Fracties CDA en PvdA moeten uit schuttersputjes komen Staatssecretaris Gabor: Jagers zijn geen wild-westfiguren Fusie tussen hervormden en gereformeerden 'heidens' karwei Gods mooiste engel Groen -DE STEM- Ritzen trekl DESTE Geen wittel ACHTERGROND D'Ancona gaat naar Israël ?.V. DE STEM ZATERDAG 23 JANUAR11993 AUDREY Hepburn, was die al 63? Altijd gedacht dat ze wat jonger was dan ik. Dat komt waarschijnlijk omdat ik 'Roman Holiday' niet in de bioscoop, maar op de televisie zag. Audrey Hep burn in 'Roman Holiday' is missiën wel het mooiste meis je dat ik ooit in een film heb gezien. Al die andere idolen van die tijd konden niet tegen Hep burn op. Die had iets van nature dat de anderen misten of hadden moeten aanleren: elegantie en onschuld. Elisa beth Taylor schijnt deze week, bij het vernemen van Hepbums overlijdensbericht gezegd te hebben: „God heeft een prachtige nieuwe engel". Dat had ik zelf wel bedacht willen hebben. Het NOS-journaal had haar herdacht met enkele opna men uit verschillende films. De BBC deed er in 'The nine o'clock News' een beetje Ne derlandse achtergrond bij. Ze was koerierster geweest voor het verzet, zei de nieuwslezer en hij bracht haar in verband met de hongerwinter door filmbeelden te vertonen van hongerende kinderen die in vuilnisvaten naar voedsel zoe ken. Instant mythevorming? In hetzelfde stukje BBC-her- denking verklaart Hepburn in een interview, dat ze 'geluk gehad heeft' en aan de hon gersnood ontsnapte. Niette min is het bekend dat ze in de oorlog wel ondervoed was ge raakt. Ook leed ze aan bloed armoede. Haar oorlogserva ring - er vielen ook slachtof fers in haar familie - verhin derde haar jaren later nog de filmrol van Anne Frank op zich te nemen. Ik was benieuwd wie als eer ste een Hepburn-film zou uit zenden. BRT-Twee pikte die primeur in. De voor half elf aangekondigde Israëlische film 'Meever la yam' werd vervangen door 'Wait until dark' uit 1964. Die film is eigenlijk niet representatief voor de rollen waarmee Hep burn beroemd werd, maar be wijst wel dat Hepburn meer kon dan alleen maar lief, ele gant, onbevangen en meisjes achtig zijn. Ze is dan 35 jaar en de rijp heid is haar al aan te zien, maar dat komt ook door de voor haar wat ongewone rol die ze speelt. 'Wait until dark' is een sterke thriller die bui tengewoon spannend is als je hem voor het eerst ziet. Audrey Hepburn speelt een blinde vrouw die in haar ap partement belaagd wordt door een gemeen complot van drie mannen. Een van die drie is Richard Crenna, een acteur die ik altijd nogal sympathiek gevonden heb. Hij bekeert zich tegen het eind van de film dan ook, maar laat de in acuut levensgevaar verkeren de Hepburn evengoed wel in de steek. Hepburn speelt sterk en de rol leverde haar de zoveelste Oscar-nominatie op. Ik had als afscheid liever 'Sabrina' gezien, of 'Funny Face' en 'Breakfast at Tiffa ny's', maar je kunt niet alles hebben. Zo was het ook goed. DEZE WEEK ontving ik een brief van mevrouw C. Peet- ers-Tesselaar uit Ulvenhout, wier overgrootvader ooit de scepter zwaaide over het res taurant 'De Geleerde Man' in Bennebroek. Over dit restau rant schreef ik vorige week. De briefschrijfster deelt mee dat het restaurant onder haar overgrootvader 'Vanouds de Geleerde Man' heette en dat doet me denken aan wat de man me vertelde die er onze tafel had geboekt. Tot voor enkele jaren heette de zaak 'De Oude Geleerde Man'. Toen kwam de huidige uitbater. Die voelde zich te jong voor zo'n naam en ver anderde die in 'De Jonge Ge leerde Man'. Aan het 'logo' én aan het beeld naast de deur is te zien dat de adjectie ven oud of jong er niet zoveel toe doen. Het gaat om de nu al vele decennia trotserende man met het open boek in de hand en de trapleer over de schouder. Tijdens de winter zijn het Oostenrijkse landschap en het Oostenrijk se dorpje dat van de kerstkaart. Alle werkelijkheid verborgen onder ijs en sneeuw. In wintersportplaats Pertisau weten de langlaufers niet dat ze in deze vallei eigenlijk over een golfbaan glijden, tijdelijk toegedekt door de sneeuw. De laatste twee jaar was in dit Pertisau de 'Gramai-Alm' wandelend niet bereikbaar. Vanwege de kniehoge sneeuwval. Alleen tot de 'Falzturm-Alm' was het pad begaanbaar gehouden. Dit jaar wordt alles anders: er is geen sneeuw. De wintersporter verbaast zich over het gezicht van Pertisau, nu dat niet wit geschminkt is. En eindelijk ligt de wandelweg naar de 'Gramai- Alm' voor hem open. Wie durft dan treuren dat de natuur ons in de steek laat? De natuur helpt ons juist een handje. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. o> Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. s Van onze Haagse redactie Gisteren stuurde staatssecretaris Gabor van natuurbeheer zijn nota Jacht en Wildbeheer naar de Tweede Kamer. Hij houdt de kerk in het midden door jagers enige ruimte te gunnen, maar door hen tegelijkertijd te weren uit belangrijke natuurgebieden. Door Kees Pijnappels (anp) JAGERS MOETEN niet worden gezien als wild-westfiguren die er op uit zijn zoveel mogelijk dieren te schieten. Het zijn ge disciplineerde mensen, die een belangrijke taak vervullen bij het natuurbeheer. Maar uit een aantal waardevolle vogelgebie- den moeten ze wegblijven. Kort samengevat is dat de visie van staatssecretaris Gabor (na tuurbeheer) op het jachtbeleid in Nederland. Belangrijkste punt uit de nota Jacht en Wild beheer is dat de jacht in een aantal natuurgebieden wordt verboden. Daarnaast mogen de krakeend, de goudplevier, de bunzing en de hermelijn niet meer worden geschoten. Wild mag niet langer worden gezien als een oogstbaar pro- dukt, maar is een waardevol stukje natuur, vindt Gabor. Die nieuwe opvatting heeft gevol gen. „Door te zeggen dat je wild als een natuurprodukt be schouwt, zeg je dat je het men selijk ingrijpen wilt beperken. Het bijvoeren van wilde dieren past dan niet meer. Of het uit zetten van fazanten. Dat is on natuurlijk." Jagers, 'gedisciplineerde mensen die een belangrijke rol hebben in het natuurbeheer'. FOTO ARCHIEF DE STEM Ondanks de nieuwe status van het wild, blijft de jacht toege staan. Weliswaar niet overal, maar toch in het overgrote deel van Nederland. Gabor zegt in zijn nota niet voorbij te willen gaan aan de economische en recreatieve betekenis van de jacht. Jagen is nodig voor na tuurbeheer, om schade te voor komen aan de landbouw, om poeliers te voorzien van wild en om er genoegen aan te beleven. Met name dat laatste zit tegen standers van de jacht dwars. Gabor heeft daar alle begrip voor. Ook hij ziet de plezier jacht niet zitten. „Ik vind dat er wel een redelijk doel moet wor den gediend. Of het dier moet worden gebruikt voor consump tie óf er moet sprake zijn van het tegengaan van schade. Dat is voor mij het uitgangspunt. In het wild levende dieren gebrui ken als schietschijf is dat niet. Je mag best plezier beleven aan de jacht, maar het moet wel een redelijk doel dienen." De 35.000 jagers die Nederland telt, krijgen in de nota een zwa re verantwoordelijkheid toege schoven. Gabor wil dat ze zich verder groeperen in zogenaam de wildbeheereenheden. Mo menteel telt Nederland er ruim vierhonderd. Deze eenheden moeten de wildstand op peil houden en zorgen dat de na tuurlijke omgeving van het wild ongeschonden blijft. Het weren van stropers behoort ook tot de taken. Het vertrouwen van Gabor in de jagers is groot. De controle op de Jachtwet laat hij voor een belangrijk deel aan hen over. De politie en de Algemene In spectiedienst hebben daar nog nauwelijks tijd voor, zo consta teert hij. Bang dat daarmee de kat op het spek wordt gebon den, is de CDA-bewindsman niet. Het beeld dat jagers alles neerknallen wat hen voor de loop komt, is niet correct, weet hij. „Ik heb geen jachtervaring. Ik weet dus niet wat er omgaat in de ziel van de jager. Maar mij is verzekerd dat het weidelijk ja gen een groot aantal verplich tingen met zich meebrengt. De omgang met het wild en de natuur is aan regels gebonden. Jacht is niet per definitie een wild-westverhaal. Het jagen is een vrij gedisciplineerde zaak. Ik geloof in het goede van de mens en de zelfbeheersing van de jagers. Daarom wil ik wild beheereenheden een behoorlijke kans geven zich waar te ma ken." Desondanks zijn de jagers niet overal welkom. In een aantal vogelrijke moerassige gebieden (wetlands) en in de nationale parken hebben ze niets te zoe ken, vindt de staatssecretaris. De natuur moet daar de kans krijgen haar eigen gang te gaan. Voor een aantal grote wateren en wetlands geldt al een jacht- verbod. Dat zijn onder meer het Verdronken Land van Saefting- he, de Oosterschelde, de Wad denzee, de Groote Peel en de Oostvaardersplassen. De lijst van in totaal veer wetlands wordt uitgebreid drie stuks, te weten Maria; het Korenburgerveen en Bargerveen. Verdere aanvull'il gen zijn niet uitgesloten, b' gaat om wetlands met een'te zondere status, ook internatio naai gezien. Daar gaat de nai tuur boven andere waarden 1 die gebieden rusten, broeden e, foerageren de vogels. Daar zijn ze een heel gemakkelijk slacht offer. Het is niet aanvaardb® daar te jagen." Algemeen uitgangspunt vooi Gabor is dat de jacht het voort bestaan van een soort niet gevaar mag brengen. Als bepaalde populatie dreigt verdwijnen, heeft ze recht extra bescherming, vindt liij' Om die reden zijn de krakeend en de goudplevier niet lang« vogelvrij. Andere trekvogels die Neder land bezoeken krijgen die be schermende status niet. Snip. pen, wintertalingen, pijlstaar-| ten en kuif-, tafel-, slob-, toppereenden mogen nog steeds worden geschoten, ook al zijn ze 1 onschadelijk. Gabor houdt he bij een verbod op de handel in deze vogels. Op die manier hoopt hij indirect de jacht te beperken. „Een algemeen jachtverbod op onschadelijke trekvogels hal gekund. Ik denk echter dat it dan een te grote stap zou heb-1 ben gemaakt. Dan had ik voor| de uitvoering van het bel stukje draagvlak verloren. Het is wel noodzakelijk dat je maatregelen geleidelijk in. j voert." Vandaag luistert de synode van de Nederlands Hervormde Kerk naar de bezwaren van de 'bevindelijken' in de kerk tegen de voorgenomen fusie met de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Lutherse kerk. 'Samen op weg' dus, maar of de kerken ongeschonden de eindstreep halen is nog maar de vraag. Door onze redacteur Pieter-Jan Dekkers DE WEG NAAR de hel is geplaveid met goede voorne mens, luidt een oud-vader lands spreekwoord. En aan goede voornemens is binnen de grootste protestantse ker ken in Nederland geen ge brek. Al vanaf 1973 proberen de Ne derlands Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Ne derland samen met de Lutherse Twintig jaar later is het er, ondanks die goede voornemens, nog steeds niet van gekomen. Notoire dwarsligger: de streng- Calvinistische Gereformeerde Bond binnen de Nederlands Hervormde Kerk. De 'bevinde lijken' contra de 'rekkelijken'. Rechts tegen links. Toegegeven, samenwerking is binnen de staalkaart van pro testants Nederland een wel haast onbekend begrip. Vanaf de 'Afscheiding' in 1834 was scheuring schering en inslag met als triest resultaat een ver snipperde kerkelijke kaart van protestants Nederland. Dat men twintig jaar geleden besloot met die 'traditie' te bre ken en aan te sturen op hereni ging, was een enorme stap. Maar van een leien dak ging het en gaat het nog niet. Eerst mikte men op 1986 als uiterste datum waarop de ker ken zouden moeten zijn gefu seerd. Precies honderd jaar na de grote scheuring in de Her vormde Kerk en het ontstaan van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Maar met name binnen de Her vormde Kerk nam het verzet naarmate het fusieproces vor derde, toe. Overigens niet zo verwonderlijk voor een kerk, waarbinnen zich zulke uiteenlo pende richtingen manifesteren. Je hebt de vrijzinnigen ter lin kerzijde, de strenge Gerefor meerde Bond aan de rechter kant en een grote midden groep, die als .'orthodox' door het leven gaat, maar waarbin nen ook nog eens grote verschil len bestaan tussen 'links' en 'rechts'. Het is met name de Gerefor meerde Bond die het fusiepro ces de afgelopen twintig jaar ernstig heeft gefrustreerd. Niet zozeer vanwege de tamelijk li berale kerkorde van de nieuwe, gefuseerde kerk, maar vooral vanwege het deelnemen van de Gereformeerde Kerken in Ne derland. En dat is vreemd. Want de gere formeerden - honderd jaar gele den juist uit de hervormde 'moederkerk' gestapt omdat die te liberaal werd - verkondigt een geloofsboodschap die door de boot genomen aardig past bij die van de hervormde ortho doxen. Akkoord, de gereformeerden zijn in de zestiger en zeventiger jaren de hervormden even links gepasseerd, maar de laatste ja ren keren steeds meer gerefor meerden op hun 'vrijzinnige' schreden terug. Het is volgens de gereformeerde synodevoorzitter ds. Boomsma zelfs zo dat er binnen zijn kerk steeds mger mensen denken zo als de Gereformeerde Bond. Jg, zou d.us eerder verwachten dat' de Bonders meer moeite hebben met de vrijzinnige vleu gel binnen hun eigen Hervorm de Kerk. Maar zo rationeel zit het niet in elkaar. Bonders en vrijzinnigen hebben hun diepe geloofsverschillen nimmer aangegrepen om elkaar uit de Hervormde Kerk te wer ken of uit eigen beweging eruit te stappen. De gereformeerden hebben dat ruim honderd jaar geleden wel gedaan en dat is men in bonds- kringen nog steeds niet verge ten. Het is trouwens ook niet vergeven. Vandaag hoort de Hervormd; j synode nog eens de bezwaresj van de Bonders aan. Je nooit hoe een bal rolt, maarl voorzitter De Graaf van de Her vormde synode gelooft niet de Bonders aansturen op breuk. Hoe het scenario er na vand uitziet is De Graaf duister, Hij hoopt dat de standpunten zich niet zullen verharden want dar. zit 'Samen op weg' in de zoveel ste impasse en zal hereniging deze eeuw niet meer mogelijk zijn. Gesteld dat het er ooit nog| van komt. Ook Boómsma4 ga&t er vanuil dat het binnen de Hervormde Kerk niet tot een breuk komt Als de Bonders volstrekt niet willen fuseren zal de hervormde synode ze niet de kerk uil gooien. Maar het blokkeert wel het fusieproces, gelooft hij. Intussen gaat men op plaatse lijk niveau wel samen op weg, al is dat hier en daar een hei dens karwei. Het aantal fusie gemeenten groeit, al houden de 'zwarte' Bonders zich angstval lig afzijdig. 0en Haag - De jacht blij toegestaan in het groots I tppi van Nederland. Staal secretaris Gabor (Natuurb schrijft, namens het k binet in de nota 'Jacht Wildbeheer' dat jagen noè 1 jS voor natuurbeheer, De jacht kan, volgens de h windsman, ook wenselijk zi voor de consumptie vah wild Dipl Van onze Haagse redactie Den Haag - Leerlingen de school verlaten zont hebben behaald op het ee zen of kort middelbaar be pat staat in de nota 'Naar ej goed voorbereide start' van nister Ritzen (Onderwijs) die i teren naar de Tweede Kamer gestuurd. Nu veriaten nog ieder jaar ong veer 80.000 leerlingen voortijd de school zonder een diplon een startkwalificatie, waarn ze op de arbeidsmarkt terec kunnen. Daardoor ontstaat een groep jongeren die gedoer is tot werkloosheid. Het kabinet trekt de komen drie jaar 37 miljoen gulden voor allerlei maatregelen die 1 voortijdig schoolverlaten moet tegengaan. Leerlingen die deso danks de school verlaten zone diploma, moeten aangeme worden bij een regionaal mei punt. In dat meldpunt werkt een gre aantal instellingen samen d probeert op allerlei manieren schoolverlater toch nog aan e diploma te helpen. Die instelli gen zijn de gemeente, de jeug hulpverlening, de region^: dienstencentra en de regions besturen voor de arbeidsvoorz j ring. DE WAO BLIJFT het kabinet Lubbers/Kok achtervolgen tot zijn einde. Daar ziet het na de gebruikelijke wekelijkse pers conferentie van de minister president tenminste wel naar uit. Wie gedacht had dat pre mier Lubbers olie op de golven zou gooien, kwam bedrogen uit. Hij gooide olie op het vuur. De nauwlettende luisteraar kon in het verhaal van de premier met enige goede wil nog wel een zwakke poging ontdekken tot bezwering van de crisis. De oproep aan de PvdA om in beweging te komen, de uit spraak dat het 'niet zo kan zijn dat het CDA niet met de PvdA wil overleggen' en de uitroep dat er natuurlijk nog alterna tieven denkbaar zijn, konden in die categorie geplaatst worden. Maar voor het overige klonk weinig door dat de premier zelf nog echt gelooft dat er een uitweg wordt gevonden, die zijn derde kabinet nog in het leven kan houden. Lubbers legde elke verant woordelijkheid voor de impasse die is ontstaan bij de PvdA. Hij trok ongebruikelijk fel van leer. „Als de stoel dreigt om te val len omdat hij scheef staat, moet je kijken hoe dat komt." Nou, de minister-president wist wel hoe het komt. Door de PvdA en door niemand anders. Om dat te verduidelijken ver viel de premier in taalgebruik dat in een verkiezingscampag ne niet zou misstaan. „De PvdA is begonnen toen ze zich in augustus aansloot bij het voor nemen van de WD om de be staande gevallen te ontzien." „De PvdA is weggestapt uit het kabinetsvoorstel. Nu ze ontdekt dat het een illusie is te denken dat het aantal wao'ers fors daalt, doet ze alsof ze geen boodschap heeft aan de proble matiek." „Ik vrees dat dat tak- tiek naast innerlijke overtui ging is." „Dat het CDA nu met de WD spreekt, zie ik als uit gelokt overspel. Eerst betwij- OQ d00r^deB0k felde de PvdA of CDA en WD er wel zouden uitkomen, maar nu het tegendeel het geval lijkt, moet ze niet klagen." „Het is bizar dat de ene coalitiepartner niet met de andere wil praten. Ik zeg: doe dan wat." „Je kunt wel samen gaan eten, dat is best eens nuttig, maar je moet met ideeën komen." „Het voor- stel-Kok? Heb ik niet gelezen! Voor goed begrip moet in bo venstaande citaten overal waar PvdA staat gelezen worden: PvdA-fractie. Want op Wölt- gens en de zijnen richt zich de toorn van Lubbers. Niet op vi- ce-premier Kok en de overige PvdA-bewindslieden. Er is dan ook (nog) geen sprake van een crisis in het kabinet. Er woedt een wat je zou kunnen noemen, fracties-crisis. Natuurlijk kan die elk ogenblik overslaan op de verhoudingen in het kabinet. Het is redelijk onheilspellend dat het initiatief dat vice-pre mier Kok donderdagavond aankondigde, kennelijk niets heeft opgeleverd. Kok wilde in het kabinetsberaad van vrijdag nagaan hoe het stond met de mogelijkheid en wenselijkheid om alsnog vanuit het kabinet een poging te doen een compro mis te vinden. Dat was redelijk ambitieus nadat het kabinet eerder had afgesproken dat als een laatste poging niet zou luk ken de fractieleiders hun ver antwoordelijkheid maar moes ten nemen. Koks initiatief liep i Brinkman staat de pers te woord over de wao-kwestie. op niets uit. Het kabinet be sloot gisteren het wetsvoorstel zoals het er ligt - dus met bevriezing van de uitkering van bestaande wao'ers - te verdedi gen. Iedereen weet echter dat het wetsvoorstel niet ongewijzigd de eindstreep zal halen. Zoals de situatie er nu voorstaat - en nu is gisteravond tien uur - doet de PvdA het voorstel de bestaande wao'ers te sparen van elke ingreep. CDA en WD komen ook met dat voorstel, maar koppelen daaraan een in greep in de uitkering van nieu we arbeidsongeschikten. Wat die ingreep precies inhoudt, is nog onduidelijk, maar vrijwel zeker is dat ze forser zal zijn dan in het compromis-voorstel van Lubbers, dat maandag avond door de PvdA-fractie werd verworpen. Of het echt tot behandeling van het wetsvoorstel komt, is onze ker. Er ligt het dreigement van de PvdA het kabinet te zullen verlaten bij een akkoord tussen CDA en WD dat voor de nieu we wao'ers slechter uitpakt dan het voorstel-Lubbers. Dan valt er dus niets meer te redden. De thans moeilijk te beant woorden vraag is of dit gevaar nog kan worden afgewend. Bij het zoeken naar een begin van een antwoord kan niet worden voorbijgegaan aan de danig verpeste sfeer tussen de beide fracties. Hoe zelfverzekerd Brinkman en hoe rustig Wölt- gens ook reageren op de actuele situatie, dat wast de wederzijd se hoge graad van irritatie niet weg. In een snel tempo hebben de coalitiefracties zich in hun eigen schuttersputjes ingegra ven. Krijgen Lubbers en Kok hen daar nog tijdig uit? Van belang is dat Lubbers naar FOTO ANP mate de avond vorderde een steeds mildere toon aansloeg. Tijdens de persconferentie wil de hij kennelijk zijn hart luch ten. In later opgenomen radio- en tv-interviews sprak hij rus tiger en genuanceerder en be trok hij ook Brinkman in zijn kritiek. Verder is van belang dat Kok door de emotie van Lubbers heenkeek. Hij liet diens beschuldigingen aan het adres van de PvdA-fractie voor wat ze waren. Ook Kok vindt dat CDA en PvdA weer in ge sprek moeten komen om geza menlijk een oplossing te zoe ken. Dat is naar zijn overtui ging de enig begaanbare weg om uit de impasse te komen. Dat betekent wel dat van Brinkman gevraagd wordt woordbreuk te plegen tegen over de WD, aan wie hij be loofd heeft niet meer met de PvdA te zullen onderhandelen zolang zij samen in zijn. Dat is nogal wat. Brinkman op het dringende I verzoek van Lubbers en Kok ingaat, zal hem dat door WD nog heel lang worden na gedragen. Maar Brinkman moei j ook rekening houden met zijn positie als beoogd opvolger van Lubbers. Hij kan zich over de premier - die vindt dat hij zich nu wel genoeg geprofi leerd heeft! - niet al te dwarsigheid veroorloven. Over I zijn schouders kijkt de achter-1 ban mee. Misschien vindt hi] I een uitweg door op het laatste moment met de WD niet tol een akkoord te komen. Niet fraai, het zal hem ook ingepe-1 perd worden maar daar n» hij dan maar mee leren leven. Als Brinkman zo wijs zou zijn om naar de (nog) grote baas te j| luisteren is het nog maar r vraag of er tussen PvdA CDA te elfder ure nog een ak-1 koord mogelijk is. Zelfs at Brinkman uit overtuiging j| meent dat het niet goed is dat de coalitie uit elkaar spat, ook al niet omdat de wao-kwestie dan blijft voortslepen. Die vraag blijft hoogst actueel omdat de PvdA-fractie M voorstel-Lubbers verwierp en de CDA-fractie niet eens wens te te praten over een door Kok gesuggereerde mogelijke oplos sing. De marges zijn dus uiterst smal. Als ieder star aan het eigen uitgangspunt blijft vasthouden, heeft het kabinet Lubbers/Ko» de langste tijd geleefd. Beslis send voor de ontwikkelingen in de komende dagen - en daar mee voor het voortbestaan van het kabinet - is de vraag h°e groot het gezag van Lubbers en Kok als politieke leiders van hun partijen is. Hoe het ook verloopt, de coalitie zal rij zonder kleerscheuren uit do prestigestrijd te voorschijn Den Haag (anp) - Het ministe van buitenlandse zaken gaat van uit dat het bezoek van nister D'Ancona van WVC Israël van 13- tot 17 februari J doorgaan. Eerder deze mat- moest minister Hirsch Ballin justitie een voorgenomen bez< aan Israël uitstellen op last j minister Kooijmans van Buit] landse Zaken. Voor buitenlandse reizen moe bewindslieden toestemming 1 ben van het ministerie van tenlandse zaken. Kooijmans sloot het bezoek van Hirsch E lin uit te stellen als polits signaal aan de Israëlische re ring om uitvoering te geven i de resolutie van de VN-Vei heidsraad, die stelt dat de dep tatie van ruim 400 Palestij] naar Libanon ongedaan gema moet worden. D'Ancona is door de Anne Frd Stichting en de burgemees; van Tel Aviv uitgenodigd d de opening te verrichten van reizende tentoonstelling 'De I reld van Anne Frank'. Ko| mans vindt dat het bezoek D'Ancona een ander kara heeft dan dat van haar collj van justitie. EEN NIEUWE functionaris b Bill Clinton krijgt echter n president, die ongetwijfel eerste honderd dagen rust meteen geconfronteerd met naai stuit hij op onverwacht Saddam Husayn, de kweldr hem direct willen testen. L zingscampagne gedaan had bewind een menselijker ho Raitiaanse vluchtelingen he moeten breken. Er maakten beproeven in de Verenigde moesten blijven. Z|jn beloftes dat hij de buri 2°u uitdunnen en dat hij economisch program zou pi houden. De president heeft eantal andere zaken eist zi kwestie-Baird. De beoogde moeten terugtrekken omdat 9ehad. Een smet op het bla immers niet verzekerd slecl te gaan? Clintons eerste dagen kenn Poor het niet nakomen van °an het werk gegaan was, he maatregel van zijn voorgar h k®nn'smaken met de eat hij zijn toezegging dat mochten worden uit de krijg viaar of hij hiermee de voor Ike rust weet te verkrijgen Pen, in de Verenigde Stater ".'en hem, hoe beperkt C ïïi eJen bestrijden. De po heeft al gedreigd met oordiger van de in het ets weten van gelijkberec militaire apparaat, en nieuwe president verdif rw'kton .d,e t'ib gegund v °et betwijfeld worden. Pr

de Stem | 1993 | | pagina 2