,e\'c<v Weer aanval op raketbasis Irak Karadzic moet vredesplan onvoorwaardelijk aanvaarden' Êf N ■pt Herdenking executie Louis XVI Druk op Israël neemt toe in kwestie Palestijnen Kersverse Amerikaanse president laat er geen gras over groeien Rusland eist controle over GOS-kernwapens n Amerikaanse gevechtsvliegtuigen beschieten Iraakse luchtafweerbatterij BUITENLAND Perverse sex m. jonge meiden v. 18] 06-340.340.90 Nummertje in de schoolbank 06-96-70 H o m o-D i re kt-ApartJ Bel nu snel!! Europarlement: Oude olietankers uit havens weren >5 BUITENLAND KORT VRIJDAG 22 JANUARI 1993 JlP* 't/f uvy tftufinc£enJ JANE! Privé., hygiëne discretie, ook voor escofl Tel. 01620-3C457. bhm |Tilburg huis. 013' jaar, bduldig |ale j 9Pm) i4 9ns en draai üan |00 cpm) Onderdanige jongens ba len met strenge meester] S.M. voor 2 (direkt apart] 06-320.329.99 (37,5cphm)J NU direkt een afspraak)! met een leuk meisj^ 06-320*322*33 (50cphm) Op zoek naar een opwil] dend afspraakje met ee( knul? Direkt prive-kontal 06-320.322.74 (37,5 cpbrb 't ondeugende meisje: 06-95.30 Bel voor SexkontaWl 06-96.02 Zoek je 'n vluggertje" 06-96.62 Huisvrouwtjes zoeken. 06-96.63 Snel SexKontakt: 06-96.64 Meisjes zoeken jongens 06-96.65 Direkt 'n meisje: 06-97.10 (37,5cphm) jadres- 1-gpm) ir Zieh en tel. te belt. cpm. ch ont- "voor- eerste Sarajevo (upi/dpa/rtr) - De voorzit ters van de vredesconferentie over Bosnië-Hercegovina, Lord Owen en Cyrus Vance, eisen dat de Bosnische Serviërs onvoorwaardelijk instem men met hun vredesplan, anders zullen de vredesbesprekingen in Genève onmiddellijk vastlopen. Dat heeft hun woordvoerder Fred Eek- hard gisteren gezegd. In het oosten van Bosnië slaagden Moslim-troepen erin Servische strijders over de rivier de Drina naar rest-Joegoslavië te verjagen. Owen en Vance willen morgen, wanneer de conferentie in Genève hervat wordt, slechts één antwoord horen van de Bosnische leider Radovan Karadzic: 'ja'. „Als hij voorwaarden verbindt aan het vredesplan zijn we weer terug bij af", aldus Eckhard. Karadzic slaagde er woensdag in zijn parlement in Pale ondanks felle tegen stand over te halen 'de principes' van het vredesplan te aanvaarden. Dat voorziet in een nieuwe grondwet waar bij Bosnië wordt verdeeld in tien auto nome provincies, verenigd onder een centrale regering. Maar de Bosnische Serviërs houden vast aan hun eigen staat, die op den duur moet opgaan in één Groot-Servië, met de Servische ge bieden in Kroatië. Volgens Eckhard blijven Vance en Owen bij hun afwijzing van Karadzic' eis, dat de mogelijkheid van een Servi sche staat binnen de staat wordt open gehouden. „Karadzic weet dat, de prin cipes moeten onvoorwaardelijk worden aanvaard." De Bosnische partijen komen zaterdag opnieuw in Genève bijeen om te praten over de twee andere delen van het plan: een bestand en de grenzen van de tien provincies. Dat laatste zal 'een zeer moeilijk proces' worden, aldus Eck hard. Volgens de Geneefse kaart krijgen de Bosnische Serviërs geen gemeen schappelijke grens met Servië. Moslims en Serviërs zijn het oneens over het noordwestelijke gebied Bihac, en alle drie de partijen ruzieën over de land- verdeling in het noorden en oosten. Langs de grens tussen Bosnië en Servië behaalden Moslim-troepen gisteren grote successen tegen de Serviërs in de nu al twee weken durende slag aan de Drina. De Moslims zouden erin zijn geslaagd het beleg van Srebenica te doorbreken en de Servische eenheden over de Drina naar Servië te verjagen. Alleen de plaats Skelani zou nog in handen van de Serviërs zijn. In antwoord op het Moslim-offensief zetten de Serviërs ondanks het vliegver bod twee vliegtuigen in, aldus Radio Sarajevo. Bij de luchtaanvallen zouden zeven doden en tien gewonden zijn gevallen. Volgens de mensenrechtenorganisatie Amnesty International gaan verkrach tingen en mishandeling van vrouwen onverminderd door in Bosnië-Herceg ovina. Alle partijen maken zich daaraan schuldig, maar vooral Moslim-vrouwen zijn er het slachtoffer van. De voor naamste daders zijn Servische strijders, heet het in een gisteren verschenen rapport. Amensty kon echter geen bewijs leveren om het getal van 20.000 verkrachtingen te ondersteunen, dat deze maand in een EG-onderzoek werd genoemd. New York (rtr/afp/dpa) - Twee Amerikaanse gevechts vliegtuigen hebben gisterochtend een luchtafweerbatte rij beschoten van het Iraakse leger in Noord-Irak waar een vliegverbod geldt. Dat heeft het Amerikaanse op perbevel in Europa in Stuttgart meegedeeld. Het is de eerste Amerikaanse actie tegen een Iraaks doel sinds de inauguratie van president Bill Clinton woensdag. Clinton zei gisteren dat hij zal vasthouden aan het beleid van zijn voorganger George Bush ten aanzien van Irak. „Wij zullen blijven vasthouden aan onze po litiek. Het is een Amerikaans beleid", aldus Clinton tegen ver slaggevers. De nieuwe Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Warren Christopher, zei dat de Verenigde Staten in het gebied hun piloten blijven beschermen. Hij verklaarde dat de nieuwe actie de vastberadenheid laat zien van de regering Clinton om Irak te dwingen de VN-resolu- ties na te leven. Straatsburg (anp) - Het Eu ropees Parlement heeft giste ren ervoor gepleit om naar Amerikaans voorbeeld olie tankers die meer dan 15 jaar oud zijn, te weren uit Euro pese havens. Bij scheepsrou- tes dicht onder de kust moe ten loodsen verplicht worden. Het parlement pleit ook voor een vaarverbod in wateren langs mi- lieugevoelig gebied en via ge vaarlijk geachte routes. Zo'n vaarverbod zou binnenkort van kracht worden in de Straat van Bonifacio tussen Sardinië en Corsica, waar jaarlijks zo'n 5.000 olietankers doorheen va ren. Deze strenge maatregelen staan in een resolutie over het ongeluk met de in 1975 gebouwde olie tanker Braer bij de Shetland-ei- landen, waar jaarlijks zo'n dui zend tankers passeren. In Brus sel vindt maandag naar aanlei ding van de ramp spoedberaad plaats van de EG-ministers van milieu en transport om te bezien of de bestaande wetgeving moet worden aangescherpt dan wel beter worden toegepast. De Amerikaanse vliegtuigen ver gezelden een Franse Mirage die een routinevlucht boven het ge bied ten noorden van de 36e breedtegraad uitvoerde. De Amerikanen kwamen in actie toen het Iraakse radarsysteem van de luchtafweerraketten werd ingeschakeld en op hen werd gericht, hetgeen werd op gevat als een voorbereiding voor een aanval. „Als hun radar onze piloten sig naleert, zullen we onze vliegers beschermen", aldus Christopher op zijn eerste dag als minister. „De VS zullen onze piloten be schermen in de „no-fly"zone". Volgens een communiqué van het Amerikaanse opperbevel in Europa vuurden de Amerikaanse toestellen 'in reactie op de drei ging', een HARM-raket af en lieten zij twee clusterbommen vallen op de luchtafweerinstalla- tie, 16 km ten zuiden van Mosul, nadat het radarsysteem de geal lieerde toestellen in het vizier kreeg. De HARM-raket is spe ciaal ontworpen om vijandelijke radarsignalen op te vangen en te volgen tot de raketinstallatie waaraan zij is gekoppeld. Amerikaanse functionarissen zeiden niet te weten of de lucht afweerbatterij is vernietigd. De Britse minister van defensie, Malcolm Rifkind, noemde de nieuwe Amerikaanse actie echter succesvol. Volgens hem werd een 'aantal belangrijke doelen zwaar beschadigd'. Gisteren arriveerde in Baghdad een vijftigtal VN-wapeninspec- teurs. De waarnemers, die eerder het land niet binnenmochten, hebben al een aantal inspectie- vluchten uitgevoerd en kregen daarbij alle medewerking van Iraakse functionarissen, zeiden zij. Rolf Ekeus, de VN-functionaris die verantwoordelijk is voor de vernietiging van het Iraakse wa penarsenaal, zei in New York niet te verwachten dat de aanval de werkzaamheden van het VN- team nadelig zal beïnvloeden. Hij zei dat er waarschijnlijk vandaag en morgen nog een twintigtal VN-waarnemers in Baghdad arriveert. Irak reageerde op de aanval met een verklaring dat het blijft vasthouden aan het staakt-het- vuren dat eerder eenzijdig werd aangekondigd. Duizenden Franse monarchisten hebben gisteren in Parijs de executie van koning Louis XVI herdacht, die precies tweehonderd jaar geleden plaatsvond. De organisatoren wilden met de omstreden plechtigheid eer bewijzen aan het vroegere Franse koningshuis. Volgens de organisatoren was de executie vam Louis in 1793 een 'politieke moord'. foto ap Jeruzalem (rtr) - Israëlische rechters die zich buigen over de rechtmatigheid van de uitzetting van de 415 Palestijnen, hebben de regering onder druk gezet. De regering moet voor maandag bekend maken of de gedeporteerden toestemming krijgen Israël te bezoeken om daar tegen hun verbanning in beroep te gaan, zo besloot het Hooggerechtshof woensdag. Het Hooggerechtshof overhandigde het ulti matum aan Yossi Harish, de juridisch advi seur van de Israëlische regering. Kort daar voor had Harish de leden van het hof meegedeeld dat de regering zou onderzoeken of het mogelijk is dat de Palestijnen in Israël in beroep kunnen gaan tegen hun uitwijzing. Advocaten van mensenrechtengroepen heb ben het Hof gevraagd de verbanning van de vermeende Hamas-ieden onrechtmatig te verklaren, omdat al voor hun uitwijzing hen het recht werd ontzegd daartegen in beroep te gaan. De rechters van het Hof vroegen Harish woensdag hoe het recht van appel kan worden uitgeoefend als de ballingen Israël niet binnen mogen komen. Harish zei die vragen niet te kunnen beantwoorden, omdat hij onvoldoende geïnformeerd was over de kwestie. De Palestijnen verblijven al sinds 17 decem ber in het niemandsland tussen door het Libanese leger gecontroleerd gebied en de door Israël ingestelde veiligheidszone in het zuiden van Libanon. Zowel Israël als Liba non aanvaarden geen verantwoordelijkheid voor hun welzijn. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shimon Peres, herhaalde woensdag tegenover de speciale afgezant van de Vere nigde Naties, Chinmaya Garekhan, dat Is raël blijft bij zijn besluit de uitgezette Pales tijnen niet terug te nemen. Het Hooggerechtshof zal naar verwachting maandag (of later) een uitspraak doen over de rechtmatigheid van de uitzettingen. Het Europees Parlement heeft gisteren in een resolutie de uitwijzing door Israël van 415 Palestijnen veroordeeld, maar ging niet zover om te vragen de financiële en econo mische hulp van de Europese Gemeenschap aan Israël op te schorten zolang de Pales tijnen niet mogen terugkeren. Een voorstel aan de Commissie om de geld kraan voorlopig dicht te draaien werd met 226 tegen 39 stemmen verworpen. Onder de voorstemmers waren Maartje van Putten (PvdA), Nel van Dijk (Groen Links) en Herman Verbeek (onafhankelijk lid van de Groenen). Bill Clinton en Al Gore ontvingen gisteren ook jeugdige bezoekers op het Witte Huis. foto ap Door onze correspondent Mare de Koninck Washington - Amerika's prille president had tot half drie in de nacht gedanst en de saxofoon bespeeld op elf verschillende gala-bals in Washington. Maar de mor ning after meldde de ont nuchterende wereld zich op een wreed tijdstip aan Bill en Hillary Clintons bedrand in het Witte Huis. Om zes uur gisterochtend werd het nieuwbakken staatshoofd gewekt met het bericht dat on der zijn verantwoordelijkheid als opperbevelhebber der strijd krachten de luchtmacht van de Verenigde Staten een uur tevo ren een doel had bestookt in het Irak dat twee dagen eerder een staakt-het-vuren aan Amerika had aangeboden. In de daarop volgende uren was het niet zozeer Irak maar Bill Clinton zelf die op een confron tatie met de Amerikaanse strijdkrachten uit bleek. Want hij oordeelde het wijs om maar ogenblikkelijk duidelijk te ma ken aan het Pentagon-esta blishment dat er een nieuwe hoogste baas is die wel degelijk van plan is om zijn toezeggin gen aan het volk na te komen. Zo ook de belofte om de be staande verbanning van homo fielen en lesbiennes uit het Amerikaanse leger op te heffen. Nee, de nieuwe president liet er de eerste wittebroodsdag geen gras over groeien. Nog voor hij om negen uur begon aan de persoonlijke begroeting van duizenden 'gewone' burgers die gratis kaartjes hadden bemach tigd voor het 'open Witte Huis' (het handen schudden zou vele uren gaan duren), had Clinton ook al een omstreden abortus- vriendelijke maatregel van be stuur uitgevaardigd. En hij had toen al een politiek riskante verklaring laten ver spreiden van onverminderde steun aan Zoë Baird, zijn keuze voor het nieuwe ministerschap van justitie. Mevrouw Baird, en daarmee Clinton, is het middel punt geworden van een heftige controverse, nu gebleken is dat zij tot voor kort een echtpaar illegale vreemdelingen in strijd met de wet als huishouders in dienst had. Verder liet Clinton zijn chef van de Witte Huisstaf, Thomas McLarty, bevestigen dat first lady Hillary Clinton een be langrijke beleidsfunctie krijgt, met name ter ontwikkeling van een plan voor een algehele ziek tekostenverzekering. Tot nogtoe hadden presidents vrouwen formeel alleen een ce- remoniele en huishoudelijke functie. Clintons aankondiging de ho mo-ban in het leger af te schaf fen, kan hem op een frontale aanvaring te staan komen met militair stafchef generaal Colin Powell, die zich herhaaldelijk in ronde bewoordingen heeft uit- gesproken tegen zo'n besluit. Weliswaar moet het definitieve homo-discriminatieverbod nog in de komende maanden wor den uitgewerkt en krijgen de hoogste legerleiders inspraak, als de populaire Colin Powell er aanleiding in vindt ontslag te nemen (zoals hij heeft ge dreigd), kan dat de loyaliteit van de hele krijgsmachttop je gens de president aantasten. Ook Clinton's abortusstandpunt kan hem spoedig met verhevig de volkse emoties terzake con fronteren. Gisteren op zijn open huis-receptie werd de ontspan nen sfeer kortstondig verbroken door een van de gasten die plot seling luidkeels Gods wraak over de nieuwe president-en- babymoordenaar afsmeekte. Het abortusbesluit dat Clinton gisterochtend nam is overigens van beperkte strekking. Presi dent Bush had artsen die in gesubsidieerde klinieken (waar geen abortussen worden ver richt) werken, verboden om zelfs maar abortus als optie te bespreken met patiënten en om patiënten te verwijzen naar een privékliniek. Die maatregel, die door velen werd gezien als strij dig met de grondwettelijke vrij heid van spreken, is gisteren door Clinton nietig verklaard. Intussen heeft de controverse rond beoogd minister van Justi tie Zoë Baird een emotionele lading gekregen die doet den ken aan de roemruchte Se- naats-hoorzittingen van ruim een jaar geleden met opperrech ter Clarence Thomas en de vrouw die hem van seksistisch gedrag betichtte, Anita Hill. Ook Baird verschijnt dezer da gen voor de Senaatscommissie die haar benoeming tot minister moet goedkeuren. Ter verdedi ging van haar wetsovertreding voert ze onder meer aan dat zij in 1990 geen goede verzorgers van haar toen acht maanden oude zoontje en enig kind kon krijgen. Daardoor nam ze haar toevlucht tot het echtpaar ille gaal in de VS verblijvende Pe ruanen. Goede hulp in de huis houding was voor Baird (40) extra belangrijk omdat ze juist begon aan een nieuwe een uiter mate uitdagende baan: vice pre sident van het mammoet-verze keringsconcern Aetna. Weinig vrouwen in de VS heb ben zo'n aanzienlijke en hoog betaalde (500.000 dollar pei jaar) positie en Baird voelde naar haar zeggen het klassieke dilemma van een maatschappe lijk ambitieuze vrouw om baan en moederschap te combineren Die verdediging heeft veel Ame rikaanse vrouwenbewegingen op de bres doen springen vooi Baird en heeft de mannelijks senatoren die over haar lol moeten beslissen in een onge makkelijke positie gebracht Baird heeft spijt betuigd ovei haar 'vergissing', maar hielc gisteren nog vol dat ze niette min een gezaghebbend en excel lent minister van Justitie zoc zijn. Indiase politie arresteert hindu-activisten New Delhi - De politie van India heeft gisteren in de hoofdstad New Delhi meer dan 700 aanhangers van de extreem-rechtse hindu-partij Bharatiya Janata (BJP) opgepakt. De hindu-acti- visten hadden een beweging opgezet om moslim-immigranten uit de sloppenwijken van New Delhi te verdrijven. Onder de arrestanten bevond zich ook Madan Lal Khurana, die namens de BJP in het parlement zit. De BJP wil dat de, overwegend uit Bangladesh afkomstige, moslims weer naar hun vaderland worden teruggestuurd. Uitgaansverbod in Rwanda na betogingen Kigali - Na botsingen tussen voor- en tegenstanders van de regering in Rwanda heeft president Juvenal Habyarimana een nachtelijk uitgaansverbod ingesteld. Dat heeft de Franstalige radiozender RFI gisteren bericht. Bij de ongeregeldheden zijn' woensdag zeker drie mensen om het leven gekomen en 47 gewondgeraakt, aldus officiële bronnen. Tegenstanders van Habyarimana hielden al drie dagen lang massademonstraties, waarbij tientallen mensen gewond raakten. De betogers zijn vooral gekant tegen een vredesakkoord dat de regering met het opstandige Rwandese Patriottische Front (FPR) wil sluiten om een einde te maken aan de twee jaar durende burgeroorlog in het noorden van het land. Nederlands fregat wordt afgelost Den Haag - Het standaard-fregat Hr. Ms. Kortenaer van de Koninklijke Marine gaat volgende week naar de Middellandse Zee om in NAVO-verband de naleving van het embargo tegen klein-Joegoslavië te controleren. Het fregat lost het zusterschip Hr. Ms. Van Kinsbergen af. De Van Kinsbergen komt vandaag in Den Helder aan. De gezamenlijke NAVO- en WEU-vloot heeft de afgelopen maan den in de Middellandse Zee in het kader van de uitvoering van VN-resoluties in totaal 5.500 koopvaardijschepen gecontroleerd. Bij 114 daarvan vond een nadere inspectie aan boord plaats. Turks offensief tegen Kurden Bitlis - Het Turkse leger heeft gisteren met gevechtsvliegtuigen en helikopters vermeende schuilplaatsen van Kurden in de bergen in de oostelijke provincie Bitlis aangevallen, zo is in kringen van het leger vernomen. Zes vliegtuigen voerden bombardementen uit op kampen van de Arbeiderspartij van Kurdistan (PKK). Cobra- en Sikorsky-heli- kopters vuurden raketten af op besneeuwde hellingen in Yolalan en Sihcuman, vertelde een getuige. Over eventuele doden en gewonden is nog niets bekend. Grote betoging tegen rassenhaat Stuttgart - Meer dan een miljoen mensen zijn gisteren in de Duitse deelstaat Baden-Württemburg de straat opgegaan om te demonstreren tegen vreemdelingenhaat. In de vroege ochtend werden in verschillende steden 'ketens van licht' (optochten van mensen met fakkels en zaklantaarns) gevormd, in bedrijven werden minuten van stilte in acht genomen en er werden vele balonnen met kaarten opgelaten in een groots opgezette actie tegen racisme. De actiedag was een initiatief van het parlement van de deelstaat. Felle gevechten in Afghanistan Kabul - In Afghanistan zijn de afgelopen drie dagen bij felle vuurgevechten tussen regeringstroepen en radicale tegenstan ders zeker driehonderd gewonden gevallen. Honderden mensen zijn op de vlucht geslagen, zo zeiden ooggetuigen en artsen gisteren. Er is geen betrouwbare informatie over het dodental. Artsen schatten het totaal op zestig. Radio Kabul berichtte dat zeker tientallen mensen zijn gedood door raketten van de Hezb-i-Isla- mi, de belangrijkste oppositiegroep. De gevechten begonnen toen de regering een offensief inzette tegen de Hezb-i-Islami van de radicale Gulbuddin Hekmatyar in het zuiden van de stad. Veertien jaar geëist tegen weduwe Hoxha Tirana - De openbare aankla ger van Albanië heeft gisteren veertien jaar gevangenisstraf geëist tegen Nexhmije Hoxha (foto), de weduwe van de voormalige Albanese dictator Enver Hoxha, wegens mis bruik van overheidsgelden. Tegen mede-aangeklaagde Ki no Buxheli, een naaste mede werker van de Hoxha's, eiste hij negen jaar. Ook Buxheli is beschuldigd van misbruik van staatsfondsen en macht. Bei den verklaarden onschuldig te zijn. De uitspraak wordt aan het einde van deze maand ver wacht. Volgens justitie is de weduwe schuldig aan het ontvreemden van 750.000 lek (toen ongeveer 135.000 gulden en 300 maal het gemiddelde jaarsalaris) en Buxheli aan het ontvreemden van 465.000 lek (bijna 84.000 gulden). Minsk (dpa/afp) - Rusland is gisteren in aanvaring gekomen met de overige nucleaire ex-Sovjetrepublieken over het be heer van de kernwapens. Moskou wil de controle - die nu nog bij het GOS ligt - overne men over de strategische raket ten in Wit-Rusland, Kazachstan en Oekraine. Met name de laat ste twee zijn daar fel op tegen. De bosting komt op een zeer ongelegen moment, want van daag begint in Minsk de top van presidenten vaii het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GO- SI „De drie overige republieken hebben gezegd dat ze kernwa- penvrij zullen zijn", zei luite nant-generaal Vladimir Zjoer- benko van de Russische generale staf, na een bijeenkomst in Minsk van de vier ministers van defensie. „Daarom moet het nu cleaire wapentuig op hun grond gebied Russisch worden." De ra ketten zullen dan onder de stra tegische strijdkrachten van de Russische Federatie vallen. De Russische minister, generaal Pavel Gratsjov, stelde het nog houder: „De kernwapens moeten onder mijn gezag vallen". Zelfs de opperbevelhebber van de GOS-strijdkrachten, maarschalk Jevgeni Sjaposjnikov, onder wiens gezag de raketten nu nog vallen, ging daarmee akkoord om een eind te maken aan de verwarring over de kernwapens. Op de vraag of hij dacht dat Rusland ze zou overnemen, zei hij: „Ja, daar ben ik zeker van". Voor Wit-Rusland is dit geen probleem, maar de overige repu blieken kwamen fel in het ge weer tegen de Russische overval. „De kernwapens staan niet on der Russische controle, ze vallen onder gezamenlijk commando via het opperbevel van de strate gische strijdkrachten van het GOS", stelde de Kazachstaanse minister Sagadat Noermagam- betov. De Oekrainse vice-minister Ivan Bizjan ging nog verder: „Alles wat op Oekrains grondgebied staat, is eigendom van Oekrai ne". Kiev staat op het standpunt dat het operationele beheer van 'zijn' raketten onder GOS-com- mando valt, en het 'administra tieve' beheer onder Oekraine. Als Moskou de wapens wil heb ben, zal het voor hun vervoer naar Rusland, opslag en vernie tiging moeten betalen, liet Biz jan weten. Daar was Rusland weer fel op tegen. „Rusland heeft die wapens helemaal niet nodig, daarom heeft het juist het START-2 ontwapeningsverdrag ondertekend", aldus Zjoerbenko.

de Stem | 1993 | | pagina 5