE toch nog vier sprekers, die on danks de feestelijke start van het 'Europees jaar van de ouderen en solidariteit tussen generaties' weinig positief nieuws hadden, laat staan vrolijks hadden te melden. „Ouderen worden ouder, ze willen zelf zo lang mogelijk zelfstandig blijven en voor de regering is dat een prima smoes om zo min mogelijk voor de ouderen te betalen", conclu deerde E. Weiten, de voorzitter van POZO, het overkoepelend orgaan van de Zeeuwse oude renbonden. Ook aan het predikaat 'premier grand cru', dat het ouderenjaar meekreeg hechtte hij weinig waarde. „Wij ouderen geloven niet zoveel meer. Het zal wel weer jonge wijn zijn. Of in ons geval: oude zakken. Het enige dat wij willen is dat er eens naar ons wordt geluisterd". Aansluitend overhandigde hij mr. Van Gelder het eerste exem plaar van de veel bejubelde ouderenkrant. Voorzitter J. Roose van de ZRO hield het wat dichter bij huis en beperkte zich tot het gekissebis over de pro vinciale subsidie van de ruim een ton kostende steunfunctio- naris en de relatie tussen de ZRO en de Stichting VMC Zeeland. Van onze verslaggever Axel - Wie krijgt dit jaar de cultuurprijs van de gemeen te Axel? Kandidaten voor deze prijs kunnen zich tot 1 maart aanmelden bij het college van burgemeester en wethouders. De gemeente Axel riep de prijs zes jaar geleden in het leven en hoopte daarmee het culturele en maatschap pelijke leven te stimuleren. Zo kan de prijs uitgeloofd worden aan iemand die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt in het Axelse verenigingsleven, maar ook aan een amateur-kunst schilder. Vorig jaar ging de prijs naar de gebroeders Witte van het Foto- en Radiomuseum aan de Bastionstraat. Wie hen opvolgt zal in de loop van het jaar duidelijk zijn. Als de aanmeldingstermijn sluit, beoordeelt de wel- zijnscommissie de aange melde kandidaten op hun waarde. Na een besloten vergadering brengt de com missie advies uit aan Burge meester en Wethouders. Die overhandigen de prijs van vijfhonderd gulden vervol gens aan de winnaar. sappig en ongedwongen uit de doeken gedaan wordt. Carlo Buysrogge heeft ook de smaak van het vertellen te pak ken. Hij verzorgde de tekst bij de foto's die Eddy Weemaes verza melde van Sint- Jansteen, Ka- pellebrug en Heikant in de afge lopen eeuw. Naast een beknopte geschiedenis van de Heerlijkheid en de oude gemeente Sint-Jan steen belicht Buysrogge onder werpen zoals, de brouwerijen, de textielindustrie, de vlasserijen en klompenmakerijen. Maar ook de Steense Jaarmarkt en het wel en wee van de vele verenigingen komt aan de orde. f Van onze correspondente Axel - De toneelvereniging ODI uit Vogelwaarde speelde zater dag voor een uitverkochte zaal in het gemeenschapscentrum De Halle in Axel. Er moesten heel wat mensen, die voor een plezie rig avondje toneel naar Axel waren gekomen, teleurgesteld worden. PR-man R. den Doelder uit de Schoolstraat in Vogelwaarde be treurt dit en hoopt dat deze mensen nu een kaartje zullen kopen voor de volgende uitvoe ring van het kolderstuk 'Slisse en Cesar' dat ODI 13 februari in het Zuidlandtheater in Terneu zen speelt. „Hier zijn nog volop kaarten voor te krijgen. Wie een kaartje wil kan mij bellen," al dus Den Doelder. Van onze verslaggever Hulst - Mensen die in het verle den een hartreanimatiecursus met succes hebben gevolgd maar die kennis en vaardigheid een beetje lieten versloffen, kunnen zich aanmelden voor een herha lingscursus. De kosten van aan melding zijn 7,50 gulden voor een avond. Aanmelden is moge lijk bij Th. Röling, R. Eshuis, W. Koen of R. .van Esbroek in Hulst. Van onze verslaggever Woensdrecht - Op de vliegbasis Woensdrecht wordt morgen het Computer Uitwijk Centrum in gebruik genomen. Dit centrum, wat 28 miljoen gulden heeft gekost, is bedoeld als veilige opslagplaats voor computerdata van het ministerie van defensie. Het centrum, DUC genaamd, is op de vliegbasis ondergebracht in een gloednieuw kantoorge bouw. Bovendien is alle waarde volle computerapparatuur in twee bunkers geplaatst die ei genlijk voor kruisraketten waren bedoeld. Deze bunkers hebben na het vertrek van de Amerika nen in 1988 een nieuwe bestem ming gekregen. De defensiegegevens werden van te voren bij een civiel bedrijf in Lelystad opgeslagen. In mei 1991 is begonpen met het gereed maken van de bunkers op Woensdrecht. Nu die gereed zijn worden de militaire computer programma's en gegevens op 'ei gen' terrein opgeslagen. Het DUC wordt al sinds 1 janua ri gebruikt voor opslag van ge gevens van het hoofdkantoor in Maasland. Het computercentrum draait 24 uur per dag en biedt werk aan een tiental computer deskundigen.

de Stem | 1993 | | pagina 13