1993 zaterdag 23 januari 1993 deele TjST 'e nasleep van de Faro-ramp Stalingrad 50 jaar later Algerije is een kruitvat Trainen met vader Abraham en de Zangeres zonder Naam op de radio. Kunnen de kanaries van kampioenen-kwekers Piet en Adrie Morel uit Breskens vast wennen aan de herrie op internationale shows. Waarom kweek je kanaries? En hoe soigneer je zo'n beestje? Wie op een internationale vogelsshow rondkijkt, ontdekt verwonderd een op hoog niveau bedreven kunst. Een portret van gecultiveerde kooivogels en twee kanarieprofessoren. Dit alles ter gelegenheid van de eenenveerstigste Wereldtentoonstelling voor Tropische Vogels van 22 tot 31 januari in het Bredase Turfschip. Piet en Arie Morel uit Breskens hopen er opnieuw de besten te worden. Hun vogels hebben er 21.000 concurrenten. AMERMEISJES TENDERS/BARKEEPERS SERVEERSTERS/KELNERS TENT-KOK/KOKKIN tEISLEIDSTER JACHTWACHT jrs AG Piet en Adrie Morel uit Breskens leven toe naar Wereldtentoonstel ling in Breda 'Ze komen vanuit Madagascar, Indonesië, Amerika en heel Europa hier kijken' weekend iet bouwen aan die toe- it Publieke Werken een heden - zowel beleids- 3Is ruimtelijke ordening, moet deze dienst pres', ragen aan de ontwikke- idsontwikkeling op andere hgebieden; hning van de stadsontwik- 'ft' "wikkeling van de regio; fuurlijk en ambtelijk, intern ixtern overleg; lerhouden vaste interne en frne contacten. tie-eisen: ieljplanologische of stede- •wkundige opleiding bij een inische universiteit; Inis van en belangstelling br de verschillende aspecten j stadsontwikkelingen I heer; nogen om een projectteam va iiden; hcfe communicatieve vaar teden; yerhouden vaste interne en me contacten. iris: \kelijk van leeftijd, opleiding 'aring maximaal f 6.858, - ial 11) per maand, exclusief 'akantietoes/ag. ime in de pensioenregeling iet ABP en I.Z.A.-ziektekos- bgeling. \fnatie over de functie is te rijgen bij het hoofd van de J ling, de heer J. Vromans 013-428571). tedure: "idaten dienen vóór 1-1993 hun schriftelijke itaties te zenden naar: Henst Publieke Werken, 'd Stafafdeling Personee/s- m, de heer M. v.d. Hove, bus 717, 5000 AS Tilburg. uw sollicitatiebrief s.v.p. Uurenummer 93-G-01-01 nelden. De kanarieprofessoren MÉMCl il uitmaakt van de Hoofdafde- ■id met reorganisatie een va- ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4 Vormge Door Paul de Schipper jaren relevante werkervaring I dient zowel goed in een klein I verband, als ook alleen te sn werken id ongeveer 30 jaar dheid tot het verrichten van tdienst met standaardgebon- eid op termijn het bezit zijn van een groot ewijs strekt tot aanbeveling dige maximumsalaris is vast- op 4.001bruto per maand schaal 05), inschaling is afhan- sn leeftijd, opleiding en erva- n worden ingewonnen bij de rundigè dienst, telefoon re dan kunt u uw sollicitatie, ran de N.V. Waterwinning- B Werkendam, ollicitatie" vermelden. Eindredactie: Wim van Leest eving: Luc Goderie leschip MPS 'Amsterdam' zoeken iaste medewerkers/sters die deel de bemanning. baan van eind maart tot november derlandse en Duitse rivieren, zoeken wij nog m/v: beveling als: kervaring (in teamverband) en een ide instelling hebt; en Duits en Nederlands zonder ac- uitziet en je vriendelijk voor de gas- tr of ouder is. brief met een pasfoto naar 3732 BG De Bilt op voor 7 februari 1993 - Aane en Piet Morel: „Kanaries? Je moet er zot voor zijn, want het is geen groot geld. Kom je rond, dan zit je goed, maar heb je een keer een slechte kweek, dan eten die vogels je giro rap leeg. Weet je wie hier dik wijls voor de deur staat? Roberto Rive- lino, de aanvoerder van het Braziliaan se voetbalelftal uit de tijd van Cruyff. Hij is ook zo'n kanariefanaat. Hij woont in Rio. Daar heeft hij rooie kanaries uit Breskens in zijn volière zitten, van ons, kweekt-ie mee. Een kenner hoor, kijkt-ie hier voor het gaas, haalt-ie zo de beste eruit." Piet Morel staat voor een van zijn vele kanariekooien, handen in de zakken, zwijgt genietend, zoals hij zo vaak zwijgend en genietend staat te kijken, alles vergetend, doof voor zijn vrouw die 'Koffie' roept. Hij en zijn vader Adrie zijn al zevenentwintig keer wereldkampi oen. Hun specialiteit; rode kana ries. „Rode kanaries in de natuur? Nee, dan is hij groen. De kleurverschil len krijg je door inteelt, kweken, de tinten mengen net als bij tulpen. Deze kleur kanarie is er gekomen door een rode sijs in te kruisen op een gewone kanarie. De Engelsen zijn daar ergens in de negentiende eeuw mee begonnen." Bij Piet Morel thuis hing vroeger een kooitje met een vogeltje aan de muur. Vader Adrie, havenarbeider op de kaai van Breskens, kweekte voor zijn lol konijnen, Vlaamse reuzen. Zijn zoon deed hij op een dag twee parkieten cadeau. Piet: „Ik heb er een paar jaar mee gekweekt. Toen ik twaalf jaar was,' in 1957, kwam ik in aanraking met de vogelliefhebbersvereniging De Vink, hier in Breskens. Zo ben ik kanaries gaan kweken. Dat was wat, want ik moest het van m'n zondagscenten doen: vijfentwintig gulden voor een kanarie om te kweken, daar moest ik maanden voor sparen." Waarom koos hij voor rode kana ries? Piet met een zwaar Zeeuws accent: „Rood is mooi, dat doe't op 'ee." Verwarming, verlichting, voeding, In kanarieland zijn er alleen al tweehonderd kleuren rood. Piet Morel: „Rood isabel, rood ivoor, rood agaat en dan heb je ook nog rood zalm. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETË trainig van de vogels, het sturen van het broedseizoen, manipuleren met de eitjes, dat zijn de geheimen van de kanariekweker. Je moet alles weten van bevedering, bestre- ping, de roodfactor en de vererfe lijkheid. „Tja, 't is een hele weten schap," zegt Piet Morel. Gezien hun resultaten zijn Piet en zijn vader Adrie zeker hoogleraren ka- nariekunde. In kanarieland zijn er alleen al tweehonderd kleuren rood. Piet Morel: „Rood isabel, rood ivoor, rood agaat en dan heb je ook nog rood zalm, kijk net als deze, dat is een oranjerood met een dauwlaag je." Hij woont in een rijtjeshuis in Breskens. De helft van de tuin is volgebouwd met vogelkooien. Man netjes en vrouwtjes zitten er keurig gescheiden in smetteloos witbete- gelde ruimten, op stokjes van vier centimeter. Breder mag niet, want dan kunnnen er twee kanaries naast elkaar zitten en dan pikken ze elkaar. Morel, in het dagelijks leven bus chauffeur, is er elke dag te vinden. In de broedperiode, vanaf begin februari, soms tot zes uur per dag. De kanarie stamt oorspronkelijk van de Canarische Eilanden. Het geslacht kanaries, familie van de vinken, telt dertig soorten, waar van er alleen al in Afrika zevenent wintig voorkomen. Toen de eerste Europese zeelieden op de Canarische Eilanden arri veerden, ontdekten ze dat de kana rie een makkelijk te houden kooi- vogel was. Het beestje wordt zo doende al enkele eeuwen als gezel- ligheidsdier gekoesterd. In de loop der jaren is door kruising een groot aantal variëteiten ontstaan. Hobbyisten in de hele we reld houden zich bezig met het kweken van verschil lende soorten kleurkana- ries. De beSte kwekers zijn echter in Nederland en België te vinden. In Nederland zijn de kanariekwe kers, samen met andere vogellief hebbers georganiseerd in drie orga nisaties: de Nederlandse Bond van vogelliefhebbers (50.000 leden), de Algemene Nederlandse Bond (30.000 leden) en de Zuid—Nederlandse Bond (10.000 leden). „Daarbij zijn tienduizenden kwekers van rode kanaries," aldus Piet Morel. Onderlinge shows binnen van de lokale vereniging, maar ook natio nale en internationale kampioen schappen behoren tot de hoogtijda gen voor de kanariekweker. Daar staan hun kweekprodukten te pronk, alleen jonge, tweejarige mannetjes-kanaries, „omdat die het mooist op kleur zijn." De vrouwtjes, de poppen, ^ijn er voor de kweek en komen het hok niet uit. Tijdens de kampioenschappen be oordelen keurmeesters de resulta ten. Piet Morel: „Ze letten op de rode kleur. Dat is al vijftig procent van de punten. Dan is er de condi tie van de vogel en de houding. Hij moet goed op zijn poten zitten, rechtop." De voorbereiding. Dat is niet alleen weken tevoren de radio al aan in de volière om de beesten aan het la waai en geroezemoes van een grote hal te laten wennen. Het is ook de stress wegnemen, rust gunnen, zes weken vantevoren geen shows meer bijvoorbeeld. En trainen. Om een kanarie rechtop te laten zitten, maken kwekers gebruik van de nieuwsgierigheid van het beest. Voor zijn kooitje spannen ze een doekje, net hoog genoeg om de vogel die normaal op zijn stokje zit, te dwingen om zich iets op te rekken, zodat hij over het doekje heen kan kijken. Piet Morel: „Hij moet straks op een show de goede houding aannemen. Daar train je hem voor. Normaal krijg je voor houding een acht, zit-ie recht, dan krijg je een negen. Dat is weer een punt verdiend." Hij doceert verder over 'de bevede ring en de bestreping'; „Kijk hier heb je er één...zie je die zwarte streep, dat is het pigment, smal kort en onderbroken. Dat vragen de keurmeesters van de Nederland se Bond van Vogelliefhebbers." Soms zijn er factoren waarop ka narievrienden geen invloed hebben, zoals de pseudovogelpest bijvoor beeld. Die brak vorig jaar septem ber uit op een kippenfarm in Weert en stak vorig week plotseling weer de kop op in Zundert. De pseudovogelpest, ook wel de New Castle Disease (NCD) ge noemd, is een virusziekte die aller eerst kippen, kalkoenen en duiven aantast, maar die ook gevaarlijk is voor kanarjf s en andere siervogels. Pseudovogelpest kan eigenlijk al leen met een uiterst strenge kooi- hygiëne worden bestreden. Een van de eerste maatregelen om versprei ding te voorkomen is meestal een vervoersverbod. De vogelkwekers in de omgeving van Zundert kon den zodoende hun potentiële prijs- vogels niet inzenden voor het we reldkampioenschap 1993. „Verschrikkelijk," aldus Adrie Mo rel „ik weet wat die mensen door maken. Zo'n kampioenschap, daar leef je het hele jaar naar toe. Mag je dan op het laatste moment niet meedoen, dan is dat wel een gigan tische klap voor je kop." Shows en kampioenschappen. Piet Morel ligt er niet wakker van, maar zijn vader zucht als hij aan de inzending voor het Wereldkampi oenschap denkt: „Ik slaap er slecht van hoor, bang dat je net een verkeerde keurmeester treft, Bel gen en Nederlanders zijn goeien, maar daarbuiten... En neemt jouw vogel net geen houding aan op het goeie moment, dan ben je gezien. Het is veel voorbereiding, maar ook een kwestie van geluk." Zoals duivenliefhebbers 'spe len' met duiven, zo 'spelen' kanariekwekers met hun vogels. Piet Morel: „Zo noe men we dat, ook al zijn de inzetten veel minder hoog dan in de duiven wereld." Met weemoed praat Morel senior nog over vervlogen tijden, toen de prijzentafels goed gevuld waren en de sponsors tegen elkaar opboden met wandmeubels en televisies. Nu blijft het vaak bij een CD-speler, een beker en een rozet. Piet: „Die bekers..ach...'t is om de eer, hè, het volkslied en een gouwe plak. De bokalen geef ik dikwijls weg, haal ik het plaatje eraf en dan gaan ze naar een armlastige sport vereniging." Met de verkoop van kanaries wordt hij ook geen miljonair. „Duiven! Dat loopt in de tienduizenden, maar kanaries? Je moet er zot voor zijn, want het is geen groot geld. Kom je rond, dan zit je goed, maar heb je een keer een slechte kweek, dan eten die vogels je giro rap leeg." Een top koppel kanaries van de 'lijn Morel', een kweker met naam, doet honderd gulden, een gewoon mannetje twintig gulden en een vrouwtje gaat voor acht gulden de deur uit. „Ja," zegt Morel, „in het buitenland maken ze goede prijzen. Een Amerikaan die hier komt ver koopt zo,n koppeltje thuis voor 300 dollar. Die haalt z'n vliegticket er wel uit." Winnen in Breda, opnieuw een we reldkampioenschap? Piet Morel: „We hebben een we reldfaam. Iedereen kent ons. Ze komen vanuit Madagascar, Indone sië, Amerika en heel Europa hier naar Breskens om te kijken hoe wij het doen, dus ja, we moeten wel goed voor de dag komen." Adel verplicht. Nog steeds met zijn handen in zijn zakken staat Piet Morel voor een van de volières: „Kijk dat is onze top. Selectie, selectie, selectie. Daar die roodagaatmozaïek,-dat is de kampioen van Las Palmas. Va der is er vorig jaar veertien, dagen mee naar de Canarische Eilanden geweest. Hij heeft een heel donkere uitmonstering. Mooi hè, als Riveli- no hier staat te kijken, dan zegt-ie: zulke vogels, daar kun je alleen van dromen. En ik...jongen toch, ik kan hier wel uren staan." Vader Adrie Morel: „De kwaliteit hebben we, nou het geluk nog, de keurmeester! Ik hoop dat we daar in Breda in goeie handen vallen, want d'r zijn vele ogen op ons gericht."

de Stem | 1993 | | pagina 15