Gul tii De goochelaar van MVV shse. Stress maakt renners kapot Sluiten di College: 'P Enquête: 6St* Stormvloedkering vanwege hoogwater even gesloten Sjefke I prins van de Nachtuuln Hans Visser: 'Ik voetbal voor een groot deel op instinct' (ar/ter Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Middelburg - De enquête d Cultuurmaand gehouden is, reeks culturele evenemente doel heeft. Steeds meer me op de activiteiten af en coml in Zeeland. Gedeputeerde G. de Vries-Hom- mes noemde tijdens de installa tie van het nieuwe bestuur, gis teren in het provinciehuis in Middelburg, enkele markante re sultaten. Bij de onderzochte mu ziekevenementen bleek de ge middelde leeftijd van de bezoe- Van onze verslaggever Middelburg - Rijkswaterstaat Zeeland heeft gistermiddag de stormvloedkering in de Oosterschelde een paar uur gesloten. Rond 15.30 uur voorzag Rijkswaterstaat een waterstand van 3.14 meter plus NAP. De kritische grens is 3.15 meter reden waarom men, volgens een woordvoerder, het zekere voor het onzekere nam en besloot de kering tijdens hoogwater te slui ten. Rond 18.30 uur ging de kering weer open. De waterstand gaf geen reden tot ongerustheid wat betreft de dijken, aldus Rijkswaterstaat. De beslissing de schuiven in de stormvloedkering te laten zak ken, werd genomen om 15.30 uur, tien minuten voor hoogwa ter. Het zakken van de schuiven duurt ruim een uur. Een half uur daarna begon men weer met het ophalen van de schuiven. Rond 18.30 uur was de kering dan weer geheel geopend. Het is de dertiende keer sinds de opening van de Oosterscheldeke- ring in 1986 dat de' schuiven worden gesloten. De laatste keer was op 11 november 1992. Van onze correspondent Aardenburg - Sjefke I is de nieuwe leutvorst van de Nacht uuln in Aardenburg. Jeffry Thil- leman werd gekozen tijdens een schuurbal voor personen van 16 jaar en ouder. Evenals vorige zaterdag werd het tweede carna valsbal druk bezocht, 's Middags was de jeugd aan bod gekomen. Zij kregen hun eigen carnavals bal en er kwamen niet minder dan 180 kinderen opdraven om de verkiezing van de jeugdprins on de jeugdprinses mee te ma ken. John de Smet uit Eede werd jeugdprins 1993 en Agnita Mey- ler uit Aardenburg werd zijn prinses, 't Klutske uit Maldegem (B) zorgde met clownerie voor een gezellige sfeer. Den Haag (anp) - De Twee de-Kamerfracties van he CDA en de PvdA verschiller van mening over het sluiter van delen van de Waddenzei en Oosterschelde voor d< kokkel- en mosselvisserij Het CDA is tegen het plai van minister Bukman, terwij de PvdA juist voorstander is. Ook de WD is tegen, zoda momenteel een Kamermeerder beid het kabinetsvoorstel ver werpt. Hiermee lijkt Nederlan niet te kunnen voldoen aan d afspraak met Denemarken e Duitsland om aanzienlijke dele yan onze verslaggever Axel - B en W van Axel willen donderdag 28 januari een principe-uitspraak van de raad over het openstellen van winkels op zondag. Wo ninginrichting Pot legde vo rig jaar, vooruitlopend op en kele wijzigingen in de win kelsluitingswet, het verzoek neer om op zondag open te zijn- DE STEM SPORT DINSDAG 26 JANUARI 1993 Door Susanne Groeneveld Aalst - Tien jaar lang bestond zijn leven uit trainen en wedstrijden; één lange zwerftocht van hotel naar hotel. Tegenwoordig stapt Rudy Dhaenens 's ochtends om negen uur in de auto. Keurig in het pak gestoken, diplomatenkoffer op de achterbank. ;„Gelukkig kan ik mijn werktijden zelf een beetje bepalen", zegt hij. „Het is niet zo dat ik elke dag tot stipt vijf uur achter mijn bureau zit." Dhaenens adviseert cliënten bij het beleggen van hun geld. Een cursus heeft hij daarvoor niet hoeven volgen. Obligaties en -aandelen hadden altijd zijn inte resse al. „Maar ik had nooit gedacht dat ik ooit nog eens op een beleggingskantoor zou ko men werken", bekent hij. „Dat was iets voor geleerde mensen, niet voor mij. Tot een paar maanden geleden had ik trou wens zelden aan de toekomst gedacht.-Ik had er de tijd niet voor, was vast van plan tot mijn 34e te blijven fietsen." Pardans heeft er geen moeite mee dat Dhaenens regelmatig wordt opgezocht door journalis ten. Integendeel, hij ontvangt ze gastvrij. Publiciteit voor zijn be kendste werknemer betekent ook publiciteit voor zijn bedrijf. Dhaenens pakt zijn agenda erbij. „Ik heb op het moment meer afspraken met journalisten dan met klanten", lacht hij. „Kran ten, tijdschriften, televisie, tot nieuwjaar ben ik helemaal vol geboekt. Volgende week komt er zelfs een reporter die mij drie dagen gaat volgen." De wereldkampioen van Uts- unomya werd bij de firma Goet- Psychisch hals en Co binnengeloodst door Willy Pardans, één van de direc teuren en een fanatiek wieier- supporter. Pardans zag in Dhae- -nens het ideale visitekaartje. „Met zijn bekende gezicht krijgt hij eerder contact met mensen", zegt hij. „Bovendien staat Rudy bekend als een eerlijk man, hij wekt vertrouwen en dat is in onze business heel belangrijk." Kil Dhaenens geeft een rondleiding door het mini-bedrijfje op de tweede etage van het pand, waar ook de bank Krediet aan de Nijverheid is gevestigd. Compu ters hebben de drukke beurs- vloer vervangen. Pardans be treurt dat. Hij mist de sfeer, de spanning. „Je kon van de gezich ten aflezen wat bepaalde aande len gingen doen", verraadt hij zijn heimwee. „Nu zit je tegen over een kil scherm, bij de tele foon. Het kan niet anders meer, je moet met de tijd mee." Dhaenens kijkt tevreden terug op zijn wielercarrière, ondanks alle leed en ellende die volgden op de wereldtitel. „Ik heb meer bereikt dan ik ooit had durven hopen. Als amateur had ik bij lange na niet het talent van veel andere coureurs. De afgelopen twee seizoenen waren natuurlijk niet fameus, maar die probeer ik te vergeten. Ik heb ook mooie jaren gekend." Achteraf weet hij wel waar het fout is gegaan. Na het gedenk waardige WK in Utsunomya, waar hij als outsider alle favo rieten de baas bleef, kwam Dhaenens in een circus terecht. De hele winter werd hij van hot naar haar gesleept. Recepties, huldigingen, tv-optredens. Uit geput begon hij aan het seizoen '91. Hij had geen weerstand; na een regenbuitje was hij verkou den. Met de camera's op zijn neus moest hij lossen in de Ronde van Valencia en de Tirreno-Adriati- co. Milaan-Sanremo beleefde hij waarin hij pleitte voor een tor ter wielerseizöen. Er is nooit iets mee gedaan Integendeel. Dhaenens vreest da het seizoen nog zwaarder word als straks, in 1995, de Vuelt naar september wordt verscho ven en het WK naar oktober „Dat puntenklassement moetei ze vandaag nog afschaffen" vindt hij. „Voor de wereldbeke zijn zeven tot acht wedstrijder meer dan genoeg. Weet jij n0| wie de Grote Prijs Montrea heeft gewonnen? Ik toevallii wel. Echave, vóór Cassani. Maa ik wed dat de helft van de wie. lersupporters het niet weet. En dat is logisch. Die wedstriji spreekt de mensen niet aan. He interesseert ze niet. En de ren ners trouwens ook niet. Zeventij procent staat ongemotiveerd aai de start." Jaar 2000 De toekomst? Dhaenens vreest dat er in het jaar 2000 geen prol meer rondfietst als Verbruggen steeds maar zijn zin krijgt. „Paj op hè", zegt hij. „Verbruggenii een clever man, maar hij is in- dertijd één zaak vergeten. Hi heeft grote ploegen willen bou wen, zonder te beseffen dat hij daarmee alle kleine ploegen o] een zijspoor zette. Je'kunt een grote building bouwen van veer tig verdiepingen, maar als he fundament niet deugt, donder alles in elkaar. En dat is wat er op-het moment met de wieler sport gebeurt." Op de vraag of hij ambities heelt in de wielersport terug te keren, als ploegleider bijvoorbeeld, haalt hij de schouders op. „Nie als het blijft zoals het nu is", zegt hij dan. „Kleine ploegen moeten weer een kans krijgen en de criteriums moeten weer gaan leven. Na de Tour moeten de renners anderhalve maand mei rust worden gelaten. Geef ze de kans om criteriums te rijden, om een extraatje te verdienen. Nn zijn er veel renners die geen criteriums mogen rijden, in ver band met de wereldbeker. Maar als die mannen terugkomen komt ook het volk weer terug." Door Jean Nelissen Margraten - Hans Visser kijkt naar voetbal op de te levisie. In een week waarin de Europese competitie wordt afgewerkt, zit hij me nig uur voor het beeld scherm. In het weekeinde volgt hij zijn favoriete com petitie, de Braziliaanse. Veel Braziliaanse voetballers zijn balartiesten, getuige Ro mano. Hun spelstijl sluit aan bij die van Visser, de gooche laar van MVV. Hij zet tegen standers met groot gemak op het verkeerde been, hij heeft een gave traptechniek en zijn dribbels zijn van Braziliaanse allure. Hij woont met zijn vriendin Miranda aan de Rijksweg in Margraten. Geboren en opge groeid in Heiloo, vlakbij Alk- 'maar, in de kop van Noord-Holland. En dan nu in het diepe zuiden terecht geko men. Hij stamt uit een voetbal- familie. Zijn vader en ooms hebben gevoetbald. Hij bracht zijn voetbaljeugd door bij de amateurclub AFC'34 in Alk maar en hij debuteerde op zijn zestiende in het eerste elftal van AZ. Hij gold vanaf het prille begin als een talent. Straatvoetbal Visser speelde aanvankelijk ook honkbal en hij was zelfs actief als judoka. Uiteindelijk koos hij voor voetbal. Zijn stu die aan de hts maakte hij niet af. Voetbal overheerste in zijn leven. De trainingen bij AZ en zijn eigen individuele oefenin gen namen vrijwel alle tijd in beslag. Visser is één van de laatste straatvoetballers in on ze competitie. Op straat in Hei loo leerde hij hoe een zekere macht over de bal te verwer ven. Elke middag na school werd in Heiloo op straat ge voetbald. Visser sleep met ein deloze trappen tegen een blinde muur zijn balgevoel bij. Zoals vroeger Johan Cruijff in Beton dorp deed. Op zijn 25e is Visser in het opzienbarende elftal van MW tenslotte uitgegroeid tot één van de technisch meest begaaf de spelers in de eredivisie. In Voetbal International werd hij drie weken achtereen uitgeroe pen tot 'man van de wedstrijd'. In andere landelijke klasse menten scoort Visser ook hoog. Sinds hij in zijn tweede seizoen aan de zijde van Erik Meijer opereert, is sprake van een doorbraak. Een grauwe namiddag in Mar graten. Eén van die sombere dagen in de aanloop naar kerst mis. Hans Visser zet koffie, met altijd één oog op het voetbal op de televisie gericht. Buiten is de wereld klein. Of hij bezeten is van voetbal? „Bezeten?", her haalt hij, „er zijn belangrijker dingen in het leven. Bijvoor beeld gezondheid en gelukkig zijn met mijn vriendin." Ballet Maar toch. Als je zo goed kunt voetballen als Visser, wordt het een manier om je expressie te tonen. Zoals een ander schil dert of zingt. Voordat Visser een tegenstander passeert, danst hij - het lijkt soms ballet - rond de bal. Hij noemt het 'mijn schaarbeweging'. Het is zijn bedoeling dat de tegen stander de verkeerde kant op gaat. „Ik passeer nooit iemand twee keer aan dezelfde kant", zegt hij. Het is woensdag en hij heeft bij MW zijn vrije dag. Maar in de ochtenduren is hij toch al naar een krachthonk in Maastricht geweest om aan zijn lichaam te werken. „Je traint de hele week je beenspieren. Dan is het goed dat je ook buikspieren en rug ontwikkelt, het is belangrijk voor je liezen." Hij zegt door zijn arbeid in het krachthonk minder blessure- gevoelig te zijn. In het tweede seizoen bij AZ werd zijn car rière geremd door een ernstige blessure. De meniscus in zijn linker knie werd operatief ver wijderd. AZ degradeerde dat jaar uit de eredivisie. Het Alkmaarse be stuur bood Hans Visser een tot de helft verminderd contract aan. Het management maakte bij de berekening ook nog een fout en Visser kon transfervrij verhuizen naar Vitesse in Arn hem. Vitesse Vitesse was juist aan zijn op gang begonnen en speelde Eu ropees voetbal. Visser kreeg in Arnhem echter nooit de kans zich echt te ontplooien. Want trainer Bert Jacobs zei: „Jij bent voor ons een ideale twaalfde man." Zo kwam het moment naderbij, dat zijn transfer naar Maas tricht werkelijkheid werd. Met Visser, Meijer, Scheepers en Van Grinsven kreeg MW een andere uitstraling. „Ik had ge hoord dat bij MW de verstand houding tussen de spelers slecht zou zijn. Daar heb ik nooit iets van gemerkt", zegt Visser. „Ik vind dat wij zelfs een hechte groep vormen. We gaan buiten het voetbal samen naar de bioscoop of ergens eten. Natuurlijk wordt het saamhorigheidsgevoel versterkt omdat we succes hebben. Als je elke week verliest, is de behoef te om elkaar buiten het voetbal te zien misschien minder." Revanche De 'ideale twaalfde man van Vitesse' heeft intussen zijn re vanche op de Arnhemmers ge vierd. „Ik heb met MW drie keer tegen Vitesse gespeeld en we hebben drie keer gewon nen." Achteraf is hij blij dat het zo gelopen is. „In Arnhem woonde ik in een flat, hier zit ik in een mooi huisje in een landelijke omgeving. Ik heb een tuin en ik heb ruimte. Je kunt rustig leven. Ik ben in tien minuten in Maastricht. Mijn vriendin heeft in Maastricht werk gevonden bij een bank. Ik ben bij MW gegroeid als voet balier. Heb mijn vaste positie achter de spitsen gekregen. Daarom zal ik hier voorlopig wel blijven." Hij rookt niet en drinkt zelden. „Ik ben geen bierdrinker, af en toe neem ik een cocktail, een Malibu. Maar ik houd altijd in mijn achterhoofd dat ik prof voetballer ben en dat ik disci pline moet opbrengen." Zoals gezegd: hij heeft een for midabele traptechniek na een groot deel van zijn jeugd bij een blinde muur te hebben doorgebracht. „Ik trapte de bal afwisselend met de binnen- en buitenkant van de schoen tegen die muur. Ik experimenteerde veel. Het is de kunst bij een vrije trap de bal met grote snelheid over de muur te jagen en hem dan te laten dalen." Visser schiet altijd met effect en met de binnenkant van de wreef. Genot In no& geen anderhalf seizoen heeft hij achttien doelpunten gescoord. Een aantal uit vrije trappen. Maar hij spreekt niet graag over scoren. Veel meer over zijn 'assists', zijn passes waaruit bijvoorbeeld Erik Meijer kan scoren. „Dit seizoen heb ik acht passes gegeven waaruit doelpunten ontston den. Dat vind ik leuker dan zelf scoren. Een goede eindpass is voor mij het opperste genot." Visser verklaart zijn doorbraak mede door de aanwezigheid van Erik Meijer, Twan Schee pers, Roberto Lanckohr en Ro ger Reijners. „Meijer kun je altijd aanspelen, dat geeft een goed gevoel. Als ik hem niet kan bereiken, kan ik Scheepers in de diepte sturen. Of opko mende mannen als Lanckohr en Reijners in het spel betrekken. Wij spelen goed dank zij ons taktische brein Raymond Li- bregts en door de werkkracht van Rob Delahaye. Achterin hebben we met Reginald Thai en Armand Benneker kop- kracht. In het begin vielen we blind aan. We liepen allemaal naar voren. Er zit veel aanvals- Hans Visser: Dribbels van Braziliaanse allure drift in ons elftal. We gebrui ken nu gelukkig meer ons hoofd." Afhankelijk Hans Visser verwacht dat MW in de komende tijd nog zal groeien. „Het is belangrijk dat wij enkele spelers op eredivi sie-niveau op de bank achter de hand hebben. Jeffrey van As, Sies Hofman en Hans Linders kunnen zo worden ingepast. Erik Meijer en ik krijgen veel aandacht in de media. Maar wij zijn toch afhankelijk van de mannen om ons heen. We heb ben een goed team, de kwalitei ten van onze spelers sluiten op elkaar aan.% Af en toe valt bij MW nog de concentratie weg. Visser: „Dat is ons probleem. Als we gecon centreerd spelen, kunnen we foto de limburger iedere tegenstander aan. We hebben met 5-1 van PSV verlo ren, maar zelfs in die wedstrijd waren er momenten dat we het duel naar ons toe hadden kun nen halen. Ik heb dit seizoen niet tegen één tegenstander ge speeld waarvan ik de indruk kreeg dat MW kansloos was." Sinds twee maanden werkt Rudy Dhaenens (31) bij de firma Goethals en Co in Aalst. Als beleg gingsadviseur. De verras sende wereldkampioen wielrennen op de weg van 1990 bij de profs is een nieuw leven begon nen. Eind april bracht een medisch onderzoek aan het licht dat Dhae nens aan een hartkwaal leed. Hij kreeg absolute thuis, voor de buis. De Ronde van Vlaanderen had hij liever niet gereden, maar hij startte toch. Snotterend en hoestend. Post had hem voor veel geld weggekocht bij PDM. Dhaenens durfde geen 'nee' te zeggen. maar vooral omdat ik me wilde bewijzen. Ik was wereldkampi oen, alle ogen waren op mij gericht. Weinig renners hebben het besef dat competitie rijden levensgevaarlijk is als je ziek bent." juweliers "WÊERIJSSINGEL 63-65 hoopte nog lang op een Rudy Dhaenens begint een nieuw léven als beleggingsadviseur rentree, maar besloot de finitief te stoppen, toen veldrijder Wim Lam- "Ba brechts in augustus aan u H a wil geen risico's meer ne- JL- men. Scoren Terwijl het peloton de prijzen verdeelde in de Tour, zat Dhae nens thuis. Vol twijfels, met angst ook. Meer dan ooit was hij in die periode met zijn gedach ten bij de renners die overleden aan een hartstilstand, zoals Jo hannes Draaijer, ooit zijn ploeg maat bij PDM. Dat het fenomeen 'plotse dood' in de voetbalsport veel minder bekend is, verbaast hem niet. „Wielrennen is arbeidsintensie ver. Gemiddeld zit je toch vijf tot zes uur per dag op de fiets. Dat is 25%. De prestatiedruk wordt steeds groter. Renners durven niet meer ziek te -zijn, kruipen vlot met 38 graden koorts op de fiets. Want ze moe ten zonodig punten scoren en dat wordt alleen maar erger nu steeds meer sponsors stoppen." Doping? Zou dat een oorzaak kunnen zijn? Dhaenens zwijgt. Hij wrijft met zijn hand over zijn kin. „Dat wordt gezegd, ja", knikt hij. „Maar ik geloof het niet. Dat journalisten die link leggen, is misschien wel logisch. Ze zoeken een verklaring. Toch denk ik dat het vooral de stress is die renners kapot maakt. Ne gen maanden per jaar staan ze onder hoogspanning. Het is niet voor niets dat veel renners na het WK al stoppen. Ze kunnen het niet aan." Te zwaar De stress is alleen maar groter geworden na de introductie van het FICP-puntenklassement, vindt Dhaenens. De jacht op punten begint al in februari en duurt voort tot diep in oktober. In het jaar dat de Belg wereld kampioen werd, bood hij Ver bruggen namens Fignon, Le- Mond en Bugno een petitie aan, Menselijker „Post heeft me nooit onder druk gezet. Hij was zelfs de eerste die me kwam zeggen, dat ik maar eens een paar weken rust moest nemen. Maar toch, achteraf had ik nooit bij PDM weg moeten gaan. Jan Gisbers benaderde het allemaal wat menselijker, wat opener ook. Misschien ben ik wel te zakelijk geweest, maar wat zou je zelf doen in zo'n situatie?" Ploegarts Leinders van Panaso nic meende dat Dhaenens de druk van de regenboogtrui niet aan kon, dat de oorzaak van zijn falen psychisch was. „Iedereen dacht dat het in mijn kop zat. Maar zelf wist ik dat het niet zo was. Ik kon het peloton amper volgen, dat had ik nog nooit meegemaakt. Er moest iets mis zijn met mijn lichaam." Dat bleek ook. Vijftien bloedon derzoeken leverden niets op. Een urine-test in mei wees echter uit dat Dhaenens een virale infectie onder de leden had. Hij kreeg medicijnen, maar raakte daar van aan de diarrhee, drie weken lang. De Tour werd een misluk king, evenals de najaarsklassie- kers. Na een rustige winter, zonder al te veel plichtsplegingen, begon Dhaenens vol goede moed aan het nieuwe seizoen. Maar op nieuw sputterde zijn lichaam te gen. In de wedstrijden was het steeds alsof het peloton twee kilometer per uur harder fietste. In april ontdekten artsen dat er in de wand één van de vier hartkamers van Dhaenens cellen waren afgestorven. De hartspier was verzwakt. „Zoiets ontstaat wanneer je met een ziek lichaam gaat fietsen", weet de Vlaming nu. „Ik heb me dat nooit gerealiseerd, stond er Het grote moment in de wielerloopbaan van Rudy Dhaenens; de Vlaming klopt landgenoot Dirk niet bij stil, bleef maar door- de Wolf in het Japanse Utsunomya en wordt wereldkampioen. foto anp gaan. Umdat ik geen pijn voelde, „Mijn leven is me liever dan nog een jaartje fietsen."

de Stem | 1993 | | pagina 10