Bekendmaking DESTEM OINIRIO E R E N DkGsO E VA-BOG en haard eert cms alles met mijn hypotheek te maken Hypotheken Magi Te koop ZEE LAID Bedrijven terrein te Bergen op Zoom De charmes van het wonen aan de Scheldeboulevard VRAAG EN ANTWOORD gemeente^ OOSTBURG QZadelhoff Makelaars Siemerink ei Strijbos in wachtkamer Blijven prijzen van huizen stijgen? door Wim van der Kleijn Mag dat: een Belgische hypotheek? Kan het zonder hypotheek provisie? ALL-ROUND AMBTENAAR BEVOLKING C.A. M/V Directoraat- G en eraal Rijkswaterstaat exclusieve betimmeringen. Onderhoudswerk aan uw woning. Tevens verkoop aan particulieren van de in eigen werkplaats ge maakte hardhouten deuren - kozijnen - ramen - lijst werk. Verkoop van di verse hardhoutsoor ten - watervaste plaat voor de boot etc. - Percelen v.a. ca. 1.000 m2 - Beschikbaar: medio 4e kwartaal 1993. Ligging: aan een van de invalswegen op ca. 500 m van de rijksweg A58 (Rotter dam-Bergen op Zoom- Antwerpen). Middelburg - Spinhuisweg Nagelmakers ANTWERPEN V-/ tandp Nieuwe kunstgebitten en kunstgebittenreparatie Wonen voor ouderen Dat kan in SERVICEFLAT RESIDENTIE TERNEUZEN Bon ii DE STEM ZATERDAG 23 JANUARI 1993 X destem „Vorige jaar zijn de huizenprijzen weer sterk gestegen. Blijft dat doorgaan? Hoe is dat te rijmen met de zwakker wordende economie? Consumenten kopen toch steeds minder?" Ch. Q. te Steenbergen De autoverkopen zijn in 1992 gedaald, er worden minder huishoudelijke en andere duurzame gebruiksartikelen verkocht, terwijl de kopers van huizen zich blijven verdringen. Het is een fenomeen waarover ook makelaars zich eigenlijk verbazen. In die kringen wor den vooral twee verklaringen aangedragen: 1) het kopen van een huis kan op zichzelf een bezuinigings maatregel zijn namelijk door te ontsnappen aan de dreiging van voortdurende stijging van woonlasten in de huursector; 2) de krapte op de woning- Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen over alles wat met wonen te maken heeft Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus.3229,4800 MB Breda. U krijgt geen antwoord thuis. markt is mede in de hand ge werkt door gebrek aan aan bod, o.a. omdat er te weining nieuwe koopwoningen worden gebouwd. Niet voor niets is de kooplust op de woningmarkt juist de laatste twee jaar sterk toege nomen. Dat was percies de periode waarin ook de huren - na een periode van lage jaar lijkse stijgingspercentages - weer fors omhoog gingen. En daaraan lijkt vorlopig geen eind te komen. Ook al is de inflatie, die in 1991 en 1992 even leek toe te nemen, weer op zijn retour. In 1993 gaat een heel ander huurverhogingssysteem gel den. Woningcorporaties krij gen de vrijheid hun woningbe stand gedifferentieerd in huur te verhogen, maar minimaal met 4,5% en maximaal met 6,5%. De verwachting is dat de echte sociale sector ontzien zal worden, maar dat de kwalita tief beste woningen naar het maximum zullen gaan. Datzelfde geldt voor de parti culiere secotr, die geliberali seerd wordt. In theorie.kan dat zelfs huurdalingen opleveren. Maar in de praktijk zullen de huren meestal met 6,5% stij gen. Niet alleen in de koopsec tor, ook in de huursector blijft een zekere krapte bestaan. Het lukt nog zo makkelijk om ook duurdere huurwoningen te slijten, dat beleggers voorlopig de maximale huurstijging zul len doorvoeren. Dat althans is de mening van de makelaars die ook beheer doen, d.w.z. de verhuur van woningcomplexen regelen. Dat betekent intussen wel dat de huurstijging in 1993 voor veel mensen zelfs hoger zal uitvallen dan in de twee voor gaande jaren. Bij elkaar bete kent dit voor deze groep dat in drie jaar tijd de woonlasten met een kleine 20% zijn geste gen. Een huur die begin 1991 nog 600 gulden was zal na 1 juli 1993 dus al bijna 720 be dragen. Voor dat bedrag, omgerekend in een netto bedrag aan hypo- theeklasten, is vaak ook bij het huidige prijsniveau een koop woning te krijgen. Mensen die bijvoorbeeld 50% inkomsten belasting betalen kunnen bru to dan tot ca. 1400 gulden per maand gaan en dat komt over een met de maandlasten voor een hypotheek van 190.700 gulden (bij de huidige rente van 8%). De gemiddelde prijs voor een koopwoning in 1992 bedroeg in West-Brabant volgens de NVM-cijfers 202.500 gulden. Dat is niet zo ver boven de zojuist berekende 190.700 gul den. Voor veel huurders is ko pen dan ook nog steeds finan cieel aantrekkelijk. Daarbij vergeten zij dat kopen meer lasten meebrengt dan al leen de hypotheek. Kopers hebben immers hogere lasten dan huurders, zoals hogere on roerend goedbelasting, belas ting over het bij het inkomen op te tellen huurwaardeforfait, verzekeringspremie tegen schade aan het pand door brand e.d. (de opstalverzeke ring) en onderhoud moet uit eigen zak betaald worden. Op dit moment denken de meeste mensen nog: ach, we sparen straks zoveel uit aan toekomstige huurstij gingen, we kunnen makkelijk reserve ren voor die extra uitgaven. Dat is op zichzelf waar. Maar er zitten toch risico's aan: uit gaven voor eigen/huisbewo ners kunnen tegenvallen. En als de economie echt verder inzakt en de dreiging van werkloosheid steeds reëeler wordt, is niet ondenkbaar dat veel potentiële kopers toch af haken. Veel makelaars houden reke ning met dat laatste. Maar ze geloven toch niet dat daardoor de huizenprijzen echt zullen inzakken. Er moeten nu zoveel kopers teleurgesteld worden door gebrek aan aanbod, dat De gulden behoort tot de sterkste munten ter wereld en dat kan voordeel opleveren bij het afsluiten van een hypo theek in het buitenland. FOTO ANDRÉ RUIGROK er als het ware een grote 're serve' is. De meest gehoorde conclusie is dan ook: in 1993 zullen de huizenprijzen nog geruime tijd doorstijgen, tot dat er inderdaad zoveel kopers zijn afgevallen dat er een nieuw evenwicht is bereikt. „Ik werk in België en mijn baas wil garant staan voor een hypotheek bij zijn (Belgische) bank op mijn huis. Kan dat?" B.R. te Ulvenhout Onder de huidige EG-regels is het niet mogelijk dat iemand verbiedt aan financiële instel lingen in andere EEG-landen om ook in Nederland hypothe ken te verkopen. In de praktijk worden die buitenlandse in stellingen o.a. weerhouden om dat hypotheekverstrekking kennis vraagt van de woning markt ter plaatse. Ook zijn er valutarisico's, maar die lijken in dit geval evenmin relevant omdat de gulden tot de sterk ste munten van de wereld be hoort. In uw geval staat de Belgische werkgever, tevens klant van de Belgische bank ook nog eens garant. De kans dat die bank u hypotheek wil verstrekt lijkt dus redelijk groot. „Ik heb gehoord dat hypotheekadviseurs, makelaars e.d. bij het afsluiten van hypothee 1 tot 2% provisie krijgen dus al gauw 1000 tot20C gulden. Kan ik dat uitsparen?" J.L. te Breda In de praktijk is de enige reë manier om hypotheekpr0vjs uit de sparen om een hypoth caire lening af te sluiten bij» direct-writers. Dat zijn fjna] ciële instellingen die zond tussenpersonen werken, ft Ohra, Centraal Beheer,' ma ook een kleine bank CVB. Vaak is ook de ren daar nog iets lager, zodat dul bel voordeel mogelijk is. Bij het afsluiten van hypotk ken brengen die meestal all« een beperkt bedrag aan ad nistratiekosten in rekening. De gemeente Oostburg (ca. 18.000 inwoners) is gelegen in West Zeeuws-Vlaanderen. Er zijn vele recreatieve mogelijkheden, een gezond leefklimaat en een aantrekkelijk achterland. De gemeentelijke organisatie (ca. 180 medewerkers) vraagt van de medewerkers een klantgericht optreden, creativiteit, een flexibele instellingen een bednjfsmatige benadering van het werk. Bij de sectie Bevolking, Burgerlijke Stand en Militaire Zaken van de afdeling Burgerzaken is de functie vacant van: (voor 40 uur per week) FUNCTIE-INFORMATIE: De aan te stellen functionaris zal worden belast met - (mede) beheren van de geautomatiseerde bevolkingsadministratie (GBA/Digital); - verrichten van werkzaamheden op het gebied van militaire zaken, bevolkings boekhouding en burgerlijke stand; - verlenen van assistentie bij alle voorkomende werkzaamheden. FUNCTIE-EISEN: - een op de functie afgestemde opleiding op MBO-niveau; - kennis van de GBA; - goede mondelinge en schriftelijke uitdrukkingsvaardigheden; - accuraat en in teamverband kunnen werken; - klantgerichte en flexibele instelling; - belangstelling voor geautomatiseerde informatieverwerking; - recente ervaring met bovengenoemde werkzaamheden strekt tot aanbeveling. ARBEIDSVOORWAARDEN: Afhankelijk van opleiding en ervaring bedraagt het salaris maximaal f 4.580,-- bruto per maand (S 8). Vestiging binnen de gemeente Oostburg is een voorwaarde voor aanstelling. Voor het verkrijgen van woonruimte zal - zo nodig - medewerking worden verleend. INLICHTINGEN EN SOLLICITATIES: Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de chef van de sectie Bevolking c.a., de heer A. de Brock, tel. 01170-57201Sollicitaties kunnen, onder vermelding van "vacaturenummer 93/03" binnen 7 dagen na verschijning van deze vacature melding worden gezonden aan: Burgemeester en Wethouders van Oostburg, ter attentie van Stafbureau P O, Postbus 27, 4500 AA OOSTBURG. Wet verontreiniging oppervlaktewateren Brengen van afvalstoffen in de Handelshaven van Breskens De Minister van Verkeer en Waterstaat maakt, gelet op artikel 31 van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat bij beschikking van 14 januari 1993, nr. 12629, aan Breskense Scheepsbouw en Ma chinefabriek te Breskens, onder voorwaar den vergunning is verleend op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren voor het brengen van afvalstoffen in de handelshaven van Breskens. Termijn van terinzagelegging De beschikking en alle andere terzake zijnde stukken liggen van 23 januari 1993 tot en met 21 februari 1993 op de volgende plaatsen en tijden ter inzage: 1. Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Koe straat 30 te Middelburg op werkdagen van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur (kamer 124). 2. Gemeentesecretarie van Oostburg, Raadhuisplein 1 te Oostburg op werkda gen van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur. Voorts is inzage van de stukken mogelijk op zaterdag van 09.00 uur tot 12.00 uur in het politiebureau, Mariahoevestraat 2 te Oostburg. Beroep c.q. Schorsing Instellen Ingevolge artikel 44, tweede lid van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne staat tot en met 21 februari 1993 beroep open bij de Kroon voor de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeen komstig artikel 20, 21, 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c van de hierboven ge noemde wet bezwaren hebben ingebracht en voor enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkenvijs niet in staat is geweest overeenkomstig vorengenoemde artikelen bezwaren in te brengen. Het gemotiveerde beroepschrift dient zo mogelijk in 2-voud te worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Kneuterdijk 22, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Deze beschikking wordt eerst van kracht met ingang van de dag na het einde van de termijn van terinzagelegging. Indien tegen deze beschikking beroep is in gesteld en met toepassing van artikel 107 van de Wet op de Raad van State juncto artikel 4 van de Tijdelijke Wet Kroongeschil- len een verzoek tot schorsing van deze be schikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan, wordt deze beschikking niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Middelburg, 23 januari 1993, de minister van Verkeer en Waterstaat, namens deze, de hoofdingenieur-directeur, dr. H.L.F. Saeijs Ministerie van Verkeer en Waterstaat Uw adres voor: Makelaars taxateurs o.g. Specialisten in bedrijfshuisvesting Smederijstraat 1b - 4814 DB Breda Zadelhoff vestigingen door geheel Nederland 076-227110 Goed onderhouden eengezinswoning met berging, voor- en achtertuin en apart gelegen garage. Indeling: gang met open trap en toilet, woonkamer, dichte keuken.1e Verd.: 3 slaapkamers, badkamer met 2e toilet en vaste trap naar 2e verd.: voorzolder met CV-opstelling en 4e slaapkamer met dakkapel. Aanvaarding: op korte termijn. Koopprijs: 145.000,- k.k. (middels gemeentegarantie bestaat de mogelijkheid tot 100% hypotheek) Voor inlichtingen en afspraak bezichtiging: VA-BOG Vastgoed bv Fellenoordstraat 58, 4811 TJ Breda. Tel. 076-240422 Voogt-Abma ^c\e^v' \TVV "Voor mijn hypotheek ging ik naar Nagelmakers Hypotheken. Een gouden zet, al zeg ik het zelf. Want daarmee heb ik lekker ver diend. Kon er gelijk een open haard in mijn nieuwe huis. Een ideale plaats om zo nu en dan een toast uit te brengen. Op mezelf en op Nagelmakers Hypotheken." Nagelmakers Hypotheken onafhankelijkheid werkt in uw voordeel Ook voor hypotheken in de zakelijke sfeer. NIEUWE VESTIGING Nagelmakers Hypotheken Bergen op Zoom B.V. TEL. 01640-5 80 58 Rijkebuurtstraat 5, 4611 GZ Bergen op Zoom. Melbourne (anp) - Andre] Medvedev was gisteren vol Zelfbeklag- Het achttienjarige supertalent uit de Oekraïne, dat vorig jaar steeg van de ?26e naar de 24e plaats op de wereldranglijst, had tot zijn onuitsprekelijke ongenoegen in vier sets verloren van zijn „Is zevende geplaatste Tsje chische trainingsmaatje Petr Korda (6-4 4-6 6-3 7-6). „Ik bakte er helemaal niets van Nagelmakers Hypotheken B.V. Kinderdijk 30, 4331 HG Middelburg Tel. 01180-3 66 22 Nagelmakers Hypotheken Breda B.VJ Chasséveld 3A, 4811 DH Breda Naast het Turfschip Tel. 076-22 53 77 RESIDENTIE l^yPFjHERTOGENPARK TE HUUR: LUXE APPARTEMENTEN 2 a 3 slaapkamers, 2 badkamers, volledig ingerichte keuken. Exclusieve ligging in park. Huurprijzen vanaf 33-000 BF per maand servicekosten. Zwembad en gastenkamers in het gebouw. INFO: RENTMEESTER N.V. - tel.: 09/32.3/230.02.06 vuvjj/ h.h.m. tandprothetische praktijk schelstraete Lid Organisatie van Nederlandse Tandprothetic1, Steensedijk 13 HULST 01140-12141 Een serviceflat betekent stijlvol wonen voor ouderen. Geheel zelfstandig, met uw eigen voordeur. Wonen in een riant twee- of driekamer appartement, met een prachtig uitzicht op de Schelde, of op het zuiden, over de stad en het Zeeuws-Vlaamse land. Service In een serviceflat heeft u goede dienstverlening direkt achter de hand. Zoals een dag en nacht bewaakt alarm systeem. Dat geeft een prettig gevoel! En wat een gemak, die warme maaltijden! Uitstekende koks zorgen dagelijks voor een smakelijk keuzemenu. Maar zelf koken kan ook. Veiligheid Onze serviceflat is rondom beveiligd. Met de videofoon kunt u vanuit uw eigen appartement zien wie er bij u aanbelt. Bovendien is de receptie steeds bezet door oplettend en behulpzaam personeel. Meer weten Vraag de interessante brochure "Zelfstandig en Stijlvol Wonen voor Ouderen" en gegevens over de nieuwe Serviceflat Residentie Terneuzen. Geheel vrijblijvend! Stuur daarvoor de ingevulde bon naar onze stichting. Bellen kan ook: telefoon 01100-28120 Naam Heer Mevrouw Adres: Postcode en Woonplaats ontvangt graag de brochure "Zelfstandig en Stijlvol Wonen voor Ouderen". wil graag een afspraak maken. i i i i i i' De Horst 48, 4481 WZ Goes telefoon 01100 - 28120 Melbourne (anp) - Net niet. Dat gold vrijdag zo wel voor Jan Siemerink als Miriam Oremans. De laat ste Nederlandse vertegen woordigers in het enkel spel van de tien die vier dagen eerder aan de Au stralian Open in Melbour ne waren begonnen, moch ten alleen maar aan een plaatsje bij de laatste zes tien ruiken. Het duo was op het Rebound Ace van het weer warme Flinders Park het maximale aantal sets in touw, maar verloor de 'landenwedstrijd' tegen Spanje met 0-2. Siemerink won in bijna vier uur slechts één game minder dan Sergi Bruguera (6-7 6-4 3-6 6-3 7-9). Oremans beukte wel onver vaard op de wandelende tennis- muur, die Conchita Martinez heet, maar kreeg die niet omver: 3-6 6-4 4-6. Nederlagen tegen beschermde spelers (vijftiende en zesde), dat wel, maar met een onbevredigende nasmaak. Winst zou Siemerink een publicitair interessante partij op het centre court tegen titelverdediger Jim Courier hebben gebracht. Zo is Melbourne een herhaling geworden van Wimbledon vorig jaar, waar ook geen Nederlander de derde ronde doorkwam. De andere Grand Slams van 1992 brachten uitschieters met Kraji- cek in de halve finales van de Open Australian en Manon Bol- legraf bij de laatste acht van -Parijs. Óp Flushing Meadow haalde alleen Krajicek de acht ste finales. Sleutelen Frits Don mag Jan Siemerink graag vergelijken met Stefan Edberg. „De persoonlijkheden hebben dezelfde structuur," al dus de coach uit Wateringen, die sinds het voorjaar van 1992, toen Rohan Goetzke alleen met Kraji cek verder ging, weer aan Jan met het gouden linkerhandje is Veghel (anp) - Motorcrosser Da ve Strijbos en het JHK-team gaan na één jaar uit elkaar. Manager Jan de Groot maakte dat bekend tijdens de presenta tie van het team dat komenc seizoen de wedstrijden rijdt voor het wereldkampioenschap 250cc De crossers zijn de Nederlandei Charrel Sweebe, 125cc wereld kampioen Greg Albertyn (ZAf en de 17-jarige Belg Jaimy Sce- venels. Volgens Strijbos, die vorig jaai tweede werd in het wereldkam pioenschap, was het aanbod t< mager. „Daarmee kon ik alleei 4e kosten dekken. Ik heb eet hepaald bedrag in gedachten maar JHK wilde dat niet beta len. Ik begrijp er niets van. Vie: of vijf jaar geleden verdiende il het dubbele. Als die andere cou reurs voor niets willen rijden moeten zij dat weten." De Groot liet weten Dave Strij bos een goed aanbod te hebbei gedaan. „Helaas was dat voo Strijbos niet goed genoeg. Noj 'enger uitstellen om te wachtei °P eventueel nieuwe sponsors was niet meer mogelijk. D knoop moest een keer wordei doorgehakt." Komende maandag heeft Strij een gesprek met een Nedei 'andse sponsor, van wie hij d aam niet wil noemen. „Het i oor 90 procent rond. De kan estaat dat daar andere rijder an mee zullen doen." Strijbo uit niet uit dat zijn voormalig artsrivaal John van den Ber ^«-wereldkampioen 125cc darbij zit, die ever sPonsor heeft. y'ndt Strijbos geen ri*.1 hij zich laten knie. „Ik heb uniebanden gescheurd uaar nog veel lasti vinaU 'aar alsno§ stel ik de eveneens gee sponsor, da opereren aa in 1989 mij d en he i. Wannei een sponsr operatie een jar van.

de Stem | 1993 | | pagina 8