bieding Vervolging dreigt Broomchemie Hulster carillon weer als nieuw 'Zeeuwse afvalverwerking moet op één lijn' Weerman Willy Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel ergert zich aan politiek >EN DAGEN oiiege ET falatigheid van bedrijf bij onderhoud veroorzaakte ontsnapping van gifwolkje Prijsdalingen drukken inancieel resultaat van Zeeuws-Vlaamse export Boete en werken voor ontnchtplegende mannen Mengeling voor- en najaar Aardenburg en Sluis gaan in toekomst wellicht samen EAAERS Echt waar, maar OP is OP! dinsdag 2 februari oensdag 3 februari Middelbaar roepsonderwijs Verschillen boven en onder de Schelde geven Zeeland achterstand in afvalbeleid Nieuwe depressie Polaire lucht FNV: Werknemers Dow moeten lid vakbond worden tl 1993 de stem zeeland ZATERDAG 23 JANUAR11993 DEEL C onze verslaggever jneuzen - De Zeeuws-Vlaamse Kamer van lophandel is de 'irritante en beledigende' ize waarop politiek Zeeland over de rol van i bedrijfsleven bij het plan van aanpak voor Kanaalzone praat, meer dan zat. [(iis de Kamer tegen het zere been dat de politiek jeds spreekt over de onwil van het bedrijfsleven a zich garant te stellen voor de ontbrekende drie iljoen gulden voor de sloop van de buurtschap- s terwijl het bedrijfsleven via de algemene kassa u de overheid in feite voor het hele plan [draait. [K-voorzitter K. Horstra (industrie) maakte gis- sen tijdens en na de eerste bijeenkomst van het jaar van de Kamer van zijn hart geen moordkuil. Hij rekende voor dat de Zeeuws-Vlaamse bedrij ven de afgelopen vijf jaar samen 120 miljoen gulden aan WABM-heffingen hebben betaald. Die bedragen moeten los gezien worden van andere milieu-heffingen en -maatregelen die voor reke ning van het bedrijfsleven komen. „En dan hoor je gedeputeerde Dek weer zeggen dat het bedrijfsle ven niet wil meebetalen. Dat worden we op den duur spuugzat", aldus Horstra. „Het plan van aanpak wordt betaald door de industrie via de algemene kassa van de overheid. Er zijn heffingen op alles en nog wat en we betalen voor het instandhouden voor van alles en nog wat." De sloop van de buurtschappen is volgens Horstra in eerste instantie het pakkie-an van de overheid. „Dat zijn voor een groot gedeelte infrastructurele maatregelen die uit de algemene middelen moeten worden betaald. Wij garanderen niet dat we drie miljoen gulden betalen. Het is niet het moment voor het bedrijfsleven om nu een paar huisjes te kopen. Dat geld hebben we nu even niet. Er liggen andere prioriteiten. We willen wel, als het wat beter wordt, op transactiebasis meewerken en de grond die na de sloop vrijkomt eventueel opko pen." Horstra wees erop dat de Cokesfabriek en Dow in het verleden zelfstandig huisjes in de nabijheid van hun bedrijf opkochten. Die sanering werd niet door iedereen in dank afgenomen. „De bedrijven werden als schandalige indringers beschouwd. Nu moeten ze meebetalen aan de sanering van de rest van die huisjes. Ze zeggen nu, ho, we wachten even want het komt ons niet uit. En dan wordt dat opnieuw schandalig genoemd. Het is irritant en onjuist dat dat gebeurt. Het wordt tijd dat de politiek zich realiseert waar 'Abraham de mosterd haalt', om het zo maar eens uit te drukken", aldus Horstra. De Kamer kon zich gisteren helemaal vinden in de denkwijze van Horstra. „Iedereen irriteert zich aan die gang van zaken", zo zong voorzitter G. Ververs met Horstra mee. Het dagelijks bestuur nam gisteren bij monde van voorzitter Ververs afstand van de uitlatingen van de kersverse secretaris A. Zabel. Zabel had zich eerder deze week in onze krant wat vergaloppeerd met de mededeling dat het bestuur van de Kamer ook teleurgesteld was in de opstelling van het bedrijfsleven. Het was allemaal niet zo bedoeld, zo krabbelde Zabel gisteren met het schaamrood op de kaken terug. Hij had alleen maar willen zegen dat het bestuur het jammer vond. rein aan de Energiestraat ge bouw- en investenngs- eiding door de sectie s Zaken oftewel een zorg formatie kunt u contact I de gemeente Temeuzen, |sche Zaken, - 75460. VTIE DIE WERKT 5INPA wereldwijd een 10.000 m2 leveren wij bijna de massief. Tiand ons na! 8.30-21.00 uur .00-17.30 uur en 30-21.00 uur DDELBURG wedestraat 1 HANDEL ADMINISTRATIE HORECA TOERISME en RECREATIE (in onze verslaggever lemeuzen/Middelburg - De milieu-officier van de rechtbank in Middelburg beslist binnenkort of er straf- ,'ffvolging wordt ingesteld tegen Broomchemie in Ter- leuzen. Bet bedrijf is nalatig gebleken ij het onderhoud van een proef- astallatie waaruit eind vorig ar een kleine hoeveelheid gifti- jf ontsnapte. De lekkage Kioorzaakte huid- en stank- lachten In de wijk Zeldenrust. It gewraakte installatie is op van de officier stilgelegd en egeld. Broomchemie heeft Middels de installatie afgebro- ns C. Meijler, Hoofd van it Bureau Handhaving en Me- van de directie Milieu en Waterstaat, dat samen met de tmeentepolitie Terneuzen pro- 5 verbaal opmaakte, zijn er drie mogelijkheden waartoe de lilieu-officier kan overgaan. Seponeren, schikken met een oete of laten voorkomen bij It economische politierechter. lachten Eind oktober ontsnapte een klei- it hoeveelheid giftige stof uit m reactor. Dat leidde tot enke- lt klachten in de wijk Zelden- Er werd geklaagd over stankoverlast, huidirritaties en tandende ogen. Het Bureau stelde een nader on- ierzoek in en constateerde dat de installatie niet in de haak was. „We kwamen tot de conclu sie dat de installatie door on zorgvuldig onderhoud lekkages vertoonde", aldus Meijler. „Deze installatie is inmiddels afgebro ken. De afwikkeling van het pro ces. verbaal is nu in handen van de officier van justitie." Groen Links De fractie van Groen Links trok gisteren in de krant aan de bel. De fractie vraagt Gedeputeerde Staten Broomchemie te laten doorlichten door een extern bu reau. Statenlid F. van Kollem en gemeenteraadslid A. van Himme constateren dat er binnen het bedrijf een hoop fout zit met betrekking tot de veiligheid en de milieuvoorschriften. Ze wil len de zaak boven water krijgen en vragen onder meer om stren gere en onaangekondigde bezoe ken van de provinciale milieu dienst. Meijler wilde daar giste ren nog niet op reageren. „Het statenlid heeft mij hierover ge beld maar het is niet elegant om via de krant al een reactie te geven. Trouwens, GS zullen ook wel willen zeggen wat ze ervan vinden." Buitenvest 52, Bergen op Zoom Tel. 01640-54104 Van onze verslaggever femeuzen - De uitvoer van het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven is in 1992 met zes procent gegroeid maar die heeft niet in gelijke mate tot betere financiële resultaten geleid. Internationale prijsdalingen van iidustrieprodukten maken dat Je omzet in guldens beperkt Weef tot een stijging met 1,9 procent. Dat is 0,4 procent meer tan in 1991. Voorzitter G. Ver vers van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel maakte Bisteren tijdens de nieuwjaarsre de de exportresultaten over 1992 bekend. Hij deed dat aan de tand van een enquête onder het bedrijfsleven, de zogenaamde Enquête Regionale Bedrijfsont wikkeling (ERBO), die de Kamer jaarlijks houdt. Het onderzoek is jaar voor de vijftiende keer Behouden. Aan de steekproef 973 bedrijven mee. „Ruim voldoende betrouwbare gegevens uit af 'e leiden", zo redeneert de Ka- die op zich nog gunstige c']fers komen steeds meer onder dnik te staan. Omdat Zeeuws- "taanderen zo nadrukkelijk aan- "azig is op de exportmarkt, (55 Procent van de totale omzet J*°™t in het buitenland afgezet), ben internationale ontwikke- - verhoudinggewijs ook een terke invloed op de Zeeuws- "aamse economie. „Overcapaci- eit, prijsdalingen, onrust op va- amarkten, problemen met het srarag van Maastricht en met ,e ^att-onderhandelingen ver ratten de internationale eco- oirusche recessie. Recente deva lues van diverse Europese tafflteenheden en stijgende mi- asten verslechterden boven- ,.en de economische concurren- De investeringen zijn in in 1992 met 33 procent afgenomen. De werkgelegenheid nam tussen september 1991 en september 1992 met 0,6 procent af. „Voor namelijk door dalingen in de metaal- en elektrotechnische in dustrie (grootbedrijf) en in de transportbranche (midden- en kleinbedrijf)", aldus Ververs. In 1992 kwamen steeds meer bedrijven in moeilijkheden. Maar liefst veertien procent be landde in de rode cijfers. De vooruitzichten, met aangekon digde ontslagen bij Philips en Hydro Agri en een personeels stop bij Dow, zijn niet hoopge vend. Zonder daarbij concrete cijfers aan te geven, zei secreta ris A. Zabel van de Kamer van Koophandel eerder deze week een toename te constateren van het aantal bedrijven dat in de rode cijfers komt. Van onze correspondente Hulst - In de stromende re gen onthulde burgemeester A. Kessen gisteren de pla quette met de namen van de 45 sponsors die het geld bij een brachten om het Hulster carillon volledig te restaure ren. Beiaardier Arie Abbe- nes liet daarna horen hoe goed het klokkenspel klonk. Tijdens de officiële overdracht gisterenmiddag op het stadhuis in Hulst vertelde Kessen als voorzitter van de Stichting Ca rillon' hoe in anderhalf jaar 75.000 gulden was bijeen ge bracht door middel van spons orgeld en ludieke en afwisse lende acties. Voor de vier hoofdsponsors Neckermann, Morres, Dow en de Gezamenlij ke Hulster Banken schreef Jo Ivens vier kleine composities die na het concert, met 18de eeuwse werken en een improvi satie op het Zeeuws-Vlaamse volkslied, ten gehore werden gebracht. De melodieën zijn in gespeeld op het automatische speelwerk dat nu computer ge stuurd is. Alle sponsors kregen uit handen van de burgemees ter een oorkonde. De totale restauratie heeft 136.000 gekost en de gemeente Hulst heeft dus ook een aardige duit in het zakje gedaan. Arie Abbenes, beiaardier in Utrecht en Eindhoven, is voor zitter van de adviescommissie van de Nederlandse Klokken spelvereniging. Hij gaf een uit voerige uitleg over de historie van het Hulster klokkenspel dat in het begin van de 16de eeuw al aanwezig was. Het ca rillon is een paar maal ver brand en vervangen. Het laat ste instrument is afkomstig uit het Vaticaans paviljoen van de wereldexpo Brussel in 1958. Het is ingericht volgens Me- chelse principes door Ferdi nand Timmermans in de open toren van de Hulster basiliek. De restauratie is grondig ge- Genodigden luisteren vanuit het raam van het stadhuis naar het carillon. foto wim kooyman beurd en Abbenes is ervan overtuigd dat het vele jaren gaat duren voor een volgende restauratie nodig is. Er is heel wat vernieuwd aan het instrument. Zo zijn de klokken nu opgehangen aan roestvrij stalen bouten, de kle pels gezandstraald, het klavier en de veren achter de klepels vervangen, de tractuur (mecha nisme van de klepel naar het klavier) en de bedrading ver nieuwd en is een automatisch speelwerk aangebracht. De vaste beiaardier Martin Polspoel speelt zondag 25 ja nuari van 15.00 tot 16.00 uur. Van onze correspondent Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 82-jarige H. K. uit Vogel waarde conform de eis ver oordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maanden wegens ontucht met vier meisjes in de leeftijd van vier tot en met zeven jaar. Bovendien moet K. twee keer 1500 gulden smartegeld beta len. Een en ander speelde zich af in de periode april en juli van het vorige jaar, toen K. nog in Sluis kil woonde. Volgens de vrijwel eensluidende verklaringen van de meisjes werden zij door hem binnengeroepen en moesten zij zich uitkleden. Vervolgens wer den de meisjes door hem onzede lijk betast. Óp de zitting hield de man vol dat alles van A tot Z was gelogen en dat hij de meisjes niet eens kende. De 36-jarige J.B. uit het Belgische Brugge, tegen wie zes maanden cel of 240 uur dienstverlening en deelname aan een therapie was geëist, werd veroordeeld tot 210 uur dienstverlening als vervanging van vijf maanden gevangenis straf, twee maanden voorwaar delijk plus verplichte deelname aan een therapie. De Belg werd j le van Nederland", som tij'flyers gisteren die interna- °nale ontwikkelingen op. Neerslag ook een duidelijke en w op werkgelegenheid net investeringsniveau gehad. Van onze verslaggever Cees Maas Goes - De Midden-Zeeuwse gemeen ten moeten op één lijn komen met de Zeeuws-Vlaamse gemeenten over de provincale verwerking van groen af val. Daar is nu nog te weinig sprake van, integendeel: door de bestuurlijke verschillen onder en boven de Schel de verloopt het afvalbeleid veel te traag en de kans op mislukking is daardoor nog aanwezig. Dat is de mening van A. Bussemaker, de regionaal inspecteur Zeeland van de rijk sinspectie van de volksgezondheid voor de milieuhygiëne. Bussemaker windt zich al jaren op over de achterstand die Zee land in Nederland heeft op het gebied van afvalverwerking. Op het moment is de verwerking van groente-, fruit- en tuinafval een belang rijk onderdeel van het provinciaal beleid. In het Sloe moet een grote en peperdure composteerinstallatie komen om het Zeeuwse groenafval te gaan verwerken. Maar eerst moeten de gemeenten het eens worden over de wijze van inzameling en de bijdrage in de hogere kosten van het beleid. En daar liggen, volgens Bussemaker, nog teveel verschillen. „Het verschil van in zicht, onder en boven de Westerschelde moet uit de wereld worden geholpen. Het werkt vertragend en de dreiging dat ge meenten afhaken, is nog altijd aanwezig. En als dat gebeurt, loopt de bouw van dé installatie weer gevaar. Zoals de gemeen ten in Schouwen-Duiveland in 1992 op één lijn kwamen met Midden-Zeeland, zo moet het ook met de Zeeuws-Vlaamse gemeenten gaan." Inspecteur Bussemaker laat zich niet uit over welke bestuurlijke lijn, die van on der de Schelde of die van Midden-Zee land, nu de beste is. De verschillen be treffen veel detailzaken. Maar ook op de hoofdlijnen bestaat verschil van inzicht. De ene groep gemeenten ziet bijvoorbeeld veel in het in het leven roepen van een openbaar lichaam voor de afvalverwer king terwijl daar in het andere kamp anders over wordt gedacht. Deze winter heeft tot nu toe een mengeling van voor- en najaar te zien gegeven. Alleen rond de jaarwisseling was het even winters. Het wordt ook nu een weekeinde met hoge temperatu ren, regen en mogelijk een volwassen storm. Het is momenteel moeilijk te voorspellen of die morgen of maandag los zal barsten. Noordelijk van ons staat een zware storm. Mogelijk dat u vandaag al leest, hoort of ziet dat Denemarken met zeer hoog water te kampen heeft. Vandaag beginnen we met opklaringen, maar al snel komt de bewolking van een nieuwe oceaandepressie opzetten. Dat bete kent volop regen. Het wordt niet koud met 11 graden. Morgen is er kans op een fikse storm. Het is dan wisselend bewolkt en men moet rekening houden met heftige buien die met rukwinden gepaard gaan. Kortom,, het is momenteel moeilijk om het weerbeeld precies te omschrijven. Daarom een globale beknopte voorspelling: Vandaag eerst opklaringen, daarna regen bij een zuidwestelijke wind van 4 Beaufort. De dagtemperatuur is 11 graden en 's nachts wordt het 5 graden. Morgen eveneens zuidwestelijke wind met een kracht van 6 tot 7 Beaufort en later op de dag mogelijk 8 Beaufort. Het is overdag eveneens 10 tot 11 graden en 's nachts wordt het ongeveer 5 graden. Het is wisselend bewolkt met buien. Maandag daalt de dag tempartuur en staat er een harde westelijke wind van 7 tot 8 Beaufort. Het wordt frisser met overdag 7 tot 8 graden en 's nachts slechts 3 graden. Er valt volop regen. Dinsdag tot en met donderdag komt de wind uit het westen met een kracht van 4 Beaufort. De temperatuur daalt naar 5 tot 6 gaden overdag en 's nachts wordt het maximaal 1 graad. Tegen de morgen zelfs temperaturen onder het vriespunt. Hoe was het weer vorig jaar op 23 januari? Overdag vroor het 1 graad en 's nachts 5,8 graden. Het regende niet en de zon scheen 6 uur en 30 minuten. Extreme temperaturen op 23 januari in deze eeuw: 23 januari 1943 werd het 13,7 graden boven nul. Een jaar eerder, op 23 januari 1942, vroor het 's nachts 17,5 graden. Afgelopen woensdag waren de grote weerinstituten het roerend eens: de winter zou weer razendsnel en in strenge vorm terugkeren. De wind zou naar het noord-westen draaien en polaire lucht aanvoeren over de nog altijd 6 graden warme Noordzee. Daardoor zouden zich sneeuwbuien ontwikkelen. Maar gelukkig liep het anders. Gisteren vroor het boven de Spaanse hoogvlakte bij Melina de Aragon. De wintersportlief hebbers kunnen beter thuisblijven, want nergens ligt er sneeuw onder de 2000 meter. De weerspreuken: 'Januari op de loer gelegen, brengt te veel regen.' 'Is de winterse hemel al te blauw, snel verandert dat in grauw.' Van onze verslaggever Aardenburg/Sluis - De gemeenten Aardenburg en Sluis gaan de mogelijkheden onderzoeken van vergaande samenwerking., Ze sluiten een eventuele samensmelting van beide gemeenten niet uit. er van verdacht op 15 augustus in zijn caravan in Nieuwvliet een 13-jarige landgenote ontuchtig te hebben betast en haar te heb ben verkracht. Volgens B. was het allemaal heel anders gegaan en had hij haar 'alleen maar' op haar verzoek met zalf inge smeerd. Daarna was hij bovenop haar gaan liggen en had hij haar met zijn lichaam 'gemasseerd'. De verkrachting achtte de recht bank overigens niet bewezen. Ih elk geval zitten de gemeenten niet op één lijn en is er in Zeeland sprake - 'he laas', vindt Bussemaker - van twee groe pen bestuurders die elk hun eigen opvat tingen hebben over afvalverwerking. Bussemaker: „Zo is het altijd geweest in Zeeland en daardoor is ook de achter stand ontstaan, door de veel te trage besluitvorming." Met het maken van het Provinciaal Af- valstoffenplan deel drie is de provincie alvast een heel eind op pad naar een goed beleid, vindt Bussemaker. Aan de provin cie ligt het niet meer. Het nieuwe plan wordt binnenkort gepresenteerd en Bus semaker vindt het 'een grote verbetering, het afvalbeleid wordt veel duidelijker zo'. Op 2 februari komen de colleges van b en w van de twee gemeen ten bij elkaar om over de samen werking of eventuele fusie te praten. Dat gebeurt aan de hand van een notitie die op dit mo ment wordt samengesteld door de gemeentesecretarissen van Aardenburg en Sluis. „Onze no titie gaat uit van een aantal •motieven, waaronder de korte afstand bestuurders-bestuurden, de geografische situatie en de sociale geaardheid van de bevol king", zegt gemeentesecretaris J. Janssen van de gemeente Aar denburg. Janssen bevestigt dat bij het on derzoek een voorname rol speelt dat beide gemeenten willen voorkomen dat ze bij een even tuele gemeentelijke herindeling worden opgeslokt door de ge meente Oostburg. Hij wil niet vooruitlopen op het resultaat van de bespreking. „Maar gezien de bereidheid van beide partijen om over dit onderwerp te praten, ligt in de verwachting dat ze een gezamenlijk geluid willen laten horen aan Gedeputeerde Sta ten." Eerder, in november 1992, sprak een meerderheid van de Aardenburgse raad zich al uit voor een stevige omarming van Sluis. Ideeën Tot 1 maart hebben de Zeeuws- Vlaamse gemeenten de tijd om hun ideeën over bestuurlijke herindeling aan GS kenbaar te maken. Na het gesprek van de colleges wijdt het Konsultatief Overleg van Raadsleden van Aardenburg een extra vergade ring aan het onderwerp op 9 februari, om 19.30 uur. De ge meenteraad houdt een ingelaste vergadering op 18 februari om 17.00 uur. In Sluis is nog niet bekend of er een extra vergadering van de gemeenteraad komt. „We stre ven ernaar om beide gemeente raden tegelijk te informeren. Dat kan zijn in de reguliere vergade ring eind februari, of in een extra vergadering", aldus ge meentesecretaris C. Reinhoudt van Sluis. Onlangs liepen de Noord-Beve- landse gemeenten Wissenkerke en Kortgene al vooruit op een eventuele herindeling van de Zeeuwse gemeenten met de on dertekening van een intentiever klaring tot vergaande samen werking. Van onze verslaggever Westdorpe - Districtsbe stuurder B. Oudenaarden van de Industriebond FNV heeft gisteravond een oproep ge daan aan de werknemers van Dow Chemical om lid te wor den van zijn vakbond. Oudenaarden zei te verwachten dat bij Dow de komende tijd reorganisaties zullen plaatsvin den. Individuele werknemers die niet georganiseerd zijn, zullen daarbij moeilijk voor hun belan gen kunnen opkomen. In niet mis te verstane bewoor dingen hekelde Oudenaarden het beleid van Dow, wijzend op het afwijkend beleid van het bedrijf, geen cao, geen 38-urige werk week, geen vut. Over de reorganisaties die de FNV bij Dow verwacht, zijn de mededelingen volgens Oude naarden 'schaars' komen over waaien uit Amerika. „Druppel voor druppel op dit moment en dan straks weer met een hele straal laten weten waar de reor ganisaties plaats moeten vinden. Ër komt, zo verwachten wij, toch ook bij Dow paniek Oudenaarden sprak bij de huldi ging van een groot aantal FNV- jubilarissen. In 'Het Oude Raed- huys' in Westdorpe werden ne gen leden van 40 jaar gehuldigd en 23 leden die 25 jaar lid zijn van de bond.

de Stem | 1993 | | pagina 21