Cultuurmaand bewijst succes Sluiten deel Oosterschelde voor vissers splijt CDA en PvdA College: 'Principe-uitspraak raad over winkels open op zondag' Oostburg haalt steeds meer oud papier op Ook Belgen tegen aanleg racecircuit in polder bij Schelde-Rijnkanaal Enquête: 6Steeds meer publiek van buiten Zeeland komt op evenementen af' Onderzoek naar Hoeks familiedrama geopend Ertstanker op drift Stormvloedkering vanwege hoogwater even gesloten Sjefke I prins van de Nachtuuln 'Brutale roof van wagen in Roosendaal Man wordt vandaag voorgeleid Gistermorgen even na half zeven raakte de in de 'put van Terneuzen' voor anker liggende Noorse tanker Samitral bij eb- stroom op drift. De tanker was geladen met erts. Sleepboten van de ber gingsbedrijven Multraship en de Unie van Reddings- en Sleepdiensten uit Ter- neuzen schoten te hulp en brachten de ertstanker te rug naar de ankerplaats. Dat karwei was om half acht geklaard. Maar ruim een half uur later raakte de Samitral opnieuw op drift. De tanker liep aan de grond. Ruim tien sleep boten slaagden erin het schip tegen het middaguur vlot te krijgen. Uit onder zoek bleek dat zowel het stuurboord-, als bakboor danker defect waren. Kort na de middag werd het schip naar de Sloehaven in Vlissingen gesleept. foto camile schelstbaete rin hij pleitte voor een kor lielerseizoen. Is nooit iets mee gedaan gendeel. Dhaenens vreest da ieizoen nog zwaarder word Btraks, in 1995, de Vuelt- september wordt verscho' I en het WK naar oktober puntenklassement moeten ■vandaag nog afschaffen" It hij. „Voor de wereldbeke 1 zeven tot acht wedstrijden k dan genoeg. Weet jij nofi de Grote Prijs Montrea gewonnen? Ik toevallii I Echave, vóór Cassani. Maar led dat de helft van de wie- lipporters het niet weet. En is logisch. Die wedstrijc lekt de mensen niet aan. Hei lesseert ze niet. En de ren- I trouwens ook niet. Zeventig pent staat ongemotiveerd aar hart." Lr 2000 [toekomst? Dhaenens vreest Ier in het jaar 2000 geen prol rondfietst als Verbruggen s maar zijn zin krijgt. „Pas hè", zegt hij. „Verbruggen is clever man, maar hij is in- Itijd één zaak vergeten. Hi |ft grote ploegen willen bou- zonder te beseffen dat hi; mee alle kleine ploegen o; zijspoor zette. Je"kunt een [te building bouwen van veer- J verdiepingen, maar als het Idament niet deugt, dondert ;s in elkaar. En dat is wat er Ihet moment met de wieler- |rt gebeurt." 1 de vraag of hij ambities heeft pe wielersport terug te keren, ploegleider bijvoorbeeld, hit hij de schouders op. „Niet het blijft zoals het nu is", hij dan. „Kleine ploegen leten weer een kans krijgen en criteriums moeten weer gaan |en. Na de Tour moeten de ners anderhalve maand met It worden gelaten. Geef ze ns om criteriums te rijden, om extraatje te verdienen. Nu er veel renners die geen [teriums mogen rijden, in ver- tid met de wereldbeker. Maar die mannen terugkomen, nt ook het volk weer terug." foto de limburger dere tegenstander aan. We ?bben met 5-1 van PSV verlo- m, maar zelfs in die wedstrijd aren er momenten dat we het rel naar ons toe hadden kun- en halen. Ik heb dit seizoen iet tegen één tegenstander ge- )eeld waarvan ik de indruk reeg dat MW kansloos was." Gedeputeerde G. de Vries-Hom mes noemde tijdens de installa tie van het nieuwe bestuur, gis teren in het provinciehuis in Middelburg, enkele markante re sultaten. Bij de onderzochte mu ziekevenementen bleek de ge middelde leeftijd van de bezoe- Van onze verslaggever Middelburg - Rijkswaterstaat Zeeland heeft gistermiddag de stormvloedkering in de Oosterschelde een paar uur gesloten. Rond 15.30 uur voorzag Rijkswaterstaat een waterstand van 3.14 meter plus NAP. De kritische grens is 3.15 meter reden waarom men, volgens een woordvoerder, het zekere voor het onzekere nam en besloot de kering tijdens hoogwater te slui ten. Rond 18.30 uur ging de kering weer open. De waterstand gaf geen reden tot ongerustheid wat betreft de dijken, aldus Rijkswaterstaat. De beslissing de schuiven in de stormvloedkering te laten zak ken, werd genomen om 15.30 uur, tien minuten voor hoogwa ter. Het zakken van de schuiven duurt ruim een uur. Een half uur daarna begon men weer met het ophalen van de schuiven. Rond 18.30 uur was de kering dan weer geheel geopend. Het is de dertiende keer sinds de opening van de Oosterscheldeke- hng in 1986 dat dé schuiven worden gesloten. De laatste keer was op 11 november 1992. Van onze correspondent Aardenburg - Sjefke I is de nieuwe leutvorst van de Nacht uuln in Aardenburg. Jeffry Thil- leman werd gekozen tijdens een schuurbal voor personen van 16 jaar en ouder. Evenals vorige zaterdag werd het tweede carna valsbal druk bezocht, 's Middags was de jeugd aan bod gekomen. Zij kregen hun eigen carnavals bal en er kwamen niet minder ban 180 kinderen opdraven om be verkiezing van de jeugdprins en de jeugdprinses mee te ma ken. John de Smet uit Eede werd jeugdprins 1993 en Agnita Mey- 'er uit Aardenburg werd zijn prinses, 't Klutske uit Maldegem zorgde met clownerie voor een gezellige sfeer. ker 48 jaar te zijn. Van de bezoe kers kwam 73 procent uit Zee land, 15 procent uit de rest van Nederland en 12 procent uit het buitenland. Bij de niet Zeeuwen bleek dat 56 procent grote waar de hechtte aan het plaatsvinden van de Zeeland Cultuurmaand en dat ze daarom een verblijf in Zeeland prefereerden. Uit de enquête blijkt ook dat de mensen terug komen voor een volgende cultuurmaand en dat is volgens de gedeputeerde een be wijs van kwaliteit. De onderzoe kers van het bureau Economi sche Zaken en Onderwijs, die het rapport maakten naar aanlei ding van het publieksonderzoek, stellen dat 65 procent van de bezoekers zeer positief en 33 procent positief reageert op het gebodene. De enquête is wille keurig uitgevoerd, de bezoekers kregen een formulier aangebo den en 31 procent vulde het papier in. Het is een duidelijke steekproef waarvan de gegevens verder worden uitgewerkt. De opmerkingen over zaal, akoes tiek en andere zaken worden serieus genomen en indien moge lijk onmiddellijk verbeterd. Wel wordt toegegeven dat de meer daagse arrangementen niet goed lopen. Bij de eendagsarrange- menten daarentegen is vooruit gang geboekt, vooral in Zeeuws- Vlaanderen. De Vries-Hommes hamerde op Oostburg - De dalende prijs van oud papier heeft er opvallend genoeg in de gemeente Oostburg niet toe geleid dat er minder oud papier wordt ingezameld. Het aantal ingezamelde kilo grammen papier nam vorig jaar in de gemeente zelfs ten opzichte van het jaar ervoor toe met ongeveer twintig procent tot meer dan een miljoen kilo. Kunstenares Iris de Leeuw (links) toont het nieuwe affiche van Zeeland Cultuurmaand 1993. Rechts gedeputeerde De Vries-Hommes. foto jaap wolterbeek de kwaliteit en is erg blij met de nationale belangstelling voor het Zeeuwse gebeuren. „De aanloop fase is nu voorbij en het wordt tijd dat de Cultuurmaand op eigen benen gaat staan. Wij blij ven over de schouder meekijken, maar geven nu de fakkel over aan het nieuwe bestuur." De gedeputeerde is er van overtuigd dat het vijfkoppige bestuur het niveau van de voorgaande jaren zal evenaren of zelfs verbeteren. Na de presentatie van het nieu we affiche 1993 ontworpen door Iris de Leeuw met de terugke rende elementen de zon en het cultuurmeisje, werd het nieuwe bestuur, bestaande uit voorzitter mevrouw H. van Gelder (echtge note van de CdK), secretaris/ penningmeester R. van Meijel uit Clinge, O. de Milliano uit Aar denburg, J. van Gent uit Vlissin gen en F. Tavenier uit Middel burg, geïnstalleerd. Voorzitster Van Gelder was ver heugd met de belangstelling voor de Cultuurmaand en de betrok kenheid van de provincie bij dit gebeuren. Zij ziet als eerste taak van het nieuwe bestuur om een grote promotie te starten voor de vijfde Zeeland Cultuurmaand die loopt van 15 september tot 17 oktober 1993. De cijfers staan in de kwartaal rapportage van de afdeling fi nanciën van de gemeente Oost burg. De toename is frappant, gezien het gegeven dat voor elke aangeleverde kilo oud papier drie tot vier cent moest worden bijbetaald aan de handelaar. Het rapport over het vierde kwartaal van 1992 meldt verder dat de gemeente vorig jaar voor zo'n 4500 gulden belastingen heeft kwijtgescholden aan inwo ners. Dat is meer dan duizend gulden minder dan het jaar daarvoor. Het betrof verzoeken om kwijtschelding van de onroe rend goedbelasting, de afvalstof fenheffing en het rioolrecht. Op het stadhuis kwamen 29 verzoe ken binnen om kwijtschelding van onroerend goedbelasting. Vijftien daarvan wees de 'ge meente af, vier verzoeken wer den gedeeltelijk gehonoreerd en tien inwoners kregen volledig hun zin. Heel wat meer kwijtscheldings- verzoeken kwamen binnen voor de afvalstoffenheffing. De ge meente wees er twintig van de 42 af, en accepteerde er zeven tien volledig. Voor kwijtschel ding van het rioolrecht deden dertig inwoners een aanvraag. De helft daarvan kreeg nul op het rekest, terwijl veertien ver zoeken volledig werden geaccep teerd. De kwartaalrapportage vermeldt verder dat er vorig jaar 18,7 procent minder huisvuil is afge voerd in de gemeente ten opzich te van 1991. Dat heeft te maken met het gegeven dat er minder bedrijfsafval is aangeboden. Over "het afgelopen kwartaal is nog geen opgaaf bekend van de aangeboden hoeveelheid klein chemisch afval (kca). De ge meente verwacht echter dat de heersende tendens zich voortzet en er steeds meer kca wordt aangeboden. De kwartaalrapportage staat op de agenda van de commissie Ge- meentefinanciën. Die vergadert vrijdag 29 januari om 16.00 uur in de raadzaal van het stadhuis. Van onze verslaggeefster Antwerpen/Reimerswaal Ook de Belgen komen in het geweer tegen de plannen van de Stichting voor Geluidpro- ducerende Sporten om in de polders ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal een race circuit aan te leggen. Den Haag (anp) - De Twee de-Kamerfracties van het CDA en de PvdA verschillen van mening over het sluiten van delen van de Waddenzee Oosterschelde voor de kokkel- en mosselvisserij, "et CDA is tegen het plan van minister Bukman, terwijl de PvdA juist voorstander is. Ook de WD is tegen, zodat momenteel een Kamermeerder heid het kabinetsvoorstel ver werpt. Hiermee lijkt Nederland njet te kunnen voldoen aan de afspraak met Denemarken en Duitsland om aanzienlijke delen van de Waddenzee te sluiten voor de - uit Zeeland afkomstige - schelpdiërenvissers. Sluiting wordt noodzakelijk geacht om de vogels van voldoende voedsel te voorzien en de mosselbanken de kans te geven zich te herstel len. CDA-woordvoerder M. Smits noemt sluiting van een kwart van de Waddenzee en een zeven de deel van de Oosterschelde echter onnodig. Smits meent dat Zeeland, veertig jaar na de wa tersnoodramp, bedreigd wordt door een nieuwe ramp, dit keer veroorzaakt door werkloosheid. Het toch al kwetsbare Zeeland moet daartegen worden be schermd, vindt hij. Smits beschouwt het beleid van Bukman niet alleen als een be dreiging voor de werkgelegen heid, maar vooral ook voor na tuur en milieu. „In de jaren dertig en de jaren vijftig werd in bepaalde delen van het Wad dengebied niet gevist op mosse len. De afwezigheid van de mens in de natuur heeft geleid tot de ontwikkeling van een parasiet die na een storm de gehele mos selcultuur vernielde. Dat risico wil ik niet. Ik kan me niet voor stellen dat natuur- en milieuor ganisaties dat wel willen." Smits geeft de voorkeur aan het eigen plan van de vissers. Die hebben te kennen gegeven zich zelf beperkingen te willen opleg gen, die overigens minder ver gaan dan het kabinetsvoorstel. Het afgelopen jaar is dat even eens gebeurd en dat heeft goed gewerkt, aldus Smits. „Ook mi nister Bukman heeft zich daar positief over uitgelaten. Ik zie niet in waarom die werkwijze niet kan worden voortgezet." Coalitiegenoot PvdA staat wel achter het kabinetsvoorstel om delen van 'de Oosterschelde en Waddenzee te sluiten. Woord voerder Van Zijl zegt Bukman vooralsnog te steunen. „Het CDA zal met hele overtuigende argumenten moeten komen, wil len wij onze steun intrekken. Het is echter niet zo dat sluiten van de Waddenzee voor ons een doel op zichzelf is. Het voordeel voor de natuur moet evident zijn." De WD schaart zich in de dis cussie achter het CDA, waarmee een Kamermeerderheid tegen verplichte sluiting in zicht is. Woordvoerder Te Veldhuis zegt nog geen goede onderbouwing te hebben gezien van de noodzaak tot sluiting. Volgens hem zijn er meer vogels in de Waddenzee gekomen, omdat er zoveel kok kels en mosselen zijn. Dat is weer te wijten aan het hoge fosfaatgehalte van het water. Door waterzuiveringsinstallaties loopt dat fosfaatgehalte nu weer terug. „Ik zie niet in dat de vloot om die reden moet worden te ruggebracht. Het plan is niet gebaseerd op wetenschappelijke argumenten, maar op hand jeklap tussen Alders en Buk man." De Tweede Kamer velt pas over enkele maanden een definitief oordeel over het kabinetsplan. Te Veldhuis hoopt dan samen met het CDA het plan te blokke ren. Helemaal gerust over de opstelling van het CDA is hij niet. „Eerst zien, dan geloven", aldus de WD'er. De Vereniging voor Natuurbe houd in Vlaanderen 'Natuur Re servaten', de Vereniging voor Natuurbehoud in Antwerpen- Noord en het bewonerscomité Berendrecht en Zandvliet heb ben brieven geschreven aan het gemeentebestuur van Reimers- waal waarin ze hun verontrus ting uitspreken over de komst van de racebaan. „Voor ons is het onaanvaardbaar dat de open ruimte en de natuur in het gebied moeten wijken voor een grootschalig, natuur- vernielend en ruimteverslindend project", schrijft Antwerpen- Noord. „De plannen stroken ten eerste niet met de intenties van de globale structuurschets van de Benelux. Ten tweede vormt het betrokken poldergebied een verbinding tussen talrijke na tuurgebieden in Nederland en België. Dat opent mogelijkheden om natuurgerichte recreatie te ontwikkelen zonder bijkomende milieu-overlast." De bewoners van Berendrecht en Zandvliet vinden dat ze al ge noeg lijden onder stank- en ge- luidoverlast vanuit het Antwerp se industriegebied. „Wij menen dat de open ruimte in het grens gebied behouden moet blijven en dat ze niet ten prooi mag vallen aan verdere verstedelijking en industrialisering. De plannen voor het aanleggen van geluid- producerende sporten beschou wen we als een zware aantasting van onze leefomgeving." Natuur Reservaten uit Antwer pen vindt dat de grensover schrijdende polders recht heb ben op 'meervoudige bescher ming' omdat ze zo belangrijk zijn voor vogels. Ze zijn bang voor aantasting van het aan grenzend natuurgebied Groot Buitenschoor aan de Belgische kant van de grens. Dat gebied is een beschermd landschap en van internationale betekenis als woongebied voor watervogels, zo argumenteert de natuurvereni- ging. Van onze verslaggever Roosendaal - Een brutale au- toroof. Zo omschrijft de poli tie de diefstal van een Peu geot 205 GTI uit de toonzaal van garagebedrijf J. aan de Rucphensebaan in Roosen daal. Daar reed zondagnacht iemand met een auto door de glazen pui aan de achterzijde. Vervolgens werd een wagen naar buiten ge reden en daar met draaiende motor achtergelaten. De daders reden daarna met de Peugeot 205 GTI en waarschijnlijk hun eigen auto weg. De roof werd 's ochtends pas ontdekt toen de bedrijfsleider even voor acht uur de nog steeds lopende auto en de kapotte pui ontdekte. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Behalve de gestolen auto en de glazer pui, werd ook een groot aantal wagens in de showroom bescha digd door rondvliegend glas. beëdigd taxateur WEERIJSSINGEL 63-65 BREDA TEL. 076-141416 de stem zeeland DINSDAG 26 JANUAR11993 DEEL C Van onze verslaggever Axel - B en W van Axel willen donderdag 28 januari een principe-uitspraak van je raad over het openstellen van winkels op zondag. Wo ninginrichting Pot legde vo rig jaar, vooruitlopend op en kele wijzigingen in de win kelsluitingswet, het verzoek aeer om op zondag open te zijn. Het verzoek is echter in strijd met de afspraken die drie par tijen, het CDA, het GPV en de PvdA aan het begin van deze 'regeerperiode' maakten over de handhaving van de zondagsrust. De kans dat de raad in meerder heid akkoord gaat is echter groot. De WD, die het regeerak koord niet ondertekende, is groot voorstander van het open stellen van winkels op zondag omdat dat een toename van het kooptoerisme voor Axel kan be tekenen. De PvdA is van huis uit ook positief en nu kortgeleden het CDA bekend maakte niet meer zo zwaar te tillen aan de zondagsrust lijkt de weg voor Pot, maar ook andere winkels die daarvan willen profiteren, open. Het GPV blijft principieel tegen. B en W willen een principe-uit spraak van de raad om de plan nen verder uit te werken. Er is namelijk meer nodig dan een simpel ja van de raad om het feest voor Pot te laten doorgaan. De nieuwe wet, die nog bekrach tigd moet worden, schrijft voor dat gemeente eerst een aantal instanties moet horen, waaron der de Kamer van Koophandel, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de commissie voor Middenstands- en Marktzaken. Het is verplicht om de belangen van het plaatselijke bedrijfsle ven en de belangen van de on dernemers in de omliggende ge meente bij de besluitvorming te betrekken. De animo bij de rest van de middenstand in Axel om op zon dag de deuren open te gooien is niet erg groot. Pot onderbouwt zijn verzoek met de veronder stelling dat de rest van de mid- denstad ook zal profiteren van de klandizie die de meubelzaak op zondag trekt maar dat wordt sterk betwijfeld. Volgens oud-voorzitter D. Oggel van de ter ziele gegane midden- standsvereniging Streekcentrum Axel komt het publiek gericht meubels kijken. Een kopje koffie halen, of wat extra boodschap pen doen in de binnenstad is er volgens hem niet bij. De raadsvergadering begint don derdag om 19.00 uur. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Middelburg - De enquête die tijdens de vierde Zeeland Cultuurmaand gehouden is, bewijst het succes van deze reeks culturele evenementen die seizoensverlenging tot doel heeft. Steeds meer mensen buiten Zeeland komen op de activiteiten af en combineren die met een dagje uit in Zeeland. Van onze verslaggever Middelhui^ - Het Open baar Ministerie in Middel burg heeft gisteren het ge rechtelijk vooronderzoek geopend tegen de 42-jarige M. 't H. uit Hoek, die vori ge week vrijdagavond zijn twee kinderen door be dwelming met een vluchti ge stof om het leven heeft gebracht. Afgelopen zondag werd sectie verricht op de lijkjes van het zoontje (4) en dochtertje (2) van de man. Het voorlopig sectierapport wijst volgens persofficier mr. J. van Gelder geen bijzonderheden uit. „Er zijn geen tekenen van geweld geconstateerd", aldus Van Gelder. Met welke stof 't H. zijn twee kinderen in hun slaap heeft gedood is nog niet duidelijk. Een toxicologisch onderzoek moet dat uitwijzen, maar vol gens de persofficier kan de uitslag daarvan nog wel even op zich laten wachten. Het Openbaar Ministerie wil,'t H. verder psychiatrisch laten onderzoeken omdat er gerede aanwijzingen zijn dat de man met psycho-sociale problemen kampt. Vandaag wordt hij voorgeleid aan de rechter commissaris in Middelburg. Van onze verslaggever

de Stem | 1993 | | pagina 11